Te weinig controle op de naleving Vestigingswet Nog veel onbegrip over het leven op het platteland Rotterdamse Bijenkorf ontkwam aan brandgevaar Hotelaccomodatie blijft zich gestadig uitbreiden Japanse professor na vrolijke avond in Amsterdam bestolen Kort en bondig^' Nog steeds droog Daarom voorkeur! Maatregelen gevraagd voor de bescherming der consumenten Eindhovenaar zoek na bezoek aan Berlijn Ledental Bond van Plattelands vrouwen groeit nog steeds Meer duidelijkheid ten aanzien van gebrekkige woningen gewenst Bad-, Strand-, Veenbrand geblust Locomotief rijdt man rechterarm af Ontwerp tot wijziging van de Ziektewet fl 2 KLACHT IN TWEEDE KAMER Evangeliserend door Oost-Duitsland Vrouw trachtte met geweld haar kinderen terug te krijgen Opschudding op drukke Cooisingel Plastiek van Gabo door het vuur aangetast ZEVENTIG JAAR HORECAF Research nodig om tot doelmatige moderne bedrijfsvoering te komen IVOROL tandpasta geeft behoud van een gaaf gebit HET WEER? GRETHA DE BRUDN DONDERDAG 12 MEI 1960 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer besprak gisteren het beleid van de regering op het ge bied van de middenstand. Bijna alge meen werd daarbij geklaagd over onvoldoende naleving van de vesti gingswet. Vooral in het oosten van van het land wordt tegen overtredin gen niet of nauwelijks opgetreden. Dat is wel zeer onaangenaam en on billijk zo betoogde de heer Van Eijs- den (A.R.), tegenover degenen die zich echter wel voor hoeden, zei hij, door het stellen van te hoge eisen de toestroming van jonge midden standers te belemmeren. In het opvolgingsvraagstuk kan de over heid overigens alleen een rol spelen door de algemene voorwaarden voor het uit oefenen van de functie van zelfstandige ondernemer zo gunstig mogelijk te doen zijn. De kredietverlening moet worden vereenvoudigd. De trage totstandkoming van vestigings- besluiten betreurde de heer v. d. Heuvel (K.V.P.). Door de liberale geest van deze tijd achtte de heer Reehorst (P.v.d.A.) het niet onmogelijk, dat wordt teruggekeerd tot ongebreidelde vrijheid van vestiging, gepaard gaande met opruiming van de Vestigingswet. Dan zou men echter het kind met het badwater weggooien, waar schuwde hij, want de eisen van vakbe kwaamheid zullen in elk geval niet over boord mogen worden gezet. Verstarring in het vestigingsbeleid moet echter worden voorkomen. De middenstanders zijn veer krachtig genoeg om zich aan te passen aan gewijzigde omstandigheden. Consumentenbescherming Als de regering de bescherming van de consumentenbelangen eens in studie zou willen nemen, 'zou de heer Reehorst dat bijzonder op prijs stellen. Het resultaat zou hij gaarne ontvangen in de vorm van een nota aan de Kamer. Hij dacht o.a. aan voorlichting van de consument en aan kwaliteits- en prijsbescherming. In het algemeen verlangde men gelijke kansen voor het midden- en kleinbedrijf anderzijds. Er moet een belastingheffing komen, aldus de heer Peters (K.V.P.), die voor alle ondernemingen gelijk is, onge acht de bedrijfsvorm. Dat vond de heer v. d. Wetering (C.H.U.) prachtig, maar hij beschouwde het denkbeeld als een niet te vervullen wensdroom. Hij verlangde van de overheid geen bescherming van het midden- en kleinbedrijf, maar wel maat- Advertentie ALUMINIUM JALOEZIEEN Complete woninginrichting Barteljorisstraat 13-17 HAARLEM Sinds de paasdagen is de 25-jarige J. van der Brink, afkomstig uit de Zande, gemeente IJselmuide (Ov.), en woonach tig te Eindhoven, spoorloos. Hij bezocht met een groep kerkelijke jongelui in de paasvakantie