Nieuwe kernproeven, nu ten bate van controle van explosies Wereldnieuws r Van dag tot dag Samenvoe; Vertrouw de schoonheid van uw huid toe aan de wetenschap Akkoord niet verwacht, wel kans op het effenen van de weg naar uitbanning OP WEG NAAR DE TOP (2) ZATERDAG 7 MET 1960 3 Nehroe sceptisch over Gemenebest-overleg Moordenaar van Trotzky vervroegd vrijgelaten Van Mexico via Cuba op weg naar Europa Een gezonde huid is uw mooiste bezit... T I mM mm -:§mm NIEUWE ENDOCIL huidverzorgingspreparaten bieden u een volledige wetenschappelijk verantwoorde *schoonbeidsbehandeling - elke dag, in slechts enkele minuten huidverzorgingspreparaten schenken schoonheid door gezondheid! Verkoopkantoor voor Nederland: Kennemer Handel-Maatschappij N.V., Amsterdam Stap voor stap Nog niet klaar Hatta schrijft Sukarno's systeem zal hem niet overleven Eisenhower tekent wet op burgerrechten Kiesrecht van negers in Zuiden blijft précair Pïèrlót Paus Joannes in augustus naar Miinchen? Ter gelegenheid van het eucharistisch congres Op de I raatótoel ill; Grotere bestuurlijke eenheden. Ziedaar heel in het kort de tendens, die spreekt uit het nu gepubliceerde maar reeds van mei 1958 daterende rapport van de Provinciale commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noord holland, naar haar eerste voorzitter wij len prof. dr. H. N. ter Veen ook wel ge noemd de Commissie-Ter Veen. Nu moet men bij een nadere beschou wing van de resultaten van die diepgaan de studie van deze commissie niet verge ten, dat het hier adviezen aan Gedepu teerde Staten betreft. Adviezen, die richt lijnen aangeven, volgens welke de com missie de verdergaande ontwikkeling in de provincie Noordholland ziet, maar waarvan thans nog allerminst vaststaat, dat zij ooit kracht van wet verkrijgen. Van de reeds eerder gepubliceerde rapporten van de commissie met betrekking tot de Kop van Noordholland, West-Friesland, het Gooi en de Vechtstreek is tot dusver re nog niet zo erg veel werkelijkheid ge worden. Met deze beperking voor ogen kan men niettemin veel bewondering hebben voor de zéér uitvoerige, grondige en deskundi ge wijze waarop de commissie thans onder voorzitterschap van de heer C. Tho- mése haar taak heeft opgevat en voor de vorm waarin zij haar adviezen heeft uitgebracht. De door de commissie bepleite grotere bestuurlijke eenheden zouden voor wat Noordholland aangaat de voorlopige afsluiting kunnen vormen van een ontwik keling, die in ons dichtbevolkte land al decennia-lang aan de gang is. Steeds meer groeien de steden in de randstad Holland naar elkaar toe en waar het moment ge komen is dat zij elkaar raken speelt on middellijk de kwestie „annexatie" een rol. Dit woord heeft een onmiskenbaar on gunstige klank gekregen en daarom spreekt men tegenwoordig liever van het wat aangenamer klinkende „samenvoeging". De argumenten, die de commissie ten gunste van de door haar bepleite samen voeging van Haarlem en zijn randgemeen ten, evenals van de IJmond-gemeenten aanvoert, klinken oprecht en kunnen zeker overtuigend genoemd worden. Vooral waar het rapport de reeds bestaande eco nomische, maatschappelijke en culturele eenheid noemt en waar zij wijst op de voordelen, die de bevolking heeft te ver wachten van een groter bestuurlijk geheel, dat nu eenmaal op allerlei gebied een rui mere armslag heeft dan de kleinere ge meenten. Ook de opmerking over het ge vaar van een dreigende verankering van groepsbelangen in kleinere gemeenten met een overwegend gelijksoortig sociaal aan zien bevat veel waars. Wat