VELU Hoogspanning tussen Adenauers partij en burgemeester Brandt Nieuwe France in St. Nazaire vlot van stapel gelopen WERELDNIEUWS 27 en 31 ct Deutsche Partei wenst lijstverbinding met Adenauers CDU Onafhankelijkheid binnen Franse Genieenschap wordt mogelijk Symbool van honderd jaren vakmanschap SENATOR alleen om de geur al! DEBAT IN STRAATSBURG OVER DE EUROPESE VERKIEZINGEN Communistisch komplot in Kongo opgerold? Gezamenlijke studie van ondergrondse explosies DONDERDAG 12 MEI 1960 3 CDU voelt zich bedreigd door opkomende socialist Rockefeller jr. overleden De Gaulle: een nieuwe reden om trots te zijn Kernproeven-overleg fa €)p de. raaiótcel LICHT GEWICHT (Van onze correspondent in Bonn) Tussen de grootste Westduitse rege ringspartij, de C.D.U./C.S.U., en de West- berlijnse socialistische burgemeester Wil ly Brandt is het tot een openlijk conflict gekomen. Achtergrond vormen de verkie zingen in 1961 waarbij de thans 46-jarige Brandt waarschijnlijk voor de S.P.D. als tegenkandidaat van de 84-jarige bonds kanselier Adenauer zal fungeren. Op de voorgrond van de controverse staat een bijna giftig debat. In feite opende Adenauer op het C.D.U.- partijcongres te Karlsruhe het offensief. De grijze maar uiterst strijdbare kanse lier, slingerde daar de S.P.D. naar het hoofd dat zij de vrijheid van de Bonds republiek in gevaar heeft gebracht door tegen het N.A.T.O.-verdrag en andere overeenkomsten te stemmen. Een zege voor de S.P.D. in 1961 zou zijns inziens een gevaar voor Duitsland betekenen. Willy Brandt heeft men beseft het in de C.D.U. zeer wel de laatste maanden de wind in de rug. In vele delen van de wereld viert men de socialistische burge meester als een soort „held van Berlijn". Waar hij ook komt trekt hij volle zalen zelfs verleden week te Bonn waar het hal ve corps diplomatique aandachtig naar hem luisterde. Zelfverzekerd, zelfbewust en met een uitgesproken „greep" op het vrouwelijke element onder de kiezers wordt Brandt een gevaarlijke opponent van de C.D.U. Zelfs India's minister-pre sident Nehroe nodigde hem dezer dagen naar Londen om een uiteenzetting over Berlijn en het Duitse probleem te geven. De rozenkweker Het conflict C.D.U.-Brandt kwam aan de oppervlakte toen de Berlijnse burge meester vorige week te Dusseldorp Ade nauer persoonlijk attaqueerde. Niet erg sympathiek verkondigde hij: „Het zou zin voller geweest zijn als Adenauer op 1 mei in Berlijn of in een vluchtelingen kamp geweest was in plaats van te Karls ruhe politiek porselein stuk te slaan. Juist in Berlijn heeft de S.P.D. steeds de kas tanjes uit het vuur moeten slepen, wat vele keren nog moeilijker was dan in Rhöndorf rozen te kweken„Voor een goed begrip: Adenauer woont in het dorp je Rhöndorf aan de rechter Rijnoever, vlak bij Königswinter. Hij is een groot liefhebber van het kweken van rozen. Een der leiders van de Beierse tak van de CDU, de CSU-afgevaardigde Höcherl nam deze aanval niet. Hij verkondigde dat Brandt toch eigenlijk zijn gehele politieke carrière en populariteit op de successen van Adenauers buitenlandse politiek heeft gebouwd. Hij noemde Brandts aanval op Adenauer „onbehoorlijk en hoogst ondank baar". Op dezelfde zonderlinge wijze waarop Brandt Adenauers rozenliefhebbe- rij tot voorwerp van zijn politieke spot had gemaakt verweet Höcherl Brandt dat deze zich tijdens de oorlog als emigrant in het buitenland (Noorwegen en Zweden) had opgehouden, hetgeen, voegde hij er niet fijnzinnig aan toe, zeker aangenamer geweest zal zijn dan aan het front te staan of in binnenlandse strijd tegen de nazi machthebbers gezondheid en leven op het spel te zetten Höcherls bedoeling is duidelijk: Brandt