Indrukwekkende intocht van De Gaulle in Washington Slechts voor 300.000 werknemers nog geen loonsverhoging gevraagd Cïtroin HOLIDAYS" super 1 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT SYNGMAN RHEE ZAL NIET LANGER PREMIER ZIJN HET WEER Hij negeert de journalisten en de fotografen zwijgen J. J. van Kooten RAMBLER iSAR 700 J. J. van Kooten Er zijn echter 565.000 onbekenden Aantal betrokkenen L J. Rotieveel's Van Loon's Automobielbedrijf Oppositie eist ook zijn heengaan als president In de krant van heden: mg Kachelweek eind Vrij koud Jongen doodgestoken bij nozem-gevecht in Sliedrecht NIEUWE NOTA LOONONTWIKKELING Het woord is aan Aanrander gegrepen in Amsterdamse Bos Twee mannen aangereden door trein Automobielbedrijf éee MORRIS beforeijouèuij! 7 4e JAARGANG No 2 42 ZATERDAG 2 3 APRIL 196 0 305e JAARGANG No 90 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Dit is één der prachtige wagens, die vanmorgen in de stoet „Lenteparade 1960" door d,e hollenstreek trok. Het is „Flora en Mercurius" van de Bond van Bloembollenveilingen te Haarlem. Duizenden mensen stonden op deze stralende lentedag la.ngs de route, die de corsostoet volgde. Seoel (Reutcr/AFP) Dr Syngman Rhee heeft meegedeeld dat hij ermee heeft in gestemd afstand te doen van zijn positie als regeringsleider van Zuid-Korea en al leen als staatshoofd in functie te blijven. De volgens de betwiste uitslagen van de kortgeleden gehouden presidentsverkie zingen gekozen vice-president, Li Ki Poeng heeft afgezien van zijn verkiezing. Hij was nog niet in functie getreden. Naar ver luidt, hebben de Amerikaanse uitingen van bezorgdheid over onderdrukking in Zuid- Korea een van de factoren gevormd die Rhee de vorming van een coalitiekabinet bekend zal maken om te trachten de cri sis op te lossen die is ontstaan na de jongste verkiezingen. Li Ki Poeng heeft meegedeel dat Zuid- Korea na een eenhoofdig bewind van twaalf jaar een minister-president en een kabinet met ministers van ,,alle conserva tieve partijen" zal krijgen. Hij zei af te zien van zijn verkiezing als vice-president omdat in het nieuwe staatsbestel, waarin de president het symbolische staatshoofd is, zonder uitvoerende macht, een vice- president niet nodig is. Na deze bekend making heeft de Democratische partij die in de oppositie is, geëist dat Rhee ook aftreedt als staatshoofd. De leider van de ze partij, Tsjang, is afgetreden als vice- president omdat, naar hij zei, niets te ma ken wil hebben met het regime van Rhee. Tsjang zei voorts dat de Democratische partij niet aan een coaliteiregering zal me dewerken zolang het parlement niet ont bonden is en nieuwe algemene verkiezin gen zijn gehouden. Weerrapporten I, 2 Uit het binnenland2, 4, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Kerkelijk Leven4 Puzzel4 Kunst 5 Uit stad, en omgeving6, 7, 21 Feuilleton 9 Horen en Zien ,9 T aal-laria 9 Beeldverhalen .9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Erbij15 tot, 20 Agenda van Haarlem en IJ mond 21 Kerkdiensten 21 Films 21 Medische verzorging 23 O Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" CVan onze weerkundige medewerker) Zuid-Holland en het zuidelijke deel van Noordholland behoorden tot nu toe in april nog tot de regenrijkste delen van ons land. Dit als gevolg van de onweersachtige buien in de nacht van 7 op 8 april die plaatselijk ruim 20 m,m regen brachten. Zo komt april tot nu toe in onze omgeving tot 2.5 a 35 mm. neerslag, hetgeen echter nog steeds droger is dan normaal- In de overige delen is hel belangrijk droger. Zo komt Vlissingen op 7, West- Brabant op 3 en Terschelling op 12 mm. neerslag. Na woensdag, toen het kwik hier in het westen nop tot 18 a 19 C steeg, is het zeker een winterjas kouder" geworden, gevolg van de noordelijke luchtstroom. Ten westen van Ierland ligt een sterk hogedrukgebied dat niet of maar weinig van plaats verandert. Dit wordt een „stu rend hogedrukgebied" genoemd omdat het de depressies met een boog via IJsland naar Scandinavië stuurt. De fronten kun nen met tijdelijk veel bewolking en op enkele plaatsen ivat lichte regen nog juist ons land bereiken. Wij zullen dit weekeinde noch de jas noch ons kacheltje kunnen missen bij mid dagtemper aturen van maar even boven 10 graden. We zullen zeker tot na de zon dag moeten wachten om het iels aange namer te krijgen. