Groen Ik Co en bondig Bewolkt maar weinig regen Binnenkort uitbreiding stelsel van „betaalde waarschuwing „Pendrecht stopte voor explosie twaalf keer in volle zee" Bollenstreek werkt weer onder hoogspanning Verschillen sterk verkleind Verzending van zeepost Hulp voor de wezen van Agadir Overlevenden keerden vannacht terug Levensstandaard steeg voortdurend Arbeider overleed na val van 7 meter VRIJDAG 22 APRIL 1960 2 NA GESLAA GD PR OEFJAA R Verkeersovertreders betaalden op straat bijna een kwartmiljoen aan politie-agenten ij Publiek werkt mee Vijfduizend transacties „MiljoeneiV'-zakenman krijgt twaalf maanden Branden in februari; schade 2,59 miljoen GEWONDE STOKER VERKLAART: Wijziging Academisch Statuut Componistenstipendia DE LONEN IN DE BENELUX Centrale Verwarming Oliestook-installatïes (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is binnenkort een belangrijke uitbreiding te venvachten van het gebied waarin overtreders van ver- keersvoorschriften hun boete onmiddellijk aan de bekeurende politie-agenten kunnen betalen. Een jaar geleden werd dit systeem van „betaalde waarschuwing" of „politiële transactie" in een aantal arrondissemen ten bij wijze van proef ingevoerd, onder meer in een deel van Friesland en Over ijssel en in de steden Rotterdam en Bre da. De rijks- en gemeentepolitiekorpsen in die districten hebben elke maand aan een commissie van het ministerie van Justitie rapport uitgebracht. Daaruit is gebleken dat de politie van het begin af aan met dit stelsel van „boter bij de vis" tevreden is en dat ook het publiek de mo gelijkheid om door betaling van een be drag ineens van alle rompslomp welke een gerechtelijke vervolging met zich brengt af te komen gaarne heeft aanvaard. Uit een door de verkeersgroepen van de politie te Zwolle en te Kampen bijgehou den statistiek blijkt, dat het publiek in 75 percent van de gevallen waarin onmiddel lijke betaling mogelijk was daarvan ook gebruik heeft gemaakt. Van de resterende 25 percent was in twintig percent de trans actie afgesprongen op de omstandigheid, dat de overtreder geen voldoende of ge past geld bij zich had: de politie is immers niet verplicht te wisselen. Slechts een kleine minderheid had dus redenen om niet op het aanbod tot prompte afdoening in te gaan. Uit de tot en met februari binnengeko men rapporten uit alle betrokken arrondis sementen blijkt, dat in 32 percent van het aantal bekeuringen de boete op straat werd betaald. Dit percentage heeft dus betrekking op alle bekeuringen, dus inbe grepen de gevallen waarin geen betaalde waarschuwing mogelijk is. Er is echter een groot verschil in de cijfers van de plattelandsgemeenten en die van de ste den. In de grote gemeenten schommelt het aandeel der betaalde waarschuwingen om de veertig percent, in de dorpen om de twintig. Dit valt te verklaren uit het meer voorkomen van verkeersovertredin gen in de stad dan op het platteland. Uit deze maandelykse rapporten blykt trouwens ook, dat het aantal bekeuringen en daarmee het aantal transacties op straat per maand sterk verschilt, hetgeen wellicht mede door seizoeninvloeden ver oorzaakt wordt. Zo loopt het totaal aantal bekeuringen uiteen van 11.000 tot 17.000 per maand. Het gemiddeld aantal transacties beloopt vijf duizend. Er werden per maand vijftien honderd tot tweeduizend kwitanties van een rijksdaalder afgegeven voor overtre dingen door voetgangers en fietsers, vier honderd tot vijftienhonderd kwitanties van vijf gulden voor bromfietsers en motorrij ders en ten slotte ongeveer tweeduizend kwitanties van