Afvaart van „Britannia" werd een uur vertraagd Bruidspaar liep in de City vast in de verkeersdrukte van het spitsuur Goed program- van circus Dejonghe in Heemstede Zes doden in het verkeer Tekeningen van W. J. van de Kerke in „In 't Goede Uur" De woningbouw in maart Koolzaadbespuiting doodt miljoenen bijen Overheid wenst stem in het kapittel dei- mij „Geneeskunst" De negen muzen De Busbecq biedt in Leiden Turkse bloembollen aan ZATERDAG 7 MEI 1960 11 Jaarverslag van academie voor voortgezet economisch onderwijs in Haarlem Jaarverslag Associatie voor Uitvaartverzorging Imkers in paniek Specialisten opleiding Mariene Dietrich naar Nederland Hans van Manen bij het Nederlands Dans Theater Staatssecretaris Veld kam p opende vijfde Week van de Fotografie Arena met Klucht van de koeals wagenspel (Van onze correspondent in Londen) Op een prachtige verstilde mei-avond, terwijl de schemer viel, is het koninklijke jacht „Britannia" langzaam en statig on der de hoge Tower-Bridge, omgeven door het wazige silhouet van de Tower, de dui zend jarige burcht aan de rivier en de oude Londense havenbuurten, naar zee vertrokken. De huwelijksreis naar Wcst- Indië, welke vermoedelijk zes weken zal duren, was begonnen. Duizenden juichten langs de oevers. De grote zeeschepen lie ten hun sirenes loeien als afscheidsgroet. Toen het paar Buckingham Palace ver liet werd het tot op het binnenplein uit geleide gedaan door de koninklijke fami lie en de overige gasten, die over de prin ses en haar echtgenoot een regen van rozenblaadjes lieten neerdalen als de mooist denkbare confetti. Prinses Margaret droeg een lichtgeel costuum met een „kozakken"-hoed in de zelfde kleur. Het bruidspaar maakte de rit naar de haven in een half geopende auto. Het paar wilde dat deze tocht zo informeel mogelijk zou zijn. Het waren tenslotte „de heer en mevrouw Arm- strong-Jones" die op reis gingen. Vandaar dat zij slechts door een enkele politiemo tor werden begeleid. Aangezien zij een half uur te laat het paleis verlieten, liep hun wagen al spoedig in de city vast in de chaos van het spitsuur. Tenslotte slaag de de politie er na veel moeite in het gevangen bruidspaar uit het verkeer te verlossen. Het oponthoud was een buitenkansje voor de duizenden bankbedienden en kan toormensen, die nu gelegenheid kregen de prinses en haar echtgenoot van vlakbij te zien en toe te juichen, maar het resultaat was dat de „Britannia" een uur te laat vertrok. Het muziekkorps van de mari niers, die deel uitmaken van de beman ning van het schip speelde op het achter dek vrolijke calypso-wijsjes om de West- indische sfeer er in te brengen. In de wijde omgeving beierden de kerkklokken. Toen het tweetal zich aan boord van de motorboot welke hen naar de gepavois- seerde „Britannia" zou brengen begaf, waren zij nog gedeeltelijk onder rozen- confetti bedekt. Toen de Britannia langzaam de rivier afstoomde keek Anthony Armstrong-Jones enigszins meewarig naar een wrak huis, een vroeger herberg aan het water, in een havenwijk van Oost-Londen. Dit heeft hij talrijke jax-en als zijn weekend-verblijf „met prachtig uitzicht op de Theems, ge bruikt. Had hij ooit kunnen dromen dat hij aan boord van een koninklijk zeekas teel als gemaal van prinses Margaret, dit haast onbewoonbare pand, een saluut zou brengen? Het schip verdween langzaam uit het gezicht met op het voordek twee eenzame figuren. Het wuivende bruidspaar Zo kwam voor de Britten het einde van een onvergetelijke dag. Velen vielen flauw Langs de huwclijksroutes moest giste ren, de tot dusverre warmste dag dit jaar aan 1.215 personen eerste hulp worden verleend, doordat zij zich in de drukte en door de warmte niet langer op de