CHEF Lichtschip „Veronica" zendt thans commerciële radioprogramma's Onbekend caféhouder moet zijn signalement weten Dragline- en bulldozermachinist Flinke jongen gevraagd Adverteert in dit blad Volgend jaar drie olieboringen in de Noordzee Twee doden in het verkeer Compromis inzake burgerrechten in Y.S. aanvaard Advocaten verscheurden hun toga's in Rabat Boodschap van Marokko's vorst aan Eisenhower Sovjet-Unie verzoekt om aansluiting bij O.E.S.O. Felle stamgevechten in Loeloeaborg in Kongo Nieuw centrum voor kruideniersopleiding Eerste rapporten van commissie verschenen Frans kabinet hanteert persbreidel opnieuw Dodende straal voor raketten? VRIJDAG 2 2 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 WIE IS WIM VAN DEN BERG? Kort vóór wurging bezocht Linda Feenstra met hem café in of bij Amsterdam Eerste prijs in toto in 51 delen Oorzaak van ongeluk straaljager onbekend Conflict met de rechter over rechtsbedeling Georges Arnaud in arrest wegens geheim interview Voor de aankomst van De Gaulle in W ashington Belgisch vliegtuig in Kongo neergestort, 35 doden Groningse effecten handelaar veroordeeld Over dienstweigering en desertie in Algerije Beschaafde VERKOOPSTERS (Van onze Amsterdamse redacteur) Een caféhouder of barkeeper in Amster dam of naaste omgeving moet in staat zijn een nauwkeurig signalement te geven van een zekere Wim van den Berg, de man die kort vóór de wurgmoord op de 17-jarige Lina Feenstra enkele malen in haar gezelschap is geweest. Nadat de vele publikaties en de navraag van recher cheurs niet in staat zijn gebleken het spoor te vinden, dat naar deze Wim vaa den Berg leidt, doet commissaris W. T. G. A. Binnendijk van het politiebureau Linaeus- straat te Amsterdam ook via de pers een dringend beroep op deze caféhouder, die het paar op de avond van 1 april in zijn café heeft gehad. Commissaris Binnendijk heeft heden morgen alle tot dusverre bekende facetten van de affaire-Wim van den Berg mede gedeeld. Het staat vast, dat Lina deze man op 26 maart voor het eerst heeft ontmoet. Beiden bezochten een voorstelling in een van de beide Cineacs te Amsterdam, waar na zij vermoedelijk naar de bioscoop Nög- gerath in de Reguliersbreestraat zijn ge gaan. Diezelfde avond is de afspraak ge maakt voor een ontmoeting op vrijdag avond 1 april te acht uur voor het Mui- derpoortstation op 100 meter afstand van de woning van hoofdinspecteur J. Schip per, bij wie Lina Feenstra inwoonde. Op die eerste april zijn Lina en Wim naar een tot dusver onbekend café geweest waar het meisje twee glazen bier en en kele glaasjes martini of een andere wijn heeft gedronken. Vast staat dat er gram- mofoonmuziek in dat café was, vermoe delijk via een jukebox. Wim zou Lina heb ben gevraagd: „Kun je knobbelen?" waar op het meisje zeer verbaasd heeft gerea geerd. Tegenover vriendinnen heeft zij la ter verklaard het woord „knobbelen" niet te kennen. De caféhouder of barkeeper heeft het tweetal vervolgens zijn levens geschiedenis, of een verhaal, zijn leven beti'effende, verteld. Dit moet zich hebben afgespeeld tussen acht uur en half elf 's avonds. Vóór Wim van Lina afscheid nam, maak ten zij de afspraak, dat hij het meisje maandagavond 4 april in de woning van de heer Schipper, Tergouwstraat 16, zou komen bezoeken. Het staat echter vast dat Wim daar die avond niet is geweest. Deze gegevens zijn gereconstrueerd uit de mededelingen, die Lina aan haar vriendinnen, onder wie de dochter van de hoofdinspecteur, de 22-jarige Els Schipper, heeft gedaan. Voorts heeft men gebruik gemaakt van de aantekeningen in de agenda van het meisje. Zowel tegenover de vriendinnen als in de aantekeningen in de daghokjes van de agenda wordt utisluitend over „Wim" ge sproken. Uit het feit dat in de adreslijst van de agenda waarschijnlijk kort geleden is bij geschreven „Wim van den Berg, Midden- Weg, Amsterdam-O.", heeft