zeven gulden vijftig voor door automobilisten begane overtredingen van parkeervoorschriften. Gemiddeld wordt bijna vijfentwintigduizend gulden aan boete op straat betaald! Het totale bedrag over tien maanden ligt in de buurt van de 240.000 gulden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss. Alhena (24 april); Austra lië: ss Amerskerk (26 april), ss. Pinjarat (27 april); Brazilië: ss Alhena (24 april), ms Gaasterland (27 april); Canada: ss American Gunner (24 april), ss Rijndam (27 april); Ned. Antillen: ss Bennekom (26 april); Ned. Nw. Guinea: ms Schelde Lloyd (27 april); Nieuw Zeeland: ss Rangitoto (27 april); Suriname: ms Agamemnon (27 april); Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afri ka: ms Jagersfontein (26 april); Brits Oost Afrika: ss Ferdinand de Lesseps (27 april). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. De Haagse rechtbank heeft donderdag een gevangenisstraf opgelegd van twaalf maan den met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk, aan de 48-jarige fabrikant P. J. van H. uit Bergen aan Zee, de pseu- do-miljoenen-zakenman, die met een van de meest fantastische oplichtersverhalen van de laatste tijd onder andere twee Haagse advokaten, een scheepsbouwer uit De Kaag en een rentenier te Mook flinke geldbedragen uit de zak gepraat heeft. De man had zijn slachtoffers wijs gemaakt het patent te bezitten op door hem uitgevonden plastic water- en oliefilters, waarop hem een order zou zijn verstrekt ten behoeve van de NAVO ten bedrage van 16 miljoen dollar. De officier had lVz jaar met aftrek en terbeschikkingstelling geëist. Wat de thans op stapel staande uitbrei ding van het gebied betreft, kan men aan nemen dat daarbij uitgegaan wordt van de bestaande arrondissementen. De na druk zal dus vallen op Friesland, Overijsel, Zuid-Holland en westelijk Noord-Brabant. Zuid-Kennemerland zal dus deze keer nog niet bij het justitiële „boter-bij-de-vis- stelsel" worden betrokken. Ook de Nationale Federatie voor kinder bescherming in Nederland heeft als een der 60 leden van de „Union Internationale de protection de l'enfance", de grote in ternationale particuliere organisatie voor kinderbescherming in Genève, toegezegd medewerking te zullen verlenen aan de zorg voor 250 slachtoffertjes van de aard beving in de Marokkaanse stad Agadir. Deze kinderen zijn ondergebracht in een opvangcentrum nabij Rabat in Marokko. Tot hen behoren 160 weesjongens uit een weeshuis in Agadir. Dit tehuis is tijdens de aardbeving geheel vernield. De andere kinderen zijn hun ouders bij de verwoes ting van de stad kwijt geraakt. Deze ouders zijn vermoedelijk omgekomen. De bovengenoemde „linion" heeft toege zegd, voorlopig voor twee maanden de zorg voor deze 250 kinderen op zich te ne men. Bovendien zal men gedeeltelijk de voeding van baby's en kleuters, die met hun ouders in noodkampen vertoeven, be kostigen. Het Nationaal Bureau voor Kin derbescherming in Den Haag vraagt giften voor deze weeskinderen van Agadir te storten op zijn gironummer, 426155. Advertentie Rekest. Namens 500 hervormden heb ben de „Réveilkring" en het „Comité 1618- .1619" in Assen een rekest aan Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina gezonden, waarin zij zich beklagen over de ontwik kelingen in de hervormde kerk na de oor log. „Inplaats van ruimte te maken voor de orthodoxie zien we vertegenwoordigers van de heterortodoxie geëerd, die hun schapen stenen voor brood geven", aldus het adres, „en zonder enige schaamte wor den de heilsfeiten geloochend en wordt de gemeente bedrogen". In het maandoverzicht van de afdeling Brandweer van het ministerie van Bin nenlandse Zaken wordt onder meer ge zegd, dat in februari 49 mensen bij bran den gewond raakten, onder wie 22 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op 2.591.030 (in januari 2.963.920,-). In februari werden 9 boerderijen of boerderijgebouwen geheel of gedeelte lijk vernield (schade 261.150.