Olivetti RUYS N>< ZWITSALETTEN beva bevalt WERELDNIEUWS DE GAULLE MAAKT DIEPE INDRUK TE WASHINGTON S3^ngman Rhee wijst formateur aan voor een zakenkabinet Minister Oberlander weer met verlof, nu naar Caux Gronchi roept demissionaire Tambroni terug op zijn post Prins Philippe is niet direct troonopvolger Polen is verontwaardigd over Westduits besluit UPI-correspondenten uit Z.-Afrika teruggeroepen Westduitse politiebond wijst mortieren af 3 Hij geeft een positief oordeel over de mogelijkheden tot ontspanning Oorlogsniisdadigers zouden na 8 mei vrij uit gaan Republiek Ghana geeft de Franse tegoeden vrij v m ■■•yï - V' Beva, betere vakkleding voor alle beroepen Hij zou toch zelf regeringsleider willen blijven 1 ll Bondsdagvoorzitter in netelig parket gebracht Noodsprong in de Italiaanse regeringscrisis (Dp de raatótoel Hij wenst een duidelijk onderscheid van leger kelken II eraf1. MAANDAG 2 5 APRIL 1960 (Van onze correspondent in de V.S.) Generaal De Gaulle heeft goede hoop dat de topconferentie de spanning in de we reld zal verminderen, doch hij acht het uitgesloten dat men tot concrete oplossin gen zal geraken. De Franse president heeft zaterdag de pers in Washington ruim de tijd gegeven hem te ondervragen. Hij heeft het terrein van de ondervraging ech ter zeer beperkt door alleen het onderwerp van de topconferentie aan de orde te stel len. Op die manier kon hij het onder werp belichten waarover de westerse bondgenoten nagenoeg eenstemmigheid hebben bereikt, terwijl de kwesties, waar over de meningen uiteenlopen, zoals bij voorbeeld Algerije. Frankri.jks positie in de Noordatlantischc Verdragsorganisatic en Frankrijks kernwapens, niet behoefden te worden aangeroerd. Opnieuw bleek dat De Gaulle niet de man is. die zich voegt naar de gebruiken van een bepaald milieu, doch daarentegen een figuur die zijn eigen wetten oplegt aan iedere kring waarin hij verkeert. In de Verenigde Staten is het gebruikelijk dat journalisten een staatsman alle vragen stellen waarop zij antwoord wensen en de ondervraagde zich daarnaar schikt. De Gaulle wenste echter volledig meester te blijven van de situatie en het publiek niets te zeggen wat op meningsverschil in het westerse kamp kon wijzen. Van zijn kant kan men dat begrijpen. Zo kon hij des te vrijmoediger, en zonder zijn ge sprekspartners tevoren geïrriteerd te heb ben, achter de schermen eventueel con troversen ter sprake brengen. Het was overigens interessant genoeg een uurlang te luisteren naar De Gaulles heldere antwoorden op vragen over de topconferentie. De generaal verwacht geen grootse dingen van die bijeenkomst, op zijn hoogst een zekere ontspanning, waardoor wellicht een bescheiden begin met de ontwapening kan worden gemaakt. Daar op dit ogenblik hereniging van Duits land niet mogelijk is. kan zijns inziens over Berlijn geen afdoende oplossing worden bereikt. De Gaulle lijkt akkoord te willen gaan met een schikking inzake de situa tie in deze stad. Matiger dan Adenauer Zijn toon klinkt belangrijk matiger dan die van Adenauer. Ten dele kan dit wor den verklaard uit de indrukken, die de Fransman kortgeleden heeft ontvangen toen hij uitvoerig met. Kroesjtsjev van ge dachten heeft gewisseld. Hij oordeelt Kroesjtsjev een krachtige persoonlijkheid die thans een niveau heeft bereikt, waarop hij de wereldproblemen minder simplis tisch beziet dan doorgaans het geval is wanneer iemand alles uit een gezichtspunt bekijkt. Bovendien acht de generaal Kroesjtsjev de ware vertegenwoordiger van het land dat een ontwikkeling heeft doorgemaakt en verschilt van de Sovjet- Unie zoals die vroeger was. Waardering voor Kroesjtsjev Hoewel De