8231 Vergroot Haarlem met Bloemendaal, Heemstede en Santpoort RENAULT Eén bestuurlijke eenheid voor de gehele IJmond AUTOMOBIELEN TAXI 13000 Minister Marijnen roemt hoge peil van bollenvak LABOR - HAARLEM Jubileumgeschenk van veertigduizend gulden door dr. Verhage aangeboden Bewoners Bronsteepark niet ontvankelijk Jos. de Klerk ridder in orde van Sint Silvester 7 saSttmktÊ ADVIES AAN G.S. OVER GEMEENTELIJKE INDELING: Eén stad Autonomie per wijk Nieuwe verkeersfilm van „Veilig Verkeer" Auto bij botsing in Ringvaart geduwd Jeugdtoernooi „De Zwaluwen" op Haarlem-terrein Architectuur expositie in de Vishal Eeuwfeest van Bloembollencultuur' Vanavond bevrijdingsbal in Haarlem-Zuid-West Expositie in Haarlem van werk van Kees Verwey HHC-EHS bij EDO FLORA ZATERDAG 7 MET 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT pmm De Provinciale Commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noordholland onder voor zitterschap van de heer C. Thomése (vroeger wijlen prof. dr. N. H. ter Veen) heeft het tweede deel van haar rapport gepubliceerd, waarin voorstellen zijn gedaan aan Gedeputeerde Stalen van Noordholland met betrek king tot grenswijzigingen voor gemeenten in Noord-, Midden- en Zuid-Kennemerland, het middengewest, de Zaanstreek, Waterland, de Meerlanden en het gebied Amsterdam. Tot de belangrijkste voorstellen behoort zonder twij fel het advies in Zuid-Kennemerland te komen tot gro tere gemeentelijke eenheden. Zo concludeert de com missie onder meer dat de gemeente Haarlem en de beide Santpoorten, Bloemendaal, Overveen, Aerden- hout-Bentveld, Heemstede en het gebied van de toe komstige wijk Schalkwijk binnen één eenheid van plaatselijk bestuur moeten worden gebracht, waarbin nen aan de wijken in wijkaangelegenheden bestuurlijk de nodig zelfstandigheid gelaten dient te worden.. Het dorp Spaarndam zou in zijn geheel evenals De Glip bij die eenheid moeten worden getrokken. Vogelen zang en het duingebied zouden er buiten moeten blij ven, maar gevoegd moeten worden bij de gemeente Bennebroek, die als zelfstandige gemeente zou moeten blijven bestaan. Ook de gemeente Zand voort zou moeten blijven bestaan en zou de gehele kuststrook van Zuid-Kennemerland moeten omvatten van de zuid kant van de IJmuider duinen tot aan de bestaande grenzen in het zuiden. Voorts zouden naar het oordeel van de commissie de huidige gemeenten Heemskerk, Beverwijk en Velsen dienen te worden verenigd tot één grote gemeente, IJ m u i d e n, aan het grondgebied waarvan het grootste deel van de Zuidspaarndanimer polder zou moeten worden toegevoegd. De zuidgrens van deze gemeente zou moeten worden gelegd langs een aantal scheidende landschapselementen tussen IJmuiden-Velsen en de nieuwe Zuidkcnnemer agglomeratie. Voor wat A m s t e r d a m betreft adviseert de com missie een vereniging van de bestaande gemeenten Am sterdam en Diemen met toevoeging van het westelijke deel van Weesperkarspel en het noordoostelijke deel van Ouder Anistel. De zuidelijke „lob" van het hoofdstede lijke stadslichaam, omvattende Amstelveen met de voor de verdere ontplooiing daarvan benodigde terreinen en het Amsterdamse Bos zou als eenheid van plaatselijk bestuur gehandhaafd dienen te blijven. De gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude - be houdens het gedeelte ten westen van de Liede en het oostelijke deel van Spaarndam, die bij de gemeente Haarlem dienen te worden gevoegd - en Haarlemmer meer moeten worden verenigd. Dit is reeds vastgesteld in het wetsvoorstel aan de Tweede Kamer. Voor wat betreft het gebied van het Noordzee kanaal stelt de commissie voor ten aanzien hiervan geen verdere grensverlegging te doen plaats hebben, maar bepleit zij de instelling van een havenschap voor het gehele bekken van het Noordzeekanaal. De