Uitgaan in Haarlem Culturele dag Noordholland estampt stad uit het oerwoud Verdachte ter zitting in vrijheid gesteld Vele velden met bloeiende tulpen te zien VRIJDAG 22 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 De landingsrechten van de KLM TONEEL MUZIEK LEZEN EN LATEN LEZEN VOLKS UN IV ERSfTETT T ENTOONST KLLIN'G KN DIVERSEN kantoormachines kantoormachines tintelend fris AMATEURTONEEL Advertentie Advertentie Op de donderdag in Hoorn gehouden zes de culturele dag van de culturele raad van Noordholland, sprak bij ontstentenis wegens ziekte van dr. J. Daniskas, rijks- inspekteur voor het muziekonderwijs, de musicoloog Wouter Paap over „De actuele taak van het muziekonderwijs". Deze be toogde dat er een nieuw type musicus moet komen, die niet de prestatie, maai de muzikale vorming ten doel heeft. Spre ker wees er op, hoe de richtlijnen voor de subsidiëring van muziekscholen beogen deze instituten te "maken tot een levend element in de gemeenschap. De muzikale vakopleiding, waarover binnenkort een rapport zal verschijnen, zal op zeer essen tiële punten gewijzigd worden en vooral gericht zijn op het algemeen vormend mu ziekonderwijs. Er komt bijvoorbeeld een speciale vakopleiding voor een praktijkdi ploma voor leiders van de. amateuristische muziekbeoefening. Mr. G. C. van der Willigen, burgemees ter van Haarlemmermeer, die over „Ge meente en kunst" sprak, zei dat de ge meente bij haar steun aan de amateuris tische kunstbeoefening niet mag nalaten de eis van kwaliteit te stellen. Daarom is het goed, aldus de spreker, dat de Cultu rele Raad als autonoom op deze kwaliteits bevordering gericht lichaam bestaat. De burgemeester citeerde voorts het nog niet door de Culturele Raad behandelde rap port van de muziekcommissie en onder streepte graag de daarin vervatte gedach te om te komen tot de stichting van een muziekcentrum in Noordholland, dat me de leiding kan geven aan het muziekon derwijs op de scholen, aan de opleiding voor harmonie- en fanfarekorpsen, aan de scholing van koorleden, aan de muzikale vorming van kader, in de eerste plaats ten behoeve van muziekscholen en tenslotte aan het organiseren van pedagogische con certen. In de eerste plaats echter dient dit centrum zich aan als federatieve bundeling van de muziekscholen in Noordholland. De culturele dag werd bijgewoond door onder anderen de commissaris der Konin gin in de provincie Noordholland, dr. M.J. Prinsen en diens echtgenote. Het Hoorns kamerkoor, Die Haerlemsche Musyckca- mer met het schoolkoor van Pius X collé ge te Beverwijk, en het fanfarekorps De Herleving uit Zwaag verzorgden de muzi kale gedeelten van het programma. Naar de bollen Op de bloemboÈenvelden komen de bloe men met dit koele, droge weer langzaam in bloei. Daardoor staan er nog vele late hyacinten in kleur. De vroege tulpen ma ken nu van de bollenstreek de bekende kleurige lappendeken. Als het weer zo warm gebleven was als woensdag, zouden er nu al heel wat bloemen gekopt zijn. Nu het onkruid wordt gedood met che mische bestrijdingsmiddelen, is er niet voldoende wied werk voor de mensen op de tuinen. Het gevolg hiervan is, dat het koppen van de bloemen veel sneller gaat dan een jaar of vijf geleden, doordat ie dereen aan dit werk wordt gezet. Het weer heeft er dit jaar echter voor gezorgd dat de bloemen langzaamaan rij pen, zodat dit weekeinde zeer vele velden vroege tulpen hun pracht mogen behouden. Hoewel het overal in de streek mooi is, spannen de velden tussen Sassenheim en Voorhout toch wel de kroon. De kwekers in deze omgeving hebben toevallig zeer vele vroege