Londen ontdekt een goede kant aan spionage-geval Eenmaal Glanzer wekenlang glans! Prins Bernhard opende Esso raffinaderij in Botlek-gebied GOUDVISSEN E 3 «Bi AmN i Noodtoestand in 20 districten voorbij Financieringsregeling voor hotels voorgesteld Nieuw onderzoek in de helmenaffaire Bezwarend materiaal geëxposeerd in Leiden Tasjesdief bekent wurg- poging op de walletjes Twee spoormannen bij botsing gewond Zes doden in het verkeer 11 DONDERDAG 12 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Strijd tegen Indonesische rebellen vlot niet erg Defect in weersatelliet „Tiros I" verholpen ZUID-AFRIKA Geen nieuws meer om 9 uur voor de BBC in september Burgemeester van Kotsjang in Zuid-Korea gelyncht Fonds van 25 miljoen Enorme prestatie van Nederlands technisch kunnen Vermiste vrouw dood in Renkumse haven gevonden Invloedrijke ex-nazi's Een baanbrekend-nieuwe methode van vloeronderhoud! osens keurige hulp Krijgt U gasten OPZEELAND pension of uitwisseling hnutrilw 'f 1 Verkrijgbaar bij drogisten en woninginrichters! koopt U vanaf zo'n vroüijk kleutertruitje en voor zo'n sportieve sterke poplin-short in vele zomerse kleuren,^ voor ca. 3 tot 9 jaar Alle maten voor dezelfde bijzonder lage prijs DOE MEER MET MINDER GELD (Van onze correspondent in Londen) De Britse minister van Luchtvaart George Ward heeft in het Lagerhuis ge weigerd in te gaan op vragen over het spionage-incident in de Sovjet-Unie. De vraag is of Amerikaanse bases in Groot- Brittannië gebruikt worden voor spionage in Rusland en of ook de Royal Air Force daaraan meedoet. De minister hield de lippen gesloten omdat hij niets kan zeggen over de activiteiten van de militaire in lichtingendiensten. Vandaag zal premier Macmillan hierover aan de tand worden gevoeld. De bezorgdheid van de Lagerhuisleden, die de minister uit zijn tent wilden lokken, geldt het gevaar voor Russische represail les tegen de bases. De pacifistische socia list Emrys Hughes voerde aan dat de re geringen van Noorwegen, Japan en Pakis tan de Amerikanen reeds verzocht hebben geen verkenningsvluchten van hun grond gebied meer uit te voeren. Hij wilde een spoeddebat over het spionage-probleem maar de speaker (voorzitter) weigerde dit voorstel te aan vaarden. In Londen wordt het incident in de Sovjet-Unie overigens kalm opgevat. Men weigert te geloven dat de topconferentie er door in gevaar is gebracht, omdat het einddoel van de grote mogendheden een vorm van gecontroleerde ontwapening er niet door aangetast wordt. Er wordt opgemerkt, dat Kroesjtsjev, evenals Eisen hower, een onderscheid maakt tussen de symptomen van internationale spanning en de oorzaken daarvan. Eerder heeft het incident de atmosfeer juist verhelderd. DJAKARTA (AFP) De strijd tegen de opstandelingen in Indonesië meer spe ciaal in Noord- en Midden Sumatra, heeft gedurende de eerste drie maanden van 1960 niet de resultaten opgeleverd, die men had verwacht. Volgens een bericht van „Antara" heeft het hoofd van de Indonesische legervoor- lichtingsdienst, overste Meng Sunarjo, dit medegedeeld op een persconferentie. Dit falen wordt deels toegeschreven aan een tekort aan troepen in de strijd tegen de opstandelingen, en deels aan onvoldoen de militaire uitrusting, aldus overste Su narjo. In een overzicht van de verliezen der opstandelingen deelde hij verder mee, dat in de eerste drie maanden van 1960, 1210 opstandelingen werden gedood, 200 gewond en 438 gevangen genomen, terwijl 580 over liepen naar de regeringstroepen. De verliezen van deze laatste gaf hij op als 166 doden. Onder de burgerbevol king vielen 302 slachtoffers van de strijd. WASHINGTON (UPI) Het technische defect van de Amerikaanse weersatelliet „Tiros I" dat oorzaak was, dat geen foto's konden worden gemaakt van wol