DELFIA CAiVE Hammarskjoeld zal minister Louw in Londen ontmoeten Friese Beschuit Bakkerijen De Gaulle wil de kwestie Duitsland laten rusten Vereniging leraren lichamelijke opvoeding vieren jubileum Ontwapening moet hoofdschotel zijn van de topconferentie in Parijs Bom in huis van neger advocaat in Tennessee Grootvader Peugeot dient aanklacht in 100% plantaardig Algerijnse afvaardiging naar Peking-China Hij aanvaardt uitnodiging voor een bezoek aan Zuid-Afrika De Directie van de te Leeuwarden Kassier van Boerenleen bank bekent Wachtmeester nam steekpenningen aan Jongen bij spel met ladder zwaar gewond WOENSDAG 20 APRIL I960 5 van Ceta-Bever Nieuwe rassenwetten in Mississippi aangenomen Zoon Roland weigert de politie te helpen VAR uit bezorgdheid over boycot „Cleopatra" HET BAK- EN BRAADVET VAN 100% zuiver TIJDENS GEMENEBESTCONFERENTIE Werk van Lucebert in Galerie Espace Brandweer had schade Drie weken hechtenis voor jeugdige chauffeur Padvinders repareren hekwerk bij circuit maakt in verband met de brand van zondag 10 april bekend: Drukbezochte receptie in Brinkmanti Kort nieuws De fraude in Tiet jerk Zes maanden met aftrek Improvisatie-concert door A. de Klerk en Piet Kee OTTAWA (UPI) Generaal De Gaulle heeft de eerste volle dag van zijn bezoek aan Canada, in Ottawa besprekingen ge voerd met premier Diefenbaker en aange zeten aan een lunch die hem door de Canadese regering werd aangeboden. De Gaulle verklaarde dat de topconfe rentie in eerste instantie moet zijn gewijd aan kernontwapening, in het bijzonder wat betreft raketten en vliegtuigen die kern bommen kunnen vervoeren". Eerder op de dag had hij in het Canadese kabinet het standpunt van zijn regering uiteenge zet en een krans gelegd op het graf van de Onbekende Soldaat. De Gaulle stelde tijdens de regerings- lunch voor dat de topconferentie niet te diep ingaat op de Duitse kwestie, om een impasse in het begin van de besprekingen te vermijden. Wil men inderdaad beginnen in een sfeer van ontspanning dan moet men pro blemen waarvan de oplossing niet nabij schijnt, „zoals bijvoorbeeld die van het Duitse volk" „vermijden". De Gaulle zei later op een persconferen tie niet te weten of de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie zullen instemmen met zijn voorstel de kwesties Duitsland en Berlijn van de agenda van de topconferentie te schrappen, „Maar wanneer wij een ontspanning in het pro bleem Duitsland wensen dan behoren wij het niet te bespreken". „Slechts wanneer we geen ontspanning wensen kunnen we voortgaan en het wel bespreken", aldus De Gaulle. Deze opmerkingen zullen bedoeld zijn voor Eisenhower. De besprekingen tussen De Gaulle en de Amerikaanse president beginnen vrijdag. De Grote Vier dienen volgens De Gaulle op de topconferentie tevens te spreken over „een basis voor samenwerking om po litieke tegenstellingen bij hulpverlening aan onderontwikkelde landen althans tijde lijk te laten rusten". Dit voorstel is reeds vorige week door de westelijke ministers van Buitenlandse Zaken afgewezen. „De Franse regering beschouwt hulp verlening aan onderontwikkelde landen als een van de belangrijkste problemen", zo zei De Gaulle. „De landen die over hulp- Advertentie Verf zelf met gemak en ATLANTA, GEORGIA (UPI) In Wash- ville, Tennessee, is een bomaanslag ge pleegd op de woning van de negeradvo caat, Z. Alexander Looby, lid van de ge meenteraad. Het huis werd zwaar bescha digd door een bom, die van een rijdende auto uit was geworpen. Twee andere hui zen werden eveneens beschadigd maar er werd niemand gewond. De neger-advocaat verdedigde onlangs negers, die terecht stonden wegens demonstraties tegen de rassenscheiding in eetzalen. Het huis werd voor 85 percent vernield. De advocaat en zijn vrouw die in een kamer aan de ach terkant van het huis sliepen, bleven onge deerd. In een park in Savannah in de staat Georgia gingen een aantal blanke en ne ger jongelui elkaar te lijf met messen en bijlen nadat de negers, volgens de blanken ongepaste opmerkingen hadden gemaakt tegenover blanke verpleegsters. Een acht tienjarige blanke kreeg een snee in de nek, waarmee hij in een overigens niet ernstige toestand moest worden opgenomen in het