Europese Economische Gemeenschap worde geen afgegrendeld gebied ilfoSÏSIv 11 Kwekers voeren nimmer aflatende strijd tegen ziekten in bollen C0URV01SIER Twee jaar geëist tegen jeugdige gentleman-inbreker Verdachte van roekeloos rijden vrijgesproken HOFSTEE - SCHOENEN Katoen showboot in Haarlem 7 Dr. A. J. Verhage op akademiedagen Burgerlijke Stand van Haarlem Jaarvergadering HKB BATA INTERNATIONAL sinaasappel citroen vruchtenlimonade N.Ph.O. besluit seizoen in Heemstede HAARLEMSE RECHTBANK Kampioenschap van Haar lem hoofdklasse libre Jeugdvoorstelling ten bate van actie Vier maal Z-N the brandy of Napoleon Consultatiebureau aan De Glip VRIJDAG 22 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vanmorgen zijn in het Krelagehuis te Haarlem de akademiedagen voor Noord holland en Utrecht van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschap pen te Amsterdam begonnen. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter van de afdeling letterkunde van de Akademie, prof. dr. B. A. van Groningen, heeft dr. A. J. Verhage een inleiding gehouden over „Internationale problemen rondom de Bloembollenhandcl". Onder de ongeveer tweehonderd aan wezigen bevonden zich de commissaris dei- Koningin in Noordholland, dr. J. M. Prin sen, de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff en de meeste Haarlemse wet houders, alsmede dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Prof. dr. Van Groningen wees er op dat de wetenschap onmisbaar is voor de ont wikkeling van de mensheid. Iedere dienaar van de wetenschap is geroepen tot dienst baarheid aan de mensheid. Spreker zei dat de werkzaamheden tijdens deze, voor de twaalfde keer te houden akademiedagen op bescheiden wijze hiertoe bijdragen. Daarop droeg prof. dr. Van Groningen de leiding van de ochtendvergadering over aan prof. dr. E. van Slogteren. In zijn inleiding hield dr. Verhage een warm pleidooi ten gunste van collectieve reclame, wetenschappelijk onderzoek en goede voorlichting bij het bloembollenvak. „Nederland zal, ook bij het beste beleid, zijn positie slechts dan kunnen versterken, wanneer kwaliteit en sortiment nog hoger worden opgevoerd. Hiervoor is nodig een goed toegerust wetenschappelijk apparaat, dat ook in het verleden de ontwikkeling van het bloembollenbedrijf zeer heeft be vorderd. Ten aanzien van de maatregelen, die na de oorlog werden genomen om de moei lijkheden van de dertiger jaren prijs daling van bloembollen tengevolge van overproduktie te voorkomen, herinnei'de dr. Verhage aan de tendens van 1945 vol gens welke elk land trachtte de invoer te beperken en de uitvoer te stimuleren. Bui tenlandse tuinbouwbedrijven hadden ech ter bloembollen nodig als grondstof voor bloemenproduktie. Om overproduktie te voorkomen werd teeltbeheersing gehand haafd. Overschotten werden uit de markt genomen tegen een prijs, die onder de kostprijs lag. Op basis hiervan werden mi nimumexportprijzen vastgesteld en werd ook het erkenningenstelsel gehandhaafd. Vervolgens werden met succes besprekin gen gevoerd met buitenlandse organisaties. Langzamerhand werd het buitenland er volgens dr. Verhage van doordrongen dat Nederland door publiekrechtelijke maatre gelen nakwam wat het beloofde. Naast de algemene maatregelen werd een aantal bijzondere overeenkomsten met bepaalde landen getroffen. De ontwikkeling van de export is volgens dr. Verhage mede aan deze maatregelen te danken, naast uiter aard de energie van de Nederlandse bloembollenexporteurs. Door dit beleid is vooral getracht han delspolitieke moeilijkheden te voorkomen. Toen de ergste nood voorbij was en er op internationaal niveau naar gestx-eefd wei-d de handel te verbéteren, was er geen re den in het algemeen beleid wijzigingen aan te brengen, daar men op agrarisch ge bied beschermingsmaatregelen slechts met een