dat er bestaat...!" Dat (fiftcL Ie niet, dat cS zo...!" FALCON Afwijzend advies over Vestigings besluit Kleinhandel in Verfwaren Vijftienhonderd scholieren te gast bij marine op Valkenburg Scholen moeten meer aandacht besteden aan Europese integratie Geen vergunning nodig voor verkoop van melkautomaten Zestig jaar Bond voor staatspensionering Rotterdamse „meester- inbreker" veroordeeld Meisje in Amsterdamse Bos aangerand CaLve -"tip voor djibloel-leldkeir eten. Vogeldiefstallen uit Avifauna berecht Supertankschip „Forest Lake" te water gelaten Plannen voor een „Europese Dag" S 175 inbraken in Den Haag Aanbesteding verbouwing gebouw Eerste Kamer Maai: er méérvan met Calvé Nieuwe ambassadeur van Venezuela OPVOEDING TOT EUROPA" Meerderheid Produktschap Zuivel: Belangentegenstelling tussen productiesector en handel Nieuwe macht Bustarieven verhoogd in Utrecht C/a/fxn modieus en sportief. Sieradendief en heler kregen gevoelige straf Nederlandse inzending voor de Biennale in Venetië Kerkelijk Nieuws VRIJDAG 22 APRIL 1960 In Amsterdam is een herdenkingsbijeen komst gehouden ter gelegnheid van het zestigjarig bestaan van de bond voor staatspensionering. De voorzitter, L. Steenhuis, burgemeester van de gemeente Zuidbroek, sprak een herdenkingsrede uit, waarvan hij zei dat de a.o.w. slechts een stap in de goed richting is. „De financiële positie van de bejaarden moet zodanig worden, dal. zij onbezorgd kunnen leven". Daarom eindigt de taak van de bond, niet op het financiële vlak. De hele maat schappelijke positie van de bejaarden ver dient de aandacht, en daarvoor zullen wij in de bres blijven staan, aldus de heer Steenhuis. De bond telt thans ruim 130.000 leden verdeeld over ruim 500 afdelingen, voornamelijk in de noordelijke provinciën, Overijsel, Gelderland en Noordholland. Het jubileumcongres wordt vandaag voort gezet. De 44-jarige Rotterdamse fabrieksar beider H. D. B.. die in de afgelopen twee jaar in Den Haag en Voorburg volgens hetzelfde systeem niet minder dan 175 in braken gepleegd heeft, is door de Haagse Rechtbank veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar met aftrek en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Zoals de Officier van Justitie veertien dagen geleden ter zitting opmerkte, was deze man jarenlang de Haagse en Voor- burgse politie tot wanhoop. Hij pleegde de inbraken als een nauwgezet vakman, tel kens op dezelfde wijze, door in een van de z.g. „betere wijken" een huis uit te zoe ken waar niemand thuis was en dan op een onopvallende wijze via een brand gang aan de achterzijde in te breken. De man was gespecialiseerd in juwelen en an tiek. De buit verkocht hij altijd aan een Rottei'damse antiquair, die hem pi'ecies instrueerde ten aanzien van wat hij stelen moest. Deze heler is in Rotterdam tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren is in het Amsterdamse Bos onder de gemeente Nieuwer-Amstel op een van de paden nabij de Bleekerskade een 24-jarig meisje uit Amstelveen door een jongeman aangerand. Zij werd zeer ernstig mishandeld. De dader wist te ont komen. Het meisje zat in het bos op een bank. Op eens werd zij van achteren aangeval len door een ongeveer 25- a 30-jarige jongeman. Zij verzette zich tegen de aan rander. waarbij zij ernstig werd mishan deld. Zij kon na behandeling evenwel naar huis terugkeren. Gistermorgen heeft de aanbesteding plaats gehad voor de verbouwing van het gebouw der Eerste Kamer. Er waren vijf inschrijvers. Laagste was het Haagse aan nemersbedrijf J. J. Koene met 105.800, hoogste de Bataafse Aannemingsmaat schappij met. 128.700. Advertentie Vijftienhonderd jongens en meisjes uit alle delen van het land zijn naar het marinevliegkamp Valkenburg bij Katwijk gekomen om er de eerste van de twee Jeugdluchtvaartdagen mee te maken. Het is de vijfde keer na de oorlog dat deze dagen door do Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart in samenwerking met de Marineluchtvaartdienst en de Koninklijke Luchtmacht worden gehouden. De eerste was op Schiphol en in 1953, 1956 en 1959 waren zij op de vliegbasis Soesterberg. Vandaag komen nog eens vijftienhonderd jongeren per trein naar Leiden en vandaar in een konvooi van 28 bussen naar Valkenburg. De bedoeling van de jeugdluchtvaartda gen is de schooljeugd, meer in het bij zonder de