HUG EEN EEUW SAMEN Steeds meer mensen drinken KOFFIE Delftlaan neemt voortdurend meer verkeer over van Rijksstraatweg Hij houdt van vis als ze graatloos is! Nieuwe hoogleraar in Groningen 1910 #50)1 1960 TAXI 13000 BEVRIJDINGSNUMMER H/?G KAMPEERSHOW BOKAAL BOLTINI NAAR HAARLEM DONDERDAG 12 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Bussum verwerpt Gooise woonruimteverordening Examens godsdienstdiploma aan Rijkskweekschool Resultaat verkeerstelling mei 1958 Uitspraken Haarlemse rechtbank Alleen Findus vis is gegarandeerd graatloos! „Willem Barendsz" in Nederland terug Burgerlijke Stand van Haarlem Havendieven berecht Breng hem Van Mensen en Dingen De Gooise woonruimteverordening is in gevaar gekomen doordat de gemeente raad van Bussum deze als enige van de zes betrokken Gooise gemeenten niet heeft aanvaard. Reeds in een vorige raadsver- gadering staakten de stemmen over het voorstel van B. en W. om de verordening vast te stellen Gisteravond moest dus opnieuw gestemd worden. Een van de te genstemmers van de vorige maal was deze keer afwezig, maar daartegenover stond dat de heer Kernkamp (VVD) die er vorige maal niet was, nu tegenstemde. Het werd dus opnieuw 12-12 en daarmee was der verordening verworpen. Het ging er bij deze verordening om, voor de zes Gooise gemeenten te komen tot een gezamenlijk woonruimtebeleid waarbij vestiging in Het Gooi voorbehouden zou blijven aan hen, die economisch aan Het Gooi gebonden zijn. De vijf andere gemeenten, Hilver sum, Naarden, Laren, Blaricum en Hui zen hebben de verordening aanvaard. Advertentie daarom opnieuw goedkoper De Koffie HAG-proef 1959 heeft deze vanouds bekende coffeïne- vrije koffie weer in vele huisge zinnen ingang doen vinden. Het verrukkelijke aroma en de fijne pittige smaak van HAG zullen ook u bekoren. Koffie HAG spaart hart en zenuwen! Dat betekent onbeperkt genot zonder nadelige gevolgen. Importeur: HAG-Verkoopkantoor, Haarlem - Postbus 619 Aan de Rijkskweekschool te Haarlem dezer dagen 26 leerlingen op hun ver zoek in de gelegenheid gesteld het diplo ma voor godsdienstonderwijs aan openbare scholen te behalen volgens het programma van het Interkerkelijk Overleg op School gebied. Gecommitteerden waren ds. O. V Henkei van 's-Gravenhage en ds. Stegen- ga en dr. S. Hartdorff van Amsterdam. Aan drie kandidaten kon het diploma niet worden uitgereikt, twee zullen een her examen dienen af te leggen. Het diploma werd uitgereikt aan de dames: C. J. Bak ker (Amsterdam) G. J. v. d. Haak (Noord- wijk), A. P. Bol en M. Kroes (Zandvoort), N. Amelunxen (Aalsmeer), A. H. Brok- meier, A. M. Kerkhoven en IJ. van Os (Aerdenhout). J. 't Hart. V. T. Valter en R. C. J. Stevensz (IJmuiden). IJ. Steensma en L. A. Ninck Blok (Velsen). J. E. v. d. Ham (Overveen). M. Volkers (Heemstede). R. Weydom, M. F. van Wamel en T. G. Wagemaker (Haarlem) en de heren J. K. F. Meyer en P. Mingaars (Haarlem). Advertentie Het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam heeft thans hel resultaat gepu bliceerd van de verkeerstelling, die op 20 mei 1958 door de Provinciale Waterstaat en de gemeente Haarlem van zeven uur s morgens tot zeven uur 's avonds is gehouden in de Haarlemse agglomeratie, waarbij maar liefst 127.508 auto's werden geteld, waarvan ongeveer de helft reed in de richting van het stadscentrum en de andere helft zich daarvan verwijderde. Het rapport bevestigt dat het grootste deel van het verkeer in Haarlem zich be weegt in de richting noord-zuid en omge keerd, terwijl bovendien is komen vast te staan dat de Haarlemse agglomeratie een groot deel te verwerken krijgt van het verkeer van de IJmond mot Amsterdam en bovendien het gehele verkeer tussen Zandvoort en de hoofdstad. Verschuivingen in dit patroon worden in het voorjaar teweeg gebracht, als het be zoek aan de bollenvelden een nog sterker accent legt op het verkeer noord-zuid en het strandbezoek een intensivering van het verkeer oost-west tot gevolg heeft. Een