„Geboorteregeling heeft in ons land de wind niet mee" TIJDELIJK „Zebra's" voor voetgangers vaak op verkeerde plaatsen 2 tuben van voor „Time" geeft portret van de olie-diplomaat Loudon „Vee en Vlees" gebelgd over Belgen Man bewusteloos op perron gevonden Kredietverlening is sterk toegenomen Calve -Lip voor dxrHbel-leLfker- Federatie Diaconieën Herv. Kerk vierde vijftig jarig bestaan Groente en fruit zijn schaars DONDERDAG 12 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRÉCHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Internationaal congres in Den Haag bespreekt methoden en technieken Taak van staatssecretaris Stijkel uitgebreid Vurig betoog Sleutelpositie Amsterdams raadslid stelt vragen over de Opera Raadsbesluit van Franeker geschorst Sergeant-majoor zocht en vond rechtsherstel Voor parelwitte tanden Bestrijdt tandbederf „DE GROEP" ONDER DE LOEP Maak: er méérvan met Calvé A.N. W.B.-EXPERT BETOOGT: Examens Export is groot Kerkelijk Nieuws Reeds vanaf 29.75 hebt u bij uw pantalon een (Van onze Haagse redacteur) Blijkens een beschikking van de mi nister van Verkeer en Waterstaat is de staatssecretaris van Verkeer en Water staat E. G. Stijkel, die tot nu toe in het bijzonder was belast met de behandeling van internationale vervoersaangelegenhe- den, thans mede belast met de behande ling van aangelegenheden betreffende het binnenlands vervoer over de rail, langs de weg en te water. „Na de grootse ontvangst welke ons ver leden jaar in New Delhi ten deel viel voe len wij ons hier in Den Haag als de arme tak van een oud geslacht. Deze zit ting vormt wel een zeer duidelijke illustra tie van de „culturele, godsdienstige, poli tieke en wettelijke weerstanden tegen ge boorteregeling", het hoofdthema van deze conferentie". Aldus dr. C. van Emde Boas in zijn openingsrede tot de regionale bijeenkomst van de Internationale federatie voor ge boorteregeling, waaraan een week lang door ongeveer honderdvijftig afgevaardig den uit drieëntwintig landen wordt deelge nomen. Het was duidelijk waarop dr. C. van Emde Boas doelde: de Nederlandse regering heeft voor deze gebeurtenis een minimale belangstelling geloond. De rijks inspecteur van de Volksgezondheid dr. J. H. Hagenbeek, die het congres zou bijwo nen, was gisteren wegens een begrafenis verhinderd. Volgens de leiding van de con ferentie was hij ook vanmorgen niet aanwezig. Er is geen andere officiële ontvangst georganiseerd dan die door het Haagse gemeentebestuur. Daarentegen zijn de ambassades van India en Pakistan op het congres vertegenwoordigd en biedt de ambassadeur van het laatstgenoemde land, begum Liaquat Ali Khan, de deel nemers een ontvangst aan. Dr. Van Emde Boas zei, dat de omstan digheden in Nederland voor de geboortere geling ongunstig zijn, hoewel deze bewe ging al tachtig jaar oud is. Ondanks het ontbreken van elke overheidssteun weet de na de oorlog herrezen Nederlandse Ver eniging voor sexuele hervorming met haar honderdvijftigduizend leden niet minder dan 33 consultatiebureaus in stand te hou den. De Zweedse presidente van de Interna tionale federatie voor geboorteregeling, dr. Elise Ottesen-Jensen, zei in een vurig betoog, dat de internationale organisaties na de tweede wereldoorlog niets ter be vordering van de geboorteregeling hadden kunnen ondernemen door tegenwerking van de rooms-katholieke landen. Daaren tegen hebben de regeringen van India, Pa kistan en Japan grote daadwerkelijke be langstelling voor dit vraagstuk getoond. Dr. Ottesen-Jensen gaf als mening te ken nen, dat de hoge levensstandaard in Zwe den mede te danken is aan een reeds jaren ingeburgerde geboorteregeling. „Wanneer men ons verwijt dat wij de natuur geweld aandoen, dan vergeet men dat alle beschaving het resultaat is van een beheersing der natuur. Ons werk is niet negatief, maar positief opdat de kin