Bevrijdingsdag 1960 lm Renault Bestelauto's Burgemeester Cremers ontstak bevrijdingsvuur op Grote Markt Voor hoeder ALBA Goed geregisseerde taptoe feest voor oog en oor GARAGE DEN HOUT is „Haarlem" Demonstraties van lenig „Hercules' in Oost fclOEDERD&Q Kanselboodschap op Bevrijdingsdag Renners van Muggenronde haalden fakkel in prille ochtend uit Wageningen Truxini hielp Haarlem- Zuid-West feestvieren LOOSJ ES Ringrijderij in Noord trok dertig paarden en honderden kijkers Kinderoptocht door het centrum groot succes Spontaan volksfeest in kleurig Spaarndam ZANUSSI Duinbrand in park „De Kennemerduinen" HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Sunny Seat Zeepkistenraces Houdt uw haar gezond met HAIR TONIC sinaasappel citroen yruchtenlimonade •VRIJDAG 6 MEI 196 0 De Bevrijdingsdag is in Haarlem met zo mogelijk nog meer enthousiasme en plezier gevierd dan de Koninginnedag, die zoals wij maandag schreven overigens ook al een groot succes werd. Dat kwam in de eerste plaats door het uitzonderlijk mooie weer en verder omdat vrijwel iedereen een vrije dag had gekregen waardoor dus de diverse activiteiten bijzonder veel aandacht kregen. En opnieuw moeten wij zeggen, dat de organisatoren van de talrijke festiviteiten alle lof verdienen. Want van het begin (de reveille op de Grote Markt) tot het einde (het vuurwerk in Haarlem-Oost) liep alles op rolletjes. Kortom een dag van pret en vermaak, in he tcentrum, maar ook in alle andere delen van de stad, in de randgemeenten en in de bollenstreek. Overal werd op uitbundige manier echt feest, gevierd. Een feest dat pas langzaam ten einde liep toen het uit Wageningen afkomstige bevrijdingsvuur op de Grote Markt allang gedoofd was. Maar toen was dc taptoe al afgelopen en de kermis al gesloten. En toen had de klok van twaalf al voor de wat slaperige maar tevreden Haarlemmers geslagen. Advertentie 1 ton ƒ6700.-; 11/2 ton ƒ6900.-. Laadruimte 7 tot 8 m3. Garantie: 6 mnd. incl. arb.loon. Brandstofgebr. en onderhouds kosten zeer laag. Wegligging van de nieuwe typen, zowel leeg als geladen als een personenwagen. HOOFDAGENTE: Advertentie o'e stoel om lekker lui te luieren! VANAF 42.50 Klapfautcuil met verendé zitting voor tuin, balcon en 107c camping lo.73 Vederlichte aluminium fauteuil, verende zitting in fraaie streepdessins 29,30 '10 jaar ervaring, vakmanschap en degelijkheid Alléén: GROTE HOUTSTRAAT 123 Telefoon 22085 - 3 lijnen Een der hoogtepunten van het bevrij dingsfeest in het oostelijk stadsdeel was de demonstratie die de r.k. gymnastiekver eniging „Hercules" des middags op het Teylerplein gaf. Jongens en meisjes tot een jaar of zeventien toonden hun kunnen op de evenwichtsbalk, op de mat, aan rek en ringen en op de brug. Het programma werd vlot afgewerkt en de talrijke kijkers applaudisseerden na elk nummer. In de morgenuren vertrokken ongeveer zevenhonderd kinderen van leden van de Oranjefond „Prinses Juliana", begeleid door de St. Jorisb'and en de „Spaarne- bazuin", naar het Rembrandt Theater. Hier \yerden vrolijke kinderfilms ge draaid. Op het 'Nagtzaamplein zorgde de boeren- kapel „De Gortzakken" uit Assendelft des avonds voor een kolderprogramma. Tege lijkertijd was er aan de Emostraat een be vrijdingsbal. Een prachtig sluitstuk van deze feest dag in Haarlem-Oost vormde het vuur werk aan de Hannie Schaftstraat, dat de toeschouwers werd aangeboden door het Centrum Comité ter gelegenheid van het gouden jubileum der Oranjebond „Prinses Juliana". Advertentie EEN UNIEKE VERRASSING VOOR een mooi© chique tas vanaf 4.95 of parapluis vanaf 9.75 en vele andere nuttige geschenken, ook voor de kleine beurs vindt u bij s paraplu'sr GEN. CRONJESTR. 