leerlingen uit de derde en ho gere klassen van scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, nader tot de luchtvaart te brengen, in de zoete hoop natuurlijk dat een aantal jongens en meisjes zal gaan overwegen een loopbaan in de luchtvaart te kiezen of toch op zijn minst de drang zal gaan voelen om eens als passagier een luchtreisje te maken. Op Valkenburg was een gevarieerd pro gramma georganiseerd. De demonstraties met tientallen vliegtuigen in de middag uren vormden natuurlijk de hoofdschotel. Vliegers van de marine en luchtmacht, toonden er de mogelijkheden van hun straaljagers, hun propellervliegtuigen en hun helikopters. Er waren kunstvluchtdemonstraties, zo wel van formaties als van solo- en zweef vliegers en jeugdige leden van de K.N.V.V.L. lieten, enthousiast hun model vliegtuigjes aan de lijn rondsnorren. De M.L.D. verzorgde een bijzonder spectacu lair nummer opsporings- en reddings werk na een „aanval" op een mid den op het vliegveld opgestelde en voor alle zekerheid van hout vervaardigde „kruiser". De „onderzeeboot", die deze „kruiser" tot zinken had gebracht, lag een eindje verder in de zon op het groene gras en onderging het lot, dat. naar men aanneemt alle vijandelijke duikboten na een aanval op een Nederlandse kruiser zullen ondergaan. Hij werd opgespoord en vernietigd. De schepen waren van hout, maar de vliegtuigen waren beslist zeer echt, zoals het lawaai ook wel illus treerde. In de ochtenduren konden de jongens en meisjes tientallen op de platforms opge stelde vliegtuigen van dichtbij bekijken en de daarbij aanwezige militairen de oren van het hoofd vragen. In een der grote hangars werd aandacht gevraagd voor de vele diensten die de luchtvaart buiten de feitelijke vliegerij kent, zoals de techni sche onderhoudsafdelingen, de weerdien- sten, de vliegverkeersleiding, de radio- en radardiensten en de bewaking en afweer- eenheden. De Koninklijke Luchtmacht toonde er bijvoorbeeld een uitvoerige ma quette van een batterij geleide afweerpro- jectielen van het type „Nike", dat binnen kort in operationele dienst komt voor de Nederlandse defensie. Een andere hangar deed dienst als restaurant voor een mas sale maaltijd, waar het, mede dankzij de Marinierskapel en de M.L.D.-kapel bijzon der vrolijk toeging. Een malse biefstuk, doperwtjes, patates geef daar eens Calvé Mayonaise bij! Mmmzo'n ontdekking maakt Uw maaltijd dubbel lekker Calvé beloont Uw dubbel-lekker idee! Een idee om Calvé Mayonaise te gebruiken bij de warme maaltijd kunt U ook vinden. Vrij gemakkelijk zelfs. Want al proevende zult U ontdekken dat Calvé Mayonaise bij heel veel gerechten past. Vind zo'n idee. U doet er Uzelf en Uw eters plei- zier mee. En bovendien beloont Calvé elk bruikbaar idee met een leuke, welkome verrassing! Zend Uw dubbel-lekker idee per briefkaart aan Calvé, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli I960 worden ingestuurd en wor den het eigendom van Calvé. De Commissie Adviezen Vestigingsregelingcn van de Sociaal-Economische Raad heeft in afwijzende zin aan de staatssecretaris van Economische Zaken advies uit gebracht over de vraag of er behoefte bestaat aan een vestigingsbesluit voor de Kleinhandel in Verfwaren. De commissie heeft daarbij in aanmer king genomen dat het hier gaat om het verkopen van verf aan particulieren die de verf zullen verwerken bij wijze van hobby, of daartoe genoopt zijn door de ho ge prijzen voor het door een vakman ver richte schilderwerk. De commissie meent dat de voor dit doel vereiste voorlichting en advies over het gebruik van de verf in het algemeen ruimschoots wordt verstrekt door aanwijzingen op de verpakking en in de folders die door de fabrikanten ter be schikking worden gesteld. De commissie is van oordeel dat de overheid zich dient te onthouden van een ingrijpen in de structurele ontwikkeling van deze nog zo jonge bedrijfstak door hel vaststellen van een vestigingsbesluit. Bo vendien moet, naar haar mening, rekening worden gehouden met de feitelijke situa tie dat verfwaren ook deel uitmaken van de assortimenten van verscheidene ande re bedrijven. Minderheidsstandpunt De grootst mogelijke minderheid van de commissie van de S.E.R. acht een ves tigingsbesluit gewenst. Zij onderschrijft de argumenten van de organisaties van verfdetailhandelaren in dit