Tienjarig bestaan der Republiek Zuid-Molukken herdacht „Welhaast hopeloos raadsel", zegt officier van justitie" Onregelmatigheden bij toewijzing van woningen? Kort en bondig Ruimende wind naar n.o. „Erkenning van R.M.S. niet ver meer Kind van 12 zat aan stuur van auto, die jongetje doodreed Volgend jaar speciale „fiets-en bromtreinen" naar het buitenland? Prins Carnaval achter de tralies Djakarta slaat alarm over het vlagvertoon bij Nieuw-Guinea Drie Hongaren pleegden inbraken in Sprookjesbos Dodelijk ongeluk door onverlicht parkeren Tonnie K nu al een week zoek Er wordt nog gezocht, doch zonder veel hoop Weer een straatroof in Den Haag Hoekijzer van hekje doorstak inzittende van auto SAS-Caravelle nu ook op Schiphol DINSDAG 26 APRIL 1960 2 Chauffeur had ware toedracht verzwegen A gr ess ie/" AMSTERDAMSE BOUWER CONTRA GEMEENTE Ergerlijk misbruik van Nederlandse gastvrijheid" Drie maanden geëist tegen koppige chauffeur Opening eerste ANWB- wegenwachtstation Brand in gebouw van Cultuurtechnische Dienst De volgende week in t' Koningin en Prins op 5 mei in Amsterdam In Scheveningen worden twaalf bunkers opgeruimd Sa 1 1 „Wij, leidêrs van het Zuidmólukse volk, vinden dat het nodig is dat wij de buiten wereld tónen, dat de Republiek Zuid Mo- lukken geen fictie is, maar dat zij wer kelijk bestaat en functioneert en dat zij noch door onmenselijke Indonesische on derdrukkingsmaatregelen, noch door zoet gevlei van buiten kan worden vernietigd. Onze republiek kan niet blijvend wor den genegeerd. Dat moeten de Verenigde Naties en alle wereldleiders, die zich hun 'verantwoordelijkheid beseffen, begrijpen." Dit heeft het hoofd van de politieke mis sie van de R.M.S., ir. J. A. Manusama, gistermorgen op de speelweide van het Zuiderpark in Den Haag gezegd tijdens een massale herdenking van de stichting van de Republiek, tien jaar geleden in Ambon. Zijn rede werd aangehoord door ongeveer 1500 in oude tropenuniformen ge stoken Ambonese troepen van het voorma lige K.N.I.L. en door enkele duizenden an dere Ambonnesen, voor een groot deel ver gezeld van vrouw en kinderen, afkomstig uit alle 71 woonoorden, die in Nederland zijn gevestigd. Omstreeks 11 uur kwamen de eerste de tachementen de afgezette speelweide op marcheren. Tevoren was in de Valkenbos- kerk op de Loosduinseweg een dienst ge houden. Ds. W. H. Tutuarima leidde de dienst nadat een minuut stilte was gehou den .in de eivolle kerk, om de strijders te gedenken die op Ceram en guerilla voeren tegen Indonesische troepen. Ir. Manusama sprak o.m. over mr. dr. Soumokil, de Ambonese opstandelingen leider, die er met de zijnen nog steeds in slaagt stand te houden onder de moei lijkste omstandigheden. „Al onze pogingen om hier, buiten ons vaderland, onze idea len te verwezenlijken, hebben nog geen tastbaar resultaat opgelverd, terwijl ook de Verenigde Naties en de grote staten nog steeds het fundamentele recht der Molukkers verloochenen", aldus de heer Manusama, die stelde dat er vele voorte kenen zijn die er op wijzen dat het ogen blik waarop een souvereine republiek Zuid Molukken naast andere staten zal bestaan, niet ver meer is. „Ziet slechts hoe onze vijand Indonesië, oorspronkelijk sterk, nu verzwakt is door verdeeldheid. De opstan den op Sumatra, Zuid-Celebes en in Me- nado tasten Sukarno's militaire kracht aanzienlijk aan" De heer Manusama be sloot zijn toespraak met zijn trouw te be vestigen aan de R.M.S. en zijn toehoorders op te wekken te getuigen van hun onwan