Gaulle zich niet aan een voorspelling waagde zei hij niet te gelo ven dat. Kroesjtsjev de situatie in Berlijn op de spits wil drijven. De Franse presi dent was zo omzichtig in zijn uitlatingen en, waar mogelijk, zo waarderend over de Sovjet-Unie, dat hij stellig de indruk wek te de poging tot ontspanning die hij pre dikt. serieus op te vatten. Die ontspanning ziet. hij als basis voor een verbetering die slechts zeer geleidelijk kan zijn. Als eerste stap in de richting van ont wapening pleit De Gaulle voor controle op alle middelen waarmede kernwapens naar hun doel kunnen worden gebracht: raket ten en raketbases, maar óok vliegtuigen en schepen. Als tweede middel waardoor men onmiddellijk betere betrekkingen tussen Oost en West kan scheppen her haalde hij de Franse suggestie (waar Was hington weinig voor voelt) om in samen werking met de Sovjet-Unie en vele an dere landen hulp te gaan verlenen aan de minder ontwikkelde gebieden. Het is in teressant dat. hij als eerste object voor zulk een internationale ondersteuning het Nijldal noemde. Waarschijnlijk is De Gaulle bezorgd dat. de Sovjet-Unie door een bilateraal economisch contact met Egypte gevaarlijk veel invloed krijgt in Afrika, waar Frankrijk nog altijd grote be langen heeft. Vóór de persconferentie in de persclub had De Gaulle een krans gelegd bij het. standbeeld van La Fayette, de Franse (Va?) onze correspondent in Brussel) De vraag is gerezen welke plaats het pas geboren Belgische prinsje in de troonopvol ging van België inneemt. In talrijke bui tenlandse kranten is het bericht versche nen als zou deze nieuwe koninklijke hoog heid de troonopvolger zijn. Niets is ech ter minder waar. Mocht koning Boudewijn vroegtijdig overlijden dan zou zijn broer prins Albert koning der Belgen worden, de vader van het prinsje. Zou koning Boude wijn in het huwelijk treden met een prin ses die hem geen mannelijke afstamme lingen zou schenken, dan blijft prins Al- bert de eerste troonopvolger. Huwt koning Boudewijn en heeft, hij een mannelijke afstammeling dan wordt die prins van België de troonopvolger, vóór prins Al- bert en diens zoon. Prinsesjes kunnen in België nooit koningin-staatshoofd worden, zoals in Nederland het geval is.... en thans ook in Denemarken. Koning Albert I van België was het vijfde kind uit het gezin van de broer van koning Leopold II. en hij werd koning omdat de eerste zo nen van koning Leopold II en zijn broer prins Philippe jong overleden. De huwelijksgeruchten rond koning Bou dewijn zijn sedert geruime tijd verstomd en de jonge koning schijnt helemaal geen haast te hebben om de Belgen een ko ningin t,e schenken. edelman die vocht in de Amerikaanse re volutie. Zijn standbeeld op het plein te genover het Witte Huis was enkele dagen tevoren voor deze gelegenheid flink schoongespoten. Eisenhower vergezelde De Gaulle bij deze kranslegging. Dit moet de eerste keer zijn geweest, in ruim zeven jaar dat. Eisenhower het Witte Huis te voet heeft verlaten. Voor De Gaulle was het. een vermoeien de dag. De temperatuur liep op tot 35 gra den Celsius, 's Middags werd in de tuin van de Franse ambassade, onder een enor me tent een receptie gehouden voor 1500 genodigden, 's Avonds was De Gaulle de gast aan een groot diner dat vice-presi dent Nixon aanbood. Zondag woonde De Gaulle eerst de mis bij en daarna verliet hij om half elf met Eisenhower de stad om Eisenhowers landgoed bij Gettysburg te gaan bekijken en om te lunchen en te confereren in Camp David. De gehele tocht ging per helikopter, want 's avonds om zeven uur was De Gaulle zelf gastheer aan een diner in Washington. Nuttig cn aangenaam (Reuter) Eisenhower