kenformaties boven de Sovjet-Unie en China is verholpen. Dit heeft het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, de N.A.S.A. medegedeeld. Men hoopt dat de storing niet opnieuw zal optreden. Op de vraag of er nu ook foto's van de wolken boven China en de Sovjet-Unie beschikbaar zullen komen antwoordde een woordvoerder van de N.A.S.A. Wij zullen foto's maken waar het weer van belang is. Gezien het feit dat de baan van „Tiros I" gemiddeld 600 km. boven het aardopper vlak loopt zijn de foto's niet van be lang voor de militaire inlichtingendienst. „Tiros I' werd 1 april gelanceerd. De volgende dag raakte het mechanisme, dat automatisch de twee camera's inschakelt onklaar. Men kon slechts foto's nemen van die gebieden, welke binnen 't bereik vie len van de zender die de camera's inscha kelde. Woensdagavond had de satelliet 572 omwentelingen voltooid. PRETORIA (Reuter) De Zuidafrikaan- se minister van Justitie Erasmus heeft woensdag te Pretoria medegedeeld dat de noodtoestand in 20 Zuidafrikaanse dis tricten is opgeheven. In 102 andere dis tricten blijft deze echter nog van kracht. De noodtoestand werd dertig maart, met ingang van de dag daarvoor, voor tachtig Zuidafrikaanse districten afgekondigd, na dat zich wanordelijkheden hadden voorge daan in de gebieden van Kaapstad en Johannesburg, die tot botsingen tussen po litie en betogers hadden geleid, welke mensenlevens vergden. Het aantal districten, waarvoor de nood toestand van kracht werd verklaard, werd later uitgebreid, tot dat dit op elf april 122 bedroeg. De opheffing van de noodtoestand geldt niet voor de belangrijke gebieden zoals Jo hannesburg, Pretoria, Kaapstad, Port Eli zabeth, Durban, East London en Bloem fontein. Daar zal de noodtoestand worden opgeheven „wanneer de omstandigheden het rechtvaardigen." LONDEN (UPI) Voor miljoenen men sen over de hele wereld staat het einde van een tijdperk voor de deur, het leven daarna zal nooit meer zijn wat het was: de B.B.C. maakte woensdag bekend dat de traditionele nieuwsuitzending van ne gen uur 's avonds zal komen te vervallen. Tijdens de donkere jaren van de oorlog was dit het uur waai'op Winston Churchill zijn beroemde toespraken placht te hou den. Voor de onderdrukte en onderwor pen volken van Europa betekenden de zware slagen van Big Ben, gevolgd dooi de paukenslagen waarmee Beethovens vijf de symfonie begint, een opflikkering van de schijnbaar verloren hoop. Van i9 september af zal de Home Ser vice om tien uur het nieuws lezen er, zal de uitzending deel uitmaken van een da gelijks programma van nieuws en com mentaar op lopende zaken Nog niet zo lang geleden zou een dergelij ke gebeurtenis de wereld aan de rand van oorlog hebben gebracht. Thans is zulks niet meer mogelijk. Ook de Russen laten geen middel onbeproefd om te spioneren, al zijn zij waarschijnlijk minder bevreesd voor een verrassingsaanval dan het Wes ten en met name de Amerikanen. Het spionage-geval wordt hier vooral als een nieuwe aansporing beschouwd voor geza menlijke verdere stappen ter voorkoming van werderzijdse vernietiging. Indien de Russen zich, als gevolg van bepaalde ontwapeningsmaatregelen, veili ger gaan voelen, zullen zij zich, naar de optimisten hopen, met minder geheimen omringen en zal daardoor de noodzaak van spionage afnemen. SEOEL (AFP) De burgemeester van het dorp Kotsjang bij Poesan in Zuid- Korea is woensdagavond door inwoners van het dorp levend verbrand. Hij wordt verantwoordelijk gesteld voor de executie van 600 dorpelingen in '51, ten tijde van de communistische invasie. De terechtgestel- den werden toen voor communistische partisanen gehouden. Het hoofd van de politie, die de 54-jarige burgemeester, Pak Jong Bo genaamd, wilde beschermen, werd mishandeld. Het