voorbeeld van deze verschuivingen De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen 'n 32-jarige vroegere assistent-bedrijfs leider van de n.v. Aero Gronddienst op Schiphol veroordeeld tot een gevangenis straf van 5 maanden met aftrek van voor arrest wegens heling en verduistering. Ver dachte was ten laste gelegd dat hij in '58 en 1959 op de luchthaven meermalen goede ren. in hoofdzaak sigaretten, heeft gesto len of verduisterd, vervalsing van douane documenten heeft uitgelokt, geld van zijn werkgeefster verduisterd en in vereniging met. een douanebeambte onrechtmatig on- gebanderolleerde sigaretteh uit de douane- kluis heeft weggenomen. Op 21 april ver oordeelde de rechtbank reeds de directeur en een employé van de gronddienst en een douanebeambte wegens hun aandeel in de malversaties tot gevangenisstraffen. De officier van Justitie eiste veertien dagen geleden tegen de assistent-bedrijfsleider tien maanden gevangenisstraf. Uitlokking van vervalsing van douanedocumenten werd niet bewezen geacht. De rechtbank veroordeelde een 47-jarige inwoonster van Haarlem wegens oplich ting tot een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van voorarrest en teruggave van geïnde collectegelden. De vrouw werd op 25 januari in IJmui den gearresteerd, terwijl zij voor de slacht offers van de watersnood in Tuindorp- Oostzaan collecteerde. Haar werd ten las te gelegd dat zij bedragen die zij ontving voor zichzelf gebruikte. De raadsman voerde ter zitting onder meer aan dat zijn cliënte bekend staat als een filantrope en dat de Haarlemse' politie,— zij collecteer de namelijk op de morgen van de bewuste dag in Haarlem niet de minste aanlei ding heeft gevonden te twijfelen aan de goede bedoelingen van de vrouw. De Vel- sense politie nam een geheel andere hou ding aan. De eis tegen de Haarlemse was acht maanden gevangenisstraf met aftrek. Een 26-jarige ios arbeider uit. Velsen die op 20 februari een steen met er omheen een zakdoek, door de etalageruit van een juwelierszaak in IJmuiden gooide, werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek en toewijzing van de civiele vordering voor de schade van de ruit van 144. De man was er vandoor gegaan toen onmid dellijk na zijn daad de alarmbel in wer king trad. Voorts veroordeelde de rechtbank een 45-jarige vertegenwoordiger uit Zandvoort die op de Schipholweg met zijn auto een aanrijding met twee andere auto's heeft veroorzaakt waarbij een inzittende werd gewond, terwijl hij onder invloed van drank zou zijn geweest, tot een gevange nisstraf van vijf maanden en ontzegging motorrijtuigen te besturen gedurende twee jaar. De officier van Justitie had acht maan den gevangenisstraf en drie jaar intrek king van het rijbewijs geëist. Een der auto's, waarmee de wagen van de vertegenwoordiger in botsing kwam, werd bestuurd door een 27-jarige Haar lemse steward. Ook hij stond veertien da gen geleden terecht. De man had vóór de aanrijding een paar glazen bier gedron ken. maar de officier van Justitie vond geen bewijs voor het onder invloed van drank rijden en hij vroeg vrijspraak op dit punt. Wel meende de officier dat verdachte bij het passeren sneller naar rechts had moeten gaan en daarvoor eiste hij 100 boete of dertig dagen en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De recht- wordt gegeven door de volgende cijfers. Op een normale dag zijn op de rijksweg naar Bennebroek ongeveer 8.000 motor voertuigen geteld. Op tweede paasdag 1957 waren dit er 13.000 en op 4 mei 1958: 16.000. De cijfers waren voor de Leidse- vaart respectievelijk 2.000, 7.000 en 10.500. De Zandvoortse laan telt normaal onge veer 5.000 motorrijtuigen. Op 26 mei 1958 waren dit er 23.619. Op normale dagen zijn op de Bloemendaalse Zeeweg ongeveer 3.000 motorrijtuigen geteld. Op 1 juni 1958 waren dit er 25.210. Ook het verkeer op de provinciale weg Heemslede-Aalsmeer- Uithoorn onderging op bepaalde dagen he vige schommelingen. Zo worden daar