Critiek op voorbereiding van Margarets huwelijk LUXAFLEX „DE KROON WERELDNIEUWS Vandaag begint in Brussel de tweede Kongo-conferentie Washington geneert zich voor zijn vriend Syngman Rhee WITTER DAN DE WITSTE POES r DINSDAG 26 APRIL 1960 3 Waar blijven de extra treinen en de tribunes Raadgevende Vergadering kiest Deense liberaal als voorzitter Lufthansa heeft Ameri kaanse landingsrechten België is nu de vragende partij geworden Herter ondernam een ongewone diplomatieke stap Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het deqelijkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was! SUNIL WAST STRALEND WIT Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld mmmi------ sOp de "n. '^ra.a.tótoel j Vijf doodstraffen geëist in het proces te Rabat Zwaar-waterreactor in Kjeller is lek Verkiezingen in Laos (Van onze correspondent in Londen) Volgens de „Sunday Pictorial" wil prin ses Margaret na haar huwelijk gewoon me vrouw Armstrong-Jones heten, hoewel zij haar vorstelijke titel en haar plaats in de troonsopvolging behoudt. Zij zou ook te kennen gegeven hebben dat zij alleen bij wijze van hoge uitzondering officiële functies zal uitoefenen. De routine-bezighe den welke zij totnutoe heeft verricht, zo als het tewaterlaten van schepen en der gelijke, zouden worden overgenomen door haar nicht prinses Alexandra, de charman te dochter van de hertogin van Kent, die vorig jaar veel eer heeft ingelegd met haar eerste officiële reis naar Australië. Prin ses Margaret heeft nog een programma met acht officiële functies, dat zij op de normale manier zal afwerken. Daarna zal zij zich echter zoveel mogelijk terugtrek ken. Haar besluit zou koningin Elizabeth hebben verrast, maar zij zal de wens van haar zuster eerbiedigen. Tevens verluidt dat Antony Armstrong- Jones, die een even onafhankelijk karakter als prinses Margaret bezit, onder geen be ding een adellijke titel will aanvaarden. Over zijn toekomstige activiteiten is nog niéts bekend, doch hij zou voorbestemd zijn om op het. gebied van de kunst een soort gelijke rol te spelen als prins Philip dit doet op het terrein van techniek en we tenschap. De „Sunday Dispatch" oefent felle cri tiek op de chaotische politiek ten aan zien van het komende huwelijk". Niemand weet waar hij zich aan te houden heeft. Men weet nog steeds niet of er sprake is van een particuliere aangelegenheid of een staatsgebeurtenis. Hofdignitarissen staan op het nogal benepen standpunt dat het huwelijk een familiezaak is. Desniettemin is toestemming gegeven voor een televisie uitzending over de gehele wereld, hetgeen met deze opvatting in strijd is. Volgens de laatste beslissing zal het huwelijk niet he lemaal als een koninklijk schouwspel in de volle betekenis van het woord worden beschouwd. De scholen zijn vrij, maar de zesde mei is geen nationale feestdag. Ook zijn geen maatregelen genomen voor extra- treinen of andere speciale vervoersgele- genheden. Niemand weet waarom de route, welke de stoet zowel naar als van de Westminster Abdij zal volgen, zo kort is. Ook weet niemand waarom er geen speci ale tribunes zijn gebouwd, behalve die wel ke nog op de vlakte van de Horse Guards staan vanwege het bezoek van generaal De Gaulle en de jaarlijkse parade van de gardetroepen in juni. Er komt weliswaar een tribune tegenover de kerk. Dit is ech ter een commercieel geval waar de plaat sen van 100 tot 250 gulden per stuk kos ten. zodat deze toeschouwersruimte een exclusief karakter draagt. Het blad heeft een week lang allerlei informaties bij de autoriteiten trachten in te winnen, maar niemand weet bijzonder heden. Er zijn gemeenten, die het slui tingsuur van de cafes hebben verlengd, maar andere hebben het geweigerd omdat het geen nationale feestdag is. De klok kenluiders, die alom in het land hun klan- Koningin Juliana en Prins Bernhard op weg naar de ski-lift in Zermatt. ken plegen te verspreiden bij een gelegen heid als deze hebben totnutoe geen instruc ties ontvangen. Het blad eist dat er de komende dagen een einde zal worden ge maakt aan al deze timiditeit, opdat het volk. dat zich