deren die wel geboren worden gezond en gelukkig kunnen zijn", aldus de grijze pre sidente. Lady Kama Rau uit India zette uitvoe rig uiteen, dat de geboorteregeling in haar land een sleutelpositie is gaan innemen in de conomisch-sociale vijf-jarenplannen. Door middel van een grootscheepse cam pagne onder het leger, het spoorwegper soneel, de onderwijzers en leraren alsme de door mobiele eenheden heeft men de bevolking over de toepassing der geboorte regeling geïnstrueerd. Ook de sterilisatie van mannen wordt, zij het aarzelend, over wogen. Lady Rau verklaarde zich overi gens tegen een soepeler reglementering van de abortus, zoals op een regionale De ministers van Landbouw en van Economische Zaken van België hebben in het Belgische staatsblad van 6 mei een be sluit afgekondigd betreffende de instelling van een bijzonder recht bij de invoer van landbouw- en voedingsprodukten waaron der vele posten uit de vee- en vleessector. De voorzitter van het produktschap voor Vee en Vlcesj de heer Joh. de Veer. heeft hierover woensdagmorgen op de openbare vergadering van het produktschap in Utrecht zijn intstemming en verontrusting uitgesproken. De instelling van een bij zonder recht houdt mede verband met de vaststelling van globale contingenten voor de invoer van landbouwprodukten uit de E.E.G.-landen. Voor de meeste van deze produkten zal dit volgens de heer De Veer echter betekenen, dat de invoer in het ge heel niet kan geschieden, daar dit recht een verbiedend karakter draagt. Tot dusver kwam België van tijd tot tijd als afnemer van Nederland op de markt, wanneer de vleesprijzen in België een aanvulling voor de invoer wenselijk maakten. De heer De Veer zei dat het ten zeerste valt te be treuren dat men de vaststelling van een bijzonder recht heeft uitgebreid tot de posten in de vleeswarenseclor, zoals worst van alle soorten en andere bereidingen en conserven van vlees. De invoer van vleeswaren is, zowel in België als in Nederland reeds een tiental jaren vrij van kwantitatieve beperkingen. De heer De Veer meent dat, nu ook de vleeswaren door een invoerheffing worden getroffen welke voor worst- en vleescon- serven vijf frank per kg en voor gekookte ham 3,75 frank per kg beloopt, gevreesd moet worden dat dit het einde van de Nederlandse uitvoer naar België betekent. Het produktschap zal bij de bevoegde Bel gische instanties onmiddellijk protest tegen deze handelwijze aantekenen. Het communistische gemeenteraadslid N. Luirink heeft het college van B. en W. van Amsterdam verzocht, om tijdens de raadsbijeenkomst van 25 mei hetzij schrif telijk, hetzij mondeling, een duidelijke uit eenzetting te geven over de huidige situatie bjj de door de gemeente gesubsidieerde Nederlandse Opera, opdat de gemeente raad in staat zal zijn zijn opvattingen ken baar te maken. De heer Luirink heeft dit verzoek ge daan naar aanleiding van de ernstige moei lijkheden, die zich bij de Nederlandse Opera hebben voorgedaan. Hij zegt het on verantwoord te achten, nog langer te wach ten met het inlichten van de gemeenteraad. In Diligenlia te 's-Gravenhage is ivoens- dag een internationaal congres over de geboorteregeling geopend. Vlnr: dr. C. P. Blaker (Engeland), mevr. Ottesen-Jensen (Zweden), dr. C. van Emde Boas (Neder land), Lady Rama Raii (India) en de heer J. L. Griep (voorzitter Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming). conferentie in Rostock werd bepleit om het aantal onwettige abortusgevallen te verminderen. De vergadering van aanstaande zaterdag is gewijd aan de stand van zaken op het gebied van de middelen en technieken ter voorkoming van zwangerschap, waarbij ook een rooms-katholieke deskundige uit Nederland, dr. J. G. H. Holt, spreekt over periodieke onthouding. De bijeenkomsten worden gehouden in het International institute for social stu dies, het voormalige