betreft de vraag, of een doeltref fender bestuur misschien niet beter ge waarborgd zou zijn bij een toeneming van de zich reeds openbarende wil tot inter gemeentelijke samenwerking, lijkt het ons dat 'n samenvoeging als door de commissie voorgestaan deze doeltreffendheid juist zou verhogen. Wij geloven namelijk, mét de commissie, dat de belangen van de be woners van een gebied, dat in wezen reeds één stedelijk geheel is, het beste gebaat zijn bij een bestuurlijke eenheid. Een geheel op zichzelf staand vraag stuk wordt gevormd door de bestuurlijke zelfstandigheid van de wijken. Bepaalde problemen zullen door de inwoners van de wijken in vele gevallen het best zelf kunnen worden behandeld, zonder dat daarbij het gemeentebestuur van de stad behoeft te worden ingeschakeld. De com missie heeft danook gepleit voor een zeke re zelfstandigheid van de wijken voor wat betreft wijkaangelegenhedcn. Een moei lijkheid hierbij is echter, dat de gemeen tewet geen verordenende bevoegdheid van wijkraden kent. De moeilijkheden, die zich onlangs met het wijkcomité Spaarndam hebben voor gedaan, hebben hier nog eens de nadruk op gelegd. Wil men hier een meer bevre digende oplossing vinden, dan zal gezocht moeten worden naar een mogelijkheid, waarbij aan de wijkraden een zekere beperkte bestuursbevoegdheid wordt gedelegeerd. Pas dan zal men het voor deel van een groter bestuurlijk geheel met dat van een bevredigende behartiging van de belangen van de wijkbewoners op een ideale wijze kunnen combineren. LONDEN (U.P.I.) Wanneer de con ferentie van premiers van het Gemenebest niet bijdraagt tot vermindering van de rassen-tegenstellingen is zij niet van groot belang, aldus Nehroe op een bijeen komst in de Londense Central Hall. De In- diasche premier noemde de Zuidafrikaan- se apartheidspolitiek niet met name, maar er bestond niet de minste twijfel dat hij daarop doelde. „Wanneer een Aziaat in Zuid Afrika voet aan wal zet kan hij niet eens naar een hotel gaan. Dit is niet al leen ergerlijk voor de persoon in kwestie, maar beledigend voor een hele gemeen schap". De gevaarlijke situatie kan niet in eens worden opgelost. Maar als nu niet wordt begonnen met het zoeken van een oplos sing is een ramp onvermijdelijk. „Het doet er weinig toe of de kwestie formeel of informeel op de conferentie van premiers van het Gemenebest wordt besproken. Maar als de bespreking niet van invloed is heeft de conferentie weinig om het lijf," aldus Nehroe. MEXICO (AFP/Reuter/UPI) Jacques Mornard, de man die in 1940 de naar Mexico uitgeweken bolsjewistische leider Leon Trotsky met een alpinisten bijl heeft vermoord, is vrijgelaten. De Mexicaanse minister van Binnenland se Zaken heeft verklaard, dat Mornard vervroegd is vrijgelaten en tegelijkertijd het land uitgewezen. Hij is naar Cuba ver trokken, vanwaar hij per schip naar Euro pa zal reizen. In Mexico gelooft men dat Mornard ver vroegd is vrijgelaten omdat de Mexicaan se autoriteiten op deze manier alle moge lijkheden van manifestaties hebben kunnen voorkomen. Volgens bepaalde berichten zou Monard in het bezit van een Tsjechoslowaaks paspoort en begeleid door twee Tsjechoslo- waakse diplomaten, om veiligheidsredenen per vliegtuig naar Cuba zijn vertrokken. Mornard, een man met vele aliassen, werd in 1940 wegens zijn misdaad tot. twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had in augustus vrij moeten komen. Hij is nu 49 jaar. en hij heeft een „com fortabele" gevangenisstraf achter de rug in een cellenblok dat voor speciale gevan genen