been konden houden. Op het ogenblik, dat prin ses Margaret in de glazen koets ons in de bocht van de Mali, op weg naar de abdij, passeerde, werd juist een flauw gevallen lid van de grenadiersgarde op de bran card weggedragen. Het was een koddig ge zicht om, terwijl alle gardesoldaten onbe rispelijk het geweer presenteerden, deze ene „gesneuvelde" beremuts met zijn vuurrode dracht horizontaal naast de koets te zien voortbewegen. In de Westminster Abbey vielen drie mensen flauw. Toen prinses Margaret voor Clarence House in de koets stapte, riep zij ver schrikt uit, terwijl zij trachtte de bruids japon recht te trekken, „oh, ik kan er niet mee gaan zitten!". „Pas op, de televisie camera staat recht tegenover je", waar schuwde prins Philip, die haar begeleidde. Prins Philip, ontspannen als altijd, heeft de gave anderen tactvol op hun gemak te stellen. Toen de bruid met ontzag moet zijn vervuld geweest, en zij de geheel ge vulde abdij aanschouwde met alle ogen op haar gericht, leidde hij enkele malen haar aandacht af. Uitstekende regie De regie van dc politie en het hanteren van de mensenmassa, welke na de terug keer van de koninklijke familie en de gas ten naar Buckingham Palace, tot het voor plein van het paleis toegelaten werd. was bewonderenswaardig. Het was angstaanja gend toen naar schatting tweehonderddui zend mensen als een vloedgolf over de brede Mali op het paleis kwamen aan stormen. Arm in arm probeerden de poli tiemannen dc massa met de rug op te vangen. Het leek even te lukken, maar toen kwam de doorbraak. Pas toen de ruimte geheel met mensen was opgevuld verscheen het bruidspaar op het balkon. De televisieuitzending van de B.B.C. was bewonderenswaardig, dankzij de centrale regie die het mogelijk maakte een direct totaal beeld van de gebeurtenisssen te ge ven. Op het balkon van het paleis, waar het paar met de koninklijke familie en de fa milie van de bruidegom werd toegejuicht, leek de bruidegom de bruid alle eer te willen geven. Hij bleef glimlachend maar gereserveerd toekijken, met de handen op de rug Slechts enkele malen hief hij de arm op om de hulde te beantwoorden. Langs de route van de bruidsstoet ging gisterochtend vroeg een auto, waarin man nen, die de gehele nacht op straat hadden doorgebracht zich elektrisch konden laten scheren. Het circus Dejonghe uit België, dat tot en met maandagavond aan de Sportpark laan in Heemstede zijn tenten heeft opge slagen, verkeerde vrijdagavond met zijn première in de nadelige omstandigheid, dat de zojuist gevierde nationale feestda gen wellicht het uitgaansbudget van het publiek teveel hebben verminderd, om hier nog een circusbezoek uit te kunnen financieren. Het aantal toeschouwers is dan ook niet bijzonder groot geweest. On getwijfeld had het programma een ruime re belangstelling verdiend, want het telt vele nummers van kwaliteit. Weliswaar moet men het hier zonder spectaculaire roofdiernummers stellen, doch daar staat tegenover, dat de dres suur op een meer charmante wijze is ver tegenwoordigd. Zoals de even komische als verbluffende verrichtingen van de vier chimpansees, gepresenteerd door Al De jonghe; de bijzonder fraaie Ierse jacht honden van Octave Dejonghe en de aller aardigste show van Gabriella, waarvoor zij diverse rashonden had afgericht. De inzet van dit programma was enigs zins zwak, doordat de optredende „India nen" zich tot de traditionele manipulaties beperkten en de daarop volgende „Vlaam se lachspecialisten" evenmin clowns van allure bleken. Wel revancheerden zij zich na de pauze enigszins, door zich op diverse instrumenten ware muzikanten te tonen. Verder bleek het als trio aangekondigd rijwielnummer inmiddels tot een duo te zijn