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en hier en daar enkele buien. Koude nachi en morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. Zwakke tot matige wind ii hoofdzaak tussen noord en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. Van onze correspondent in Washington) Zelden is een staatshoofd zo hartelijk te Washington ontvangen als president De Gaulle. Amerika's hoofdstad met haar vele bloeiende bomen is dit jaargetijde op haar mooist en in stralende zonneschijn stonden de mensen vele rijen dik op de trottoirs toen De Gaulle en Eisenhower, beiden staande in een open auto, passeerden. Het applaus en gejuich van de menigte was ongewoon luid voor het meestal vrij gereserveerde Washington. Kennelijk beseften de Amerikanen, dat De Gaulle een wel zeer bijzondere en zeer voorname gast is. Beide presi denten reden door de met vlaggen versierde straten naar Blair House, waar generaal De Gaulle en zijn echtgenote hun intrek namen. De belangstelling was enorm. Op sommige plaatsen stonden de mensen wel in tien rijen achter elkaar. De Gaulle werd overal langdurig toegejuicht. Langs de route waren dertien muziekkorpsen opgesteld. Een bijzondere noot vormden wel de welkomstbogen van de brandweer, gemaakt van uitsehuifladders. Op de bogen stond: „Leve De Gaulle". Men schatte dat er wel tweehonderdduizend mensen op de been waren, een aantal dat de intocht van Kroesjtsjev evenaart. Dat De Gaulle een zeer bijzondere gast is beseften later op de dag de journalis ten en persfotografen, die De Ga'ulle op wachtten na diens gesprek met Eisenhower. Toen hij het vertrek binnenkwam, waar de journalisten op hem wachtten, maakten deze zich, zoals gebruikelijk, gereed om hem de weg te versperren en om vragen op hem af te vuren. Geen staatsman, hoe hoog ook, kan zonder meer passeren. Maar De Gaulle vormt een uitzondering: zonder aarzeling schreed hij door. De drom verslaggevers week uiteen als het water van de Rode Zee voor Mozes. Slechts een waagde een schuchtere vraag. De Gaulle's antwoord was kort en krachtig: „niets vandaag". Buiten stonden de persfotografen, die doorgaans nog enige graden agrssiever zijn dan de journalisten. Zij roepen hun goedbedoelde bevelen zelfs naar koningin nen. „Hierheen kijken, koningin" „Glim lach majesteit" Maar toen De Gaulle ver scheen, waren deze druktemakers ineens doodstil. De grote Fransman, die nog twaalf centimeter langer is dan de rijzige Eisenhower, liep rustig naar zijn auto en ging zitten. De fotografen werkten inten sief. maar alle geluid, dat men hoorde, was het snorren van de filmcamera's en het klikken van de sluiters. Waarlijk. De Gaul le is een man van gezag en distinctie. De Franse president zag er na het eerste gesprec met Eisenhower ernstig uit. Dit was meer dan een beleefdheidsbezoek geweest. Tal van serieuze onderwerpen moeten deze vijf kwartier ter sprake zijn gekomen. Officieel doet De Gaulle voor komen alsof hij te Washington is ter voor bereiding van de topconferentie, maar dit is zeker niet de enige en zelfs misschien niet de belangrijkste reden voor het over leg met de Amerikaanse regering. De positie van het Westen ten aanzien van de topconferentie is reeds nagenoeg bepaald. De deelnemers kunnen nog trach ten extra aandacht voor hun eigen stok paarden te vragen, maar op zijn hoogst kunnen enkele accenten nog wat verlegd worden. Over een eventueel slotcommuni qué na afloop van De Gaulle's bezoek behoeft men zich het hoofd niet te bre ken: volledige eenstemmigheid