Geniet van jHars Real Madrid weer in finale van Europees bekertoernooi Ex-voorzitter supportersvereniging UVS in kort geding tegen bestuur Dames van Set Up en DSS en heren van CIOS 3 werden kampioen Nederlandse volleyballers naar de Olympische Spelen in Tokio? Wm&m Barcelona op eigen veld met 3-1 verslagen Duitsland was te sterk voor Portugal Kansen van Burnley stegen weer Nederlandse teams tegen Amerikanen Hockeybond wees protest toe Leen J ansen verloor van Rinaldi Gios-heren naar de eerste klasse Vijf renners geselecteerd voor Tour de France Geen Nederlanders in de vierdaagse Duinkerken 19 Leemhuis voorlopig niet meer beschikbaar I DONDERDAG 28 APRIL 1960 Real Madrid heeft zich woensdagavond geplaatst voor de finale van het toernooi om de Europese voetbalbeker door ook de tweede wedstrijd tegen Barcelona in de halve finales te winnen. Evenals in Ma drid wonnen de Madrilenen met 3-1, na dat zij met de rust reeds een voorsprong hadden van 1-0. De tegenstander van Real Madrid in de finale, die op 18 mei in Glasgow zal worden gespeeld, zal waar schijnlijk zijn Eintracht uit Frankfort, dat de eerste wedstrijd in de halve finales tegen Glasgow Rangers, in Duitsland ge speeld, met grote cijfers (6-2) won. De tweede wedstrijd tussen Eintracht en Glas gow Rangers wordt op donderdag 5 mei in Glasgow gespeeld. Real Madrid, dat sinds de instelling van het toernooi in 1956 steeds de Europa Cup heeft gewonnen, heeft het in de eerste pe riode van de wedstrijd in Barcelona, die Voetbal voor 110.000 toeschouwers werd gespeeld, niet gemakkelijk gehad. Met hun schijn bewegingen stichtten Suarez en midvoor Evaristo verwarring in de Madrileense verdediging, waardoor de passes van Mar tinez sneden als een scherp mes. Real Madrid slaagde er echter in on der de druk vandaan te komen en met een schot, dat doelman Ramallets de vol le gelegenheid gaf zijn talenten te tonen, gaf Di Stefano te kennen, dat ook de Real- voorheede tot grote dingen in staat is. Niettemin bleven de Catalanen fel aan vallen en op miraculeuze wijze keerde Do- minguez een schot van linksbuiten Coll. De strijd werd in een hoog tempo ge voerd en zweepte de massa op. Luide toe juichingen golfden van de tribunes af in de arena, doch de tienduizenden Catala nen konden niet zoveel geluid voortbren gen als het in aantal aanzienlijk kleinere legioen uit Madrid, toen in de 25ste mi nuut Real onverwacht de leiding nam door een doelpunt van Puskas uit een pass van linksbinnen Del Sol (0-1). De grote aanhang van Barcelona werd er stil van en de spelers waren gedesillu sioneerd. De Madrilenen profiteerden hier van door het initiatief over te nemen en achtereenvolgens moest Ramallets in actie komen bij schoten van Del Sol, Gen- to en Di Stefano, de menige andere doel man van klasse te machtig zouden zijn geweest. Advertentie Internationaal gekeurd Internationaal Regenkleding-experts uit heel de wereld, verenigd in de International Rainwear Council, kozen deze Falcon tot een van de beste en mooiste van dit seizoen. U zult het met hen eens zijn, als U deze jas ziet en past bij Uw Falcon-verkoper. Franklin Wash'n' Wear. Zelf te wassen. Snel droog. Even licht strijken en... weer als nieuw, FALCON „Franklin" 8S.SO 97.50 Let op het speciale IRC - label Barcelona kwam terug, maar niet zo overtuigend meer als voordien en het slaagde er voor de rust niet in, de score recht te trekken. Zomin als het zover zou komen in de tweede helft. Met Evaristo nu op de vleugel en Mar tinez als midvoor begon Barcelona aan de tweede helft. De strijd bleef voorlopig in evenwicht. Leidde Barcelona zijn aanval len voornamelijk door het centrum, die van Real liepen bijna alle via rechtsbui ten Gento, die