34-HAARLEM-TEL. 55684 Tijdens de diensten, die de samenwer kende kerken en gemeenten in Haarlem op Bevrijdingsdag hebben gehouden is een boodschap voorgelezen, waarvan de tekst als volgt, luidde: „Meerdere kerken in Haarlem is het een vreugde zich gezamenlijk tot U te richten, met de oproep om op de vijftiende verjaardag van de bevrijding, dank te brengen aan God, door Wiens hand we be vrijd werden van tyranniek geweld en hen te gedenken, die het offer van hun leven brachten voor de vrijheid. Het geschenk van de bevrijding hield in een nieuwe kans, God in vrijheid lief te hebben en te dienen. Het zou een grove 'ondankbaarheid zijn, Hem, nadat Hij ons uit een schrikbarende nood bevrijd had, de rug toe te keren,- en de goden van het materialisme te dienen. Deze dank aan en liefde tot God omvat ook alle menselijke verhoudingen. Wij denken aan gezin en samenleving. Daar om moeten wij van Christuswege een lich tend licht en een zoutend zout zijn. Het mag niet blijven bij woorden, maar het moet gezien worden aan onze daden, zodat wij ons licht laten schijnen voor de men sen, opdat zij onze goede werken zien en onze Vader, die in de hemelen is, ver heerlijken. Daarbij moeten wij ook elkaar, als christenen, die weten van de vrijheid, waarmede Christus ons heeft vrijgemaakt, vasthouden en samen heenleven, in de kracht van de Heilige Geest, naar het Rijk dat komt, opdat in en door ons volk Hem elke dag de eer en de glorie worden toe gebracht." Het meest ontroerende moment van de ze Bevrijdingsdag was waarschijnlijk het ogenblik, dat de burgemeester van Haar lem, mr. O. P. F. M. Cremers, gister morgen omstreeks tien uur op de Grote Markt in Haarlem met een uit Wagenin gen gehaaide fakkel het bevrijdingsvuur aanstak en kort daarna zich met een toe spraakje richtte tot de duizenden kinde ren. die even tevoren nog een oorverdo vend lawaai maakten, maar die voor een paar minuten doodstil stonden of zaten te luisteren. Burgemeester Cremers hield de jeugd namelijk voor, dat men „zeker feest en plezier kon gaan maken zoveel men wilde, maar dat iedereen toch goed moest begrijpen wat het wel betekende om in een vrij land te kunnen leven". Even tevoren had mr. Cremers, zoals gezegd, het bevrijdingsvuur aangestoken met ccn fakkel, die door tien jongens van de Haarlemse Muggenronde op de fiets uit Wageningen was gehaald. Vrijdagmorgen om één uur waren de Muggenjongens on der leiding van Tourleider H. C. van Hulst reeds per auto naar Wageningen vertrok ken waar zij ontvangen werden door de burgemeester van die stad, die na een toe spraak het vuur in Hotel De Wereld ont stak. Vervolgens begonnen de jongens aan hun 117 kilometer lange rit naar Haarlem, om beurten drie kilometer fietsend. Pre cies op tijd, om halftien arriveerden zij in Haarlem, en na een korte onderbreking veroorzaakt door een verkeersopstopping in de binnenstad konden zij de Grote Markt oprijden, waar Bert van der Pol de fakkel aan burgemeester Cremers overhandigde terwijl de drumband van BATO een fanfare sloeg en blies. Na deze plechtigheid kon er een begin gemaakt worden met de traditionele zeep kistenraces met levende motor, die onder auspiciën van het Centrum Comité Ko ninginnedag werden gehouden en die zo als alle elf voorgaande keren voortreffe lijk georganiseerd waren door garage Brinkmann. De 56 deelnemende equipes (bestaande uit een stuurder en een duwer) waren zo als gewoonlijk verdeeld in twee klassen, namelijk de groep jongens van 10-12 jaar en van 13-14 jaar. Aangemoedigd door de vele duizenden jeugdige toeschouwers werden de series, de kwart, halve en hele finales verreden aan het slot waarvan Peter Hofman en Cor Wezelman bij de juniores en Kees Cornelissen en Henk Smolenaars bij de seniores de sterksten bleken te zijn. Voor dit laatste koppel waren er behalve twee fietsen als eerste prijs ook nog een grote wisselbeker, die uitgereikt werd door de winnaar van verleden jaar, Rudi Akersloot. Ook in Haarlem Zuid-West heeft het wijkcomité een uitstekend programma in elkaar gezet, dat al om half negen in de ochtend begon met een muzikale rondgang door het christelijk