com missie acht een dergelijk havenschap voor de ontwikke ling van de gehele streek van groot belang. Een dergelijk schap zou kunnen ontstaan door een bepaalde vorm van samenwerking tussen Amsterdam, Zaandam, IJmuiden en eventueel Haarlem met de provincie, alsmede het rijk als kanaalheheerder en met het bedrijfsleven. Het gebied dat de door de commissie voorgestelde gemeente Haarlem zal omvat ten is 6665 hectare en wordt begrensd door de nieuwe spoorbaan benoorden Sant poort, de Oostlaan in de Velserbroekpol der en zijkanaal B (in het noorden), Spaarne, Mooie Nel, Liede en Ringvaart, van de Haarlemmermeer (in het oosten), zuidzijde van De Glip en Groenendaal, Huize Manpad en pompstation van Amster damse Waterleidingduinen, lijnen in noor delijke richting bewesten de manége aan de Zandvoortselaan, beoosten het Noorder kanaal, langs de spoorlijn Overveen Zandvoort, bewesten het pompstation van de Haarlemse waterleidingduinen, langs de Zeeweg, langs de oostelijke begrenzing van de Kennemer duinen en verder noord waarts naar dc tankgracht .ten zuidwèsten van Westerveld (in het westen). De nieu we gemeente Haarlem zou een inwonertal krijgen van 222.970 zielen. De door de commissie voorgestelde nieu we gemeente IJmuiden zou (behoudens enige correcties) het grondgebied omvat ten van Velsen, Beverwijk en Heemskerk, met uitzondering van Santpoort (dat zoals gezegd bij Haarlem zou komen). In totaal 8333 hectare met 87.611 inwoners. Het nieuwe Zandvoort zou volgens de commissie een oppervlakte moeten hebben van 5298 hectare met een inwonertal van 12.070. Het nieuwe Bennebroek zou ten noorden worden begrensd door het nieuwe Haarlem ten oosten door de Ringvaart, ten zouden door de provinciegrens en ten westen dooi de eigendomsgrens van de Amsterdamse Waterleiding. De oppervlakte zou worden 831 hectare, de bevolking 5992. Als motivering voor de voorgestelde ver groting van Haarlem stelt de commissie dat het centrale deel van de Zuidkenne- mer agglomeratie in feite één stad vormt. Zowel economisch, maatschappelijk en cul tureel, als ruimtelijk laat die eenheid zich onderkennen. Beschouwt men de stad in economisch opzicht dan valt volgens het rapport van de commissie te consta teren dat er een 'aanzienlijke werkgelegen heid wordt geboden in het centrum en op de industrieterreinen, maar ook in de gro te kantoorcomplexen, waarvan sommige in Bloemendaal staan. De werkbevclking voor al die bedrijven en diensten wordt gere- cruteerd uit alle woonwijken van de stad, de intensiteit van het verkeer tussen woon- en werkplaats vertoont geen verminde ring bij de bestaande gemeentegrenzen, zij wordt in vele opzichten ook niet beïn vloed door de afstanden binnen de stad. Ook de forensen naar Amsterdam en de IJmond treft men in alle delen van de stad aan en volstrekt niet alleen in Heem stede, Bloemendaal, Overveen, Santpoort en AérdënhoulBentveld; Wat de verzorging betreft biedt de stad aan de inwoners van alle wijken voorzieningen van een hoge kwaliteit. Wat de integratie in cultureel opzicht betreft vermengen de bewoners van de ver schillende stadswijken zich zonder meer op het gebied van jeugdwerk, sportbeoefe ning en bij het bezoek aan bioscoop, con certzaal, schouwburg en recreatiegebieden nabij de stad. De kerken vertonen, aldus het rapport, wel een zekere territoriaal ge lede organisatie, maar die geleding blijft ondergeschikt aan de integratie. Ook op het terrein van het onderwijs vertoont de stad een zekere samenhang. Ervan uitgaande dat de afzonderlijke gemeenten Bloemendaal en Heemstede in feite wijken van een groter geheel zijn, zegt het rapport verder: „Het maatschap pelijk proces, waarbij dc stadsdelen en wijken met bewoners van overwegend ge lijk of gelijksoortig maatschappelijk aan zien (sociale statusgroepen) ontstaan, maakt handhaving van bestuurlijke zelf standigheid per wijk, bezien van de stad als geheel, in toenemende mate riskant". Dergelijke autonome besturen blijven im mers, volgens het rapport, maatregelen nemen, die zij in het belang van hjin in gezetenen noodzakelijk achten, hetgeen ook hun taak is. Er dreigen dan echter op zich zelf aanvaardbare groepsbelangen te worden verankerd en blijvend als over- sende maatstaf te worden gehanteerd, zonder dat integratie in het totale stads verband is gewaarborgd. Om deze redenen is de commissie van oordeel dat een bestuurlijke samenvoeging van het stedelijk gebied gewenst is, al betekent dit niet dat het bestuur volkomen gecentraliseerd moet zijn. De commissie ziet daartoe het toekennen van een zekere bestuurlijke zelfstandigheid aan de delen (wijken) binnen het kader van het de ge hele stad bestrijkende lokale bestuur als een integraal onderdeel van de vernieuw de bestuursorganisatie. Advertentie Automobielbedrijf HARDEBELT Rijksstraatweg 249 - Haarlem-Noord Telefoon 57455 Het Verbond voor Veilig Verkeer gaat een nieuwe verkeersfilm maken, die voor lopig wordt aangeduid als de „automobi listenfilm". Het scenario is van Joop van Essen, die ook het draaiboek heeft ger maakt en de regie voert. Inspecteur W. B. Draisma uit Hilversum gaf de verkeers technische adviezen. De dialoog werd ge schreven door Henri Knap. De binnenop namen van deze film, die een draaitijd van ongeveer een half uur heeft en uit gebracht wordt door Mirrorfilm uit Am sterdam, hebben reeds plaats gehad. Thans is men bezig met de buitenopna men, die worden gemaakt in Amsterdam, Haarlem, Hilversum en Lisse. De rijks politie verleent medewerking aan de orga nisatie, voor zover het opnamen op de rijkswegen betreft. Er zullen enkele onge vallen worden geënsceneerd. Ook in het Limburgse Mook zullen opnamen worden gemaakt. Woensdagmorgen omstreeks half elf worden op de doodlopende Zwaluwen- weg in Aedernhout opnamen gemaakt. De 52-jarige op Schiphol werkzame schoonmaker K. Joore uit Aalsmeer is op het nippertje uit zijn snel in de meters diepe Ringvaart wegzakkende auto gered. De 39-jarige F. A. Reijntjes uit Uithoorn, tijdschrijver bij de Fokkerfabrieken, die bij de uitgang van de fabriek langs de Ringvaart liep, en het ongeluk zag ge beuren, sprong terstond geheel gekleed het water in en slaagde erin de nog steeds verwezen achter zijn stuur zittende schoon maker dooi- het open raampje naar bui ten en op de wal te trekken. Op de vlak langs het water lopende weg stond de deerlijk gehavende auto van een kruidenier uit Aalsmeer. Deze wagen reed achter die van de schoonmaker in de richting van Schiphol. Bij de Fokker fabrieken gekomen remde de voorste auto af, omdat de chauffeur enkele kennissen, die bij Fokker werken, mee zou nemen naar Schiphol. De kruideniersbediende die de andere wagen bestuurde merkte dit te laat en er volgde een hevige botsing, waarbij de voorste wagen zo'n harde duw kreeg, dat de chauffeur het stuur niet kon houden en de wagen schuin naar rechts het water inreed. Advertentie Advertentie PRETTY-FORM B.H.'s en STEP-INS RIJKSSTRAATWEG 127 Advertentie Voor iets lekkers naar JOS DEKKERS „De BESTE CROQUETTEN van Haarlem" Kruisweg 29-31. Telefoon 21647 Morgen wordt op het Haarlem-terrein het jeugdtoernooi gehouden van de alge mene Nederlandse voetbalvereniging „De Zwaluwen". De deelnemende clubs zijn: Bloemendaal, VSV, EDO, Velsen, DEM, Stormvogels, Haarlem, Beverwijk, Schoten, Zandvoortmeeuwen. De wedstrijdenreeks begint om twaalf uur, de eindstrijden be ginnen om vier uur. De wedstrijden, die ir. drie poules worden gespeeld, duren 2 x 15 minuten. De leeftijdsgrens van de spelers is 19 jaar. ,,'N GROTE ZWARTE POES" De toneelgroep „H.Z.W." geeft