vervreemden van de gemiddelde Duitser (voor wie de emigranten van voor 1933 halve verradei-s zouden kunnen zijn), Adenauer als nazi-slachtoffer eren. Daar mee is Brandt van zijn Berlijnse voetstuk, waar hij tot dusver als onaantastbaar gold, midden in de niet zachtzinnige Westduitse verkiezingsstrijd beland. De CDU-CSU wil Brandt nu te lijf gaan met de spreuk: „Brandt moet als burgemeester in Ber lijn blijven". Daarmee wil zij ter ener zij de de Berlijnse burgemeester als voor Berlijn onontbeerlijke man „wegprijzen" uit de Bondsrepubliek, aan de andere kant hem een trap na geven door te suggere ren dat Brandt het ongemakkelijke leven in Berlijn de rug wil toekeren. Onzacht zinnig doet deze strijd om het bondskanse lierschap in 1961 dus niet aan. Nog ingewikkelder wordt het gevecht nu (Van onze correspondent in Bonn) De afgevaardigden der tachtigduizend leden van de kleinste Westduitse rege ringspartij, de Deutsche Partei, hebben het afgelopen weekeinde de 51-jarige Hein- rich Hellwege tot voorzitter herkozen. Hij kreeg 144 van de 276 stemmen en versloeg daarmee de 45-jarige eenarmige fractie voorzitter van de D.P. in de Bondsdag, Herbert Schneider. Hellwege is voormalig minister-presi dent van de deelstaat Neder-Saksen. Hij genoot tot voor kort de uitgesproken sym pathie van bondskanselier Adenauer, wiens C.D.U. samen met de D.P. te Bonn de regeringscoalitie vormt. De laatste we ken leek het of de kanselier plotseling wat meer sympathie aan de dag legde voor de driftiger, radicaler en nationalistischer Schneider, een man, die, in tegenstelling tot de bedachtzame Hellwege, geneigd is tot snelle beslissingen. De Deutsche Partei sprak zich op haar congres te Heilbronn opnieuw uit voor een voortzetting van de coalitie met de C.D.U. Zonder de C.D.U. zal het deze par tij bij de Bondsdagverkiezingen in 1961 zeer waarschijnlijk niet gelukken de ver eiste. vijf percent van het totaal uitge brachte stemmen te verwerven, nodig om toegang tot de Bondsdag te krijgen. Des ondanks eist de kleine partij dat de C.D.U. haar hulp in 1961 op andere wijze zal ver strekken dan bij de vorige verkiezingen in 1957. Toen liet de C.D.U. een paar kies kringen aan de D.P. over. In 1961 wil de D.P. lijstverbindingen met de C.D.U. in de gehele Bondsrepubliek. Vast staat in elk geval, dat Adenauer en de zijnen in 1961 weer kunnen rekenen op de steun van de Deutsche Partei, in ruil voor een aantal ministerzetels. Op het ogenblik heeft de D.P. twee zetels in de re gering: Verkeer (Secbohm) en Bonds raadzaken (Von Merkatz). Met haar vijf tien zetels op 'een totaal van 519 in de Bondsdag is de invloed van deze partij be perkt. Temeer daar de helft van haar le den in Neder-Saksen woont. nog steeds niet vaststaat of Brandt kan didaat van de S.P.D. voor het Bondskan selierschap in 1961 zal worden. In de S.P.D. heeft hij niet alleen vrienden maar ook vijanden, die hem veel te rose en niet rood, die hem een „streber" en geen koe le partijman vinden. Brandt zelf heeft de zer dagen gezegd dat hij zijn kandida tuur zal laten afhangen van „zakelijke en persoonlijke condities". Zo wil hij onder geen beding met professor Carlo Schmid een min of meer openlijke strijd aangaan om deze kandidatuur. Voor de zelfbewus te 46-jarige voor wie de C.D.U. welzeker een heilig ontzag heeft en die zij beschouwt als een tegenstander van formaat geldt blijkbaar: alles of niets. Een Westduits dagblad schreef dezer dagen: „De wind die Brandt nu nog in de rug heeft kan ove rigens ook wel eens omslaan PARIJS (Rcuter-AFP) De Franse na tionale vergadering heeft woensdagavond een wetsontwerp van de regering goedge keurd, dat een wijziging