Franse filmexpeditie uit Nieuw-Guinea terug Eén verzekering op komst voor opname in verpleeghuizen hulpvakarbeiders De jachttropee: 18.000 meter film „Geboorteregeling maakt weinig kans in ons politieke systeem" Volgend jaar tegemoetkoming van f4 per dag voor ziekenfondsleden Twee buitenste motoren niet goed bevestigd? Spoedig goedkope koelhuisboter? „Veronica" gestoord door legale zender Coureur Harry Schell in Silverstone verongelukt Abako eist voorlopige Kongolese regering Washington slaat geen acht op dreigementen AOW/AWW-korting op ambtenaarspensioenen wordt verminderd Duitse tegenstand overwonnen Tanker „Bulkoil" zet na brand reis voort HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ontsnapte uit Avereest na klopjacht gepakt Sjah bezoekt België Het Electra-onderzoek Lancering van ballon satelliet mislukt? Chef van Sovjetrussische luchtvloot naar Amerika Coaster „Huba" wordt als verloren beschouwd Zo nietdan boycot van RTC-besluiten Kroesjtsjevs woorden volledig vrijgegeven Plan van regering EEG en landbouw Eén slachtoffer onder de bemanning Ontploffing op sleepboot, man omgekomen HENKES - HAARLEM VRIJDAG 13 MEI 1960 1: (Van onze correspondent in Parijs) Na zeven maanden afwezigheid zijn maan dag op het toestel van Lc Bourget met het lijntoestel van de K.L.M. de zeven le den teruggekeerd van de expeditie die op een reis van 1600 kilometer dwars door Nieuw-Guinea opnamen hebben gemaakt voor een film over deze streken, waar vaak nog nooit een blanke een voet had gezet. Pierre-Dominique Gaisseau, de leider van deze expeditie waarvoor prins Bern- hard en de Franse bergbeklimmer en Ho ge Commissaris voor de Sport Maurice Herzog als beschermheren zijn opgetre den is een man met ervaring die al vijf reizen door Afrika, het Amazonegebied en Australisch Nieuw-Guinea alsmede twee documentaire films over die streken op zijn naam heeft staan. Tot de Franse film ploeg behoorde ook de Nederlandse oud officier John Sneep, alsmede vier soldaten en zestig Papoea's, die in hun vaderland zijn achtergebleven. Ondanks die uitgebreide groep van in landse bagagedragers kon, zo vertelde men ons op Le Bourget, toch maar een klein deel van de bagage door de onher bergzame en ontoegankelijkste streken waarbij men tot 3600 meter gestegen was, worden meegevoerd. Voor de rest der mondvoorraden en andere benodigdheden werden een dozijn malen hoeveelheden materiaal en voedsel tot een totaal van tien ton door vliegtuigen met parachutes ten behoeve van de expeditie neergelaten. Hoe de tocht verder verlopen was? „Wanneer ik zeg, op rolletjes," zo be antwoordde Gaisseau deze vraag, „dan willen jullie me toch weer niet geloven. Maar we hebben ons dool bereikt en dat is het belangrijkste en 18.000 meter ge luidsfilm opgenomen." Na een klopjacht over het strand is de Haagse politie er donderdag in geslaagd een 33-jarige man aan te houden, die op 11 maart is ontsnapt uit een psychiatrische inrichting te Avereest. In de afgelopen weken waren bij de politie enkele aan giften binnengekomen van diefstallen uit auto's op het „Zwarte Pad", dat parallel aan het strand door de duinen loopt en waarop veel automobilisten hun wagen plegen te parkeren. De man werd op heter daad betrapt en met hulp van enige bad gasten gegrepen. Bevolking nam veel sneller toe dan die in buitenland Op het congres van de Internationale Federatie voor Geboorteregeling in Den Haag heeft de heer C. E. Vervoort ge sproken over enkele sociale aspecten van de gezinsvorming. Hij schonk daarbij