zozeer verheugt over het hu welijk, zijn vreugde daarover op ondub belzinnige wijze zal kunnen uiten. De reisbureaus zijn ook al misnoegd om dat de halfslachtigheid van de regelingen een zeer nadelige invloed op het vreemde lingenverkeer heeft. De schade door hel wegblijven van toeristen wordt door een deskundige op een half miljard gulden ge schat. Vragen (AFP)—Drie leden van het Britse La gerhuis zullen deze week vragen stellen over het huwelijk van prinses Margaret en de huwelijksreis. De één wil weten wat de totale uitgaven voor het huwelijk zullen zijn, in vergelijking met die voor het hu welijk van koningin Elizabeth in 1947. De ander zal vragen hoeveel leden de beman ning van de „Britannia", het koninklijke jacht aan boord waarvan het jonge paar naar het Caribische gebied gaat, heeft en wat. deze verdienen. De derde wil de rege ring vragen, of de afgevaardigden op de dag van huwelijk vrije toegang zullen hebben tot het parlement, dat vlakbij de Abdij van Westminster ligt waar de huwelijks plechtigheid op 6 mei wordt voltrokken. Volgens de „Sunday Graphic" heeft ko ningin-moeder Elizabeth aangeboden de volledige kosten van de huwelijksreis met de „Britannia" uit eigen middelen te be talen. Het blad schatte de kosten van deze „bijzondere geste" op 420.000 gulden. STRAATSBURG (ANP) De Deense liberaal Per Federspiel is gekozen tot voorzitter van de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa. Er waren twee stemmingen nodig voordat de 56- jarige Deense afgevaardigde de vereiste absolute meerderheid van 68 stemmen verkreeg. Bij de eerste stemming behaalde 63 stemmen tegen 40 voor de Britse socialist Arthur Henderson. Na deze eer ste stemming trok Henderson zich terug en verwierf Federspiel precies 68 stemmen tegen 47 onthoudingen. Deze verrassende uitslag maakte een einde aan het Europese „gentlemen's agreement", waarbij tot op heden steeds een socialist gekozen werd als voorzitter van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, een christen-democraat tot voorzitter van het parlement van de E.E.G.. Euratoom en E.G.K.S. en een libe raal in het parlement van de Westeuropese Unie. Als gevolg hiervan zal de positie van de huidige liberale voorzitter van het par lement der Westeuropese Unie, de Italiaan Badini, mogelijk zwak worden als de vol gende maand in dat parlement de voor zitterskeuze aan de orde komt. De Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart heeft meegedeeld dat president Eisenhower het verstrekken van landings rechten aan de Westduitse Lufthansa, voor een lijn op San Francisco, heeft goedge keurd. Indertijd had de „Civil Aeronau tics Board" tot deze goedkeuring geadvi seerd. Advertentie (Van onzp correspondent in Brussel) De tweede Ronde Tafelconferentie over Kongo is vandaag in Brussel geopend. Ongeveer dertig Kongolese experts in economische en financiële kwesties, Belgische parlementsleden en ambte naren nemen eraan deel. Ofschoon deze tweede R.T.C. veel minder spectacu lair is dan de eerste, die de datum van de onafhankelijkheid op 30 juni be paalde, zijn de vraagstukken, welke er zullen worden behandeld, voor de toe komst van Kongo en van België van uit zonderlijk groot belang. Op langere ter mijn kan de verhouding tussen de twee landen alleen betrekking hebben op het statuut van de Belgische economische be langen in Kongo, op de Belgische finan ciële hulp aan Kongo, technische bijstand, het persoonlijk statuut der in Kongo ver blijvende Belgen, enzovoort. Bijkans, alle Belgiséhë waa\'nemo/s /'be schouwen deze tweede R.T.C.'dan ook als de conferentie vaxji-de ;;.:eohcessies van de Kongolezen aan de Belgen" waar de eerste R.T.C. vanzelfsprekend hoofdzakelijk de Kongolezen voordelen heeft gebracht. De (Van onze correspondent in de V.S.) Nadat de regering van Syngman Rhee op bloedige wijze protestdemonstraties in Zuid-Korea had onderdrukt heeft de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter zich uitdrukkelijk bemoeid met de binnenlandse toestand in een ander land. Herter heeft dat. ook wel erkend, maar voor Washington staat er zoveel