kelbaar geloof in God, „die ons nimmer in de steek zal laten." Het verkeersongeluk dat vorige week de zesjarige Alexander Truffino uit de Mar- lotiaan in Den Haag het leven heeft ge kost, blijkt zich geheel anders te hebben toegedragen dan aanvankelijk werd veron dersteld. Het jongetje, dat met zijn vlie gende hollander op het Zuidwerfplein aan het speler was, werd aangereden door een bestelauto. Deze bestelauto zou bestuurd zijn door de 24-jarige T.N. uit de Maretak straat Nu is echter gebleken, dat niet de ze man, maar een twaalfjarige jongen achter het stuur heeft gezeten. Zaterdag ochtend werd een reconstructie gehouden van het ongeluk maar hiermee werd wei nig nieuws verkregen. Even later echter kwamen de ouders van een twaalfjarige jongen vertellen, dat niet de chauffeur, maar hun zoontje achter het stuur van de bestelauto had gezeten. Deze jongen had aan zijn zusje verteld, dat hij met de bestuurder van de auto was meegereden en dat deze, nadat hij een boodschap had afgeleverd en ds jon gen bij zijn terugkeer achter het stuur aantrof had gezegd: „Je zit zo mooi, rij jij nu maar eens een eindje". Enkele tien tallen meters verder was het dodelijk on geluk gebeurd. De chauffeur, die naast de twaalfjarige jongen zat, had nog ge tracht het stuur om te gooien, maar te vergeefs. Aanvankelijk had noch de chauffeur, noch de jongen de ware toedracht van het ongeluk aan de politie medegedeeld. Ze hadden het doen voorkomen, alsof de chauffeur achter het stuur had gezeten. Bij zijn thuiskomst echter had de jongen aan zijn zusje verteld wat er nu wel pre cies gebeurd was. Zijn zusje lichtte haar ouders in. De Nederlandse Spoorwegen voeren on derhandelingen met buitenlandse spoor wegmaatschappijen, om te komen tot de invoering van speciale treinen voor het vervoer van rijwielen, bromfietsen en scooters naar het buitenland. Een definitieve regeling is nog niet ge troffen, maar de verwachting bestaat, zo vernemen wij van de zijde der N.S., dat het volgende jaar deze speciale treinen zullen gaan rijden. Momenteel kunnen de rijwielen, brom fietsen en scooters als persoonlijke bagage met de reizigerstreinen worden vervoerd. De 20-jarige schilder L. J. W. V. uit Simpelveld, die enkele dagen vóór het car navalsfeest in Heerlen een inbraak pleeg de in een magazijn van Vroom en Drees- mann en daar textiel tot een waarde van 387.- stal die hij in Duitsland ver be neden de waarde van de hand deed, is door de Maastrichtse rechtbank conform de eis veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De schilder bleek deze diefstal te heb ben gepleegd om aan de nodige kontan ten te komen, die hij nodig meende te hebben om aan zijn verplichtingen te vol doen als Prins Carnaval: hij was n.l. door een vereniging in Waubach aangezocht om als Prins Carnaval op te treden. Het kwam niet tot de vervulling van deze hoge func tie, want daagse voor vastenavond werd hij ingerekend. Na deze toespraak die, behalve door ver tegenwoordigers van de stichting „Door de eeuwen trouw", ook werd bijgewoond dooi de uit Londen overgekomen minister van Buitenlandse Zaken van de regering van de Poolse Republiek in ballingschap, de heer A. Zawisza, defileerden de Ambo- nesen voor ir. Manusama. Omstreeks 2 uur vertrokken de troepen voor een mars door de stad naar het Malieveld, waar de optocht werd ontbonden. Om 3 uur gister middag opende de minister van de R.M.S., de heer P. W. Lokollo, een expositie van kunstprodukten van Zuidmólukse jongeren in