Bedrijfschap Horeca heeft bij de staatssecretaris van economische zaken een voorstel ingediend voor een nieuwe financieringsregeling ten behoeve van het Nederla,nds logiesverstrekkende bedrijf. Het plan omvat het in het leven roepen van een fonds ter grootte van 25.000.000 waaruit, onder garantie van de overheid, leningen kunnen worden verstrekt ter ver wezenlijking van nieuwbouw of uitbrei dingsplannen. Dit heeft dr. J. F. van Saarloos, eco nomisch adviseur van Horecaf, medege deeld in een rede, die hij hield tijdens de vandaag gehouden congresvergadering van deze bond in Hotel Seinpost te Sche- veningen. De Horecaf viert dezer dagen zijn 70-jarig bestaan. De leningen, die uit het fonds zouden moeten worden verstrekt, zouden maxi maal 40 percent mogen belopen van het voor de bouwplannen in totaal benodigde kapitaal op lange termijn. Voorwaarde voor de kredietverlening zou ondermeer moeten zijn, dat de financiering met ten minste 25 pet. uit eigen kapitaal geschiedt. Bovendien zou aan de lening, die onder overheidsgarantie dient te worden ver strekt, de voornaamste karaktereigen schappen van eigen kapitaal worden gege ven door de aflossing en renteverplichtin gen in verband te brengen met de winst. Vandaag heeft Prins Bernhard een won der van de Nederlandse industrie voltooid. Want het enorme tempo, waarin enkele duizenden arbeiders in twee jaar tijd, de Esso-raffinaderij Rotterdam in het Botlek- gebied uit de grond hebben getoverd, is een wonder. Nimmer werd in Europa een raffinaderij gebouwd, die meteen bij zijn start een produktie kan halen van 95 dui zend vaten per dag, zelden werd zo'n ko lossaal project, dat 200 miljoen gulden heeft gekost in zo'n korte tijd uitgevoerd. De opening vanmiddag was dus een mani festatie van de Nederlandse industriële ontwikkeling en van die langs de Water weg in het bijzonder. Bijna 800 gasten waren er bij, toen Prins Bernhard de laatste hand zou leggen aan die overrompelend stralende, witte fa briek. Op een gegeven ogenblik waren bij de bouw 250 aannemers en leveranciers betrokken. Lange tijd werkten er drie dui zend man op het uitgestrekte terrein, ter wijl elders in het land ook nog eens en kele duizenden mannen werkten aan de bouw van installaties. Voor 80 percent is het werk door Nederlandse bedrijven en door Nederlandse handen gedaan. Deze in jectie van 160 miljoen gulden voor het Ne derlandse bedrijfsleven viel juisf in de tijd van de bestedingsbeperking en had daar om een dubbele uitwerking. Het-betekende een investering van 300.000 gulden per dag. Van de 192 ha. die de Esso heeft gereserveerd is thans 80 ha. nog geen 42 percent in gebruik. De rest is voor uit breiding. Deze raffinaderij levert per dag zoveel benzine af dat een auto er 450 maal de omtrek van de aarde mee zou kunnen af leggen. Het enorme fornuis produceert in een uur tijd voldoende warmte om er tien huiskamers de hele winter lang mee te verwarmen. In de powerformer zit alleen al voor 4Va miljoen gulden aan platina. Het hart van de nieuwe raffinaderij is het elektronisch onderhuis, waarin op en kele panelen de gang van zaken in het hele bedrijf kan worden afgelezen. Het gehele raffinage-proces kan hier worden nagegaan, maar ook is het verzetten van een paar knoppen voldoende om onmiddel lijk in een van de 98 tanks de inhoud en de temperatuur af te lezen. Een ontelbaar aantal motoren drijft pro pellers aan, die voor een luchtkoeling zor gen, want koelwater zou uit de rivier moe ten worden gehaald en er weer in moeten worden geloosd, dat geeft vervuiling. De lucht wordt ook al weer door uitgekiende voorzieningen niet verontreinigd. Op de raffinaderij wordt zelfs het regenwater op gevangen en naar een bassin geleid om daar te worden gereinigd voor het op de rivier