met de deze avond in groot se vorm spelende Puskas zonder twij fel de beste man van het veld een voor treffelijke vleugel vormde. Real, vrij ze ker reeds van zijn plaats in de finale kon rustiger gaan spelen en dit kwam het spel ten goede. De verdediging diende echter voortdu rend op haar hoede te zijn. zoals in de 20ste en 21ste minuut na de rust, toen Martinez tot tweemaal toe een prachtige scoringskans kreeg, maar beide malen verzuimde hiervan te profiteren. Gento daarentegen maakte in de 23ste minuut Ramallets kansloos toen hij in goede schietpositie kwam en zijn ploeg naar 2-0 schoot. Drie minuten later reeds beslechtte Pus kas met een tweede doelpunt het pleit ten gunste van de Madrilenen (0-3). Bles sures van linksbuiten Canario, die het ter rein moest verlaten, en daarna van Ruiz, die verder op de linkervleugel meehink- te, konden hierin geen verandering meer brengen. Pas in de laatste minuut slaagde Kocsis erin, de eer voor Barcelona te redden (1-3). Real had echter op overtuigende wijze getoond wie de sterkste in Spanje is, wanneer het prestige op het spel staat. Het was een onverwachte, njaar daarom zo'n grootse triomf voor Real Madrid, be haald in het „hol van de leeuw", van zijn grootste tegenstander, Barcelona. In Ludwigshafen heeft het Westduitse voetbalelftal woensdag met 2-1 van Por tugal gewonnen. De ruststand van deze wedstrijd, die door 50.000 toeschouwers werd bijgewoond, luidde 1-0 in het voor deel van Duitsland. De Duitse overwinning was klein maar verdiend. Het was een wedstrijd zonder allure in druilerig weer, maar het spel was levendig en afwisselend, waarbij de Por tugezen een goede indruk achterlieten. Erg tevreden zijn de toeschouwers niet naar huis gegaan. De Duitse voorwaartsen hebben van de vele doelrype kansen er slechts twee uitgebuit. In de 35ste minuut resulteerde het Duit se overwicht in een doelpunt van midden voor Uwe Seeler. nadat rechtsbinnen Schuetz de bal hard tegen de paal had ge knald. In de tweede helft bleef Duitsland ster ker, al moest de voortreffelijk spelende doelman Tilkowski enkele malen zijn capa- teiten tonen bij schoten en kopballen van de linksbuiten der gasten, Caven en rechts binnen Matateu. Kort na elkaar forceerden de Portugezen drie hoekschoppen, doch plotseling nam de Duitse aanval het spel weer in handen en in de 18de minuut van de tweede helft werd het 2-0, rechtsbuiten Helmut Rahn kreeg een kans in midden voorpositie. Hij schoot met de linkervoet zo zuiver in, dat doelman Acursie het leer nog wel kon beroeren, maar niet kon stoppen. Twintig minuten voor tijd kwam, geheel onnodig overigens, het tegenpunt van Portugal. Rechtsback Virgilio rukte met de bal op, gaf een hoge voorzet waar Til kowski vergeefs naar sprong en uit een wirwar van benen schoot de toeschietende linksbuiten Caven de bal toen in het Duit se doel. Al in de volgende minuut kwam een nieuwe kans voor Seeler, de bal werd echter weggewerkt en langzaam maar zeker raakte het verband in de Duitse ploeg zoek. In de laatste minuten zag het er zelfs enkele malen naar uit dat Portugal nog gelijk zou maken, maar ook Tilkowski hield het hoofd koel. Burnley heeft zjjn kansen op het league- kampioenschap woensdag aanzienlijk doen sty gen door een overwinning met 10 op Birmingham City. Het was Brian Pilking- ton, die negen minuten voor het einde het winnnendc doelpunt scoorde, nadat Bir mingham gedurende een lange periode zware druk had uitgeoefend op het doel van Burnley, dat nu een gelijk aantal pun ten heeft als Wolverhampton (52), maar een wedstrijd minder heeft gespeeld. Burnley resten nog twee wedstrijden, na melijk zaterdag thuis tegen Fulham en maandag uit tegen Manchester City. Tot