op zater dag 14 mei in „Ons gebouw" aan de Kam. Onnesstraat een opvoering van het. spel ,,'n Grote zwarte poes", van Rie Knegt- mans en Piet Massinkoff, onder regie van Jan de Jong. Vanmiddag om vier uur zal de Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, in de Vleeshal een tentoonstelling openen, die is ge organiseerd door de Kring Haarlem van de Koninklijke Maatschappij tot Be vordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandse Architecten. Deze archi tectententoonstelling, die van 7 tot 29 mei in de Vishal wordt gehouden, is gewijd aan de ontwerpen voor de ma quettes van het hoofdkantoor van de n.v. Assurantiemaatschappij de Neder landen van 1845 te 's-Gravenhage. Deze ontwerpen vormen het resultaat van een meervoudige opdracht, die is ver leend aan vijf Nederlandse architecten. In „Erbij" van 2 april hebben wij ruime aandacht aan deze ontwerpen ge schonken, waarbij vijf foto's zijn ge publiceerd van maquettes van de ge bouwen door de vijf architecten ont worpen. Wij laten deze maquettes hier nogmaals zien. Van links naar rechts ziet. men de ontwerpen van respectieve lijk: Van den Broek en Bakema, H. A. Maaskant, Romke de Vries, prof. ir. C. Wegener Sleeswijk en Ooyevaar, Stolle en Van Gooi. Laatstgenoemd ontwerp werd uiteindelijk gekozen. Advertentie Namens de regering wens ik u geluk met het honderdjarig bestaan van „Bloembollencultuur". Wij zijn uw ver eniging en het bloembollenvak erkente lijk voor hetgeen in het verleden is ge daan om de teelt en handel in bloem bollen te brengen op het hoge technische en economische peil van heden. Ons land kan met reden trots zijn om het bezit van het bloembollenvak dat over de ge hele wereld zijn reputatie van optimale kweekkunst en gedegen handel heeft weten te verbreiden". Deze woorden heeft de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Ma- rijnen, vrijdagmiddag in het Haarlemse Krelagehuis gesproken tijdens de officiële eeuwfeestviering van de Koninklijke Alge mene Vereniging van Bloembollencultuur. De minister deed dit in aanwezigheid van vele vertegenwoordigers van officiële in stanties en verenigingen, onder wie zich de Commissaris der Koningin in Noord- Beroep tegen garageboxen (Van onze Haagse redacteur) De Kroon heeft het beroep van de heer A. N. J. Beets en een aantal andere om wonenden van de tennisbrmen tussen Jan van Goyenstraat, Pieter de Hooghstraat en Paul us Potterlaan te Heemstede tegen de wijziging van het uitbreidingsplan voor dat terrein niet ontvankelijk verklaard. Het gemeentebestuur van Heemstede wil, op verzoek van de eigenaar, de be stemming van het betrokken inpandige terrein zodanig wijzigen, dat de bouw van garageboxen daarop mogelijk wordt. Na dat het beroep van de omwonenden, die zich onder meer beroepen op bepalingen in de oorspronkelijke koopcontracten voor de door de exploitatiemaatschappij Bron stee gebouwde huizen, reeds in december 1957 door Gedeputeerde Staten was ver worpen gingen zij in beroep bij de Ki-oon. Dit gebeurde echter te laat en aan het verkeerde adres, namelijk bij het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Na een om zwerving van bijna twee jaar over de de partementen van Binnenlandse Zaken en Volkshuisvesting en bouwnijverheid beland de het beroepschrift tenslotte bij de Raad van State, die aan een behandeling door het verstrijken van de beroepstermijn niet meer kon beginnen. Vanavond wordt in „Ons Gebouw" aan de Kamerlingh Onnesstraat 83 in Haarlem hei bevrijdingsbal van Haarlem-Zuidwest gehouden. Het feest begint des avonds om acht uur. De ure-expositie in Haarlem van werk van de onlangs zestig jaar geworden Kees Verwey zal van 22 juli tot 5 september ge houden worden. Over de samenstelling van de expositie worden thans nog besprekingen gevoerd