spe ciale aandacht aan de situatie in Neder land waar volgens de heer Vervoort drie hypothesen een rol spelen bij de bevol kingsontwikkeling, te weten weerstanden tegen het gebruik van anti-conceptiemid delen, afwijkende normen ten aanzien van het meest gewenste kindertal in vergelij king met andere landen en het verschijn sel van de differentiële vruchtbaarheid, hetgeen inhoudt dat niet alle maatschap pelijke groeperingen hetzelfde geboorteni veau vertonen. Zo overtreft de huwelijks vruchtbaarheid van de r.k. bevolkings groep (40 pet. van de bevolking) die van de onkerkelijken met 63,2 pet., die van de hervormden met 44,6 pet. en die van de gereformeerden met 13,6 pet. Deze fac toren zouden er toe hebben bijgedragen dat de Nederlandse bevolking in de af gelopen 50 jaar verdubbeld is. De Engel se bevolking nam in deze pei'iode toe met 35 pet. en de Franse met 6 pet. Ne derland behoort tot de dichtstbevolkte lan den ter wereld, en is nu snel op weg naar de 12 miljoen inwoners. Binnen het gegeven Nederlandse politie ke systeem is het uitermate moeilijk, zo niet onmogelijk, de stem van de velen die een positievere houding ten opzichte van de geboorteregeling voorstaan, voldoende tot zijn recht te doen komen, zo besloot de heer Vervoort. De traditionele opvattingen over het ge zinsleven in het Midden-Oosten ondergaan grondige wijzigingen, aldus verklaarde donderdag dr. Abbas Ammar, voormalig Egyptisch minister van Sociale Zaken op de tweede dag van het congres. Dr. Am- mar zei verder dat het traditionele Isla mitische fatalisme door de vooruitstreven- den getart wordt en dat de bevolking thans tot de conclusie komt, dat zij tot op zekere hoogte haar eigen bestemming kan kiezen. De Islamieten gaan niet lan ger door als maar kinderen op de wereld te brengen in de overtuiging „dat God er altijd nog is om voor hen te zorgen," al dus dr. Ammar. Omdat zij in strijd met de Koran zou zijn, ondervindt de geboorteregeling ech ter veel tegenstand van de zijde van di verse sheiks, zo vervolgde hij. Egyptische godsdienstige leiders menen dat de Islam geboorteregeling niet verbiedt, mits het geschiedt voor de gezondheid of om eco nomische en zelfs sociale redenen. Een bekende Islamitische philosool', Al-Ghazali noemde zelfs onder de redenen voor ge boortebeperking het behoud van de blij vende schoonheid en charme van de vrouw, zo verklaarde dr. Ammar. De Egyptische regering, zo zei dr. Am mar heeft in deze nog geen standpunt be paald, maar zij is zich ervan bewust dat de groei van de bevolking enigermate in overeenstemming moet zijn met de eco nomische toestand. De offers voor dit resultaat zijn niet licht geweest. De ontdekkingsreizigers hadden schip breuken op de Prinses Marijke-rivier door staan en ze waren door grote en kleine beesten gebeten. Ook was een lid van het gevolg in een ravijn gestort waaruit hij niet meer kon worden opgehaald. Nog twee andere lastdragers zijn aan de ver moeienissen van de reis bezweken, terwijl acht ernstige gewonden in een hospitaal moesten worden achtergelaten. Over de film, die het tegenwicht en de rechtvaardiging van al deze inspanningen en offers zal moeten vormen, wensten de operateurs zich nog niet uit te laten. Maar de eerste foto's, die een Frans geïllus treerd weekblad al heeft gepubliceerd, wettigen, zo lijkt ons ongetwijfeld, wel ho ge verwachtingen over deze eerste grote film waarvan Nieuw-Guinea, zijn bewo ners, fauna en flora het onderwerp vor men zal. De Sjah van Perzië brengt op het ogenblik