ziekenhuis. Twee andere blanken en een neger moesten wegens verwondingen in het ziekenhuis worden behandeld. Parijs (U.P.I.) Het hoofd van de fa milie Peugeot heeft verklaard dat zijn zoon „verlamd van angst" is dat de ont voerder van kleine Eric opnieuw zullen toeslaan. Grootvader Jean-Pierre zei dat zijn fa milie een soort „Praetoriaanse wacht" heeft ingesteld om de familieleden te be schermen zolang de jacht op de ontvoer ders duurt. Peugeot sr. kondigde aan dat hij een aanklacht had ingediend inzake de ontvoe ring van zijn kleinzoon „omdat ik het geld heb afgestaan en ik het voornaamste slachtoffer ben van de zwendel". Hij deelde mede dat de nummers van de bankbiljetten waren genoteerd, en la ter doorgegeven aan de politie zonder de voorkennis van zijn zoon. „Een van de voorwaarden tot de teruggave van Eric was dat de nummers geheim zouden wor den gehouden", zei hij. Tegenstrijdigheden De Franse pers is intussen zeer ont stemd over tegenstrijdigheden in het ver haal over de overhandiging van het losgeld Nu zegt Roland Peugeot dat hij de man aan wie hij het geld overhandigde wel in het gelaat had gezien, terwijl hij eerder had verklaard dat de man hem van ach teren benaderd had. Hij zou de man her kennen als deze gearresteerd zou worden, maar zijn afspraak met de ontvoerders belet hem de politie een signalement te verstrekken. Het onderzoek in deze zaak is volgens Peugeot verder gevorderd, dan de politie wil toegeven. Het is voor de bende onmogelijk grote hoeveelheden geld in goud of schatkistpa nieren in te wisselen zonder de politie op hun spoor te brengen. Deskundigen ver wachten dat zij zullen trachten het geld naar Zwitserland te smokkelen, waar de banken onder strikte geheimhouding ope reren. bronnen beschikken zouden onderling de hulpverlening moeten organiseren. Premier Diefenbaker verklaarde na af loop van het onderhoud met De Gaulle op een persconferentie dat er geen „wrijving" tussen Frankrijk en Canada bestaat over de kwestie van de kernproeven. Wij mogen het dan misschien niet volkomen eens zijn, maar dit veroorzaakt geen „wrijving", al dus Diefenbaker. WASHINGTON (Reuter) De ambassa deur van de V.A.R. in de Verenigde Satten, dr. Kamel, heeft dinsdag op het State De partment uiting gegeven aan de ernstige bezorgdheid van zijn regering over het posten van New Yorkse havenarbeiders bij het Egyptische vrachtschip Cleopatra. Deze actie is bedoeld als protest tegen het feit, dat de V.A.R.-schepen, die Israëlische ha vens aandoen, op de zwarte lijst plaatst. De ambassadeur drong er bij de Ameri kaanse regering op aan, met de meeste spoed de kwestie op te lossen. Advertentie Cairo (Reuter) Het ministerie van Buitenlandse Zaken van de „voorlopige Algerijnse regering" heeft bekendgemaakt, dat de regering besloten heeft een minis teriële delegatie naar China te zenden. Een delegatie van de regering is vorige week uit Cairo vertrokken voor een buiten landse reis. Waarnemers menen, dat het de bedoe ling is de jongste besluiten van het kabinet, waaronder een oproep voor internationa le vrijwilligers voor de Algerijne oorlog, toe te lichten. De delegatie, onder leiding van vice-premier en minister van Buiten landse Zaken Kerim Belkacem, zal ook trachten financiële hulp te krijgen van de landen die bezocht worden. KAAPSTAD f'Reuter-AFP) De Zuid afrikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Louw, heeft dinsdagavond te Kaap stad meegedeeld dat hij zfjn land zal ver tegenwoordigen op de Gemenebestconfe rentie die op 3 mei te Londen begint. De minister verklaarde dat premier Verwoerd besloten had niet te gaan, omdat alle be handelende geneesheren het er over eens waren, dat hij niet in staat zou zyn, de inspanning van de reis en de conferentie te doorstaan. Eerder was door het secretariaat van de UNO medegedeeld, dat de secretaris-gene raal, Hammarskjoeld, te Londen met de Zuidafrikaanse minister-president, Ver woerd, èn de minister van Buitenlandse Zaken, Louw, zou spreken over de rassen vraagstukken van Zuid-Afrika. Hammars kjoeld, Verwoerd èn Louw zouden elkaar ontmoeten na de gemenebestconferentie in de Britse hoofdstad. Deze verklaring kwam vóór de mededeling uit Kaapstad, dat Ver