West- en Oost-Berlijn. Op de laatste dag van het verblijf van de groep verliet hij zijn reisgenoten zonder nadere mededelingen en met achterlating van al zijn bagage. Sindsdien is taal noch teken meer van hem vernomen. Men veronder stelt dat hij zich in Oost-Berlijn ophoudt. De groep maakt deel uit van „Jonge Kerk" (Nederlands hervormd). Zij was samengesteld uit jongelui uit alle delen van Nederland en stond onder leiding van drs. J. Dijkstra, hervormd predikant te Donkerbroek (Fr.). De excursie die tien dagen duurde, had een louter toeristisch doel. Vijftien jonge mensen namen eraan deel. Het vermoeden dat J. van den Brink zich in Oost-Berlijn ophoudt, grondt men op het feit dat hij na een bezoek aan Oost-Berlijn (waar men onder meer een kerkdienst bijwoonde) aan een reisgenoot verklaarde „hier zou ik het evangelie wil len verkondigen". Van maandag 18 op dinsdag 19 april keerde de groep zonder hem naar Nederland terug. De leider stelde onmiddellijk de ouders van de jon geman, die in De Zande wonen, van het gebeurde op de hoogte. Alle nasporingen inzake zijn mysterieuze verdwijning zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. J van den Brink was employé van de Phi- lipsfabrieken. regelen die ontwikkeling van deze bedrij ven mogelijk maken. Zijn fractiegenoot de heer Schmal bepleitte de instelling van een staatscommissie ter beteugeling van de oneerlijke concurrentie. Vandaag wordt het debat voortgezet en zal ook staatssecretaris Veldkamp zijn vi sie geven op het middenstandsbeleid. Advertentie Een stevige Vlissingse dame heeft dezer dagen de Vondellaan in haar oude woon plaats Assen op stelten gezet. Met vrouwe lijk, maar niettemin robuust geweld pro beerde zij haar drie kinderen terug te krij gen die aan haar ex-echtgenoot zijn toe gewezen. En bepaald zachtzinnig is zij bij die poging niet te werk gegaan. In de wo ning van haar vroegere echtgenoot, greep zij diens ega bij de keel zodat een op het gegil toegeschoten buurman te hulp moest komen. Hij zette de agressieve Vlissingse buiten de deur. Het strijdvuur bleek even wel daarna niet te zijn geblust: een keu ken- en doucheraam sneuvelden en met de scherven ontketende zij een bombarde ment waarna een ruit in de voordeur met een deksel van een weckfles werd kapot geslagen. Haar pogingen om de veste te nemen mislukten echter maar wel kreeg de beledigde dame verscheidene krab- en snijwonden. Eerst in het Asser politie bureau kwam de Vlissingse tot kalmte. Bij schoonmaak- en herstelwerkzaamheden aan de plastiek van Naum Gabo voor de Bijenkorf te Rotterdam is gistermiddag omstreeks kwart over twee brand ont staan. De plastiek was geheel in zeildoek gehuld en afgezet met een houten schut ting. Er lagen enige zuurstofflessen en deze zijn ontploft. Het winkelend publiek op de drukke Coolsingel werd hevig opgeschrikt en stoof alle kanten uit. De Bijen korf moest in allerijl ontruimd worden. De brand zou bovenin de constructie van Gabo, die ongeveer dezelfde lengte heeft als de Bijenkorf, ontstaan zijn. Vermoede lijk is bij het lassen een vonkje overge sprongen op het zeildoek. Wonder boven wonder is niemand ge wond. Een van de twee zuurstofflessen die er lagen voor laswerkzaamheden, is met een hevige knal ontploft, over de drukke Coolsingel gevlogen en op de tramrails terecht gekomen. De tweede zuurstoffles werd door de inmiddels gearriveerde brandweer in een waterbad gelegd. De verwarring was een ogenblik groot, voor al toen honderden mensen uit de Bijen korf stroomden. Het verkeer werd omge