behelst van de grondwet der vijfde republiek waardoor Afrikaanse landen, die deel uitmaken van de Franse gemeenschap van landen, in het vervolg volledige onafhankelijkheid kunnen verkiezen maar niettemin lid kun nen blijven van de Franse gemeenschap. Het wetsontwerp is aangenomen met 280 tegen 174 stemmen. Tot de voorstem mers behooi'den in hoofdzaak de gaullis tische U.N.R. en de katholieke M.R.P. De tegenstemmers waren een groot aantal conservatieven, die zich op het laatste ogenblik aansloten bij de officiële opposi tie van socialisten en radicalen en aan voerden, dat zij niet konden instemmen met de procedure van de verandering van de grondwet. Maar in feite, aldus Reuter, waren velen van hen gekant tegen de voorgestelde grondwetswijziging. Het wetsontwerp behoeft nu nog de goedkeuring van de Franse senaat en ook van de senaat van de gemeenschap. Voor de stemming had de regering alle voor gestelde amendementen onmiddelijk van de hand gewezen. TUCSON (Reuter) Woensdag is, in de ouderdom van 86 jaar, de Amerikaanse oliemagnaat John D. Rockefeller jr. over leden. De overledene is de vader van de Newyorkse gouverneur Nelson Rockefeller. John D. Rockefeller jr. was de enige zoon van John D. Rockefeller, de olie- koning en filantroop. Evenals zijn vader genoot hij de reputatie, de rijkste man ter wereld te zijn en evenals zijn vader heeft hij veel aan filantropische instellingen ge schonken. Rockefeller jr. heeft naar schat ting vierhonderd miljoen dollar besteed voor de financiering van verschillende filantropische projecten in de Verenigde Staten en andere landen, waaronder 45 miljoen voor de medische faculteit van de universiteit van Peking en vier miljoen voor herstel van de kathedraal van Reims en van de kastelen van Versailles en Fon- tainebleau. In zijn laatste levensjaren deed hij ano nieme schenkingen. Veel van zijn werk was gericht op verbetering van de inter nationale betrekkingen. Hij schonk de UNO de grond voor de zetel in New York ter waarde van negen miljoen dollar. Het Rockefeller Centre in New York is door hem gebouwd. Advertentie Straatsburg (A.N.P.) Het parlement van de Europese Gemeenschappen heeft woensdag de gehele dag gewijd aan een van de voornaamste opdrachten die het in de verdragen inzake de E.E.G., E.G.K.S. en Euratoom heeft gekregen, na melijk het regelen van directe Europese verkiezingen. In het debat heeft het niet aan critiek op de ontwerpconvcntie ont broken. De Belgische socialist Smets en zijn Westduitse collega Metzger gaven de toon aan door er op te wijzen dat het parlement meer bevoegdheden moet bezitten willen directe verkiezingen winst hebben. Smets sprak zelfs van „bedrog" als men de soe vereine volkswil zou inschakelen voor verkiezing van een parlement dat eigen lijk niet veel te betekenen heeft. Metzger waarschuwde dat men de kiezers onher roepelijk teleurstellingen zou bezorgen als de direct gekozen Europese afgevaardigden door gebrek aan bevoegdheden weinig meer zouden kunnen doen dan redevoerin gen houden. De Nederlandse liberale afgevaardigde Van Dijk bestreed de opvatting van de heren Smets en Metzger, dat het parle ment uitbreiding van zijn bevoegdheden als voorwaarde moest stellen voor directe verkiezingen. Ook hij gelooft, dat het Eu ropese parlement grotere bevoegdheden dient te verwerven, doch de afgevaardig den zouden volgens hem om te beginnen een beter gebruik van hun bestaande be voegdheden kunnen maken. De politieke betekenis van het parlement hangt tenslot te voor een groot deel af van de afge vaardigden zelf. Zo heeft het parlement bijvoorbeeld reeds enige malen, als het zijn advies over de begrotingen der ge meenschappen