bezwaard hart prijsgeeft. Ten ge volge van Europese Economische Ge meenschap en Europese kleine vrijhan delszone de „zes" en „zeven") ontston den andere moeilijkheden, vooral omdat ongeveer 66 percent van de bloembollen export naar landen buiten de E.E.G. gaat. Dr. Verhage stelde nadrukkelijk dat het voor de bloembollenhandel van belang is, dat deze gemeenschap geen px-otectionis- tisch gebied woi-dt en dat handelspolitieke belemmeringen tussen beide eenheden ver dwijnen. Dr. Verhage vroeg zich in dit Advertentie OM TE STELEN is uw kleine in zo'n schattig RAMOJURKJE of grappig JONGENSPAKJE. Dit en nog heel veel meer vindt u in onze grote collectie Baby- en Kinderkleding Cstadestraat 4-6 - Kleverpark Telefoon 51937 BEVALLEN van een zoon, 18 april: E. T. MaasdamKubatz; 19 april: P. Helle- brekersMeuwissen; 20 april: H. M. van den BergVerdonk; J. KoopmanVer haar; A. M. M. de BruinDe Jong; A. G. van der StaayDe Vries; H. J. Smink De Bruin; W. G. WissinkLambooij;' C. SchrijverHoving. BEVALLEN van een dochter, 19 april: J. C. Berkelbach van der SprenkelLod der; M. A. T. van der Voort—Koldenhof; 21 april: J. C. M. KwakkenbosSikking. OVERLEDEN, 19 april: J. M. v. d. Lin den—Van Orden, 66 j., Kamperlaan; C. Beths. 81 j., Gasthuisvest; 20 april: D. Brands, 10 m., Aert van der Leeuwstraat; M. Konings—Van der Meulen, 53 i., Von- delweg; B. Groenendijk, 79 j., Maerten v. Heemskei-kstraat; L. C. M. Hartmann, 77 j., Spaarnoogsti-aat; J. L. Nanninga, 63 j., Van Riebeeklaan. ONDERTROUWD, 21 april: H. J. Smits en V. A. M. van Waard. GEHUWD, 21 april: G. M. Kostermans en E. J. H. Hooij; H. J. van Andel en M. U. Lazet; W. Nooij en A. M. C. Bouwens. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE ONDERTROUWD: C. Spaans en E. Cerna, J. P. de Ruig en M. Hinlopen. GETRÓUWD: A. van der Hoorn en A. G. M. Lammerse, H. P. M. Santen en Th. H. M. Schutter, G. A. Louter en M. H. M. de Vreede. GEBOREN: Gerardus W. M., z. van G. L. J. Loogman en B. Willemse; Brigitte A. M., d. van D. J. Janssen en L. C. M. van der Meer; Renee, d. van P. Bakker en P. Bakker en P. Damsma. OVERLEDEN: C. van de Putte, 58 j. wed. G. M. Jansen-Janszen, 83 j. G. A. H. Vlamings, 54 j. wed. B. F. Mans-Van der Hart, 72 j. J. P. Driessen, 54 j. verband af, of het beleid in verband met deze ontwikkeling niet moet worden gewij zigd. In de aparte landbouwparagraaf van de E.E.G. wordt in artikel 44 de mogelijk heid van minimum-importprijzen voorzien. Het zou volgens dr. Verhage daarom een ernstige fout zijn, wanneer de bestaande maatx-egelcn overboord zouden worden ge gooid, daar deze wellicht minimum-im portprijzen kunnen voorkomen. In de over gangstijd moeten de mogelijkheden voor zichtig worden afgetast en het beleid daar aan worden aangepast. „Onze afnemers moeten zich ervan bewust worden dat de maati'egelen, die zij thans toejuichen bij het éénworden van de markt alleen dan kunnen worden gehandhaafd wanneer zij voor allen gelden", aldus dr. Verhage, die tenslotte stelde dat teeltmaatregelen en maatregelen aan de grens niet meer mo gelijk zullen zijn, maar dat het voorkomen van consignatiehandel, het weren van spe culatieve elementen uit de bedrijfstak in het belang van de consument en voor het gezond houden van deze handel noodzake lijk zullen zijn. Na afloop van deze inleiding gebruikten de deelnemers aan de akademiedagen in de grote zaal van het Krelagehuis een koffiemaaltijd. Op de drukbezochte algemene jaarver gadering van de H.K.B. kon voorzitter Jac. van Maris met voldoening op 1959 terugzien door het buitengewoon geslaag de concours en de feestelijkheden ter ge legenheid van het 60-jarig bestaan van de Haarlemse Kegelbond en door het gouden jubileum van de Koninklijke Nederlandse Kegel Bond, dat ook in het gebouw van de HKB gevierd is. De heer Van Maris herdacht enkele