de Dierentuin te Den Haag, en om 4 uur werd gerecipieerd in het Kurhaus te Scheveningen. Maandagmiddag is in Den Haag het 10-jarig bestaan van de Republiek der Zuid-Molukken herdacht met een de- filé in het Zuiderpark van geünifor meerde „troepen" voor autoriteiten van de R.M.S. DJAKARTA (AFP) Een woordvoer der van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag de be schuldiging geuit, dat Nederland voorne mens is, agressie te plegen tegen Indone sië, door middel van het aangekondigde vlagvertoon in de wateren rondom Ned. Nieuw-Guinea. Het vervoer door de „Ka- rel Doorman" van Hawker-Hunter-vlieg- tuigen noemde de woordvoerder een uitda ging aan de Indonesische weermacht en het Indonesische volk. Hij noemde het een bewijs van Nederlandse agressie jegens Indonesië en stelde de Nederlandse rege ring voor de gevolgen hiervan verantwoor delijk. Volgens berichten in de Nederland se pers aldus de woox-dvoerder verder zijn Hawker Hunters in staat, de strijd aan te binden met de „Mig"-vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht. Hij be schuldigde Nederland ook van schending van de Indonesische teri-itoriale zeegi-ens van twaalf zeemijlen en deed een beroep op de Indonesische weermacht en het volk, „zich op te maken, de Nederlandse actie te beantwooi'den." De president van de Amsterdamse Rechtbank, mi'. U. W. H. Stheeman, heeft gistei-en het kort geding behandeld, dat de n.v. Bouw- en Exploitatiemaatschappij „Albert Cuyp" te Amsterdam aanhangig heeft gemaakt tegen de gemeente Amster dam in de persoon van burgemeestér mr. G. van Hall. B. en W. van Amstei-dam hebben op advies van de sleutelgeldcommissie deze bouwmaatschappij per 15 maart j.l. voor de tijd van een jaar uitgesloten van het recht, gegadigden voor te dragen voor de in het bezit van deze n.v. zijnde woningen. Deze maatregel is genomen wegens on regelmatigheden, die de n.v. bij de verhuur van vijf woningen in de Van Woustraat en drie woningen in de Mauvestraat zou heb ben begaan. Eiseres achtte deze maatregel een onrechtvaardige daad van willekeur Zij vroeg de president gedaagde te veroor delen tot intrekking van de beschikking, althans dat er geen uitvoering aan wordt gegeven, op straffe van een dwangsom van 1000 per dag. Namens eiseres vei-klaarde mr. R. J. Po lak, dat de beschikking van B. en W. een discriminerende strafmaatregel is, omdat de motivering ontbreekt. Hij achtte deze maatregel in strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur, waardoor de rechts zekerheid wordt aangetast. Uit de boeken van de n.v. blijkt dat er met het sleutelgeld niets aan de hand is geweest. In de onderhavige gevallen is volgens mr. Polak gebleken, dat alle huur ders hun woningen wilden laten verfraaien c.q. verbeteren, waarvoor zij bereid waren een bijdrage in de kosten te geven. Van sleutelgeld is dus geen sprake. Namens de gemeente betoogde mr. W. H. Vliegen, dat B. en W. van Amsterdam in 1951 de genoemde commissie hebben inge steld. teneinde de kwade invloed van sleu- telgelden te kunnen bestrijden. Volgens de Woonruimtewet behoort de verdeling van de beschikbare woonruimte tot de taak van B. en W. Het vorderen van sleutelgeld doorkruist het beleid van dit college. Daar om werd een commissie van objectieve deskundigen ingesteld, die alle gevallen onderzoekt. Als B. en W. het advies van 'n dergelijke deskundige commissie volgen, hebben zij voldaan aan het beginsel van rechtszekerheid. Eiseres heeft volgens mr. Vliegen de uit sluiting