een staatsbezoek aan België. De foto toont hem na aankomst in het paleis te Brussel met koning Boudewijn en prins Albert. Enige ziekenfondsorganisaties, de Cen trale bond van onderling beheerde zieken fondsen, de Federatie van door verzeker den en medewerkers bestuurde ziekenfond sen V.M.Z. en de Organisatie van algeme ne ziekenfondsen in Nederland hebben met de permanente commissie van overleg uit instellingen voor gezondheidszorg de bij hen aangesloten ziekenfondsen en instel lingen geadviseerd gezamenlijk over te gaan tot het invoeren van één landelijke verzekering ter gedeeltelijke dekking van de kosten voor verpleging in verpleeg huizen. Voor een dergelijke verzekering bestaat zowel bij het kabinet en de slaten-gene- raal als ook bij de ziekenfondsraad grote belangstelling. In het midden gelaten of, bijvoorbeeld met ingang van 1961, de ziekenfondsen in staat zullen worden gesteld door middel van de hoofdverzekeringen hun verzeker den tegemoet te komen in de kosten van verpleging in verpleeghuizen, wensen de genoemde ziekenfondsorganisaties en in stellingen op niet te lange termijn over te gaan tot het verlenen van tegemoetko mingen in de betreffende kosten, uit de aanvullingsfondsen van de ziekenfondsen, omdat aan een dergelijke verzekering, naar hun mening, grote behoefte bestaat. Groot is het aantal gevallen van patiën ten, die thuis bedlegerig zijn en noodza kelijke deskundige verpleging ontberen, hetzij omdat de hulp van de wijkzuster van de kruisvereniging niet afdoende kan worden geacht, hetzij omdat de noodzake lijke hulp thuis niet kan worden verleend, aangezien de huisgenoten daartoe niet in staat zijn. Daarnaast komt het veel voor, dat patiënten in ziekenhuizen blijven op genomen hoewel de zieke voor verder her stel geen specialistische behandeling meer behoeft en in een verpleeghuis zou kun nen worden verpleegd. BURBANKS (UPI) De bouwer van de nieuwe Lockheed Electra-vliegtuigen, waarvan de K.L.M. er acht in dienst heeft, heeft verklaard, dat twee van deze vlieg tuigen zijn neergestort omdat de vleugels onder hevig trillen op grote snelheden waren afgeknapt. M. C. Haddon, ingenieur van de Lock- heed-fabrieken in Californië, zei dat de twee ongelukken niet zouden zijn gebeurd als er niet een constructiefout had gezeten in de bevestiging van de buitenste motoren aan de vleugels. Hij zei, dat de motoren oncontroleerbaar begonnen te wiebelen toen de vliegtuigen bijna hun grootste kruissnelheid' van meer dan 700 km be reikt hadden. Het wiebelen deed de vleu gels trillen, waardoor deze afbraken. I-Ied- don voegde er evenwel aan toe dat snel heid niet de oorzaak van het breken dei- vleugels hoeft te zijn. Haddon zei, d'at het defect in de delen die de motor aan de vleugel bevestigen, ook door andere dingen veroorzaakt kon worden, zoals een abnormaal harde lan ding. Hij zei dat nog niet vastgesteld is waardoor het defect in ö'e beide veronge lukte vliegtuigen was veroorzaakt. Er zullen wijzigingen worden aangebracht niet alleen in de bevestiging van de mo toren, maar ook in verschillende andere delen die niet zo sterk bleken als ge wenst is. K.L.M.-mededeling De K.L.M. deelt mede: „Na uitgebreide onderzoekingen onder leiding van de voor de vliegveiligheid in Amerika verant woordelijke instantie, de F.A.A., is besloten met de Lockheed-Electra bij hoge snel heden gerezen moeilijkheden te verhelpen door wijzigingen toe te passen. De enige tijd geleden ingestelde snelheidsbeperking zal daarna worden opgeheven. Voor het verrichten van deze werkzaamheden, die voor de K.L.M.