Syngman Rhee lijkt bijna alleen te staan OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Nederland niet gekend in de arrestatie van M. Goudswaard Arendsen Hein wil onderzoek kW'MORRIS 'êefore ifouêuif/ TOMADO Aanklager zou de doodstraf eisen Bakkers vragen brood prijsverhoging van 1 cent Drie miljoen turven in veenbrand verteerd Gevecht in de Nationale Vergadering en nieuwe betogingen in Intsjon LENTEPARADE 1960" IN BOLLENSTREEK Speurtocht naar vermist kind in Achterhoek Nieuwe staatslening van 300 min. mengbeker 74e JAARGANG No 241 VRIJDAG 22 APRIL 1 960 305e JAARGANG No 89 Ambassadeur van V.A.R. ontboden In de krant van heden Britten isoleerden een kankervirus bij ratten DE GROOT BAT EL A AR" Veel bewolking Optimisme over regeling van de kwestie-Cyprus Beperkte wegenwacht op komende feestdagen Christen-democraten geven steun aan Fanfani Prins Philippe gedoopt President van Guinea meldt Frans komplot Het woord is aan GERO STUURMALS. COHEN lichtgewicht sportcombinatie House of England Hebt u een TOMADO Koffiemolen JA Haarlems Dagblad Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- TT B 1 1 1 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). ËU-*| /V*» I ff* 1 i f**® /"V r"\ I H Verschijnt dagelijks bek op zonden feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- fj üQliG 111 S LJ UUDlQU 5£ kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 *■- - Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Nederland heeft bij de Egyptische rege ring bezwaar aangetekend tegen het feit, dat de Amsterdamse zakenman Meeuwis Goudswaard enkele maanden geleden in Cairo in hechtenis is genomen en dat de Egyptische regering de diplomatieke ver tegenwoordiger van Den Haag hiervan niet in kennis heeft gesteld. De ambassa deur van de Verenigde Arabische Repu bliek in Nederland, dr. Ali Assad Khandji, is daarvoor woensdag op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden. Hij werd er ontvangen door dr. L. G. M. Jaquet, directeur Afrika en Nabije Oosten van het ministerie. Een woordvoerder van het ministerie deelde vanmorgen mede, dat de Egypti sche ambassadeur de toezegging deed, dat de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiger in Cairo, mr. E. Star Busmann, toestemming zal worden verleend, contact op te nemen met de gearresteerde zaken man. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag werd er in februari reeds van in kennis gesteld, dat de heer Meeuwis Goudswaard, die weer op zakenreis in het buitenland vertoefde „onvindbaar" was. De nasporingen, die het ministerie daarop naar de heer Goudswaard deed, leidden tot de ontdekking, dat de zakenman sedert eind februari in gevangenschap in Cairo verbleef. Een bijzonder felle brand heeft donder dagmiddag een benzine- en oliehandel aan de Hoofdweg in Hoofddorp in de as gelegd. De schade, die door verzeke ring wordt gedekt, beloopt ongeveer een half miljoen gulden. De brand ontstond om ongeveer half drie tijdens het vullen van een vat benzine. De overlopende benzine is vermoedelijk in aanraking gekomen met een brandende petroleumkachel. De brandweren van Haarlemmermeer, Schiphol en Haar lem zijn urenlang met de blussing in de weer geweestDe foto geeft een overzicht van de blussingswerkzaam- heden. va g XVeer rapport en 1, 2 Uit het binnenland2, 5, 6, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4, 6, 13 Filatelie 4 Uit stad en'omgeving7, 9, 11 Agenda van Haarlem en IJmond 9 Uitgaan in Haarlem13 Kunst. 