staat reeds bij voorbaat vast. Wijde blik Maar De Gaulle kijkt verder dan de topconferentie. Hij is niet de man, die een belangrijk doel gemakkelijk uit het oog verliest. Zij streven om samen met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië een directoraat voor de Noordatlantische Verdragsorganisatie te vormen, is hem diepe ernst. Formeel zal hij dit doel te Washington zeker niet bereiken, doch wan neer hij er in zou slagen het met de regeringen te Londen en te Washington eens te worden over de wereldpolitiek. zou hij aanzienlijk gevorderd zi.jn in de richting van zijn ideaal. Dan zou hij op meer steun van Groot-Brittannië en spe ciaal van de Verenigde Staten kunnen ho pen in de UNO, dan zou hij zich met name gesteund voelen in zijn politiek ten opzichte van Algerije en dan zou hij bo vendien kunnen hopen op bijstand voor de ontwikkeling van kernwapens. De Gaulle tracht Frankrijk op te heffen tot het peil van de grote mogendheden Het moet voor hem persoonlijk, die vaak moeilijkheden heeft gehad met. president Roosevelt, een grote voldoening zijn geweest, thans zo vorstelijk te Washington te zijn verwel komd. Doch belangrijker dan het persoon lijke element is voor De Gaulle de erken ning, die Frankrijk hierdoor ten deel valt. De Gaulle's idealen in de wereldpolitiek zullen tijdens deze dagen beslist niet ver wezenlijkt worden. Doch de vordering in deze richting kan reeds belangrijk zijn en dit staatsbezoek heeft onder meer ten doel vordering te maken bij de wederopheffing van Frankrijk tot het hoogste niveau. (Reuter/AFP) Na het gesprek waarbij al leen de tolken van de president aanwezig waren, heeft het Witte Huis meegedeeld dat Eisenhower het een „zeer goed ge sprek" vond en een Franse woordvoerder zei dat De Gaulle er even voldaan over was. In totaal zullen de staatshoofden drie gesprekken hebben. Eisenhower heeft aan ee ter ere van De Gaulle gehouden diner i het Witte Huis gezegd dat de Verenigde Staten er trots op zijn Frankrijk als medestander te hebben bij zoeken naar een vrede zon der angst en dat zonder te buigen voor dreigementen. De Gaulle zei in zijn ant woord niet te geloven dat Frankrijk en de Verenigde Staten in de twee eeuwen se dert de vlam van hun vriendschap voor het eerst werd aangestoken ooit dichter bij elkaar hebben gestaan dan thans het ge val is. De Gaulle arriveerde gisteren per vlieg tuig uit Canada. Zijn bezoek van vier dagen aan Canada eindigde vrijdag in To ronto, waar de Franse president door een grote menigte hartelijk werd toegejuicht. Vrijdag hebben in Intsjon een duizend tal scholieren en studenten tegen de re gering gedemonstreerd. De politie schoot in de lucht, waarop de betogers met ste nen gingen gooien. Een student en twee politiemannen werden gewond. Ongeveer tweeduizend toeschouwers juichten de de monstranten toe. De Zuidkoreaanse nationale vergadering heeft besloten een twintig man sterke com missie te vormen, waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd en die tot opdracht heeft gekregen maandag te rapporteren, of het afkondigen van de staat van beleg gerechtvaardigd was. Luitenant-generaal Song Jo Tsjan ver klaarde dat de lagere scholen in Seoel vandaag worden heropend. De middelba re scholen en universiteiten blijven ech ter nog gesloten. Song die belast is met het handhaven van de staatsorde zei ook dat hij ernaar streeft de staat van beleg zo spoedig mogelijk op te heffen. Presi dent Rhee heeft in een verklaring een be roep op het volk gedaan om de orde te bewaren, opdat de staat van beleg kan worden opgeheven. Twaalf studenten uit Seoel hebben lui tenant-generaal Song een aantal voorstel len gedaan. Zij wilden onder meer dat de Zuidkoreaanse politiemannen, die op beto gende studenten hebben geschoten, ge straft zullen worden. Zij verzochten ook om voorwaardelijke vrijlating van alle ge arresteerde studenten. Song weigerde dit Hij verklaarde dat de twaalf