teruggebracht: Sonia en Georgette, veelzijdig genoeg om ook de moeilijke professie van jongleuse tot in de perfectie te beheersen. Dit alles werd in een voor beeldig tempo afgewisseld door de onver klaarbare lichaamshoudingen van de con- torsioniste miss Joyce, de vermakelijke acrobatische toeren van de Bene Bros en de nog altijd graag bekeken verrichtingen van miss Sjeffolina op de draad. En ook de liefhebbers van de echte paardendres- suur, worden door Gaby en Boris Sobo- lewsky op hun wenken bediend. Voor het vermelden van dit programma, hebben wij dan de beste nummers voor het laatst bewaard. Dit zijn de Alto's, wervelwindacrobaten op de trampoline en de Walthons, die op de een of andere ma nier in staat bleken, de wetten der zwaar tekracht geheel naar eigen hand te zetten Voortreffelijk circuswerk, dat door het publiek met daverende bijval werd be loond. Het laatste nummer bestond uit een in vitatie, gericht tot de toeschouwers, nu eens op hun beurt in de piste te verschij nen, ten einde zich met de artiesten te meten op een dravend paard. Bij een ge slaagde demonstratie, werd een beloning van vijftig gulden in het vooruitzicht ge steld. Énige pientere knapen kwamen ter stond hun geluk beproeven, welke pogin gen uiteraard onder de nodige hilariteit werden gadegeslagen. Een amusant be sluit van een prima circusprogramma, dat men nog tot en met maandagavond in Heemstede kan bewonderen. De 28-jarige ongehuwde A. D. de Exter is om het leven gekomen, toen hij en zijn vriend met een motor verongelukten. De jongeman, die uit Made komt, was met een vriend, de 29-jarige C. de Jong, op een motorfiets naar België gegaan. De jongelui maakten zich in Antwerpen schul dig aan een verkeersovertreding en wer den aangehouden door de Belgische poli tie. Terwijl proces-verbaal werd opge maakt sloegen de jongelui op de vlucht. Zij reden zo hard, dat de agenten geen nut zagen in een achtervolging. In het dorpje Oorderen vlogen zij met de motorfiets te gen een silo. De duorijder overleed op weg naar het ziekenhuis. De bestuurder brak beide armen en benen en werd ook opge nomen. Botsing Op de Silvoldseweg in Terborg zijn twee bromfietsers tegen elkaar gebotst. Een van hen, de heer F. Reijnier, kwam uit de richting Doetinchem en trachtte een twee tal wielrijders te passeren, terwijl uit de richting Silvolde de heer G. Weenink na derde. Het fietspad bleek te smal voor deze manoeuvre met het gevolg, dat R. tegen W. opbotste. Deze werd ernstig ge wond; hij overleed ter plaatse. Het slacht offer was zevenentwintig jaar en onge huwd. R. kreeg lichte verwondingen. Overleden In het St. Josephziekenhuis te Venlo is de 65-jarige heer G. van de Oever over leden. Onlangs was hij met zijn bromfiets in botsing gekomen met een personenauto. Daarbij liep hij zware verwondingen op. Verkeersslachtoffers In het Binnengasthuis te Amsterdam is overleden de 75-jarige F. Derkinderen die dinsdag op het Rokin van een rijdende tram sprong en daarbij onder de wielen van de bijwagen raakte. Hij was met ern stige verwondingen aan het hoofd en beide benen in het ziekenhuis opgenomen. In het Wilhelminagasthuis overleed de vierjarige Adrie de Haas overleden aan verwondingen, opgelopen bij het onvoor zichtig overstekenwaarbij hij aangereden werd door een personenauto. In Drunen is op een wegkruising een ongeluk gebeurd, waarbij het negenjarig dochtertje van de heer L. Lommers uit Drunen werd gedood. Het kind, dat op de fiets op weg naar huis was, werd door een trailer overreden. Het overleed kort na het ongeval. JUSSI BJORLING IN AMSTERDAM De 49-jarige Zweedse tenor Jussi Bjor- ling is gistermiddag met een lijnvliegtuig van de SAS uit Stockholm op