de politie af geleid dat de eerder genoemde „Wim" dezelfde is als die in de adreslijst. De nafkorting „v.d." kan uiteraard beteke nen „van den" of „van der". Maar de naam „Van der Berg" komt maar zeer weinig voor. De recherche acht het voorts aannemelijk dat de naam „Wim v.d. Bergh" niet de ware naam is van de des betreffende persoon. Tot dusverre hebben commissaris Bin nendijk en zijn staf rechercheurs, die de afgelopen vijftien dagen onafgebroken met deze moordzaak bezig zijn, vele hon derden mensen gehoord. De affaire Van den Berg is slechts een deel van het totale onderzoek, dat zich ook nog op ander ter rein, waarover de commissaris zich niet De n.v. Nederlandse Aardolie Maatschap pij deelt mede, dat zij voor gebruik op de Noordzee de beschikking heeft gekre gen over een verplaatsbare boorinstallatie van het „Delong"-type. Het is een stalen booreiland dat naar de plaats van onder zoek zal worden gesleept en zich daar op vier poten, die op de zeebodem zullen rusten, boven de golven zal verheffen. Dit jaar wordt het eiland voor het werk in de Noordzee in gereedheid gebracht. Er zullen in 1961 drie boringen worden verricht voor de Zuidhollandse kust. De plaats der boringen is afhankelijk van een seismisch onderzoek van de diepere aardlagen onder de zeebodem, dat vorig jaar is aangevangen en dat thans wordt voortgezet door de aannemingsmaatschap pij die de voor dit werk benodigde appa ratuur bezit in samenwerking met techni ci van de N.A.M. Het boorplatform dat de naam „Tri ton" draagt, ligt thans te Cardift en heeft ongeveer vijf miljoen gulden gekost. Het bevat meer dan 1500 ton staal. Het is ver vaardigd volgens specificaties van de Ba taafse. De opdracht tot het bouwen van dit platform werd verleend aan de Ameri kaanse constructiefirma Delong, die te vens verantwoordelijk is voor het ont werp van het vijzelsysteem. Het platform, dat van een helikopterdek zal worden voorzien, is 38 meter lang en 26 meter breed. De N.A.M. zal op dit booreiland haar dieselelektrische gelijkstroomboorinstalla tie plaatsen. De werking ervan berust op een Nederlandse vinding. Het aantal eerste prijswinnaars in de KNVB-toto is sedert zondagavond gestegen van 30 tot 51. Deze 51 deelnemers, die allen veertien punten behaalden, delen f 120.891,—. Voor degenen met dertien punten is de spoeling wel heel dun geworden. Bij het sluiten van de controle hadden zich 606 deelnemers kandidaat gesteld voor de tweede prijs, die, omdat geen enkele deel nemer het tot vijftien punten bracht, even groot is als de eerste prijs. Een van deze tweede prijswinnaars behaalde in twee kolommen dertien punten. wilde uitlaten, uitstrekt. Wel gaf hij toe dat de oorsprong wordt nagegaan van een tele foontje, dat een onbekende heeft gehad met een van de P.T.T.-telefonistes, waarin de ze zich bekend maakte als een gitarist, die Lina uit Leeuwarden zou hebben gekend en die een afspraakje wilde maken met een andere uit Leeuwarden afkomstige telefo niste. (Van onze Haagse redacteur) Omtrent de oorzaak van het neerstorten van het fotoverkenningsvliegtuig van de Koninklijke luchtmacht in de omgeving van Hahn bij Wiesbaden, waarbij de 28- jarige eerste luitenant-vlieger R. de Ruy- ter uit Arnhem het leven verloor, is nog niets vast komen te staan. De commissie van onderzoek, bestaande uit officieren van het commando tacti sche strijdkrachten, die onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk vertrok, heeft tot dusver slechts kunnen vaststellen, dat het toestel in elk geval niet in de lucht is ontploft. De commissie trof de wrakstukken van het vliegtuig overal en in kleine delen verspreid aan, wat het onderzoek bemoei lijkt. Het vliegtuig moet in een dalende bocht omlaag zijn gekomen en-daarbij de grond hebben geraakt. Het ongeluk gebeurde bij helder weer. Niemand zag, voor zover