legd en Het publiek op een veilige afstand gehouden. De plastiek staat op ongeveer anderhalve meter afstand van de Bijen korf en de hevig uitslaande vlammen de den verschillende ruiten springen. In de lunchroom ontstond een begin van brand, vertelde een van de personeelsleden. Via de geluidsinstallatie werd omgeroepen dat men de zaak moest verlaten in verband met een oefening. Er ontstond toen geen paniek, hoewel de airconditioning rook begon op te zuigen en het vooral op de derde verdieping, waar de lunchroom is, al blauw begon te zien. Sommige bezoe kers van de lunchroom hebben kleding e.d. achter moeten laten. De etalages op de hoek van de Coolsingel, die bij de van Oldenbarneveltstraat, waar de plastiek staat, waren juist op de vakantie afge stemd met een open sportauto en een ca ravan erin. Ook daar sprongen de grote spiegelruiten. Toen de brand bovenin de plastiek uit brak waren er vier arbeiders bezig. Een arbeider beneden schakelde onmiddellijk de electriciteit uit. De vier man boven konden wegkomen door een loopbrug naar het dak van de Bijenkorf. Die brug was juist gisteren gelegd. De werkzaamheden aan de schepping van Gabo zijn al ongeveer twee maanden aan de gang. Als bescherming tegen roest en verwering wordt de constructie gestaal- straald en geplastificeerd. Na ongeveer een half uur was het vuur gedoofd. De plastiek is .volkomen zwart geblakerd. De plastiek, ontworpen door de in Ame rika wonende Hongaarse beeldhouwer Naum Gabo werd op 18 mei 1958 (Op bouwdag) door de directie van de Bijen korf aangeboden aan het Gemeentebestuur. Het 26 meter hoge gevaarte, waarin het publiek verschillende voorstellingen ziet (sprak niet eens een Amerikaan van een verticaal spoorwegongeval?), heeft vol gens de ontwerper geen enkele betekenis. Het vervult slechts een decoratieve func tie. De plastiek is een vergulde ijzercon structie, waarvan de „poten" met marme ren platen zijn bedekt. Toen het er ruim een jaar stond bleek het door het weer aangetast te worden en daar bovendien honderden spreeuwen het gevaarte het vorige jaar avond aan avond als ontmoetingsplaats gebruikten, werd besloten het eens grondig te laten reini gen en van een nieuwe laag verguldsel te voorzien. Dit was evenwel niet voldoen de en daarom stond het nu voor de tweede maal in de steigers, door zeildoek aan het oog van het publiek onttrokken. Dit heeft hier en daar ontstemming opgewekt, omdat de herstelwerkzaamheden samen vallen met de „Floriade" en het toeris tenseizoen. In een feestelijke congresvergadering in het Scheveningse Seinposttheater heeft de bond Horecaf gistermorgen de viering van zijn zeventigjarige bestaan, waarvan ook de heden te openen tentoonstelling „Gast en Gastheer" in de Houtrusthallen te Den Haag, deel uitmaakt, ingezet. De heer J. G. Meyer, voorzitter van de bond, heeft in zijn jubileumrede, die werd aangehoord door vele autoriteiten, er geen twijfel aan laten bestaan dat de Horecaf een levenskrachtige organisatie is, die ook in de toe komst haar werk aankan. Overigens zijn er gevallen, die zeker geen aanleiding geven om zich te verheugen over inzichten, houding of handelingen van stedelijke overheden in verband met de bedrijven. De organisatie Horecaf vraagt thans meer dan ooit inzicht in de werke lijkheid, een moderne kijk op beheer en een duidelijk omlijnde taakstelling. Er is in onze bedrijfstak, zo vervolgde de heer Meyer, een voortdurende aanpassing nodig geweest. En nog dagelijks wordt deze aan passing van ons verlangd. Speurwerk nodig Met het oog