aan haarzelf te wijten. Hij legde de president enkele processen-verbaal over, waaruit zou moeten blijken dat de n.v. sleutelgeld als voorwaarde heeft ge steld van toewijzing ener woning. Dit geld zou voor verbouwingen c.q. verfraaiingen worden gebruikt. Zulks gebeurde niet op verzoek van de toekomstige bewoners. Bo vendien werd geen kwitantie gegeven of dekten de op de kwitanties aangegeven bedragen de uitgegeven gelden niet. Vol gens mr. Vliegen heeft de n.v. „Albert Cuyp" woekerwinsten gemaakt. Door hoge bedragen voor verbeteringen e.d. te eisen krimpt de n.v. de kring van gegadigden in en daarmee doorkruist zij Twee jaar gevangenissti-af heeft de of ficier bij de Maastrichtse rechtbank ge- eist tegen twee Hongaren, de 22-jarige F. N. mijnwerker te Kerki-ade, afkomstig uit Kummadaros. en de 27-jarige L. B. mijnwerker te Heei'len, geboren te Kecs- kemat. Zij zouden te Valkenburg inbra ken gepleegd hebben in het restaurant en de zomerhuisjes van het „Sprookjesbos" en daar grote hoeveelheden gordijnen en tafelkleden, gereedschappen, drank, choco lade en bestek gestolen tot een waarde van enkele duizenden guldens. Bovendien hadden ze vernielingen ge pleegd op de terreinen van dit ontspan ningscomplex en o.a. een waterorgel on klaar gemaakt. De officier vond dat deze verdachten, waarvan B. in Hongarije door de revo lutie uit de gevangenis had kunnen ont snappen toen hij een straf van twaalf jaar wegens aanranding van een meisje uitzat, wel op heel ergerlijke wijze misbruik heb ben gemaakt van de Nederlandse gast vrijheid. Een derde Hongaar, de 21-jarige mijn werker I. K. te Heerlen, geboortig uit Ha- judorog, had met N. ook enkele der in braken in het Sprookjesbos gepleegd. Hij hoorde tien maanden tegen zich eisen. De rechtbank zal op 9 mei uitspraak doen. Drie maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid is voor de Bredase rechtbank geëist tegen de vrachtautochaufferu K. L. uit Houwerszijl die op 16 maart bij de grens in Wernhout een vrachtauto onverlicht langs de weg staan, waardoor een Belg in zijn auto er in voïle vaart tegen opbotste. De Belg werd gedood en een medepassagier ernstig gewond. De verdachte had geen enkel ver weer voor de rechtbank. Zijn bezninevoor- raad was uitgeput geweest en hij was in een andere vrachtauto, naar de grens ge reden om benzine te halen. De chauffeur van deze tweede vrachtauto had hem tot tweemaal toe een rode lamp aangeboden omdat hij de situatie levensgevaarlijk vond, maar de verdachte had dit aanbod zonder meer geweigerd. Dit werd hem door de officier extra kwalijk genomen. Over veertien dagen volgt de uitspraak. Op donderdagmorgen zal minister H. A. Korthals het eerste wegenwachtstation in ons land, „De Pauwmolen", in werking stellen. Het is gelegen aan rijksweg 13, de autosnelweg Den Haag-Rotterdam en zal als knooppunt in het hulpverleningssy steem van de ANWB fungeren. Lang rijksweg 13 zijn tier, helgele tele foonzuilen van een speciaal type geplaatst, die zijn doorverbonden met het wegen wachtstation. terwijl van dit station uit de wegenwachten op rijksweg 13 en aangren zende wegen per mobilofoon worden ge dirigeerd. Ook zullen van hieruit zonodig politie arts, ambulance en geestelijke in de kortst mogelijke tijd kunnen worden gealarmeerd. „Nu het grondig doorzoeken van de streek geen enkel concreet resultaat heeft opgeleverd, moeten wij uiteraard rekening houden met de mogelijkheid van misdrijf. Maar ik moet er direct aan toevoegen, dat ik geen