Staatsraden niet ongevoelig voor de wensen van bejaarde Haarlemmers Hoofdcommissaris A. L. de Boer door burgemeester geïnstalleerd Gesprek met Haarlems nieuwe hoofdcommissaris Viering eeuwfeest ingezet „Woutertje Pieterse" Beroep tegen r.k. kleuterschool achter de Centaurusstraat „Dienen staat bij politie voorop" Gemeente Haarlem biedt geschenk aan VRIJDAG 6 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Nieuwe korpschef van Haarlemse politie Burgerlijke Stand van Haarlem A mateurtoneel Migraine - legal helpt TIP VOOR MOEDERDAG Menstruatiepijn - Togal helpt „Vriendenkring" met een bekende thriller Verkouden - Togal helpt Meisje bij botsing met scooter ernstig gewond Spit Togal helpt zondag-8 mei M.oederdag bloemendag BLÓEMEN OM EEN PLEKJE IN DE ZON BEPERK UW AANDELEN-RISICO "INTERUNIE" Parkstraat 30 - Den Haag Hoofdpijn Togal helpt Griep - Togal helpt Honderd jaar Bloembollenculttuur Reumatiek Togal Donderdagmorgen omstreeks half negen heeft burgemeester mr. O. P. F. M. Cre- mers in de gravenzaal van het Haarlemse stadhuis de heer A. L. de Boer geïnstal leerd in zijn functie van hoofdcommissa ris van politie te Haarlem. De heer De Boer, die tot nu toe commissaris was van het Haarlemse politiekorps is bij Konink lijk Besluit per 1 mei tot hoofdcommissa ris van politie benoemd als opvolger van de heer J. Fontijne. De installatieplechtigheid had plaats in tegenwoordigheid van tal van burgerlijke en politieautoriteiten en een groot deel van het Haarlemse politiekorps, terwijl buiten op de Grote Markt de muziekkorp sen vrolijk bliezen en trommelden ter ge legenheid van Bevrijdingsdag. De burgemeester wenste de heer De Boer. die vergezeld was door zijn echtge note en dochter, van harte geluk met de eervolle benoeming. Het was hem een grote, vreugde, dal iemand uit het eigen korps lot hoofdcommissaris was benoemd. De vreugde was des te groter, omdat de burgemeester de heer De Boer, die ruim veertien jaar aan het Haarlemse korps is verbonden geweest, heeft aanbevolen. De oud-hoofdcommissaris, de heer J. Fontijne, gaf eveneens uiting aan zijn gro te blijdschap. Ook hij wenste zijn opvolger- geluk en veel succes en droeg hem als symbolische daad de sleuteltjes van de kamer van de hoofdcommissaris in het Florapark over. Namens het korps voerde bij afwezig heid wegens ziekte van commissaris W. J. Gorter hoofdinspecteur I. B. Brauck- mann het woord, die sprak van een dub bele vreugde. In de eerste plaats om de persoon van de benoemde en in de tweede plaats, omdat iemand uit de eigen rijen is benoemd. Na een kprte schets te hebben gegeven van de loopbaan van de heer De Boer, herinnerde de heer Brauc-kmann aan het aandeel, dat de nieuwe hoofd commissaris, samen met de heer Fontij- Advertentie Nieuwe kleureffecten in WEEKENDSHIRTS o.a. het changeant effect in blauw-groen, cognac en mosgroen. De dessins 1960 zijn: „grof-linnen" effect, schaduwruiten en brede strepen. No-iron 13.50 17.90. Poly ester 19.75 Terlenka 24.75 Kijkt u meteen naar de interessante kollektie bijpassende weekend sjaaltjes 3.95 - 4.95 ANEGANG 17 BEVALLEN van een zoon: 3 mei: E. J. Keur-Nuijten; W. H. Balm-Jansen; 4 mei' P. Bouman-van Sprakelaar. BEVALLEN van een dochter: 3 mei: N. van Lochem-Konijnenberg: M. J. Schoon-Schneider; J. L. Krnjic-van Erven: 4 mei: F. A. Kievit-Stiphout; J. M. T. Hob belen-de Vries. ONDERTROUWD: 4 mei: A. C. Joor en R. M. van Leeuwen; A. A. A. van der Vel den en C. van Rotterdam; H. A. van Leeu wen en C. M. van den Bosch; C. J. Gulde- mond en S. A. Jansen; J. G. Kuntze en A. van Eden; G. Boot en H. van Oossanen; H. C. Metz en M. van den Akker; K. P. Hansen en N. A. Smit; F. Stroo Cloeck en D. C. H. Nederkoorn; G. L. Themen en J. van den Berg; W. J. Moonen en M. M. I. M. Christan; A. Nootenboom en B. Jagers: T. van Veen en H. Koens; J. A. van La- viere en C. A. Stevenhaagen. GETROUWD: 3 mei: A. O. Canciello en Y. Warmers; 4 mei: A. A. Verbeek en G. C. van Schie; H. J. de Leeuw en A. Gal- jaard; W. F. Burghout en J. C. Jansen; J. B. M. Bongenaar en M. A. Truijens; N. Steenkist en G. P. Böhm; J. J. Akkerman en E. Snoeks; A. A. Piek en C. P. Meijer: A. Ockhuijsen en J. de Vos; B. J. R. van Zeist en W. J. Diesveld. OVERLEDEN: 2 mei: G. Notenboom- Knol, 61 j., Havenplein; R. van Haarlem. 