overleden leden, meer speciaal de heer G. I-Ieidendaal, die vele verdiensten voor de kegelsport in Haarlem had gehad. Het bestuur werd als volgt gekozen: J. van Maris, voorzitter; B. Engelenberg, secretaris; C. van Vreeden, penningmees ter; Th. Hölsken, vice-voorzitter; P. van der Blom, 2de secretaris; J. Smolenaars, 2de penningmeester; J. van der Ree, com missaris. De wedstrijdcommissie wordt gevormd door P. van der Blom, H. Dreijer, B. En gelberg, Th. Hölsken en D. Schouten, ter wijl in de Keuzecommissie werden ge kozen: R. Boeltjes, J. Cashoek, H. Dreijer, B. Engelenberg en J. v. d. Ree. Wegens hun verdiensten voor de HKB werden tot ere-leden benoemd de heren C. van Vreeden en J. Weijers. Het voorstel van de HFC Haarlem om tijdens de competitiewedstrijden alle af scheidingen tussen de banen te verwijde ren. werd aangenomen. Andere voorstellen konden geen meerderheid van stemmen verkrijgen. Advertentie A V 'iVJ'-V* UstfIr Elegante creaties voor Voorjaar en Zomer geïmporteerd uit Italië, Frankrijk en Engeland. GROTE HOUTSTRAAT 34 HAARLEM Bij de 20.000 uitnodigingen, die wij ter gelegenheid van de opening van onze zaak per post hebben verzonden, waren helaas enkele exemplaren, die niet gefrankeerd waren en waarvoor de ontvangers strafport hebben moeten betalen. Wij stellen deze personen in de gelegenheid om tegen het overleggen van de enveloppe met strafport in de week van 22-29 april in onze zaak een paar damesnylons of sokken naar keuze uit te zoeken als een kleine compensatie voor de betaalde strafport. Advertentie Een dezer dagen wandelde een bloem bollenkweker over zijn velden om uit te zoeken, waar de bloemen gekopt moesten worden. Hij keek, aan de kant van zijn tuin staande, naar het verkeer. Er stop te een Engelse auto bij hem. De bestuur der vroeg of hij ook eens tussen de bol len mocht gaan lopen. De kweker weiger de vriendelijk maar beslist. De Engels man begreep daar niets van en vond dat een minder elegant gebaar. De kweker antwoordde, dat men net zo goed een mi trailleur op een menigte mensen kan leeg schieten. Dat heeft hetzelfde effect als on deskundig ronddwalen tussen de bollen. Het is een jaarlijks voorkomend ver schijnsel: altijd zijn er wel mensen, die zo maar tussen die bloemenweelde willen wandelen. Niet wetend, dat zo'n veld met bloemen een bijzonder teer bezit is. Iede re kneuzing van het blad kan tot gevolg hebben dat de plant wordt aangetast door ontelbare soorten parasieten. Als men op een door-de-weekse dag dooi de streek komt, kan men wel zien hoe voorzichtig de mensen tussen de planten lopen. Ieder goed vakman weet wat hij doet en hoe hij zijn werk moet vei-richten. Niet voor niets lopen de ziekzoekers te speuren naar zieke planten zo gauw ex- neuzen boven de grond staan. Een gezonde plant komt normaal op. Staat er een met een afwijking dan is hij ziek. Het opzoeken van die afwijkingen is een moeilijke taak. Een virus kan een plant heel langzaam slopen. In het begin stadium ziet men niets anders dan heel kleine lichte streepjes of vlekken op de bladeren. Laat men zo'n plant staan en komt er een bladluis op om sappen op te zuigen dan neemt hij wat virusstof mee. Hij brengt dat weer over op een gezonde plant. Verleden jaar toen de lui zen vroeg actief wei-den hebben ze, voor de kwekers het konden verhoeden, heel wat kwaad gesticht. Maar loopt men tus sen de planten zonder de leren beenkap pen aan dan kan men het virus ook over brengen. In de hyacinten komt ook een bijzonder vervelende aantasting voor: zwartrand. Het is een zwam, die zich manifesteert door een soms xrxinuscuul klein knobbel tje op de rand van het blad. Schuurt men dat knobbeltje open en komen de sporen aan de kleding dan tien tegen één dat ze zich vastzetten op gezonde planten. Maakt men een kneuzing in het blad van zo'n gezonde