en De Gaulle hebben in een gemeenschappelijke ver klaring gezegd, dat zij het eens zijn over de wijze waarop zij te werk moeten gaan op de topconferentie in mei. Hun bespre kingen zijn nuttig en aangenaam geweest. Zij zullen vandaag met hun ministers bij eenkomen om uit te maken hoe de ge meenschappelijke denkbeelden op de top conferentie geopperd zullen worden. De Gaulle zal vandaag een gemeen schappelijke zitting van het Huis van Af gevaardigden en de Senaat toespreken. (AFP) Vice-president Nixon heeft op een bijeenkomst van het Amerikaanse ge nootschap van hoofdredacteuren ver klaard. dat er redenen zijn om aan te ne men dat. Kroesjtsjev wenst dat er op de komende topconferentie vorderingen wor den gemaakt in de richting van een rege ling van de ontwapeningskwestie en ande re vraagstukken. De Russische leider zou dit niet wensen uit idealisme, maar „om dat hij als realist bezorgd is over enkele harde feiten van de internationale poli tiek." WARSCHAU (Reuter) Het Poolse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het Westduitse besluit om 8 mei als einddatum te stellen voor ver dere vervolging van oorlogsmisdadigers in de Bondsrepubliek een aanfluiting van de gerechtigheid is. Na vele jaren van inactiviteit van de zijde van de Westduitse autoriteiten bij de vervolging van oorlogsmisdaden, aldus het Poolse ministerie, krijgen „vele duizenden misdadigers, die gedood hebben of beve len tot het. doden van mensen in Polen en andere landen gaven" thans een officiële verzekering van wettelijke immuniteit. Volgens het Poolse ministerie is pas tegen het eind van 1958 een organisatie op gericht om materiaal over nazi-misdadi gers te verzamelen. Deze instelling had niet. het recht een gerechtelijke procedure in te leiden. Zelfs een eerste stap als de bestudering van bijvoorbeeld Poolse ar chieven over nazi-misdrijven werd niet. ge daan. Ook als feiten en bev/ijzen van oor logsmisdaden algemeen bekend waren brachten de Westduitse autoriteiten nazi- misdadigers niet voor het gerecht, aldus het Poolse ministerie. DUSSELDORP (UPI) In een brief aan bondskanselier Adenauer, heeft de vereniging van democratische verzetsor ganisaties geopperd dat. naties die thans nog Duitsers willen aanwijzen als oorlogs misdadigers uit de tweede wereldoorlog, niet later dan 1 november van dit jaar hun klachten zullen deponeren. Later ont vangen klachten zouden niet in behande ling moeten worden genomen. Genoemde vereniging omvat groepen die in de twee de wereldoorlog in Duitsland het nazidom hebben bestreden. ACCRA (Reuter) Ghana heeft de Franse tegoeden vrijgegeven die in fe bruari onder toezicht waren geplaatst uit protest tegen de eerste Franse kernproef in de Sahara. In een verklaring van de regering van Ghana wordt gezegd dat dit besluit is genomen met het. oog op de top conferentie en wegens de „bemoedigen de vorderingen", die op de conferentie over het staken van de kernproeven te Ge- nève zijn geboekt. A.dvpri entie Yvv "YY ••■Al, :Yv, Y YY' Yi'ï blijft in 'de maat door krimp'vrij Sanfpr Advertentie SEOEL (Reuter) President Syngman Rhee heeft de. vooraanstaande Zuidko- reaanse staatsman, Hoeh Tsjoeng, ge vraagd een zakenkabinet te vormen ten einde de vestiging van een „verantwoor delijk kabinetsstclsel" mogelijk te maken. Het is de bedoeling dat de regeringen voortaan verantwoordelijk zullen zijn te genover de Nationale Vergadering. Het nieuwe kabinet moet binnen twee tot drie maanden gevormd zijn. De 65-jarige Hoeh Tsjoeng deelde mede dat dit zaken kabinet twee of drie maanden aan het be wind zou blijven cn de nodige procedure van de grondwetsherziening aan de Natio nale