woerd niet naar Londen zou gaian. Volgens een officiële bekendmaking zal Hammarskjoeld na de inleidende gesprek ken te Londen een bezoek brengen aan Zuid-Afrika, waarschijnlijk in het laatst van juli of in het begin van Augustus. Hammarskjoeld gaat Zuid-Afrika bezoe ken op uitnodiging van de Zuidafrikaanse regering. De gemenebestconferentie wordt in de eerste helft van mei gehouden. In de resolutie die de Veiligheidsraad van de UNO op zijn zitting over Zuid- Afrika aannam, wordt Hammarskjoeld verzocht met de regering van Zuid-Afrika te overleggen over schikkingen, die ten doel hebben te verzekeren, dat de doelen en de beginselen van het handvest in Zuid- Afrika worden hooggehouden. De bekendmaking van Hammarskjoeld's plannen was vervat in een tussentijds rap port aan de Veiligheidsraad. „Nieuwe geest nodig" Vice-premier Sauer heeft dinsdag bij de viering van de vijftigste verjaardag van de unie verklaard, dat „wij een nieuwe geest moeten vestigen om het vertrouwen over zee in Zuid-Afrika te herstellen." „Er moet een belangrijke wijziging komen in de praktische toepassing van de regerings- politiek ofschoon het niet een afwijking van de vastgestelde politiek zal betekenen". Hij zei dat „het oude boek" van Zuid- Afrika's geschiedenis in Sharpeville geslo ten was. „De neger moet nieuwe hoop ge geven worden voor een gelukkig bestaan en het gevoel van teleurstelling moet wor den verwijderd. Hij moet weten, dat het persoonsbewijs waarde voor hem heeft. Tot nu toe was dit een bron van ergernis. Ook de wet inzake de sterke drank in de negerwoonoorden zou moeten worden ge wijzigd." Politie en militairen, die de beschikking hadden over pantserwagens, hebben inval len gedaan in drie neger-woonoorden in de omgeving van Port Elizabeth. Ongeveer 170 personen werden gearresteerd wegens straatschenderij, het niet in het bezit zijn van een persoonsbewijs, het onwettig niet op het werk verschijnen en overeenkom stige vergrijpen. Het verraadproces in Pretoria, waarin dertig negers beschuldigd worden van sa menzwering tot omverwerping van de staat door geweld, is nog een week uitge steld om de openbare aanklager in staat te stellen van de minister van Justitie de verzekering te krijgen, dat getuigen on schendbaar zijn. Een van de verdedigers zei, dat tegen het oud-hoofd van het verboden Afrikaan se Nationale Congres Loethoeli, die getuige van de verdediging is, een beschuldiging is ingebracht. In Durban zijn veertien negers veroordeeld van zes maanden tot twee jaar voor deelneming aan een demonstratie. In Kimberley werden vijftien negers in hech tenis genomen toen zij voor de rechtbank verschenen op beschuldiging van het ver branden van hun passen EASTLONDON (Reuter) Een afdeling van 200 man politie, versterkt met pantser wagens, heeft vandaag een inval gedaan in lokasies East London en 345 negers ge arresteerd. Het aantal arrestaties in de af gelopen drie dagen bedraagt thans 752. Een vertegenwoordiger van de Wereld raad van Kerken, dr. Robert Bilheimer, is Op 22 april wordt in Galerie Espace, Klein Heiligland 36, een tentoonstelling geopend van werk van Lucebei't. Tot 14 mei bestaat er dagelijks de gelegenheid om het werk van Lucebert te bezichtigen van 11 tot 17 uur. in Johannesburg aangekomen waar hij een week zal blijven om de situatie met be trekking tot de rassen in Zuid-Afrika te bestuderen. Hij zal spreken met vertegen woordigers van zeven Zuidafrikaanse ker ken, die bij de Wereldraad zijn aangesloten. Een vrij onbetekenende brand in een ex tractiebedrijf t.e Zaandam heeft de plaat selijke brandweer dinsdag nogal wat scha de opgeleverd. Een brandweerwagen, uit gerust met een nevelspuit, botste in de buurtschap 't Kalf tegen een houten pak huis. De wagen verloor daarbij de achter as met de wielen en schoof enige meters over de straat door. Een deel van de voor gevel van het pakhuis kwam op straat te recht. De aanrijding gebeurde, toen de be stuurder van de brandweerauto plotseling scherp naar rechts moest uithalen voor een tegenligger. Toen de brand was geblust, kwam een andere wagen van de Zaandamse brand weer op precies dezelfde bocht met een gebroken koppelstang te staan, zodat het personeel van deze