opzicht. Dit deel van de commissie legt vooral de na druk op de noodzaak van goede voorlich ting en advies aan die afnemers die tot; het „zelf doen" overgaan. Dit deel acht de aanwijzingen op verpakking en in folders onvoldoende. Behalve vakbekwaamheid acht dit deel der commissie garanties voor een minimale handelskennis en financiële draagkracht noodzakelijk. Voor het geval een vestigingsbesluit in het leven zou worden geroepen meent de commissie dat er geen aanleiding bestaat te discrimineren lussen het drogisterijbe drijf en de overige betrokken bedrijfstak ken, zoals de kleinhandel in huishoudelij ke artikelen, in houtwaren, in ijzerwaren enz. De commissie beveelt aan die bedrij ven van een eventueel vestigingsbesluit uit te zonderen tot welker normaal assor timent mede verfwaren behoren. Deze be drijven zouden moeten voldoen aan de voorwaarde dat in hun vakopleiding eni ge aandacht (voor elke branche nader te bepalen) zou worden besteed aan verfwa ren. De grootst mogelijke minderheid van de commissie kan zich hiermede niet vere nigen. Zij adviseert om de beti-okken bran ches onvoorwaardelijk uit te zonderen van de werkingssfeer van een vestigingsbe sluit voor de kleinhandel in verfwaren. De 22-jarige opperman W. H. L. en de 29-jarige monteur A. van R„ beiden uit Den Haag, zijn door de Haagse recht bank elk veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, met aftrek van de tijd, doorgebracht in voorlopige hechtenis. Het tweetal had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een parkiet en een pape gaai uit het vogelpark „Avifauna" te Al phen aan de Rijn. Het betrof twee zeld zame en kostbare vogels. De parkiet was ongeveer 350.— waard. De opperman had de parkiet voor 60.- aan een kennis verkocht. Direct na de diefstal van de papegaai, kwam de politie op hel spoor van de daders. De opperman gaf de papegaai in een kartonnen doos aan kennissen in bewaring, waarop het dier van hand tot hand ging, totdat iemand het. op het Haagse Staatsspoorslation in een trein deponeerde en anoniem de po litie op de hoogte bracht. De officier van Justitie had tegen de op perman een gevangenisstraf geëist van tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk en tegen de monteur een gevangenisstraf van acht maanden, waar van de helft voorwaardelijk. CARACAS (AFP) Dr. Alberto Lossada is woensdag benoemd tot ambassadeur van Venezuela in Den Haag. Gistermiddag is het supertankschip „Forest Lake" van de Verolme's Scheeps werf te Heusden te water gelaten na te zijn gedoopt door mevrouw A. Verolme- Weegink. Niettegenstaande lage water stand verliep de stapelloop vlot. Het schip, dat tien meter langer is dan de breedte van de Maas ter plaatse, kon dank zij een inham aan de tegenoverliggende oever juist zonder averij op te lopen in het water komen. Gedurende de laatste drie jaar zijn op de werf te Heusden zeven van dergelijke tankers gebouwd met een totale tonne- maat van 88.000. De „Forest Lake" zal op 28 en 29 april naar IJsselmonde wor den gebracht via de vaste bruggen bij Heusen, Keizersveer en Baanhoek. Op de vrijgekomen helling zal nu de kiel worden gelegd voor een tanker groot 13.500 ton, te bouwen voor Noorse reke ning. Eerst moeten echter nog twee kraanpontons worden gebouwd voor Tur kije. Op 24 mei zal te Alblasserdam een tan ker te water worden gelaten voor de Ne derlandse Vracht- en Tankmaatschappij te Den Haag. Dit schip krijgt de naam van de president-commissaris van deze maat schappij en zal de „P.S. Gerbrandy" wor den gedoopt. De driedaagse Nationale Studieconferentie „Opvoeding tot Europa", in het Evert Kupersoord te Amersfoort, waartoe de Europese Beweging in Nederland het initiatief nam, is donderdag besloten met het uitbrengen van verslagen door de vakwerk groepen. Men kwam tot de algemene conclusie, dat er op de scholen meër aandacht besteed moet worden aan de steeds toenemende Europese integratie. Het vervagen van de grenzen maakt het noodzakelijk, dat een zeker conservatisme in de didactiek van het onderwijs overwonnen zal moeten worden. Het huidige aardrijkskunde-onderwijs bijvoorbeeld hakt door zijn behandeling per land, Europa in een aantal onnatuur lijke stukken. De ontwikkeling van de een wording van Europa maakt de bestudering per geografisch verschijnsel, zoals „de Europese