Studentenrel in Turkije bloedig onderdrukt Aanleg rijksweg ten oosten Haarlem begonnen met zand uit havenwerken in IJmuiden HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT CAMPING-EXPOSITIE X Perry van der Kar Tony Schifferstein krijgt leiding van 5-mekadio- en televisie-programma Vliegtuig neergestort in Venezuela: tien doden Staat van beleg afgekondigd na felle betogingen tegen de regering Eerste fase, verbinding tussen IJmond en Zuid-Holland, vergt vijf jaar Prijzen stegen meer dan nodig was Garage VAN WIJK Vogelzang (Zfoymj lhrvnJ>l^ Twee doden in het verkeer China wil Mount Everest met Nepal delen 74e JAARGANG No 247 305e JAARGANG No 95 Onde r scheid i ngeh In de krant van heden: Opklaringen Overspannen Rus liet een handgranaat ontploffen Koninginnedag Z and winning Gouden Armbanden STUURMA^i COHEN Het woord is aan Hé! die „dure" zaak viel heus wel mee! lichtgewicht zomerkostuumsvan Angeio Litrico Bezoekt de permanente V R IJ DAG 29 APRIL i960 Directie, Redactie, Administratie Gróte Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Op de pagina's 27 en 29 geven wij een uittreksel uit de lijsten van Koninklijkeonderscheidingen, die door Koningin Juliana ter gelegen heid van haar verjaardag zijn toe gekend. Voor de leiding van het radio- en tele visie-programma op 5 mei, getiteld Schou der aan Schouder, dat oorspronkelijk on der produktieleiding van Karei Prior stond, is Tony Schifferstein aangezocht. Deze heeft geaccepteerd. In artiestenkringen echter heeft men dit zeer hoog opgenomen. Wim lbo heeft onomwonden meteen zijn medewerking aan het programma opge zegd. Als commentaar heb il« zei lbo, dat al le artiesten er zo over denken als ik, namelijk dat de teksten van de drie lied jes (Mylord, Tante Nel, He kissed me here) niet zo schandelijk zijn, om ze zo maar van het programma te schrappen. Ik hoop dat alle artiesten ook doen als ik, en geen medewerking meer verlenen aan zo'n chaos. Wat deze drie artiesten thans gebeurd, kan mij morgen ook gebeuren, voor zulke dingen bedank ik hartelijk. Kees de Lange doet evenmin mee, nu z'n „Tante Nel" gesneuveld is. Ik heb niets anders zei hij, Mieke Ver- straete die voor Ko van Dijk was inge vallen. is het met Prior eens, en doet daarom evenmin mee. Johnny Kraaykamp wil alleen onder Prior's produktie werken. Hetty Blok en Corry Brokken zouden even min verdere medewerking willen verlenen. Schifferstein heeft pas gistermiddag van zijn opdracht gehoord. Hij is er wel ge rust op. Hij zegt: „Zo'n programma gaat altijd wel door". Van N.R.U.-zijde, ver klaarde de heer Hofwegen, dat een Natio nale Programma Commissie geen andere keuze had: men moest voor Prior die be dankt had iemand anders aanzoeken. Wel nu, dat is geschied en de rest zal wel komen. pag W eer rap por te n 1, 2 Uit het binnenland 2, 9, 29 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Agenda van Haarlem en IJmorid 7 Op en om het Binnenhof.9 Kerkelijk Leven11 T aal-laria 11 Kunst 11 Beurs 13 Effecten en Geldmarkt13 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Feuilleton 17 Horen en Zien17 Boekenhoekje 17 Beeldverhalen 17 Sport 19 Erbij21 tot 26 Koninklijke onderscheidingen 27, 29 Dit nummer bestaat uit twee-en-dertig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Vannacht plaatselijk nachtvorst, morgen overdag over het algemeen iets hogere tem peraturen. Volledige wèerrapporten op pagina twee. Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije CARACAS (UPI) Een Russische staatsburger, Vjatsjèslav Lavinski, heeft gisteren een handgranaat laten ontploffen aan boord van een DC-3 van de Venezo laanse luchtvaartmaatschappij Avion Li- nèa Aeropostal Venezolana, die nabij Ca- labozo is neergestort en uitgebrand. Tien van de dertien inzittenden kwamen om het leven. De overlevenden vertelden dat Lavinski, t.oen het vliegtuig in de lucht was, op stond en verkondigde: „Ik ben een ruim te-onderzoeker. Ik wil een grote emotie beleven". Hij rende naar de cockpit. En kele passagiers sprongen op om hem te gen te houden. De tweede piloot verliet de cockpit en slaagde erin de armen van Lavinski even omklemd te houden, maai de dolleman rukte zich los, haalde de handgranaat uit zijn zak, trok de veilig- heidspin eruit en slingerde het projectiel tegen de wand van het. toestel. Een ex plosie volgde en het. vliegtuig stortte neer. Bij het onderzoek van het wrak werd een boek gevonden, getiteld „La muerte en el aire" (de dood in de lucht). ISTANBOEL (UPI) Het militair ge zag van Istanboel heeft de bevolking don derdagavond gewaarschuwd dat de „krachtigste maatregelen" zullen worden genomen tegen hen die tegen het beleid van premier Adnan Menderes demonstre ren. Dit staat in een communiqué dat was ondertekend door het hoofd van het mili tair gezag, luitenant-generaal Namik Ar gue cn dat door radio Ankara werd uitge zonden. Het werd uitgegeven aan het eind van een dag van woeling in geheel Turkije, met botsingen tussen de politie en duizen den demonstrerende studenten. Volgens een onofficiële verlieslijst verloren in Is tanboel vijf studenten en drie politieman nen het leven, maar in Istanboel beweer de generaal Fahri Ozidelck, hoofd van het militair gezag in die stad dat niemand was omgekomen of ernstig gewond gé- raakt tijdens de demonstraties. Misschien hebben een paar mensen enig letsel opge lopen in de „vechtpartijtjes", voegde hij er aan toe. Volgens in Istanboel ontvangen berich ten zijn vandaag verscheidene mensen ge wond bij een treffen tussen politie en stu denten in Ankara. Gisteravond laat bevond zich geen mens op straat in Istanboel. Hoewel het een heerlijke lenteavond was, hield men zich Morgen viert Koningin Juliana haar .5le verjaardag. Een door Max Koot gemaakte foto van de Vorstin. Naar wij vernemen zal binnenkort wor den begonnen met het opspuiten van het zand voor de aanleg van de aarden baan van rijksweg 6, de autosnelweg die de IJmond van de Velsense tunnel af zal ver binden met Zuid-Holland. Ter hoogte van de tunnel werd reeds begorfnen met de grondverplaatsing. In totaal zal er een miljoen kubieke meter grond worden uit gegraven om de bodem te verbeteren en zal er drieënhalf miljoen kubieke meter zand worden opgespoten. Met deze grond werkzaamheden en de bijkomende werken als duikers en wegaansluitingen (exclusief de grote kunstwerken) is een bedrag van veertien miljoen gemoeid. De firma Broek hoven uit Arnhem zal dit project, dat voorlopig voorziet in de aanleg van het tien kilometer lange wegvak tot ongeveer de Schipholweg ter hoogte van de Ring vaart, uitvoeren. Het grondwerk zal ongeveer drie jaar in beslag nemen, de daarna te bouwen kunstwerken, waaronder de grote ongelijk vloerse kruising van de spoorweg, de trekvaart en rijksweg 5 tussen Haarlem en Amsterdam alsmede de Ringvaart, zullen nog eens twee jaar vergen. Tegen die tijd zal wel bekend zijn hoe het ver dere tracé van rijksweg 6 zal worden. De gedachten gaan voorshands in de richting van de voortzetting van de weg parallel aan de Schipholweg tot rijksweg 4 van Amsterdam naar Den Haag en Rotter dam Later zal het rijkswegennet in de Haarlemmermeerpolder dichter worden ge maasd. De bodem stelt de Directie Wegen van Rijkswaterstaat op sommige plaatsen voor grote problemen wegens zijn slapte. Er moel daar tot zes meter diepte zand wor den ontgraven om door grond van bete re kwaliteit te worden vervangen. Zoals men weet is Rijkswaterstaat toen hij op het