Celbezoeker verzweeg dat O. flesje vergif bezat -tarwe Liberiaan op IJmuidens strand Niemand de deur uit zonder een Brinia-ontbijt! Kort en bondig HENSEN Veilig kopen! GARANTIE Koud en buiig weer „Ik vertrouwde hem tenvolle" compleet Begrafenis Jan Musch Prof. Thijsse nam afscheid van waterloopkundig lab. De Duitse legerdepots in Nederland DONDERDAG 28 APRIL 1960 2 DE ZAAK TEGEN DE BERKELSE ARTS Voorkom en bestrijd voorjaarsmoeheid met 10 vitaminen -}- 12 MINERALEN N.V. PHILIPS-DUPHAR Verzending van zeepost Kerkelijk Nieuws K.L.M. zwijgt liever over collegiale samenwerking V.V.D.-commissie tot herziening Armenwet DAMESOASSEN 12.85 16.25 natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Overspannen Zenuwen Uw levenslust bewaren jonge klare *4 fea Bepaald sensationeel is het verloop van het proces tegen de Berkelse arts O. op de eerste dag zeker niet geweest. Wat de getuigen hebben meegedeeld, bevatte niet veel meer nieuws dan al in voorbeschou wingen over deze geruchtmakende affai re is gepubliceerd. De middagzitting al leen kreeg een bepaald emotioneel karak ter. Dat begon met het verhoor van de stiefvader en de moeder van de overleden Lodder, het echtpaar D. De man gaf slechts aarzelend antwoord op de vragen die hem gesteld werden, hetgeen de pre sident ertoe bracht deze getuige er met nadruk op te wijzen, dat hij onder ede stond. Tijdens het verhoor van de apothe ker Van Spanje kwamen medische pun ten aan de orde, die verdachte O. bewo gen tot een dispuut met deze getuige. Steeds sneller ging O. praten wanneer hij het niet eens was met drs. Van Spanje, die zich echter niet van zijn stuk liet bren gen. De president bracht onverwacht de laatste tragische levensavond van me vrouw O. te berde. „U kunt, zo zei hij ongeveer, „toch niet vergeten onder wel ke vreselijke omstandigheden uw vrouw is heengegaan, zelfs al neemt u aan dat er iets tussen haar en een zekere Piet Berger is geweest? Als u dit alles in uw herinnering terugbrengt, dan kunt u toch niet met details komen, die aan dit lijden in feite niets hebben veranderd?" Even slechts aarzelde de verdachte, om dan op nieuw met vragen te komen. De zitting werd 's avonds om zeven uur verdaagd. Bij de zij-ingang van het paleis van Justitie wachtten honderden nieuwsgieri gen om een glimp van de Berkelse arts op te vangen toen hij naar buiten werd gebracht om in de celwagen plaats te ne men. O. droeg echter een zonnebril en trok de kraag van zijn jas over het hoofd. Daarna kroop hij de auto binnen die hem terugbracht naar het Huis van bewaring. Broer van L.: „Zelfmoord uitgesloten" Tijdens de middagzitting hoorde de rechtbank de 34-jarige broer van de ver moorde, de gevangenbewaarder A. L. uit Den Haag. Deze verklaarde, in januari 1958 voor het laatst, samen met zijn vrouw, bij zijn broer in de Leeuwarder gevangenis op bezoek te zijn geweest. „Sprak het slachtoffer wel eens over dok ter O.?" wilde de president weten. „Ja wel. Hij vertelde zelfs, een medicijn van O. te hebben gekregen, omdat hij zo'n last van zijn ogen had. Maar hij kon het niet gebruiken, want er hoorde nog een spuit bij". „Was hij goed bevriend met O.?" „Inderdaad, dat zei hij. Hij kreeg re gelmatig sigaren en etenswaren van O. en hij vertelde dat de advocaat van O. zou proberen, ook nog iets aan zijn zaak te doen". Op een desbetreffende vraag van de president antwoordde de getuige: „Mijn broer was zelfs in de gevangenis heel op gewekt. Kort voor zijn dood schreef hij ook nog een opgewekte brief aan moe der. Hij scheen nog wel een lichtpuntje te zien in zijn toestand". „Wat dacht u, toen men veronderstelde dat hij zelfmoord had gepleegd?" „Het wilde er bij mij niet in. Nóg niet trouwens. Ik acht zelfmoord uitgesloten. Dat strookt niet met zijn karakter". Zoals bekend is beweert O. dat L. voor het eerst als „Piet