-). Bij deze branden kamen een paard, 37 koeien, 51 varkens en 1868 stuks kleinvee om. In januari kwamen 12 boerderijbranden voor. Handel en industrie leden met 16 bran den een schade van 1.205.860 (in janua ri 20 branden met 1.649.500 schade). Er kwamen in totaal 30 branden voor. In 15 gevallen kon de oorzaak worden vastgesteld: driemaal een foutief ge construeerde schoorsteen, tweemaal kort sluiting, voor het overige de gebruikelijke verscheidenheid van oorzaken. Vannacht om vier uur zijn per vlieg tuig op Schiphol vijfentwintig beman ningsleden aangekomen van net tank schip „Pendrecht", aan boord waarvan zich in de nacht van zondag op maandag bij Gibraltar een ontploffing heeft voor gedaan. In hetzelfde toestel bevonden zich de stoffelijke resten van de vijf bij de explosie omgekomen leden van het machinekamerpersoneel. Vele familieleden en kennissen waren op de luchthaven aanwezig, toen het van de K.L.M. gecharterde vliegtuig arriveerde. De vreugde over het weerzien werd ech ter geheel overschaduwd door de zware tol die het ongeluk op het schip heeft ge- eist. De meeste zeelieden waren dan ook niet van plan iets over het gebeurde te vertellen. „De enige, die weet wat er aan de hand is geweest", zo luidde hun re laas, „is de stoker, Ab de Wolf, die bij het ongeluk gewond is geraakt en nu nog in Gibraltar wordt verpleegd". Stoker de Wolf maakt het goed, en men verwacht dat ook hij spoedig naar ons land zal kunnen terugkeren. De stuurman van de „Pendrecht", de heer Montfils, verklaarde dat het niet mo gelijk was een oorzaak voor de explosie aan te wijzen, „gedurende de reis heb ben we niets abnormaals aan het schip kunnen bemerken, het aantal malen dat de tanker onderweg stil lag was zeker niet groter dan gewoonlijk", aldus de stuurman. Een aantal andere bemannings leden was het hierin echter niet met hem eens. Uit hun opmerkingen kon worden opgemaakt dat de „Pendrecht" tijdens het laatste gedeelte van de reis vaker dan normaal stil was komen te liggen. Maar allen haastten zich daaraan toe te voegen, dat zij zich het juiste aantal keren niet meer konden herinneren. Twaalf keer gestopt in volle zee. Slechts de bij het ongeluk lichtgewonde stoker J. van Heusden uit Rotterdam was positief in zijn verklaring, die als volgt luidde: „Voor de explosie had de Pen drecht reeds twaalf maal in volle zee stil gelegen. De ramp gebeurde toen wij het schip weer wilden starten". Stoker Van Heusden was net van wacht gekomen en was op dat moment nog niet in slaap ge vallen. Ondanks zijn verwondingen heeft hij toen nog getracht, de assistent-werk tuigkundige G. Bolkema te helpen, maar het mocht niet meer baten. Samen met zijn vriend L. Meijer had werktuigkundi ge Bolkema enige uren later het leven verloren. Tien leden van de bemanning, onder wie de kapitein van de „Pendrecht", de heer E. C. A. M. Verbiets, zijn in Gibraltar achtergebleven. Het schip zal naar Rotter dam gesleept worden waar het volgens de zeelieden tenminste een half jaar in dok zal moeten. De slachtoffers zullen in hun respectieve woonplaatsen in Nederland ter aarde worden besteld. Het onderzoek naar de oorzaak van de explosie, waarvoor