bekend, het vliegtuig omlaag komen. De commissie zet het onderzoek ter plaatse voort. De 45-jarige metselaar W. de Boeck uit de Zwaardleliestraat te Rotterdam is in het Bergwegziekenhuis bezweken aan de verwondingen, die hij kreeg, toen hij de vorige week vrijdagavond met zijn brom mer in botsing kwam met een motorrijder. Het ongeluk gebeurde op de kruising Ring- dijk-Tjaskerlaan. De driejarige Caiia Venus is vanmorgen op de rijksstraatweg te Gaanderen (gem. Doetinchem) door een bestelauto aange reden, toen zij plotseling overstak. Het kind was op slag gedood. (Van onze correspondent in de V.S.) Het Huis van Afgevaardigden heeft met 288 tegen 95 stemmen de wet op de bur gerrechten aangenomen. Zij zal thans naar Eisenhower gaan, die haar ongetwij feld zal tekenen. Meer dan acht weken heeft Amerika's congres vergaderd over de wet op de burgerrechten. De „filibus ter" van de zuidelijken in de Senaat had tot gevolg, dat een gematigd compromis tot stand kwam, met 16 amendementen, waarmee de overgrote meerderheid zich kan verenigen. De wet, die het Huis gis teren heeft aangenomen, maakt het moge lijk dat het gerechtshof scheidsrechters af vaardigt naar plaatsen, waar negers be lemmerd worden in de uitoefening van hun stemrecht. Voorgelicht door deze scheidsrechters, kan het gerechtshof dan bevelen de negers tot de stembus toe te laten. Het is ongetwijfeld nuttig, dat aldus nogmaals onderstreept wordt, dat negers evenveel recht op stemmen hebben als de andere staatsburgers, doch de negers wor den vooral weggehouden van de stembus in de kleine plaatsen in het zuidoosten van Amerika, waar het voor hen, ondanks de scheidsrechters, uiterst moeilijk zal blij ven van hun stemrecht gebruik te maken, daar de gemeenschap hen in dat geval met economische en andere represailles bedreigt. Beide politieke partijen kunnen zich er dit verkiezingsjaar thans echter op beroe men de wet gesteund te hebben, die wat kracht bijzet aan het negentig jaar oude grondwetsamendement, waardoor negers stemrecht verkregen. RABAT (Reuter) Na stormachtige to nelen voor de rechtbank is het proces in Rabat tegen 24 kooplui, die ervan be schuldigd worden tienduizend mensen ziek te hebben gemaakt door het verkopen van slechte spijsolie, tot maandag verdaagd. De advocaat van Moelau Idriss, een van de hoofdverdachten, protesteerde heftig toen de rechtbank zijn klacht verwierp dat zijn cliënt ten onrechte werd vastgehou den en dat de huiszoekingen onrechtmatig waren. Andere advocaten sloten zich bij dit protest aan. Zij verscheurden hun to ga's en riepen uit: „De zaak is reeds be slecht. Onze cliënten zyn reeds ter dood veroordeeld". Het vertoon volgde op een verklaring van de rechter, die in antwoord op hun klachten zei: „De wet is geschonden. De arrestaties waren vaak willekeurig, maar dit proces is uitzonderlijk en moet niet gebaseerd zijn op de normale juridische bepalingen. De koning heeft verzocht de mannen, die ervan verdacht worden deze olie willens en wetens te hebben gemaakt of verkocht, te arresteren, te ondervra gen en te veroordelen. Iéder* weet' dat dè koning wetten maakt. Hij hoeft slechts te spreken .en zijn woorden zijn wet. Er hoeft geen publikatie in de staatscourant te ver schijnen. De radio vermeldt de feiten, de kranten drukken ze. Dat is voldoende". Een der advocaten protesteerde: „Edel achtbare, wij kunnen de verdediging onder deze omstandigheden niet voortzetten". Anderen zeiden: „Dit is het einde van de gerechtigheid. Rechters, advocaten en rechtbanken zijn overbodig. Er wordt geen' recht meer gedaan. Dit is anarchie". De verdachten, meest handelaars die spijsolie gemaakt of verkocht hadden die vermengd was met smeerolie uit Ameri kaanse surplus voorraden, worden beschul digd van misdaden tegen de volksgezond heid. Zij kunnen ter dood veroordeeld wor den. PARIJS (UPI) De Franse