wagen zijn voertuig naar een elders gereedstaande trekker moest duwen. De rechtbank te Arnhem heeft de 19-ja- rige W. J. C. uit Eindhoven veroordeeld tot een hechtenis van drie weken en ont zegging van de rijbevoegdheid voor een half jaar. De jongeman had op Sinter klaasavond in het afgelopen jaar in Nij megen een 16-jarige jongen uit de Van Lindenhoutstichting aangereden. De jon gen is hierbij om het leven gekomen. C. reed op de noodlottige avond op de West kanaaldijk met een snelheid van 75 km. per uur. Rechts van de weg liep een groep jongens van de Van Lindenhoutstichting. Het slachtoffer werd van achteren gegre pen. De officier van Justitie had drie we ken gevangenisstraf geëist. Heitje voor karweitje Dinsdag zijn de padvinders begonnen met hun bekende jaarlijkse actie „Een heitje voor 'n karweitje". Dit keer genoot Zandvoort de primeur van een officiële start van deze actie. Burgemeester mr. Advertentie TURKSTRA le. dat mede dankzij de spontane hulp van de collega- fabrikanten DE LEVERINGEN GEWOON KUNNEN DOORGAAN. 2e. dat bovendien de produktie grotendeels normaal op de eigen produktie-lijnen doorgang kan vinden. 3e. dat de opbouw in snel tempo ter hand is genomen. De Directie van de Turkstra Beschuitbakkerijen stelt er prijs op haar dank en waaidering tot uiting te brengen voor de talrijke blijken van sportiviteit en hulp die zij van alle kanten heeft mogen ondervinden. Talrijke handtekeningen vulden dins dagmiddag de twee receptieboeken van de afdeling Haarlem en omstreken van de Vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Neder land ten bewijze van de grote belangstel ling voor het gouden jubileum van deze Haarlemse vereniging. Het afdelingsbe stuur, recipiërend in de voorzaal van res taurant Brinkmann aan de Grote Markt, mocht van verschillende zijden gelukwen sen, complimenten en geschenken in ont vangst nemen. Onder hen die hun opwach ting kwamen maken waren onder meel de Haarlemse wethouder van onderwijs en lichamelijke opvoeding, de heer D. J. A. Geluk, de heer Wedemijer, die de fe licitaties van het gemeentebestuur van Velsen overbracht en verder vele verte genwoordigers uit onderwijs- dVi sportkrin gen. De rij van sprekers werd geopend dooi de heer J. M. J. Korpershoek, voorzitter van het hoofdbestuur der landelijke ver eniging, die de aandacht vestigde op de vooraanstaande plaats die Haarlem in de geschiedenis van de lichamelijke opvoe ding en de sport altijd heeft ingenomen. De spreker wees ook op belangstelling en medewerking van de gemeente Haarlem bij het oplossen van tal van problemen met betrekking tot de lichamelijke opvoe ding. Met waardering gewaagde de heer Korpershoek van de bijdrage die de Haar lemse afdeling daarbij heeft geleverd. Na mens het hoofdbestuur overhandigde hij de voorzitter van het afdelingsbestuur, de heer D. Beets een envelop met inhoud. Deze zei in zijn dankwoord dat veel weer standen overwonnen moesten worden voor dat de lichamelijke opvoeding die plaats in het maatschappelijk leven en het on derwijs heeft gekregen waar zij recht op heeft. „Wij zijn tevreden maar niet vol daan. De lichamelijke opvoeding is nog geen deel van het Nederlandse volk. Tal van ouders staan nog te onverschillig te genover ons vak. Wij blijven echter strij den voor een betere volksopvoeding", al dus de heer Beets. Nadat de heer Wede- meijer als vertegenwoordiger van het Vel- sense gemeentebestuur woorden van waar dering had gericht tot het jubilerende be stuur nam wethouder Geluk mede namens de Haarlemse Sportraad sprekend het woord. De wethouder onderstreepte de ver diensten van het bestuur der vereniging voor de verbreiding van de lichamelijke opvoeding en met name de schoolsport. De heer Geluk sprak de wens uit dat het aantal vakleerki-achten in de lichamelij ke opvoeding zich in stijgende lijn mag bewegen. De heer Beets dankte de wethou der in het bijzonder voor diens persoon lijke belangstelling ten aanzien van de lichamelijke opvoeding. Hierna bracht de heer M. Kruijne de felicitaties over van de plaatselijke afdelingen. Onder de velen die van de gelegenheid tot het aanbieden van persoonlijke gelukwensen gebruik maakten was ook het oudste lid van de