met de kunstenaar. De competitiewedstrijd hoofdklasse honkbal tussen HHC en EHS wordt zon dagmiddag gespeeld op het terrein van EDO. De match begint om half drie. Collecte. In Bloemendaal, Aerdenhout en Overveen wordt in de week van 9 tot en met 14 mei een huis-aan-huis-collecte gehouden ten bate van de kinderbescher- ming (S.A.K.O.R.). Dr. A. J. Verhage overhandigt de voor zitter van Bloembollencultuurhet jubileumgeschenk: een bedrag van on geveer veertigduizend gulden- Advertentie HONDEN- B R O O D Vraagt monster en GRATIS hondenboekje bij FLORA Postbus 28 DORDRECHT In de Mariaschool in de Koningstraat te Haarlem heeft pastoor K. Nootenboom de pauselijke onderscheiding van Sint Silves ter uitgereikt aan de heer Jos. de Klerk, die reeds meer dan veertig jaar als zang leraar aan deze school verbonden is. Pastoor Nootenboom keek bij zijn toe spraak terug op de grote huldiging, die de heer De Klerk ten deel is gevallen bij diens 75-ste verjaardag en voorts her- innnerde hij eraan, dat de heer De Klerk verleden week reeds koninklijk onderschei den is. Pastoor Nootenboom merkte ech ter op, dat bij de diverse huldigingen slechts sporadisch gesproken was over de composities van Jos. de Klerk op religieus terrein en daarom deed het hem zo'n bij zonder groot genoegen, dat nu Paus Johan nes de „religieuze" los. de Klerk heeft benoemd tot ridder in de orde van Sint Silvester. Een onderscheiding, die me vrouw De Klerk haar ontroerde echtge noot opspeldde. De heer De Klerk, die door deze onder scheiding en de huldig'ng, waarbij behal ve de zusters van de Mariaschool, ook de onderwijzeressen, een groep leerlingen en een klein aantal genodigden aanwezig wa ren, volkomen verrast was, verklaarde, dat hij zijn hele leven met groot genoegen op de Mariaschool les had gegeven. En om dat hij zo langzamerhand de tijd voelde naderen om een eind te maken aan het geven van zanglessen op de school was hij bijzonder blij over het feit, dat zijn bevrijdingscantate onlangs op de band is opgenomen en dat de kans bestaat dat deze cantate ieder jaar op 5 mei via de radio zal worden uitgezonden. Nadat ook de moeder-overste nog enke le waarderende woorden aan Jos. de Klerk had gewijd bleef het gezelschap nog gerui me tijd bijeen. holland, dr. M. J. Prinsen, de burgemees ter van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- mers, wethouders van de gemeente Haar lem en burgemeester van omliggende ge meenten bevonden. De minister zei in zijn herdenkingsrede dat de koninklijke algemene vereniging door haar activiteit op allerlei gebied de mogelijkheden voor de ontwikkeling van de bloembollencultuur tot stand heeft ge bracht. De waarde van de honderdjarige arbeid kan men afmeten aan de beteke nis die de teelt en handel van bloembol len heden ten dage in de Nederlandse land bouw heeft verkregen, aldus mr. Marij nen. Die betekenis is zeer groot: het bol lenvak is uitgegroeid tot een van de be langrijkste takken van de Nederlandse tuinbouw en heeft zich terecht een wereld faam verworven. De minister gaf een uitvoerig over zicht van de vele werkzaamheden, waar mee de jubilerende vereniging zich in de afgelopen honderd jaar heeft beziggehou den. Hij noemde onder meer de vele ten toonstellingen en de wekelijkse keuringen die voor de vooruitgang van het bollenvak van zeer grote betekenis zijn geweest. Voorts sprak hij met waardering over de vaktechnische voorlichting aan de kwe kers en over de wekelijkse beursdagen. Deze beurs heeft zonder twijfel de ontwik keling van teelt en handel in buitengewo ne mate gediend, aldus de minister. Voorts legde de minister de nadruk op het feit dat ook de stichting van het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhan- del en de invoering van een handelsregle ment voor de