-„Electra's" op Schiphol zul len plaats hebben, zal Lockheed aan de gebruikers van de „Eleetra" deskundigen ter beschikking stellen. De directe kosten verbonden aan dit modificatieprogramma zullen voor de fabriek naar schatting 600.000 gulden per vliegtuig bedragen. Door het gezamenlijk instellen van een collectieve verzekering zal het mogelijk worden hen, die dringend verpleging in een goed verpleeghuis behoeven, in de kos ten daarvan tegemoet te komen. Wel zijn de verplegingskosten in dergelijke inrich tingen niet zó hoog als in ziekenhuizen, maar altijd toch nog te hoog om door elk individu persoonlijk te kunnen worden ge dragen. Het ligt in de bedoeling in samen werking met de hoofd-inspectie van de volksgezondheid, met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en met de be staande organisaties van verpleeginrichtin- verpleeghuizen, welke aan de eisen van de tijd voldoen, door de verzekex-ing zul len worden erkend. Stap voor stap zal deze nieuwe vei-zeke- ring worden opgebouwd en uitgebreid. Van de zijde van de Ziekenfondsraad wordt door een daartoe ingestelde com missie, bestudeerd of primair uit de hoofd verzekering (i.e. de verplichte zieken fondsverzekering) een tegemoetkoming in de kosten van de hier bedoelde verpleging kan worden bijgedragen. De ziekenfond sen zullen, evenals dit thans reeds het ge val is bij ziekenhuis- en sanatoriumverple- ging, hun verzekerden ten aanzien van de overige kosten in ieder geval nog belang rijk tegemoet kunnen komen. In overleg met de gemeenten zal getracht worden te bereiken, dat van de zijde der gemeenten voor ziekenfondsverzekerden geen ver haal op onderhoudsplichtigen wordt toe gepast indien van gemeentewege even eens een tegemoetkoming in de verpleeg- kosten zou worden verstrekt. Mocht verstrekking uit de hoofdverzeke ring nog niet gerealiseerd kunnen worden, dan stelt men zich van ziekenfondswege voor reeds uiterlijk 1 januari 1961 door middel van de aanvullingsfondsen de zie kenfondsbevolking, die bij eerder ge noemde organisaties is ondergebracht (ongeveer ö'/a miljoen) tegemoetkomingen te gaan verlenen, welke minimaal gesteld zijn op vier gulden per dag over een nog nader te bepalen periode. Berekend is, dat een dergelijke uitkering gedurende 100 da gen een ziekenfondspremie van twee cent per week per betalende verzekerde boven de zestien jaar zal behoeven. De met de ziekenfondsen samenwerkende instellin gen voor gezondheidszorg (ziekenkosten- verzekeringsinstellingen voor niet-zieken- fonds-verzekerden) stellen zich voor hun verzekerden eenzelfde mogelijkheid tot verzekering te bieden als van ziekenfonds wege het geval zal zijn. WASHINGTON (UPI) Te Washington is bekend geworden, dat een proef met een Thor-Delta-raket, die een ballon in om loop rond de aarde moest brengen, naar alle waarschijnlijkheid is mislukt. Volgens de eerste berichten hadden de drie trappen van de raket goed gewerkt. De ballon van 30 meter doorsnee zou pas worden opge blazen, nadat de laatste trap in zijn baan om de aarde zou zijn gekomen. Het opblazen zou geschieden door uit zetting van de geringe hoeveelheid lucht, die zich in de ballon bevond en verder door de inwerking van deze lucht op be paalde chemische stoffen. De ballon, die 's nachts met het blote oog zichtbaar zou zijn, zou worden gebruikt in het draadloze verkeer voor het terugkaatsen van seinen. Elke reis om de aarde zou twee uur duren. De ballon zat als een harmonika opgevou wen in