15 Feuilleton 17 Horen en Zien 17 Globetrotter Garcia de Leon 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws19 Effecten en Geldmarkt 19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's De Nederlandse Bakkerijstichting heeft de minister van Economische Zaken, De Pous, toestemming gevraagd de brood prijs met een cent per 800 gram te mogen verhogen. De Bakkerijstichting wilde de prijsverhoging maandag 25 april doen in gaan. Minister De Pous zal echter pas maan dag op het verzoek beslissen. De bewinds man heeft daartoe vertegenwoordigers van de Bakkcrijstichting voor maandag middag bij zich op het ministerie geno digd. Als reden van haar verzoek gaf de Bakkerijstichting, dat de prijzen van de grondstoffen, met name van bloem en meel, de laatste weken sterk zijn gestegen. Bij het overleg, dat eerder tussen de Bakkerijstichting en de minister is ge pleegd over de laatste verhoging van de broodprijs, kwamen de partijen tot de in stelling van een „rekening-courant", waar op onder meer de prijswijzigingen in de grondstoffen zuden kunnen worden afgelezen. Deze rekening zou thans een te kort aangeven voor de bakkers. Van de zijde van de Bakkerijstichting wees men er nog op, dat de loonsverhoging, die kor telings is verleend aan de bakkersgezellen, niet in de kostenberekening is opgenomen. Op het ministerie van Economische Za ken heeft men het verzoek van de Bak kerijstichting thans in studie. LONDEN (AFP Reuter) De voorzitter van het Britse imperiale fonds voor kan keronderzoek, Sir Cecil Wakeley, heeft donderdag op een bestuursvergadering van het fonds meegedeeld, dat Britse geleerden erin zijn geslaagd een virus te isoleren, dat kanker heeft veroorzaakt bij ratten, mui zen en hamsters. Mr. G. W. Arendsen Hein, psychiater van de inrichting „Groot Batelaar" van het Leger des Heils te Lunteren heeft zich gewend tot het bestuur van de Ne derlandse Vereniging voor Psychiatrie en Neurologie met het verzoek een commissie ad hoe te willen benoemen om een onder zoek in te stellen naar de achtergronden van de tegen hem ingebrachte beschuldi gingen en een oordeel te willen uitspreken over zijn handelwijze. Dit deelt mr. Arendsen Hein mee in een verklaring, welke hij heeft uitgegeven naar aanleiding van de dezer dagen in de pers gepubliceerde verklaring van de heer H. Moraal te Zaandam, broer van de heer C. Moraal, die als sociaal ambtenaar op de inrichting werkzaam is geweest en die voor een psychiatrische behandeling thans elders is opgenomen. De heer Arendsen Hein zegt in zijn ver klaring o.m., de heer H. Moraal niet ten volle verantwoordelijk te willen stellen voor zijn „heilloze gedachtengang" omdat hij hem „slachtoffer van anderen acht". Evenals in de zaak-Meulenbelt zo zegt de heer Arendsen Hein laat men nu opnieuw na, een klacht tegen mij in Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met later hier en daar enige regen of motregen. Vannacht iets minder koud, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. VóUedigea onorten op pagina twee. te dienen bij een bevoegde instantie, zo dat mij geen forum openstaat, ten over staan waarvan ik mij kan verdedigen. Vandaar mijn verzoek om een commissie van onderzoek. Meer dan 3.000.000 turven zijn tot nu toe in vlammen opgegaan bij een ernstige veenbrand, die aan weerszijden van de Duits-Nederlandse grens ter noogte van Glanerbrug (gemeente Enschede) woedt. De brand is vorige week vrijdag op Duits gebied ontstaan. Een groot aantal turfho pen ging daarbij in vlammen op. Deze wa ren eigendom van de n.v. Twentse Turf- industrie te Enschede, die het terrein aan beide zijden van de grens verveent. Woensdag en donderdag is het vuur over geslagen naar Nederlands gebied. Daar bij ging nog eens duizend kubieke meter turf van genoemde firma in vlammen op. Een ogenblik werd ook het bedrijfsge bouw van de n.v. Turf industrie, een turf- strooiselfabriek, die dicht bij de grens ligt, bedreigd. Door het optreden van de En- schedese brandweer echter kon het ge bouw behouden blijven. Het vuur woedt nog voort. De schade voor de n.v. wordt op tachtig- tot honderdduizend gulden ge schat. Het bedrijf is tegen brand verze kerd. Over een oppervlakte van circa veertien hectare rookt het veen en vreet het vuur ondergronds voort. NICOSIA (Reuter) De Britse