handel voor de verhouding tussen handelaren en kwekers van on schatbare betekenis zijn geweest. „Uw vereniging gaf blijk van een wijs inzicht toen zij in 1906 en 1907 een begin heeft ge maakt met de ordening van het handels verkeer." De minister roemde het vakmanschap van de individuele kwekers en handela ren, maar voegde eraan toe: „Zolang men bereid blijft een open oog te hebben voor het algemene belang en men persoonlijke beperkingen wil aanvaarden om dit alge meen belang te dienen, zo lang zal uw ver eniging steeds de goede wegen weten te vinden voor de verdere ontwikkeling van het bloembollenvak." Uitstekende staat van dienst Na aandacht te hebben geschonken aan het vaktechnische onderwijs zei mr. Marij nen dat de honderdjarige vereniging een uitstekende staat van dienst heeft op het gebied van het wetenschappelijk onder zoek. In dit verband bracht de minister hulde aan professor dr. E. van Slogteren, wiens grote verdiensten voor het bollen vak zowel nationaal als internationaal ho gelijk worden gewaardeerd. Terecht heeft uw vereniging ingezien, aldus de minis ter, dat het wetenschappelijk onderzoek niet beperkt moest blijven tot het vinden van middelen ter bestrijding van ziekten, maar dat het ook moest dienen tot voor lichting over de mogelijkheden tot uitbrei ding van het gebruik van gezonde bollen. Ook achtte minister Marijnen het een gelukkig verschijnsel dat „Bloembollen cultuur" steeds blijk heeft gegeven inzicht te hebben in de noodzaak en het nut van een goede praktische voorlichting aan de kwekers. De daadwerkelijke medewerking aan de tuinbouwvoorlichtingsdienst stelde de minister zeer op prijs. „Uw vele activiteiten hebben op de ont wikkeling van het bollenvak een stimule rende invloed uitgeoefend. Zij hebben de vakgenoten uit een isolement verlost en een onderling verkeer zodanig bevorderd dat het streven naar verbetering en voor uitgang zich vrij kon ontplooien. Door or denende maatregelen werd de weg geëf fend voor een gezonde handel, gebaseerd op recht en vertrouwen. Het wetenschap pelijk onderzoek heeft muren van onwe tendheid doorbroken en nieuwe gebieden voor de ontplooiing van het technisch kun nen vrij gemaakt. Dit alles steunde op goede wil en ver standig inzicht, op saamhorigheidsgevoel en liefde voor het vak. Door een samen spel van allerlei factoren is de krachtige opbloei van het bollenvak sedert 1860 tot stand gekomen," zei mr. Marijnen, die voorts stilstond bij het werk van de heren J. H. en Ernst H. Krelage. Tot slot bood hij het bestuur van de honderdjarige ver eniging zijn beste wensen voor de toe komst aan. De voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, had in verscheidene talen c'.e binnen - en buiten landse gasten welkom geheten, nadat het Noordhollands Philharmonisch Orkest on der leiding van Marinus Adam de herden kingsbijeenkomst met het spelen van een couplet van het Wilhelmus en de ouver ture Obéron van Von Weber had geopend. Dr. A. J. Verhage, voorzitter van het co mité jubileumgeschenk, bood de heer Van Nispen een bedrag van ongeveer veertig duizend gulden aan, dat instellingen, ver enigingen en particulieren bijeen hebben gebracht. Hiervan zal twintigduizend gul den worden bestemd voor een blijvend aandenken in 't eigen Re'jjjw van de ver eniging. De rest wordt besteed aan de eeuwfeestviering. Namens de buitenlandse tuinbouworga nisaties bood de heer M. Emile Debroise, voorzitter van de Association Internatio nale des Producteurs de l'Horticulture, zijn gelukwensen aan Nadat 't orkest de bloemenwals uit de Notenkrakerssuite van Tsjaikovsky had gespeeld, volgde een re ceptie, waarop vele afgevaardigden het bestuur vah de honderdjarige vereniging hun felicitaties aanboden. L

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7