plant dan kan men de bol wel afschrijven. Zo zit er in de tulpen het vuur, dat zich als een vuurtje verspi-eiden kan. Hoe vroe ger zo'n zieke plant verwijderd woi-dt, hoe minder kans er op besmetting van de om standers is. Het zijn maar enkele voor beelden die overigens ook wel duidelijk maken, dat planten over het algemeen met Ooggetuigen sproken elkaar tegen De Haarlemse rechtbank heeft donder dag een 47-jarige Haarlemse dameskap per vrijgesproken die ervan beschuldigd was dat hij op 25 juli van het vorig jaar met zijn motor door roekeloos rijden een botsing had veroorzaakt met een bejaarde invalide dame waardoor de laatste een rechterdijbecn brak. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt Kruisstraat - Krocht - Smedestraat - Bar- teljorisstraat in Haax-lem. Volgens enkele ooggetuigen zou de motorrijder met te hoge snelheid hebben gex-eden, waardoor hij de overstekende dame niet meer kon ontwijken. Bij de behandeling van deze zaak op 3 december eiste de officier van Justitie tegen de kapper een maand gevan genisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Een Haarlems echtpaar dat getuige was geweest van het ongeluk en het verslag van de rechtszaak in de krant had gelezen gaf echter veertien dagen ge leden tegenover de rechtbank een voor de verdachte ontlastende lezing van het ge beurde. Volgens hen had de motorrijder met matige snelheid gereden en was de bejaarde dame onvoorzichtig overgestoken. De officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman zag gelet op de tegenstrijdige verklaringen van de oog getuigen, toen van een requisitoir af en vroeg terugverwijzing van de zaak naar de rechter-commissaris.De rechtbank heeft dus inderdaad geen termen aanwezig ge acht om de verdachte te veroordelen. Advertentie - V '7 Amsterdamstraat 29 Telefoon 12282 Voor de allerzwaarste slijters FORT SCHOENEN - SANDALEN 6 maanden garantie - ook op lostrappen Het Noox-dhollands Philharmonisch Or kest geeft op dinsdag 26 april zijn laatste concex-t van de abonnementserie in het Minerva Theater te Heemstede. Aan dit concert, dat onder leiding staat van Hen ri Arends, werkt de pianiste Helena Costa als soliste mede in het pianoconcert in d.kl.t. van Bach. Helena Costa was leerlinge van Edwin Fischer met wie zij in verschillende lan den, onder andere op het Festival te Stx-aatsburg, gespeeld heeft. Zij speelde onder de dirigenten Ansermet, Van Kem- pem en Markevitch. Op het programma voor het concert van dinsdag komen voorts het derrie Bran- denburgse Concert van Bach en de twee de Symfonie van Beethoven voor. Een keurige jongeman die donder dagmiddag voor de Haarlemse recht bank verscheen, had in drie maanden tijd behalve twee inbraken in Bloe- mendaal en Zandvoort, een reeks van diefstallen gepleegd in tal van plaat sen in ons land. Honderden guldens stal hij bij elkaar. De officier van Justitie mr. J. J. Bredius schatte de buit op tweeduizend gulden. „Ik had mijn rijbewijs gehaald en had geen geld om een auto te huren. Toen heb ik het zo maar opgelost", zei verdach te, een 19-jarige Haarlemmer. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek door te brengen in een inrichting voor jon gelieden in Zutfen luidde de eis van de officier van Justitie. De jongeman waren slechts de beide in braken ten laste gelegd. Hij erkende op 4 december in Bloemendaal uit een bouw keet een radio te hebben weggenomen. Hij was binnengekomen door een raam open te breken. Deze inbraak had hij samen met een jongere vriend gepleegd, die zich voor de kinderrechter zal moeten verant woorden. Verder bekende de verdachte dat hij op 12 december in Zandvoort een keukenruit van een woning had kapot geslagen en was verdwenen met een pick-up, flesjes parfum, een vulpen, een vulpotlood, een horloge, rifigen en broches. De tenlastelegging