Schiphol aangeKomen. Zondagavond zal hij mee werken aan een concert, dat hei Amster dams Operakoor geeft in het Concertge bouw te Amsterdam. Deze foto, afkomstig van het Russische persbureau Tass, toont de overblijfse len van hel in de Kaukasus neerge haalde Amerikaanse vliegtuig. (Radio foto) In maart van dit jaar zijn 6.579 nieuwe woningen aan de voorraad toegevoegd, al dus blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor Statistiek. In maart 1959 wer den 6.374 woningen opgeleverd. In het eerste kwartaal van 1960 werden 16.923 woningen voltooid. Dit is 1.250 wo ningen meer dan in de overeenkomstige periode van 1959. toen 15.673 woningen ge reed kwamen. Van de in maart gereedgekomen wonin gen werden er 856 als systeemwoning ge bouwd. Gerekend tot en met maart 1960 zijn sedert de bevrijding 786.150 nieuwe wonin gen gebouwd. Het aantal woningen waarvan de bouw in maart 1960 werd aangevangen bedroeg 7.288, tegen 8.964 in maart 1959. In het eerste kwartaal van 1960 werd met de bouw van 18.929 woningen een aanvang gemaakt, tegen 18.091 in de overeenkom stige periode van 1959. Doordat het aantal begonnen woningen in maart groter was dan dat van de gereed gekomen woningen, steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen tot 89.612 aan het eind van die maand. EXPOSITIE VLAAMSE LETTERKUNDE In de Openbare Bibliotheek in Den Haag heeft de ambassadeur van België, baron F. V. van der Straten-Waillet, een tentoon stelling geopend, gewijd aan de moderne Vlaamse letterkunde. Na het openings woord van de ambassadeur gaf de Vlaamse schrijver Ward Ruyslinck in het kort een overzicht van de na de oorlog verschenen werken van Vlaamse letterkundigen. De tentoonstelling zal drie weken in de open bare bibliotheek te bezichtigen zijn. In „In 't Goede Uur" zijn deze maand tekeningen te zien van W. J. van de Ker ke. Zijn werk is enigszins te vergelijken met dat van een Giltay of een Steyn. Ik noem mensen uit onze buurt. De familie van dit soort echt Nederlandse tekenaars is groter. Van de Kerke werkt mogelijk wat vrijer dan de twee genoemden. Dat problematiek hem niet vreemd is blijkt duidelijker uit schilderijen, die ik van hem zag. Toch dacht ik dat ook aan deze pen seeltekeningen wel ernst viel af te lezen. Als Van de Kerke iets geleerd mocht heb ben van Rembrandt dan is het in ieder geval gewoon het hem dagelijks omringen de al tekenend te beleven. Door techniek, door penseelvoering en het gebruikte ma teriaal denkt men natuurlijk aan onze grootste schilder. Maar die uiterlijkheid is niet zo van belang. Van de Kerke is iemand, die zijn per soonlijkheid gerust wil laten gelden. Maar Uit het verslag van de academie voor voortgezet economisch onderwijs te Haar lem over het cursusjaar 1958-1959 blijkt, dat er zich in dat jaar 23 cursisten aan meldden. Aan het eindexamen werd deel genomen door vijf kandidaten. Uiteindelijk moesten twee kandidaten worden afgewe zen en kon aan drie kandidaten het eind diploma worden uitgereikt. Voor het cur susjaar 1959-1960 meldden zich 40 cursis ten, welk aantal nog nooit voor een cur susjaar bereikt werd. Het totaal aantal cursisten bedraagt thans 82, hetgeen even eens een record betekent. Voorts lezen wij in het jaarverslag, dat de academie het plan heeft een tweede subsidie-aanvrage in te zenden aan de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, waarbij zij haar verzoek breed voeriger zal motiveren dan de eerste keer toen de aanvrage om subsidie negatief werd beantwoord. Het ledental van de Eerste Coöperatieve Associatie voor Uitvaartverzorging u.a. is in het jaar 1959 met 467 leden gegroeid tot 23.174 het geen blijkt uit het jaarver slag. Tijdens vergadering