is gereserveerd. Hij ontving vier honderd dollar per maand uit onbekende bron. Hij had de leiding van werkplaatsen waar meubelen, radio's en elektrische ap paraten worden gemaakt. Drie jaar gele den had hij om vervroegde vrijlating ge vraagd, doch dat werd toen geweigerd. De 77-jarige weduwe van Trotzky woont nog steeds in het huis in Mexico waar Mornard haar man heeft vermoord. Trots ky was voor de oorlog uit Rusland ge vlucht, na een felle strijd te hebben gele- verk met Stalin. Voor Mornard hem dood de, waren verscheidene mislukte aansla gen op zijn leven gepleegd. Mornard, waarvan wordt aangenomen dat hij eigenlijk Ramon Mercader del Rio heet en Spanjaard is, had een Tsjechisch paspoort waarop zijn identiteit werd om schreven als Jacques M. Barberdresched. Behalve Trotzky werden ook diens zoons Leon en Serge, zijn eerste vrouw Alexan dra Sokolovskaya en hun dochters Zina en Nina de slachtoffers van Stalins wraak. VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 Advertentie Endocil Hydrating Hormone Night Cream Endocïl Hydrating Fluid Cream Verricht weldaden terwijl 'u slaapt. Herstelt het vocht-evenwicht in de huid. Bevat het beproefde neutrale Endocil huidhormoon dat de weef sels versterkt en de soepele veer kracht vernieuwt. Endocil Hydrating Hormone Day Cream De ideale voedende dagcrème - de gezonde basis voor poeder of make up. Voorkomt uitdrogen van de huid door vochtverlies. Het medisch ver antwoorde huidhormoon herstelt en bewaart de frisse soepelheid. Een wetenschappelijk uitgebalanceer de vloeibare crème - voor het behoud van een jeugdige huid. 's Nachts werkend als vochtregulerende voe dingscrème. Overdagbescherming tegen weer en wind. Endocil Cleansing Tonic Reinigt de huid tot diep in de po riën. Verwijdert elk spoortje van stof, make-up en andere huidbelagers. Ver sterkt de huidweefsels en irriteert zelfs een zeer gevoelige huid niet. Stimu leert een vermoeide huid. De Endocïl-pre par aten zijn producten van de ORGAN ON laboratoria (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma GENèVE Na negentien maanden onderhandelen over het stopzetten van proeven met kernwapens hebben de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Groot- Brittannië besloten opnieuw een serie kernproefexplosies te doen plaatshebben. Maar deze kernproeven zullen niet bijdragen tot verdere radio-actieve vergifti ging van de atmosfeer. Zij maken ook geen deel uit van de bewapeningswedloop, want: ten eerste zullen het kleine, ondergrondse explosies zijn, ten tweede zullen de drie nucleaire mogendheden deze proeven gezamenlijk ondernemen, en ten derde dienen deze proeven uitsluitend om een wetenschappelijk waterdicht waarnemingssysteem te vinden voor de nieuwe kernproeven van een mogend heid die komend akkoord over de stopzetting van kernproeven stiekem zou willen ontduiken. Dat de Sovjet-Unie op een hiertoe strekkend westelijk voorstel is ingegaan, is het bemoedigende nieuws uit Genève voor de topconferentie die maandag over een week in Parijs begint. Die topconferentie zal zich immers voor namelijk bezighouden met vier onderwer pen: het stekelige probleem Berlijn en de onoplosbare Duitse kwestie, de ontwape ning waarover tien mogendheden de afge lopen twee maanden in Genève tevergeefs gediscussieerd hebben en tenslotte het stopzetten der kernproeven. Zullen Kroes- jtsjev, De Gaulle, Eisenhower en Macmil- lan op de topconferentie nu tot een vol ledig akkoord komen over een kernproe- venstop? Zeker niet: Ten eerste is De Gaul le geen erkend