Berger" bij hem kwam om zich te laten behandelen voor een wond, opgelopen tengevolge van een val met zijn motor. Hij maakte toen kennis met mevrouw O. die hij later, aldus O., vergif zou hebben gegeven. Naar aanleiding van dit verhaal vroeg de president aan getuige L.: „Reed uw broer wel eens op een motor?" „Niet dat ik weet. Hij had geen rijbe wijs. Hij fietste altijd". „Weet u of hij wel eens in Berkel kwam?" „Neen. Voorzover ik weet niet". Stiefvader gehoord De stiefvader van de vermoorde L., de 64-jarige H. C. D. uit Voorburg, werd daarna als getuige gehoord. Het is komen vast te staan dat een Belgische neef van dr. O. aan deze D. een hoeveelheid cyaan kali heeft gestuurd. Tevens staat nage noeg vast dat de cyaankali, die in de maag van L. is aangetroffen, afkomstig is uit de dosis, die de neef van O. in België heeft gekocht. Nadat de stiefvader van L. aan de recht bank heeft verklaard dat L. in zijn brie ven altijd even opgewekt over allerlei on derwerpen schreef, ondervroeg de presi dent de getuige over deze geheimzinnige kwestie. „Begin januari 1958 ontving u een pak je per post, nietwaar?" „Ja. Er stond geen afzender op. Er zat een aspirinebuisje met wit poeder in". „Waarom ontkende u tegenover de poli tie dat er ook een briefje bij was?" „Ik vond dat geen briefje. Er stond alleen maar op „Voor Piet", verder weet ik van niks". „Toen de politie u ernaar vroeg, zei u dat er alleen maar een buisje met poe der in zat. U zei dat er absoluut geen briefje of schriftuur bij was. Waarom? Had u iets te verbergen?" „Neen, helemaal niet". „Het lijkt er anders veel op". Getuige vertelde gedacht te hebben dat het een aardigheidje geweest was van een jeugdig familielid. Later dacht hij pas aan een onbegrijpelijke zinsnede in een brief van L. uit Leeuwarden: „Is Piet al terug uit het buitenland en heeft hij een cadeau tje meegebracht?" Maar desondanks had hij niet begrepen wat de bedoeling was, zo verklaart getuige. „Weet u dat zeker?" „Ja". „Denk erom: u staat onder ede!" „Ik spreek de waarheid". „Wat hebt u gedaan met het flesje?" „Ik heb het vernietigd". „Waarom?" „Omdat ik er niets van begreep". „Dat is toch geen reden het te vernie tigen?" „Ik wilde er niets mee te maken heb ben". Waar bleef het vergif? De president wees erop dat de cyaan kali die in L.'s maag en in een flesje in zijn cel is gevonden, volgens het onder zoek van dezelfde partij afkomstig bleek te zijn als de cyaankali die uit Sas van Gent aan de stiefvader van L. is gestuurd. „Daarom komt het mij zo vreemd voor dat u de inhoud van dat pakje vernietigd zou hebben", zei de president, om te ver volgen: „Zelfmoord is voor een katholiek een zware zonde nietwaar?" „Jawel". „Kan het zijn dat u ontkent het pakje doorgegeven te hebben aan L. omdat u niet kunt verdragen, ongewild meege werkt te hebben aan zelfmoord of moord?" „Neen, zo is het niet. Ik heb het poe der werkelijk door de w.c. gespoeld". Hierna ondervroeg O's verdediger, mr. Schootstra, de getuige. „Hebt u niet over wogen het pakje op te sturen naar de staf van de gevangenis met de mededeling dat het medicijn was voor L.'s ogen?", vroeg de raadsman. „Neen". „Maar u verwachtte toch in ieder geval een recept voor L.'s ogen. L. had u toch geschreven dat een kennis van hem een goed recept aan u zou sturen, omdat de behandeling in de gevangenis hem niet be viel?" „Ja, maar mijn vrouw en ik zeiden: „Pakjes sturen, daar beginnen we niet aan". „Hoe is het mogelijk! U was immers zo begaan met Lomdat hij zo'n last had van zijn ogen. Wist u, dat u geen pakjes aan gedetineerden mocht sturen?" „Ja". Hierna werd de moeder van L., de echt genote van vorige getuige, door de recht bank gehoord. „U weet dat uw zoon aan cyaankali- vertiftiging is overleden?", vraag de pre sident. „Ja, edelachtbare". „Reed uw zoon ooit