moest uitbrengen, ge vraagd om een politieke toelichting op de begrotingen. Wat zou er nu gebeuren, zo vroeg de heer Van Dijk, als het parlement zijn advies weigerde zolang die politieke toelichting niet gegeven is. De heer Van Dijk wees zijn collega's er tenslotte nog op, dat ze als politici de nodige activiteit zullen moeten ontplooien om de kiezers goed in te lichten over de waarde van het Europese parlement en de drie ge meenschappen. Dan zou er ook geen spra ke zijn van het „bedrog", dat de heer Smets vreest. Volksstemming? De Franse U.N.R.-afgevaardigde Ven- droux, een zwager van president De Gaul le, diende een voorstel in dat nogal wat opzien heeft gebaard omdat men zich af vraagt of het hem misschien door zijn ho ge familielid is ingegeven. Vendroux wil de conventie voor de Europese verkiezin gen (die na goedkeuring door de minister raden der drie gemeenschappen aan de nationale parlementen zal worden voorge legd) aan een volkstemming onderwerpen. Volgens hem dient men eerst na te gaan of er in de zes landen wel voldoende be langstelling voor de Europese verkiezingen leeft. We lopen immers het gevaar, zo be toogde hij, dat de directe Europese ver kiezingen een belachelijke vertoning wor den door gebrek aan belangstelling. Een ander moeilijk punt is de door het verdrag voorgeschreven eenvormige pro cedure voor de Europese verkiezingen. In de zes gemeenschapslanden bestaan drie verschillende kiesstelsels. Als men nu reeds voor de eerste Eui-opese verkiezin gen een straf uniform stelsel voorschrijft, zou de conventie, volgens do Nederlander. Schuijt in enige nationale parlementen wel eens op onoverkoombaar verzet kunnen stuiten. Het parlement zal maandag of dinsdag over de ontwerpconvcntie stemmen. De po litieke fracties hebben dus alle gelegen heid zich in de komende dagen nog eens over de verschillende aspecten van de kwestie te beraden. BRAZZAVILLE (AFP) De regering van de republiek Kongo heeft meegedeeld, dat de politie een komplot tegen de vei ligheid van de staat heeft ontdekt. In ver scheidene delen van het land waren do cumenten in beslag genomen. Er kan vol gens de mededeling een belangrijke ont wikkeling in deze zaak worden verwacht. GENEVE (Reuter-) Deskundigen van Amerika. Rusland en Engeland zijn woens dag in Genève een conferentie begonnen over methoden tot ontdekking van onder grondse kernexplosies. De eerste bijeen komst heeft tweeëneenhalf uur geduurd en was gewijd aan een algemene gedachten- wisseling. (Van onze correspondent in Parijs) Met vijftien speciale treinen, tientallen vliegtuigen, duizenden auto's hadden gis teren genodigden en andere belangstellen den wier gezamenlijk aantal op tenminste honderdduizend mocht worden geschat, zich naar St. Nazaire begeven om getui ge te zijn bij de tewaterlating van het nieuwe Franse reuzcnschip „France". Met zijn meer dan 315 meter lengte, zijn bijna 34 meter breedte is deze nieuwe aanwinst van de Franse koopvaardijvloot nu het grootste en machtigste schip dat ooit in Europa gebouwd werd en het lang ste dat in de wereld bestaat. De plechtigheid die zich toespitste op de traditionele champagnefles die verplet terd werd tegen de romp. werd bijge woond door president De Gaulle met zijn echtgenote, die optrad als „pleegmoeder" van het schip, dal door Frankrijks hui dige staatshoofd waardig was bevonden de naam „France" te voeren. Deze boot, zo riep de generaal even later in zijn toespraak uit, geeft ons allen een nieuwe reden trots te zijn op ons vaderland. Een grote overwinning van de techniek heb ben we vandaag geboekt en daarmee brengen we Frankrijk een nieuw eresa luut. Op de minuut af precies, om