wordt afgevoerd. Toen in 1953 de Esso-raffinaderij in Ant werpen klaar kwam, dacht men daarmee de Benelux-landen te kunnen voorzien. De raffinaderij Rotterdam moest er nu al bij komen. Economen voorzien in de komen de vijf jaar een toeneming van het bin nenlandse energieverbruik van 34 miljoen ton steenkool equivalent tot 38 miljoen ton. Daar de Nederlandse mijnen al op top- Het Arnhemse gerechtshof heeft van morgen uitspraak doende in de zaak te gen de Doesburger L.B., die weeglij sten zou hebben vervalst bij de fabricage van legerhelmen, hervatting van het onder zoek in deze zaak gelast. Het hof zal op 3 juni de zaak tegen B. opnieuw behan delen. In raadkamer is gebleken, aldus het Hof, dat het onderzoek ten deze niet volledig is geweest. De reeds gehoorde getuigen zullen nader dienen te worden gehoord over enige punten. De procureur generaal had een jaar gevangenisstraf met aftrek gerequireerd. De rechtbank had B. in 1957 tot twee jaar met aftrek veroordeeld, nadat er vier jaar tegen hem was geëist. B. had namens de dienst Ma terieel Landmacht als produktieleider toe zicht op de helmenfabricage bij Verblifa. Hij had volgens de dagvaarding verschil lende helmen die lichter waren dan voor geschreven was, laten passeren en in de gewichtstaten vervalsingen aangebracht. Vanmorgen werd door enkele opvaren den van een houtboot in de haven van Van Gelder en Zonen te Renkum het stof felijk overschot van mevrouw Wiegers- Wesselink gevonden. Mevrouw Wiegers, uit Doorwerth, verdween zaterdagavond i mei plotseling en sindsdien werd bij de Rijn en in de bossen van Doorwerth door politie en burgers naar haar gezocht. capaciteit werken, zal deze toeneming voornamelijk door de oliemaatschappijen moeten worden opgevangen. Zo is de Esso na 69 jaar in Nederland alleen een ver koopmaatschappij geweest te zijn, De Automaat een olieverwerkende indus trie geworden. Enkele dagen nadat in Duitsland de oor logsmisdaden, waarvoor nog geen vervol ging was ingesteld, zijn verjaard, werd in Leiden een bescheiden tentoonstelling ge opend van documenten, die aantonen dat zich in de Duitse gerechtelijke macht ve le ex-nazi's bevinden, die tijdens de oor logsjaren de ergste misdaden op hun ge weten hebben gehad, terwijl ook anderen, zoals bijvoorbeeld medici, die onmense lijke proeven namen met gevangenen, thans weer hoge functies bekleden. De expositie die bijzonder belangwekkend materiaal biedt, werd maandag met een kort woord geopend door prof. dr. A. E. Cohen, voormalig medewerker van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, en draagt de toepasselijke titel „in naam van het onrecht". De- tentoonstelling is georganiseerd on der auspiciën van de dcmocratisch-socia- listische studentenvereniging „Politeia". Prof. Cohen schetste tijdens de openings bijeenkomst in de filmzaal van de Leidse universiteit, de ontwikkeling van de Duit se rechtspraak sinds 1918, waarbij hij vooral aandacht schonk aan de ommekeer toen het nationaal-socialisme aan de macht kwam. Door het wegvallen van de mogelijkheid tot critiek werd ook de rechtspraak ondergraven, zodat deze ten slotte werd tot een apparaat, dat het on recht ging dienen. Overigens waren alle groepen van de Duitse samenleving aan dit proces onderworpen. De gevolgen daarvan kunnen slechts door heropvoeding van het gehele volk worden overwonnen. Hoewel de openingsplechtigheid in de aca demie plaats vond. wordt de tentoonstel ling gehouden in de sociëteit „Horusvan van de studentenvereniging „Catena". De curatoren van de Leidse universiteit wa ren van mening dat de tentoonstelling een zó politiek getint doel nastreeft, dat daar voor bijvoorbeeld de tijdschriftenzaal van de universiteitsbibliotheek niet kon wor den beschikbaar gesteld. In Duitsland