Vergadering zou overlaten. Hoeh Tsjoeng is in de Verenigde Staten opgevoed. Hij is een van de meest ge respecteerde politici en bekwaamste be stuurders van Zuid-Korea. Hij is onafhan kelijk en heeft geen binding met de libe rale partij of de democraten. In 1951 1952 is hij vijf maanden waarnemend premier geweest en van 1948 tot 1950 was hij mi nister van Verbindingen. In 1958 werd hij benoemd tot burgemeester van Seoel, wel ke post, hij tot 1959 bekleedde. Tevoren had Syngman Rhee verklaard dat hij atreedt als leider van de regeren de liberale partij, maar dat hij regerings hoofd zou blijven. Hij zei dat het hem be ter leek zich als president los van de par tij te maken en het land slechts te die nen als leider van de regering. De geko zen maar nog niet geïnstalleerde vice- president, Li Ki Poeng, had daarentegen verklaard dat de president zijn uitvoeren de bevoegdheden zou opgeven en slechts staatshoofd zou blijven. In kringen uit de omgeving van Rhee werd gezegd dat de president nog niet had bekendgemaakt dat hij zijn uitvoerende bevoegdheden neerlegt, omdat hij nog geen nieuw kabinet heeft gevormd. Rhee vreest dat een dergelijke maatregel zou kunnen leiden tot politieke verwarring nu de republiek geen regering heeft. De pre sident is niet langer van plan betrokken te worden in politieke zaken, onder andere de voorgestelde grondwetsherziening, zo werd gezegd. Zondag werden in enkele plaatsen de monstraties gehouden. In Tsjoenjoe gooi den driehonderd middelbare scholieren stenen naar de politie en de regeringsge bouwen. In Masan verspreidde de politie demonstranten. Eenenveertig leden van de Zuidkoreaan- se Nationale Vergadering hebben meege deeld dat zij niet langer lid zijn voor de liberale regeringspartij. Zij noemen zich nu technische onafhankelijke?!. De Natio nale vergadering bestaal ten gevolge hier van uit 111 liberalen, 71 democraten en 49 onafhankelijken. Twee zetels zijn vakant. Door het uittreden van deze 41 parlements leden uit de liberale partij heeft deze de meerderheid in het parlement verloren. Het Zuidkoreaanse vakverbond dat twee miljoen leden telt, heeft zich officieel los gemaakt van de liberale partij. Het ver bond heeft meegedeeld dat het zich voorl aan uitsluitend met arbeidersaangelegen heden zal bemoeien. Het verbond is de af gelopen zes jaar een steunpilaar van de liberale partij geweest. De Democratische partij, die in de op positie is, heeft in het parlement het af treden van president Syngman Rhee en nieuwe verkiezingen geëist. Haar woord voerder zei dat alleen door het heengaan van de president de rust in het land kan worden hei'steld. en> kantoor machines (Van onze correspondent in Bonn) De affairc-Oberlandcr is de afgelopen drie dagen tot een. zoals de socialistische oppositieleider Ollcnhaucr het noemt „be schamend schouwspel" geworden. Terwijl de grote regeringspartij van Bondskanselier Adenauer, de C.D.U., zich geen raad weet met de weerspannige minister is deze zelf opnieuw met verlof gegaan. Hij vertrok na een paar uur op zijn departement te hebben vertoefd naar het Zwitserse cen trum van de Morele Herbewapening, Caux. Oberlander staat bekend als een geest driftig aanhanger van deze wereldbewe ging en is een regelmatig bezoeker van Caux. De S.P.D.-leider Ollenhauer heeft geëist dat Adenauer aan alle ellende rond Oberlander een einde zal maken door de minister te ontslaan. Hij verklaarde dal zijn partij zal vasthouden aan de ovei'een- komst welke vorige week tussen de frac ties van de S.P.D. en de C.D.U. is gesloten. Die overeenkomst houdt in dat de S.P.D. in de Bondsdag (Tweede Kamer te Bonn) geen voorstel zal indienen tot oprichting van een commissie die Oberlandei-s ver leden nauwkeurig moet onderzoeken. De C.D.U. van haar kant kreeg Oberlander vo rige week zover dat deze in ruil voor het onder de tafel laten vallen van dit S.P.D.