enkele positieve aanwijzing heb," dit zei ons mr. A. N. Messchaert, officier van Justitie te Zutphen, naar aan leiding van de verdwijning van Tonnie Krabbenborg te Zieuwent (gem.Lichten voorde), die nog steeds niet teruggevonden is. Mr. Messchaert heeft zich zaterdag per soonlijk over het verloop van het onder zoek in laten lichten en zich in de omge ving op de hoogte gesteld. „Wij staan voor een compleet raadsel. Dit is een bijzonder tragisch en welhaast hopeloos geval," zo verklaarde de officier. „Het heeft iets beklemmends, dat in dit toch heus niet zo dun bevolkte gebied zo maar een kind en nog wel een kind met een fietsje kan verdwijnen, zonder dat in zes dagen tijd ook maar een schijn van een spoor wordt gevonden. Er verdwijnen in ons land dagelijks heel veel mensen zonder een spoor na te laten, maar dat zijn doorgaans volwassenen, die zichzelf om de een oi andere dringende reden uit de circulatie laten verdwijnen. Maar met een kind ligt dat anders en zeker met een kind als Tonnie Krabbenborg, een jonge tje van nog geen zes jaar, dat geestelijk niet geheel volwaardig is en zich moei lijk door onbekenden liet benaderen. Die laatste omstandigheid maakt het bijvoor beeld onwaarschijnlijk dat de jongen het slachtoffer is geworden van een zedenmis drijf. Maar nogmaals, wij moeten wel re kening houden met de mogelijkheid dat er een misdrijf is gepleegd, al is dit dan ook een veronderstelling uit het ongerijm de," zo zei mr. Messchaert. Het mysterie van het fietsje Hij zeide vol lof te zijn over de enorme hulpvaardigheid van de bevolking van Lichtenvoorde en omgeving, evenals voor het werk dat politie en militairen de laat ste dagen hebben verricht. Hoewel het zoe ken nu al dagen heeft geduurd, blijft een groep burgers die het niet wil opgeven nog steeds zoeken. Er zijn gebieden die al verscheidenen malen grondig zijn uit gekamd. De kleinste aanwijzingen en mo gelijkheden worden onderzocht. Zo is bij voorbeeld gedacht aan de mo- De reeks straatdiefstallen in Den Haag is zaterdagavond weer met één uitge breid. In de Alb Thymstraat werd een wielrijdster haar tas, die ze achterop de fiets had gebonden, door een passerende bromfietser ontrukt. Een automobilist heeft nog getracht de achtervolging in te zetten, maar hij raakte het spoor van de bromfiets en de iongen bijster. In de tas bevond zich een portemonnaie met 25.-. gelijkheid dat de een of andere zonder ling het kind vasthoudt. „Wij hebben een vrouw, van wie men dit niet onaannemelijk achtte bezocht, maar zonder resultaat. Wij hebben op aanwijzing van een paragnost een bepaald gebied in de Aaltense buurt schap Dale zaterdag nog eens meter voor meter in linie doorzooht, eveneens zonder iets te vinden. Beken en sloten zijn beke ken en dat was vanwege de lage water stand minder moeilijk dan het leek. Dat Tonnie een ongeluk met zijn fietsje zou zijn overkomen moet wel uitgesloten wor den geacht. Dan immers zou het fietsje zeker al gevonden zijn. Dat geldt zeker ook voor de veronderstelling dat hij in Duitsland zou zijn. Een jongetje met klom pen en een Hollands fietsje zou dunkt mij allang zijn gevonden, temeer daar de Duitse politie via telexberichten van de vermissing op de hoogte is gesteld. Het is al met al bijzonder raadselachtig en tragisch," aldus mr. Messchaert. Zaterdagmiddag is er nog zeer druk ge zocht, niet alleen in Lichtenvoorde maar ook de in de omliggende gemeenten. Maandag is het zoeken door burgers wel hervat maar zij waren veel minder talrijk dan de voorgaande dagen. Velen hunner zijn het hopeloze van steeds maar weer het zelfde gebied afzoeken gaan inzien. Om de hulp weer enigszins te stimule ren is een bedrag van 1000.