83 j., Ted. van Berkhoutstraat; J. T. Nieu- wenhuizen, 56 j., Jan Steenstraat; 3 mei: L. Nouwens-Karelse, 56 j., Romeinenstraat; F. A. Neuman, 54 j., Zomerkade. Oud-hoof acommissaris J. Fontijne over handigt de sleutels aan zijn opvolger, de heer A. L. de Boer. ne, heeft gehad in de opbouw van het korps. Vervolgens brachten hun gelukwensen over de officier van Justitie en hoofd van het arrondissementsparket, mr. L. 'H. Feitsma. de territoriaal inspecteur van de Rijkspolitie en hoofdbestuurslid van de Vereniging van hogere politieambtenaren, kolonel E. Meijer, de korpschef van Zaan dam, commissaris P. J. van IJzendoorn, namens de korpschefs van Noordholland en de Commissie van beheer van de oplei ding van aspiranten, hoofdinspecteur A. Berentsen, korpschef van Heemstede na mens de afdeling Haarlem van de Vereni ging van hogere politieambtenaren en ad judant A. Luiten namens de Centrale van politieorganisaties. De nieuwe hoofdcommissaris uitte zijn erkentelijkheid voor het in hem gestelde vertrouwen en bracht dank aan alle spre kers. Hij herinnerde aan de twee belang rijkste politietaken: het dienen en de hand having van de wet en sprak de hoop uit dat hij een waardig opvolger zou zijn van de heer Fontijne, aan wie hij vee] te dan ken had. Na de plechtigheid kregen de aanwezi gen gelegenheid de heer De Boer persoon lijk te feliciteren. Advertentie Drie voorstellingen van de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" hebben een aan zienlijk aantal Haarlemmers in staat ge steld kennis te nemen van de nieuwste bewerking door Henk Bakker van onze negentiende-eeuwse vaderlandse littera tuur, Ditmaal gold het Mullatuli's „Wou tertje Pieterse". Wij zouden de opvoering van „Cremer" zeker aan een critische beschouwing hebben onderworpen, ware het niet dat de Haarlemse vereniging met haar opvoeringen meedingt in een Natu- concours. Het gebruik wil, dat de recen sent zwijgt om de jury niet te beïnvloe den. Wel staat het vrij Bakkers bewer king van aantekeningen te voorzien. Wel nu, ook ditmaal heeft deze auteur aan getoond hoe goed hij in talloze tableaux de sfeer weet te treffen van de bedompte en burgerlijke milieus, waarin de negen tiende-eeuwse schrijvers ons binnenvoe ren en dan vooral Multatuli. Maar tegelijk werd zichtbaar wat Multatuli met zijn Woutertje Pieterse bedoelde en dat is dan ook een compliment voor Henk Bakker waard, want de knaap werd met een bij zondere zuiverheid van intentie uitgerust. Hij bleef de ganse opvoering lang het intrigerend middelpunt en kreeg tegen zijn achtergrond reliëf. In het bijzonder in de beide laatste scènes bouwde Henk Bak ker èen karakter op, dat even waardig was aan het gegeven van zijn origineel. Er valt dus inderdaad veel te prijzen. Slechts een gevaar bedreigt de bewerker, dat hij zich herhaalt. Dat is bij dit soort dramatisering onvermijdelijk en de sporen troffen wij onmiskenbaar aan. Bakker worstelt zich zo gedegen door de stof heen dat hij bijna niets wil overslaan. Dat werkt een verstarring in de hand èn, om dat de stof niet altijd geschikt is voor sterke dramatische actie èn, omdat de fi guren er zich niet toe lenen. Wij geloven dan ook, dat de schrijver uitgekeken moet raken. Op den duur zou hij binnen de keerkring van zijn belangstelling het gezicht op emoties van wezenlijk drama tisch