- voorstel schriftelijk beloofde voor 5 mei aanstaande af te treden. Ook de C.D.U. heeft laten weten, dat deze afspraak met de S.P.D. nog altijd bestaat. Bijzonder pijnlijk noemde de C.D.U. het dat haar lid dr. Gerstenmaier, voorzitter van de Bondsdag, te Bonn heeft ontkend dat de C.D.U.-S.P.D.-ovei-een- komst „niet meer bestond. Gerstenmaiers i-ol is, zo bleek op 'n pers conferentie, wel erg ondankbaar. Hij ver klaarde dat Oberlander bij hem was ge komen als Bondsdagafgevaardigde die „in grote nood verkeerde". Beschuldigd van moord, roof en plundering zou Oberlander geen andere weg meer hebben gezien dan die naar de ten opzichte van hem altijd ei"g koele Gerstenmaier. De officier van .Justi tie te Bonn heeft de' zaak-Oberlander nog steeds niet definitief uit de wereld geholr pëiï. Een gewone rechtbank lean maanden nodig hebben om de beschuldigingen tegen Oberlander te ontzenuwen. En de minister heeft buitengewoon haast: hij wil gerehabi liteerd worden voor Adenauers geduld ten einde is. Handtekeningen Gei'stenmaier zelf een man van impor tantie in het Duitse verzet, die na de aan slag op Hitler in 1944 op het kantje aan de galg ontsnapte heeft onomwonden tegen Oberlander gezegd dat hij persoonlijk niets voelde voor het voorstel om een Bondsdag commissie op te richten. Hij heeft de mi nister geadviseei-d nu maar heen te gaan. „Maar als Bondsdagvoorzitter moest ik", aldus Gerstenmaier, „gehoor geven aan het verzoek van een lid dat beweert in nood te zijn. Of dat mij als persoon past of niet is een tweede". Op het C.D.U.-congres dat woensdag te Karlsruhe begint, zou nog deze week beslist woi'den over het politieke lot van minister Oberlander. De Bondsdagfractie- vooi'zitter van de C.D.U.. Krone. bekend als een bemiddelaar van formaat wil pogen de minister tot vrijwillig aftreden te bi-engen. ROME (UPI) De verdeeldheid van de christen-democratische partij beheerst de ernstigste politieke crisis welke Italië sinds de instorting van Mussolini's be wind heeft doorgemaakt. Fernando Tam broni, die, na nauwelijks een week zijn kabinet alweer demissionnair maakte, heeft van president Gronchi opdracht ge kregen aan te blijven en woensdag in de Senaat een vertrouwensvotum te vragen. De christendemoci-atische partij had Tambi-oni na diens korte p?"emiei"schap op dracht gegeven zijn ontslag aan te bieden, omdat zijn regering de eerste vertrouwens- stemming slechts door de stemmen van de neo-fascisten had kunnen overleven. Toen werd Amintore Fanfani formateur, maar hij ki-eeg van de christendemocra ten opdracht zijn formatie-opdracht terug te geven omdat hij een kabinet had sa mengesteld met de toezegging van de Nen- ni-socialisten dat zij zich neuti'aal zouden houden. Tambroni viel door de linkervleugel van de christendemocratische partij, Fanfani sneuvelde in het vuur van de i-echteiwleu- gel. En daai-mee was duidelijk gedemon streerd wat al jarenlang een feit is: de christendemoci-atische, de partij die Italië van het communisme heeft gered, is on derling zo stei'k verdeeld dat er van een partij eigenlijk niet meer gespi"oken kan worden. Naast de linker- en de rechter vleugel zijn er nog tal van kleinere gi-oe- peringen binnen de partij, die elk een aan deel eisen van het partijgezag, dat dienten gevolge versnippei'd is geraakt. Slechts de rooms-katholieke opvattingen en het ster ke anticommunisiïie houden de partij nu nog bijeen, van een unaniem politiek