Prinses Beatrix opende r.-k. jeugddorp in Limburg VELPON „Reserve-luiteant F. is niet in krijgsdienst te handhaven" Te weinig kandidaten voor de buitenlandse dienst !l Droogmaar niet warmer Beslag op postgiro van De Waarheid opgeheven Vluchtelingendelegatie bij de Koningin Ruzie om een rondje kreeg bloedig einde Meer clubhuizen en beter kader nodig Studie is velen te duur Waterstand in de Rijn blijft nog maanden laag Britse zeeman door politie in Hoek van Holland mishandeld? Nieuwe orders op „Friendships" Verzending van zeepost ZATERDAG 7 MEI 1960 2 Iets lijmen? van Ceta-Bever Spaarpot in oude hoed met huisvuil verdwenen v Nu is er... hèt middel tegen afwashanden Koningin en president Eisenhower wisselden boodschappen Speeltuinunie bijeen DE BALDAKIJNKWESTIE Toelichting van staats secretaris Galmeyer MINISTER LUNS KLAAGT Den Haag niet ongerust over Franse kernproeven Bidstond voor welslagen van Topconferentie Met rode vlag gezwaaid MAAGKLACHTEN? Prinses Beatrix heeft vrijdagmiddag tij dens haar tweedaagse oriëntatiebezoek aan Limburg in het plaatsje Horn bij Roermond het r. k. jeugddorp van de Zusters Dominicanessen van Bethanië offi cieel geopend. Het was zonder twijfel het hoogtepunt van de eerste dag van dit zon nige bezoek aan Zuid-Limburg. In dit jeugddorp zijn 240 kinderen, waarvan de ouders uit de ouderlijke macht ontzet zijn, opgenomen. Zij wonen in zestien pavil joens. Elk paviljoen biedt huisvesting aan een „gezin" bestaande uit meestal vijftien kinderen met aan het hoofd een leidster. De Prinses werd bij aankomst in het jeugddorp begroet door de algemeen over ste van het jeugddorp, moeder Imelda, die haar naar het dorpshuis leidde waar de bisschop van Roermond mgr. P. J. A. Moors zijn opwachting maakte. In de Beatrixzaal werd vervolgens door de kinderen een sprookje opgevoerd dat de totstandkoming van het jeugddorp tot on derwerp had, een kinderspel dat de Prin ses zichtbaar ontroerde. In de paviljoens van het jeugddorp be vinden zich, naast de grote huiskamer en slaapkamers voor de zestien bewoners, ook nog een keuken een speel- en een stu deerkamer. Het normale maatschappelijk leven wordt hier zoveel mogelijk in de praktijk gebracht. Zo ontvangt elk gezin een wekelijks huishoudgeld voor voeding, textiel, schoenen en dergelijke, artikelen die in de winkel van het jeugddorp ge kocht kunnen worden. Met de bouw van dit dorp werd in 1957 begonnen. Eind vo rig jaar kwam het gereed. .Vervolgens werd een der paviljoens „kraaienest" bezichtigd, waar kinderen de Prinses zelfgemaakte geschenken, een geborduurd stoelkussen en een triplex brievenstandaard aanboden. Bezoek aan Roermond Om vier uur 's middags arriveerde de Prinses in Roermond. Te voet werd een wandeling gemaakt naar de O. L. Vrouwe Munsterkerk. Een gedeelte van de route die men volgde was met gekleurd stof be dekt, waarin de wapens van Limburg, Roermond en Gelre waren aangebracht alsook een gekroonde B. Na een rondgang door deze historische grafkerk van de graaf van Gelre verliet de Prinses Roer mond, waar zij het diner gebruikte in het gouvernementshuis. Deze eerste dag van het bezoek werd afgesloten met de bijwo ning door de Prinses van de uitvoering ten bate van de Stichting Nederlands Comité Vluchtelingenjaar 1959-1960 in de Maas trichtse schouwburg, waaraan meewerk ten de Koninklijke zangvereniging „Maas- treechter Staar", leerlingen van het con servatorium van Maastricht, de ballet groep „Limburg" en de speelgroep „Lim burg". Advertentie De president van de rechtbank in Am sterdam heeft, uitspraak doende in het kort geding tussen de Stichting „Bepenak" (de uitgeefster van het dagblad „De Waar heid") als eiseres en drie dagelijkse be stuurders