op de talloze vernieuwingen van apparatuur en materiaal, die in de Horecabedrijven zijn binnengevoerd en die worden bediend door personeel dat vol gens moderne opleidingsmethoden op zijn taak is voorbereid, merkte hij op, dat de organisatie zich al lang van doelmatige research zou moeten hebben verzekerd. Die research is uitgebleven, niet omdat de Horecaf pretendeert het zonder stuurwerk te kunnen stellen, maar eenvoudig omdat de bond hieraan niet is toegekomen. Hij noemde de research een winstgevende be legging. Verder stipte spreker ook aan de bevordering van de produktiviteit in de Horecaf-bedrijven, waarmee men op papier aanmerkelijk verder is gevorderd dan met de research. Uitbreiding Terugkijkend op de jaren 1950-1960, merkte hij op, dat dit goede jaren zijn ge weest. Inmiddels gaat de verantwoorde hoteluitbreiding, die meestal met een om vangrijke restauratie van het geheel samengaat, gestadig voort. Alleen in de bij Horecaf aangesloten hotels kwamen er in de laatste drie jaar rond 1700 kamers, res pectievelijk bedden bij en bovendien nog Advertentie ENGEL Telefoon 14444 Grote Houtstraat 181 Gisteren hield de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen de Algemene Voor jaarsvergadering in „Tivoli" te Utrecht, waar ongeveer zeshonderd leden en be stuursleden uit tien provincies bijeen wa ren gekomen. De voorzitster, mevrouw A. Dethmers-Brouwer opende de vergade ring, met een overzicht van de activitei ten van de bond gedurende de laatste ja ren. Zij merkte o.m. op, dat er zoveel op het platteland, vooral in de woningen, ver anderd is, dat de stedeling het nog nau- 450 bedden in vier motels. In de komende drie jaar mag eveneens op een redelijke uitbreiding, die waarschijnlijk nog groter zal worden dan de bovengenoemde getal len, worden gerekend. De heer Meyer be pleitte meer aandacht voor het probleem van de werktijdverkorting, dat ook in deze verzorgende Horeca-bedrijven onvermijde lijk aan de orde zal komen. Deze werktijd verkorting wordt, zo zei hij, het Horeca bedrijf van buiten af opgedrongen en hoe bezwaarlijk ook verkorting van de werk tijd tot 48 uur moge zijn, dit moet voor de ondernemer aanleiding zijn zich op ratio nalisatie te bezinnen. Wat het afgelopen jaar betreft signa leerde hij de Hiltonaffaire als een scherp treffen dat de Horecaf heeft moeten door staan. De heer Meyer besprak ook de vooruitzichten van het Horeca-bedrijf. Hij zei, dat voor deze bedrijfstak het perspec tief bijzonder gunstig is. Het reizen en trekken neemt nog jaarlijks toe en wordt gestimuleerd door meer vrije tijd, meer geld, meer vervoersmogelijkheden en meer behoefte aan ontspanning. Advertentie De Tweëde-Kamërleden Bommër (PvdA) en Van Vliet (KVP) hebben de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid schrif telijk gevraagd, of het juist is zoals in de voorlichting van dit departement om trent de Huurwet gesteld wordt dat vrij stelling van huurverhoging slechts ver leend kan worden voor diè gebrekkige of onvoldoende onderhouden woningen, die vóór 5 mei 1940 gebouwd zijn. Zij menen dat er een andere interpretatie van de des betreffende Huurwetbepaling mogelijk is, omdat volgens hen ten aanzien van deze soort woningen geen tijdsgrens te stellen is, m.a.w. dat alle woningen met ernstige gebreken e.d. buiten de huurverhoging dienen te vallen. Indien de minister deze mening deelt, aldus de beide vragenstel lers, zou de wet zodanig te wijzigen zijn, dat de bedoeling van de wetgever daarin tenvolle tot uitdrukking komt. Woensdagmiddag