tenham met 51 punten uit 41 wedstrijden is door Burnley's zege vrijwel kansloos ge worden. Burnley's laatste leaguekampioen schap dateert uit het seizoen 1920/21. De uitslagen van de woensdag gespeelde leaguewedstrijden in de eerste divisie wa ren: Birmingham CityBurnley 01, Blackburn RoversLeeds United 32. Honkbal Officieuze Nederlandse honkbalnegen tallen zullen zaterdag en zondag tegen een Amerikaanse legerploeg van de basis Kirchgons in het veld komen. Zaterdag middag wordt op het VUC-terrein in Den Haag gespeeld, zondagmiddag op het EDO- terrein in Haarlem. Voor de Nederlandse negentallen, die op beide dagen kort voor de wedstrijd zullen worden samengesteld, zijn de volgende spelers uitgenodigd: Werpers: Beidschat (EHS), Smidt (HHC), Zijlstra (Schoten), Terneuzen (EDO) en Le Cuivre (OVVO); achtervangers: Geurts (Schoten) en N. Tromp (EHS); binnenveld: Heemskerk (Schoten), B. Tromp (EHS), Keulemans (Schoten), H. Urbanus (OVVO), De Nieuwe (EDO) en Kops (EHS); buiten- veld: Vrenegoor (HHC), Oosterbaan (EHS), H. Kok (Ajax), Houtkamp (EHS) en Vis sers (VVGA). Coach: Ch. Urbanus. assistent: Nusse. In verband met deze wedstrijden zijn voor zondag alle hoofd- en eerste klas competitiewedstrijden uitgesteld. Advertentie Da's wat je noemt, een échte tractatie - zo'n fors, kloek stuk ®MARS, gevuld met overheerlijke roomcaramel. lékker - voedzaam én gezond! Daarom is MARS een welkome afwisseling - want MARS stilt Uw honger tussen de maaltijden zónder Uw eetlust te kort te doen. mmg De president van de Haagse rechtbank behandelde gisteren een kort geding, aan hangig gemaakt door de voormalige voor zitter van de supportersvereniging „Vrien den van UVS", de heer Krekelaar, tegen het bestuur van de Leidse voetbalvereni ging UVS. Het bestuur van UVS heeft de heer Krekelaar geschorst als lid, omdat hij door het aanbieden van bepaalde publi- kalies aan Leidse bladen de vereniging schade zou hebben toegebracht. Voor de heer Krekelaar als eiser trad mr. W. G. Sprey als procureur op. Deze vertelde dat er al lang wrijving was tus sen de heer Krekelaar en het bestuur van UVS, omdat de eerste van mening was dat er „een zwarte kas gefokt werd", door het doen omruilen van goedkope plaatsbewij zen tegen duurdere, waarbij de bijbetaal de bedragen onverantwoord bleven. Er waren ook andere grieven. Toen de heer Krekelaar op een gegeven ogenblik voor UVS allerlei bezwarende feiten per brief aan twee Leidse kranten stuurde, achtte het bestuur het ogenblik gekomen, de heer Krekelaar te schorsen. Die feiten werden overigens niet gepubli ceerd, omdat zij het Leidse verenigings leven geen goed zouden doen. Namens de voetbalvereniging trad mr. P. de Clerq op. Deze vertelde dat de heer Krekelaar al eerder moeilijkheden had veroorzaakt. Hij had van een andere Leid se voetbalclub twee jonge veelbelovende spelers naar de semi-profclub UVS willen halen, waarbij hij hen ieder 100.had aangeboden. De KNVB strafte de heer Krekelaar met schorsing voor de duur van een jaar (als lid van de KNVB) met als bijkomende maatregel, dat hij voor zijn gehele verdere leven geen functies in voet balverenigingen meer zal mogen bekleden. Inmiddels was er door de Leidse afdeling van de KNVB een commissie van goede diensten benoemd, die de moeilijkheden tussen de heer Krekelaar en het bestuur van UVS zou uitzoeken. Toen de heer Kre kelaar echter doorslagen van een brief aan Hockey De elftalcommissie van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond heeft het protest toegewezen, dat DKS indertijd na de wed strijd tegen Laren in Enschede had inge diend. Tijdens de behandeling bleek, dat de betreffende scheidsrechter inderdaad de eerste helft langer heeft