vermeldde niet de diefstallen die hij van oktober tot decem ber heeft gepleegd in onder meer Alk maar, Aalsmeer, Bussum, Noordwijk, Zeist, Den Helder, Wassenaar en Halfweg. Nadat de px-esident mr. H. J. Ferwerda de rij plaatsnamen had opgesomd voegde hij er aan toe: „Misschien ben ik nog niet volledig". „Nee", zei de jongeman, „het zijn er nog wel een paar meer geweest" en hij herinnerde zich ook in Woerden te hebben gestolen. Desgevraagd door de president vertel de de Haarlemmer dat hij na de lagere school nijverheidsonderwijs had genoten, de handelsavondschool had bezocht en cursussen in moderne talen had gevolgd. Daarna was hij vertegenwoordiger gewor den, eerst in metaalwaren en daarna in chocolade en dergelijke. Hij zou juist een nieuwe baan aanvaarden, toen hij werd opgepakt. De officier van Justitie zei dat verdach te in die drie maanden bijna dag aan dag zijn slag heeft geslagen. „Om aan zijn luxe-instincten te voldoen. Om auto's te huren," aldus mr. Bredius. De officier vroeg zich af of de jongeman bereid is mee te werken om weer op de goede weg te komen. De psychiater ziet nog wel mo gelijkheden, de reclassering weet het niet. Mr. Bredius eiste twee jaar jeugdgevan- genisstraf met aftrek. De raadsman, mr. B. W. Stomps, zei de zaak van deze jongeman buitengewoon moeilijk te vinden. „Een raadsèl op psy chologisch gebied", noemde hij het. Ge vangenisstraf zal misschien meer letsel aan deze, wat hij noemde vreemde jongen en later aan de maatschappij toebrengen dan goeds. Dat hij in het goede spoor zal blijven, hangt ook van de ouders af, die hem minder zullen moeten verwennen. Mr. Stomps bepleitte een gecombineerde straf. De jongeman maakte van de gelegen heid tot het laatste woord uitvoerig ge- bruik. Hij verzocht om clementie en om een goede kans om het gx-ote bedrag dat hij heeft gestolen terug te betalen, een kans ook om zich in de maatschappij van een betere kant te laten zien Loon van zieke collega in café opgemaakt Tien maanden gevangenisstraf met af trek eiste de officier van Justitie mr. J. van den Oever tegen een 27-jarige Bever- wijkse machine-bankwerker, die op 26 en 27 februari respectievelijk in Wormer en Zaandam een bx-omfiets wegnam en eni ge dagen tevoren het loon dat hij voor een zieke collega had meegekregen een bedrag van ruim 73,- in een café had opgemaakt. Verdachte is in januari uit de gavan- genis gekomen en hem hangt nog de uit voering van een voorwaardelijke straf bo ven het hoofd. De officier van Justitie zei dat verdachte alleen maar steelt om zijn cafébezoeken te kunnen betalen. Hij noemde de verduis tering van het loon van zijn collega een „smerige streek". De raadsman, mr. J. C. Smithuijzen vroeg zich af of de man wel toerekenings vatbaar is en hij verzocht om een onder zoek door een psychiater. Uitspraken woensdag 4 mei om half tien. Advertentie HUUR EEN GOEDE AUTO van het laatste bouwjaar. Volkswagen - Opel - Chevrolet AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. HOUTPLEIN 21 - TELEF. 10338 De stand in de finale van het persoonlijk kampioenschap hoofdklasse libre, district Haarlem KNBB gespeeld in café De Houtpoort in Haarlem is na gisteravond als volgt: Perukel 4 4 1000 79 12,65 8 Dekker 4 3 903 79 11,43 6 Broertjes 3 3 750 70 10,71 6 Bosse 3 2 681 58 11,71 4 Kiekens 3 1 549 66 8,31 2 De Bruin 3 1 454 60 7,56 2 v. Noort 4 0 627 92 6,81 0 Kraaijer 4 0 6,39 94 6,79 0 De wedstrijden worden vandaag om acht uur voortgezet. grote voorzichtigheid moeten worden be handeld. Op een wex-kdag ziet men dan ook dik wijls mensen vloeistoffen over de planten spuiten. Die vloeistoffen zijn dodelijk voor allerlei ziektekiemen. Komen deze op dat laagje vergif dan kunnen ze geen kwaad meer doen. In de bloemen zit ook veel kwaad. Men kopt de bloemen niet alleen, omdat de bol len dan dikker