lid van de kernclub, ten tweede kunnen de drie andere topleiders in de weinige tijd die hun ter beschik king staat deze technisch ongelooflijk in gewikkelde materie niet afdoen. Maar wel kunnen ze politieke richtlijnen naar Genè ve sturen, die een compromis in de open staande technisch-politieke strijdvragen mogelijk maken. Die betreffen ten eerste het aantal toe gelaten inspecties ter plaatse op eikaars territoir, de samenstelling van de contro lecommissies, die de naleving van het al lesomvattend verbod tot kernproeven moet verifiëren en tenslotte de duur en de aard van het tijdelijke gentlemen's agreement over het stopzetten van de zo moeilijk te ontdekten kleine ondergrondse proefexplo sies. Die laatste blijven namelijk de doorn in het vlees van het Westen, dat bereid is tot iedere vorm van ontwapeing, mits die afdoende controleerbaar is. Aan dat uit gangspunt hebben de westelijke delegatie leiders, de lange Amerikaan Wadsworth, de beminnelijke Brit Ormsby-Gore en zijn opvolger, de rossige Sir Michael Wright, strak vastgehouden gedurende de negen tien maanden en de meer dan tweehonderd zittingen die zij op de derde verdieping van het Geneefse paleis der Volken in een kleine conferentiezaal met hun Russische tegenspeler Tsarapkin hebben gehouden. Tsarapkin. een gespannen man met een haviksneus, wiens naam zo ongeveer „de krabbelaar" betekent, stond op een geheel ander uitgangspunt, ruwweg een algeme ne belofte: „We spreken af. dat we echt nooit meer proeven met kernwapens zul len nemen". Van dat onderhandelingsprin cipe omtrent zo'n algemene belofte, dat de Russen op de ontwapeningsconferentie nog steeds hardnekkig hanteren, hebben de westelijke vertegenwoordigers Tsarap kin met een onvoorstelbare taaie vasthou dendheid stap voor stap afgebracht. De Russen hebben alle wapens uit hun rijke obstructie-arsenaal gebruikt: proce durekwesties, eentonige herhaling van slagzinnen, boos weglopen. Maar geleide lijk aan is men op streek gekomen: oos telijke en westelijke deskundigen hadden al gezamenlijk een controlesysteem uitge dokterd dat, als het aangenomen wordt, het de kernmogendheden vrijwel onmoge lijk zal maken in het geheim kernproeven te doen te land, ter zee en in de lucht (alsmede in de ruimte daarbuiten), uitge zonderd dan die ondergrondse kleine ex plosies van minder dan een kiloton (ge lijk aan duizend ton TNT). Dat controlesysteem zal een ketting van 180 controleposten om de aardbol leggen, ieder vermoedelijk bemand door dertig waarnemers, tien Russen, tien Anglo- Amerikanen en tien neutralen. Zouden die posten op hun seismologische apparatuur verdachte verschijnselen waarnemen, dan zal een team van inspecteurs ter plaat se een onderzoek mogen instellen. Het toe gelaten aantal van deze inspecties ter plaatse is nog een onopgelost probleem. „Een technisch vraagstuk," zegt het Wes ten, „een politieke kwestie", menen de Russen. Vrijwel zeker een vraagstuk voor de top dus. Maar als hierover een com promis kan worden bereikt dan wordt een ontzagwekkend belangrijk precedent ge schapen: de traditioneel, met haast patho logische argwaan jegens spionage behepte Sovjet-Unie zou buitenlandse inspecteurs, echte pottenkijkers met uitgebreide vol macht op haar grondgebied dulden. Welke invloed dat op allerlei Russische gedragin gen zal hebben laat zich gissen. Het toekomstige verdrag, dat vermoe delijk 52 artikelen zal omvatten is zeker nog niet klaar. Tot nu toe bestaat over eenstemming over de preambule, zeven tien artikelen en twee van de