tulpen bij el kaar geplant, zodat daar nu grote opper vlakten van deze mooie bloemen tegelijk in bloei staan. De Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dr. J. H. van Roijen, heeft met de Amerikaanse onder-minister van Bui tenlandse Zaken C. Douglas Dillon opnieuw de landingsrechten van de K.L.M. aan de westkust besproken. Na afloop verklaar de hij tegenover verslaggevers uitdruk king te hebben gegeven aan „de diepe te leurstelling van de Nederlandse regering over het Amerikaanse optreden," i.e. de weigering de K.L.M. de gevx-aagde lan dingsrechten toe te staan. prijsvraag mee won. Hij gaf slechts in grote lijnen de oplossing, de uitwerking van zijn plan werd toevertrouwd aan Os kar Niemeyer, die ook de meeste grote regeringsgebouwen ontwierp. Brasilia is berekend op 500.000 inwoners. De 60.000 arbeiders die de stad bouwden zijn bezig hun barakken af te breken, de ambtenaren en bedrijfsemplové's uit Rio de Janeiro zijn de grote verhuizing naar het binnenland begonnen. Zij weten dat zij, hoewel zij in een paradijs terecht komen, toch in zekere zin pioniers zijn, want Bra silia zal als een onweerstaanbare magneet werken op de bevolking van de miljoenen steden Sao Paulo en Rio de Janeiro, en op de talloze immigranten. De helft van Brasilië is nog woest en onbevolkt, maar het land is rijk en indu strialiseert sterk. De 60 miljoen Brazilia nen van heden zullen er in 1980 100 mil joen geworden zijn, en er is ruimte genoeg Zo gaan de regeringsgebouwen van Brasilia er uit zien. Naar een ont werp van Oskar Niemeyer, de archi tect van het gebouw der Verenigde Naties in New York, zullen de Eerste en Tweede Kamer in de schotels worden gehuisvest. De wolkenkrabber is het administratieve centrum van het land. voor hen allen. Maar tóch is in dit uitge strekte land Brasilia reeds nu als een oase gezien; hóé belangrijk de industrie in de toekomst ook voor Brazilië zal worden, de hoofdstad zal nooit een industrie-cen trum worden, de blanke gebouwen zullen nooit de roet van fabrieksschoorstenen kennen. En ook als fabrieksschooi-stenen door kerncentrales zullen zijn vervangen, zal de industrie andere plaatsen moeten zoeken. Er is immers ruimte genoeg in dit land. Zaterdag 23 april, Stadsschouwburg, 20 u.: De Haagse Comedie geeft een opvoering van „Etude voor één hand" van Peter Shaffer, onder regie van Paul Steen bergen. Medewerkenden zijn onder anderen Myra Ward, Ineke Brinkman, Frans van der Lingen, Jules Croiset en Cas Baas. Zondag 24 april, Stadsschouwburg, 20 u.: De Haagse Comedie speelt „De Kersen tuin" van Anton Tsjechov, onder regie van Peter Sjarof. Medewerkenden zijn onder anderen Annet Nieuwenhuyzen, Ida Wasserman. Albert van Dalsum, Paul Steenbergen, Bob de Lange, Joris Diels, Coen Flink en Bas ten Batenburg. Maandag 25 april, Stadschouwburg, 20 u.: Toneelgroep „Ensemble" geeft een op- voering van „Het Tuinfeest", geschreven door Lo van Hensbergen, onder regie van de schrijver. Medewerkenden zijn onder anderen Marianne Rector, Loudi Nijhoff, Andrea Domburg, Manfred de Graaf en Lo van Hensbergen. Donderdag 28 april, Stadsschouwburg, 20 uur: „The Youth theatre" speelt .Ham let" van Shakespeare, onder regie van Michaël Croft. Vrijdag 22 april. Concertgebouw, 19.30 u.: Jazz-muziekuitvoering in het'kader van het Interscholafr Jeugdtoernooi. Vrjjdag 22 april, Stadsschouwburg, 20 u.: Het Utrechts Byzantvns Koor zingt onder leiding van dr. M. Antonowytsch Slavische en liturgische liederen. Het concert heeft plaats onder auspiciën van de Stichting voor Geloof en Wetenschap. Maandag 25 april, Huis met