onder minister van Koloniën, Julian Amery, heeft in Nicosia besprekingen gevoerd met Cy prische leiders. Beide partijen zijn dichter tot elkaar gekomen inzake de kwestie van de Britse bases op Cyprus. SEOEL (Reutcr/AFP) President Syngman Rhcc van Zuid-Korea die in maart de betwiste presidentsverkie zingen heeft gewonnen, staat, naar uit be richten uit Seoel blijkt, bijna helemaal alleen. Zijn kabinet en het hoofdbestuur van zijn partij, de regerende liberale par tij, zijn afgetreden en hebben de verant woordelijkheid aanvaard voor de ongere geldheden van deze week in Zuidkoreaan- se steden waarbij volgens officiële cij fers 115 mensen het leven hebben verlo ren. Naar verluidt zal de vorming van een nieuwe regering zeker 24 uur vergen. Er zijn tekenen die erop wijzen dat vele politieke figuren liever niet betrokken ra ken bij het landsbestuur. Vandaag is de politiechef van Seoel af getreden. Onbevestigde berichten in Zuidkoreaan- se bladen maken er melding van dat de president ook het ontslag zou hebben aan vaard van zijn eerste secretaris, Park Tsjan II, na president Syngman Rhee, en de gekozen maar nog niet in functie ge treden vice-president Li Ki Poeng, de machtigste man in het land. Van Ameri kaanse zijde zou zijn aangedrongen op ont slag van de vice-president. Zuidkoreaanse leiders van elkaar be strijdende partijen, de liberalen en de de mocraten, hebben besloten de Nationale Vergadering vandaag in spoedzitting bij een te laten komen ter bespreking van maatregelen om een einde te maken aan de onrust in het land. De Nationale Ver gadering is vanmorgen bijeengekomen, maar de vergadering meest geschorst worden toen leden van de regeringspartij en leden van de oppositie slaags raakten nadat de minister van Defensie, Kim Tsjoeng Joel, de studenten ervan beschul digd had tijdens de ongeregeldheden van dinsdag het eerst geschoten te hebben. De Nationale Vergadering heeft besloten tot de vorming van een commissie, die tegen maandag rapport moet uitbrengen over de vraag of de dinsdag afgekondigde staat van beleg wettelijk gerechtvaardigd is. De commissie zal bestaan uit tien libe ralen, acht democraten (oppositie) en twee onafhankelijken. Vanmorgen zijn te Intsjong, ten westen van Seoel, nieuwe betogingen tegen de re gering gehouden. De menigte wierp ste nen naar de politie en verwondde drie agenten. Vierhonderd betogers marcheer den door de straten en droegen spandoe ken waarop nieuwe presidentsverkiezin gen werden geëist. De politie schoot in de lucht toen de betogers weigerden zich te verwijderen. Rhee's woning in Seoel wordt omringd door schijnwerpers en prikkeldraadver sperringen en overal in de omgeving pa trouilleren politie- en legereenheden. Vol gens schattingen van deskundigen is bij de ongeregeldheden van dinsdag te Seoel een schade aangericht van vijftig miljoen gulden. Het parket van de rechtbank van Masan, waar de ongeregeldheden op 11 april be gonnen, heeft 35 mensen beschuldigd van het opstoken tot de wanordelijkheden. Het Op 30 april Koninginnedag en 5 mei bevrijdingsdag zullen de wegen wachten van de ANWB gedurende een be perkt aantal uren dienst doen. Op beide feestdagen zullen zij op hun routes in een twee-ploegendienst patrouilleren van 10 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds, waar door zij in de gelegenheid zijn een gedeel te van de feestdagen in de huiselijke kring door te brengen. aantal arrestanten op grond van de krijgswet bedraagt 104. De Amerikaanse ambassade te Seoel heeft meegedeeld dat het symfonie-orkest van Boston zijn bezoek aan Seoel heeft afgelast. Volgens „Tass" heeft radio-Pjongjang een oproep van de Noordkoreaanse com munistische partij omgeroepen, waarin gezegd werd „dat de volksstrijd tegen het regime van Syngman Rhee een strijd is voor de overwinning van het recht op het leven". Voorgesteld wordt „onmiddellijk een bijeenkomst te