gehalte gaan verliezen. Er is moed voor nodig om de bewerkingen te onder nemen, die Henk Bakker nu op zijn naam heeft staan. Onze bewondering daarvoor staat op den duur onze tegenzin niet in de weg. Het eigentijdse toneelstuk is wat wij thans van deze auteur verwachten, verrijkt als hij is door zijn historische zwerftochten in wat geen geestelijk nie mandsland voor hem zou mogen worden. P. W. Franse Advertentie Er is nog tijd voor iets origineels voor moe derdag. Iets waaruit blijkt dat we in moe- der's hart kunnen lezen. Niet vragen wat ze wil hebben, dan worden het toch weer „zak doekjes" - want Marijke is de hare steeds weer kwijt. Nee: eer moeder nu eens met een onbaatzuchtig geschenk. En bij wie kunt u daarvoor beter te rade gaan dan bij de Franse parfumeur René Pascal Hij schrijft voor alle vaders en kinderen die trots zijn op hun vrouw en moeder: De hartewens van elke moeder is verwend te worden met iets écht vrouwelijks. Parfum dus. Maar dan: een fris, jeugdig, sportief en een tikje koket tegelijk. Kortom: „het parfum Panique heb ik voor haar gecreëerd". Aldus René Pascal. Het parfum Panique is het enige échte ver rukkelijke Franse parfum dat al verkrijgbaar is vanaf 7 2.25. Advertentie A mateurtoneel De Haarlemse toneelvereniging „Vrien denkring" behoort tot de clubs, die door het onverwachte sluiten van hotel „De Leeuwerik" niet weinig werden gedupeerd. Ook voor deze vereniging is de zoveel kostbaarder Stadsschouwburg om financië le redenen nog onbereikbaar. „Vrienden kring" moest op korte termijn naar een andere speelgelegehneid omzien en zoals bekend, is de Spaarnestad hier nu niet bepaald ruim in gesorteerd. Haar seizoens- besluit heeft daarom dinsdagavond plaats gehad in de tuinzaal van het Concertge bouw, welke onlangs grondig werd geres taureerd. Hoe de accommodatie voor de spelers „achter" is, kan van de zaal uit moeilijk worden beoordeeld. Wel meende ik uit de reacties van de bezoekers te mo gen afleiden, dat althans de donateurs van „Vriendenkring" deze verhuizing aller- allerminst hebben betreurd. Er werd voor deze gelegenheid een op voering gegeven van „U spreekt met uw moordenaar", de bekende thriller in drie bedrijven door Frederick Knott; een waar meesterstukje in dit genre van vernuftig geconstrueerde misdaadhistories. Zelfs al heeft men dit stuk reeds door diverse ge zelschappen zien vertonen, dan nog is de intrige boeiend genoeg, om de geraffineer de schurkenpraktijken van Tony Wendice met interesse te blijven gadeslaan. Door vorige besprekingen in dit blad mag het als bekend worden verondersteld, dat To ny's perfide intriges bijna resulteren in de volmaakte misdaad. De sluwe moordenaar ziet echter de kleine bijkomstigheid met de huissleutel over het hoofd, hetgeen de intelligente inspecteur Hubbard uiteinde lijk in de gelegenheid stelt hem aan de wrekende gerechtigheid over te leveren. Doordat het stuk betrekkelijk klein is be zet. behoefde regisseur Jan Wiertsema zijn volledige aandacht slechts op vijf spelers te concentreren. Dit had een tot in de détails verzorgde voorstelling ten gevolge, waarin de voor een thriller vereiste be klemmende sfeer voortdurend aanwezig was. Deze werd door de spelers mede op geroepen door een verantwoord tekstge- bruik, waarbij zij niet schroomden een pauze in acht te nemen, wanneer de si tuatie dit noodzakelijk maakte, zoals in het bijzonder goed gespeelde tafereel tussen Tony en Lesgate. wanneer laatstgenoem de wordt geprest de moord te komen uit voeren. Het stuk werd voorbeeldig bezet door Dien Veldhuizen. Bert Beider, Her man van Asperen, Herman Souverein en Jaap Plas, op vier prestaties slechts wei nig steekhoudende kritiek zou kunnen wor den uitgeoefend. Zij vormden in totaal een verrassend goed ensemble, dat. zich voor treffelijk tegen de niet