kwart over vier, toen een paar kilometer verder op zee de eb het laagste punt bereikt had, gleed de „France" van de steigers, sier lijk en steeds vlugger tot een snelheid van 35 kilometer, een enorme waterverplaat sing veroorzakend op het ogenblik dat de neus van het reusachtige gevaarte de ri vier de Loire indook. Langs de haven wa ren overal tot ruim een meter hoogte zei len opgehangen om de duizenden aanwe zigen op de kade te beschermen tegen de plotselinge watervloed. Op eigen kracht Een zestal sleepboten bracht de uitgelo pen „France" voor de kade. Op de brug had zich de toekomstige kapitein Georges Croi- sille naast de voormalige bevelvoerder van de „Normandie" en de „Liberté" commandant Le Huède opgesteld, die voorlopig nog gezagvoerder van de „Fran ce" zal blijven. Het zal nog tenminste tot einde volgend jaar duren aleer de ver dere afwerking en de inrichting voltooid zal zijn en de „France" in de vaart kan komen. Ruim twee jaar geleden werd met de bouw begonnen. In St. Nazaire, waar gisteren een voor tijdige „14-juli-stemming" heerste, triomf bogen waren opgericht, overal ballonnen hingen en de kroegbazen in de cafés han den tekort kwamen om de tienduizenden droge kelen te lessen, lijkt het silhouet van de stad plotseling gewijzigd te zijn nu de huizenhoge romp van de „France" zijn natuurlijke bestemming, het water, eindelijk heeft bereikt. Sinds 1932, toen de „Normandie" werd ingewijd, hebben de Franse rederijen geen schip van deze grandioze afmetingen meer afgeleverd. De directeur-generaal van de Transatlantische scheepvaarton derneming herinnerde er in zijn toespraak aan dat de verbinding tussen Europa en Amerika tegenwoordig door 24 maatschap pijen uit vijftien verschillende landen on derhouden wordt. Zonder de nieuwe „France" in het verleden, in 1864 en 1912 werden al twee zeeschepen met die zelfde naam gedoopt zou Frankrijk bin nenkort op deze verbindingslijn tussen oude en nieuwe wereld verstek hebben moeten laten gaan. Behalve het langste schip ter wereld zal de „France" ook tot de snelste oceaanstomers behoren. In nau welijks vier dagen zal de „France" van af begin 1962 ruim tweeduizend passa giers van zijn geboortegrond in St. Na zaire naar New York kunnen overbren gen. De „France" heeft een versterkte romp Het nieuwe Franse luxe-passagiers schip „France" op de helling, gereed voor de tewaterlating. waardoor er eventueel een kernenergie-in stallatie in kan worden aangebracht. Zij heeft een waterverplaatsing van 55.000 ton en meet in totaal 68.000 ton. Haar maxi mum-snelheid is 34 knopen. Met minder gewicht heeft de „France" een grotere vervoerscapaciteit en gemiddelde snel heid dan de „Normandie". Vermindering van gewicht is bereikt door het gebruik van lichte alliages. De „France" maakt zelf zoet water uit zeewater doormiddel van vier zuiveringsinstallaties die dui zend ton water per etmaal kunnen pro duceren. Het schip is van twee paren sta- bilisators voorzien. De passagiers van de eerste en de toe ristenklasse kunnen vrijwel over de gehe le lengte van het schip wandelen zonder met elkaar in contact te komen daar er twee boven elkaar gelegen promenadedek ken zijn die uitkomen op een toneelzaal met twee etages. Alle hutten zijn van te lefoon voorzien en die van de eerste klas bovendien van televisie. De te waterla- ting verliep zonder hapering, anders dan in 1932 het geval was met de „Norman die", die van dezelfde helling te water ging maar op een modderbank in de nau we Loire-monding vast liep. Prins Philip, de hertog van Edinburgh, brengt te Hohne in West-Duitsland een bezoek aan de Queens Royal Irish Hussars", waarvan hij ere-kolonel is. De prins droeg