van de EVC als gedaagden, de vordering tot opheffing van een conserva toir beslag op de postgirorekening van De Waarheid toegewezen en die tot opheffing van dat beslag bij de girorekening bij de Gemeente Amsterdam afgewezen. Toen de ÉVC op 4 april j.l., op grond van een door haar in 1951 aan De Waar heid gegeven lening van 32.500, beslag deed leggen op beide rekeningen, was haar van de overdracht van de uitgave van „De Waarheid" door de C.V. Uitgeverij Pers organen aan de Stichting Bepenak niets bekend. De stichting nam niet de schul den van de C.V. Persorganen over. Deze overdracht, die op 1 oktober 1959 was ge schied, was pas op de dag dat de dag vaarding aan de EVC werd uitgebracht, in het handelsregister ingeschreven. De president nam aan, dat de rekening bij de postgiro staat ten name van de Bepenak en niet op die van de C.V. Pers organen, die een schuld heeft aan de EVC, en dat derhalve het beslag door de EVC onrechtmatig was gelegd. Het verzoek tot opheffing van het beslag op de rekening bij de gemeentegiro Amsterdam werd ge weigerd omdat dit, aldus de president, de feitelijke grondslag mist. Uit het proces verbaal van de beslaglegging blijkt niet dat die, zoals eiseres stelt, de te haren name staande rekening daardoor mede wordt ge troffen. Het vonnis werd bij voorraad uitvoer baar verklaard en de EVC werd veroor deeld tot betaling van de kosten van het geding. Luide bejubeld door de bevolking, wandelde Prinses Beatrix door het centrum van de oude Maasstad Roer mond naar de historische Munsterkerk. Een gedeelte van de route was met gekleurd zand bedekt, waarin (niet zichtbaar op de foto) de stads- en pro vinciewapens waren gevormd. Naast de Prinses links: de Commissaris der Koningin dr. F. J. M. A. H. Houben, rechts burgemeester mr. R. G. A. Hop- pener van Roermond. Koningin Juliana heeft vrijdagmiddag in paleis Soestdijk twintig vertegenwoordi gers van de vluchtelingenorganisatie ont vangen, die hebben bijgedragen aan de vluchtelingententoonstelling „Ontheemd, maar ongebroken. Deze tentoonstelling werd van 19 april tot 5 mei gehouden in het voormalige pa leis Noordeinde in Den Haag en door meer dan 4000 personen bezocht. De delegatie bestond uit vluchtelingen uit Hongarije, Polen, Oekraïne, Estland, Tsjechoslowakije, Letland, Rusland, Joego slavië, Bulgarije, Littauen, Roemenië, Hongkong, Algerije en Palestina. De mees- ton waren in nationale klederdrachten. De Koningin ontving als geschenk een album met grammofoonplaten van de volksmuziek uit de verschillende landen. De perkamen ten omslag, verlucht 'met tekeningen van een der vluchtelingen, draagt de titel: uit dankbaarheid aangeboden aan H.M. Ko ningin Juliana. 1959-Vluchtelingenjaar- 1960. Minister Luns zegt in de memorie van antwoord omtrent zijn begroting tot de Eerste Kamer: Hoewel het wereldvluchte- lingenjaar pas half 1960 ten einde loopt, kan reeds thans worden verklaard, dat de ze internationale campagne belangrijke en soms onverwachte resultaten oplevert. Het staat vast, dat het programma van de Ho ge Commissaris voor het beëindigen van het kampbestaan van vluchtelingen onder zijn mandaat, mede dank zij het wereld- vluchtelingenjaar, kan worden voltooid. Oplossing van het gehele vraagstuk in 1960 zal helaas niet mogelijk zijn. Er blij ven nog talrijke vluchtelingen in Europa, die niet in kampen verblijven doch niette min enigerlei vorm van internationale bij stand behoeven. Ook voor grote groepen vluchtelingen buiten Europa zowel oude als recente, blijven hulpprogramma's no dig. Vrijdagmiddag is bij een vechtpartij in Enschede de 45-jarige stukadoor T. L. L. levensgevaarlijk gewond. De man had met de 50-jarige J. M. in een café zitten knob belen