geringe moeilijkhe den van deze thriller opgewassen toonde. De terecht met veel succes beloonde voorstelling verkreeg bovendien een zeke re distinctie door de gratie, waarmee Dien Veldhuisen haar diverse fraaie toiletten aan het publiek vertoonde. Inbraak.je. Tussen woensdag- en don derdagochtend is ingebroken bij een schoenmaker aan het Nieuw-Guineaplein in Haarlem. Uit een kasregister verdween veertig gulden. Verder vermist de schoen maker drie flesjes schoenpasta. Advertentie Donderdagmiddag om vijf minuten over vijf is op de Spanjaardslaan in Haarlem een zevenjarig meisje uit de Preanger- straat bij het oversteken tegen een scooter gelopen en vrij ernstig gewond. De scooter, bestuurd door een 25-jarige douaneambtenaar uit Dinxperlo, reed met matige snelheid in oostelijke richting langs een file auto's. Plotseling stak het meisje tussen de auto's de weg over en liep tegen de scooter. Met een gebroken linkerarm, een gebroken been en een hersenschudding werd het slachtoffertje in de Mariastichting opgenomen. De bestuurder van de scooter en een 22-jarige mannequin uit Amsterdam die achterop zat, vielen eveneens en kregen schaafwonden. De scooter werd licht be schadigd. Advertentie Advertentie Zeg het met Van onze Haagse redacteur) Op het eerste gezicht leek het alsof de gebroeders Hoek uit de Pleiadenstraat in Haarlem-Noord woensdagmorgen voor een verloren zaak streden toen hun beroep te gen het uitbreidingsplan voor een ingeslo ten terrein tussen de Pleiadenstraat en de Centaurusstraat, dat voor een rooms-ka- tholieke kleuterschool is bestemd, door de afdeling van de Raad van State voor de verschillen van bestuur werd behandeld. Hun beroepschrift immers ivas gespeend van elk juridisch of stedebouwkundig ar gument, zij voerden eenvoudig aan dat zij nu al vijfentwintig jaar een stukje van dat inpandig terrein in huur hadden om een beschut plekje in de zon te hebben, waarop zij van hun oude dag -de gebroe ders Hoek zijn al zeventigers- kunnen ge nieten. Tegenover dat verlangen lag al een af wijzende beschikking van Gedeputeerde Staten, die in drie zinnen B. en W. van Haarlem in het gelijk hadden gesteld, en een advies van de hoofdingenieur-directeur van het ministerie van Volkhuisvesting en Bouwnijverheid in de provincie Noordhol land, waarin stond dat de gemeente geen ander terrein voor die kleuterschool had kunnen vinden, dat de plek stedebouwkun dig weliswaar niet fraai, maar stedebouw kundig toch voldoende verantwoord was, dat ze uit een oogpunt van verkeersvei ligheid en rustige ligging toe te juichen valt en dat het gebouw slechts drieëneen halve meter hoog zal worden, hetgeen vol gens deze ambtelijke deskundige de zon niet wegneemt en dat de bewoonbaarheid van de omringende huizen niet door ge luidshinder zal worden aangetast. Ter zitting voerde een der heren Hoek aan, dat de gekozen plaats voor de kin deren zelf toch ook veel te benauwd is, maar keerde al gauw tot zijn uitgangspunt terug: „Het gaat om mijn liefhebberij en de burgemeester is toch ook zo voor de ouden van dagen!" Een der andere om- Advertentie Met één „Interunie" koopt U een aandeel in 300 zorgvuldig geselecteerde binnen- en buitenlandse fondsen. Inlichtingen bij iedere bank en commissionair N.V. INTERNATIONALE BELEGGINGS UNIE In de kamer aan het Florapark in Haarlem, waarin wij nog maar kort ge leden een gesprek hebben gehad met de heer J. Fontijne. spraken wij op de mor gen van Bevrijdinsdag met zijn opvolger als chef van het Haarlemse politiekorps: hoofdcommissaris A. L. de Boer. Een onbekende voor de Haarlemse politie mensen is de heer De Boer bepaald niet: van 1945 af heeft hij deel uitgemaakt van het Haarlemse korps: aanvankelijk korte tijd als inspecteur, later als hoofd inspecteur en commissaris. De heer De Boer kent de Haarlemse