worden, maar ook omdat afgevallen blaadjes door allerlei bacte riën woi'den aangetast, die ook weer de planten kunnen besmetten. Daarom is het op goede bollenbedrijven altijd zo pijnlijk netjes. De bloemen zijn de vijanden van de planten in deze cultures! Alle boeren en tuinders voeren een nooit aflatende oorlog tegen microscopisch klei ne wezens. Het is een bitter gevecht, waar van een kweker eens zei: „Ik weet pre cies hoe het allemaal moet en ook waar om. Ik heb partijen die volkomen gezond en vrij zijn van virus. Maar ieder jaar moet je er weer door heen. Weer plantje voor plantje precies bekijken. Ieder afwij- kinkje er uit halen en dan te weten dat je het volgend jaar weer moet beginnen. Je wordt nooit eens definitief overwinnaar". De Nederlandse Christelijke Vrouwen- heeft door het organiseren van een kin dertoneelopvoering van het spel „In de soete suickerbol", naar het gelijknamige boek van W. G. v.d. Hulst, zijn steentje bijgedragen voor de actie vier maal Z-N. De opvoering van het bovengenoemde spel door kinderen van de bondsleden, had woensdagmiddag en -avond plaats in het gebouw St. Bavo te Haarlem. De middagvoorstelling geschiedde voor een uitsluitend met kinderen gevulde zaal, die allen vergenoegd keken naar de avon turen van bakker Driekus in zijn winkeltje „In de soete suickerbol" en zijn al te zeer op netheid gestelde vrouw. Bakker Driekus krijgt, tijdens het be zoek van een vreemde koning, opdracht om honderd mooie glanzende bollen voor zijn eigen vorst te bakken. Zij vrouw legt tijdens de afwezigheid van Driekus, die veel liever naar de vogeltjes luistert, in- plaats van bollen te bakken, een hele gro te bol netjes midden tussen de andere. La ter blijkt deze bol een denneappel te be vatten, waardoor de koning boos wordt. Driekus en zijn vrouw moeten voor de koning verschijnen en krijgen beide straf. De vrouw van Driekus wordt veroordeeld tot het scheiden van een door elkaar ge mengde zak bruine en witte bonen en bakker Driekus moet vierentwintig uux*, opgesloten in een kamer, naar de zang van vierentwintig vogeltjes luisteren; een straf die hem nog eens overtuigt van 's konings goedheid. De jonge acteurs en actrices hadden dit spel ingestudeei-d onder leiding van me vrouw S. A. v. Heiningen-de Jong en on danks het weinig vlotte verloop van de handeling, zijn zij in staat gebleken een aanvankelijk wat rumoerige jeugd in een benauwde warme zaal anderhalf uur be zig te houden. Tussen de bloemen op „Keukenhof" in Lisse dansten donderdag boeren en boerinnetjes in folkloristisch kostuum op de tonen van oude volkswijsjes. De Hengeler spoilers en daansers waren uit het Overijselse land gekomen om in de bloementuin voor een internatio naal publiek hun dansen en muziek te demonstreren. Dat gebeurde tijdens de Overijselse dag, die onder meer werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in Overijsel, leden van Ge deputeerde Staten en de burgemeesters van Zwolle, Hengelo, Enschede, Weer- selo, Kampen en Staphorst. Niet alleen daansers en spoilers waren gekomen. Terwijl het zonnetje mild scheen, deed de nachtwacht tussen de bloemen perken de ronde, schalde de stem van de dorpsomroeper, paradeerde een Siaphorster familie voor de fototoestel len van de buitenlanders en klonk het wat klagelijke geluid van de mid winterhoorn in het bloemenbos. De blazers moesten nogal moeite doen om Donderdagmiddag heeft het passagiers schip „Kasteel Staverdén" met drie ferme stoten op de stoomfluit afscheid genomen van Amsterdam en tegelijkertijd was de x-ondtocht van ongeveer drie weken door Nederland van de „Katoen Showboot" van het Nedexdands Katoen Instituut be gonnen. Het doel van deze tocht is om een zo gx-oot mogelijk publiek op een aantrek kelijke manier kennis te laten maken met de vele modieuze toepassingen van katoe