industrieën", „de Noordzeelan den", veel logischer. De economie- en staatsinrichting-docenten achten het wen selijk, dat minister Cals in zijn nieuwe leerplan de maatschappijleer als een ver plicht vak opneemt. (Van onze Haagse redacteur) Met elf tegen zes stemmen en één stern- onthouding heeft het bestuur van het Pro duktschap voor Zuivel zich woensdag in principe uitgesproken voor een vrije ver koop van verpakte melk door middel van automaten. In een volgende vergadering van het Produktschap zal dus een wijzi ging van de verordening welke het ver gunningstelsel voor de melkhandel be helst aan de orde komen. Daartoe is ech ter een meerderheid van twee-derde deel der uitgebrachte stemmen noodzakelijk, welke woensdag op één stem na niet werd bereikt. Het is echter niet onmogelijk, dat de ene blancostemmer en de waarnemend voorzitter, de heer S. van der Ploeg (ANAB), die tegen stemde, zich dan voor het wijzigingsvoorstel zullen uitspreken om de wens van een toch duidelijke meei-- derheid voor een niet aan een vergunning gebonden verkoop door automaten te ver wezenlijken. De scheidslijn tussen voor- en tegen stemmers werd door een belangentegen stelling bepaald. De vertegenwoordigers van de veehouders en de zuivelindustrie zien in de mclkautomaat. een belangrijke stimulans voor het melkgebruik en willen die mogelijkheid uitbuiten, de afgevaardig den van de standaardisatiebedrijven en de slijters daarentegen willen de melkauto- maat alleen toestaan bij zaken met -een vergunning voor melkverkoop en het ho tel-, restaurant- en cafébedrijf. De werk nemersvertegenwoordigers trokken één lijn met hun overeenkomstige patroonsor ganisatie. Ir. J. B. Ritzema van Ikema (Coöpera tieve zuivelverkoopverenigingen) betoogde als voornaamste woordvoerder van de voor standers, dat in Engeland, waar het ver gunningstelsel voor automaten een louter formele aangelegenheid is, toch altijd nog een ruime meerderheid door bestaande melkzaken wordt geëxploiteerd. Maar een belangrijke nieuwe markt werd ontsloten door plaatsing van automaten in fabrieksknatines en bij benzinestations. Op die manier worden drie gi-oepen verbruikers bereikt: fabrieks arbeiders, chauffeurs en toeristen. Hij wil de verkoop per melkautomaat ook geheel vrij laten omdat anders de melk in een ongunstiger positie komt te verkeren dan limonade, cola, koffie, croquetten en ge haktballen, waarvan de verkoop immers geheel vrij is. Tenslotte werd er door de voorstanders nog op gewezen, dat het prijsverschil tussen „automatische" melk en die welke door de detailhandel wordt verkocht zo groot is, dat daardoor elke concurrentiemogelijkheid tussen automaat en slijter wordt uitgesloten, en dat de automaat ook het „gewone" melkgebruik bevordert. Wel gaven de voorstanders toe, dat losse melk welke per automaat wordt verkocht aan meer risico's, wat betreft de hygiëne bloot' staat dan verpakte, zodat die categorie automaten inderdaad wel aan een vergunning onderworpen dient te zijn. Maar verreweg de meeste automaten leveren verpakte melk. Een dergelijk argument hadden de te genstanders overigens wel nodig om ook hun standpunt als een dienen van het al gemeen belang te kunnen motiveren. De heer D. van Kampen (slijters) bracht bij voorbeeld te berde, dat „distributie van melk in Nederland een voorbeeld is voor andere landen en de geaardheid van het Nederlandse volk weerspiegelt", een schoon klinkende volzin waarmee hij handhaving van de bestaande toestand bepleitte. De melkgrossiers en -detaillis ten trachtten hun zaak voor de voorstan ders aanvaardbaarder te maken door een soort proeftermijn van één of twee jaar voor te stellen. In die tijd zouden de auto maten aan de bestaande vregunningen ge bonden zijn. Zou dan blijken dat het nor male distributie-apparaat de ontwikkeling van de verkoop per automaat meer be lemmert dan stimuleert -een melkauto maat betekent tenslotte een investering van vijfduizend gulden dan zou daarna de verkoop alsnog kunnen worden vrijge geven. De voorstanders vreesden daarvan uiteraard een doorkruising van thans in elk geval aanwezige goede kansen voor de automaat. De waarnemend voorzitter, de heer S. van der Ploeg, meende dat het meer om een verschil van tempo ging en dat niet duidelijk gebleken is, dat een groot deel van de vergunninghouders de verkoop