de Sleutels Heemstede, 19 uur: Muziekuitvoering door leden van Jeugd en Muziek. Op het programma staan werken van Handel, Schubert, Bach en Mendelssohn. Dinsdag 26 april, Concertgebouw, 20 uur: Orgel-impx-ovisatie door de organisten Albert de Klerk en Piet Kee. Op het programma staan werken van Louis Marchand, Camille Saint-Saëns en eigen werk van de organisten. Dinsdag 26 april, Minerva theater, 20.15 u.: Het N.Ph.O. geeft onder leiding van Henri Arends een concert, met mede werking van de pianiste Helena Costa. Op het programma staan werken van Bach en Beethoven. Woensdag 27 april, Concertgebouw, 20 u.: Het Nederlands Kamerorkest geeft onder leiding van Szymon Goldberg een Bach-concert. Als solisten treden on de violist Szymon Goldberg en de alt Aafje Heynis. Op het programma staan Bi-an- denburgs concert nr. 6. Vioolconcert in a kl. t„ Cantate nr. 170 voor alt en orkest en Brandenburgs concert nr. 4. Donderdag 28 april. Concertgebouw, 10.45. 13.45 en 15 uur: Concert voor de lagere Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: Castle en Hailey. Vlucht 714 antwoordt niet meer; Kelley, Dokter en avonturier; Nyquist, Maan boven Munkeby; Rinser, Totdat de dag aanbreekt; Pump. Vor dem grossen Schnee; Scha per, Die lctzte Welt; Crispin. Frequent hearses; Garrett. King of the mountain; Manning, The great fortune. Oiitwikkelingsboekcn: Overstreet. Ideeën ach ter het Kremlin; Neamc, Wit Afrika; Scharff, Klaverjassen, leren en spelen - Klaverjassen, re glement en etiquette; van Kollem, Goocheltrucs met kaarten voor amateurs; Renault-4 en -Dau- phine; van 't Hof en Keyzer, Methodcnverbete- ling in de praktijk; Tussen gasgeven en remmen, wat de automobilist, motorrijder en scooterrijder van de verkeersregels moeten weten; Montijn, Grieks-Nederlands woordenboek (leeszaal); van Haerlingen, Neerlandica: Kesting, Bertolt Biecht in Selbstzeugnisscn und Bilddokumenten; Schrij vers prentenboek no. 2. Vestdijk - id. no. 3. Gres- hoff; Shakespeare. Liefde's loze les; Berenson, De Italianase schilders van de Renaissance; Rain bow. Music in the classroom: Neupcrt, Das Kla- vichord; Packe. Bommen voor Napoleon, het le ven van Felice Orsini. Zaterdag 23 april, Café-restaurant Brink- mann, 20 uur: Dansavond van de jon- gerenclub „De Twintigers". Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw Tekeningen uit dt Hollandse Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw Fossielen mineralen, natuurkundige instrumenten Dagelijks van 11 15 uur behalve maan dag en eerste zondas van de maario van 1317 uur' Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden Bisschoppelijk Museum Jansstraat: Oudi religieuze kunst, schilderijen middel eeuwse beeldhouwwerken. 10 17 uur zondagen 13--16 uur Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uil de Haarlems- school van ie Ifide eeuw to: n-.-i. r, Dagelijks geopend van 1017 uur. des zondags van 1317 uur. Tot 23 mei avondopenstelling van 20.30 tot 22.30 u. Voormalig woonhuis Jacobus van Loo> (Kleine Houtweg 103): Op donderdager geopend van 10 12.JC en van 13 30 -1' uur op '.nndigen var 1! 