ver houdingen dan ook uitstekend, hetgeen ook blijkt uit zijn visie op de toekomst van het korps. Mét. de heer Fontijne onderstreepte hij de belangrijkheid van een nieuw hoofd bureau van politie. Hij verheugde zich er in, dat de gemeente als de raad de be nodigde twee ton voteert binnenkort de beschikking zal krijgen over de Kouden- hornkazerne. Eén van de ergste problemen waarmee de politie te kampen heeft, is het personeelstekort. De nieuwe hoofdcom missaris gelooft persoonlijk, dat men in de naaste toekomst niet zal kunnen ont komen aan een vergroting van de sterkte van de politiekorpsen, gezien de steeds groeiende taken. Als men met de mogelijk heid hiervan reeds thans rekening houdt, is het personeelstekort in Haarlem zijn bijna dertig vacatures op de minimum sterkte van thans nog bedenkelijker dan thans algemeen wordt aangenomen. Ge lukkig is de opleiding van jonge politie ambtenaren uitstekend, aldus de heer De Boer. De oorzaken van het personeelstekort zijn vele. al speelt natuurlijk de salariëring ook wel een rol. De heer De Boer was ech ter van mening dat het „dienen" bij de politie voorop moet staan. Een andere kwestie is, of het misschien niet wenselijk zou zijn een zekere vorm van compensatie te zoeken voor de vele inconveniënten van de politiedienst. De nieuwe hoofdcommissaris wacht thans een grote en verantwoordelijke taak, waar mee hij door zijn werk van de afgelopen veertien jaar in Haarlem, al min of meer vertrouwd is geraakt. Tot slot volgt hier een korte levensloop van de nieuwe hoofdcommissaris. De heer De Boer werd in 1910 in Hellevoetsluis ge boren. Hij volgde de rijks hogere burger school in Schiedam en was aanvankelijk klerk op arbeidsovereenkomst op het mi nisterie van Oorlog. Daarna was hij een jaar als correspondent in het particuliere bedrijfsleven werkzaam. Na een jaar in militaire dienst te zijn geweest als reserve officier kwam de heer De Boer op de po- litievakschool in Hilversum. Na de op leiding van twee jaar kwam hij als volon tair in Hilversum. Vier maanden later werd de heer De Boer benoemd tot adjunct-in specteur en op 1 oktober 1937 tot inspecteur en korpschef van Hillegom. In de oorlogs dagen van 1940 was hij als reserve-officier gemobiliseerd. Na de capitulatie keerde hij naar Hillegom terug. In januari 1942 werd hij gedetacheerd bij het directoraat-gene raal van politie. In februari 1945 werd hij overgeplaatst naar het toenmalige Staats- politiekorps te Haarlem in de rang van kapitein. Na de bevrijding werd hij inspec teur, op 1 maart 1947 hoofdinspecteur, ambtenaar eerste klasse, en op 1 september 1952 commissaris, hoofdambtenaar derde klasse. In deze rang was de heer De Boer de laatste tijd belast met de leiding van de algemene dienst (surveillance, radio-auto- dienst, verkeerspolitie, nfdeüng bijzondere wetten en arrestantenbowaring). wonenden kwam zijn pleidooi kracht bij zetten met foto's en schetsen van het zit je in de zon en van een situatieschets waaruit bleek, dat de muren van de kleu terschool de huizen tot op tien meter zou den naderen. Terwijl alle staatsraden zich over dit illustratiemateriaal bogen, merk te hij verder nog op dat het kwestieuze terrein slechts vijenveertig meter breed is, zodat hij bij bebouwing een galmgat zal worden. De directeur van Openbare Werken, ir. Ch. G. van der Vlis, hieid het meer bij officiële argumenten. De kleuterschool moet in de buurt blijven en er is geen ander terrein de appellanten wezen er op, dat bij het rooms-katholieke scholen complex aan de Overtonstraat nog ruimte is en de gemeente kan zich niet de luxe permitteren het terrein ongebruikt te laten liggen. Bovendien is een kleuter school toch altijd nog beter dan een speel tuin of een garage. Het schoolbestuur zal trouwens binnen twee maanden na de vol