twee inspecteux-s van de rederij Van Ommeren naar Gibraltar zijn vertrokken, duurt nog voort. In staatsblad nr. 138 is gepubliceerd het Koninklijk Besluit tot wijziging van het Academisch Statuut (studie in dc Arabi sche, Nieuwperzische en Turkse taal- en letterkunde). Door de instelling van een nieuwe stu dierichting in de Arabische, Nieuwperzi sche en Turkse taal- en letterkunde in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte wordt de mogelijkheid geopend reeds in het kader van de studie voor een kandi daatsexamen het Arabisch te bestuderen in samenhang met het Nieuwperzisch of Turks. Tot dusver kon het Arabisch voor dat examen slechts bestudeerd worden binnen de studierichtingen Semietische taal- en letterkunde of Indonesische taai en letterkunde. Het doctoraal examen in de nieuw ingestelde studierichting omvat als hoofdvak naar keuze Arabisch, Nieuw perzisch of Turks. Advertentie djr a c* T A DMT (Alexin vlc>e/t(^dekld^g_. die YA) 1 1 Ar IJ I iaumi/e m .4® HAIRRUB op rubber basis in PLASTOIXOOR 1 HAP1JX. enorm stern Motecht Rafelt olet. 100 em br_ pjn 9 50 7 mooie tinten 1ZU cm br.. 19.90 o. m2 gl V TI+UTPUKP ffk Wij zullen U gaarne adviseren IA/ vVWff WONINGINRICHTING BEVERWIJK Breestr. 74-84 2SO modelkamers Geopend:8-J230eji*l4-'l8u. Dinsdag8-13u. gill De gehele bollenstreek heeft het de laatste dagen zeer druk gehad. Die drukte bereikte donderdag en vandaag een hoogtepunt. In een koortsachtig tempo moet worden gewerkt om het bloemencorso op tijd klaar te krijgen. Elk jaar weer moeten de mensen die de praalwagens optuigen een gevecht tegen de tijd voeren. Maar nog altijd is het gelukt de bloemenkaravaan op tijd ge reed te hebben en ook dit keer zal dat wel weer het geval zijn. Op de velden in de bollenstreek hebben de arbeiders in de laatste dagen de hyacin ten gesneden. In grote wagens gingen de bloemen naar de H.B.G.hallen in Lisse, waar de praalwagens kaal en met alleen een matten bekleding stonden opgesteld. Ook uit de koelkasten kwamen de hyacin ten, want duizenden en nog eens duizen den bloemen zijn nodig om de matten be kleding van de wagens geheel achter een sierlijk bloemenkleed schuil te laten gaan Mannen, meisjes en jongens hebben in de nacht van donderdag op vrijdag vlijtig doorgewerkt aan het opsteken van de bloe men op de matten bekleding. Ook vandaag zijn zij hiermee doorgegaan, terwijl ande ren weer toeven bloemen ophangen of tule figuren draperen. Dit alles onder de wa kende ogen van de ontwerper, de heer A. W. van Driel uit Amstelveen, die onaf gebroken door de veilinghallen rent, hier een goede suggestie gevend, daar vragen beantwoordend. Tot en met vannacht kan men in de vei linghallen van de H.B.G.het versieren van de pi-aalwagens bezichtigen. Men is hier in de „keuken" van het bloemencorso en krijgt een goede indruk van de wijze, waarop de wagens zijn samengesteld. Terwijl in de hallen aan de wagens de laatste hand wordt gelegd, worden over al in Bennebroek, Hillegom, Lisse en Sas- senheim bloemenmozaïken uitgelegd. Ook gevelversieringen worden aange bracht teneinde de duizenden vreemdelin gen toch maar te laten weten dat zij in het bollenland op bezoek zijn. In de veilinghallen in Lisse kan men vandaag zien hoe de praalwagens voor het bloemencorso „Lenteparade 1960" worden versierd. In het komende weekeinde zal dus niet alleen „Keukenhof" alle bezoekers trek ken, maar zullen de kijkers zich - zoals in vroeger jaren - over de bollendorpen ver- spx*eiden. En natuurlijk gaat de grootste belangstelling naar het corso „Lentepara de 