een magnesium houder, bovenin de raket. Op 1600 km boven de aarde moest een springlading de houder openen en de ballon vrijlaten. WASHINGTON (Reuter) De opper bevelhebber van de Russische luchtmacht, maarschalk Versjinin, zal met tien mede werkers op een reis door de Verenigde Staten die zaterdag begint, vliegvelden van de Amerikaanse luchtmacht bezoeken, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie bekendgemaakt. Maarschalk V#rsjinin brengt een tegenbezoek voor het bc*zoek dat de voorzitter van de Ameri kaanse commissie van stafchefs, de lucht- machtgeneraal Twining, aan Moskou heeft gebracht. Nu de voorraden boter in de koelhuizen stijgen en er sinds kort toeslag (60 cent per kilogram) wordt verleend op de export van boter naar landen buiten het gebied van de Europese Economische Gemeen schap (onder meer Engeland), vindt er in de.kring van het Produktschap voor Zuivel beraad plaats over de vraag of niet reeds eerlang op de binnenlandse markt aanbie dingen uit de koelhuizen moeten worden gedaan. Zoals bekend, kwam het aanbod koel huisboter tot nu toe omstreeks december aan de markt. Het ziet er thans echter naar uit, dat dit tijdstip (belangrijk) zal kunnen worden vervroegd. Een definitieve datum is nog niet bepaald, zodat het niet te be vestigen is of bijvoorbeeld half juli deze boter reeds verkrijgbaar zal zijn. Wel staat vast dat het bestuur van het Produktschap van mening is dat de prijsvermindering voor niet-verse boter ook voor het binnen land zal moeten doorwerken. „Ether-oorlog" verscherpt De P.T.T. heeft opnieuw haar uitspraak herhaald, dat zij geen stoorzenders in het bedrijf heeft om de uitzendingen van ra dio Veronica onmogelijk te maken. De P.T.T. blijft echter op het standpunt staan, dat radio Veronica zelf een stoor zender is en gebruik maakt van een be sproken golflengte op de visserijband. Vitale verbindingen van ondermeer het Duitse radiostation Norddeich en de loods- dienst worden door radio Veronica ge stoord en vooral bij radio Norddeich is men zeer verbitterd over het optreden van de wilde zender. De P.T.T. heeft kunnen vaststellen, dat de storing wordt veroorzaakt door de rechtmatige gebruiker van de golfleng te tussen 184 en 197 meter. De medede ling, dat deze stoorzender buiten de oost grenzen staat, blijft daarom onvermin derd van kracht, aldus de P.T.T. De technische directeur van de Veronica, de heer Oswald heeft inmiddels meegedeeld, dat zijn technici hebben geconstateerd dat de uitzendingen door radio Norddeich en door stoorzenders in Nederland worden gestoord. Hij is nu van plan om voor de uitzen ding en van Veronica van 183 naar 188 meter te gaan. Dit komt neer op ver scherping van de „ether-oorlog", want hierdoor zal waarschijnlijk de uitzending van de regionale omroep Noord in het ge drang komen. Vooral, wanneer de stoor zenders ook meegaan naar 188 meter. Het kustvaartuig „Huba" uit Rotterdam moet als verloren worden beschouwd. Het schip is op 28 april 70 mijl n.w. van Belize (Brits Honduras) in moeilijkheden geko men. Het maakte water en liep tenslotte daar aan de grond. De bemanning, die door een ander schip werd overgenomen, is in middels in ons land teruggekeerd. De „Huba" is uit elkaar geslagen. De bekende Amerikaanse auto-coureur I-Iarry Schell is vrijdag tijdens de training op het circuit van Silverstone bij North ampton dodelijk verongelukt. Schell zou zaterdag uitkomen in de autoraces, die op het circuit van Silverstone gehouden zou den worden. Schell is tijdens de training