17 uur Kunstzaal In 't Goede Uur: Ter gelegen heid van het herverschijnen van het tijdschrift „Zwart-Wit" is er tot 1 mei een tentoonstelling ingericht van verk van Kees Andréa, Henk Broer, H. Fiedlei". Frans Hollardt, Lex Metz, Oey Tsjen Sit en Kristians Tony. Dage lijks geopend van 1022 uur. Museum „Het Huis Van Looy" Kleine Houtweg: Tot 25 april groepstentoon stelling van „Kunst zij ons doel". Er worden werken geëxposeerd van J. J. Doeser. Julia Giesberts, Jos. Hoogwout, C. W. Mandersloot, B. .J. Nel, A. Potgie ter, Jozef Santen, Freek Souwer en Margreet Verheus. Dagelijks geooend van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Des zondags van 1417 uur. Cruquius Museum, aan de weg naar Hoofd dorp: Dagelijks geopend van 912.30 uur en van- 14 tot 17 uur. Des zondags van 1012.30 uur en van 1417 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland: Tot 9 mei tentoonstelling van werken van hedendaagse grafische kunst. Dage lijks geopend van 10 tot. 17 uur; des zondags van 13 tot 17 uur. Galerie Espace, Klein Heiligland 36: Van 23 april tot, 14 mei tentoonstelling van werk van Lucebert. Op werkdagen ge opend van 11 tot 17 uur. Galerie „Uittcnhout", Kleine Houtstr. 41: Van 23 april tot 15 mei tentoonstelling van aquarellen van Joop Dam. Dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. Gebouw Bloemenheuvcl. Overveen: Van 23 april tot; 6 mei expositie over het verzet en de oorlog. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur; des zondags van 14 tot 17 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heiligland 13: Van 24 april tot 8 mei tentoonstel ling van werken van de schilder H. F. Boot. Dagelijks geopend van 9 tot 17 u. Zaterdag 23 april. Concertgebouw, 20 uur: Dansavond van dansacademie Martin. Zaterdag 23 april, De Koninklijke Neder landse academie van Wetenschappen te Amsterdam houdt de tweede academic- dag in Haarlem. Krelagehuis, 9 uur: Dr. P. Korringa uit IJmuiden spreekt over enkele aspecten van de overbevissing van de Noordzee. Krelagehuis, 10.30 uur: Dr. J. Brandt Corstius spreekt over de Haarlemmerhout, Pall-Mall en Malie baan. Zondag 24 april, Concertgebouw, 20 uur: Gymnastiekuitvoering onder auspiciën van de Haarlemse Sportraad, met mede werking van een Deense keurploeg en een Finse meisjesgi-oep. Zondag 24 april. Café-restaurant Brink- mann, 10.30 uur: Bijeenkomst onder auspiciën van het Humanistisch Ver bond. Dr. J. Broeckx spx-eekt over Ge loof met een hoofdletter en met een kleine letter". Maandag 25 april, Concertgebouw, 20 uur: Feestavond van de speeltuinvex-eniging „Oostcrkwai-tier". Maandag 25 april, Tuinzaal concertgebouw. 20 uur: Bijeenkomst van de Nedei-landse Reisvereniging. Maandag 25 april, Café-restaurant Brink- mann, 20 uur: Voor de leden van de werkgroep Kenncmerland van de Ar cheologische werkgemeenschap houdt do heer F. E. Farwerck een lezing, ge titeld De externsteine". Maandag 25 april, Gebouw St. Bavo, 19-30 uur: Ontspanningsavond van de Alge mene bond van ouden van dagen. Dinsdag 26 april. Hotel Lion d'Or. 20 uur: Mr. A. Stempels, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, spreekt over het onderwerp: „Een plattegrond van de Eux'opese éénwording". Dinsdag 26 april. Café-restaurant Oud Berg en Dal, Bennebroek, 20 uur: Dr. R. J. Hommes spreekt over „Prestaties van geesteszieken". Dinsdag 26 april. Tuinzaal concertgebouw, 20 uur: Voor de leden van de Neder lands Christelijke reisvereniging noudt dr. A. Melchior een lezing over „De Kongo". Dinsdag 26 april. Stadsschouwburg. 