- toegezegd voor wie aanwijzingen verstrekt die lei den tot het terugvinden van Tonnie. Zondag is in de kerken van Lichtenvoor de, Winterswijk en Aalten een beroep op de bevolking vooral op de landbouwen de bevolking gedaan om hun erf nog eens grondig na te zien. Ook daar is geen enkele concrete aanwijzing uit voortgeko men. Slechts weinigen durven nog geloof te hechten aan de bewering van een zondag weer ter assistentie geroepen helderziende, volgens welke mededeling de jongen nog in leven zou zijn. Grote consternatie heerste maandag avond op het Haagse Sweelinckplein, toen omstreeks negen uur in het kantoor van de Cultuurtechnische Dienst plotseling vlammen en rook uit de bovenste verdie pingen sloegen. De Haagse brandweer rukte met groot materiaal uit. Met een vernuftig „geheim" apparaat van de brandweer werd de voordeur van het 's avonds onbeheerde kantoorpand ge opend. Dit werkje was in een halve minuut opgeknapt zonder dat schade van bete kenis werd toegebracht. (Vroeger werden deuren indergelijke gevallen met zware bijlen ingeslagen). Het vuur, dat in een kantinekeuken op de tweede verdieping was ontstaan, werd snel met een waterstraal en verder met nevelspuiten aangepakt. Daardoor werd de schade beperkt tot enige vertrekken op de tweede verdieping, het trappenhuis en een deel van de zolderverdieping.Een moei lijkheid was, dat het vuur zich genesteld had in zogenaamde „Brabantse" tussen muren van riet en stucwerk, en in houten dakgoten, zodat de brandweer vrij veel tijd voor nablussing nodig had. De schade bedraagt naar ruwe schatting ongeveer tien duizend gulden De oorzaak van de brand is nog onbekend. het beleid van B. en W. Een gegadigde moest voor verbouwing 2000 betalen, een ander 2200, voor een wastafel werd f 600 gevraagd. Volgens mr. Vliegen poogt eise res de burgerlijke rechter als beroeps instantie te betrekken op een terrein waar geen beroep mogelijk is. Hij verzocht de eis af te wijzen, omdat de besluiten van B. en W. door voldoende waarborgen van rechtszekerheid zijn omgeven. Mr. Polak stelde in zijn repliek nog vast, dat zijn cliënte zich beklaagt over het ont breken van een behoorlijke motivering van het in het geding zijnde besluit. Zij wenst het bestaan van de sleutelgeldcommissie niet te bestrijden, maar wel haar discrimi nerend optreden. De president van de rechtbank zal op maandag 2 mei uitspraak doen. Een merkwaardig verkeersongeval heeft zich gisteren omstreeks het middag uur voorgdaan op de hoek van de Nicolaas BeetslaanTorenlaan in Baam, waarbij een mede-inzittende van een Duitse auto, de 25-jarige juffrouw K. uit Bremen, zwaar werd gewond. Zij kreeg hierbij een stuk hoekijzer van een plantsoenhekje, dat op een las afbrak, toen de auto met de 39- jarige Bremer automobilist er tegenaan reed, dwars door haar dijbeen. Het stuk ijzer doorstak haar tot in de rug en drong nog 50 centimeter in de rugleuning van de wagen. Zij kon ter plaatse niet worden bevrijd. De Duitse jongedame, die met veel moeite naar het Baams ziekenhuis vervoerd kon worden, werd daar chirur gisch behandeld. Tegen het middaguur kwam zij met haar chaufferende metgezel de Boschstraat afrijden. Bij de Nicolaas Beetslaan trok zij de bestuurder aan de mouw en zei hem dat hij verkeerd reed. Het gevolg was, dat het stuur een