laten spelen dan de reglementaire 35 minuten. De uitslag is nu geworden 1-1 inplaats van 1-2. De stand in de landskampioens-compe- titie is nu: Laren 3 2 1 0 5 42 Tilburg 3 2 0 1 4 82 DKS 3 1 1 2 3 4—4 LHC 3 0 0 3 0 1—9 Jaap Leemhuis, die dit seizoen in het Nederlands hockey-elftal als links-back debuteerde, zaz in de komende wedstrij den tegen Groot-Brittannië en Duitsland niet beschikbaar zijn. De SCHC'er doet de volgende maand zijn eindexamen hbs en hij heeft daarvoor al zijn tijd nodig. Er is nog geen keus gemaakt wie hem zal vervangen. Veel zal ook afhangen hoe Th. Terlin- gen zaterdag in Ramsgate tegen Enge- land-B. speelt. de toekomstige voorzitter van deze com missie, een brief met vele voor UVS be zwarende feiten, ook aan de twee Leidse bladen zond, volgde het omstreden besluit van schorsing door het bestuur van UVS. De heer Krekelaar maakte een kort ge ding aanhangig, omdat hij zich in zijn be langen geschaad ziet, nu hij niet meer op het voetbalveld van UVS mag verschijnen. Hij verzorgde namelijk voor een tiental Leidse firma's een reclamecampagne gedu rende het voetbalseizoen, en die kan nu ge deeltelijk niet doorgaan. Hij vreest dat hij door deze firma's zal worden aangespro ken wegens het niet nakomen van ver plichtingen. Volgens de vereniging echter is het de supportersvereniging, die de re clame verzorgt en niet de heer Krekelaar. Boksen De Italiaanse kampioen in het half- zwaargewicht Guilio Rinaldi heeft woens dagavond in Rome in tien ronden op punten van Leen Jansen gewonnen. De strijd was af en toe zeer spannend, maar stond over het algemeen technisch niet op een hoog peil. Ook was de uitspraak: Rinaldi winnaar, zeer aanvechtbaar in de ogen van een deel van het publiek dat tegen de beslissing protesteerde. Het begin van de match was duide lijk in het voordeel van Rinaldi die Jan sen met een rechtse tegen het hoofd voor acht tellen wist neer te halen. Ook in de tweede en in de derde ronde kreeg Jan sen het moeilijk, maar toen herstelde hij zich uitstekend en kon hij de aanvallen van de Italiaan bekwaam opvangen of ontwijken. Van de zevende ronde af kwam Jansen, die nu weinig hinder meer had van de stoten van de Italiaan, onmisken baar in de meerderheid. Rinaldi kreeg het nu op zijn beurt zwaar te verduren en de laatste gongslag moet hem als mu ziek in de oren hebben geklonken na de afstraffing die hij had ondergaan. De knock-down van Jansen in de eerste ronde heeft .blijkbaar de uitspraak sterk beïn vloed, uitspraak waarover als gezegd een deel van het publiek zijn misnoegen niet onder stoelen of banken stak. De laatste competitie-avond vormde gis teravond in het Krelagehuis nog een be langrijk besluit, want nog drie titels ston den op het spel en bovendien streden Gios en HBC 2 om een plaats in de eerste klasse en kreeg de damesploeg van Gios de laatste kans om aan degradatie te ont komen. De heren van Gios promoveerden, de dames degradeerden en de damesteams van Set up en DSS en de heren van CIOS 3 meldden zich als de laatste kam pioenen. De damesploeg van Set up, de scholie ren vereniging van de Rijkskweekschool bestaande uit de dames Van Hogezand, Mensink, Brandsma, Hordijk, Groos, Vel- lekoop en Kleiboer, kreeg het kampioen schap van het Bennebroekse JBS zeker niet cadeau. De JBS' ers spelen oppor tunistisch, retourneren de bal zo snel mo gelijk weer over het net en het is niet eenvoudig om hier het juiste tegenspel op te vinden. De eerste set wonnen de kwekelingen met 15-8, maar in de tweede De volleybalcompetitie set werden zijn volkomen overspeeld en moesten zij met 15-5 de eer aan hun te genstandsters laten. Pas in de derde set vond Set Up het antwoord. De bal werd aan eigen zijde