bij zijn vertrek van London Airport de nieuwe kwartier muts van de huzaren. „Daar heb je hem weer „Dorpsgek" is een onrechtvaardig en wreed woord. Maar de goe-gemeente noemt haar van de uiterlijke norm afwijkende medegemeentenaren nu eenmaal zo. Het kleinste dorp heeft er meestal wel een, de grote stad bezit er vele: obstructievoerders, in-zich-zelf-praters, luidruchtigen, dansjes dansers, gekke-kleuren-dragers, luide zan gers, vloekers, paradepaardjes-berijders, vreemde-hoedjes-op-hebbers, protesteer- ders zo kimt u nog een heel rijtje door gaan. Kranten hebben ook hun gepatenteerde maniakken: de steevaste ingezonden-stuk ken-schrijvers: de geldingsdrangers, ge kwetsten. nu-zal-ik-het-eens-zeggen, ge frustreerden, stokpaardjockey's, ogen-ope ners, rolletjes-spelers, traumalijders zo kunt u nog een heel rijtje doorgaan. Alle krantjes haar vaste klantjes. Elke rubriek zijn maniaque-spécifique. Ik heb ze óók. Niet allemaal tegelijk, maar een heel klusje en bij tijd en wijle. De man die mijn ironietjes voor dodelijke ernst opneemt. De man die mij verzoekt met hem de wereld te hervormen. De man die weet dat ik met alles een veile bedoeling heb. De dame die mij haar goede zorgen aan biedt. De dame die mij wil overhalen Rabin- dranath Tagore of Krishnamurti als leids lieden te kiezen. De man die het met alles wat ik schrijf net precies helemaal eens is. De man die het met alles wat ik schrijf net precies helemaal óneens is. De man die mij vleit. De man die mij uitmaakt voor rotte vis. Wij, van de krant, zien het al aan het handschrift op de envelop: „Kijk, daar is hij weer" en „daar heb je haar weer," „ach, dat is de schelder" en „dit is mevrouw Krishnamurti". Het tragische als je dat zo noemen mag en dat mag mijns inziens is, dat de bekendheid van het handschrift de brief in de enveloppe ongelezen laat. Je gelooft het nu wel. Je kunt er niet aan beginnen. Als je, uit normale beleefdheidsoverwe ging, zoudt terugschrijven, al zou dat met enige hoffelijke frasen en gemeenplaatsen zijn, dan is het hek van de dam; dan word je overstróómd met dat soort kreten en vertogen. Soms gelukt het, en komen zulke inge zondens in de krant. Dat moet dan wel een triomf voor de schrijver zijn. De namen zijn bekend bij de overige lezers. „Gunst, daar heb je hem weer." Het is een wonderlijk slag mensen, dat van de perpetuele getuigers. Soms zijn het courantiers zélf, die niet ophouden hun paardjes te doen draven over altijd dezelf de baan. Maar beide categorieën, in en buiten de krat-n, behoren tot hetzelfde slag. De altijd onoegrepenen. Nadert hen en beoordeelt hen met zacht moedigheid. Elias Advertentie ZOMER COLBERTS 29.75 GROTE HOUTSTRAAT 96 Spionage. De Libanese veiligheidsdienst heeft zeven leden van een spionageor- ganisatie gearresteerd, onder wie vier Libanese vrouwen. Er wordt veronder steld dat zij moord op politieke leiders, vervalsing van identiteitspapieren en 't verspreiden van pamfletten op het oog had. Boven water. De 54-jarige Fransman Jean-Paul Leca, bij verstek tot levens lange dwangarbeid veroordeeld wegens zijn aandeel in een overval op de auto van wijlen de Aga Khan, heeft zich bij de politie gemeld. De overval werd in augustus 1949 gepleegd aan de Franse Rivièra. Er werden juwelen ter waar de van meer dan een miljoen gulden buitgemaakt. Nog één. Het in Havana verschijnende dagblad „Diario de la Marina," het oudste dagblad van Cuba dat zeer kri tisch stond tegenover het regime van premier Castro, is onder regeringscon trole gekomen. Er is thans nog slechts een onafhankelijk dagblad op Cuba, „Prensa Libre," dat het bewind van Castro durft critiseren. Gestrand. De huwelijksreis