van de leden raad werden de jaarstukken met algeme ne stemmen goedgekeurd. De aftredende bestuursleden H. J. Loppersum en F. Tij- sterman werden herkozen, evenals de af tredende commissaris, de heer A. H. Mohl. Voorts wordt in het jaarverslag melding gemaakt van de voorgenomen uitbreiding van het gebouw van de Associatie op de Zijlweg te Haarlem. Het was dx'ingend no dig dat het aantal rouwkamei's, dat thans zes bedraagt, woi'dt uitgebreid. Het be stuur heeft twee percelen grond aan de Gaelstx-aat in eigendom verworven vlak bij de bestaande garage. De mogelijkheid be staat een nieuwe garage te bouwen en de bestaande te transformeren tot rouwkamers Het aantal rouwkamers zou hiermee kun nen worden uitgebreid tot twaalf. Het be stuur hoopt hiermee te kunnen voorzien in de behoefte van de eei'ste twintig jaar. (Speciale berichtgeving) Duizenden Nederlandse imkers verkeren in paniekstemming. De oorzaak is de dood van miljoenen bijen in de Flevopolder, waar Rijkswaterstaat honderden liters zwaar vergif over het bloeiende koolzaad spuit. Dit is 'n onderdeel van de strijd tegen de glanskever en de snuitkever, die gro te schade aan het koolzaad kunnen aan richten. Er is een i'egeling waarbij de imkers de dag voordat er wordt gespoten een waar schuwing krijgen. Zij i'eizen dan 's nachts naar het veld om voor het licht wordt de kasten te sluiten, zodat de bijen de vol gende dag binnen moeten blijven. Maar als de zon dan op de kasten be gint te stralen wordt het zó heet in de kasten, dat duizenden bijen stikken. Het is dan een kwestie van kiezen. In de kasten stikken de bijen, er buiten vliegen zij hun dood tegemoet, want het gif in de bloemen is een insecticide, waaraan de bijen on middellijk sterven. In Frankrijk is wette lijk geregeld, dat er tijdens de bloei niet mag worden gespoten, maar volgens het Flevopolderbestuur is de oogst daar ook veel minder. „Het koolzaad gaat voor de bijen", zegt het bestuur, „en de imkers worden ieder jaar weer voor het spuit- risico gewaai'schuwd". De erkenning en registratie, als ook het geven van bevoegdheid tot opleiding van medische specialisten, is tot nu toe geheel in handen geweest van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst. De regering heeft door toedoen van de Maatschappij alle waarborgen gegeven in het belang van de volksgezondheidomtrent de kwaliteit van ingeschreven specialisten, maar acht ook het tijdstip gekomen dat ook de verant woordelijkheid van de overheid ten aan- zein van erkenning, opleiding en registra tie van medische specialisten tot gelding wordt gebracht. Onderhandelingen tussen de regering en de Maatschappij hebben geleid tot een ontwerp-overeenkomst, die inhoudt, dat in de specialistenregistratie-commissie (tot nu toe uitsluitend orgaan van de Maat schappij) een structurele wijziging wordt gebracht. Een centraal college, dat rege lende bevoegdheid voor ex'kenning, re gistratie en opleiding van medische specia listen zal krijgen, zal worden samenge steld uit één lid-hooglei'aar van elke me dische universiteit en een gelijk aantal niet universitaire specialisten, te benoemen door de Maatschappij tot Bevoi'dering der geneeskunst. Aan dit centrale college zul len als advisex-ende leden worden toege voegd twee vertegenwoordigei's van de overheid één te benoemen door het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, één door Sociale Zaken en Volksgezondheid alsmede twee door de grote ziekenhuisorganisaties aan te wijzen leden. De leden van het centraal colle ge worden benoemd voor een periode van vijf jaar en zullen terstond herkiesbaar zijn. Met de instelling van dit centraal col lege, dat in den vervolge de eisen vast gaat