houden van de afge vaardigden van alle partijen en organisa ties van Noord- en Zuid-Korea" om ..de maatregelen te bespreken tot het vinden van een oplossing voor de huidige situatie en om de binnenlandse vraagstukken van Korea te bestuderen". NEW YORK (Reuter/AFP) De se cretaris-generaal van de UNO, Hammars- kmoeld, wilde op een persconferentie geen commentaar geven op de toestand in Ko rea. De UNO zijn niet van plan een spe ciaal rapport uit te geven over de ver kiezingen in dit land. De woordvoerder in Den Haag verklaar de dat de bezwaren van Nederlandse zijde vooral het feit golden, dat er een Neder lands staatsburger was gearresteerd, zon der dat de regering hierover door middel van haar vertegenwoordiger was inge licht. Deze ervaring heeft het ministerie van buitenlandse zaken in het veideden overigens reeds verscheidene malen opge daan. Er is ook geen bezwaar aangetekend te gen de arrestatie, aangezien Den Haag zich uiteraard zonder volledig van de za ken op de hoogte te zijn, niet kan uitlaten over de schuldvraag. De zakenman Meeuwis Goudswaard is gearresteerd met 15 anderen, op beschul diging spionage te hebben bedreven ten gunste van Israel. In Den Haag wordt wel aangenomen, dat de Nederlandse ambassadeur in Cairo in tussen contact heeft opgenomen met de Egyptische autoriteiten om nader kennis te kunnen nemen van de feiten rondom de beschuldigingen tegen en de arrestatie van de heer Meeuwis Goudswaard. Het ligt voor de hand, dat de Nederland se diplomatieke vertegenwoordiger daarbij toestemming zal vragen voor juridische bijstand ten behoeve van de arrestant en voor het bijwonen van het proces dat te gen de zakenman zal worden gevoerd door een Nederlandse diplomatieke vertegen woordiger. De heer Meeuwis Goudswaard zou op 7 mei in Cairo voor zijn Egyptische rech ters moeten verschijnen. In gezaghebben de kringen in Cairo verluidde, dat de doodstraf zou worden geëist legen de heer Goudswaard en twee andere gearresteer den. Zaterdag om elf uur vertrekt het bloe mencorso in de bollenstreek van de War- monderdam bij Sassenheim af. Een kwar tier later komt het begin van de lange stoet in het centrum van Sassenheim aan. Om kwart voor twaalf is het corso bij de buurtschap De Engel tussen Sassen heim en Lisse. Een half uur later kan men de praalwagens in het centrum van Lisse zien. Het begin van de stoet be reikt om een uur het centrum van Hille- gom. tegen twee uur de grens van Benne- broek. Hier wordt een uur rust gehouden. Dan ondernemen de wagens de terugreis naar Sassenheim. Om kwart voor vier is de stoet weer in Hillegom, om half vijf inLis- se, half zes in Sassenheim en om zes uur bij het eindpunt. Het beste kan men de wa gens gadeslaan langs de rijksstraatweg tus sen de dorpen, daar het in de centra van de bollendofpen meestal een gedrang van jewelste is. (AFP-UPI) Het bestuur van de Italiaanse christen-democratische pa'rtjj is akkoord gegaan met de poging van Fanfani om een regering te vormen met steun van zijn eigen partij de christen-democraten de sociaaldemocraten en de republikeinen CONAKRY (U.P.I.) De president van Guinea, Sekou Touré, heeft donderdag meegedeeld, dat een pro-Franse samen zwering, welke gericht was tegen het hui dig regiem in Guinea, ontdekt en opge rold is. De samenzweerders zouden uit het buitenland wapens ontvangen en hun actie voorbereiden door sabotagedaden. Onmid dellijk na de opstand zouden een miljoen pamfletten per vliegtuig worden uitge strooid. De pamfletten zijn in beslag ge nomen. Ook hebben de autoriteiten een hoeveelheid wapens in beslag genomen. Sekou Touré verklaarde, dat hij de dood de enige juiste straf acht voor „burgers, die corruptie en geld verkiezen boven het welzjjn van hun eigen volk, die samen spannen tegen de wettige gezagsdragers en daarmee een misdaad begaan, die in alle landen dezelfde straf krijgt: de dood straf namelijk". De