gehouden, opgezet en met een smash buiten bereik van de JBS-de- fensie geslagen. Met mej. Van Hogezand als uitblinkster won de ploeg van coach L. Bekkers de laatste sets gedecideerd; 15-9 en 15-0 Set Up en Topscore (de kampioene van 2B) zullen over enige we ken aan de promotiewedstrijden om een plaats in de eerste klasse beginnen. DSS speelde beter dan rivale Eclecta 3, dat te weinig systeem in haar spel bracht en geen antwoord had op de grotere stootkracht van de DSS-dames. Overigens bleek dat aan de techniek van de kam pioenen nog veel valt te schaven en de ploeg aanvulling verdient om met succes in de tweede klasse te opereren. Aan het kampioenschap werkten mee de dames v.d. Wal, v.d. Pavert, Elferink, Burggraaf, Pijnakker, Al, Scholten, Mens, Zwaneveld en Grandia. Het kampioenschap van de derde klasse A werd behaald met de set- W ielrennen Naar wij vernemen heeft ploegleider Klaas Buchli in overleg met de sportcom- missie van de KNWU reeds vijf renners voorlopig geselecteerd voor de komende Ronde van Frankrijk, die op zondag 26 juni in Rijssel van start gaat. Deze vijf coureurs zijn Jo de Haan, Jo de Roo, Piet Damen, Martin van den Borgh en Ab Geldermans. Zij hebben een door de sport- commissie samengesteld contract gete kend. Uiteraard gaat dit vijftal naar de Ronde van Frankrijk onder het voorbehoud, dat zij te zijner tijd in goede lichamelijke en sportieve conditie zijn. Intussen weet de KNWU nog altijd niet hoe groot de Nederlandse ploeg in de Tour zal zijn: acht of veertien renners. Ploegleider Buchli ziet mogelijkheden voor een ploeg van veertien renners. „Er zijn coureurs genoeg die graag naar de Tour willen". Er wordt overwogen bepaalde wedstrij den aan te wijzen voor de reeds geselec teerde renners. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat ook met Wout Wagtmans en Michel Stolker binnenkort besprekin gen inzake de Ronde van Frankrijk zullen worden gehouden. Aangezien de KNWU van de organisator van de vierdaagse van Duinkerken, die medio mei op het programma staat, nog steeds geen definitieve mededelingen heeft gehad, heeft de sportcommissie besloten dat er geen Nederlandse ploeg aan deze vierdaagse zal deelnemen. Ploegleider Klaas Buchli is thans uitge nodigd door het extra sportieve merk ronde van Nederland, die van 10 tot en „Mimosa" om een ploeg te leiden in de met 17 mei wordt gehouden. Buchli heeft voor deze ploeg reeds gecontracteerd de renners Wim van Est, Jef Lahaye, Bram Kool, Frits Koops, Willy Gramser en Gerard Vergoossen. Piet van den Brekel, die ook was aangezocht voor deze ploeg, heeft te kennen gegeven dat hij voorlo pig niet meer aan wedstrijden zal deelne men. De zevende renner voor deze ploeg zal nog door Buchli worden aangewezen. „Nederland behoort tot de top van de Europese middenklasse en wanneer alle factoren meewerken is het mogelijk dat een Nederlandse volleybalplocg in 1964 naar Tokio wordt afgevaardigd". Dit zei woensdag de voorzitter van de Nederland se Volleybal Bond, de heer F. van den Heuvel Rijnders tijdens een persconferen tie ter gelegenheid van het 12Vï-jarig bestaan van de NEVOBO in Den Haag. Aangezien volleybal bij de Olympische Spelen 1964 in Tokio als olympische sport is opgenomen, zullen onze landgenoten zich moeten kwalificeren in een interna tionaal toernooi, de Europese kampioen schappen. Om tot een totaal van 16 ploegen te ko men plaatsen zich drie ploegen voor de Spelen in Tokio, wanneer zij als eerste, tweede en derde uit de wereldkampioen schappen komen en vijf landen via de Europese kampioenschappen. Daar bij ko men nog twee landen uit Azië, vier uit de Verenigde Staten, één uit Zuid-Afrika en het organiserende land. De heer Van den Heuvel