Paleis Noordeinde. Er is daar ook een kleine expositie, waarop de activiteiten van de Nederlandse vereniging voor sexuele hervorming in beeld zijn gebracht en een aantal fabri katen ter voorkoming van zwangerschap wordt getoond. Het bestuit van de Raad der gemeente Franeker van 10 september 1959 tot vast stelling van een Premieregeling tot Bevor dering der Industrialisatie in de Vrije Ont wikkelingskern Franeker is door de Kroon geschorst, hangende het onderzoek naar de vraag of het besluit in strijd is met de wet of met het algemeen belang. Op het perron van het Hilversumse sta tion werd woensdag een man in bewuste loze toestand aangetroffen. Donderdag kon hij nog niet door de politie worden gehoord. Hij is inmiddels in het diacones- senhuis opgenomen. Men heeft niets op de man kunnen vinden, dat licht kan ver schaffen over zijn identiteit. Het signale ment luidt: 20 tot 25 jaar, 1.75 meter lang, blond krullend haar, vol gezicht, was gekleed in blauwe broek, wollen beige trui, wit overhemd, lichte sokken en zwarte schoenen. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht deed uitspraak in de zaak van de sergeant majoor L. B. te Zaandam, die rechtsherstel heeft verzocht voor de door hem in mili taire dienst ondervonden teleurstellingen, met name op het gebied van zijn promotie. De Centrale Raad verwierp de afwijzen de beschikking van het Ambtenarenge recht d.d. 21 januari 1959 en bepaalde dat de data van de reeds aan B. verleende promoties vervroegd zullen worden. Zijn sergeants-benoeping moet geacht worden te zijn ingegaan in 1946, zijn promotie tot sergeant eerste klasse in 1952 en die van sergeant-majoor met. ingang van 1954. Aan deze alsnog verleende bevordering zullen echter geen financiële aanspraken voor het verleden verbonden kunnen worden. Coöp. Boerenleenbank Door de recente ontwikkeling inzake de krediet- en voorschotverlening in de agra rische sector worden wij in onze boeren leenbankorganisatie voor geheel nieuwe verhoudingen geplaatst. De krediet- en voorschotverlening door de boerenleen banken gaat en wel naar het zich laat aanzien als een structureel verschijnsel meer en meer beslag leggen op de mid delen, die jaarlijks aan de boerenleenban ken worden toegevoerd. Het is niet on waarschijnlijk dat de krediet- en voor schotverlening bij de boerenleenbank zich tenzij nieuwe spaarbronnen zouden kun ne worden aangeboord zodanig zal ont wikkelen, dat in de komende jaren eniger mate op de te goeden van de boerenleen banken bij de centrale bank zal worden ingeteerd. Met deze woorden signaleerde mr. Ph. van Campen, algemeen directeur van de coöperatieve centrale boerenleenbank, tij dens de algemene vergadering van dit in stituut, die maandag in Eindhoven werd gehouden, een nieuwe ontwikkeling in het boerenleenbankwezen, die niet zonder con sequenties zal zijn voor het uitzettingsbe leid van de boerenleenbanken. Mr. Van Campen wees op de verrassende toene- neming van de krediet- en voorschotver lening die in 1959 steeg van 113 miljoen tot 172 miljoen gulden, recordcijfers die naar aangenomen wordt, door die van 1960 nog zullen worden overtroffen. Advertentie llifl I Op het omslag van een van de laatste nummers van het bekende Amerikaanse weekblad Time prijkt het portret van jhr. John H. Loudon, president-directeur van de Koninklijke Shell, omlijst door een geopende schelp, het embleem van deze op één na de grootste oliemaatschappij van de wereld. Time geeft veel aandacht aan de huidige situatie van „de groep" zoals de Koninklijke in vakkringen wordt genoemd en het blad is kennelijk onder de indruk van wat Nederlands initiatief en volharding in samenwerking met het Engels commercieel en koloniaal vernuft hebben weten te bereiken. Men is in Amerika zeker wat reuzenbedrijven betreft, wel zo het een en ander gewend; dat een