met zijn Coo per Climax uit een bocht geschoten, door dat zijn wagen slipte. Hij werd uit de race wagen geslingerd en was volgens oogge tuigen onmiddellijk dood. LEOPOLDSTAD (Reuter) De Abako, een van de belangrijkste politieke partijen in Belgisch Kongo, heeft donderdag een ultimatum gepubliceerd, dat aan Koning Boudewijn is gezonden. Daarin wordt het Belgisch bestuur verweten, Kongolese stammen tegen elkaar op te zetten, hetgeen bloedvergieten, plundering en moord tot gevolg heeft. De Abako ö'reigt in het ultimatum met boycot van alle besluiten van de Brusselse ronde-tafelconferentie over het toekomstig bestuur van het land als niet onmiddellijk een voorlopige Kongolese regering ter vervanging van het Belgische bestuur wordt gevormd. (Vervolg van pag. 1) Kroesjtsjev heeft op zijn onverwachte persconferentie van woensdag nog gezegd dat vluchten als van het Amerikaanse spionagevliegtuig de vrede in gevaar bren gen omdat, als het weer gebeurt, de Sov jet-Unie de betrokken luchtbases zal ver nietigen. „En dat zou oorlog kunnen be tekenen," aldus de Russische premier. De verklaring van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Iierter dat Amerika wel moet spioneren om de vrije wereld voor een onverwachtse aanval te behoeden, noemde Kroesjtsjev „vermetel en onbeschaamd". „Ik heb al gezegd dat wij van plan zijn de kwestie van het vliegtuig voor de Veiligheidsraad te brengen. Als de Vei ligheidsraad, waar de Amerikanen onge twijfeld druk zullen uitoefenen, niet de juiste beslissing neemt, zullen wij de kwestie in de ÜNO-Assemblee ter sprake brengen". De Amerikaanse verklaring dat de spi- onagevluchten worden voortgezet, noemde Kroesjtsjev een openlijke bedreiging van de vrede. Kroesjtsjev zei ook: „Als de Amerikanen een oorlog ontketenen, zullen zij ongetwijfeld in de eerste minuut van die oorlog zien wat het betekent als er een kernbom in hun land neerkomt". Goed voorteken „Ik ben van mening", zo vervolgde Kroesjtsjev, dat de sfeer rond de inter nationale betrekkingen „opgefrist en opge klaard" zal worden, als de publieke opi nie in de wereld zich de ernst van de toestand goed realiseert en dus deze daad van de Amerikanen veroordeelt en als de Amerikaanse regering afziet van derge lijke methoden tegenover andere landen. Verreweg de grootste meerderheid van de Amerikaanse journalisten zij die be rucht zijn om hun gebrek aan objectivi teit inbegrepen is vex-ontwaardigd over het incident, aldus Kroesjtsjev. En dit is een goed voorteken. Als jullie journalis ten het publiek juist voorlichten, zal dit incident, zoals elk ander incident, tenslot te „verteerd" worden. Per slot van reke ning, mijne heren, moeten wij in vrede leven, en niet alleen in vrede maar ook in vriendschap. Onverbeterlijke optimist Men vroeg de Russische premier toen of men optimistisch kan blijven met be trekking tot de Amerikaanse politiek. Kroesjtsjev antwoordde: Ik houd mij zelf voor een onverbeterlijke optimist. Ik beschouw de vlucht van het Amerikaanse toestel over ons land niet als een oorlogs voorbereiding, doch als een „peiling". Zij hebben ons nu „gepeild" en wij hebben een flinke timmer gegeven op de neus van de „peilers". Kroesjtsjev wees er nog eens op hoe nauwkeurig berekend het schot wel was waarmee het Amerikaanse vliegtuig werd neer-gehaald. Onze militai ren hebben het toestel neergeschoten zon der het in brand te schieten. De piloot leeft en de instrumenten zijn intact geble ven. Tenslotte verklaarde de Russische pre mier-met nadruk dat