hebben voor de recht bank in de hoofdstad twee Amsterdam mers terecht gestaan, die ten laste was gelegd diefstal en heling van 23 reizigers chèques ter waarde van 276 pond sterling van de Japanse professor H. Kayano uit Tokio die in januari jl. in Amsterdam lo geerde. De officier eiste tegen de 34-jarige loodgieter C. G. wegens diefstal en vals heid in geschrifte een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek en tegen de 22-jarige kok F. H. wegens opzettelijke heling zes maanden met aftrek. De ver dedigster van de kok vroeg voor haar cliënt (drie maanden gedetineerd) onmid dellijke invrijheidstelling, hetgeen door de rechtbank werd ingewilligd. Baatzuchtige naastenliefde De lezingen van beide verdachten over de zaak liepen nogal uiteen. De loodgieter verklaarde dat hij, toen hij de bewuste nacht in gezelschap van H. op de Prin sengracht liep, iemand voor zich zag uit lopen die kennelijk dronken was. Daar hij vreesde dat de man ieder ogenblik in de Prinsengracht zou kunnen vallen, liep hij een eindje met hem op. Bij het uit de zak halen van zijn zakdoek liet de man, die een Japanse hoogleraar bleek te zijn, een chèqueboekje op de grond vallen. De loodgieter stak het boekje, in de mening verkerende dat het geld was, bij zich. Hiervan zou H., naar G. zei, getuige zijn geweest. De hele voorraad chèques, op drie na, zijn later bij G. thuis gevonden. H. echter ontkende geweten te hebben dat de chèques, waarvan G. hem er drie liet ver zilveren, van diefstal afkomstig waren. Hij had G. die nacht op het Rembrandts- plein ontmoet. Deze vertelde hem dat hij enige chèques van een dronken Amerikaan had gekregen. Hij riep de hulp in van H. om ze in te wisselen. Deze had, naar hij verklaarde, het ontvangen geld aan G. afgedragen. Voor zijn moeite had hij van G. enige consumpties ontvangen. „Amsterdam is funest voor mij" De professor, die de volgende dag in zijn hotel paspoort en chèqueboekje miste en aangifte deed, kon zich toen van zijn nachtelijke escapade in Amsterdam vrij wel niets meer herinneren. Daar hij een wondje aan zijn hoofd had, dacht men aanvankelijk dat hij was neergeslagen. Maar dit werd door de Japanner zelf be twijfeld. Zijn paspoort werd later voor een café op het Leidseplein waar hij was ge weest, teruggevonden. De officier noemde het in zijn requisi toir tegen S bijzonder ernstig dat buiten landers worden beroofd. „Indien dit veel vuldig voorkomt, ,en dat is het geval, dan krijgt Amsterdam een slechte naam." Over de kok zeide de officier: „Deze ver dachte leeft als een rat in een grote stad." G., die acht veroordelingen op zijn straf blad heeft, ondersteunde het verzoek van zijn verdediger om hem het verblijf in Amsterdam te verbieden, want, zo zei hij, „Amsterdam is funest voor mij." welijks kan bijhouden. Heeft men nog heimwee naar de pornp, waaronder de boer zich waste, vroeg zij zich af naar aanlei ding van een gesprek met stadsmensen, waaruit bleek, dat er nog veel onbegrip heerst over het leven, zoals het nu is op het platteland. Zij schetste enkele voor beelden van het plattelandsleven en wees er op, dat de buitenmens veel dingen be zit, die hem ervoor behoeden een massa mens te worden. Tenslotte wees zij op de voordelen, die het lidmaatschap van de bond voor de plattelandsvrouw kan hebben. Want om haar draait eigenlijk het gezin. Als de vrouw er eens uitgaat, brengt zij een frisse geest mee terug. Mejuffrouw ir. N. Constandse las hierna het jaarverslag voor. Zij noemde de hand- werktentoonstelling 'n hoogtepunt van het jaar 1959 en was verheugd over het con tact van schoolkinderen uit de stad en van het platteland, die door uitwisselingen eikaars omgeving leren kennen. In dit jaar werden twee nieuwe organen opgericht: de Emigratiecommissie en de Nationale Commissie. De vereniging noteerde een toeneming van het aantal leden met 1.411. Penningmeester mejuffrouw H. M. van Iterson deelde mede, dat de uitgaven over 1959 aanmerkelijk lager waren dan de in komsten en dat er f 2.000.