om een rondje. Hierbij kregen beiden ruzie. Toen er enige rake klappen waren uitgedeeld rende M. naar zijn huis, haalde daar een broodmes en stak L. daarmee in de buik, in het linkerdijbeen en in de lin kerarm, waardoor een slagaderlijke bloe ding ontstond en in de hartstreek. Het slachtoffer werd vervoerd naar het ziekenhuis „Ziekenzorg" waar men door middel van bloedtransfusies het directe le vensgevaar kon doen keren. Zijn toestand is nog steeds ernstig. M. is opgesloten. Hij bleek later een ge kneusde rib te hebben. Een bejaard echtpaar uit de Busken Huetstraat in Den Haag is deze week zijn spaarduitjes 1.100.kwijt geraakt, toen de vrouw een oude hoed met de vuilnis man meegaf, waarin het spaarbankboekje met een tegoed van 200.en negen bank biljetten van honderd gulden waren opge borgen. De vrouw was dinsdag aan de schoonmaak en ruimde de hoed zonder verder nadenken op. De volgende dag werd de vergissing bemerkt en kwam de 81-jarige man bij de politie aangifte doen. In gezelschap van een kleinzoon is hij in Drente, op het terrein waarheen het Haag se huisviel wordt getransporteerd, zijn geld aan het zoeken, tot nu toe zonder resultaat Advertentie Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. Apothekers, Drogisten, Kappers en de Speciaalbranche Advertentie Blijkens een in Washington uitgegeven communiqué heeft Koningin Juliana ter gelegenheid van de 15de herdenking van de bevrijding een boodschap gezonden aan president Eisenhower. „De morele en ma teriële hulp die de Verenigde Staten ons in zo ruime mate gedurende en na de wereldoorlog geschonken hebben doen mij met vreugde deze gelegenheid aangrijpen, meneer de president, u en het Ameri kaanse volk, mede namens het volk van Nederland mijn beste wensen te zenden voor een vreedzame en voorspoedige toe komst". In zijn antwoord dankt president Eisenhower onder andere voor het monu ment met carillon dat Nederland te Ar lington heeft opgericht als een symbool van vriendschap tussen beide volken. In Rotterdam is vrijdag de tweedaagse algemene vergadering van de Nederlandse Unie van Speeltuin-Organisaties begon nen. Landelijk telt deze Unie thans 625 speeltuinorganisaties. De heer K. van Driel, hoofd van de af deling onderwijs en volksontwikkeling te Rotterdam zei in een referaat: „De unie zal zich moeten aanpassen aan de gewij zigde omstandigheden. De bouw van club huizen moet ter hand worden genomen de kadervorming moet intenser worden De unie zal er voorts op uit moeten zijn met nieuwe activiteiten als toneel, handen arbeid en dergelijke ook de oudere jeugd te binden. Staatssecretaris Calmeyer heeft geant woord op de schriftelijke vragen van het P. v. d. A. Tweede Kamerlid Wierda over de kwestie rond de reserve luitenant Faber, aan wie geadviseerd zou zijn eervol ont slag uit de militaire dienst aan te vragen. De staatssecretaris zegt, dat de betrok ken reserveofficier ongeschikt moet wor den geacht, in de verkregen rang bij zijn wapen te dienen op grond van de over weging dat deze officier zijn gevoelens inzake de verzameling van gelden voor een baldakijn voor de koningin, heeft ken baar gemaakt op een zodanige wijze, dat hij, in militair verband niet langer kan worden gehandhaafd. Hij heeft zijn gevoe lens kenbaar gemaakt door middel van een op zijn instigatie in een dagblad ge publiceerde brief van denigrerende strek king voor de daarin aangeduide ambtsdra gers waarin de Koningin mede werd be trokken, en waarin de schrijver zelf me dedeelt „nog steeds" niets te begrijpen van de stijl van het officierskorps, waar van hij als reserve-officier deel uitmaakt. Deze brief werd door hem ondertekend De situatie met betrekking tot de aan melding voor de opleiding