op het spel in dit geval, dat Herter kennelijk van oordeel was dat hij tot. die ongewone actie moest overgaan. De Verenigde Staten hebben de grootste bijdrage geleverd toen de UNO, in een strijd van drie jaren, Zuid-Korea verde digde tegen de opdringende communisten. Meer aan 33.000 Amerikaanse soldaten zijn in die strijd gesneuveld. Bovendien heeft Washington grote militair-economische steun aan Zuid-Korea verleend: meer dan twee en een hall miljard dollar. Geen wonderd dat de Verenigde Staten tenge volge van al die hulpacties in de wereld bekend staan als de vriend en bondgenoot bij uitstek van dit land. Wie aan Zuid-Korea denkt, denkt echter tegelijk aan Syngman Rhee, de 85-jarige, sluwe, aartsconservatieve en semi-dicta- toiiale president van deze staat. Wie Wash ington ziet als de vriend van Zuid-Korea, ziet bijna vanzelf Washington als de vriend van deze Rhee. Die associatie heeft de Verenigde Staten niet veel goed gedaan in de wereld. Bijna iedere politicus in Azië moet zich progressiever beschouwen dan Syngman Rhee en Washington heeft reeds herhaaldelijk te horen gekregen, dat het gemene zaak maakte met dictatoren. Zo lang Rhee nu maar niet al te demonstra tief en on-democratisch was, behoefde Washington zich van zulke insinuaties niet veel aan te trekken. Maar de bloedige on derdrukking van waarschijnlijk zeer gerechtvaardigde protestdemonstraties, bracht Washington in een moeilijke posi tie, te meer omdat president Eisenhower enkele dagen tevoren bekend had ge maakt dat hij, wanneer hij deze zomer Ja pan bezoekt, ook een dag zal reserveren om naar Zuid-Korea te gaan. Onmiddellijk nadat Rhee zo gewelddadig was opgetreden hoorde men te Washing ton de vraag stellen of het in deze omstan digheden nog wel wenselijk was dal dit bezoek van Eisenhower aan Rhee zou doorgaan. Men wilde beslist niet op de wereld de indruk maken dat Washington Rhee's ondemocratische praktijken goed keurde. De eerste reacties uit Seoel wijzen erop dat Rhee water in zijn wijn wil doen. In dat geval zou Eisenhowers bezoek wel kun nen doorgaan, maar sommigen in Wash ington dringen erop aan dat Eisenhower dan toch ook een bezoek zal brengen aan dr. John Myoen Tsjang, de leider van de oppositiepartij. Herter's ongewone reactie had echter niet uitsluitend tot doel om Amerika's re putatie te redden: die protestbetogingen van de Democratische partij in Korea heb ben ongetwijfeld nobele motieven, maai de communisten (die beslist niet tot die partij behoren) geven al hun steun aan deze protestactie en indien de gespannen toestand voortduurt zullen de communis ten daar zijde bij spinnen. tweede R.T.C. verschilt echter aanmerke lijk van de eerste, voornamelijk op het vlak van de uitvoering der akkoorden. Op de tweede R.T.C. zullen Kasavoeboe, Loemoemba en andere vooraanstaande Kongolese leiders niet aanwezig zijn. Im mers, ongeveer in die tijd begint in Kongo de verkiezingscampagne voor de samen stelling van het Kongolees parlement en de provinciale staten. De Kongolezen, die naar Brussel komen, hebben nochtans mandaat van de politieke partijen en het zijn meestal mensen, die reeds in de loop van de eerste R.T.C. blijk hebben gegeven van belangstelling voor de economische en monetaire vraagstukken. Het tweede grote verschil met de eerste R.T.C. is dat er geen verdrag zal worden vooorbereid. Immers, een Belgisch-Kongolees verdrag van economische en monetaire samen werking. technische hulp en vriendschap, zoals hetverdrag wordt -genoemd,- kan slechts door een verantwoordelijke Kongo- lé'se regering worden ondertekend. Ën rond 25 april zal die regering er nog niet zijn. Pas in de eerste helft van juni zal de Kongolese regering door koning Boudewijn worden geformeerd, als uitvloeisel van de Kongolese verkiezingen. Wel zal de confe rentie een voorontwerp van verdrag kun nen redigeren, maar dat bindt geen van de beide partijen en zal pas na 30 juni het onderwerp vormen van politieke onder handelingen tussen Brussel en Leopold- stacl. Waarom hechten dan de Belgische po litieke en economische kringen niettemin aan deze R.T.C. zo'n