fanfarekorps „Arti ct Religioni" en dat 's avonds besloten werd met een groot bevrijdingsbal in „Ons Ge bouw" aan de Kamerlingh Onnesstraat. Een groot deel van de dag werd verzorgd door het gezelschap van „Truxini". Des middags verscheen Truxini zelf als goo chelaar op de planken en in zijn jeugd- variété werd hij bijgestaan door de acro batische clown Up Kiki, door Joe Andy en John Davids. In de avonduren werd het programma onder meer verzorgd door conferencier André Meurs, de jongleurs Gerry en Ja- nine, de cabaretière Tonny Huurdeman, de muzikale clowns de Bollini's en door The Dutch Rolling Stars. In Zuid-West heeft men dus bepaald geens kans gekregen zich te vervelen, hetgeen overigens voor een groot deel te danken was aan het feest comité. dat trouwens bijzonder tevreden kan zijn over de grote belangstelling. Bert van de Pol, één van de jongens van de Haarlemse Muggenronde, die in Wageningen het bevrijdingsvuur hebben gehaald, overhandigt de fakkel aan burgemeester mr. Cremers, die er even later een bevrijdingsvuur op de Grote Markt mee ontstak. Ten slotte maakten alle prijswinnende duo's gezamenlijk een verdiende ereron- de. De uitslagen van deze races waren: Juniores: 1. Pter Hofman en Cor We zelman. 2. Aadhe Cornelissen en Leo Ver meer. 3. Martin Scholte en Ferry Lamé. 4. Ton Kroon en Dick Hoogervorst. 5. Ka rei Hijtink en Jan Dinkelbos. 6. Nico Koers en Dick van der Los. Seniores. 1. Kees Cornelissen en Henk Smolenaars. 2. Robby Ruigrok en Henk Geelen. 3. Dick Hensen en Ben Vermeer. 4. Fred van Woensel en Frans de Nieu we. 5. Dick Koster en Piet Lef fels. 6. Jaap Portegies en Ben Krol. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 100 - TEL. 17471-17472 Filiaal: RIJKSSTRAATWEG 125 - TEL. 54315 De ringrijderij in Haarlem-Noord, die vrijdagmiddag in aanwezigheid van vele honderden belangstellenden werd gehou den heeft bijzonder veel plezier opgeleverd. Niet minder dan dertig ruiters waren met hun paarden naar de Orionweg gekomen om te strijden om de eerste prijs van veertig gulden plus de niet te versmaden wisselbeker. Trouwens eveneens enthousiast was men in Noord bij het optreden van de boeren- kapel „De Peerdenkoppen", gerecruteerd uit de Harmonie St. Bavo die op diverse plaatsen in Haarlem-Noord leutige liedjes ten beste gaf. Tenslotte trok het beroemde bal champê- tre in de Marnixstraat 's avonds weer hon derden danslustigen, die over het asfalt schuifelden, begeleid door de Dixieland- band „The Jilles Society Gang". Advertentie Onthaal uw haar op Old Spice Hair Tonic. Dat is nodig! Elke dag! Want Old Spice Hair Tonic voorkomt roosvorming. Het geeft uw haar nieuwe glans en houdt het in model l/sCe HAIR TONIC S H U L T ON -.ROCKEFELLER CENTER De vele mensen die op bevrijdingsdag naar Haarlems centrum waren gekomen, hebben 's middags allereerst kunnen ge nieten van de gekostumeerde kinderop tocht, die om twee uur van De Doelen af vertrok. Een allerplezierigste optocht, waaraan bijzonder veel zorg was besteed. Het was een bonte stoet van de meest uit eenlopende figuren, waarvan de kinderen veel werk hadden gemaakt. Sommige on derdelen waren bijzonder origineel en geestig, andere onderwerpen waren weer goed uitgewerkt. Men zag natuurlijk weer verscheidene kleine marsmannetjes, clowns, muizen en poezen. Maar ook liep daar een kleine Faroek tussen een paar haremdames. En een wel zeer minuscule politieman bracht een vervaarlijke boef op, onmiddellijk ge volgd door een domme Augustus, mooi ge schminkt en in het pak gestoken, die zijn wandelstokje liet huppelen op de tonen van de muziek. De bij de kinderen zeer bekende Donald Duck marcheerde tussen een heel stel „duckies", feeën: godinnen en koninginnen werden afgewisseld door strijdbare In dianen. Een autootje van de „Tulpen- rallye" ging vooraf aan Jonas in de wal vis. Jeugdige ruimtevaarders deden de kijkers aan de toekomst denken, maar