heeft deze tentoonstelling enige malen de functie van protest gehad tegen handhaving van voormalige oorlogs misdadigers in hoge functies. Het mate riaal is bijeengebracht door Reinhard Strecker, voormalig assistent van de eer ste universiteit te West-Berlijn. Twee jaar geleden begon de heer Strecker, die maan dag de opening in Leiden bijwoonde, zijn nasporingen naar archiefstukken, die de schuld van vooraanstaande Duitsers aan oorlogsmisdaden moesten aantonen. Hij vond de Westduitse archieven echter vrij wel zonder uitzondering gesloten, niet al leen op last van Duitse, maar ook van bij voorbeeld Amerikaanse autoriteiten. In Oost-Duitsland heeft hij echter het groot ste deel van zijn materiaal kunnen verza melen. Een 27-jarige hotelbediende, die dinsdag nacht door twee potige Amsterdammers naar een politiebureau werd gebracht om dat hij had getracht een vrouw een tasje te ontrukken, heeft gisteren plotseling de volle aandacht van de recherche gekregen. Tydcns een verhoor, dat nog steeds niet is afgerond, heeft de man bekend meerdere berovingen te hebben gepleegd, zich te hebben schuldig gemaakt aan enige zeden misdrijven en tenslotte dat hij de man is geweest die in januari van het vorige jaar heeft geprobeerd een prostituée nabij het Singel te wurgen. De aangehoudene P. de S. had zich voor namelijk toegelegd op het beroven van vrouwen die hij de handtas ontrukte. Dit was ook dinsdagnacht gebeurd, toen hij een vrouw van de fiets had gerukt en haar tasje, waarin circa dertig gulden zat, wilde grijpen. De vrouw schreeuwde zo luid, dat twee mannen toesnelden en hem aan de politie overgaven. De andere misdrijven heeft de man gepleegd in Amsterdam, Schoorl en Eibergen. De grootste interesse heeft de recherche voor de bekentenis van de wurgpoging, vooral om dat de moordenaar van Chinese Annie en Zwarte Judith nog niet waren gevonden, veroorzaakte de aanslag op de prostituée Chinese of Oosterse Toos des tijds grote opschudding. De aanvaller had de vrouw met een sjaal willen wurgen, maar sloeg op de vlucht toen zij het be wustzijn verloor. Zij kon later slechts een vaag signalement van haar aanvaller geven. Nu De S. deze aanslag heeft bekend, wordt nagegaan of hij iets met de moor den te maken heeft. De S. is nog niet eer der veroordeeld wel bracht hij een groot deel van zijn jeugd door in de inrichting van Rekken. Drie goederenwagons, die vannacht uit eigen beweging aan de rol gingen, zijn om streeks half vier vanmorgen bij Nuth op de lijn HeerlenSittard tegen een afrem mende kolentrein gebotst. De achterste wagon van deze trein, waarin zich de leer ling-conducteur Op het Broek en de pas sagierende machinist Posthuma, uit Sittard bevonden, werd geheel in elkaar gedrukt, waarbij de inzittenden beiden gewond raak ten. Zij werden naar het ziekenhuis in Heerlen overgebracht. Tot zeven uur van morgen waren beide sporen versperd er, werd de dienst onderhouden door bussen Na zeven uur was één spoor, van Sittard naar Heerlen, open voor sneltreinen. De stopdiensten tussen Heerlen en Sittard worden nog onderhouden door autobussen Op de rijksweg tussen Middelburg en Goes is een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de heer M. Rottier uit Hcinkens- zand het leven verloor. Ter hoogte van 's Heer Arendskerke raakten bij een inhaalmanoeuvre drie auto's in moeilijkheden. Alle kwamen uit de richting Middelburg. De wagen die be stuurd werd door de zoon van de heer Rottier sloeg over de kop en kwam in een sloot langs de weg terecht. Een.andere auto, bestuurd door P. V. uit Vlissingen, kwam ook in de sloot terecht, waarbij hij een op het rijwielpad fietsende jongen aan reed. Deze jongen liep een gebroken bo venarm op; de zoon van de heer Rottier kreeg een hersenschudding. Beiden werden overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. In Leidschendam is het achtjarige, uit Indonesië gerepatrieerde jongetje Tam Pong door een zware vrachtauto overreden. De chauffeur van de wagen waarschuw de toen hij wilde wegrijden de om de wa gen spelende jeugd. Het slachtoffertje bleef niettemin vlak bij de achterwielen staan. Hij verloor plotseling het evenwicht en kwam onder de achterwielen terecht. De 55-jarige mevrouw J. C. de Klerk Koster uit Rhoon is op de Ropsweg in Rot terdam-Zuid aangereden door een auto. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek, dat zij was overleden. De 47-jarige mevrouw Vervest uit Veghel is bij het oversteken voor haar woning on der een passerende personenauto geraakt. Ze is enkele uren later in het ziekenhuis overleden. De auto werd bestuurd door een verffabrikant uit Amsterdam. Hij reed met grote snelheid door de bebouwde kom. Het slachtoffer was moeder van vier kinderen. De 64-jarige F. D. Tak uit Hilversum, die woensdag met zijn bromfiets in Loenen tegen een auto opbotste, en daarbij ernstig werd gewond, is in de r.-k. ziekenverple ging te Hilversum overleden. Vanmorgen omstreeks negen uur is de 50-jarige R. P. Nijmeyer uit Koekange op de spoorwegovergang in Ruinerwold tussen Meppel en Hoogeveen door een trein mee gesleurd en op slag omgekomen. De knip perlichten van de overweg functioneerden normaal en 't zicht is bij deze overweg vrij behoorlijk. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Het treinverkeer ondervond ongeveer een half uur vertraging. Gen. Cronjéstraat 148 Telef. 53570 Welke beschaafde dame is genegen WOONRUIMTE te geven aan verpleegster met dochtertje en tevens de zorg voor het dochtertje op zich te nemen voor de uren dat moeder werkzaam is? Brieven No. 2839. In mijn gezin met vier kin deren, 8-6-5-3 jaar, vraag ik een die samen met mij en een werkster het voorkomende werk wil doen. Vakantie wordt geregeld. Goed salaris. Huiselijk verkeer Mevr. van Son, Verspronck- weg 3, Telef. 60154 voor de vijver GEBR. VEENINGA Naturalisten.' lacobijnestr. 10-18, tel. 15265 GED. OUDE GRACHT 62 Telef. 11269 Aangeboden: Citroën 1 D de luxe '59 17.000 km gelopen. Te zien na tel. afspr. Tel. 02500-56160 Hebt U al een tube gekocht? Uw huisapotheek in zakformaat Verkrijgbaar bij Apoth., Drog., Parf. voor verhuur van modern glaswerk, serviesgoed, cou vertartikelen ZIJLSTRAAT 24—30 Gezocht voor 16-jarige Belgische jongen voor de maand juli. Brieven of inlichtingen: Heemst. Dreef 136. de pasklaar specialist LINNENKASTEN STOKKENKASTEN BUREAU'S KEUKENREKKEN Alles pasklaar JULIANAPARK 44 Telef. 55530 A 4 Mfliilil:; li gl f Ij Ijl Ij Dat heeft miljoenen huisvrouwen reeds direct overtuigd: Glanzer behoeft alleen maar te worden aangebracht - en de glans ontstaat geheel vanzelf! En het allermooiste: deze glans blijft wekenlang! Glanzer is buitengewoon slijtvast. Zelfs na weken is het afdoende om Glanzer alleen op die plaatsen aan te brengen, waai veel gelopen wordt. Probeert U Glanzer zelf eens.... maar denkt U vooral aan de naam Glanzer, want Glanzer glanst vanzelf! Glanzer is slijtvast, bestand tegen water ea vuilafstotend U kunt de vloer nat afdoen ea veel gemakkelijker schoonhouden. Glanzer is nu ook in 'Nederland verkrijgbaar. Probeert U Glanzer zelf eens en U zult enthou siast ztjn over hel resultaat. Importeur: PENNING GEURTS. Rotterdam Schiedam tel. 6 44 37 Glanzer is reeds verkrijgbaar in: België, West-Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland. van sterke badstof of interlock, met praktische schoudersluiting en korte ingezette mouwtjes, wit of geel fond mei diverse leuke dessins voor ca. 3 jaar 1.50 tof ca. 6 jaar 2.-

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11