drie aan- hangels. Inzake annex-1, die samenstel ling en werkwijze van de internationale controlecommissie regelt, moeten nog al lerlei Russische bezwaren worden over wonnen, al staat de Sovjet-Unie niet lan ger op het aanvankelijk geëiste vetorecht. De bezwaren van Amerikaanse zijde la gen op het stuk van een onvoldoende con troleerbare ondergrondse ontploffing, die inbreuk maken op het Amerikaanse be ginsel „geen verbod zonder controle". De Sovjet-Unie opende ten slotte de weg door zich bereid te verklaren deze ontploffin gen buiten het verdrag en het algemeen verbod van kernproeven te sluiten, maar een „gentlemen's agreement" aan te gaan voor vrijwillige onthouding voor vier of vijf jaar. Onder druk van Macmillan verklaarde Eisenhower zich hiertoe in principe be reid, hoewel hij de tijdspanne van vijf jaar te lang acht omdat hij zijn opvolger niet te lang wil binden. Nu wordt de volgende overeenstemming (ondanks verzet van het Pentagon en enige Amerikaanse kernge leerden) mogelijk: een algemeen verbod op controleerbare kernproeven en vrijwil lige stopzetting van de kleine ondergrond se explosies voor de periode, die westelij ke en oostelijke geleerden nodig hebben om aan de hand van een serie streng be grensde proefexplosies de ontdek- kingsapparatuur te ontwikkelen, die ook deze proeven ten slotte binnen het alles omvattend raam van een gecontroleerd verbod kunnen brengen. Zal die controle werkelijk waterdicht blijken, waar de seis mologie nog zo zeer ten achter ligt bij de kernwetenschap? Vermoedelijk niet hele maal, maar als het controlesysteem maar een geruime marge laat voor effectieve steekproeven, zal geen enkele staat het risico willen lopen voor de klas geroepen te worden van de wereldopinie als 't kwa lijke jongetje dat toch stiekem met vuur speelde. DJAKARTA (UPI) De voormalige vice-president, drs. Mohammed Hatta, heeft voorspeld dat de geleide democratie van president Sukarno „als een kaarten huis zal instorten" wanneer Sukarno sterft. Hatta gaf dit commentaar kort voor zijn vertrek voor een reis om de wereld van tweeëneenhalve maand. Hij schreef het in een artikel in het Islamitische weekblad „Pandji Masjarakat". Het artikel werd echter pas gepubliceerd toen Hatta reeds op weg was naar de Verenigde Staten, waar hij van plan is zes weken door te brengen. WASHINGTON (U.P.I.) President Ei senhower heeft vrijdag de wet op de bur gerrechten getekend, die beoogt de negers het zuiden van de Verenigde Staten ook werkelijk van hun rechten te laten pro fiteren. In de Senaat hebben de afgevaar digden van de zuidelijke staten met een „filibuster"-campagne geprobeerd het ont werp te torpederen. De wet zoals zij ten slotte werd aangenomen is „zwakker" dan het oorsprinkelijke ontwerp. Federale rechters kunnen thans scheids rechters benoemen om te beslissen of het niet-opnemen van bepaalde negers op de kiezerslijsten gerechtvaardigd is. Ook kan de rechter onderzoeken of in een be paald gebied sprake is van discriminatie. Is dit inderdaad het geval, dan kan de rechter een of meer scheidsrechters vra gen de verzoeken van andere negers stem recht te mogen uitoefenen, te behandelen Het initiatief moet echter in alle geval len van de neger uitgaan. Hij moet in eerste instantie kunnen aantonen, dat hij heeft gepoogd zich als kiezer te iaten re gistreren, maar dat zijn poging is mis lukt. Pas daarna kunnen de scheidsrech ters de rechter een ontwerp-kiezerslijst overhandigen. Vertegenwoordigers van de staat moeten de gelegenheid hebben de samenstelling