enorm belang? In de eerste plaats omdat de inheemse leiders, die aan deze R.T.C. deelnemen, ongetwij feld reeds een een ander zullen vertellen over de wijze, waarop zij de Europese eco nomische en financiële belangen in het on afhankelijk geworden Kongo zullen gaan behandelen. Het voor-ontwerp van Bel gisch-Kongolees verdrag is belangrijk voor Kongo én voor België. Wat slaat er tegenover'? Wanneer de orde wordt gehandhaafd en de positie der Belgen en der Belgische vennootschappen in Kongo behoorlijk wordt gerespecteerd zullen het Belgisch parlement en de Belgische regering ieder jaar bereid worden gevonden om een spe ciaal budget voor Kongo toe te staan. Hoe veel dit budget zal bedragen zal ieder jaar moeten worden bekeken, maar min der dan het speciaal budget over 1960 dat minimum 2.7 miljard frank of circa 200 miljoen gulden bedraagt, zullen die jaar lijkse steun-begrotingen van België voor Kongo niet kunnen wezen. De jonge onaf hankelijke staat zal immers een groeiende behoefte hebben aan technici en particu lier investeringskapitaal en ook aan een ernstige Belgische overheidshulp. Afgezien van alle mooi klinkende verklaringen ko men de onderhandelingen tussen België en Kongo dus neer op het zeer eenvoudige politieke rekensommetje: technische hulp. kapitaal en overheidshulp van België aan Kongo in ruil voor de handhaving van de thans reeds in Kongo gevestigde Belgische belangen, en veiligheid voor de aldaar verblijvende Europeanen. Wanneer de Kongolese regering ooit een bepaalde tak van bedrijf nationaliseert is de Belgische regering daar geen tegenstander van. maar de nationalisatie moet dan gebeuren in een democratische sfeer, d.w.z. met een redelijke vergoeding aan de eigenaax-s- aandeelhouders van de genaaste bedrij ven. Wat de toekomst brengt weet natuurlijk niemand. Gelijk in zoveel landen het geval is geweest, dreigt ook in Kongo het ge vaar dat de onafhankelijke Kongolese re gering in het vaarwater geraakt van de pro-communistische stromingen of van het doorslaand nationalisme van Nasser. In dat geval zouden de Belgisch-Kongolese betrekkingen spoedig verslechteren, en zou België zijn financiële hulp aan Kongo stopzetten, hetgeen van Kongolese zijde al lerlei represailles tegen Belgische belan gen tot gevolg zou hebben. In de kringen van de regering en van de Belgische maat schappijen, die in Kongo werken, is de stemming veel optimistischer dan bij de Belgische openbare mening. Veel Belgen zijn van oordeel, dat Kongo te vroeg on afhankelijk wordt, en dat de Belgische re gering een onvergeeflijke politieke fout heeft begaan door aan de onafhankelijk heid geen enkele voorwaarde te ver binden. Maar niemand durft positief te antwoox-den op de vraag of er een andere politiek mogelijk was geweest en niemand durft een politiek van geweld, van het zenden van twee of drie divisies naai Kongo, in het openbaar te verdedigen. r tvjsr srej<f*t> ittr (vsnus/' i/w su* si >v sonz RABAT (Reuter) De openbare aan klager te Rabat heeft de doodstraf geëist voor vijf van de viex-entwintig mannen, die tei'echt staan wegens het verkopen van on deugdelijke „spijsolie" waax-door een tien duizend mensen ziek zijn gewox-den Tegen drie andex-e veixiachten luidde de eis le venslang of dwangarbeid. De verkochte olie was vermengd met giftige Ameri kaanse vliegtuigolie. Het proces begon op elf april. Koning Mohamined V had op 4 november een wet met terugwerkende kx-acht uitgevaax-digd waarin de doodstraf mogelijk werd ge maakt voor misdaden tegen de volksge zondheid. Meer dan zesduizend mensen zijn nog steeds onder behandeling wegens ziekte en verlamming tengevolge van het gebx-uik van de ondeugdelijke olie. Advertentie VOOR UW NAAR 57 KL. HOUTSTRAAT 12-14 Telefoon 11683 Wij bieden u een 1e klas service OSLO (Reuter) Technici hebben maandag hoeveelheden uranium uit de zwaar-water-reactor van de Nederlands- Nooi-se installatie voor kernonderzoek in Kjeller verwijderd nadat een lek was ont dekt in de tank die ongeveer zeven ton zwaar water bevatte. De directeur van het Noorse instituut voor kernenergie, dr. Gunnar