- is uitgetrokken voor nieuwe projecten. Op de agenda stond verder een bestuurs verkiezing, waarbij alle kandidaat gestel de leden werden gekozen. Voor Utrecht werd als hoofdbestuurslid gekozen me vrouw W. J. E. F. Blomhert-Barmen 't Loo en mejuffrouw R. van de Lee als plaatsvervangend hoofdbestuurslid. Voor de afdeling Groningen werd mevrouw M. K. Schleurholts-Grootenhuis gekozen, met als plaatsvervangend hoofdbestuurslid me vrouw M. Bakker-Boekei. Voor Noord- Holland werd mevr. mr. E. P. Broekman- Vriesman gekozen, en voor Overijssel blijft mevrouw T. Jonkhans-Steenbergen hoofdbestuurslid. Mevrouw Van Beekhoff, presidente van de Associated Country Women of the World sprak hierna over „Freedom from hunger" Na enige verslagen van de afdelingen in de bond gingen de honderden huisvrou wen lunchen, 's Middags genoten zij van het optreden van de Schermer'dansers, waarbij Cobi Schreyer zong. Eveneens in Tivoli was er een tentoonstelling ingericht, waar men de resultaten van de provinciale handwerkwedstrijden kon bewonderen. Advertentie Luister naar de BigBen-tips elke dag over Radio Luxem burg (208 en 49 meterj.Direct na de weerberichten. li* PLASTIC REGENJASSEN zo klein, zo licht zo waterdicht Kind verdronken. Het vierjarige jon getje Oets Bosma is in Rotterdam-Zuid in een singel verdronken. Een gemeentewerk man slaagde ex-in het ventje uit het water te halen. Een juist passerende arts heeft nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder succes. Dodelijke val. Uitkijkend naar familie, die op bezoek zou komen, is de 72-jarige mevrouw D. van Santen-Poons te Den Haag uit het raam van haar huis aan de Javastraat gevallen. Zij overleed ter plaat se. Het ongeluk vei-oorzaakte een grote consternatie in deze drukke winkelstraat. Ring. Tweeënveertig jaar geleden ver loor de heer G. Burgstad op een bouwland in de Driemanspolder te Zoetermeer zijn gouden trouwring. Dezer dagen was hij op ditzelfde land bezig met schoffelen. Opeens zag hij wat glinsteren en toen hij zich buk te om het voorwerp op te rapen, bleek het zijn ring te zijn, die op deze wel zeer toe vallige manier weer in het bezit van de eigenaar kwam. Euromastje. Vrijdagochtend 27 mei a.s. zal in de miniatuui-stad Madurodam te Den Haag een verkleind model van de Euro mast van Rotterdam worden overgedi-agen. Dit is een geschenk van de Rotterdamse Katholieke Studentenvereniging „Sanctus Laurentius", ter gelegenheid van haar negende lusti-um. Advertentie TWIJNDERSLAAN 7 - HAARLEM Tel. 15.1.16 100% service Uw wagen parkeert u voor de deur De grote veen- en turfbrand in het Schoonebekerveld kan als bedwongen wor den beschouwd. Nadat de brandweerploe gen vrijwel de gehele nacht van dinsdag op woensdag vei-dere uitbreiding van de brand hadden weten te voorkomen is men nog een volle dag bezig geweest met de nablussing. Op het spoorwegemplacement de Riet landen in het Amsterdamse havengebied heeft zich gistei-en een ernstig arbeidson geval voox-gedaan. De 24-jai-ige schilder A. T. Sips, die liggend op het viaduct over de Cruquiuskade aan het werk