tooiing van de school het ovebrlijvende deel als tuin inrichten. Het toeganspoortje zal met geluiddempend materiaal worden bekleed. Tenslotte kwam ir. Van der Vlis met een formeel argument: de gemeente had de huur van het stukje grond drie bij vier meter —al per 1 januari 1958 aan de gebroeders Hoek opgezegd, zodat zij thans geen huurder van het terrein meer zijn en het zonder recht of titel ge bruiken. Staatsraad Schokking, die als rapporteur optreedt, toonde zich niet bepaald over tuigd: „Het terrein is toch wel klein. Zijn er, vooraf, dooi- 'Openbare Werken geluids- proeven genomen? En heeft de gemeente Advertentie het aantal continu-arbeiders in de omrin gende bebouwing nagegaan?" Het eerste bleek niet het geval te zijn en de tweede vraag wimpelde de directeur van Openba re Werken af met een vaag: „Toch zeker niet in deze tijd van woningnood! „En ge looft u werkelijk dat een paar heesters de geluidshinder kunnen ondervangen?" Toen de vertegenwoordiger van de gemeente zich op het ambtelijke vlak hield, boog staatsraad Schokking zich over de tafel en drong aan: „Ik zou zo graag eens willen weten of de gemeente en het schoolbestuur de zaak van de menselijke kant zouden kunnen beschouwen en bijvoorbeeld zoude overeenkomen, dat dat hoekje voor de ge broeders Hoek uitgespaard zal worden." Dat laatste was formeel niet mogelijk, zei ir. Van der Vlis, die de menselijke kant ongeveer als volgt benaderde: „Ik ben er toch niet op uit de heren Hoek weg te jagen. Maar aan de andere kant behoe ven zij daar toch ook niet te blijven wo nen. Zij kunnen toch naar een rusthuis!" Waarop de vice-president van de Raad van State, prof. dr. L. J. M .Beel, uitviel: „Ja, ze kunnen zich ook laten begraven!" Na mens het schoolbestuur gaf mr. F. van Dieren de verzekering, dat het schoolbe stuur zijn best zal doen de overlast voor de omwonenden zo gering mogelijk te doen zijn. Maar het terrein is ideaal met het oog op de afstanden tot de woningen van de kleuters. Maar staatsraad Schokking vond dat het niet erg is als ze tien mi nuten moeten lopen: „Dan komen die ook eens in de buitenlucht". „Maar die hebben nog andere kleine kinderen thuis",, repli ceerde mr. Van Dieren. Oud staat wel te genover jong in deze kwestie, waar over de afdelingen van de Raad van Sta te advies zal uitbrengen aan de Kroon. Advertentie Op de stralende bevrijdingsdag heeft de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur gisteren de viering van haar eeuwfeest ingezet met een historische optocht door Haarlem, de bakermat en het centrum van de vier eeuwen oude cultuur. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft deze optocht met de bestuursleden van „Bloembollencultuur" van het bordes van het stadhuis af gadegeslagen. Tijdens een ontvangst in de ridderzaal van het stadhuis heeft burgemeester mr. O. P. F. M. Crcmers vervolgens de jubilerende vereniging het geschenk van de stad Haarlem aangeboden. Met begeleiding van enkele muziek korpsen vertrok de optocht 's middags om twee uur van het Heemsteedse Sportpark. De vier wagens stelden enkele episoden uit de vier eeuwen bloembollencultuur voor. Dc door de heren Johan Greter en A. W van Driel ontworpen wagens werden ge presenteerd door de heer Jan Kraakman. Voor de kostumering had Cruys Voorbergh zijn adviezen gegeven. De praalwagens kwamen nu veel beter tot hun recht dan in het bloemencorso van de bollenstreek het geval was. Daar vielen zij te veel uit de toon, hier vormden zij een zelfstandig geheel. Voorts waren de wagens meer opgefleurd. Doordat de per sonen op de wagens thans meer het onder werp uitbeeldden, kreeg het geheel een veel levendiger karakter. De eerste wagen liet het begin van de bloembollencultuur zien: 1560. Men zag de Oostenrijkse ambassadeur De Busbecq uit handen van de Turkse