nor- maai geteld 6.000 motorvoertuigen. Op 26 mei (tweede pinksterdag en motorraces op Zandvoort) werden echter 12.000 motorrij tuigen geteld. Verordeningen Het rapport geeft geen overzicht van de concrete maatregelen die zouden moeten worden genomen. Dë cijfers kunnen' die nen als uitgangspunt voor in de toekomst te houden nieuwe tellingen ten tijde dal de randwegen om Haarlem gereed zullen zijn gekomen. Bepaalde maatregelen op verkeerstechnisch gebied zoals bijvoor beeld de opening van de Velsertunnel kunnen belangrijke veranderingen in het verkeerspatroon .veroorzaken. Gemiddeld 55 percent van het autoverkeer dat op 20 mei 1958 het Noordzeekanaal passeerde via tunnel, sluizen, Veiser- en Buitenhuï- zer pont was bestemd voor of afkomstig van de Haarlemse agglomeratie. Voor de tunnel was dit percentage zelfs 59. Ruim 16 percent van dit verkeer had weinig of geen oponthoud tussen Noordzeekanaal en Haarlem of in de Haarlemse agglomeratie. De drukste telpunten op de Haarlemse binnenring waren: Verspronckbrug (11.793 auto's), Kennemerbrug (10.368) en Grote Houtbrug (9.516). Op de buitenring waren de drukste punten: Delltplein (8.650),, Halfweg (7.617) en rijksweg 8 bij Benne broek (6.212). De genoemde teipunten van de binnenring leverden tezamen 48.6 per cent op van het totaal aantal auto's dat op de binnenring werd geteld. De intensi teit van het autoverkeer waspin totaal ge zien slechts 1,7 percent hoger dan bij de telling van 3 september 1957. De toene ming van de verkeersintensiteit lag bij sommige telpunten aanzienlijk boven dit gemiddelde (bij de Westerbrug bijvoor beeld 63 percent). Bij andere punten was een daling te constateren (Grote Houtbrug zelfs 9 percent). Voorts trok een verschuiving van het verkeer van Rijksstraatweg naar Delft laan de aandacht. In 1957 had de Delft- laan 42,3 percent van het totale verkeer te verwerken. Op 20 mei 1958 was dit per centage gestegen tot 53.4 en op 31 juli 1958 (na de openstelling van het eerste gedeelte van de westelijke randweg) zelfs tot 61,5. In totaal hadden 11.016 auto's geduren de de telling een bestemming in de binnen stad. Hiervan parkeerde 40 percent korter dan een uur, 36.5 percent langer dan een uur en 23 percent verliet de binnenstad gedurende de telling niet meer. 1-Iet. echtpaar Van Wort-Mol- tema, dat op 18 mei feest gaat vieren. Het zal op 18 mei waar schijnlijk dringen worden in het huis aan de Vredenrijk- straat nummer 35 in Haar lem. Dan namelijk vieren de heer W. Ch. van Wort (79) en mevrouw B. van Wort-Molle- ma (71) hun gouden huwe lijksfeest en dan zullen be halve de zes zoons en de zeven dochters waarschijnlijk ook een groot deel van de 45 kleinkinderen en 4 achter kleinkinderen een handje komen geven. Overigens is het bij dat handje niet ge bleven, want toen wij bij het echtpaar Van Wort op bezoek waren stond er in de hoek van de kamer een groot tele visietoestel te pronken. „Van de jongens", zei de heer Van Wort trots, „die hebben het hier versierd ook, en dat ta feltje hebben we van de buurtjes gekregen. Reuze aardige mensen dat mag best eens in de krant". Overigens kwam het tele visietoestel: best van pas, want mevrouw Van Wort is de laatste jaren'niet meer zo goed ter beén en ook de heer Van Wort heeft er niets tegen na een levenlang hard wer ken als opperman-steigerbou wer eindelijk eens rustig thuis te zitten. Hoewel die rust pas na de achttiende mei zal komen want voor die tijd komen er nog heel wat oude bekenden langs om eventjes geluk te wensen en om nog even een uurtje te praten over vroeger. „Want ondanks alles was dat toch een mooie tijd", zegt de heer Van Wort, „vooral toen ik vijftig jaar geleden met m'n meisje door de Hout wandelde". Op het ijs hebben ze el kaar leren kennen. De heer A. van Brugge en (toen nog) mejuffrouw M. van Ophem. Dat is nu al weer ruim een halve eeuw geleden want op 25 mei zal het echtpaar Van Brugge uit de Vaartstraat in Haarlem-Oost op de kop af