Rijnders schet ste voorts het bestaan van volleybal in vogelvlucht en resumeerde dat na 12Vj jaar volleybal het aantal leden van de Nederlandse bond tot 25.000 is gestegen. „Jammer is het", aldus de heer Van den Heuvel Rijnders, „dat door de grote zalennood de verbreiding van volleybal wordt geremd". Hij zag echter met vertrouwen de ver dere ontwikkeling en arbeidsontplooiing van de Nederlandse Sportfederatie tege moet. Het ligt in de bedoeling reeds dit jaar een proef te nemen om tot een hoofd klasse te komen. In Groningen, Nijmegen, Den Bosch en Den Haag zullen de dis trictskampioenen in een halve competitie moeten uitmaken, wie zich kampioen van Nederland mag noemen. Een zeer interessant Russisch filmpje, waarin duidelijk de atletische kwaliteiten van de volleyballers naar voren werd ge bracht. werd vertoond tot. besluit van de bijeenkomst. standen; 15-10, 15-11 en 15-13. CIOS 3 met v.d. Made, Schuit, Broek man, Slomp, Zonderland, Goedhardt en Zwier behaalde met WIK 3 op de hielen door een overwinning op Energie (15-9, 15-3 en 15-13) het kampioenschap van 3B. Promotie. Nadat Gios en HBC 2 in het eerste treffen de winst deelden, heeft Gios in de tweede promotie-wedstrijd om een plaats in de eerste klasse heren een verdiende overwinning op de Heemsteedse ploeg behaald. Gios won de eerste set met 15-10 zonder bedreiging, maar werd in de twee de set voor een grote achterstand ge plaatst; 11-5. Het kostte HBC nog veel moeite om de voorsprong te behouden maar via 11-8 en 14-9 wonnen de HBC' ers toch met 15-12. Een ander spelbeeld bood de derde set. Ruime passes met set ups gevolgd door een goede smash brachten de Gios-spelers op 7-0 en tot het eind van de set bleef men pittig spelen zodat Gios met liefst 15-4 deze set won. Wat onfortuinlijk ver volgde Gios in de laatste set en bovendien stootte men op een vrij dichte HBC-defen- sie. Toen nam HBC een ruime voorsprong (8-2 en 9-3) maar Hilterman en zijn vol gelingen moesten de grote voorsprong toch weer prijsgeven, toen Jaap v.d. Leij voor het net verscheen en zonder clementie de bal hard tussen de HBC-verdedigers op de grond sloeg. Het was voornamelijk zijn bijdrage, die Gios op 11-11 bracht. Ten slotte verkregen de volgelingen van voor zitter Van Domselaar met 15-11 de volle winst en promotie naar de eerste klasse. Het verging de dames van Gios slech ter. Vesmia kweet zich goed van haar sportieve taak en gaf Gios niets toe. Met 15-5, 15-7, 7-5 en 15-8 won de verjongde Vesmia-ploeg en verwees Gios naar de tweede klasse. Velox won drie sets met 16-14 van een verzwakt Eclecta, alleen de tweede set werd met 15-4 door de roodwitten gewon nen. OVRA en HVS deelden als besluit van de competitie de punten; 15-12, 11-15, 7-15 en 15-11. Bij de heren bewees het gedegradeerde Die Raeckse 2, dat de laatste weken niet onverdienstelijk speelde, toch nog iets in zijn mars te hebben en dong Velox een gelijkspel af; 15-8, 5-15, 3-15 en..16-14. De uitslagen luidden; Heren; Wik 2-PSVH 2 1-3, OSS 2-OVRA Topscore-Energie 3-0, CIOS 4-VVCL 3-1, WIK 2—CIOS 4 3-0, CIOS 3—Energie 30, HBC-Gios 1-3, GIOS-OVRA 1-3, Die Raeck se 2-Velox 2-2. Dames; Vesmia 2-OSS 20-3, DSS-Gios 4 3-0, Gios 4—Set Up 3 2-2 SSO—Gios 3-0, Set Up-JBS 3-1, DSS-Eclecta 3 3-0, Ves mia—Gios 3-1, OSS—HVS 2 3-1, Eclecta— Velox 1-3 en OVRA—HBS 2-2. Advertentie Internationaal gekeurd Internationaal geprezen Door de International Rainwear Council gekozen en geprezen. Door U te dragen om geprezen en bewonderd te worden. De Falcon „Drive* is vlot, sportief, elegant, 'n Echte Falcon. Kies Uw kleur bij Uw Falcon verkoper. FALCON „Drive" Let op het speciale IRC - label 51

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 19