motor?" „Neen, edelachtbare". „U heeft het ook gezien, dat buisje met wit poeder?" „Ja". „Wat hebt u met het pakje gedaan?" „Mijn man dacht dat het kon zijn voor mijn zoons ogen. Mijn zoon had geschre ven ever een recept dat ons zou worden toegestuurd. Maar. niets over poeder. Daarom gooide mfjn rrfari het doorde w.c.". „Schreef u daarna aan uw zoon dat u het had weggegooid?" „Neen. Ik mocht er van mijn man hele maal niet over schrijven of praten". „Zo. En het gekke is dat ditzelfde spul toch is aangekomen in de gevangenis". „Daar weet ik niets van". De Leeuwarder apotheker A. M. van Spanje vertelde als getuige en als des kundige dat op maandag 3 februari 1958 de reclasseerder-celbezoeker van de Ber kelse arts in zijn apotheek kwam met een klein flesje wit poeder dat hij wilde laten analyseren. Des avonds belde hij de apo theker op. „Het is cyaankali. Een zeer zwaar vergif. Hoe komt u daaraan?", zei de apotheker. „Dat kan ik door de tele foon niet uitleggen. Ik kom morgen wel even langs", antwoordde de reclasseerder. Maar hij kwam nooit meer terug. Thans verklaarde de apotheker dat de cyaan kali die hij te onderzoeken had gekregen, geen olie of visresten bevatte. Vreemd gedrag van celbezoeker Zoals bekend beweerde O. tegen de re classeerder het poeder te hebben aange troffen op een schoteltje sardines dat hij in zijn cel had gevonden. Thans voor de rechtbank beweert O. dat dit maar een voorwendsel was geweest: in feite zou hij de cyaankali van L. hebben gekregen in een gevouwen papiertje, als maagpoeder. L. zou dus hebben getracht O. te ver giftigen, omdat O. op het punt stond te ontdekken dat L. zijn vrouw had ver moord. Toen L.'s plan niet doorging, sloeg hij de hand aan zichzelf, zo stelt O. Daarna werd de getuige G., hoofd van een ulo-school in Leeuwarden, gehoord in zijn kwaliteit van celbezoeker van O. Hij deelde mee op 30 januari 1958 een klein flesje van O., met wie hij zeer bevriend was, te hebben gekregen. O. vertelde eerst dat hij de substantie, die hij wilde laten onderzoeken, van vis had afgeschrapt. Hij vond het een ver dachte stof. Getuige G. heeft het enkele dagen later ter hand gesteld aan drs. Van Spanje. Vooraf had hij echter ingrediën ten gekocht om het zelf te onderzoeken. Dat onderzoek vond plaats op zijn school. Toen hij de overtuiging was toegedaan dat de stof iets met cyaankali te maken had, had hij drs. Van Spanje ingeschakeld. Dezelfde avond nog kreeg hij van deze zekerheid. President: „Waarom heeft u daarna geen alarm geslagen? U wist toch dat dokter O. terzake van vergiftiging door cyaankali tot levenslang was veroordeeld? Advertentie dohyfral Advertentie EEN GOUDEN RING siert moeders hand op Moederdag Een bekroning voor alles wat Moeder voor u deed een stille wens met liefde vervuld. Wat zal zij trots zijn op zo'n mooi geschenk. Reeds vanaf 35.vindt u in vele gloedvolle kleuren zo'n mooie ring. B.v. Karneool. Hemathiet. Amethist. Aquamarijn, Bloedkoraal, Opaal, Alexandriet. Topaas. liet is de moeite waard te komen kijken bij 'T SILVER STOEPKC t Huis met het carillon Gr. Houtstr. 19, Tel. 20019 En u had toch ook de heer Van Spanje beloofd, toen u de uitslag van het onder zoek wist, de volgende dag bij hem langs te komen, omdat hij had gevraagd van wie u dit had gekregen?" Getuige: „Inderdaad, maar ik ben eerst naar O. gegaan. Die zei nog even te wil len wachten met het doen van stappen. Hij beloofde nog wel dit op mijn aan dringen geen ander voedsel te zullen nuttigen dan hetgeen hem uit de gevan geniskeuken zou worden verstrekt. Wij zouden samen naar de gevangenisdirec teur gaan. Deze was evenwel niet op die dag aanwezig wegens familieomstandighe den". President: „Bent u niet huiverig gewor den dat dokter O. cyaankali in zijn be zit had?" Getuige: „Ik voelde mij gebonden door de belofte die ik aan hem had gedaan om af'te wachten". President: „U geloofde maar zonder meer zijn verhalen en u laat maar rustig cyaankali in de handen van een man als dokter O. ook toen u wist dat hij leugen achtige verhalen ophing. Dit is toch wel in hoge mate onverantwoordelijk." Getuige: „Ik vertrouwde dokter O. ten volle". De heer G. vertelde nog dat hij de enige celbezoeker van O. is geweest, daartoe aangewezen door de r.