van John en Sheila Hillman, die met vier kennissen een jacht hadden gecharterd voor een reis naar de Franse en Italiaanse Ri vièra, heeft een ontijdig einde geno men. Dinsdagmorgen kwam het gezel schap uit Nice in San Remo aan. De opvarenden gingen zich even vertreden maar toen zij bij de steiger terugkwa men bleken schip en kapitein verdwe nen. Al hun bezittingen, vijftien koffers en een bedrag van ongeveer 75.000 gul den bevonden zich aan boord. Stuurloos. Een rijdende hijskraan met een gewicht van twaalf ton is woens dag stuurloos Eastbourne (Engeland) binnengereden en ten slotte tegen de achterzijde van een autobus tot stil stand gekomen. Op een helling buiten Eastbourne merkte de bestuurder van de kraan dat zowel de handrem als de voetremmen van de kraan weigerden. Hij deed zijn best om de voortrollende kraan in bedwang te houden, maar kon niet verhinderen dat in een hoofd straat een geparkeerde auto vernield werd. Ten slotte raakte de kraan een stilstaande autobus. De bus werd veer tig meter vooruitgeschoven voordat de kraan en de bus stilstonden. Verkeer. Het Britse ministerie van Ver voer heeft bekend gemaakt dat in de maand maart op de Britse verkeerswe gen 493 personen gedood werden en 25.082 gewond. Het dodencijfer voor maart lag 78 hoger dan een jaar ge leden. Watersnood. Te Timna in het zuidelijke deel van de Negevwoestijn in Israel is een stuwdam doorgebroken. Verschei dene nederzettingen van pioniers zijn door het water ingesloten. De verbin ding met de havenstad Eilat aan de Rode Zee is verbroken. De materiële schade is aanzienlijk. Er is veel vee verdronken. Semi-officieel. Volgens semi-officiële cij fers zijn er sinds het begin van de op stand in Algerije in 't Franse moeder land 2.792 mensen door terroristen ge dood en 7.019 gewond. Onder de doden zijn 2.679 mohammedanen en onder de gewonden 6.284. Formule. De ambassadeurs van elf La- tijnsamerikaanse staten en Canada in Havana hebben aan een banket een be roep gedaan op premier Fidel Castro „om een formule te vinden tot het doen afnemen van de spanning tussen de Ver enigde Staten en Cuba." Premier Cas tro zat aan het banket aan, de Ame rikaanse ambassadeur Bonsai niet. Onmogelijk. De voorlopige Zuidkoreaanse regering heeft aan de Nationale Ver gadering 'n wetsvoorstel voorgelegd dat grondige wijzigingen van de grondwet voorstelt om een éénmansregering in Zuid-Korea voor de toekomst onmoge lijk te maken. De voorgestelde grond wetswijzigingen beogen de vervanging van het presidentiële bewind door het parlementaire en neutralisering van de politie. Vertaalmachine. Aan de vooravond van een debat over mechanische vertaal middelen heeft de commissie voor we tenschappen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden mededeling ge daan van het bestaan van een machi ne. die langs elektronische weg met een snelheid van vijfendertig woorden per seconde uit het Russisch kan vertalen. Volgens de voorzitter van de commis sie, kan de machine een pagina Rus sisch in een halve minuut tijds in het Engels vertalen, terwijl een mens daar drie kwartier voor nodig heeft. Men kan de machine gebruiken zonder zelf iets van Russisch te kennen. Doodvonnissen. President Séko Touré van Guinea heeft op een bijeenkomst van zijn democratische partij meege deeld, dat een gerechtshof in zijn land negentien mensen ter dood heeft ver oordeeld en 22 tot gevangenisstraffen van 15 tot 20 jaar wegens deelneming aan een „contra-revolutionaire" sa- een samenzwering" bekendgemaakt, ge organiseerd door een contra-revolutio naire groep, bestaande uit Europeanen, Libanezen en negers.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3