2') u.: De toneelgroep van het St. Elisabeths- gasthuis geeft „Wijlen Edwina Black" Woensdag 27 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Bedrijfstoneelvoorstelling. Woensdag 27 april, Café-restaurant Brink man^ 20.15 uur: Pater prof. dr. Wille- brord Lamoen O.F M. spi*eekt voor de leden van de Nederlandse Genealogische vereniging over het onderwerp: Oor sprong en betekenis van onze familie namen". Woensdag 27 april, Tuinzaal concertge bouw, 13.30 uur: Kienmiddag voor de ouden van dagen. Donderdag 28 april, Hotel Lion d'Or, 20 u.: Bijeenkomst van de Nederlandse '«-Tij- gezelïënbcnd. Donderdag 28 april, Tuinzaal concertge bouw, 20 uur: Leerlingenuitvoering van de Koningin Wilhelminaschool. Iedere zaterdag van 20 tot 23.50 uur is de Jongerensociëteit „Haerlem" geopend in het gebouw op het sportveld aan de Kleverlaan. De rechtbank te Amsterdam heeft de 50- jarige gedetineerde opkoper A. S. uit de hoofdstad, die een geweldmisdrijf te gen zijn vrouw ten Jaste was gelegd, ter zitting in vrijheid gesteld. De man zat al vijf maanden in voorarrest. De reden was dat de rechtbank het onderzoek niet vol ledig achtte, op enkele vitale punten en de zaak daarom terugverwees naar de rech ter-commissaris. Niet vast stond waar de politie een hamer, waarmede de man zijn vrouw op baar hoofd zou hebben geslagen, zou heb ben gevonden. De president sprak van „een heel ernstige fout in het onderzoek." Wij komen er op deze manier niet uit. Ik moet eerst weten waar die hamer door de politie is gevonden." De man ontkende hardnekkig dat hij op een avond in november van het vorige jaar zijn vrouw met deze hamer, die zijn eigendom was, heeft geslagen. Enkele da gen voor de bewuste avond was hij uit huis gegaan. Zondag kwam hij terug om, naar hij zeide, nog enkele dingen op te halen. Zijn woning kon hij niet meer in en evenmin de afgesloten zolderruimte waar zijn werkbank stond. Hij had die avond gedronken maar verklaarde, de be wuste hamer niet in zijn bezit te hebben gehad noch te hebben gezien. „Mijn vrouw bedreigde mij met een mes; zij heeft mij al eens eerder gestoken. Met een lat heb ik mij tegen haar verweerd". Aldus ver dachte ,die zeide daarbij te hebben geroe pen „steek me niet, steek me niet, ik ben bang voor mijn dood" ook de lat met bloedspattcn lag vandaag op de groene tafel. De gerechtelijk deskundige, dr. J. Zel- denrust, had vastgesteld dat de hoofd wond die de vrouw had opgelopen, „een voudig letsel" was en niet als zware mis handeling kon worden gekwalificeerd. Er was niet te zeggen met'welk van de twee voorwerpen (hamer of lat) de wond was toegebracht, doch dit was —aldus zijn rapport waarschijnlijk met de hamer gebeurd. Huilend verzocht de verdachte de pre sident, nu reeds uitspraak te doen als de rechtbank hem schuldig achtte omdat het voorarrest „ondraaglijk" voor hem is. De rechtbank gaf de rech ter-commissaris de opdracht, te doen onderzoeken wie van de politiemannen de hamer heeft gevonden en waar. Voorts moet in het ziekenhuis waar de vrouw voor haar hoofdwond be handeld is, naar de aard van de ver wonding een onderzoek worden ingesteld. Tenslotte moeten de bloedgroepen van de verdachte en zijn vrouw worden onder zocht en zo deze vei-schillen, de bloed- spatten op de hamer en de lat. De recht bank hield de zaak in verband daarmede voor onbepaalde tijd aan. Advertentie Den Haag FIA) Deze week beleeft de ontwikkeling van Brazilië een keer- J punt: gisteren donderdag 21 april 1966 werd met een gebaar dat slechts een jonge, energieke republiek aandurft, dc zetel van de regering verplaatst van Rio de Janeiro naar Brasilia. Dit gebaar is niet slechts van belang voor Brazilië, het j zal in de gehele wereld belangstelling en bewondering veroorzaken. De ceremonie van deze week is tevens een triomf geweest voor de bijna 60-jarige president Juscelino Kubitschek, die pas enkele jaren geleden de laezers durfde öeloven: „Ik zal u een nieuwe hoofdstad bouwen." Hij dacht daarbij niet slechts aan het heerlijke klimaat van de hoog vlakte waarin hij Brasilia wilde bouwen, aan de ruimte en de gelegenheid tot re- creatie in het omringende