-k. reclasserings- vereniging. De ontdekking van „Piet Berger" President: „Weet u wat de reden is ge weest, dat de verdachte plotseling in Leeu warden een man is gaan ontdekken die die zogenaamde Piet Berger was? Wat heeft hij precies aan u verteld?" Getuige: „Nu, die man zou een wrat op zijn wang hebben en een snor dragen. En hij zou ook nog een litteken op de rechter dij hebben. O. had toen gezegd: „Dat lit teken zou ik wel eens willen zien". Ik heb hem toen geadviseerd, in de buurt van de douchecellen te blijven. President: „Maar waarom schakelde hij u in? Wanneer O. zo overtuigd was, dat hij aan de hand van een signalement de. man meende te hebben ontdekt,dan is het toch vreemd dat hij u vroeg, ook naar die figuur uit te kijken? U had deze man toch geen dag lang "cyaankali ih-han den mogen laten? Wie was nu feitelijk de baas? U als celbezoeker, of hij als ge detineerde?" Getuige: „Ik natuurlijk". President: „U had ais celbezoeker aan een van de zwaarste strafgestichten toch moeten gaan denken en u afvragen: Wat is er nu van al die verhalen van O. waar?" De getuige werd daarna gevraagd hoe veel stof er in het flesje heeft gezeten, toen hij het van dokter O. had gekregen. De verdediger heeft twee flesjes cyaan kali meegebracht, die de getuige op hun volume moet waarderen. President: „Schrikt u niet. Hierin zit echte cyaankali". De officier: „Meneer G. is op dit punt gehard Er kwamen nog diverse flesjes van ver schillend volume ter tafel. Ook de arts O. mengde zich in de discussie. Hij stipuleer de op welke gronden hij revisie van zijn vonnis verlangt en vecht de i-apporten aan van de deskundigen, die tijdens zijn pro ces als bewijsmateriaal zijn aangevoerd. Het is op dat moment dat de president de laatste levensavond van mevrouw O. in het geding brengt. Nadat getuige G. nog had verteld dat hij O. nooit iets anders dan enkele sigaretten ter hand heeft gesteld, schorste de presi dent om zeven uur de zitting tot heden. Advertentie UW HAAR IS UW KROON! Wij brengen u de FA?ON SAUNA WAVE voor 15.— Houdbare kleurspoelingen, prachtige verven, behandeling tegen haaruitval en bedorven haar. Vraag een maandabonnement voor watergolven. C. 3. OERLEMANS Med. Gcdipl. Haarkundige GIERSTR. 69 - HAARLEM - TEL. 21736 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresDondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Westland" 2 mei. Austra lië: ss „Orion" 1 mei, ms „Oranje" 2 mei, ss „Waroonga" 4 mei. Canada: ss „Staten dam" 1 mei, ss „Maasdam" 2 mei, ms „Prins Willem van Oranje" 5 mei. Chili: via New York 1 mei. Indonesië: ms „Nanu- sa" 5 mei. Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlanden" 2 mei, Ned. Nw. Guinea: ms „Oranje" 2 mei. Nieuw Zeeland: ss „Jed- moor" 1 mei. Suriname: ss „Triton" 2 mei. Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Stirling Castle" 1 mei, ms „Rondo" 2 mei. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Geref. Kerken Tweetal te Emden (Duitsland) B. Heet- derks te Campen (Duitsland) en J. Kort- mann te Bentheim, van wie eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Hollandia (Nieuw-Guinea) (Chr. Evang. Kerk) H. G. Boswijk te Wons (Fr.). Woensdagmiddag kwam het Liberiaanse stoomschip Nicos-S (7176 brutoregisterton) de pieren van IJmuiden binnen. Het schip, dat een grote lading ijzererts uit Savannah, bestemd voor Duitsland aan boord had, stak 83 decimeter diep. Ter hoogte van het IJmond-paviljoen moest de Liberiaan plotseling uitwijken voor een uitgaande trawler. De Liberiaan slaagde er niet in tijdig achteruit te slaan en kwam zodoen de aan de verkeerde kant van de boeilijn, waarna de Nicos-S vastliep op het strand ten westen van het forteiland. De Libe- (Van onze Haagse redacteur) Door de directie van de K..LM. werden woensdagavond na afloop van de bespre kingen met technische deskundigen van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS en de Zwitserse Swiss-Air geen me dedelingen gedaan. Men beperkte zich tot de verklaring, dat het om de vijfde bij eenkomst ging in een langdurig overleg op technisch-operationeel terrein. Het bericht in een Amsterdams ochtendblad, dat ook de president-directeur, de heer I. A. Aler, eraan zou hebben deelgenomen en dat de besprekingen zich tot de exploitatie zouden hebben uitgestrekt, werd stellig tegenge sproken. Het gaat bij dit soort samenkomsten in het bijzonder om de technische samenwer- king in alles wat de vluchten met straal aandrijving betreft. Dergelijke bijeenkom sten vinden met tal van andere luchtvaart maatschappijen plaats, zelfs met de fel ste concurrenten, zoals Panamerican Air ways, of met deelnemers in de Air Union, zoals Alitalia. Dergelijk overleg wil de K.L.M. echter zo geruisloos mogelijk doen verlopen. Men verzekerde ons echter, dat het nog jaren zou duren voor deze louter technische samenwerking, onder de huidi ge omstandigheden, zou kunnen uitgroeien tot de commerciële coöperatie. Advertentie Onder grote belangstelling is gistermid dag op de Algemene Begraafplaats te La ren het stoffelijk overschot van de acteur Jan Musch ter aarde besteld. In de volle aula van de begraafplaats voerde als eer ste. het woord de heer A. Dcfresne, die namens de Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars afscheid nam. „Een onzer allergrootsten is heengegaan". De acteur Albert van Dalsum noemde Jan Musch in zijn afscheidswoord een oor spronkelijk createur, die slechts te verge lijken valt met een Frits Bouwmeester en een Cor Ruys. Musch was een bijzon dere eenling, die het unieke vermogen had alle figuren te scheppen die van hem ge vraagd werden. Met hem is een van de laatste grote comedia dell' arte spelers heengegaan." Namens vrienden en kennissen van de overleden acteur nam de heer J. Vecht af scheid; de Hilversumse doopsgezinde pre dikant ds. A. L. Broer sprak dankwoorden namens mevrouw Musch. Na de plechtigheid in de aula volgden honderden Jan Musch naar zijn laatste rustplaats. Als slippendragers fungeerden de acteurs Paul Huf, Guus Oster, A. De- fresne en Albert van Dalsum, de actrices Mai-ie Hamel en Mien van Kerckhoven- Kling, alsmede de oud-directeur van de Amsterdamse stadsschouwburg Johan Bendien. Aan de groeve voerde nog ds. Broer het woord. Onder de belangstellen den bevonden zich onder meer dr. J. Huls- ker, hoofd afdeling Kunst van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de heer M. Wagenaar van To neelcoördinatie, alsmede vele acteurs en actrices. 's Morgens hadden enkele honderden Am sterdammers een laatste groet gebracht aan Jan Musch, wiens stoffelijk overschot opgebaard stond in de tot chapelle arden- te ingerichte hal van de Amsterdamse Stadsschouwburg. Naast de baar hadden vier leerlingen van de Toneelschool Jules Hamel, Willem Nijholt, Henk van Ef- feren en Guido de Moor de dodenwacht betrokken. Rondom de kist lagen talrij ke kransen, onder andere van het gemeen tebestuur van de hoofdstad en de toneel gezelschappen. Namens het gemeentebestuur van de hoofdstad sprak de wethouder voor de kunstzaken, mr. A. de Roos, enkele woor den ten afscheid. Het verkeer op het zon nige en winderige Leidseplein werd stil ge legd toen de kist werd uitgedragen. Als slippendragers fungeerden Rolien Numan, Marie Hamel, Mien van