veiligheids politie heeft de auteur George Arnaud („Le salaire de la peur") gedetineerd we gens publikatie van een vraaggesprek dat hij in het geheim gehad heeft met Francis Jeanson, die door de Franse Justitie wordt gezocht. Jeanson is leider van een onder grondse groep die met de Algerijnse re bellen sympathiseert. Madame Arnaud heeft aan U.P.I. verteld dat inspecteurs eerst huiszoeking deden in haar woning op no 52 in de Rue de Seine. Een aantal pa pieren van haar man werd in beslag ge nomen. Arnaud werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht, doch niet onmid dellijk in staat van beschuldiging gesteld. Arnaud was de enige Fransman die aan wezig was op een geheime persconferentie die Jeanson vrijdag in Parijs gegeven heeft voor de internationale pers. Terwijl Jeanson met de pers sprak, werd in geheel Frankrijk naar hem gezocht door de po litie. Jeanson wordt er van beschuldigd een groep Parijse intellectuelen te leiden welke geld inzamelt voor de Algerijnse re bellen. Hij houdt zich al ruim twee maan den voor de politie schuil. Dinsdag heeft Arnaud zijn vraaggesprek met Jeanson gepubliceerd in een rechts dagblad. RABAT (AFP) Koning Mohammed van Marokko heeft aan president Eisen hower een persoonlijke brief gezonden, waarin hij hem vraagt bij zijn komende besprekingen president De Gaulle ervan te overtuigen dat het recht van het Algerijn se volk op vrijheid en onafhankelijkheid erkend dient te worden, zo meldt het Marokkaanse persbureau „Maghreb Arab Press". President De Gaulle brengt de ko mende dagen een bezoek aan de Verenigde Staten. De boodschap zinspeelt volgens dit pers bureau ook op de Amerikaanse militaire steun aan Frankrijk, die het vinden van een regeling voor het Algerijnse conflict belemmeren zou. TORONTO (Reuter-AFP) President De Gaulle is gisteravond in Toronto aan gekomen, de laatste etappe van zijn reis van vier dagen door Canada. De ontvangst was gekenmerkt door een zekere koelheid vergeleken bij de ontvangsten daarvoor in Canada. Toronto is historisch het centrum van de angelsaksische sfeer in Canada. Een groepje van 75 personen, onder wie velen van Arabische afkomst, lieten Alge rijnse nationalistische leuzen zien toen de Franse president uit het vliegtuig stapte waarmee hij van Montreal naar Toronto gevlogen was. Men betwijfelt evenwel of De Gaulle iets gemerkt heeft van de rus tige en ordelijke demonstratie. De publieke belangstelling leek volgens waarnemers gering te zijn. Slechts een klein groepje mensen sloeg de aankomst van De Gaulle en zijn echtgenote voor een diner dat donderdagavond aangeboden werd door de luitenant-gouverneur van Ontario gade. Het diner werd gegeven in een salon op de twaalfde verdieping van het hotel „King Edward". De liftbediende had bij vergissing de genodigden op de achtste verdieping laten uitstappen, terwijl De Gaulle geduldig wachtte in de half lege salon op de twaalfde verdieping. Het duur de veertig minuten voordat de vergissing werd ontdekt. De Sovjet-Unie heeft aangeboden toe te treden tot de O.E.S.O., de nieuwe orga nisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling, die de O.E.E.S. (organi satie voor Europese economische samen werking) zal vervangen. De O.E.S.O. zal bestaan uit de achttien O.E.E.S.-landen en de Verenigde Staten en Canada. De Sovjet afgevaardigde op de bijeen komst van de V.N.