punt stond met de aanleg van de weg te beginnen ernstig belemmerd in de uitvoering van zijn plannen door de weigering van Provinciale Staten van Noordholland een vergunning te geven voor zandwinning op een plek bij de Cruquius. Er lopen over die beslissing nu twee beroepsprocedures bij de Raad van State en hangende de behandeling daar van heeft de Directie Wegen naar een tijdelijke oplossing gezocht. Die bleek vlak bij te zijn: de aanleg van een derde bin nenhaven te IJmuiden en de verbreding en uitdieping van het Hoogovenkanaal zullen voorlopig in de /.andbehoefte kun nen voorzien. Desondanks blijft de zand- put bij de Cruquius in de nabije toe komst evenzeer onontbeerlijk met het oog op de voltooiing van het net van auto snelwegen in deze omgeving. Een leek zal zich wellicht afvragen waarom ter wille van de tijdsbespraring niet tegelijkertijd kan worden begonnen aan de kunstwerken. Dit is door de slech te gesteldheid, van de bodem onmogelijk. Vooral bij de kruising van de verbindin- Advertevtie BARTEUORISSTR- HAARLEM TEL. 13439 LElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IE).. -.223596 REGEN- EN TWEEDJASSEN gen tussen Haarlem en Amsterdam, waar rijksweg 6 tot zeven a. acht meter boven het maaiveld worden gebracht. Men zal dienen te wachten tot de druk op de bo dem is uitgewerkt voordat met de bouw van de fundamenten voor het ingewikkel de viaduct kan worden begonnen. In feite komt er over de Amsterdamse straatweg niet één viaduct, maar een stelsel van zes overspanningen. Ten be hoeve van de aansluitingen van rijksweg 5 op rijksweg 6 welke in de vorm van een „berenkuil" worden uitgevoerd, moe ten de twee rijbanen van rijksweg 6 uit Het nieuwe station en het Stations plein in Beverwijk badend in licht. De fonteinen spuiten het. water veertien meter hoog. elkaar worden gehaald en spoorlijn plus trekvaart en vervolgens de Amsterdamse straatweg en de Ringvaart gescheiden kruisen. De Amsterdamse straatweg zal ter plaat se naar het zuiden worden verlegd, waar door de uitspanning „De zoete inval" zal moeten verdwijnen. Rijkswaterstaat heeft reeds de beschikking over alle voor dev aanleg noodzakelijke terreinen. De aansluiting van rijksweg 6 op rijks weg 9 ter hoogte van de Velsense tunnel zal ook door middel van een viaducten- systeem worden uitgevoerd. Deze aanslui ting heeft in de flauwe bocht van rijksweg 9 plaats, waardoor visueel het verkeer eerder door rijksweg 6 dan door de be staande verbinding naar Haarlem zal wor den aangetrokken. JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS angstvallig aan de avondklok die was in gesteld krachtens de eerder uitgeroepen staat van beleg. De opstootjes in Istanboel waren de ernstigste in een serie demon straties welke hier waren begonnen en la ter op de dag oversloegen naar Ankara en Izmir, de haven aan de Egeïsche zee, waar een NAVO-hoofdkwartier is geves tigd. De universiteit van Istanboel was het centrum van de grootste rel. Naar schat ting vijf- tot zesduizend studenten kwamen daar in botsing met honderden politieman nen. Enkele politiemannen raakten ernstig gewond. De politie was bereden of maak te van pantserwagens gebruik. Het studen- tenoproer was veroorzaakt door aanne ming van een wetsontwerp in het Turkse parlement, waarin volmachten werden verleend aan parlementaire commissies van onderzoek, welke volmachten tot dus verre waren voorbehouden aan militaire of gerechtelijke autoriteiten. Het begon met een samenscholing van duizenden joe lende studenten voor de universiteit van Istanboel, in het oude deel van de stad. De politie liet versterkingen aanrukken en beval de demonstranten zich te ver spreiden. In plaats daarvan begonnen de studenten onder wie sommigen