studenten, die zich in arrest bevinden, na een zorg vuldig onderzoek in verzekerde bewaring werden gesteld. Er zijn thans, buiten de ze twaalf studenten, nog elf personen we gens hun gedrag tijdens de wanordelijkhe den gearresteerd. Tegen negen anderen zijn bevelen tot in hechtenisneming uitge vaardigd. Bij een ernstige vechtpartij tussen Go- rinchemse en Sliedrechtse jongelui in het centrum van Sliedrecht is vrijdagavond omstreeks 9 uur de 19-jarige Korstiaan Kraaijeveld uit Sliedrecht door een mes steek dodelijk getroffen. De dader, de 21- jarige W. G. uit Gorinchem, die op de vlucht was geslagen, is door de politie te Gorinchem bij zijn woning opgewacht, aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Het was niet de eerste keer dat een groep van ongeveer 20 Gorinchemse jon gens in Sliedrecht de boel op stelten kwam zetten. De vorige avond hadden zij con tact en geweld gezocht met de Sliedrech- tenaren. De nozems waren hoofdzakelijk op brommers naar het centrum getrok ken en begonnen in de avonduren nabij de hervormde kerk op te dringen en over en weer vielen scheldwoorden, maar nog geen klappen. Ten slotte vonden de Gorin- chemmers dat „niet efficiënt genoeg en nabij de patatesfrites-zaak ,,'t Zwaantje" in de Kerkbuurt gingen zij hun tegenstan ders te lijf met boksbeugels en zelfs fiets kettingen. De vechtende bende verspreid de zich over de uitbreiding buitendijks en de ongeregeldheden bereikten nabij de ge reformeerde kerk in de Middeldiepstraat een hoogtepunt., want in een noodlottig handgemeen werd de 19-jarige Korstiaan Kraaijeveld uit de Ruysdaelstraat met een mes in de hartstreek getroffen en on middellijk gedood. Er zijn in verband met deze vechtpar tijen nog twee arrestaties verricht. Het zijn de Gorinchemmers M. en A.. beiden 20 jaar. „Indien men uitgaat van in totaal 3,3 miljoen werknemers, dan is voor minder dan 10 percent nog geen voorstel ingediend tot wijziging van de collectieve arbeidsover eenkomst of arbeidsregeling. Voor ongeveer 565.000 werknemers geldt geen C.A.O. of arbeidsregeling, zodat niet bekend is, in hoeverre zij een loonsverhoging hebben ont vangen". Tot deze conclusie komt de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid de heer B. Roolvink in een tweede nota aan de Tweede Kamer betreffende de loonontwikkeling. De eerste nota, ingediend op 15 februari gaf een overzicht van de loonontwikkeling van 1 augustus 1959 tot 8 februari 1960. De tweede nota bestrijkt het tijdvak 1 augustus 1958 tot 11 april 1960. Op 11 april 1960 was globaal aan 1.597.673 werknemers een loonsverhoging toegekend ingevolge een wijziging van de C.A.O. of andere regeling. Daaronder bevinden zich ca 35.150 werknemers, ten aanzien van wie niet de zekerheid bestaat, dat voor hen de loonontwikkeling in deze eerste fase van de vrijere loonvorming is voltooid. Het is de staatssecretaris niet mogelijk, een fatale termijn voor deze eerste fase nauwkeurig aan te geven. De datum van 1 april 1960 brengt wel de verplichte com pensatie voor huur- en melkprijsverhoging mee, maar dit houdt geen verplichting in tot wijziging van de C.A.O. of regeling Ook kan het zich voordoen, dat nadien in gediende voorstellen tot verder gaande ver beteringen terugwerken tot vóór 1 april 1960, aldus de nota. Met het oog op deze omstandigheid is aan deze nota ook een overzicht toegevoegd van de door partijen opgegeven aantallen werknemers, ten aanzien van wie voor stellen bij het College van Rijksbemidde laars zijn ingediend en die dus daar in be handeling zijn. Globaal gezien gaat het daarbij om ca 238.000 werknemers. De loonsverhoging en de geldigheidsduur zijn niet vermeld, omdat daarover nog niet is beslist. Overheidspersoneel Het overheidspersoneel is in het over zicht niet vermeld, omdat, alleen ten aan zien van het rijkspersoneel de beslissing is gevallen. De loonkosten mogen met 6,2 per cent stijgen, namelijk met 5 percent door een algemene