Johannes den Hertog benoemd tot dirigent bij de Nederlandse Opera Vele aanbiedingen voor het Nederlands Ballet Renault Bestelauto's Koor „Katholiek Haarlem" met „Die Jahreszeiten" Multatuli-herdenkingen in Amsterdam en Brussel Agenda voor Haarlem en de IJmond GARAGE DEN HOUT Drie Nederlandse studenten naar titelstrijd zweefvliegen VRIJDAG 13 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IS V elsen-IJ midden Beverwijk Heemskerk Nederland neemt deel aan fotoverkennings- wedstrijd sinaasappel citroen vruchtenlimonade GESLAAGDE CULTURELE MISSIE De best verzorgde vijftig boeken van 1959 (Van onze Kunst-redacteur) Tijdens een pérsconferentie in het I.C.C. te Amsterdam heeft de intendant van de Nederlandse Opera, mr. Evert Cornelis, meegedeeld dat Johannes den Hertog met ingang van 1 september 1960 is aangesteld als diligent van een aantal voor stellingen voor de duur van drie jaar. Tijdens het eerste jaar zal hij tevens belast zijn met de dagelijkse muzikale leiding, in de volgende twee jaren zal hij zich tot directies bepalen. De algemene muzikale leiding blijft voorlopig een vacature en zal, tot daar in is voorzien, in handen van het bestuur blijven. Mr. Cornelis be paalde zich in zijn inleiding vooral tot een globaal overzicht van de organisatie bij de opera, waaruit bleek dat het bestuur en vertegenwoordigers van de opera leden aanstaande woensdag een bespreking zullen hebben om het probleem inzake de vertegenwoordiging van het personeel tot een oplossing te brengen. In de huidige commissie van overleg die bestaat uit drie vertegenwoordigers van het bestuur en drie van de Vereni ging van Geëngageerden bij de Opera (V.G.O.) zijn de niet bij het V.G.O. aangesloten operaleden namelijk niet met stemrecht vertegnwoordigd, hoewel drie vakbondsvertegenwoordigers (C.N.V., K.A.B. en N.V.V.) er hun belangen behar tigen. In de commissie van overleg wor den geen artistieke zaken besproken zodat het V.G.O. geen lormele invloed op het artistieke beleid kan uitoefenen. Natuurlijk aldus de heer Cornelis is de grens tussen zakelijke en artistieke kwesties wel eens moeilijk te trekken, maar in de com missie van overleg vertegenwoordigt het V.G.O. de helft van de stemrecht-bezitters zodat deze organisatie nooit alléén een be slissing kan forceren. „Ik heb dan ook nooit ondervonden zei mr. Cornelis dat ik in mijn beslissingen geremd ben door het V.G.O.". Hij prees de resultaten die deze organisatie heeft bereikt op het gebied van verloven, vakantieregelingen en dergelijke. Thans is het gi'ote project on der handen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Met nadruk wees de in tendant erop dat zowel de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, als wethouder De Roos van Amster- Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Con cert Haarlems Christelijk Mannenkoor. Stadsschouwburg: Zaterdag 20 uur: To neelgroep Ensemble met „Mijnheer Die en Die". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Meisjes van de Mambo-bar", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en zaterdag maandag en woensdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „De onzichtbare spion slaat toe", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Suddenly last summer", 18 j. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag, maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur, zaterdag 14, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Parfum en vuil", 18 jaar. Iedere ochtend (ook zondag) 10.30, 11.30 en 12.30 uur: Kleurenfilm huwelijk prinses Marga ret en Tony Armstrong-Jones. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur, zaterdag 14.30 en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „The Glenn Miller Story", a.l. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Een les in liefde", 18 j. Zondag 11 uur: „De levensroman van Johann Strauss", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „China doll", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag, zaterdag en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur. zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Wir Wunderkinder", alle leeftijden. Elke ochtend 10, 11 en 12 uur: Kleuren film huwelijk prinses Margaret en Tony Armstrong-Jones. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 uur: „De Kat", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot en met 22 mei bijzondere avondopenstelling met kaars licht en oude muziek van 20.3022.30 uur. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tot 22 mei dagelijks van 1012.30 en 13.3017 uur, zondags 1417 uur: expo sitie van werken van jonge Nederlandse kunstenaars onder de titel „Start". Galerie Uitlenhout (Kleine Houtstraat 41) Tot 15 mei dagelijks van 1117 uur: expo sitie van aquarellen van Joop Dam. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juni dagelijks 1022 uur: expositie van tekeningen van Wim van de Kerke. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 20 mei dagelijks van 917 uur: expositie van werken van H. F Boot. Vishal: Tot 29 mei dagelijks 13.30—17.30 uur en zondags 19.30—22 uur: architec tuurtentoonstelling. VRIJDAG 13 MEI Thalia, 20 uur: „Slavenjagers van Afri ka". Rex, 20 uur: „Opstand der gladiatoren". Royal, 20 uur: Foto-avond. ZATERDAG 14 MEI Thalia, 19 en 21.15 uur: „Slavenjagers van Afrika". Rex, 20 uur: „Opstand der gladiatoren". VRIJDAG 13 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Het geheim van de 39 stappen. W.B. Theater, 20 uur: Uit de sloppen van Liverpool. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Wolven in de schaapskooi. ZATERDAG 14 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Het geheim van de 39 stappen. W.B. Theater, 20 uur: Uit de sloppen van Liverpool. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Wolven in de schaapskooi. Marquette Theater, 20 uur: De geheim zinnige mr. Carliss. dam volledig via hun waarnemers over de gang van zaken bij de opera geïnfor meerd zijn. De inleiding van de heer Cornelis mocht wellicht wat globaal zijn, maar terecht wees hij erop dat hij in geen geval van plan was over persoonlijke kwesties bij de opera te praten: „Er is geen open ver haal mogelijk over persoonlijke dingen. Er zijn grenzen aan het fatsoen die wij op het ogenblik niet mogen overschrij den". Voor de goede verstaanders redu ceerde hij daarmee perspublikaties van recente datum tot interne kwesties die niet voortvloeien uit de algemene organi satie bij de opera, over welke organisatie hij terécht uitvoerige informaties ver strekte om aldus duidelijk te maken waar men de scheiding moet trekken tussen het algemene operabeleid en interne persoon lijke kwesties. Dat hij niet nader inging op de wijze waarop die twee elkaar kun nen beïnvloeden hangt wellicht samen met de bespreking van aanstaande woens dag, als de vertegenwoordiging van niet bij het V.G.O. aangesloten leden van de Ope ra besproken zal worden. Uiteraard liet de heer Cornelis niet na enkele van die publikaties te bespreken. „Er gebeuren duizenden dingen bij een operagezelschap, daarvan hebben er vijf entwintig aandacht in de pers gekregen en slechts twee daarvan zijn juist weer gegeven, alle overige zijn apei't onjuist", zei hij. Onder andere las hij een brief van de solist Guus Hoekman voor, waarin deze met stelligheid ontkent dat zijn verbinte nis in Dusseldorp een symptoom zou zijn van een crisis bij de Opera. In een tele fonisch, onderhoud deelde de heer Hoek man ons hedenmorgen mee dat hij in Dusseldorp zelfs zo'n ruime vcrlofmoge- lijkheid heeft gekregen dat zijn huidige onderhandelingen met de Nederlandse Opera over een gastsolistschap met goed gevolg zullen kunnen worden afgesloten. Hem is er ook volstrekt niets van bekend dat hij met Gré Brouwensti.in, Anny De- lorie en Mimi Aarden zal worden ontvan gen door de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen om hun bezwaren te kunnen uiteen zetten, zoals in een persbericht was meegedeeld. Tij dens de persconferentie besprak mr. Cor nelis de kwestie-Krannhals, waarbij de kern van de zaak is dat de heer Krann- hals de voortreffelijkste relaties met de directie van de Opera heeft, „nu nog" zei de heer Cornelis met nadruk, maar dat deze uit een persbericht over een pro test van het V.G.O. tegen een eventuele benoeming van Krannhals de conclusie Advertentie 1 ton ƒ6700.