Randex-s. verklaarde dat de produktie van radioac tieve isotopen hierdoor zou worden getrof fen. Gebruikei's van isotopen zullen Bx-itse noodvoorraden krijgen. De reactor heeft tien jaar gewerkt, dat is langer dan enig andere ter wei'eld De x-eactor dient in drie jaar vervangen te worden. VREDESPRIJS Volgens het Amex-ikaanse weekblad „Ne\vsweek" overweegt de commissie die de Nobelprijs voor de vx-ede toekent, deze prijs dit jaar te geven aan president Eisen hower en premier Kroesjtsjev. Kal De straat was stil en had daar alle re den toe, want het middernachtelijk uur was al lang verstreken. Hier en daar scheen nog licht door een venster,' maar het was duidelijk dat het gros der burge rij zich ter ruste had begeven. Ofschoon ik ook wel enige slaap kon ge bruiken, was de nacht te mooi om mij tot spoed te prikkelen. Mijn rubberzolen maakten geen waarneembaar gerucht en zo was ik een stille in de grote stilte, een heel bescheiden brokje leven onder de ge weldige sterrenhemel. Maar hoe beschei den ik, opwaarts schouwend, mijn for maat ook mocht vinden, het bleek in aard se verhoudingen toch een verpletterend gewicht te kunnen bezitten. Dit werd mij geopenbaard toen er onverhoeds een he vige gil, gevolgd door gegrom, gesis en geblaas naar mijn oren sprong. Nog niet van de schrik bekomen, ont waarde ik bij het licht van een lantaarn een kat die voor mijn plompe voet op de vlucht was geslagen en voor een huisdeur een nieuwe serie noodkreten begon af te werken. Als oprecht kattenminnaar liep ik het dier achterna, met bedroefd hart de mogelijkheid van een ernstige kwetsuur overwegend. Ik had het dier bijna inge haald, toen de deur werd opengevjorpen en een vrouw die kennelijk aan de mor genuren van haar oude dag toe was, haar jammerklachten aan die van de kat paar de. Het was een vertoning die mijn be droefdheid dreigde te doen omslaan in lachlust. Deze lust werd evenwel door twee oor zaken in de kiem gesmoord. Ten eerste ontdekte de vrouw mij en slingerde mij onmiddellijk naar het onschuldige hoofd: „Ik heb alles gezien, dierenbeul dat je bent!" Ten tweede meende ik ook een ont dekking te doen en wel dat deze kat een treffende gelijkenis vertoonde met het dier dat nu alweer meer dan een jaar geleden in mijn eigen woning een schrijnend lege plek had achtergelaten. Nu zijn ontstel lend veel katten familie van elkaar en ver raden dit duidelijk in hun trekken. Maar deze kat, wier kopje de bezitster thans te gen haar boezem hield gevlijd, had enke le kenmerken die iedere vergissing uitslo ten. Mijn poes was namelijk op een keer, na een vermoedelijk iets te wild minne spel, met twee geschonden oortjes bij mij teruggekeerd. Het rechteroortje was ge scheurd, aan het linker ontbrak een flin ke hoek. Bij de daar voor mijn ogen teder gekoesterde kat was dit eveneens het ge val. Juffrouwzei ik, maar ik wist eigenlijk niet wat ik verder wilde zeggen. Kon ik nog recht doen gelden op dit dier? In ieder geval kreeg ik geen gelegenheid nog iets in het midden te brengen, ivant de aan gesprokene beet mij toe: „Ga je roes uit slapen!" Meteen deed ze een stap achter uit en sloeg de deur met een luide knal dicht. Vrouw en kat mijn kat! waren ver dwenen. Gebleven ivas in mijn hoofd de echo van die minachtende uitval en het machteloze gevoel mijn eenmaal geliefde huisdier in de handen van die helleveeg té moeten achterlaten.'Tenvijl ik door liep, verwenste ik het feit dat er geen ca fés met nachtvergunning waren, die mij- in staat konden stellen het ongefundeerde verwijt van die vrouw alsnog een hechte basis te verlenen. M. Mok VIENTIANE (UPI) Voor de derde maal in de geschiedenis van Laos zijn ver kiezingen gehouden voor bezetting van negenenvijftig van de honderdveertig ze tels in de uit één Kamer bestaande volks vertegenwoordiging. De bureaus gingen zondagmorgen om zeven uur open. De pro-communistische Neo Lao Haksat partij heeft negen kandi daten, waarvan de twee voor Vientiane geringe kans hebben te worden gekozen. In enkele van de noordelijke provincies zal het pei'centage communistische stemmen waarschijnlijk iets