tot ambtenaar van de buitenlandse dienst is vooral de laatste jaren een onderwerp van voortdu rende zorg van het departement van Bui tenlandse Zaken. Weliswaar is het aan tal aanmeldingen van gegadigden in ver gelijking tot het verleden niet aanmerke lijk teruggelopen, doch kwalitatief gespro ken valt er een zekere achteruitgang te constateren, zodat er rekening moet wor den gehouden, dat bij handhaving der hui dige beoordelingscriteria er de komende jaren minder aspirant-ambtenaren in de buitenlandse dienst kunnen worden opge nomen dan noodzakelijk wordt geacht, zo deelt de minister Luns in zijn begroting •or 1960 van de Eerste Kamer mede. De oorzaken van dit verschijnsel hebben de volle aandacht. Naar het oordeel der commissie van onderzoek naar de ge schiktheid en bekwaamheid der kandida ten moet deze verminderde belangstelling voor de buitenlandse dienst mede worden toegeschreven aan het gebrek aan finan ciële middelen der kandidaten die reeds een universitaire studie achter zich heb ben, om zich op eigen kosten dan wel op die van hun ouders op het examen voor te bereiden. Als gevolg hiervan werd het vorig jaar besloten, kandidaten, die in be ginsel geschikt en bekwaam worden be vonden, op arbeidsovereenkomst in dienst van het departement te nemen, teneinde hen in staat te stellen gedurende de tijd van voorbereiding op het examen in hun levensonderhoud te voorzien. Betere honorering? Welke andere factoren overigens op de verminderde belangstelling voor het vol gen van een loopbaan in de buitenlandse dienst van invloed zouden kunnen zijn, is nog in onderzoek. Mocht het ter ver betering van de huidige situatie nodig blij ken, de financiële positie van de in het buitenland geplaatste ambtenaren van de buitenlandse dienst te herzien, dan zal daarmede bij de vaststelling der komen de begrotingen rekening dienen te worden gehouden. Minister-president De Quay heeft, als minister van Buitenlandse Zaken ad inte rim, geantwoord op de schriftelijke vragen van het P.S.P. Tweede-Kamerlid N. van der Veen over de tweede Franse proef explosie van een atoombom in de Sahara. Hij zegt o.m. dat de regering niet van te voren in kennis gesteld is omtrent de plan nen tot het uitvoeren van deze tweede proefexplosie. Of deze van Franse zijde wordt gezien als een in een reeks van verder te nemen proeven, is de regering niet bekend. Hoewel dit aspect haar voortdurende aandacht heeft, beschikt de regering niet over gegevens, die onomstotelijk aantonen, dat van een voor de gezondheid gevaar lijke stijging van de radioactiviteit als ge volg van de Franse proefexplosies kan worden gesproken. Het is niet verantwoord bij voorbaat reeds te stellen, dat voort zetting van deze proeven, zo daarvan al sprake zou zijn, een gevaar voor de ge zondheid, met name van het nageslacht, betekent. Overigens blijft de regering zich op het standpunt stellen, dat zo spoedig mogelijk een regeling dient te worden ge troffen voor een gecontroleerde stopzetting der proefexplosies. De regering is niet voornemens van haar verontrusting inzake de voortzetting van de Franse kernbomproeven blijk te geven bij de Franse regering of voor het forum van de UNO of andere internationale or ganisaties. met vermelding van zijn militaire rang, met de kennelijke bedoeling aan te geven, dat de brief geschreven werd in zijn kwa liteit als officier. Op grond hiervan heeft de staatssecre taris gemeend bedoelde reserve-officier in de "gelegenheid té moeten stellen, zelf de consequentie uit de door hem kenbaar ge maakte gevoelens te trekken en een ver zoek om eervol ontslag uit de militaire dienst in te dienen. Een advies van een commissie, als bedoeld in de wet voor het reservepersoneel