samenzwering was, naar de Guinese president verklaarde, uit het buitenland opgezet en was uitgesproken pro-Frans. Onder andere hebben de samenzweerders uit het buitenland een zending machine geweren ontvangen. Prinses Paola heeft op goede vrijdag het leven geschonken aan een prins, die de voornamen Philipe, Leopold, Lo- dewijk, Maria heeft gekregen. Op de foto: De doopplechtigheid in de kapel van kasteel Belvedère. Links de peter, koning Leopold. Rechts de meter, prin ses Louisa di Calabria. (Telefoto) Frederik van Eeden: Een werkelijk geniale geest spreekt al tijd een eigen taal. Tien man rijkspolitie uit Lichtenvoorde, tachtig soldaten van het regiment Van Heutz uit Arnhem en tientallen burgers zijn gistermiddag begonnen aan een groot scheepse speurtocht naar de zesjarige An ton Krabbenborg uit Ziewert bij Lichten voorde in de Gelderse Achterhoek, die sinds twee dagen spoorloos is. Het kind is woensdagochtend op de fiets een boodschap gaan doen, maar niet te ruggekeerd. Men maakt zich ernstig onge rust over zijn lot, temeer omdat Anton, die tamelijk groot voor zijn leef tijd is, geestelijk gehandicapt is door een lichte graad van debiliteit en zeer moeilijk spreekt. Hoewel de politie de beschikking heeft over een speurhond, is het totnogtoe niet gelukt, enig spoor van het jongetje te vinden. Het zoeken dat ook vannacht is voortgezet, wordt bemoeilijkt doordat ve len, uiteraard met de beste bedoelingen, allerlei aanwijzingen geven omtrent de ver moedelijke verblijfplaats van het kind, die dan bij controle onjuist blijken te zijn. Het te doorzoeken gebied is rijk aan bossen, hei degronden en weilanden. Het laatst werd de jongen gistermiddag tegen twaalf uur in de nabijheid van Raalte gezien. De militairen worden vandaag nog ver sterkt met honderd man. De minister van Financiën is voornemens over te gaan tot de uitgifte va*n een 4'/ï percent lening groot 300 miljoen tegen een koers van 9914 percent. Aflossing van de lening zal geschieden in 30 jaarlykse termijnen en wel afwisselend 3 percent, 4 percent en 3 percent per jaar, zodat tel kens in drie opeenvolgende jaren 10 per cent van de lening wordt gedelgd, te be ginnen op 1 juni 1961. Versterkte of alge hele delging is de eerste 10 jaren niet toe gestaan. De rente gaat in op 1 juni 1960; de coupons verschijnen jaarlijks op 1 juni. De storting op de toegewezen schuldbewijzen zal moeten geschieden op woensdag 1 juni 1960. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zul len worden afgegeven in stukken van 1000 en 100, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterin schrijvingen zal kunnen geschieden tot bedragen van tenminste 1Ö0.000. Het ligt in de bedoeling de inschrijving open te stellen op maandag 9 mei a.s. van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. Opneming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Het prospectus zal binnenkort, vermoedelijk op 29 april a.s., verschijnen. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LE1DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL, 223596 SUÈDE DAMESJASJES IN KLEUREN Advertentie ZILVIUM ZILMETA 1UWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS Advertentie Beweeg u gemakkelijk en koel in een colberts: o.a. In Palmbeach, Fresco en Panama-binding in lichte, gemêleerde tinten en chique ruiten v.a. 84.50 pantalons: Terylene en wol met mohair, in blauw/grijs en beige/bruin mêlee. Ook Twen cord pantalons met ceintuur v.a. 39.50 Amsterdam, Reguliersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl Advertentie r/./Dan hebt u voor slechts f 9.50 ook een handige Junior mixer! y/ Koop bij uw Tornado koffiemolen een daarop passende mengbeker. U maakt daarmede vliegensvlug de heerlijkste milkshakes, omelettes, cocktails, nagerechten enz. in geschenkverpakking met receptenboekje, slechts 9.SO

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1