groter zijn. Contact. In Tor ga u aan de Elbe in Oost- Duitsland, heeft de Amerikaan Joe Polowsky, Pool van geboorte, maan dag opnieuw enkele Russen ontmoet, met wie zijn ondex-deel vijftien jaar ge leden aan de Elbe het eei'ste contact maakte tussen de Amerikaanse en de Russische legex-s in Duitsland. Officieel. Prins Philippe, de zoon van prins Albert en pxinses Paola. zal dins dag 17 mei in de St. Jacques Sur Cou- denberg, in Brussel, officieel worden ge doopt. Reeds een dag" na de geboorte op 15 april werd prins Philippe door een voorlopige doop lidmaat van de rooms- katholieke kerk. Deze plechtigheid had plaats in het ..Belvedère" een paleis je tegenover het koninklijk paleis te Lae- ken. Vergeten. Forensen die gistermorgen op het perron van het New Barnetstation van Londen wachtten op de trein van 8.23, stonden spx-akeloos van verbazing en verontwaardiging toen het treinstel gewoon voorbij flitste. De verklaring van de spoox-wegautoriteiten: „De be stuurder vex-gat te stoppen." Exclusief. Twee voormalige Deense S.S.- ers hebben een nieuwe splinterpartij op nationaal-socialistische grondslag ge vormd, waarvan alleen Denen lid kun nen worden, die wegens hun samenwer king met de Duitsers tot gevangenis straffen zijn veroordeeld. Afgewezen. Het Amerikaanse Opperste Gei'echtshof te Washington heeft afwij zend beschikt op een verzoek van de Amerikaanse x-aad voor de burgerlijke vrijheden om Caryl Chessman uitstel van executie te vexdenen en hem een nieuw proces toe te staan. Het hof gaf geen redenen voor zijn besluit. De te rechtstelling van Chessman is op 2 mei vastgesteld. Hij werd twaalf jaar gele den ter dood veroox'deeld, maar wist acht maal uitstel van executie te krij gen. Gerucht. Volgens de te Frankfort verschij nende Abendpost overweegt generaal Franco af te tx-eden als Spaans staats hoofd. Volgens berichten uit Madrid zou Fx-anco van plan zijn tijdens zijn be zoek aan Bai'celona komende maand mee te delen dat hij als staatshoofd wil afti-eden ten gunste van de troonpre- tendent Don Juan of diens zoon. Overgaxxg. Vijf voormalige Britse predi kanten die tot het. rooms-katholicisme zijn ovex-gegaan. zijn door kardinaal Lui- gi Traglia, pro-vicaris van Rome, tot priester gewijd. Gevestigd. Communistisch China heeft volgens een mededeling van de Pants- jen Lama van Tibet, dit gebied nu ge heel onder controle. „De politieke macht van het volk is nu gevestigd in alle lagen van de Tibetaanse bevol king," zo heeft de Pantsjen Lama vol gens het persbureau „Nieuw China" meegedeeld in de „voorbereidingscom missie voor het autonome gebiedsdeel Tibet". Hoffelijk. Kardinaal Feltin. de aartsbis schop van Parijs, heeft maandag de Luthei'se bisschop van Berlijn en Bx-an- denbux-g, dr. Dibelius, ontvangen. De ontmoeting werd beschreven als een „hoffelijkheidsbezoek". Dr. Dibelius is de eerste Duitse protestantse bisschop die in het aartsbisschoppelijk paleis werd ontvangen. Zilters. De Britse politie heeft maandag 21 pex-sonen gearresteex-d die demon streerden tegen de bouw van een insti tuut voor kernonderzoek op het eiland Foulness, in de Theems Zij waren op de weg naar het land gaan zitten en wei gerden zich te verwijderen. De dernon- stx-anten, onder wie zes vx-ouwen, wer den elk tot twee pond sterling boete, sub sidiair een week hechtenis veroordeeld. Allen weigerden te betalen. Afkeuring. De Cyprische journalistenbond heeft een staking van 24 uur afgekon digd uit protest tegen het ontvoei'en van de hoofdredacteur van Ethniki, het eni ge tegen Makarios gerichte Griekse blad op Cypx-us. Aartsbisschop Makarios heeft zijn afkeuring over het ontvoe ren van de hoofdredacteur uitgespro ken. Hij zei dat hij gevraagd had de veiligheid van de ontvoexxle te waarbox-- gen. Zandstorm. In het afgelopen weekeinde heeft geheel Egypte te lijden gehad van een zware zandstorm. Bijna tweedui zend huizen werden vernield en alle ha vens en vliegvelden in de Nijldelta kon den anderhalve dag niet worden ge bruikt. De scheepvaart in het Suezka- naal lag geheel stil.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3