der krijgsmacht, was hierbij niet nodig. Dit advies is slechts vereist indien wordt overwogen de betrok kene ongevraagd eervol ontslag als reser ve-officier een dusdanig ongevi-aagd eervol ontslag als reserve-officier te verlenen, al dus de staatssecretaris. Indien de betrokken reserve-officier een dusdanig ongevraagd eervol ontslag wordt verleend, is te zijnen aanzien de Dienst plichtwet weer volledig van toepassing. Hij zou dan inderdaad als dienstplichtige opnieuw kunnen worden ingedeeld. In een geval als het onderhavige wordt de be trokkene evenwel geen mobilisatiebestem ming toegekend en wordt hij derhalve als dienstplichtige niet meer in werkelijke dienst opgeroepen. De staatssecretaris is van mening, dat in dit geval niet kan worden gesproken van verlaging in rang in de betekenis, welke aan dit woord wordt toegekend in het militaire straf- en tuchtrecht. De ver laging is een strafmaatregel, terwijl in het onderhavige geval slechts sprake is van een uit de wet voortvloeiende verandering van status. Voor deze tijd van het jaar, waarin an ders vooral het smeltwater uit Zwitserland voor een flinke was van de Rijn kan zor gen, is de huidige afvoer van deze rivier van slechts 1200 kub meter per seconde bij zonder laag. Dit wijst op een zeer lage stand van het grondwater voor het ge hele stroomgebied en een afwezigheid van noemenswaardige hoeveelheden sneeuw. Er zal een aanzienlijk neerslagsurplus nodig zijn om de afvoer weer op een nor male waarde te brengen. Op korte ter mijn is die, gezien de weersgesteldheid, niet te verwachten. Wel zal de tempera- tuurverhoging der laatste dagen kunnen leiden tot een versnelde afvoer van de restanten sneeuw. Zelfs wanneer de neerslagen verder normaal zouden zijn zal men, naar ons door de Rijkswaterstaat wordt medege deeld, voor maanden op een lage rivier moeten rekenen. En waar de afvoer op dit moment die van een droog jaar als 1949 evenaart en slechts weinig groter is dan van 1921 zal reeds een gering neer slagtekort kunnen leiden tot een uitgespro ken lage rivierafvoer. Volgende week zondag De Rooms-Katholieke kerk, de Neder landse Her-vormde kerk, de Gereformeerde kerken, de Evangelisch-Lutherse kerk, de Doopsgezinde Broederschap, de Remon strantse Broederschap, de Oud-Katholieke Kerk, de Unie van Baptistengemeenten en de Vrije Evangelische Gemeenten hebben besloten de kerken in Nederland op te roe pen op zondag 15 mei, voorafgaande aan het begin van de conferentie der wereld leiders te Parijs, te komen tot een ge meenschappelijk gebed voor gerechtigheid en vrede onder de volken. SHOTLEY (UPI) Stoker James Han- ley, beweert dat hij donderdag in Hoek van Holland tijdens de viering van de be vrijdingsdag is afgetuigd door vier poli tiemannen, nadat hij met een rode scheeps vlag had gezwaaid. Hanley zei dat de agen ten, toen hij nog op de grond lag, bloe dend en met kneuzingen by hem weg liepen, zonder een verklaring van hun ge drag te geven of hem te bekeuren. Han ley verklaarde vrijdag in Shotley (Enge land) dat zijn rug en schouders nog bij zonder pijnlijk waren. Hanley, lid van de bemanning van de „Duke of York" (4.325 ton), vertelde dat hij met enkele maats van een vrachtauto af naar de viering keek. „We vonden het niet leuk dat we niet een Britse vlag tus sen de andere vlaggen zagen en ik pakte de rode seinvlag om er mee te zwaaien. Het was als een grap bedoeld en ik ver wachtte niet dat politie met gummistok ken op mij af zou komen", aldus Hanley, die verder zei dat voor zijn schip ver trok, hij van een Nederlandse functionaris te horen kreeg dat hij gearresteerd zou worden als hij naar Nederland zou terug keren. Een van de metgezellen van Hanley, Bert Copeland uit