zwaai den met vlaggen en met foto's van Kemal Ataturk, de nationale held van Turkije de politie uit te schelden en tegen haar op te dringen. Toen werd traangas gebruikt, maar dit leek de woede der studenten al leen maar te vergroten. Er klonken kre ten als „Vrijheid" en „moordenaars". Het kwam tot botsingen en de politie begon in de lucht te schieten. Er waren studenten die brandende sigaretten tegen de flanken der politiepaarden drukten. De paarden begonnen te steigeren en wierpen hun rui ters af. Stenen vlogen door de lucht, er klonken weer schoten en verscheidene stu denten vielen neer. Halverwege de middag, toen een mars van de woedende studenten naar het hoofd bureau van politie en de regeringsgebou wen tot staan was gebracht, werd de staat van beleg afgekondigd. Snel nam het le ger de leiding over en bracht het pantser wagens en tanks in stelling op alle stra tegische punten van de stad. Op grond van een globale berekening blijkt, dat sinds 1952 het consumptie prijspeil met circa 11% zou zijn ge stegen, indien de kostenontwikkeling nauwkeurig in de prijzen zou zijn weergegeven en de winsten percentueel gelijk zouden zijn gebleven. De werke lijke prijsstijging van de consumptie is evenwel rond 14% geioeest. Dit wordt opgemerkt in de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer over de Middenstandsnota (zie pagina 2 in dit nummerIn tijden van economische spanningen, zo zegt het stuk, is er een tendens tot winstvergroting aanwezig, o.a. door het niet doorgeven van kosten besparingen. Dou wes Dekker: De hoogste wijsheid is, levend te doen wat wij stervend zouden wensen ge daan te hebben. Advertentie QVERVEEN Hiermede herinneren wij u er aan dat onze zaak KONINGINNEDAG en BEVRIJ DINGSDAG zal zijn GESLOTEN Advertentie Advertentie U doét een prettige ontdekking als u even bij Vogelzang binnenstapt. U kijkt er vrij rond en u ziet dat Vogelzang met haar collecties wel degelijk rekening houdt met de wensen en mogelijkheden van de jonge vrouw! Leest u de advertentie van Vogelzang maar, elders in dit blad Advertentie Zojuist gearriveerd uit zonnig Italië: Zie het etiket op de mouw; „Creazione Litrico". Naar keuze: halfgevoerd of ge voerd. Gewerkte en streep- dessins in de nieuwe tinten "Blue Aviso" en "Ottanio". 189,50 House of England Amslerdem, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl Advertentie Modieuze Dameskleding MANTELS COSTUUMS JAPONNEN - MEISJESKLEDING Koninginneweg 71, Haarlem. Tel. 16040 De 54-jarige heer A. Dek uit Krabbên- dljke is bij het oversteken van de rijks weg bij Waarde door een personenauto aangereden. Onderweg naar het zieken huis te Goes is hij overleden. De perso nenauto werd bestuurd door J. K. uit Arn hem. Drie inzittenden, allen uit Arnhem, liepen min of meer lichte verwondingen op. In het Westerziekenhuis te Rotterdam is de 43-jarige portier M. Verhoef overleden. De man was bij een botsing met zijn brom fiets tegen een andere bromfietser op het Amelandseplein ernstig gewond geraakt. KATMANDOE (UPI) Premier Tèjoe En Lai van communistisch China die een bezoek brengt aan Nepal, heeft op een persconferentie in Katmandoe bevestigd dat China heeft aangeboden het bezit van de „Mount Everest" met Nepal te delen. Tsjoe zei dat zijn land bereid is met de noordkant van de berg genoegen te nemen en Nepal de zuidkant te laten. Op Chinese kaarten, aldus Tsjoe ligt de „Mount Eve rest" duidelijk op Chinees gebied. Op Ne- palese kaarten zou hij wat vaag 'zijn aan gegeven. Advertentie op de eerste etage van het filiaal Kalverstraat 93-101, Amsterdam SPORTMAGAZIJN oudste sportzaak met de nieuwste ideeën SR-4-13S AMSTERDAM - ARNHEM - DEN HAAG

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1