zwaai naar links maakte en de auto tegen het hekje opreed, precies bij een las. Het hoek stuk drong daarop aan de onderkant de wagen binnen. Politiehulp was direkt aan wezig. Aan twee kanten moest het ijzer bij het lichaam weggezaagd worden, terwijl het slachtoffer dit met een van pijn ver wrongen gezicht moest doorstaan. Nog zag men geen kans haar snel uit de wagen te halen. Daarom werd de auto, met de ge- Wonde erin, per takelwagen heel voor zichtig zonder stoten naar de ingang van het Baarnse Ziekenhuis 100 meter ver derop gereden. Daar moest men haar voorzichtig uit de wagen tillen en kon zij per brancard naar binnen worden ge bracht. Twee artsen hebben haar onmid dellijk chirurgisch behandeld. Na de Finnair heeft thans ook de lucht vaartmaatschappij S.A.S. haar Caravelle- straalvliegtuigen in dienst genomen op de lijn naar Amsterdam. Gisteravond om ze ven uur landde het twee-motorige Franse toestel voor het eerst op de Amsterdamse luchthaven, waarna het om even over halfacht weer naar Kopenhagen vertrok. Vier keer per week zal de S.A.S. voortaan de dienst tussen Kopenhagen en Schip hol onderhouden met een Caravelle, waar bij de reistijd wordt bekort tot nog geen anderhalf uur. De vluchten, die de S.A.S. tot nu toe op Amsterdam onderhield blij ven gehandhaafd. De S.A.S. heeft in totaal 18 Caravelles besteld, waarvan er thans negen zijn af geleverd. Van Amsterdam uit worden thans regel matig diensten met straalvliegtuigen on derhouden naar vele steden. De K.L.M. verbindt Schiphol een maal per week per DC-8 met New York, en de Pan American twee maal per Boeing 707 in haar lijn van Frankfurt via Amsterdam en Londen naar New York. De Russische maatschappij Aeroflot on derhoudt de dienst tussen Moskou en Am sterdam met het tweemotorige Tupolev- straalvliegtuig, terwijl de Finnair en de S.A.S. Schiphol „aandoen" met de Cara velles, respectievelijk op hun lijnen van Helsinki via Hamburg naar Londen of Pa rijs en tussen de Deense hoofdstad en Amsterdam. Genootschap NederlandEngeland. In een bijeenkomst in het Tropeninstituut te Amsterdam heeft de afdeling Amsterdam van het Genootschap NederlandEngeland het feit herdacht, dat zij 40 jaar geleden werd opgericht. Onder de aanwezigen be vonden zich de beschermheer van het ge nootschap, de Britse ambassadeur Sir Paul en Lady Mason, prof. P. S. Gerbrandy en andere prominente figuren vanoverheid, handel en industrie. Smokkelboter. Douaneambtenaren hebben in Zuiddorpe (Z.) een personen auto met 625 kg roomboter in beslag ge nomen. De smokkelauto werd tot stoppen gedwongen omdat de douane gebruik maakte van messenversperringen. De chauffeur zag kans te ontkomen. Auto en boter, die bestemd was om naar België te worden gesmokkeld, vertegenwoordigen een waarde van 3000. Natuurmonument. B. en W. van IJsel- muiden hebben de raad dier gemeente voorgesteld over te gaan tot aankoop van het z.g'. Zalkerbos, een natuurmonument nabij het dorp Zalk, ter grootte van ca. 33 ha met een voor ons land unieke vegetatie. Miss Noord-Nederland. Zaterdagavond is in hotel Dommering te Winschoten de verkiezing van „Miss Noord-Nederland" gehouden. Er waren twaalf deelneemsters uit Groningen, Friesland, Drente, Overijsel en Gelderland. De uitslag is: 1. Bonita Postma uit Nijega (bij Drachten), 2. Willy Vermeer uit Arnhem, 3. Karin de Jong uit Groningen. „Paraat". Onder grote belangstelling van burgerlijke en militaire autoriteiten is gisteren in Doetinchem de leger- en lucht machtshow „Paraat" geopend. Voor deze show, die duurt tot en met 30 april, wor den tenminste dertigduizend bezoekers verwacht. De eerste dag al was de belang stelling zeer groot. Advertentie 't Zou jammer zijn. als U ZATERDAG 7 MEI voor Uw T.V.