Harwich, die ook stoker op de Duke of York is, zeide dat veel mensen onder het publiek geschokt waren door het incident, maar er niets tegen kon den doen. „Hanley stond op het punt de vlag terug te zetten, nadat hem dit dooi de politie was verzocht, maar voor hij dat kon doen greep een van hen hem bij zijn nekvel, trok hem van de vrachtauto en sloeg hem neer zonder geprovoceerd te zijn. „Toen kwamen er nog drie agenten bij en Hanley kreeg er met gummistokken van langs. Toen hij op de grond lag, maak te een van de politiemannen een gebaar alsof hij Hanley het hoofd wilde inslaan maar we slaagden er in, hem tegen te houden". Nadat op 4 mei door de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij Pakistan Interna tional Airways een contract is gesloten met de n.v. Fokker, heeft thans ook de Nieuw Zeelandse maatschappij New Zealand Na tional Airways Corporation voor de twee de keer een order geplaatst voor vier vliegtuigen van dit type. In november 1959 kocht, deze maatschappij vier „Friend ships". Tevens heeft zij een optie op nog drie „Friendship"-vliegtuigen. Met deze bestellingen is het orderboek van Fokker nu gestegen tot 79 „Friend ships". Vele maatschappijen hebben nog een groot aantal opties op deze toestellen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter do naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Algorab" (9 mei). Australië: ss „Ixion" (8 mei), ss „Mosel- stein" (11 mei). Brazilië: ms „Algorab" (9 mei). Canada: ss „Rotterdam" (8^ mei), ss ..Soestdijk" (11 mei). Chili: via New York (8 en 11 mei). Indonesië: ms „Weltevreden" (12 mei). Ned. Antillen: ms „Artemis" (9 mei). Nieuw Zeeland: ms „Ceramic" (12 mei). Suriname: ms „Ammon" (11 mei). Unie van Z.-Afrika: ms „Pretoria Castle" (8 mei) en Z.W. Afrika: ms „Ommenwerk" (10 mei). Brits Oost Afrika: ss „Africa" (14 mei). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Inspectie. De bevelhebber der zee- strijdkrachten, vice-admiraal L. Brouwer, zal van 15 tot en met 24 mei een inspectie bezoek brengen aan de Koninklijke Marine op de Nederlandse Antillen, gevolgd door een bezoek van 2 tot en met 14 juni aan de Verenigde Staten, met name aan New York, Washington, Norfolk en Newport. Burgemeester gaat heen. De burge meester van 's-Hertogenbosch, mr. H. J. M. Loeff, zal op 30 september zijn ambt neer leggen wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Experts naar Suriname. Vandaag ver trekken de heren prof. dr. F. H. Schmidt en J. M. Hillenius voor enige weken naar Su riname in het kader van de Nederlandse technische hulp. Professor Schmidt, leider van het wetenschappelijk onderzoek af deling weerdienst en luchtvaartmetereo- logie van het KNMI te De Bilt, zal de re gering van Suriname advsieren omtrent 'n reorganisatie van de metereologische dienst daar te lande. De heer Hillenius, hoofdambtenaar bij het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid, zal aan de Surinaamse autoriteiten advies uit brengen omtrent vraagstukken verband houdende met de scholing van arbeiders in Suriname. Erclyst. De griffie van de Tweede Kamer vestigt er de aandacht op, dat aan verzoeken om in de erelijst van gevallenen een bladzijde, waarop een bepaalde naam voorkomt op een bepaalde datum om te slaan onmogelijk kan worden voldaan. De lijst is te bezichtigen op de dagen, waarop het gebouw van de Kamer is geopend, in het algemeen het geval van 7.30 uur v.m. tot 7.00 n.m.; des zaterdags tot 2.00 uur. Evenwel kan een ieder zich ervan over tuigen of bepaalde namen in de erelijst voorkomen. De portier van de Tweede Kamer heeft daartoe een alfabetisch re gister met alle namen die in de erelijst zijn opgenomen. Flevoland in bloei. Evenals verleden