salarisverhoging per 1 ja nuari 1960 en met 1,2 percent door overige verbeteringen, waarover het overleg nog gaande is. Het gaat hierbij in totaal om circa 610.000 werknemers, die als volgt kunnen worden ingedeeld: Administratie-overheid en onderwijs 481.000, P.T.T. en gemeentelijke leen- en voorschotbanken 57.000, openbare nutsbe drijven en metaal-, grafisch en scheeps bouwbedrijven 37.000, gemeentelijke ver voerbedrijven 10.500. gemeentegiro Amster dam 500, ziekenhuizen 17.300, sanatoria 4.900, abattoirs 1.200. Vervolgens zijn er nog de groepen vooi wie het College van Rijksbemiddelaars des tijds een C.A.O. heeft goedgekeurd of een regeling vastgesteld, doch die tot dusver niets van zich hebben laten horen. Het aantal werknemers, dat hierbij betrokken is, kan op circa 290.000 worden gesteld, doch dit aantal berust op een zeer globale schatting. In dit getal zijn niet begrepen de 35.150 werknemers, die hierboven reeds zijn genoemd. In totaal overziende voor hoeveel werknemers de huidige loonontwikke ling een verbetering meebracht, of op korte termijn waarschijnlijk nog zal meebrengen, komt de staatssecretaris van Sociale Zaken tot de volgende op stelling: werknemers goedgekeurd voor 1.597.673 bi behandeling voor 238.000 overheidspersoneel 610.000 2.445.673 geen voorstellen ingediend voor 290.000 2.735.673 Frederik van Eeden: Het is veel gemakkelijker geestig, dan ernstig te zijn. De gemeentepolitie van Nieuwer-Amstel heeft vanochtend om half zeven bij een razzia in het Amsterdamse Bos de 24-,jarige bloemist C. J. B. uit Aalsmeer aangehou den, die zich daar in de bosschages verstopt had en zich slapende hield. Wat men ver moedde, bleek juist te zijn: na een kort verhoor door de politiekorpschcf J. van de Bosch bekende de arrestant, donderdag j.I. de 24- jarige onderwijzeres M. M. Geerlings op een bankje in het Bos onverwacht bij de keel gegrepen en diverse stompen in het gelaat gegeven te hebben. Men verdenkt hem van enkele andere soortgelijke pogin gen tot aanranding, die de laatste tijd in Amstelveen en omgeving zijn gemeld. Vanmorgen zijn nabij het sportterrein achter de Brederodestraat in Haarlem twee mensen aangereden door de trein, die om 10.20 uur uit Haarlem in dc richting Bloemendaal vertrok. Beide mannen, een 50-jarige Beverwij- ker en een arbeider uit Heiloo, zijn ge wond en werden naar het Grote Gasbuis in Haarlem vervoerd, nadat hun eerste hulp was verleend door het personeel uit de trein. De trein had ongeveer elf minu ten vertraging. De mannen waren bezig met het oprui men van een betonnen fundering van een paal voor de bovenleiding. De 50-jarige Beverwijker stond op post om te waar schuwen voor naderende treinen. Waar schijnlijk heeft de man door de harde wind de trein niet gehoord. Hij zelf en een arbeider uit Heiloo werden door de trein aangereden. De Beverwijker kreeg een hoofdwond en de man uit Heiloo liep een gebroken linkerbeen op. De politie van Bloemendaal stelt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in. Advertentie Houtplein 18-20 - Telefoon 16613 - 12000 Advertentie ft Verhuur van nieuwe auto's zonder chauffeur, o.a.: Opel Rekord, Kapitan en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphine Volkswagen en 9 pers. V.W. bus. Alle wagens zijn all-risks verzekerd. Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal Tel.57.500-57 501 Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ•KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 FALCON REGENJASSEN Advertentie Super - Six vanaf 15.900. in alle opzichten ver vooruit op alle andere compacte auto's van 1960. Uit voorraad leverbaar Vraagt vrijblijvende demonstratie. Korte Kleverlaan 30-40 - Bloemendaal Tel. 02500 - 5.13.01 - 5-54.46 Advertentie t' U hebt er méér' plezier vin met Advertentie BESTEL f 5125. - COACH DE LUXE 1 >395 Houtplein 18 - 20 - Telefoon 16615 12000 V

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1