1960" uit, dat ter gelegenheid van het honderdjarig bestuur van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur en ter hex-denking van de komst van de tulp vierhonderd jaar geleden dit keer bijzonder luisterrijk is. Wie het bloemencorso gaat zien, dient tijdig van huis te gaan. Want het drukke verkeer zal wel weer hier en daar de ge bruikelijke opstoppingen hebben. Al moet gezegd zijn dat vorig jaar de verkeex-sre- geling uitstekend was. Een moeilijkheid voor de politie was dat de brug over de Ringvaart bij Hillegom niet functioneert, om de afvoer van het verkeer naar het oosten niet te laten stag- nex-en, zal aan het einde van Meerlaan in Hillegom een baileybrug worden geslagen. Komende nacht om een uur zullen de mi litairen van het 462ste pontonniersbatal jon uit Keizersveer bij Geertx-uidenberg met het slaan van de tijdelijke brug be gonnen. De gehele nacht zal aan de bouw van de brug worden doox'gewerkt. Morgen ochtend om tien uur zal de brug gereed zijn, waarna de militairen maandag de brug afbreken. Ingesteld is een commissie, die tot taak heeft mr. Y. Scholten, staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van advies te dienen inzake het in 1960 ver lenen van stipendia aan Nederlandse com ponisten. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: prof. dr. J. M. A. F. Smits van Waesberghe (Amsterdam); tot lid: A. Jurres (Amsterdam), mr. G. L. F. Landré (Amstelveen), J. Odé (Amsterdam) en A. A. F. M. Verbeek (Enschede); tot secretaris: B. P. Wagemans (Voorburg). De speciale Beneluxcommissie, samengesteld uit leden van de Sociaal-Economische Raad, de „Conseil de I'Economie Nationale du Luxembourg" en de Nationale Arbeids raad en de Centrale Raad voor het Bedrijfsleven in België, is in een interim-rapport over de loonontwikkeling in de Benelux in de jaren 1953 tot 1958 tot de conclusie gekomen „dat de levensstandaard van de werknemers in de douane-unie een voort durend stygende lijn heeft gevolgd en dat de tussen de loonniveaus van de unie- landen bestaande verschillen in belangrijke mate zijn geëlimineerd". Dit resultaat is, naar de commissie mededeelt, tot stand gekomen zonder dat er enige formele maat regelen tot harmonisatie van het Ioonbeleid en van de stelsels van loonvorming werd getroffen. De concrete mogelijkheden om in de toekomst het Ioonbeleid in de drie landen nog meer op elkaar af te stemmen zullen nader worden bestudeerd. De commissie deelt verder o. m. mede dat de gemiddelde nominale uurlonen, vol gens de nationale indexcijfers, van 1953 tot 1958 in België zijn gestegen met on geveer dertig percent,1 in Nederland met ongeveer zesenveei'tig pei'cent en in Luxemburg met circa vijfendertig percent. In dezelfde periode zijn de gemiddelde loonkosten per arbeidsuur in België toege nomen met ongeveer tweeëndertig percent en in Nedexdand met ongeveer vijfenveer tig percent. Voor Luxemburg kan de overeenkomstige stijging op vijfendertig percent worden geraamd. De speciale Be neluxcommissie heeft geconstateei'd dat de nominale uurlonen en de loonkosten per arbeidsuur in de drie landen van 1953 tot 1958 in vrij grote mate tot elkaar zijn ge- naderd dank zij een grotere stijging in Nederland. In het interim-rapport wordt verder ge meld dat het nationaal gemiddelde van de nominale uurlonen van België ongeveer achtentwintig percent boven dat van Ne derland lag en cix-ca zesendertig percent beneden dat van Luxemburg. Voor de na tionale gemiddelden van de loonkosten per arbeidsuur werd tussen België en Neder land eenzelfde verschil waargenomen. Het