stellen ten aanzien van opleiders, op leidingsinrichtingen en -programma's, wordt de opleiding, erkenning en re gistratie van medische specialisten, die tot nu toe geheel in de px'ivaatrechtelijke sfeer geregeld was, meer in het publiek rechtelijk vlak gebracht. Dit blijkt ook uit het recht van veto, dat de minister van Ondei'wijs ten opzichte van besluiten van het centx-aal college bij deze nieuwe rege ling zal worden toegekend. De ontwerp-overeenkomst tussen de Maatschappij en de regering is neerge legd in een voorstel, dat het hoofdbestuur van dc Maatschappij aan de op 2 juli te Utrecht te houden algemene vergadering ter goedkeuring zal voorleggen. in zijn tekeningen dringt hij ons die niet op. Daarom is een tentoonstelling als deze zo rust schenkend als er een van tekenin gen van Rembrandt is. Van de Kerke ex poseert veel dat in zijn intieme omgeving ontstond, maar we zijn niet speciaal bij hem thuis. We zijn evenzeer bij ons zelf thuis. Zonder koel te zijn blijft Van de Kerke discreet. Tekent Van de Kerke, gezien enige zeer vlot neergezette zaken, soms alleen maar omdat hij het niet laten kan? Ik dacht, gezien zijn ernst, toch meer aan vinger oefeningen, waaruit de beste voor ons ge kozen werden. Met heel weinig veel te zeg gen was zijn doel in enkele stilleventjes en een daarvan doet ons dan ook werk van Cézanne herinnei'en. Zonder diens voor- beeld was hij mogelijk ook niet lot enkele boomstudies gekomen. Het werden overi gens studies met een toch eigen aard. Ont roering toont Van de Kerke in een teke ning naar een oude vrouw met doek om het hoofd, zonder overigens een spoortje van sentimentaliteit. Ontroerd kunnen we zijn van een joch met de handen in de zakken. Warmte gaat uit van tekeningen naar vrouwen, met dezelfde natuurlijkheid getekend als Rembrandt dat deed. Óm nu niet een overdreven indruk te geven van mijn waardering voor Van de Kerke kan dan gezegd worden dat bij een Rembrandt veel meer sprake is van vex-beelden. Dat weet Van de Kerke zelf ook wel. En zijn pogingen daartoe vertoont hij ook wel in zijn schilderijen. In „In 't Goede Uur" zien we hoe het op dit moment met Van de Kerke staat en dat is gezond. Ik schx-eef al dat hij van een grote familie is. Tegen over veel speculatie en mode staan in Ne derland een aantal tekenaars, schildex-en de tekenaars als Van de Kerke, en beeld houwers, die ons enige rust geven ten aan zien van de huidige ontwikkeling. Bob Buys Mariene Dietrich heeft bij haar aan komst in Hamburg een uitgesproken lau we ontvangst gekregen: op het vliegveld stonden ongeveer tweehonderd belangstel lenden, die een flauw applaus en enig af keurend gefluit voortbrachten toen 's we x-elds jongste gx'ootmoeder uit het vlieg tuig stapte. Op een gegeven moment ver zocht de impresario Collien haar even uit de auto te komen om het publiek on der ogen te komen. Het publiek staarde haar even zwijgend aan en Mariene keek zwijgend terug. In stilte stapte zij weer in de auto, die haar naar het hotel bracht Om elf uur zou Mariene optx-eden in de Staatsopera. Evenals in Berlijn zijn de toe'gangspx-ij zen in Hamburg gepeperd, ze variëren van tien tot honderd mark. Toch verwachtte de impresario in Hamburg een betere zaalbezetting te krijgen dan in Berlijn. Naar het Nederlands Theaterbureau mededeelt zal Mariene Dietrich met haar show, waaxTnee zij op het ogenblik een tournee door Duitsland maakt, in de nacht van 28 op 29 mei te Amsterdam optreden De voorstelling wordt gegeven in het Tu schinski-theater en vangt om half een des nachts aan. Aan de show van Mariene Dietrich werken ongeveer 50 personen in onder andex-e het orkest en het ballet De Nederlandse choreograaf en danser Hans van