vijftig jaar getrouwd zijn. Overigens zijn de heer en mevrouw Van Brugge be paald niet van plan die zo gedenkwaardige dag onge merkt voorbij te laten gaan. Integendeel, want 's morgens om half tien al wordt er in de kerk in de Amsterdam straat im.Haarlem-Oost een mis voor"3ë bruid van 73 jaar en ,de bruidegom van 72 op gedragen. Daarna van twaalf tot twee volgt er een uitgebreide receptie in het Parochiehuis. En daar zal vooral de heer Van Brugge heel wat bekende gezichten zien. want gedurende 35 jaar heeft hij een melkzaak in de Tweede Zuidpolderstraat 64 gehad en we vermoeden zo, dat heel wat oude klanten eventjes langs komen om Het echtpaar Van Brugge- Van Ophem, dat op 25 mei een halve eeuw getrouwd zal zijn. hem de hand te drukken. Het feest gaat daarna nog ge ruime tijd door, want het echtpaar, de drie dochters en de ene zoon stappen dan met de naaste familieleden in de autobus om „ergens in Ne derland" gezellig samen te gaan dineren. Op het terrein tussen de sodafabriek en de klapbrug van de Holland-Nautic aan de Spaarndamseweg wordt jinds woensdag een kampeer- show gehouden, die georga niseerd is door het sporthuis Te Nuyl en de bondstenten- verhuurder R. Dozeman. Er wordt een uitgebreide col lectie enkel- en dubbeldaks- tenten tentoongesteld en voorts kan men zich uitge breid oriënteren op de bij behorende kampeerartikelen. Iedere bezoeker kan desge wenst uitvoerige technische voorlichting krijgen over het materiaal en over het kam peren zelf. De expositie die tot en met 14 mei aan de Spaarndamse weg blijft is op donderdag en vrijdag geopend van 10 tot 21 uur en op zaterdag van 10 tot 17 uur. Van 3 tot en met 8 juni zal Haarlem de kennisma king kunnen hernieuwen met Zo één keer in de zes we ken belandt op ons bureau een exemplaar van het „Maandblad van de N.Z.H." dat wij steeds met veel ge noegen lezen, al was bet al leen maar omdat het er zo verzorgd uitziet en het zoveel interessant nieuws over de vervoersonderneming bevat. Vorige week was de ver rassing dubbel groot. Het nummer dat samenviel met de vijfde mei was een „Be vrijdingsnummer" dat in kleuren was uitgevoerd. De voorpagina bevatte een kleu renfoto van het hoofdkantoor van de N.Z.H. met een vro lijk wapperende driekleur aan de vlaggemast. Op de achterpagina stond een twee tal foto's van plaatsen, die de N.Z.H. aandoet: Keukenhof sn Amsterdam (De Waag). Het nummer bevatte ver- Ier een groot aantal artikelen gewijd aan bezetting en be vrijding. die tezamen een goede indruk geven van de moeilijkheden, die de ver voersonderneming in de ja ren 19401945 heeft onder vonden. aangevuld met enige vermakelijke anecdotes, die betrekking hadden op het om de tuin leiden van de be zetter. Een voorbeeld van een goed personeelsblad. het circus van Tony Boltini. Voor de artistieke leiding van het gezelschap heeft To ny Boltini Egizio Carré aan getrokken, de kleinzoon van de bekende Oscar Carré, die tezamen met zijn echtgenote Margaret Jane de klassieke dubbele hogeschool zal pre senteren. Het programma omvat voorts een roofdieren nummer waarin beren en leeuwen optreden alsmede een hondennummer en een zeeleeuwennummer. In het programma lezen we voorts, dat er medewerking wordt verleend door enkele Fran se clowns, door luchtacroba ten uit Zuid-Amerika en door een Tsjechisch meisje dat na afloop van de voor stelling als toegift op een 35 meter hoge mast naast het eigenlijke circus bijzonder griezelige dingen gaat doen. Omstreeks Pinksteren kunt ge het allemaal in Haarlem met eigen ogen gaan be dijken. Deze fraaie bokaal heeft de gemeente Haarlem uitge loofd als extra ereprijs voor de mooiste gemengde bloem bolleninzending op de eerste binnententoonstelling van de „Floriade" te Rotterdam. De bokaal volgens een kunst opdracht van de gemeente Haarlem in Leerdam ver vaardigd, is gewonnen door de n.v. C. G. van Tubergen's bloembollen- en zaadhandel te Haarlem. Advertentie Gistermiddag is de Nederlandse walvis vaarder „Willem Barendsz" in ons land te ruggekeerd. Het schip kwam om kwart over twee in Hoek van Holland aan, waar na het opstoomde naar Rotterdam en in de Waalhaven op stroom ligplaats koos. De „Willem Barendsz" is het vorig jaar op 7 november naar het Zuidpoolgebied bank sprak hem vrij voor beide punten, vertrokken. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuni versiteit te Groningen is benoemd dr. D. J. Gerritsen te Boekelo. Hij zal onderwijs geven in toegepaste scheikunde. Dr. Gerritsen werd op 11 oktober 1910 te Arnhem geboren. Hij is werkzaam geweest Vredestein en bij de n.v. Kon. Nederlandse Zoutindustrie, waar hij belast was met de algemene leiding van de exploitatie-maat schappij Stork Chemie n.v. Dr. Gerritsen heeft 14 Nederlandse oc trooien op de meest uiteenlopende gebie den op zijn naam staan. Hij zal binnenkort bij de B.P.M., Philips-Van Houten, de n.v. zijn ambt aanvaarden. BEVALLEN van een z o o n 9 mei: C. A. Verduin-Veldt; 10 mei: A. M. van Veen-Te Paske, C. M. van der Boon-Stoorvogel; 11 mei: J. Boterbloem-Van Boekhoven, J. H. M. Eliens-Tetteroo (2 zoons). BEVALLEN van een d o c h t e r 10 mei: J. H. Bogaart-Saarloos; 11 mei: H. A. I. M. Gieles-Cleiren. OVERLEDEN: 9 mei: J. M. J. van Ker- koerle, 80 j., Kamperlaan: 10 mei: J. Merki- Steenman, 83 j.. Parklaan; V. de Vries, 76 j., Burg. Sandbergstraat. ONDERTROUWD: 11 mei: C. Klaasen en H. van der Woude, C. A. Booms en L. A. van Rijck, J. Bakker en M. Fennema, T. H. M. Pelsma en M. C. C. Sonnemans. H. van der Laan en M. M. van Emmerik, D. Ozinga en L. Geutskens, A. L. Kappen en M. Visser, A. F. Block en H. M. Passchier, H. J. Stevenhaagen en E. J. Icke, H. C. Venmans en A. A. van Straten, A. Feije en P. S. Ja Brugman, M. C. Baartmans en M. Hobbel, M. G. Huijsmans en E. Aalderink. A. F. Tombrock en S. E. Lourenburg. F. H. Koeleveld en A. J. M. Ruijgvoorn, C. A. Griffioen en M. C. A. Neuteboom. F. W. Bechler en L. Colfoort, M. J. Bijlhouwer en T. H. Noordhuizen. F. P. A. van der Linden en H. G. M. van Opzeeland. P. Soo- mer en M. M. Stoelman. J. T. de Groot en C. Hirs. A. Cazemier en W. H. Duits. GETROUWD: 11 mei: J. Kortekaas en C. M. Prins. D. Lisi en L. M. J. van Hamburg. J. Treep en M. Hasenack. J. G. Romijn en E. M. Spee. De rechtbank te Amsterdam heeft von nis gewezen in een zaak, waarbij zes per sonen wegens diefstal en heling van ba len cacao- en koffiebonen uit de Amster damse haven waren betrokken. De 32-jari- ge classificeerder Y v d B. uit Amsterdam tegen wie de officier van Justitie veer tien dagen gelden twee jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek had ge- eist en die hij „de meest drieste figuur" in deze affaire had genoemd werd ter zake diefstal en diefstal in vereniging, meermalen gepleegd, veroordeeld tot twee .jaar gevangenisstraf met aftrek van het, voorarrest. De zaak tegen een ex-bokser uit Amsterdam, die eveneens tot het roof zuchtige groepje behoorde, werd aange houden omdat de rechtbank een onderzoek wilde laten instellen naar zijn geestver mogens „die door het beoefenen van de bokssport kunnen zijn beïnvloed". Bij de behandeling van deze diefstallen veertien dagen geleden, had de officier van Justitie deze feiten zeer ernstig ge noemd. Pas na eindeloos speurwerk was het de politie gelukt deze, zoals hij ze noemde, „troep rovers" in te rekenen. Een reden temeer om deze havendiefstal len bijzonder zwaar aan te rekenen was volgens de officier het feit, dat sedert eni ge tijd een tweede ploeg op roof uit is. Er komen bij de politie geregeld meldin gen binnen van diefstallen van cacao- en koffiebonen. De waarde van de door deze groep ge stolen goederen liep in de tienduizenden gulden. De gewoonte was dat V. d. B. op speurtocht uitging langs de havens en ka den om te zien of er wat van hun gading stond en dan sloegen ze 's nachts hun slag. 50 jaar - Textielfabrieken Emile Lockefeer N.V. - Hulst (Z). Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5