-commissie voor eco nomische zaken voor Europa, de ondermi nister van Buitenlandse Zaken Nikolai Fi- ryugin, verklaarde dat zijn delegatie be reid is deel te nemen aan de werkzaam heden ter voorbereiding van de O.E.S.O. Deelneming „is geheel in lijn met de doel stellingen van de Sovjetregering, econo mische samenwerking tussen landen, on afhankelijk hun maatschappelijk en eco nomisch systeem, te bevorderen". Firyugin bracht het voorstel ter tafel onmiddellijk nadat een boodschap van Kroesjtsjev was voorgelezen waarin hij wijst op het belang van vreedzame coëxis tentie. Firyugin herinnerde aan het me morandum dat zijn regering enkele weken geleden heeft verspreid, waarin wordt ge pleit voor het beleggen van een conferen tie van alle Europese ministers van Handel, intensiever wetenschappelijke en techni sche uitwisseling en een studie van de eco nomische commissie, hoe door ontwape ning gelden kunnen worden bespaard. BRUSSEL (U.P.I.) Opnieuw zijn in de streek Loeloeaborg in Kongo gevechten ontbrand tussen de stammen der Baloe- ba's en de Loeloea's, waarbij volgons de laatste berichten minstens 17 negers de dood vonden, en ongeveer 35 gewond raak ten. De politie heeft honderden negers ge arresteerd en bij de aanvallen van de stammen over en weer zijn vele honder den woonhutten in vlammen opgegaan. Een groep krijgers van de Baloeba-stam is donderdag uit een greppel buiten Loe loeaborg op het stadje ingestormd, gewa pend met speren, knotsen en zelfgemaak te vuurwapens. Van Loeloeaborg, waar tien doden vielen, breidde het gevecht zich uit naar Nganza, eer koloniale tx-oepen de vechtende negers konden scheiden. BRUSSEL (Reuter) Een Belgisch pas sagiersvliegtuig van het type DC-4 van de „Sobelair"-maatschappij is in de afgelopen nacht in Belgisch Kongo verongelukt Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. De bestuurder van het toestel was een Engels man. een vroeger officier van de R.A.F. Over het aantal passagiers en bemannings leden kwamen tegenstrijdige meldingen binnen. Volgens het laatste bericht waren er 28 passagiers en zeven bemannings leden. De stichting Centraal Onderwijsinstituut voor de Levensmiddelenbranche heeft in Driebergen officieel haar nieuwe centrum Huize Nijendal in gebruik genomen. Voortaan zullen vanuit Huize Nijendal de (gedecentraliseerde) cursussen voor de op leiding van kruideniers-ondernemers wor den georganiseerd, evenals de cursussen voor toekomstige grossiers in levensmid delen en aanverwante artikelen. Op Nijendal zelf zal niet zo vaak les worden gegeven. De ondernemers gaan er slechts heen voor een incidentele voor dracht, terwijl de leerling-grossiers, die gedurende anderhalf jaar iedere week een schriftelijke les thuisgestuurd krijgen, er een maal per maand bijeen zullen komen voor een mondelinge toelichting en repe titie. Het nieuwe centraal onderwijsinsti tuut wordt gedragen door de di'ie kruide- niex-sorganisaties, de vex-eniging van groot bedrijven in levensmiddelen, de vereni ging van vrijwillige filiaalbedi-ijven in de levensmiddelenbranche en de drie werk- nemei'sbonden in deze branche. Ter gelegenheid van de ingebruikneming van Huize Nijendal hield de heer J. J. G. de Winter, onderwijsdirecteur van de nieuwe stichting, een causerie over het doel van de ondernemersopleiding. Hij zei, dat de vooropleiding in meer dan 75 percent van de gevallen niet verder reikt dan het lager ondex-wijs. Van de zoons van mid denstanders ontvangt momenteel, volgens de heer De Winter, 35 percent voortgezet onderwijs. Hij voegde hieraan toe, dat daarvan slechts 4 percent in het eigen be drijf blijft. Vooral bij de groei naar grotere bedx-ijfs- eenheden ziet de ondernemer zich voor tal van nieuwe problemen van personeels-, financierings- en investeringsbeleid ge plaatst en voor vraagstukken van interne organisatie en moderne winkelinrichting, aldus de heer De Wintei*. Daarbij wordt hij geconfronteerd met de noodzaak van opvoering van produktiviteit. Hij meent, dat het wettelijk vakondei-wijs is achter gebleven bij de ontwikkeling van de laat ste jai-en. De heer De Winter verklaarde, dat het doel van de ondernemersopleiding is, de achterstand weg te werken en de eenzijdigheid der huidige opleiding op te heffen door het ondei-wijs vooral te rich ten op de economische aspecten van de ondernemex'sfunctie. r Agrarisch plan