een groep ridders deed de gedachten terug keren naar langvervlogen tijden. Op een wagen voerden meisjes de slagzin mee: „Vrede aan de kinderen van alle naties". Het geheel was bijzonder leuk en leven dig, goed voorbereid en het bekijken ten volle waard. De bands van „Bato", „Jong Leven" uit Onderdijk, de Enkhuizer Drum band en de Spaarnebazuin zorgden voor vrolijke muziek tijdens de gekostumeerde optocht van de kinderen. Als er ergens ongedwongen en opge wekt feest wordt gevierd, is het wel in Spaarndam. Zonder dat wij ook maar één enkel stadsdeel van Haarlem te kort wil len doen mogen wij wel vaststellen dat waar het spontaan en vrolijk feestvieren betreft Spaarndam onbetwist de erepalm wegdraagt. Op een stralende dag als gisteren werkt hieraan natuurlijk in niet onbelangrijke mate aan mee: de kleur en schilderach tige sfeer van de Westkolk met de mu ziektent. de oude geveltjes, de bankjes en de grote groene bomen. En verder ais natuurlijke stoffering het water met de bootjes en de silhouetten van de in aan bouw zijnde schepen, waaraan op Bevrij dingsdag niet gewerkt werd. 's Morgens begon de vreugde voor de schoolkinderen. Tientallen stonden om tien uur al op de Pol met ballonnetjes in hun hand. Even later trokken zij voorafgegaan door het tamboerskorps van „Hermonie Crescen do" door het dorp naar Hansje Brinkers' monument. Daar gingen de ballonnen even later bij tientallen tegelijk de lucht in. Slechts een enkele, die door een kinder knuistje niet meer kon worden vastgehou den. had reeds eerder het luchtruim geko zen 's Middags waren er op de Westkolk spelen voor de oudere schooljeugd, waar bij met veel animo werd gestreden. Wij zagen onder meer meisjes met flessen tus sen de knieën geklemd pijlsnel naar de fi nish dribbelen. De volksspelen voor „per sonen boven de zestien jaar," zoals het programma aangaf, waren eveneens een succes. Het meest opmerkelijke was daar bij naar onze mening het doorgeven van een zwarte hoed in een kring van mensen op de maat van „Piet Hein" en andere muziekjes. Degene die de hoed droeg als de muziek stopte, viel af. De avond was gewijd aan een concert door „Harmonie Crescendo" in de muziektent. Advertentie COMPLETE KOELKAST 135 L. 498. Betaling desgewenst in overleg GROTE HOUTSTRAAT 158 HAARLEM - TELEF. 15426 Terwijl de jongens zich op de bevrij dingsdag druk maakten met de traditio nele zeepkistenraces op de Grote Markt, was er voor meisjes een ballonnen wedstrijd. De deelnemertjes even voor dat de ballonnen de lucht ingaan. Vele honderden toeschouwers hebben op de avond van de Bevrijdingsdag genoten van de „Bevrijdingstaptoe Haarlem 1960, die op de Grote Markt als hoogtepunt van de feestviering gegeven werd. Een onafgebroken spel van beweging, ritmische orde, vormgeving, klanken en kleuren in grote verscheidenheid ontwik kelde zich tegen het decor van Haarlems historisch marktplein met zijn fraaie eeu wenoude stadhuis tot een eenheid, die een zinrijke en aangrijpende apotheose van schone eenvoud kreeg in het gedeclameer de „Wilhelmus" met begeleiding van de met de tekst verbonden melodie. De samensteller van de taptoe, Wim van der Peijl had naast gebruikelijke marsmuziek, koralen en andere werken, marsen voor tamboers, pijpers- en hoorn blazerskorpsen ook twee intermezzi opge nomen, die droevige, bittere herinnerin gen opriepen aan de bezettingstijd en zijn verschrikkingen, maar waarmede ook een beeld werd gebracht uit de dagen der be vrijding: de geestdriftig toegejuichte in tocht der Canadezen. Het wegvoeren van gevagenen door „de bezetter" maakte met Advertentie Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers en jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tol Patinerden bewonderen het schilde rij, dat de gemeente Haarlem aan Bloemencultuurter gelegenheid van het eeuwfeest heeft aangeboden. Waarschijnlijk tengevolge van het on achtzaam weggooien van een peukje siga ret heeft donderdagmiddag een felle brand gewoed in het nationaal park „De Kenne merduinen" in Bloemendaal. Ruim drie ha duingrond nabij „Bleek en Berg" is door het vuur verwoest. Deze grond was begroeid met opgaand struikgewas. Het snelle optreden van de brandweer verhin derde, dat het vuur oversloeg op een na bijgelegen bos. Bij de blussing werd de brandweer bijgestaan door een groot aan tal burgers. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: J. H. Hertstein en E. Timmerman; V. J. Poppelaars en C. Tim- mers; B. M. de Wit en M. M. Abbink; A. Driessen en Y. J. Timmers; A. Rombout en T. B. van Luipen. GETROUWD: J. H. van der Hulst en B. F. Sassen; A. E. van der Reijden en E. M. de Bruin. GEBOREN: Arnout, z. van W. Terlouw cn A. van Dijk; Caspar Adrianus, z. van J. C. Grannetia en M. H. C. van Lent; Ed ward Wilhelmus Cornells Maria, z. van J. A. Vink en Th. J. M. de Vries; Theodorus Johannes, z. van R. Beers en J. Schols. OVERLEDEN: A. van den Broek, 75 j.; R. P. Dros, 64 j.; A. Semplonius, 69 j.; J. Juffermans, 84 j. het daarbij gespeelde koraal uit Bachs „Mattheus-passie een treffende indruk, ook al moest men de voordracht van Jan Camperts „Rebel mijn hart" door het te laat functioneren van de geluidsinstalla tie vrijwel geheel missen. De intocht der „Canadezen" verwekte nu haast evenveel geestdrift als vijftien jaar geleden, toen zij „echt" onze stad binnentrokken. Voor de eigenlijke taptoe waren ongeveer achthonderd medewer kenden ingeschakeld. Zij kwamen aange- marcheerd in muziekkorpsen en drum bands. Maar zij stonden ook verborgen op gesteld in het stadhuis, waarvan de deu ren als van een sprookjesburcht door ma gische krachten bewogen, opengingen en uitweg verleenden aan herauten en tam boervendels, die dan hun rol in het grote spel gingen spelen. De bevrijdingstaptoe bestond uit drie gedeelten: In het eerste deel lieten de deel nemende harmonie- en fanfarekorpsen: de Harmonie „Kunstkring Apollo", het Crescendo", de r.k. Harmonie „St. Bavo" en het fanfarekorps „Wilhelmus" zich gel den met het spelen van de mars „Semper Fidelis", „Land of Hope and Glory" van Elgar onder leiding van de dirigent Jan Groot en de mars „Arromanches" onder directie van Wim van der Peijl. Daarbij kregen de drumbands „Jong Leven" uit Onderdijk, „Sursum" uit Bloemendaal, „Bato" uit Haarlem en de Enkhuizer drumband eveneens een taak. Al deze uit voeringen klonken bijzonder goed, mede door de uitnemende akoestische medewer king. die de stadhuisgevel als klankbord kon geven. Het optreden van de drumbands kreeg bij het vormen van de letter „V" in drie voud de symbolische zin van het „Vrede, Victorie en Vrijheid" en verder bracht het bewondering voor de discipline, waarme de de figuraties gelopen werden met de volmaakte orde van het afwisselen van de ritmische tamboers-begeleidingen. Een zeer moeilijk probleem van ruim teverdeling door beweging werd hier met buitengewone beheersing opgelost en bij dit feest van beweging en ritme werd veel kleurige belichting en de kleuren van de uniformen van grote betekenis. Het was een lust voor het oog in het der de deel alle korpsen in uniformkleuren en met de schittering van het metaal der in strumenten te zien oprukken vanaf het stadhuis naar het midden van het plein. En indrukwekkend was daarna de stilte, waarmede het Wilhelmus als slot van deze taptoe aangehoord werd. Herhaaldelijk toonden de toeschouwers met hartelijke bijval hun waardering voor het werk van Wim van der Peijl. Een per soonlijk woord van bewondering richtte burgemeester Cremers tot deze enthou siaste volhardende leider en regisseur van dit grootse evenement op de bevrijdings dag. P. Zwaanswijk Geslaagd. De heer H. W. Tiemeijer uit Haarlem is in Den Haag geslaagd voor het examen eerste stuurman grote handelsvaart tweede gedeelte.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9