vereniging mevrouw Strobach, die reeds in 1901 slaagde voor het examen lichame lijke opvoeding. Des avonds verzamelde men zich in de Tuinzaal van het gemeentelijk Concertge bouw voor een feestelijke bijeenkomst, waaraan het Haags Studentencabaret „El Hazmerreir" o.l.v. Rinus Ferdinandusse meewerkte met zijn programma „Bij lach en ontij". Een bal besloot dit deel van de jubieleumviering. Kees de bok. Kees de bok, de bekende mascotte van de Stoottroepen te Nijmegen, die langzamerhand de „pensioengerechtig de leeftijd" heeft bereikt, zal als oudge diende een plaatsje krijgen in Bronbeek, het Koninklijk Koloniaal Militair Invaliden tehuis in Arnhem. In alle eer en deugd zal hij daar zijn laatste levensjaren kunnen slijten. Er is een weitje in het park voor hem gereserveerd. II. M. van Fenema had een groep Zand- voortse padvinders opdracht gegeven een begin te maken met het herstel van het hekwerk rondom het Zandvoortse circuit op de meest bedreigde punten. En zo verschenen dinsdagmorgen achter de tribune een aantal padvinders onder leiding van groepsleidster akela Boden- hausen om te beginnen aan het herstel van het door storm, regen en andere weersinvloeden vrijwel vergane hekwerk. De padvinders genoten daarbij de belang stelling van onder meer burgemeester mr. Van Fenema, de padvinders-hoofdcommis saris de heer E. J. H. Volkmaars en de districtscommissaris ir. J. Pool. Het herstel van het hekwerk door de padvinders zal noodgedwongen slechts een improvisatorisch karakter hebben, omdat voor een algehele vernieuwing een vrij groot krediet 6800,-) nodig zal zijn, dat de Zandvoortse gemeenteraad in zijn laat ste vergadering heeft geweigerd ter be schikking te stellen, omdat naar de me ning van de raad extra politiebewaking voldoende zou zijn. De raad wilde wel gel den voor een afzetting met puntdraad vo teren, hetgeen echter door de burgemees ter als ondoelmatig en niet afdoende van de hand werd gewezen. De zestigjarige kassier van de Coöpera tieve Boerenleenbank te Tietjerk, de heer P. N. J. die, verdacht van fraude, in Leeu warden is ingesloten, heeft bekend dat hij verduisteringen heeft gepleegd voor circa 19.000.-. Het accountantsonderzoek bij de bank duurt voort. Het wordt niet on waarschijnlijk geacht dat het verduisterde bedrag hoger zal blijken te zijn. J. zou de verduisterde gelden voor privé-doeleinden hebben gebruikt. De rechtbank te Amsterdam heeft van ochtend de 46-jarige wachtmeester J. M. de V. van de verkeersgroep Amsterdam der Rijkspolitie wegens het samen met een collega aannemen van een gift van 25 van een verkeersovertreder, veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Tien maanden met aftrek was tegen hem ge ëist. De V. ,die met klem had ontkend, be hoorde tot de vijf wachtmeesters van deze verkeersgroep, die in september 1959 werden gearresteerd in verband met het aannemen van steekpenningen van het publiek. Drie zijn inmiddels veroordeeld tot straffen variërende van tien tot vijf tien maanden met aftrek. Wachtmeester De V. zal later nog terecht moeten staan tezamen met de vijfde wachtmeester W. S. voor een ander geval en de laatste nog eens afzonderlijk voor een derde geval. Dinsdagavond tegen zeven uur is een negenjarig jongetje uit de Bloemhofstraat in Haarlem op het terrein van het gewes telijk arbeidsbureau aan de Kleine Hout weg bij zijn spel met een jakobsladder zeer ernstig gewond. Een aannemer die op het terrein werk zaamheden laat verrichten, heeft de lad der laten staan, omdat hij meende dat het terrein des avonds afgesloten was. De ladder stond in de hoogste stand. De jongen is met de ladder gaan spelen en heeft daarbij de pal van de dommekracht verschoven. De ladder kwam naar bene den en de jongen raakte bekneld. Zijn borstkas werd in elkaar gedrukt en de rechterlong werd zwaar beschadigd. In zeer zorgwekkende toestand werd het slachtoffertje naar de Mariastichting over gebracht. De organisten Albert de Klerk en Piet Kee geven op dinsdag 26 april in het con certgebouw te Haarlem een improvisatie concert. Op het programma staan werken van Louis Marchand. Camille Saint-Saëns en eigen werk van de organisten.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5