nen stoffen. Dit gebeurt dan door het pre senteren van drie vei'schillende shows, namelijk de haute couture-show (met ont- werpen van Dick Holthaus) van het Ka toen Instituut, een confectie-show, samen gesteld uit modellen, die ter beschikking gesteld zijn door diverse plaatselijke mo dehuizen en tenslotte een show van sport en vakantiekleding, die speciaal bedoeld is voor de jeugd. Donderdagmiddag kregen diverse pers- vex-tegenwoordigsters al vax-end van Am sterdam naar Haarlem de primeur van deze shows, waarna in Haarlem aan de Spaai-ndammerweg des middags en 's avonds het publiek voor het eerst kennis zou kunnen maken met de in katoen ge stoken mannequins. Een groot bal zou het feest besluiten, waarna het schip comp- pleet met mannequins, de diverse katoe nen stoffen, diverse leden van het Katoen Instituut en een volledige bemanning naar Zaandam zou varen, waar de gehele historie opnieuw gaat beginnen. Na Zaan dam zullen achtereenvolgensHardex-wijk, Groningen, Leeuwarden, Sneek, Kampen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Tiel, Go- ï-inchem, Dordrecht en Utrecht aan de beurt zouden komen. In de Katoen Showboot is bovendien een bijzonder aantrekkelijke tentoonstelling ingex-icht onder de titel „5000 jaar katoen". Daarbij zijn een serie copieën geëxpo seerd van katoenen gewaden en kostuums uit de Egyptische en Griekse oudheid en uit de daarop volgende eeuwen. Zelfs is er, naar gegevens van oudheidkundigen, die desbetreffend materiaal hebben ge vonden, een dameskleed gereconstrueerd, zoals het vijfduizend jaar geleden moet zijn gedragen door vrouwen van de neder zetting Mohenjo-daro in de Indus-vallei. Al met al een bijzonder aanbevelenswaar dige show en een interessante expositie, samen een uitstekend initiatief vormend van het Nederlands Katoen Instituut. geluid uit de te droge hoorns te halen. Voor wat vrolijker geluiden zorgden de Nöttenkrakers en de drumband van de Bonte Boertjes. Advertentie 'n Vertrouwelijk gesprek met uw oudste zoon? schenk dan een glas C0URV01SIER voor warmte en wederzijds begrip Doordat Heemstede, vooral in zuidelijke richting, steeds meer wordt uitgebreid en aldus in de omgeving van De Glip diverse nieuwe woonwijken zijn verrezen, wex'd enige tijd geleden door de plaatselijke af delingen van het „Witte Kruis" en het „Wit-Gele Kruis" besloten, te tx-achten voor deze bewoners een nieuw consultatie- bui*eau te slichten. Vooral voor moeders met zuigelingen, is de afstand naar het Gezondheidshuis in de Lieven de Keylaan immers vrij groot. In het bijzonder de heer A. G. Zijlmans en de Heemsteedse arts J. Laeijendeckei-, respectievelijk secreta ris-penningmeester en voorzitter van de afdeling, slaagden erin zowel het gemeen tebestuur van Heemstede, als de Vereni ging voor Kinderhygiëne en Moeder- schapszoi'g voor hun plannen te winnen, met het gevolg, dat in het wijkgebouw „De Princehof" een consultatiebui'eau zal wor den geopend. Van ïnaandag 25 april af, zal dit bureau vervolgens elke eerste, derde en eventueel vijfde maandag van de maand zijn ge opend voor zuigelingen en elke tweede en viex-de maandag voor kleuters. Als regel geldt, dat het bureau op deze dagen des middags van twee uur tot half vier is open gesteld. De leiding van dit consultatiebu reau berust bij mevrouw E. A. M. Vrie- sendorp-de Clercq, die bij haar taak door twee verpleegsters zal worden geassi steerd. De officiële opening van dit bureau zal maandag 25 april des middags om twee uur geschieden door de Heemsteed se arts J. Laeijendecker. Congres. In de Pieterskerk te Leiden heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Chr. J. A. M. van Rooij het zesde internationale gastro- enterologische congres geopend, dat tot zaterdag in Leiden en Noordwijk wordt gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7