maatschappij als de Koninklijke ook daar, en niet alleen bij deze gelegenheid, respect afdwingt, wijst op het herlevend ontzag voor de prestaties van het oude Europa. Natuurlijk worden de gestes van de Ko ninklijke Shell met des te meer aandacht gevolgd, omdat volgens Time deze maat schappij „een wedren houdt" met haar voornaamste rivaal Jersye Standard. Jonkheer Loudon zegt wel zeer diploma tiek „dat er geen wedren is," maar, al dus Time, iedere insider weet dat deze wel bestaat en daarbij loopt „de groep" op zijn concurrent in. Time schildert ons de 54-jarige en be langrijkste man van het concern als het toonbeeld van de internationale commer ciële diplomaat. Loudon doet zaken in meer dan vijftig soorten valuta's hij is de vriend van woestijn-sheiks en olieko ningen en hij was de enige zakenman die werd geïnviteerd tot de koninklijke loge bij een galavoorstelling in Covent Garden om president De Gaulle te ont moeten. Hij spreekt vloeiend vijf talen Advertentie U neemt een gewone boterham, belegt die met heerlijk-frisse, gezonde tomaat en mmm... mmm! Dubbeldekker maakt U hem met Calvé Mayonaise LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! Een idee voor de boterham zoals dit kunt U ook vinden. Want Calvé Mayonaise is wel bi) duizend dingen lekker. Ontdek zelf die nieuwe mogelijkheden. Experimenteer! U doet er Uzelf en Uw eters plezier mee. En om alles voor U nog veel prettiger te maken: Calvé beloont elk bruikbaar idee met een leuke, welkome verrassing.' Zend Uw dubbeldekker idee per briefkaart aan Calve, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli I960 worden ingestuurd en worden het eigendom van CALVÉ. CM 4.100.177.65 „Mede van u verwacht ik een bijdrage tot oplossing van de problemen, waarvoor wij in onze moderne maatschappij staan. Het is een zware opdracht en daarom moe ten wij gezamenlijk onze schouders er on der zetten. Dit zei de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klom- pé, tijdens de dinsdag in Esplanade te Utrecht gehouden vergadering van elfhon derd Hervormde Diakenen. Zij waren ter viering van het vijftigjarig bestaan van de in Utrecht gevestigde Federatie van Dia conieën in de Hervormde Kerk bijeen. In dankbaarheid voor wat de Federatie in het verleden heeft verricht, wens ik u toe dat u in de toekomst echt de naaste zult zijn. De hulp van wetenschap is daarbij onmis baar, maar omdat het zwaartepunt van de nood is verlegd van het materiële naar het psychische, is wezenlijke barmhartigheid en helderziendheid noodzakelijk. Met deze woorden sloot de minister zich aan bij de andere sprekers: prof. dr. W. Banning en prof. dr. U. J. Roscam Abbing, die res pectievelijk van het sociologisch en theo logisch standpunt spraken over de diako- nale roeping nu. Aan het eind van de vergadering overhandigde de voorzitter van de Haagse Hervormde Diaconie, de heer J. Nijenhuis te Amsterdam, 17.000 gulden voor het Fonds ter Stichting van een Diakonaal-sociaal Instituut voor Weten schappelijk Onderzoek op Diakonaal ge bied. Dit is het bedrag van slechts 20 pet. der bij de Federatie aangesloten diako- nieën. De anderen moeten nog geld over maken De voorrang van de overstekende voet ganger op alle zebra's, die ook in ons land zal worden ingevoerd, zal de politie voor een belangrijke opvoedende taak stel len. Zowel de voetgangers als het rijver- keer zullen zich geheel nieuwe verkeers- gewoonten moeten aanwennen. Dit verklaarde gisteren de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B., op de vijfde politieverkeers- leergang in Utrecht. Een gelukkige omstandigheid noemde de heer Boost het feit, dat het gemotori seerde verkeer reeds thans geneigd is om meer dan voor enkele jaren het geval was, voorrang te geven aan overstekende voet gangers. Dikwijls kan men constateren dat achter de voorruit het beleefde gebaar „gaat uw gang" tegen de voetgangers wordt gemaakt. Hij zei te verwachten dat de voetgan gers slechts aarzelend van hun voorrangs- recht gebruik zullen gaan maken, omdat zij het kwetsbaarst zijn. Daarom zal, vol gens hem, de opvoeding het eerst op het rijdend verkeer moeten worden gericht. Voorts zal de politie nog voor een an dere taak komen te staan, namelijk een systematische studie van de ligging der zebra's. Het is de vraag, aldus de heer Boost, of een aantal der nu aanwezige zebra's juist is gesitueerd met het oog op het verlenen van voorrang aan voetgan gers en of het aantal daarvan voldoende is. Er zijn voorts nog veel „logische en ingeburgerde" oversteekplaatsen, die nog geen zebra-markering hebben. Het aan brengen van markeringen ter plaatse zal in de eerste plaats nodig zijn, zo zei de heer Boost. Hij liet voorts een waarschuwend woord horen naar aanleiding van het stijgende aantal slachtoffers onder de voetgangers. In 1959 werden in ons land 406 voetgan gers gedood als gevolg van het plotseling ongeordend oversteken of het plotseling vanachter een geparkeerde wagen over steken. Straks, aldus de heer Boost, zal een groot aantal zebra's de voetganger, die daarvan gebruik maakt met inachtneming van de nodige voorzichtigheid een veilige over tocht bieden. Niettemin zal de rijbaan nog op ontelbare andere punten worden over gestoken met alle zware risico's daaraan verbonden. Ook de zebra kan het voet gangersverkeer niet ineens een optimale veiligheid geven, zo zei de heer Boost ten slotte. Aan de gemeente-universiteit te Amster dam is bevorderd tot arts de heer J. J. van Monsjou (Santpoort). (Nederlands, Engels, Spaans, Frans en Duits) Time is zeker vergeten dat Lou don een Nederlander van geboorte is) en kan met hetzelfde aplomb een schapen oog savoureren in een Arabische tent als aanzitten aan een koninklijk diner met ka viaar en champagne, zo schrijft Time. Jonkheer Loudon is primus inter pares in de uit zeven man (vier Nederlands, drie Brits) bestaande topdirectie van de 250.000 man tellende, over de gehele we reld verspreide organisatie. Hij treedt op als tactisch arbiter in meningsverschil len, suggereert punten van overeenstem ming en hoort zijn mededirecteuren uit. Het komt nooit tot een stemming in de ze clubachtige atmosfeer, want de direc tieleden zien zichzelf als behorende tot 'n exclusieve club, waarvan de leden zowel over kundigheid als beheersing moeten beschikken, aldus Time. De man die zijn stem verheft of zijn beheersing verliest wordt als een „troublemaker" be schouwd. „Dit collectieve leiderschap werkt als een droom," zo citeert Time een der directeuren. In die droom wer ken dan Lykle Schepers, 56 jaar, die zich vooral bezig houdt met de steeds belang rijker wordende sector der chemicaliën; Luitzen Brouwer, 49, exploratie en produk- tie, Arond Hofland, 59, marketing, per soneel en West-Europa. De drie Britten zijn J. P. Berkin, 53, de coördinator; H. Wilkinson. 57, Noord-Amerika, Verre Oos ten, Australië en het Verenigd Koninkrijk en F. Stephens, 56, juridische zaken en het Midden-Oosten. Volgens Time hebben de Engelsen meer flair en intuïtie, de Hollanders meer ge duld en onaandoenlijkheid. Loudon heeft de beslissende stem, maar zoals hij zelf zegt: „Er is altijd veel geven en nemen bij, maar iemand moet altijd toegeven. Het is mijn taak er op toe te zien dat het systeem werkt." Jonkheer Loudon is veel op reis, hoewel hij er de voorkeur aan geeft het onderhandelen ter plaatse zoveel mogelijk aan de daar aangestelde managers over te laten. Zo zei hij Time: „Zij zijn op het ogenblik belangrijker en ze hebben meer verantwoordelijkheid dan ambassadeurs." Ze gaan allen de wijde wereld in met de door Loudon gespelde levensregel: „Wees een goed burger, ge hoorzaam de wetten, maar bemoei je nooit met politiek. Doe nooit