Noordholland In maart 1958 hebben Gedeputeerde Sta ten van Nooi-dholland een centrale com missie van het agx-arisch plan ingesteld. De vox-ming van deze commissie geschied de, nadat was besloten voor de provincie Nooi-dholland een agrarisch plan op te stel len. De centrale commissie heeft de eer ste x-esultaten van de studies verwerkt in drie publikaties, namelijk over het doel en de opzet van het onderzoek, over de situ atie van de land- en tuinbouw in deze pro vincie en over de Eilandspolder bij Scher- merhorn. Nog enkele rapporten zullen volgen. De bedoeling van dit agx-arisch plan is een inzicht te verkrijgen in de situatie van de land- en tuinbouw in Noordholland, me de gezien de ontwikkeling van de randstad Holland. Nagegaan zal wox-den in hoeverre de huidige x-uimtelijke situatie nog voldoet aan de eisen, die de land- en tuinbouw in de nabije toekomst zal stellen. Nadat over de bij de studies verkregen gegevens van gedachten zal zijn gewisseld zal de centra le commissie tenslotte conclusies en aan bevelingen opstellen. Het ovex-zicht van de land- en tuinbouw in Noordholland bevat, gebiedsgewijs, een groot aantal gegevens over de agrarische beroepsbevolking, de grootte van de bedrij ven, het grondgebruik, de bedrijfsinrich ting, ai-beidsvoorziening, mechanisatie, ver kaveling enz. Het regionale x-apport over de Eilands polder, behorende tot de gemeenten Graft, Zuid- en Noordschermer, De Rijp en Schermerhox-n, is opgesteld door de hoog leraren dr. Th. L. N. Thurlings, dr. R. van Dijk en dr. H. D. de Vries Reilingh. Zij geven door het moeilijk bereikbare en door vele waterwegen versnippex-de gebied een administx-atieve ruilverkaveling in overweging om de verspreid liggende percelen van één eigenaar of grondgebrui ker zo dicht mogelijk bijeen te brengen. Verbetering van de verbindingen en ver groting van de woonkern De Rijp Graft wordt voorgestaan. Voor vex-betering van oude boei'derijen wordt een afzonderlijke kredietregeling voox-gestaan. De rechtbank te Groningen heeft de 53-jarige effectenhandelaar H. H. M. uit Groningen veroordeeld tot een gevange nisstraf van 10 maanden met aftrek. De officier van Justitie had vier dagen gele den tegen hem een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk, geëist. M. stond te recht omdat hij enige van zijn cliënten voor een bedrag van 30.000.— aan gelds waardige papieren heeft benadeeld. In werkelijkheid heeft hij, zo bleek tijdens de behandeling van deze zaak, veertien dagen geleden, meer dan een ton verduis- tei-d. M. had wegens nadelige speculaties effecten van cliënten in onderpand gege ven, zelfs had hij effecten moeten ver kopen. Van de haven van IJmuiden uit heeft de bemanning van het Panamese schip Vero nica (ex-lichtschip Boi-kumi-if), eigendom van een Liechtensteinse firma donderdag bezoek gehad uit Nederland. De vertegenwoordiger van de firma in Nederland, de heer H. Oswald uit Amsterdam, bracht, vergezeld van persvertegenwoordigers, met een IJmuidense zeesleepboot een bezoek aan het drijvende radiostation, dat op vijfen- eenhalve mijl ten westen van Noordwijk aan Zee op de Noox-dzee ligt. De bemanning van de Veronica staat onder commando van kapitein De Vries uit Harlingen, een oud- kustvaartkapitein. De heer Oswald bracht aan de twee technici van het radiostation en aan de zeven bemanningsleden van het schip de peilrappoi-ten over. Gedurende de gehele dag heeft het radiostation, dat thans nog met één kilowatt vermogen zendt, maar dat over twee weken een vermogen zal hebben van achttien tot twintig kw, uitgezonden op 198 meter. De „Veronica" werd woensdag door de Bx-itse zeesleper „Guardsman" op vier mijl uit de kust voor anker gebracht. De „Veronica" heeft echter ook nog eigen voortstuwingsvermogen en in de loop van donderdag werd iets verder uit de kust voor anker gegaan. De gehele dag is het