per automaat wil belemmeren. Daarop volgde de stemming met het in de aanhef vermelde resultaat. Om de gehele bevolking vertrouwd te maken met het streven naar Europese een heid, wil men in de toekomst niet alleen de jeugd in haar activiteiten betrekken (de Europese schooldag), maar ook de vol wassenen. Men denkt hierbij aan een Euro pese Dag, waarbij ook radio, televisie, pers etc. ingeschakeld zouden moeten worden. Het uitloven van provinciale en plaatse lijke prijzen zou de belangstelling kunnen stimuleren. De Europese Beweging streeft niet naar een onbereikbaar ideaal, maar een volledig resultaat is onmogelijk aldus prof. dr. H. Brugmans in zijn slotrede. Op de vraag, of hij geloven kon, dat de Europese eenheid ooit zonder geweld verkregen zal kunnen worden, antwoordde prof. Brugmans, dat hij wat dit betreft optimistischer geworden is: de wapens zelf houden de wereldmach ten ervan terug het risico van een oorlog te nemen. Men moet de jeugd niet onder schatten ten aanzien van haar kennis van de hedendaagse Europese problemen. Films, excursies en dergelijke hebben uitgewezen, dat de belangstelling ervoor wel degelijk bestaat. De angst van de docenten om de proble men met betrekking tot de Europese inte gratie met hun leerlingen te bespreken is beslist ongegrond. De resultaten van de conferentie zullen worden voorgelegd aan het hoofdbestuur van de Europese Bewe ging. Ongetwijfeld zal het V.H.M.O. profijt trekken uit de diensten die de Europese Beweging haar in de toekomst zal kunnen verlenen in verband met de aanpassing van de leermethoden aan de eenwording van Europa, aldus spreker. De gemeenteraad van Utrecht heeft be sloten, met ingang van 1 juni aanstaande de tarieven van het gemeentelijk ver voersbedrijf met 20 tot 25 percent te ver hogen. De zesrittenkaarten van 1,- zullen ver vangen worden door vijfrittenkaarten van f 1,- en in plaats van de weekkaart van 1,60 zullen in het vervolg veertienritten- kaarten van 2,50 worden verkocht. Een ingesteld efficiency-onderzoek heeft voorts uitgewezen, dat het gemeente lijk vervoerbedrijf niet produktief heeft gewerkt. Er was sprake van een te veel aan autobussen en een overschot aan per soneel. De raad heeft thans B. en W. ver zocht, ook bij andere gemeentelijke bedrij ven een dergelijk onderzoek in te stellen. De raad dringt erop aan, het overschot aan personeel bij het vervoersbedrijf naar andere gemeentediensten af te voeren. Advertentie praktische mantels en jassen. De 31-jarige Amsterdamse schilder H. K. is door de Rechtbank conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek wegens inbraak en diefstal in een juwelierswinkel in de Leidsestraat te Amsterdam op 12 decem ber en 14 januari jl. de 29-jarige vertegen woordiger W. H. de M. uit Amsterdam, die in deze zaak wegens heling terecht heeft gestaan, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van het leger des Heils. Tegen hem was tien maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaar delijk, gerequireerd. Bij deze diefstallen ontvreemdde de re cidivist K. voor een waarde van 8000 resp. 24.000 aan sieraden. De M„ die we gens huiselijke moeilijkheden veel in ca fés vertoefde en daar in contact was ge komen met K„ heeft deze o.m. medewer king verleend bij zijn pogingen om de sieraden te verkopen. Voor zijn bemoeie nissen ontving hij na de eerste diefstal f 75,-- Aan de dertigste Biennale te Venetië, die op 18 juni wordt geopend en tot 16 oktober duurt, zal Nederland met de volgende in zending deelnemen: beeldhouwwerken van Wessel Couzijn (Amsterdam); schilderijen van Willem Hussem (Den Haag); grafiek van Wouter van Heusden (Rotterdam), Ro ger Chailloux (Amsterdam) en Anton Iiey- boer (Amsterdam). De inzending is samen gesteld door een daartoe vanwege het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ingestelde commissie, bestaande uit de heren Jan van Heel (commissaris van de Nederlandse inzending), C. Doelman en dr. H. L. C. Jaffé (leden). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zaandijk (toez.) dr. A. de Wilde te Oude en Nieuwe Niedorp. Aange nomen naar Cuyk en Grave (toez.) W. M. van Rijendam te Den Burg op Texel. Aan genomen de benoeming tot vicaris te Blan kenham mej. M. C. de Wilde, vicaris te Ouddorp.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5