standpunt is geen sprake meer. Nu is de Senaat iets gematigder dan de Kamer van Afgevaardigden en men ge looft dat Tambroni zijn vertrouwensvotum wel zal ontvangen. Maar wat dan? In de Kamer van Afgevaardigden zal hij de neo fascisten vóór zich, maar de linkervleugel van zijn eigen partij tegen zich vinden. Het partijbestuur heeft, hem eenmaal opdracht gegeven af te treden, en zal die opdi'acht herhalen als Tambi-oni geen betei-e steun dan de neo-fascistische weet te vinden. De politieke correspondent van de „Sun day Times" in Johannesburg schrijft, dat men meent dat druk van de Zuidafrikaanse ?-egering geleid heeft tot de plotselinge te rugroeping van twee correspondenten van U.P.I. uit Zuid-Afrika. Volgens het blad zijn de twee cori-espondenten Henri Schoup en Ray Malmey, binnen 48 uur na in het diepste geheim gevoerde besprekingen „tussen de minister van Buitenlandse Za ken. Louw, en Geoi-ge Pipal, een belang rijke functionaris van U.P.I.tien dagen geleden, vertrokken. Men gelooft, dat minister Louw moge lijk gewaarschuwd heeft, dat het contract van U.P.I. om nieuws te verstrekken aan i-adio-springbok in gevaar gebracht werd door de voortdurende aanwezigheid van beide mannen, aldus de Sunday Times. Het gerucht ging dat Oberlander van plan was te Karlsruhe in het openbaar te spreken over zijn eigen geval. Vooraan staande C.D.U.-politici zouden hem van dit voornemen hebben afgebracht. Ade nauer lijkt alles te willen vermijden dat er op lijkt dat hij persoonlijk Oberlander de laan uitstuurt. Gerstenmaier's rol Veel nadruk wordt nu gelegd op de bij zondere rol die de Bondsdagvooi-zitter Gerstenmaier in het ge'val-Obei-lander speelt. Gerstenmaier heeft, zonder i-aad- pleging van zijn C.D.U.-pai'tijvoorzitter Adenauer of van fi-actievoorzitter Krone, Oberlander in feite de hand toegestoken bij diens poging om een paidementaire ondei'zoekingscommissie bijeen te ï-oepen. Hij zou „uit wraak" voor de vele malen dat hij bij belangrijke politieke beslissin gen in de C.D.U. gepasseerd zou zijn zich ditmaal als Bondsdagpresident hoog te paard hebben gezet en gestaan hebben op zijn onafhankelijkheid als president van de Tweede Kamer. Dit alles maakt het voor de C.D.U. bitter noodzakelijk zo snel mogelijk een eind te maken aan het ministerschap van de om streden Obei'lander. De partijdag te Karls ruhe biedt waarschijnlijk mogelijkheden genoeg om zware druk op de minister uit te oefenen. Toeschouwer? BERLIJN (Reuter) Tn het proces tegen minister Oberlander. dat in afwezigheid van de verdachte te Oost-Berlijn wordt gevoerd, heeft een voormalig Duitse sol daat verklaard, dat hij in juli 1941 in Lem- berg een groep van dertig burgers door Oekrainers van het „Nachtigall-bataljon" zag doodslaan, terwijl Oberlander toekeek. Duitse officieren, onder wie Oberlander. hadden de Oekrainers bevelen toege schreeuwd. Altruïsme. Lijkschouwing heeft uitgewe zen dat de zeventigjarige boer William Matsell uit King's Lynn in Engeland van honger is gestorven omdat hij zich geen tijd gunde om te-eten. Matsell. ge tuigde zijn buurvrouw Rose Edwards, b'ëè'tfe'èddè' al zijn tijd en geld aan zijn dertig duiven, veertien katten en vijf kippen. Deze waren dan ook goed ge voed en verzoi'gd. Rafeltje Af en toe zijn er van die piepkleine wrijvinkjes tussen de kijkers voor hun toe stel in de huiskamer en de uitvoerenden in de studio te Bussum. Eenzijdige wrij vinkjes overigens waar die van Bussum zich niet eens van bewust zijn. Zoals laatst die meneer en zijn voordracht over beel dende kunst. Wij waren bij Gerard en Tine uitgeno digd om te komen kijken. „Er is een leuk toneelstuk", hadden ze ons per