schip omcix-keld door vliegtuigen, vooral van de Koninklijke Marine van het vlieg veld „Valkenburg". De zender is op het schip ondergebracht in de vooi-malige kaartenkamer. In de studioruimte in het dekhuis, staan de vier bandrecoi-ders opgesteld. De antennes han gen 32 meter hoog in de masten op het zwarte schip. De „Veronica" is geprovi andeerd Voor een pex-iode van zeven maan den. De geluidsbandjes met de px-ogramma's, die te Amsterdam worden samengesteld, zullen met een sleepboot of met een kot ter van IJmuiden of van Scheveningen uit elke dag naar de „Veronica" worden gebracht. Bij slecht weer zal dit moeilijk gaan. Daai-om is een flinke voorraad re serve geluidsbanden aan boox-d. De „Vero nica" zal voortaan elke dag in de lucht (Van onze correspondent in Parijs) De beide linkse weekbladen „France Observateur" en „L'Express" zijn giste ren opnieuw op last van de regering in beslag genomen. Eenzelfde lot trof ook een onder pseudoniem gepubliceerde re portage iix boekvorm over dienstweige raars en deserteurs in de Algerijnse oor log. De twee weekbladen werden verbo den wegens ditzelfde onderwerp, en, vol gens het communiqué van de regering, omdat ze het leger tot desertie zouden hebben aangespoord. Die beschuldiging werd vanmorgen door „L'Express", dat toen opnieuw uitkwam, weerlegd door middel van een nieuw ar tikel met veel meer bijzonderheden over hetzelfde onderwerp, dat echter al eerder ongestraft, door een rechts weekblad openbaar was gemaakt. De slotsom van de directie van „L'Express" is dan ook dat deze nieuwe manifestatie van pers breidel niet anders kan worden aangeduid dan als een politiek wapen dat de rege ling tegen de links-liberale oppositie ge bruikt. Deze nieuwe maatregel van censuur werd nog maar enkele dagen geleden voox-afgegaan door een officiële verklaring van de minister van Voorlichting die op- merkte dat de regeling de traditionele be ginselen van de persvrijheid zou eerbiedi gen en dat het verbod van dag- of week bladen tot de hoge uitzonderingen zou moeten blijven. Men herinnert zich even eens de plechtige verzekeringen van het staatshoofd generaal De Gaulle dat de vrij heid van meningsuiting door de pers tot de grondpijlers van de republiek zal blij ven behoren. Het feit dat generaal De Gaulle thans op het Amerikaanse conti nent vertoefd is mogelijk trouwens niet geheel vreemd aan dit nieuwe geval van censuur. In een vroegere fase van de Algerijnse oorlog werden „L'Express" en „France Observateur" hex-haaldelijk in beslag ge nomen vanwege onthullingen over marte lingen van Algerijnen door Franse pax-a- chutisten. De omstandigheid dat het be staan van deze praktijken veel later toch door de autoriteiten moest worden erkend geeft enig voedsel aan de veronderstel ling dat het Franse leger thans in toene mende mate aan gevallen van desertie en dienstweigering het hoofd heeft te bieden. zijn. De eerste twee weken betreft dit nog proefuitzendingen. Begin mei wordt elke avond van zes tot twaalf uur uitge zonden en in de loop van die maand wordt de zendtijd geleidelijk uitgebreid van des morgens zes uur tot des avonds twaalf uur. Er zal uitsluitend populaire muziek wox-den uitgezonden. Er zijn twee soorten programma's, die van de sponsors waarbij een firma een kwartier of meer zendtijd ter beschikking heeft en die van reclame teksten tussen twee of drie gramo- foonplaten. Afgewacht moet worden, wat de douane zal doen, wanneer eventueel onderdelen voor de zender van Nederland uit naar het schip moeten worden gebracht, of wanneer de bemanning moet worden afgelost. Er is volgens deskundigen weinig te doen tegen het buiten de territoriale zone voor de kust liggende radioschip „Veronica". Vooi-lopig is als men er iets tegen zou willen doen volgens hen de meest doel treffende mogelijkheid op korte termijn het inschakelen van een stoorzender