verschil tussen Luxemburg en België be droeg circa eenendex-tig pei'cent. Uit een onderzoek naar de samenstelling van de arbeidskrachten in de fabrieksin dustrie is de commissie gebleken dat het aantal vrouwen dat deelneemt aan het pro- duktieproces het grootst is in België. De commissie merkt in haar Interim rapport verder op dat geen geheel bevre digende gegevens kunnen worden verstrekt over de reële lonen, vooral omdat er geen bevredigend hulpmiddel is voor het bepa len van de koopkracht van de Ionen. De commissie acht het noodzakelijk dat sta tistische gegevens worden verkregen over het netto-inkomen van de werknemers in de Benelux, waarbij o.m. de invloed van de sociale eri fiscale lasten in acht wor den genomen. In vexTiouding tot het gemiddelde Bel gische x-eële loon ligt het gemiddelde Ne derlandse reële loon acht tot zeventien percent lager. Het gemiddelde Luxem- burgse reële loon ligt 32 tot 36 percent ho- ger. Deze cijfei's kunnen zonder meer wor- den aanvaard, als rekening wordt gehou den met het feit dat over het algemeen de wekelijkse arbeidsduur in Nederland lan ger is dan in de andere twee landen van de Benelux en dat de directe belastingen in Nederland en in Luxemburg hoger zijn dan in België. Advertentie BLOEMENDDAAL TELEFOON 54855 In het Wilhelminagasthuis te Amster dam is vannacht de 46-jarige metselaar H. F. T. van den Bos overleden aan de verwondingen die hij opliep toen hij woensdag uit een zeven meter hoog raam kozijn viel. Op de Oceaan ten westen van Ierland handhaaft zich een krachtig hoge drukge- bied waaromheen koude en vochtige lucht naar onze streken stroomt. Verder van het hoge drukcentrum af circuleert kou de en drogere lucht in de richting van Scandinavië. De komende 24 uur blijft ons land in de vochtiger luchtstroming met veel bewolking met later hier en daar wat lichte regen in verband met een storing, die van IJsland in de richting van de hoger zijn dan in de afgelopen nacht maar overdag zal de temperatuur ongeveer ge lijk zijn aan die van vandaag. WEERRAPPORTEN Zaterdag 23 april Zon op 5.27 uur, onder 19.51 uur. Maan op 4.41 uur, onder 17.12 uur. Maanstanden 25 april 22.45 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 22 april Hoog water 1.12 en 13.39 uur. Laag water 8.55 en 21.40 uur. Zaterdag 23 april Hoog water 2.07 en 14.29 uur. Laag water 9.56 en 22.28 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Temperaturen, en binnenland bulten- Oft 1heden- QO d oiorgen 7 uur Neerslag: o 5 d ca laatste 24 uur j 3-3 E 4) H 3 S3 Den Helder geheel bew nw 10 0 Ypenburg zwaar bew nw 12 0 Vlissingen onbewolkt nnw 12 0 Eelde geheel bew wnw 11 0 De Bilt zwaar bew windst. 12 0 Twente geheel bew windst. 13 0 Eindhoven onbewolkt nw 15 0 Zd Limburg mist windst. 15 0 Helsinki licht bew windst. 13 0 Stockholm onbewolkt zw 11 0 Oslo licht bew. windst. 13 0 Kopenhagen motregen wnw 12 0,1 Aberdeen half bew. nw 16 0 Londen licht bew. w 18 0 Amsterdam geheel bew w 12 0 Brussel onbewolkt windst. 15 0 Luxemburg onbewolkt no 19 0 Parijs licht bew. nno 19 0 Bordeaux onbewolkt nno 21 0 Grenoble onbewolkt windst. 20 4 Nice licht bew. nnw 18 0 Berlijn geheel bew. wnw 19 0 Frankfort half bew. n 23 0 München geheel bew nnw 18 0 Locarno onbewolkt windst 21 0 Wenen geheel bew nw 20 0 Innsbruck regenbui windst. 18 0,1 Athene licht bew. windst. 21 0 Rome onbewolkt windst. 19 0,4 Ajaccio licht bew 0 17 0 Mallorca licht bew. nno 19 0 Lissabon onbewolkt windst. 21 0 Madrid onbewolkt windst. 19 0,3

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2