draad ge meld, „als jullie zin hebt kom je maar". We hadden zin en we gingen dus. Gerard en Tine hebben een groot-beeld. Eerst wa ren er ivat strubbelingen met kopjes en hapjes en sigaretten, over te licht en te donker, maar eindelijk zaten we dan toch braaf met de armpjes over mekaar op het bankje tegenover de ivonderkast, klaar om ons te laten vermaken. I-Iet scherm bleek geheel gevuld door een heer die. ons diep en vertrouwelijk in de ogen schouwende, verklaarde: „voor het culturele niveau van een tijdperk is het creatieve element doorslaggevend". „Dit is maar effe, hoor" zei Gerard ver ontschuldigend met een achteloze vinger naar de betogende heer op zijn groot-beeld „Zometeen wordt 't leuk." „O ja," zeiden wij. „Waar gaat dit eigenlijk over? Wie is dal?" „Geen idee", zei Gerard en presenteer de sigaretjes. „Hij slaat daar al een tijdje te ivauwelen. 'k Wou dat ie opschoot". „Waar ligt hel gemeenschappelijke ken merk dat aan de Nederlandse sculptuur 'n eigen gezicht zou geven.klonk het vragend uit de kast en de heer keek ons, op de bank, bezorgd aan. „O. beeldhouwen", zei ik slim. „Wat heeft die man daar aan z'n nek!" zei Tine. „Waar?" „Daar links! Gerard, zet 'm es wat lich ter". „In deze tijd van kunst-internationalis- me lijken deze vragen zinloos", sprak de beeldhouw man. „Nog lichter. Gerard", zei Tine en staar de gespannen naar de nek op het beeld. ,,'t Is een draadje!", zei ze verbaasd. ,,'t Is een rafeltje aan z'n boord", zei ik. „Nee toch?" zei Tine en kwam overeind. „Blijf nou zitten", zei Gerard, „hoe dichter je erbij komt hoe slechter je 't kunt zien." „Bij een nader onderzoek kan men in Nederland drie groepen onderscheiden", ging de spreker onverstoorbaar voort. „Ja hoor!" riep Tine verontwaardigd. ,,'t Is een rafel! Nou. da's ook schandalig, zeg, om zó voor de camera's te gaan staan!" „Zou zijn vrouw ook zitten te kijken?" vroeg ik „Wat zal die zich generen! Ten slotte is 't haar man". „Noxi", zei Tine, „en haar boord! Waarom kijkt ze die man niet behoorlijk na, voor ie naar Bussum gaat." „Je zult toch in een klein miljoen huis kamers verschijnen met. rafels an je boord.zei Gerard peinzend. „Zoals men ziet ligt het kenmerk voor namelijk op het voorstellende gebied", zei de man. Toen werd het scherm effengrijs. Wie wil er. nog gauw thee?" vroeg Er ne. De nmrocpster- kondigde met bevallig knipperende oogleden het toneelstuk aan. Cn Stellweg Vergissing. Het hof van beroep in Rome heeft posthuum de garnizoenscomman dant van Bi-eno in ooiiogstijd, Fei'rucio Spallini, gerehabiliteerd, die na veroor deling wegens het vermoorden van vijf tien Partisanen, was terechtgesteld. Het hof verklaarde, dat een ondei'zoek had aangetoond, dat de moord in feite was gepleegd door de Duitse troepen. Viering. Pi'emier Kroesjtsjev heeft zater dag Gagra, waar hij op vakantie is ge weest. verlaten en is naar Bakoe ver trokken voor deelneming aan de viering van de veertigste vei-jaardag van de vestiging van het Sovjetbewind in Azer- beidsjan. Vergemakkelijkt. Het militaire hoogge rechtshof te Damascus heeft zaterdag Chaled Nabboek op beschuldiging van spionage voor Israel ter dood vei'oor- deeld. Omdat hij echter het onderzoek door zijn bekentenis had vergemakke lijkt werd dit vonnis gewijzigd in le venslange dwangarbeid. Heet. Volgens het Russische persbureau Tass hebben Russische geleerden langs radiogi-afische weg vastgesteld dat de temperatuur aan de oppervlakte van de planeet Venus 200 graden Celsius is. BONN (Reutei") Een woordvoerder van de 81.000 leden tellende bond van Westduits politiepersoneel heeft te Bonn op een persconferentie medegedeeld dat de Westduitse