de Russen alles zul len doen om de internationale toestand weer in normale banen te leiden. Wij zul len alles doen wat in ons vermogen is om de goede betrekkingen met de Ver enigde Staten te herstellen, mits de Ver enigde Staten op hun beurt ook een ont spanning willen. Ik vraag u, mijne heren, niets te schrijven wat de spanning groter zou kunnen maken. Een oorlog brengt niemand geluk. Tass heeft donderdag de tekst van Kroesjtsjevs opmerkingen gepubliceerd. Vandaag komt een verslag in de Russi sche bladen. Aan het feit dat de censuur de telegrammen van buitenlandse journa listen waarin deze opmerkingen worden aangehaald achttien uur heeft vastgehou den moet geen politieke betekenis worden gehecht. De censuur houdt informele op merkingen van Kroesjtsjev altijd uren, zo niet dagen, vast. Formele redevoeringen daarentegen mogen onmiddellijk worden overgeseind. De regering heeft het plan, de korting van A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen op ambtenarenpensioenen, die thans twee percent per jaar bedraagt tot een maxi mum van 80 percent, geleidelijk aan af te schaffen. Het ligt in de bedoeling, de korting in eerste aanleg terug te brengen tot 1,3 percent per jaar. Bij veertig dienst jaren het uitgangspunt bij het thans geldende maximum van 80 pet. zou de hoogste korting dan 52 percent bedragen. Dit (nog niet officiële) regeringsplan zal zeer binnenkort in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg van de amb- tenarenorganisaties worden besproken. In afwachting van deze bespreking en de gel dende geheimhouding in overlegzaken in aanmerking nemend, gaven de ambtena- renorganisatiês er vanmorgen de voorkeur aan geen commentaar op het regerings voorstel te leveren. (Vervolg van pag. 1) 4) De contingenten voor de produkten, waarvoor bij de ondertekening van het verdrag geen invoervergunningen werden afgegeven of waarvan de invoer minder dan drie percent van de nationale produk- tie bedroeg, zullen op 5.2 percent van de nationale produktie worden gebracht. De oorspronkelijk voorgestelde 15 percent voor 1962 als verdere verhoging is wegge vallen. Bitterheid In Nederlandse delegatiekringen kon enige bitterheid worden waargenomen over de wijze, tvaar de alleszins rede lijk geachte wensen van ons land ten aan zien van de landbouw zijn ingewilligd. De Duitse delegatie leverde tegen elk punt strijd en steunde zelfs de Franse initiatie ven voor de versnelling van een gemeen schappelijk landbouwbeleid tegen haar eigen opvattingen in om te trachten de maatregelen om de landbouw in de ver snellingsprocedure te betrekken te voor komen. Aangezien de Belgische delegatie, waarin minister Wigny enige tijd moest ontbreken in verband met het bezoek van de Sjah van Iran aan België, een vrij passieve houding aannam, stond Neder land vrijwel tijdens de gehele onderhan delingen alleen. Van de Europese Execu tieve Commissie van de E E.G. kreeg de Nederlandse delegatie steun, hoewel zij bij het zoeken naar tussenoplossingen niet steeds achter het Nederlandse standpunt bleef staan. „Niet de redelijkheid van de Nederland se wensen, maar de door de andere lan den gevoelde noodzaak om tot een ver snelling te komen heeft tot de aanvaar ding van de landbouwvoorstellen geleid", aldus vatte een delegatielid zijn indruk ken samen. De tariefsverlaging De versnellingsprocedure in het „plan- Hallstein" voor wat betreft de niet-agra- rische produkten komt erop neer, dat eind 1961 de afbraak der onderlinge douaneta rieven voor de helft voltooid