was, is door een locomotief zijn rechterarm bij de elle boog afgereden. Er stond een wachtsman met een rode vlag op de baan, die de andei-e daar wer kende schilders waarschuwde zich te ver wijderen. Vermoedelijk is het slachtoffer door nog onbekende ooi-zaak bekneld ge raakt. Het signaal sond op veilig toen de losse locomotief, die uit de richting Mui- derpoort kwam, met matige snelheid na derde. Volgens een mededeling van de N.S. zijn er door de locomotief wel signa len gegeven, die echter door de man niet gehoord zijn. De schilder is naar het Wees- perpleinziekenhuis overgebracht. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een ontwerp- wijziging van de Ziektewet aan de Twee de Kamer aangeboden. Deze wijziging be helst het voortduren van een ziekengeld verzekering gedurende het eei-ste jaar na een ongeval. Bij ai-beidsongeschiktheid van vijftig percent of meer zal de rente naar tachtig percent van het dagloon worden berekend en bij gedeeltelijke ongeschiktheid tot wer ken naar een deel van dat percentage. Voorts wordt een bepaling voorgesteld, dat de minister van Sociale Zaken bij samen loop van verzekeringen nadei-e regelen zal kunen geven. Het KNMI deelt mede: Nog steeds handhaaft zich een groot hogedrukgebied in het noorden. Het cen trum ervan vex-plaatste zich iets naar het westen en werd vanmorgen ongeveer hal verwege tussen IJsland en Noorwegen aan getroffen. Samen met de depressie ten westen van de Golf van Biscaye hield het bij ons een oostelijke luchtstroming in stand. Deze werd zelfs nog iets aangewak kerd door een randstoring van deze de pressie, die over West-Franki'ijk en Zuid- west-Engeland trok. Daar viel opnieuw een flinke hoeveelheid regen. Het bijbehorende front trekt over Frank rijk naar ons land maar vertoont weinig activiteit meer. Van de Oceaan trekt een volgende stoi-ing naar Spanje, maar deze zal nog vrijwel geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Er zijn daarom nog geen belangrijke veranderingen in het weer te verwachten behoudens een tijde lijk wat afnemen van de oostelijke wind. De kans op regen van enige betekenis blijft klein. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur i .2 f! IH Vrydag 13 mei Zon op 4.50 uur, onder 20.24 uur. Maan op 23.00 uur, onder 6.58 uur. Maanstanden 17 mei 20.55 uur laatste kwartier. 25 mei 13.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 12 mei Hoog water 4.13 en 16.41 uur. Laag water 12.20 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder licht bew. O 20 Ypenburg licht bew. O 22 Vlissingen licht bew. O 22 Eelde onbewolkt O 21 De Bilt licht bew. ono 22 Twente onbewolkt ono 22 Eindhoven licht bew. O 23 Zd-Limburg licht bew. O 23 Helsinki licht bew. windst. 15 Stockholm onbewolkt windst. 20 Oslo onbewolkt windst. 23 Kopenhagen onbewolkt no 17 Aberdeen zwaar bew. O 13 Londen onweer ono 18 Amsterdam licht bew. O 22 Brussel licht bew. O 24 Luxemburg zwaar bew. ono 20 Parijs geheel bew nno 26 Bordeaux zwaar bew. ozo 25 Grenoble geheel bew no 29 Nice weerlicht n 18 Berlijn zwaar bew. ono 21 Frankfort onbewolkt no 23 München half bew. z 19 Zürich mist windst. 20 Genève regen w 25 Locarno licht bew. windst. 21 Wenen onbewolkt ozo 22 Innsbruck regenbui w 23 Belgrado onbewolkt wzw 20 Athene licht bew. windst. 23 Rome licht bew. windst. 25 Ajaccio half bew. ono 23 Lissabon geheel bew. z 18 eo Ss 0 o 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 2 0,1 0 0 0,1 0 0 1 0,1 7 0 0,2 0 0,2 0 0 0,5

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2