natuurschoon die een goede samenleving mogelijk ma- ken. Ook de onontgonnen bodemschatten en de vruchtbare gebieden in de omgeving van de nieuwe hoofdstad gaven voor hem niet de doorslag: hij zag Brasilia voor namelijk als een gebaar, een gebaar dat de wereld moest tonen dat Brazilië een land met mogelijkheden is, een gebaar dat de Brazilianen een por in de rug moest geven, om nu eindelijk eens de kuststro ken te verlaten en de braak liggende rijk dommen en mogelijkheden van hun land te gaan gebruiken. Het plan om in het binnenland een geheel nieuwe hoofdstad te bouwen stamt reeds uit 1889, maar pre sident Kubitschek was de man die het tot werkelijkheid wist te maken. Zeven maan den nadat de regering het voorstel aan- vaardde, werden de eerste fundamenten voor de nieuwe stad gelegd. Dat was in 1957. Luchthaven Eigenlijk nog vóór die fundamenten ge legd werden, ontstond een landingsbaan, de langste van Zuid-Amerika. Hier werden de materialen aangevoerd, en de luchtha ven was al in vol bedrijf toen met de bouw van de stad nog een begin gemaakt moest worden. De groei verliep snel, het was een fan tastisch gezicht een nieuwe stad te zien verrijzen in het oerwoud. Terwijl de land meters nog als bedrijvige mieren met theodolieten en meetlinten liepen te sjou wen, verrezen reeds twee ministeries, een bankgebouw en een hotel met 500 bedden. Terwijl bulldozers en draglines nog nieu we wegen effenden, werden reeds winkel galerijen gebouwd. Langzamerhand werd het patroon van de nieuwe stad duidelijk: twee elkaar kruisende boulevards, waar van de ene de regeringsgebouwen en het hooggerechtshof herbergt, op de andere sluiten de wooncentra aan. Het lijkt zo simpel, twee elkaar kruisende lijnen, ieder met een eigen betekenis. Maar in werke lijkheid vormen zij een weldoordacht plan, dat wellicht de basis voor de ideale stad van de toekomst vormt. In ieder opzicht is bij het plan rekening gehouden met doelmatigheid, maar ook met bewoonbaar heid. Vei-keersproblemen zijn in Brasilia ondenkbaar, recreatieproblemen, vervoers- problemen evenmin. Het plan is afkomstig van de architect Lucio Costa, die er de eerste prijs in een Advertentie Zó smaakt Hero Citroen! Ook in de grote Hero Gezinsfles schooljeugd door het N.Ph.O., onder lei ding van Marinus Adam. onderdag 28 april, Immanuëlkerk. 20 u.: Concert van het Schotens Christelijk gemengd koor, onder leiding van Geert de Boer. Medewerking wordt verleend door de sopraan Leonie Smits. Je alt Lucie Kooy, de tenor Dick de Jong en en de bas Harm Wind. De hoboïst Cor Coppens en de organist Meindert Boekei dragen zorg voor de instrumentale be geleiding. Op het programma komen wei-ken voor van Pachelbel, Bach, Men delssohn en Mozart. Donderdag 28 april. Minerva theater. 26.15 uur: Gerard Warburg (cello) en Edward Mobbs (piano) geven onder auspiciën van de Heemsteedse kunstkring een concert. Gespeeld worden werken van Marcello, Brahms, Beethoven en Bruch. Dagelijks in 't Goede Uur tot 25 april, van 21 tot 22 uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Branms. Van 25 april tot 2 mei werk van Havdn. Iedere zondag om 12 uur wei-k van Bach. Maandag 25 april. Minerva theater. 20 u.: Het Heemsteeds Amateur Toneel geeft een opvoering van „Tot wederdienst be- i-eid". Vrijdag 29 april. Stadsschouwburg. 20 u.: De letterlievende vereniging .J. J. Cre- mer geeft een opvoering van „Wouter tje Pieterse" van Multatuli. Michael Butcher als de Koningin en Hywel Bennet als Ophelia. (In Hamlet, 28 april in de Stadsschouwburg.) i

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13