Manen zal per 1 september verbonden zijn aan het Nederlands Dans Theater. Hans van Manen was gedurende een reeks van jaren als solist verbonden aan het Operaballet te Amsterdam. Hij heeft zijn vox-ming als danser voornamelijk aan Franoise Adret te danken. Als choreograaf lu'eeg hij in 1957 zijn eerste officiële op dx-acht, van de gemeente Amstex'dam, om in samenwerking met Luctor Ponse voor de muziek en Dick Elffers voor decors en kostuums een ballet te ontwerpen, dat onder de titel „Feestgericht" bij het Ope x-aballet tot uitvoering kwam. Hans van Manen is x'eeds meer dan een jaar verbonden aan het gezelschap van Roland Petit in Parijs. Begin september zal Van Manen zijn verbintenis bij Roland Petit beëindigen. Toneelstuk over Helen Keiler. Dezer dagen is d.e door het Amex-ican Theatx-e beheex'de Antoinette Perryprijs toegekend aan het toneelstuk „The Miracle Woi'ker van William Gibson. Dit stuk behelst de geschiedenis van Helen Keiler op jeugdige leeftijd en van haar vriendin en lerai'es Anne Sullivan, die het doofstomme en blinde kind hielp. Op het terrein van de „musical comedy" werd de Perx-yprijs in de wandeling „Tony' genoemd ge deeld door „Fiorello" en „The sound of Music". De Tony-px'ijs is een van de drie px'ijzen die elk jaar voor bijzondere px-es taties op toneelgebied kunnen woi'den toe gekend; de beide andere zijn die van de New York Drama Critics Circle en de Pu litzerpx-ijs voor toneel. De Floriade-postkoets is vrijdagmiddag na een barre tocht vol avontuur in Lei den aangekomen. Niet alleen in de Sleu telstad maar ook in de Rijnstreek lokte de karos vele nieuwsgierigen de huizen uit. Nadat de karavaan bij de Wilhelmi- nabrug in Leiden van een escorte ruiters was voorzien, ging het onvermoeibaar verder naar de Hortus Botanicus waar prof Clusius achter wiens naam zich prof van der Pijl verschool, zijn grote vriend De Busbecq opwachtte. Deze begroeting kenmerkte zich door zwierigheid en hoofs heid. Nadat de plantenvorser en de we reldse ambassadeur elkanders kwaliteiten hadden geroemd, was het grote ogenblik aangebroken: met enkele toepasselijke woorden overhandigde De Busbecq zijn Leidse vriend de Turkse tulpenbollen waar over hij gedux-ende al die moeilijke kilo meters zorgvuldig had gewaakt. Hierna hield di-. A. A. Kampmann, directeur van het Nederlands instituut voor het nabije oosten te Leiden, een ï-eferaat over de roemruchte tulp uit Turkije, welk betoog ook door de koetsiers, de vermoeienissen en de bestofte kleren ten spijt aandachtig werd aangehoord. Hierna begaf het hoge gezelschap zich naar het stadhuis waar Leidens „schout" jhr. mr. F. H. van Kinschot de ambas sadeur en diens gevolg hartelijk toesprak. Na „een tocht van 38 dagen zijt gij hier in Nederland teruggekeerd, 400 jaar gele den heeft de ambassadeur De Busbecq de zelfde tocht gemaakt, al kwam hij als am bassadeur in eex-ste instantie niet verder den de residentie van zijn keizex'lijke Ferdinand de eerste te Wenen. In de tocht die gij, meneer de ambassadeur, met de bemanning van de postkoets en van de geleidewagens onder veel moeilijk heden en technische tegenslagen tot een goed einde hebt gebracht, symboliseert zich het begin van de diplomatieke be trekkingen tussen het nabije oosten en ons land. De tocht die thans gemaakt is, heeft deze betrekkingen nog veel meer ver sterkt, zo betoogde de burgemeester. Tot slot van de officiële ontvangst over handigde De Busbecq de burgemeester een missive van zijn ambtgenoot in Istan- boel. „Manifestaties als deze zijn zeer nuttig, want ze stimuleren een zinvolle vrijetijds besteding". Met deze woorden opende vrijdagavond de staatsseci'etaris van Eco