Kerckhoven- Kling. A. Defresne, Albert van Dalsum, Guus Oster, Paul Huf, de oud-directeur van de schouwburg Johan M. Bendien, Jaap van der Poll. Jacq Vecht en wethou der De Roos. Vele toneelspelers volgden de lijkauto tot voorbij het Leidse Bosje. Vandaar reed de rouwstoet naar Laren. riaan had een loods aan boord. De kapi tein weigerde beslist sleepbootassistentie. Na vele vergeefse pogingen slaagde de Ni cos-S er in op eigen kracht los te komen en is het schip doorgevaren naar de west haven te Amsterdam, waar de lading zal worden gelost en bodemonderzoek zal plaatshebben. Ogenschijnlijk had het schip geen schade opgelopen. Na vier uur, om ongeveer zes uur, kwam de Liberaan los. Advertentie bij de erkende vakhandel met de volledige garantie van De Technische Unie. met TECHNISCHE UNIE- In de aula van de Technische Hoge school in Delft is het afscheid gevierd van professor ir. J. Th. Thijsse, als directeur van het waterloopkundig laboratorium, dat hijzelf in 1927 oprichtte. Minister Korthals van Verkeer en Wa terstaat richtte als eerste het woord tot de scheidende directeur. „Het gebeurt zel den dat de zoon van een nationale figuur eveneens uitgroeit tot een nationale fi guur," aldus de minister, waarbij hij doel de op de vader van prof, Thijsse de we reldvermarde bioloog Jac. P. Thijsse. Minister Korthals meende dat deze ere titel terecht van toepassing is op prof. Thijsse, die, zoals hij zeide „in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de vier grote nationale werken, namelijk de Zuiderzee werken, de drooglegging van Walcheren na 1945, de drooglegging na de ramp van 1953 en tenslotte de Deltawerken." Prof. Thijsse werd in 1927 belast met de oprichting van het Waterloopkundig La boratorium, dat reeds korte tijd later het beste en modernste ter wereld was en naar de minister meende thans nog steeds een van de gezaghebbendste is. Hij zeide dat dit in de eerste plaats te danken was aan de baanbrekende- manier waarop de „onverantwoorde" optimist prof. Thijsse de problemen- aanpakte en werkte aan de indrokwekkende ontplooiing van het Wa terloopkundig laboratorium. Namens de regering dankte de minister prof. Thijsse en hij deelde mee dat het in de bedoeling ligt het nieuwe laboratorium in de Wippolder de naam „Ir. J. Th. Thijsse-laboratorium" te geven. Minister Korthals eindigde met de woorden: „Jij was altijd Thijsse van het laboratorium en het laboratorium was van Thijsse. Zo zal het blijven Namens het hoofdbestuur van de V.V.D. is de V.V.D.-commissie tot herziening van de Armenwet geïnstalleerd. De commis sie is samengesteld uit: prof. mr. C. W. de Vries, voorzitter, terwijl als leden van deze commissie deel uitmaken mr. E. A. J. Scheltema-Conradi te Haarlem, mejuf frouw mr. J. J. ten Broecke Hoekstra uit Den Haag, mr. F. Doeleman uit Utrecht en J. van Mill uit Rotterdam. Pendrecht. Het Nederlandse tankschip Pendrecht, aan boord waarvan zich op tweede paasdag een ontploffing heeft voor gedaan die aan vijf opvarenden het leven kostte, is onderweg naar ons land. Het schip wordt gesleept door de Noorse sleep boot Herkules. De sleep wordt begin vol gende week in ons land verwacht, waar de Pendrecht gerepareerd zal worden. Burgemeestersambt. Met ingang van 16 mei is benoemd tot burgemeester der gemeenten Horn en Beegden mr. J. H. J. Daniels, ambtenaar ter secretarie te Val- kenburg-Houthem. Instituut voor nijverheid en techniek. Het Nederlands Instituut voor Nijverheid en Techniek te Amsterdam heeft zo blijkt uit zijn laatste jaarverslag in 1959 30.000 bezoekers ontvangen uit alle delen van ons land, voor het merendeel klassen van. velerlei onderwijsinrichtingen. In de loop van 1960 zal waarschijnlijk een afde ling autotechniek tot stand komen. De voorgenomen stichting van een afdeling goud en zilver stuit nog af op financiële bezwaren. Tulpenkoets. De