sultan Suleiman de Geweldige enkele tulpenbollen ontvangen Ruim zeventig jaar nadat de tulpen bollen dank zij De Busbecq en Carolus Clu- sius in ons land waren gearriveerd, ont stond hier de dwaze tulpenhandel, waarbij duizenden guldens werden uitgegeven voor soms niet eens bestaande bollen. Deze episode werd op de tweede wagen uitge beeld. De wagen liet zien hoe onder de zotskap van de godin Flora enkele floris- ten al of niet bestaande bollen zaten te ver handelen, waarbij de florijnen soms in grote hoeveelheid van hand tot hand gingen. Ongeveer honderd jaar daarna ontstond een dergelijke windhandel in hyacinten- bollen, uitgebeeld in de derde praalwagen. Voorai aan het Franse hof stonden de hya cinten in hoog aanzien. De wagen liet een tafereel aan het Franse hof zien, waarbij Madame de Pompadour de toon aangaf. Tot slot werd de honderden kijkers ge toond, hoe dank zij de verbetering van de waterstand in „Rijnland" rond 1880 de bloembollenteelt belangrijk kon worden uitgebreid. De wagens maakten een bij zonder aardige indruk, hetgeen mede be reikt is door de voortreffelijke kostu mering en de wijze, waarop de figuranten het onderwerp tot leven brachten. Gereden werd onder meer langs Heem- steedse Dreef, Grote Houtstraat, Jansstraat, Kruisstraat, Grote Markt langs het stad huis, Koningsstraat, Gierstraat, terug naar Heemstede. Nadat de praalwagens waren gevolgd door een stoet van de allernieuwste auto's in een concours d'elegance en de laatste klanken van de diverse muziekkorpsen verstorven waren, sprak burgemeester Cremers in de ridderzaal het hoofdbestuur van „Bloembollencultuur" toe. Hij wees op de onverbrekelijke banden tussen de feestvierende vereniging en Haarlem, de bakermat en het aloude cen trum van de bloembollencultuur. Vol be wondering schonk mr. Cremers aandacht aan het vele werk dat de honderdjarige vereniging heeft gepresteerd, waarbij hij noemde de tentoonstellingen, keuringen, voorlichting, ziektebestrijding en naam geving. „Hiervoor hebben wij enorm veel res pect". De groei van de export, aldus mr. Cremers, is bereikt door de energie van de afzonderlijke leden, maar ook door de samenbundeling van alle krachten. „De bloembollencultuur is één van de pylers van onze economie. Onze stad is er trots op steeds het centrum van deze cultuur te zijn geweest, ook nu nog weinig bloem bollen meer binnen onze grenzen kunnen worden geteeld". De burgemeester zei dankbaar te zijn voor de bijdrage die kwekers en exporteurs hebben gegeven aan de bloei van Haarlem. Anderzijds heeft ook de gemeente Haar lem steeds haar daadwerkelijke medewer king aan de vereniging willen geven. „Moge de hartelijke verstandhouding tussen Haarlem en uw vereniging steeds blijven bestaan", zei mr. Cremers, die tijdens de viering liever de strijdbijl diep in de bol- lengrond begraven wilde laten en niet over het eigen gebouw van de vereniging wilde spreken. Voor dit eigen gebouw bood de burgemeester namens de gemeente Haarlem het schilderij „Het geschenk" aan, geschilderd door mevrouw Westendorp- Osieck en voorstellende een pan witte tul pen tegen een blauwe achtergrond. De voorzitter van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollencul tuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, toonde zich voor dit waar devolle geschenk zeer dankbaar. Verheu gend noemde hij het dat de eeuwfeestvie ring op historische bodem kon plaatsheb ben. „Haarlem is namelijk de bakermat van de Nederlandse bloembollencultuur", zei de heer Van Nispen. „Moge Haarlem altijd met ere en reden de erenaam Bloemenstad blijven dx-agen". Twee Haarlemse bloemenmeisjes onthul den het in mooie kleuren en vormen ge schilderde stilleven, nadat zij eerder de aanwezigen een tulp hadden aangeboden. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13