van de lijst aan te vechten voordat de rechter opdracht kan geven dat een neger stemrecht dient te hebben. Advertentie COIFFURE CREATION Zijlstraat 88 - Haarlem - Tel. 10083 (Van onze correspondent in Bonn) In Miinchen gaat het gerucht dat Paus Joannes in augustus het eucharistisch wereldcongres in deze stad zal bijwonen Van de zijde van de persdienst van het congres is evenwel gezegd dat „dergelijke meldingen loze vermoedens zijn, die hoog stens geschikt'zijn om in het Vaticaan ern stige ontstemming op te wekken en de be slissing hierover gecompliceerder te ma ken". Sedert 1870 heeft geen enkele Paus Rome verlaten. Vast staat in elk geval dat men het in de Bondsrepubliek, zowel in regeringskrin gen te Bonn en in Beieren, als in kringen van de rooms-katholieke kerkelijke leiders er zeer mee ingenomen zou zijn als de Paus de bondsrepubliek zou bezoeken Tussen München en het Vaticaan, zo wordt algemeen aangenomen, wordt over dit be zoek reeds geruime tijd zorgvuldig onder handeld. Men heeft reeds, zo meldt de Siiddeutsche Zeitung, de zogenaamde „rij ke kamers" van de Wittelsbacher residen tie te München in gereedheid gebracht voor het pauselijk bezoek. Zelfs zijn be paalde apartementen verbouwd om het verblijf van de Paus in München zo aan genaam mogelijk te maken. Allemaal zo leugenachtig Het wonderlijke met de heer Rhee van Korea en nu weer de heer Menderes van Turkije is, dat zij plotseling voor de hele wereld te kijk staan als machts-usurpa tors en dictatoriale figuren, terwijl zij een dag of een maand geleden nog algemeen golden als steunpilaren der democratie. Dat wil zeggen: „algemeen" is een beet je overdreven, want wie hen in hun be drijf kenden, wisten reeds eerder al beter. Maar voor het oog van de wereld waren zij, tien minuten vóór de relletjes tegen hen uitbraken, geheide democraten. Zo zijn er nog enige tien- of twintigtal len „democratische" staatshoofden méér in de wereld. Het nieuwe Afrika en Latijns Amerika ritselen ervan. In Latijns Ame rika gelden de heer Trujillo van de Domi nicaanse Republiek en Stroessner van Pa raguay als de laatsten der dictatoren. Dat kunt u bij tijd en wijle in alle kranten le zen. Maar ik kan op z'n minst vijf landen noemen, waar u het toch maar niet moet wagen in de krant een stukje tegen het be wind van de president te maken. De bajes is zó groot Van de grootste drie staten der wereld worden er twee erkend-dictatoriaal gere geerd, van de rest op z'n minst de helft. En van die helft geldt een groot deel o f- ficieel als democratisch, terwijl het dat ongetwijfeld niet is. Het is wonderlijk om telkens weer te er varen hoe de mensheid zich, willens en we tens, oogkleppen laat opzetten zonder enig beziuaar of protest. Met opstootjes en revoluties is het altijd eigenaardig gesteld: Vijf minuten vóór het eerste schot valt is er niets aan de lucht. Iedereen noemt zich Haas. En vijf minuten vóór de grote man van zijn voet stuk tuimelt is hij nog grote man in opti ma forma. Vijf minuten daarna is hij óf vermoord óf een door iedereen veraf schuwde gevangene. Misschien is hij een maand geleden nog door buitenlandse staatshoofden met veel hoffelijkheid, vriendelijk geglimlach en eerbewijs ontvangen. Als hij, na de revo lutie, kans zou zien naar het buitenland te ontkomen, zou zijn gastheer van vorige maand hem niet meer kennen en waar hij, dertig dagen geleden, aan een galadiner aanzat, daar zou hij nu nog geen boter ham met kaas aan de keukendeur kunnen krijgen. Het is allemaal zo leugenachtig en vals als maar denkbaar is en het akeligste is, dat men deze tragi-komedie maar dóór blijft spelen. Ik geloof dat de Democratie met dit spe len van „ik zie niet, ik zie niet, wat jij wél ziet," op den duur geen winst zal incasse ren. Integendeel. Flo ris Flaneur Kalm. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft donderdag na een kalm debat zijn goedkeuring gegeven aan een defensiebegroting van ruim 39,3 miljard dollar. Ruim 1,5 miljard meer dan president Eisenhower had ge vraagd. Dit extra geld is bestemd voor raketten, vliegtuigen, onderzeeërs, mi litaire satellieten en modernisering van het leger. Miljoenen. Van juni 1941 tot februari 1945 hebben de Duitsers aan het Oostfront 6.315.000 man verloren aan doden, ge wonden en gevangenen, aldus heeft ra dio-Moskou medegedeeld. De radio ci teerde het „militair-historisch maand blad", dat de cijfers zou hebben ont leend aan buitgemaakte documenten van de Duitse generale staf. Radio- Moskou beschuldigde de „Westduitse geschiedenisvervalsers" van pogingen de Duitse verliezen aan het Oostfront te minimaliseren. Nationaal-katholiek. Het communistisch- Chinese persagentschap Nieuw China heeft vrijdag bericht dat Sjanghai, waar in maart enkele aan het Vati caan trouwe geestelijke leiders werden veroordeeld, een eigen „sociëteit van patriottische priesters" heeft gesticht en een nieuwe „bisschop" heeft geko zen. De bijeenkomst waarop de socië teit werd opgericht en de priester Tsjan Sjia-Sjoe werd gekozen tot „bisschop", was het er unaniem over eens dat de katholieken van Sjanghai, en alle Chine se katholieken, vrij moeten zijn van su pervisie van het Vaticaan en hun kerk onafhankelijk moeten kunnen besturen. Onfortuinlijk. Een in Duitsland geboren pruikenmaker, Max Roeder, die vorige maand in Chicago in een liftkoker viel en om het leven kwam, heeft een for tuin nagelaten van ruim 1 1/4 miljoen gulden in obligaties en effecten. Het for tuin bevond zich in een safeloket van de 78-jarige Roeder. die op 9 maart werd gedood en van wie men aanvankelijk de indruk had dat hij slechts 120 dollar had nagelaten benevens de kleding die hij droeg. Voor zijn dood bewoonde Roeder een kamer van vier dollar per week. Tornado. Het aantal doden ten gevolge van de tornado, die in twaalf steden van Oklahoma en Arkansas vernielingen heeft aangericht, is gestegen tot dertig. Ten minste 250 personen zijn gewond. Wilburton, een plaatsje van 2.000 inwo ners in het oostelijk deel van Oklahoma is vrijwel geheel vernield. Hier kwamen dertien personen om het leven. Te gelegener tijd. Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft een uitnodi ging om „te gelegener tijd" een bezoek aan Ghana te brengen aanvaard, aldus meldt het persbureau Tass. Onderweg. De Britse regering heeft er mee ingestemd Sierra Leone, aan Afri ka's westkust, tussen de republiek Gui nea en Liberia, op 26 april 1961 onaf hankelijkheid te verlenen, zo is heden bekendgemaakt. Deze mededeling werd gedaan, nadat gedurende de afgelopen twee weken besprekingen zijn gevoerd tussen het Britse ministerie van Kolo niën en vertegenwoordigers van de re gering van Sierra Leone. Explosie. In de grootste suikerfabriek van Zweden, Hoekoepings Sockerbruk, is 'n ravage aangericht door een explosie. Twee arbeiders kwamen om en acht raakten gewond. Twee 40 meter hoge suikersilo's en een deel van de fabriek nabij de silo's wei-den vernield. De 20.000 ton suiker, die zich in de twee vernielde silo's bevonden, gingen ver loren.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3