-toestel zou gaan zitten in gespannen verwachting van de Cupfinal, die komen gaat, zónder dat U van te voren een kijkje hebt kunnen nemen in Revue. Want ib Revue wordt juist het een en ander uit de doeken gedaan, dat U beslist moet weten om dubbel te kunnen ge nieten van déze Cupfinal! Revue, Postbus 497, Amsterdam Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen de bijeenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam, geor ganiseerd door het nationaal comité „Vie ring Bevrijdingsdag 5 mei 1960" bij te wonen. Twaalf bunkers in Scheveningen, die staan op en in het terrein, gelegen bij de hoek van de Vissershavenstraat en de Eerste Vissershavendwarsweg, en nog aan de oorlogsjaren herinneren, zullen worden verwijderd. Het terrein, waarvoor zich reeds enkele gegadigden hebben aange meld, zal namelijk bouwrijp worden ge maakt. Voor de uitvoering van de daar aan verbonden werkzaamheden heeft de Haagse gemeenteraad een som van f 113.000 beschikbaar gesteld. Dit bedrag, dat kan worden beschouwd als een uitga ve voor het herstel van oorlogsschade, zal door het Rijk worden terugbetaald. Het K.N.M.I. deelt mee: Een hogedrukgebied bij Ierland hand haaft zich vrijwel onverminderd, maar beweegt daarbij heel langzaam naar het oosten. Om dit hogedrukgebied stroomt over de Britse eilanden tanmelijk vochti ge oceaanlucht, die van de koude polaire lucht welke in onze omgeving aanwezig is wordt gescheiden door een warmte- front. In dit front ontwikkelde zich een kleine storing die in de nanacht langs onze kust naar het zuiden trok. Dit ver oorzaakte op de meeste plaatsen enige re gen. Boven Scandinavië blijft de luchtdruk stijgen. De wind zal daarom geleidelijk naar het noordoosten gaan ruimen, waar door de kans op opklaringen groter wordt. Het blijft koud voor de tijd van het jaar. WEERRAPPORTEN Temperaturen ouiten- Woensdag 27 april Zon op 5.19 uur, onder 19.57 uur. Maan op 6.28 uur, onder 21.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 26 april Hoog water 4.08 en 16.26 uur. Laag water 12.07 on uur. Woensdag 27 april Hoog water 4.42 en 17.01 uur. Laag water 0.24 en 12.46 uur. Hel hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. en binnenland heden 60 c «3 morgen 7 uur Neerslag: d 2 3 laatste 24 uur £3 i V D 5u 3 Den Helder regen n 9 Ypenburg regenbui n 9 2 Vlissingen regenbui nnw 9 2 Eelde licht bew. nw 8 De Bilt regen nw 9 Twente heul bew. nw 8 0 Eindhoven regen n 9 2 Zd-Limburg regen wnw 9 0,5 Helsinki zwaar bew O 8 13 Stockholm sneeuw nno 10 4 Oslo geheel bew n 11 0 Kopenhagen licht bew. n 8 2 Aberdeen regen nnw 13 0,2 Londen liail bew. windst. 10 0,5 Amsterdam regen n 9 1,3 Brussel regenbui wzw 10 1 Luxemburg zwaar bew. wnw 8 1 Parijs regen nw 14 0,1 Bordeaux onbewolkt no 18 0 Grenoble onbewolkt nnw 16 0 Nice zwaar bew. o 18 0,2 Berlijn sneeuwbui nnw 12 3 Frankfort zwaar bew. wnw 10 0 Münclien sneeuwbui w 7 1 Zürich zwaar bew. windst. 10 0 Genève onbewolkt nnw 15 0 Locarno licht bew. O 18 0 Wenen zwaar bew w 8 1 Innsbruck geheel bew windst. 10 0.4 Athene onbewolkt windst. 19 Rome half bew nno 20 0 Ajaccio onweer no 19 0.1 Madrid onbewolkt windst 22 0 Mallorca licht bew. windst. 23 0 Lissabon onbewolkt n w 20 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2