nomische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, in het Concertgebouw te Amsterdam de vijfde week van de fotografie, die ditmaal in het teken staat van „De plaats waarin wij wonen". Dit is tevens het motto van een nationale fotowedstrijd, die in de week van de fotografie wordt gehouden. Deze wedstrijd kwam tot stand door gezamen lijk initiatief van de Vereniging van Ne- dei'landse Gemeenten en de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie. Staatssecretaris Veldkamp merkte voorts op, dat „in deze dynamische tijd de mens naast zijri normale werk in de fotografie een geestelijk evenwicht kan vinden." Het initiatief van het bedrijfsle ven, verenigd in de Stichting ter Bevorde ring van de Amateurfotografie, juichte hij van harte toe. De vele genodigden, onder wie burge meester Van Hall, de ambassadeur van India, de consul van Groot-Brittannië, de consuls-genex-aal van Duitsland, Frankrijk en Italië en een vex-tegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade, werden verwel komd door de heer J. T. F. Voorwalt te Overveen, een der voorzitters van de ge noemde stichting. Hij was verheugd over het feit dat de ovei'heid een open oog heeft voor de waax-de van de amateurfo tografie voor de vrijetijdsbesteding. Hij hoopte mede daarom dat de weeldebelas ting op fotoartikelen door de ovexTicid zal worden opgeheven, waardoor de fotogra fie binnen het bereik van nog meer men sen zal komen. Burgemeester deed ontdekking Burgemeester G. van Hall van Amster dam introduceerde, na een orgelintermez zo door Piet van Egmond, de nationale fotowedstrijd van de Vex-eniging van Ne derlandse Gemeenten. Hij vond het pret tig dat de opening van deze week van de fotografie in Amstex'dam geschiedt, te meer omdat de fotografie in Amsterdam haar Nederlandse zegetocht is begonnen. Burgemeester Van Hall had namelijk ont dekt dat zes weken na de „ontdekking" der fotografie, in oktober 1839 een Amstex-- damse kunstschilder (C. J. L. Portman) de vinding van Daguex're in Amsterdam heeft gedemonstreerd. Burgemeester van Hall i'eikte vexwolgens de Gouden Iris, de jaarprijs voor de fotografie, uit aan de heer G. A. W. Wagenaar te Zeist, voor zitter van de Bond van Nederlandse Ama- teux'fotografenverenigingen, die deze onder- scheiding kreeg voor het belangrijke wex-k dat door hem nationaal en internationaal werd en woi'dt verricht voor de bevorde ring van de amateurfotografie als verant woorde vrijetijdsbesteding. Ingeleid door regisseur Karei Prior be traden daai'na achtereenvolgens de violist Herman Krebbers, de cabaretière Hetty Blok, de pianist Cor Lemaire, het Tx-io Pim Jacobs met Rita Reys als zangeres en het violistenduo Sem Nijveen en Benny Behr voor het voetlicht. Hun optreden werd afgewisseld met de vertoning van enkele films. Na de 'pauze genoten de tal rijke aanwezigen van het optx-eden van de Franse chansonnier Henri Salvador, die begeleid werd door De Zaaiers onder lei ding van Jos Cleber. De toneelgroep Ax-ena zal eind mei de premièi'e uitvoeren van Bx-edero's „Klucht van de koe". Dit stuk wordt als wagenspel ingestudeerd onder regie van de Belgische x-egisseur Fred Engelen, on der wiens leiding tijdens het Holland Fes tival „De spieghel der Minne" zal wox'den vertoond. In augustus zal Arena de „Klucht van de Koe" een week lang iedex'e avond spe len op verschillende historische plekjes in Amersfooi't. Het ligt in de bedoeling om ook in juli in andere plaatsen voorstellin gen te geven. Bij het college van B. en W. te Amstex-dam is een vei'zoek ingediend om te mogen spelen op het oude Begijn hof en op de Dam. Arena heeft zelf de be schikking over paax'den en een wagen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11