van uit Nedex-land op de frequentie, waarop de „Veronica" haar commerciële program ma's gaat uitzenden. Men kan volgens des kundigen aldus redeneren: de golflengte van (voorlopig) 180 tot 200 meter is door de „Veronica" in bezit genomen en wordt wederrechtelijk gebruikt. Op grond van de conventie van de Internationale Unie voor telecommunicatie hebben de daarbij aan gesloten landen besloten, dat er geen om- roepuitzendingen vanaf een schip of een luchtvaartuig mogen worden gegeven, dit geldt ook voor de internationale wateren. Men zal er dan ook intci-nationaal moeilijk bezwaar tegen kunnen maken als op de be wuste frequentie door een land, dat zich aan de conventie houdt, een stoorzender wordt ingeschakeld ter nakoming van zijn vex-plichtingen. LONDEN (UPI) De Britse regering zal waarschijnlijk spoedig onthullingen doen over fantastische ontwikkelingen op het gebied van de verdediging tegen pro jectielen. Volgens een door de Evening Standard gepubliceerd bericht werken Britse geleerden aan een radarstraal, die in staat is vijandelijke projectielen reeds boven het land vanwaar zij zijn gelan ceerd, te vernietigen. Het apparaat, aldus het bericht, is in staat „een raketprojec tiel over de horizon op te sporen en de atoomspringkop boven het land waar het projectiel werd gelanceex-d, te doen explo deren." Een woordvoerder van het ministerie van defensie ontkende dat dit radar-appa raat is geperfectioneerd. Maar hij ontken de de mogelijkheid niet, dat Britse geleer den ei-aan werken. Volgens het bericht in de Evening Stand ard was dat de reden waarom de Britse regering niet verder ging met de ont wikkeling van de „Blue Straek", welk ra ketproject reeds 65 miljoen pond had ge kost. Volgende week zal de Britse regering ge confronteerd worden met een door de so cialisten ingediende motie van wantrou wen omtrent het regeringsbesluit de Blue Streak op te geven. De Daily Mail verklaarde vandaag in een groot opgemaakt artikel dat „gehei men van Engelands nucleaire defensie politiek volgende week door de regering zullen worden onthuld in antwoord op de critiek op de afschaffing van het Blue Streak-projectiel." Het blad berichtte, dat de minister van defensie, Harold Watkinson „waarschijn lijk kort melding zal maken van de voor uitgang, die gemaakt is bij de ontwikke ling van elektronische apparaten voor de vernietiging of afwending van vijandelij ke waterstofprojectielen vóór zij de lucht boven Engeland bereikt hebben." EEN GOED BEROEP VOOR DE TOEKOMST Wij willen enkele pientere jongens een gedegen opleiding in dit beroep geven. Na een voor opleiding in onze garage is het mogelijk om in een dagschoolcursus in het trainingskamp te Ede te worden opgenomen. Vanzelfsprekend kunnen alleen die jongens in aanmerking komen, die bewijzen over de juiste mentaliteit en aanleg te beschikken. Zij die hiervoor in aanmerking wensen te komen, gelieve uitvoerige soil, te richten aan kantoor N.V. B. SMALIEGANGE - AERDENOUT TRAMWEG 13 - Telefoon 02500 - 42350 WASSERIJ RHEE, Bleekersvaartweg 57, Heemstede. GEVRAAGD voor ONZE WASSERIJ, en SORTEERAFDELING volledig op de hoogte met bont-, wit> en sorteerafdeling. Goedé omgangsvormen met personeel vereist. Sollicitaties aan ons kantoor BLEEKERSTRAAT 51 - WORMERVEER WASSER IJ HARTOG N.V. Telefoon 81744 - WORMERVEER M. 3. WITTEVEEN'S MODEMAGAZIJNEN N.V. te Haarlem vraagt voor spoedige indiensttreding Ervaring in 1e klas damesconfectie-detailbe- drijven is vereist. Geboden wordt een prettige werkkring met aantrekkelijke salariëring en o*.a. gunstige vakantieregeling. (2 weken zomer- en 2 weken wintervakantie). De a.s. zomervakantie kan worden geregeld. Schriftelijke of persoonlijke aanmeldingen (dit laatste van 9 tot 18.30 uur ook 's maandags morgens) aan het adres: Grote Houtstraat 25-27, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6