politie heeft geprotesteerd tegen het uitrusten van speciale afdelin gen. die tol taak hebben eventuele relle tjes te bedwingen, met mortieren. De wooi"dvoerder zei dat deze maatregel geen steun vond in de wet en dat de poli tie wenst dat er duidelijk ondei-scheid tus sen haar en het leger bestaal. „Sti-aatgevechten. zoals die plaats had den in de laatste jaren voor de machts- ovei-name door Hitier, kunnen thans niet worden vei'wacht en het is evenmin waar- schijnlijk dat Oostduitse politie of „volks militie" de Westduitse grens zullen over steken, om ons aan te vallen". Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld dat de uitrusting van de politie is vastgesteld na overleg tussen het ministerie en de ministeries van Binnen landse Zaken van de Westduitse deel staten. Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL. f 1.- 40 TABL. f T.50 Stenengooiers. Kenta?-o Karoji, voorzitter van de Japanse federatie van studenten weerbaarheden (Zengakuren), heeft ge zegd, dat zijn organisatie voornemens is op 19 juni, aankomst in Tokio van pre sident Eisenhowei-, met vijfduizend van haar leden op het vliegveld te zijn om tegen de Amerikaanse president te be togen. „Wij moeten Eisenhower met stenen gooien zoals de dappere Venezo laanse studenten met Nixon hebben ge daan", zei Hayama. Krant. Heden verschijnt in Engeland voor het eerst „The New Daily", het eerste nieuwe Britse dagblad in dertig jaar. Het noemt zich „het enige dagblad in Engeland, dat onafhankelijk is van kongsies en vakverenigingen". In een verklaring over zijn houding zegt het blad dat het anti-communistisch en anti-fascistisch zal zijn en tevens anti socialistisch totdat de Labourpartij af stand doet van nationalisatie en regeren met een strak dirigisme. Wervelstorm. Een oi-kaan, die volgens de weersvoorspellingen tot een wervel storm zal aangi-oeien, is op weg naar het Chinese vasteland na in de midden- Philippijnen dood en vernieling te heb ben aangericht. In de Philippijnen zijn 56 doden en vermisten. Aan de oogst en openbai"e werken is 'n schade aangericht van meer dan 4,5 miljoen gulden. Vijf duizend pei-sonen werden dakloos. Reparatie Een Amerikaanse ruimtevaart deskundige heeft de „pionier V" die zich op 5,5 miljoen mijl van de aarde bevindt, „gerepareerd". Volgens het bu reau voor lucht- en ruimtevaart was er storing opgetreden in het onderdeel, dat de inlichtingen van de satelliet ver zamelt alvorens deze naar de aai'de te zenden. De deskundige slaagde erin de oorzaak op te sporen en kon door een nieuwe omzettingscode de moelijkheid overwinnen. Hersenschudding. De Duitse atoomgeleer de en nobelprijswinnaar prof. Max Theodor Felix von Laue is zondag op 80-jarige leeftijd in Berlijn overleden. Hij kreeg in i914 de Nobelprijs voor zijn werk op het gebied van de theore tische atoomnatuurkunde. De professor overleed aan een hersenschudding ten gevolge van een auto-ongeluk. Corruptie. In Hongarije zijn negen perso- negen personen gearresteerd wegens coi-ruptie, zo meldt het Hongaarse blad Estihirlap. Onder de arrestanten bevin den zich hoge functionarissen van het ministerie van financiën en van het stadsbestuur van Boedapest, die door 't nemen van bepaalde beslissingen over belastingzaken van particuliere hand werkslieden de staat in grote mate be nadeeld zouden hebben. Lijfstraffen. De Britse lord chef justice, Lord Parker, heeft zich zaterdag uitge sproken voor het weer invoeren van lijfstraffen voor jeugdige delinquenten. Tn 1948 werd deze vorm van straf in Engeland afgeschaft, behalve voor in de gevangenis begane vei'grijpen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3