mee aan po litieke campagnes en geef nooit fooien. Nooit. Nooit." In Londen woont jonkheer Loudon in een moderne flat op Grosvenor Square, maar 's zomers brengt hij de weekeinden door in het bekende Aerdenhoutse landhuis Koekoeks Duin, dat volgens Time, toen de heer Loudon het vijf jaar geleden kocht vol hing met tapijten en schilderijen, een groot aantal antiquarische boeken bevatte en een gekoelde bar achter een valse boe kenplank. De heer Loudon houdt veel van Scotch en soda, hij is een prima danseur en zijn 0eliefde sport is golf. John Hugo Loudon was, aldus Time, een man wiens kandidatuur voor de exclusie ve club vanzelf sprak. Zijn grootvader was eens gouverneur generaal van het voor malige Nederlands-Indië, zijn oom was minister van Buitenlandse Zaken tijdens de eerste wereldoorlog. Zijn vader, Hugo Loudon, studeerde voor civiel ingenieur en werd later president directeur van de Koninklijke. Jonkheer Loudon zelf reisde reeds veel in zijn jeugd. Studeerde rech ten in Utrecht en gaf niet toe aan de aandrang van zijn vader om in diploma tieke dienst te gaan, maar trad in dienst van de Shell. Hij trouwde spoedig daar na met zijn studievriendin, Marie van Tuyll. Langzamerhand klom hij op in de rangen van „de groep" werd in 1947 direc teur en in 1957 president-directeur. Time geeft veel aandacht aan de sterke economische structuur van de groep, waar in vooral van belang is, dat de Koninklijke Shell reeds in 1928 zich ook met de che mische sector ging bezig houden, en was in dit opzicht de concurrenten na de twee de wereldoorlog ver vooruit en is dat ge bleven. Het is de Nederlandse in Wasse naar woonachtige directeur Schepers, die in deze zaken de hoogste leiding geeft. Volgens Time getuigt de reuzenraffinade- rij te Pernis, het blad spreekt van een „monument" van 600 miljoen van de be tekenis van deze sector. Deze raffinaderij, die ongeveer 16 miljoen ton ruwe olie per Geruchten dat er tengevolge van de hui dige droogte een tekort zou komen aan voorjaarsgroenten zijn slechts gedeeltelijk waai-, voor wat het Westland betreft. On der het glas vandaan is de oogst bijna overvloedig te noemen. Toch blijft er maar weinig van in eigen land. Door de grillige winter in Zuid-Duitsland en Italië is daar de oogst vrijwel vernietigd. En door de droogte in eigen land zijn de voor jaarsgroenten uit de volle grond sterk ver minderd. Zodoende is de exportvraag naar de Westlandse groenten zo sterk, dat ze ventig tot tachtig percent van de dage lijkse aanvoer aan de veiling wordt ge kocht voor uitvoer. Voor de Westlandse kwekers is dit voorjaar dan ook een top- voorjaar. Niettemin valt door de samen loop van deze omstandigheden een schaar ste aan voorjaarsgroenten in vele delen van ons land en een niet aflatende vraag op de buitenlandse exportmarkten te contateren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudelande (toez.) D. R. Jon ker, vicaris te Berkel-Rodenrijs. Geref. Kerken Beroepen te Medicine Hat (Alberta, Ca nada) M. D. Geleijnse te Roermond. Bedankt voor Berlikum H. A. Starren- burg te Kantens (Gron.). Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Haarlem (als missionair pre dikant voor West-Borneo) W. L. Kurpers- hoek, kand. te Rotterdam. 'Advertentie ^2? Terlenka plooivast' 34,- 39,- 49,- LICHTGEWICHT SPORTCOLBERT GEN. CRONJÉ5TRAAT 40-44 Haarlem Telefoon 54679 jaar verwerkt en 600 verschillende produk ten aflevert is waarschijnlijk de laatste van deze grootte die zal worden gebouwd, want middelgrote ondernemingen schijnen de toekomst te hebben. Wat de huidige flauwte op de oliemarkt betreft is volgens Time jongheer Loudon erg optimistisch: „Ik persoonlijk maak mij geen zorgen. Te groot aanbod scha kelt zichzelf op den duur uit. De mensen zullen meer en meer olie nodig hebben".

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13