jaar bloeit in een groot gedeelte van Oos telijk Flevoland reeds het koolzaad. Ruim 2600 Hectare zijn met dit gewas beplant, tegen 2000 hectare verleden jaar. Ter ver gelijking diene, dat in overig Nederland buiten de IJselmeerpolders nog geen 460 ha koolzaad is geplant. De polder trekt zo veel kijkers, dat de V.V.V. Kampen dage lijks in de middaguren speciale excursie bussen langs de koolzaadvelden laat rijden. Beveiligd. In Rotterdam zullen maan dag bij de overweg en aan de Charloise Dijk in de Albert Plesmanweg en in dè Verlengde Waalhavenweg knipperlicht installaties in dienst worden gesteld. Advertentie AFGELOPEN 1 Zuurbranden en heftige oprispingen! AFGELOPEN 1 door VENTROLETTEN Deze speciaal bewerkte, onschadelijke maagtabletten heffen direct al die narig- heid op: ook dat nare zeurende-vermoei- ende gevoel in de maagstreek verdwijnt prompt en keert niet terug. U gaat met genoegen aan tafel en hebt weer lust in het leven. Ventroletten brengen blijvende verbetering. Probeer direct een doosje Ventroletten prijs f. 3.75; of neem een radicaalkuur (gelijk aan vier doosjes) prijs f. 12.-. Verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. Valkhoff's pharmaceutische fabriek Postbus 194 - Haarlem Verkoopkantoor: Fa H. ten Herkei N.V. Hilversum Boven Europa zijn de barometerstan den nog steeds hoog, maar er heeft wel een verschuiving plaats in de positie van het hogedrukgebied. Dat bevindt zich thans in de Poolstreken en heeft een uit loper in de richting van de Balkan, ter wijl een andere uitloper in de richting van Frankrijk wijst. De wind is daardoor naar oostelijke tot noordoostelijke richtingen ge draaid. Boven Denemarken en de Duitse bocht bevindt zich een wolkenveld dat dooi de noordoostelijke wind in beweging komt. Enkele wolkenvelden zullen waarschijn lijk in ons land doordringen, maar daar naast zijn toch ook zonnige perioden te verwachten. De temperaturen zullen niet verder stijgen. In het noorden van het land is zelfs een geringe daling van de tempe ratuur waarschijnlijk. Overigens zal de droogte het hele weekeinde aanhouden. WERKRAPPORTEN Temperaturen Duiten- en binnenlandheden morgen 7 uur Neerslag: laatste 84 uur Zondag 8 mei Zon op 4.58 uur, onder 20.16 uur. Maan op 16.46 uur, onder 3.52 uur. Maandag 9 mei Zon op 4.56 uur, onder 20.17 uur. Maan op 18.03 uur, onder 4.20 uur. Maanstanden 11 mei 6.43 uur volle maan. 17 mei 20.55 uur laatste kwartier. 25 mei 13.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 7 mei Hoog water 0.29 en 12.55 uur. Laag water 8.06 en 20.57 uur. Zondag 8 mei Hoog water 1.23 en 13.47 uur. Laag water 9.11 en 21.50 uur. Den Helder onbewolkt 0 15 0 Ypenburg onbewolkt windst. 21 0 Vlissingen licht bew. z 20 0 Eelde licht bew. ono 20 0 De Bilt onbewolkt no 22 0 Twente onbewolkt windst. 23 0 Eindhoven onbewolkt O 23 0 Zd-Limburg onbewolkt windst. 22 0 Helsinki onbewolkt w 9 0 Stockholm licht bew. ono 13 0 Oslo geheel bew. ozo 12 0 Kopenhagen geheel bew. n 13 2 Aberdeen licht bew. windst. 18 0 Londen zwaar bew. ono 22 0 Amsterdam onbewolkt ono 22 0 Brussel onbewolkt windst. 23 0 Luxemburg onbewolkt no 21 0 Parijs licht bew. windst. 23 0 Bordeaux onbewolkt windst. 23 0 Grenoble onbewolkt windst. 21 0 Nice zwaar bew. wnw 19 0 Berlijn zwaar bew. n 22 0 Frankfort onbewolkt O 23 0 München onbewolkt z 17 0 Zürich onbewolkt windst. 18 0 Genève onbewolkt zw 19 0 Locarno licht bew. O 18 0 Wenen half bew. nno 17 0 Innsbruck zwaar bew. w 16 0 Belgrado zwaar bew. no 2 Athene onbewolkt windst. 23 Rome licht bew. ono 22 1 Ajaccio zwaar bew. ono 17 0 Madrid onbewolkt n 24 0 Mallorca half bew. windst. 25 0 Lissabon onbewolkt nw 23 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2