zal zijn en de contingenten voor industrieprodukten geheel zullen moeten worden afgeschaft. Dit gaat gepaard met een vervroegde in voering van het gemeenschappelijke bui tentarief met een extra-verlaging van 20 percent. De ministerraad besloot donder dag hier nog over, dat een nader te bepa len percentage vooral op Franse wens zal worden verleend aan derde landen op ba sis van wederkerigheid. Nederland had de ze verlaging een definitief karakter willen geven. De versnelling heeft tenslotte betrekking op de sociale integratie en andere gebie den, die onder het E.E.G.-verdrag vallen. De Luxemburgse minister van Buiten landse Zaken, Schaus, heeft na het moei lijke overleg te hebben geleid, op de pers conferentie gezegd dat de gehele wereld zal weten dat de zes vastbesloten zijn de Gemeenschap te handhaven, te verster ken en te versnellen. ROTTERDAM. Het Nederlandse kust vaartuig „Mies" passeerde gisteren juist de Liberiaanse tanker „Bulkoil" voor de Noordfranse kust, toen zich aan boord van de tanker ontploffingen voordeden. De „Mies" is toen op 200 meter van de tanker blijven liggen om zonodig assistentie te verlenen. Tien leden van de bemanning van de tanker werden overgenomen. Na ongeveer drie uur bleek echter, dat de ex plosies op het tankschip veel minder ern stig waren dan zich eerst liet aanzien. De bemanning van de tanker keerde toen te rug naar het schip en de „Mies", die van Casablanca op weg was naar Grangemouth zette de reis voort, aldus mededelingen van J. Vermaas scheepvaartbedrijf te Rotter dam. BREST (Reuter) De 15.797 ton meten de Liberiaanse tanker „Bulkoil" heeft don derdagavond de reis voortgezet nadat een brand was bedwongen, die vijf mijl ten noordoosten van Ouessant ontstaan was na een ontploffing. Het Franse oorlogsschip „Grillon", dat de gehele dag in de buurt van de tanker was gebleven, heeft gemeld, dat een lid van de tanker-bemanning is ge storven. De rest van de bemanning is ech ter in veiligheid. Uit een verkenningsvliegtuig is waarge nomen, dat de „Bulkoil" een gat boven de waterlijn heeft van ongeveer 8 meter lang en een beschadigd dek. Verscheidene schepen spoedden zich donderdagochtend met de „Grillon" naar de „Bulkoil" toen van de brand melding was gemaakt. Het Liberiaanse schip zou echter de hulp van twee Franse sleepboten, waarvan er één een arts, verpleegsters en brandweerlieden meevoerde, afgeslagen hebben. Aan boord van de motorsleepboot „Mer- wede" is in de afgelopen nacht gas, dat binnengestroomd was in een kajuit, ont ploft. Hierbij kwam de 66-jarige weduw naar J. M. van Een uit Rotterdam om het leven. J. H. Henkes Grafische Bedrijven N.V. vraagt voor haar Offsetdrukkerij. Ploegendienst. Leeftijd 1825 jaar. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties aan de Bedrijfsleiding, Ged. Oudegracht 88, Haarlem. LKASTEN KRUISSTRAAT 5 HAARLEM TELEFOON 18908-14689 A.E.G., 125 ltr v.a. 625.— INDES, 120 ltr v.a. 615.— AMCO, 110 ltr v.a. 458.— KELVIXATOR, 130 ltr. v.a. f 545.— ALASKA, 70 ltr v.a. f 388.— LIEBHERR, 112 ltr 482.— ATE, 115 ltr 630.— LINDE. 120 ltr v.a. 680.— BAUKXECHT. 140 ltr. v.a. f 676.— NEFF, 120 ltr v.a. 532 BOSCH, 110 ltr v.a. f 532.— NORGE. 120 ltr v.a. f 560.— ELECTROLUX, 80 ltr. v.a. f 560.— PRESTCOLD. 90 ltr v.a. f 596.— FRIGIDAIRE. 110 ltr. v.a. f 580.— SIGMA, 150 ltr v.a. f 666 FRIMATIC, 110 ltr. v.a. f 505-— WESTINGHOIJSE. 240 ltr. v.a. 1250.— GENERAL ELECTRIC, 150 1 v.a. 870.— ZANUSSI, 135 ltr v.a. f 498.—

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11