Nederlandse tul penkoets, die op weg is van Turkije naar de Floriade in Rotterdam, is woensdag te Bad Mergentheim gearriveerd, waar de „bemanning" begroet werd door een zin gende en dansende, in historische Beierse boerenkleding gestoken groep. Advertentie Een grote kollektie witte JEANS en ge kleurde NO-IRON poplin v.a. Modellen en tinten waar ook u uw keus uit kunt maken voor winkel en huis houding Voor moderne bedrijfskleding •v,. Minister-president De Quay heeft, mede namens de ministers Visser en Luns ge antwoord op schriftelijke vragen van het C.P..N-Tweede Kamera-lid Bakker over de vestiging van Westduitse militaire depots in Nederland. De NAVO-samenwerking brengt mee, aldus dit antwoord, dat mili taire voorraden van de ene NAVO lid staat op het grondgebied van andere lid staten kunnen worden opgeslagen. Op grond van dit beginsel is aan de Bonds republiek Duitsland toestemming ver leend om militaire voorraden in Nederland aan te leggen, zoals eveneens Nederland se militaire voorraden in de Bondsrepu bliek zullen worden gedeponeerd. De noodzakelijke voorzieningen, neerge legd in een regeling tussen de beide mi nisters van Defensie, vormen geen over eenkomst als bedoeld in artikel 60 der Grondwet en behoeven dus niet de goed keuring der Staten-Generaal. Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten Advertentie DE BILT, Donderdag 10 uur: Terwijl de noordelijke luchtstroming over onze omgeving aanhield werden de windsnelheden iets kleiner. De luchtdruk- verschillen namen af, doordat een depres sie boven het zuidelijke deel van de oost- zee zich opvulde. In de hogere luchtlagen is echter nog steeds een lagedrukgebied boven Duitsland aanwezig, hetgeen daar op vele plaatsen regen veroorzaakt. In Zuid-Zweden brengt een front dat bij de opvullende Oostzeedepressie behoort, nog wat neerslag. Het hogedrukgebied boven de Britse eilanden nam nog iets in bete kenis toe en breidde zich over Frankrijk uit. Zowel in Engeland als in Fankrijk, België en ons land kwam op vele plaatsen nachtvorst voor. In Straatsburg vroor het zelfs 4 graden op de normale waarne mingshoogte van omstreeks twee meter. Ook morgen is in de algemene weersitua- tie niet veel verandering te verwachten. Het koude weer houdt aan en uit de onsta biele lucht kunnen hier en daar enkele buien vallen. Ook in de komende nacht zal weer plaatselijk nachtvorst voorkomen. WEKRRAPPORTEN Vrjjdag 29 april Zon op 5.15 uur, onder 20.01 uur. Maan op 7.40 uur, onder 23.25 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 28 april Hoog water 5.15 en 17.34 uur. Laag water 0.59 en 13.20 uur. Vrijdag 29 april Hoog water 5.48 en 18.08 uur. Laag water 1.29 en 13.52 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen Duiten- lui 2 a en binnenland heden «0 tl morgen 7 uui Neerslag: t d laatste TA uur aS ïB S3 Den Helder zwaar bew. n 8 0 Ypenburg zwaar bew nnw 9 0,2 Vlissingen zwaar bew nw 9 0,3 Eelde licht bew. w 9 1 De Bilt zwaar bew windst. 10 3 Twente half bew. nnw 9 0,6 Zd-Limburg zwaar bew. wnw 9 2 Helsinki regen no 10 1 Stockholm mist nno 3 0 Oslo zwaar bew nno 11 0,4 Kopenhagen regenbui no 7 2 Aberdeen zwaar bew nnw 13 0,4 Londen zwaar bew wnw 14 0 Amsterdam zwaar bew. nw 10 0 Brussel zwaar bew. nw 10 2 Luxemburg half bew. n 6 2 Parijs licht bew. n 12 0 Bordeaux onbewolkt nno 17 0 Grenoble zwaar bew. nw 10 0 Nice regen no 16 9 Berlijn regen w 9 1 Frankfort zwaar bew. zzw 8 3 München sneeuw nw 8 2 Zürich geheel bew. zo 17 1 Genève licht bew. nno 16 0 Locarno half bew. windst. 15 0 Wenen licht bew. nnw 10 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 10 1 Belgrado regen no 15 Athene onbewolkt windst. Rome onbewolkt ono 16 7 Ajaccio half bew. 0 17 0 Madrid half bew. n 0 Lissabon half bew. nno 16 14

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2