-; 11/2 ton 6900.-. Laadruimte 7 tot 8 m3. Garantie: 6 mnd. incl. arb.loon. Brandstofgebr. en onderhouds kosten zeer laag. Wegligging van de nieuwe typen, zowel leeg als galaden als een personenwagen. HOOFDAGENTE: had getrokken dat een „Fachverband" van de Opera hem niet wenste en daar door achtte hij zich beledigd. Dat gevoel van beledigd zijn staat dus geheel buiten de betrekkingen tussen de dirigent en het bestuur van de Opera. Op wellevende wijze zette mr. Cornelis uiteen dat in vele belichten geschermd was met reglementen bij de Opera, die de scri benten kennelijk niet gelezen hadden. Het verloop van de langdurige perscon ferentie was zodanig dat onbevooroordeel de waarnemex's de indruk moesten krij gen dat mr. Cornelis dit samentreffen dui delijk ten bate van de Opera heeft beslist. De zekerheid waarmee hij kon spreken duidt erop dat men achter de schermen van de Opera de handen ineen geslagen heeft en het is te hopen dat de bespre kingen van aanstaande woensdag tot een snel en gunstig resultaat zullen leiden. Belangrijke mededelingen deed de heer Coi-nelis ook nog over het nieuwe seizoen. Op het programma staan opvoeringen van Carmen onder Fournet, met waai'- schijnlijk zowel Mimi Aarden als Cora Canne Meyer als Carmen, de Aïda onder Krips met Gré Brouwenstijn en in het vooi'jaar drie opera's onder respectieve lijk Antal Dox-ati, Johannes den Hertog en Guarnieri. Over het aantrekken van nieuwe solisten zei mr. Cornelis dat honderddertig zan gers en zangeressen geauditeerd hebben en dat vijftien personen de enigen die nog geen bericht hebben ontvangen on der ieiding van Den Hertog verder be proefd zullen worden. Advertentie Op reis, bij de picnic, op bridgeavondjes, bij sport, op gezel lige partijtjes is CHALET-kaas een trouwe metgezel. Zorg dat U altijd dit doosje in huis hebt! Imp. J. C. N. Boering - Amsterdam Drie Nederlandse studenten, de 29-jarige ir. S. W. Andreae, die juist in Delft is af gestudeerd, de 25-jarige Wim Toutenhoofd van de Leidse universiteit en de 25-jarige Frits Seyffert van de technische hogeschool te Delft, zullen van 4 tot en met 20 juni bij Keulen voor Nederland deelnemen aan de wereldkampioenschappen zweefvliegen. „Royal flush" De jaai'lijkse luchtfotoverkennings- wedstrijd „Royal Flush", waax-aan wordt deelgenomen door eenheden van de twee de en de viei'de geallieerde tactische lucht machten in Centraal-Europa, zal ook dit jaar weer worden gehouden. Vorig jaar werd de wedstrijd op de vlieg basis Eindhoven georganiseex'd. Dit jaar zal de vliegbasis Bremgarten, nabij Frei burg in Wcst-Duitsland, welke basis door de Franse luchtmacht wordt gebi'uikt, het centrum zijn. De competitie zal op 16 mei beginnen en op 20 mei eindigen. Bij de tweede tactische luchtmacht doet ook de Nederlandse luchtmacht mede met een ploeg van di'ie vliegers, die gebi'uik maken van de Republic rf 84 f „Thun- derflash". Advertentie Zou Joseph Haydn er ooit toe gekomen zijn de oratoria „Die Schöpfung" en „Die Jahreszeiten" te componeren, wanneer hij geen concertreizen naar Engeland had ge maakt en tijdens zijn verblijf in dat land niet in contact was gekomen met de ora toriumkunst van Handel? Deze vraag is gerechtvaardigd, wanneer men bedenkt, dat Hay dn eens, in de winter van 1774 op 1775, een oratorium „II ritorno di To- bia" geschreven heeft en dat hij gedu rende vijfentwintig jaar ongeveer geen aandacht meer aan deze kunstvorm heeft geschonken, terwijl toch onafgebroken tal rijke andere werken van een andere vorm van zijn hand verschenen. Ongetwijfeld heeft de oratoriummuziek van Handel hem geïnspireerd, misschien nog .meer de vorm en de indeling ervan. Want Haydn werd in zijn twee grote ora toria allerminst een epigoon van Handel voor wat de muzikale 'gedachte en de klankentaai betrof. Haydn bleef zich zelf. Hij bleef de kin derlijk-vrome, geen geloofsproblemen ken nende kunstenaar, die openstond voor de vreugden van het leven, die oog had voor de natuur met haar wisselende aspecten en die als klankenschilder de juiste „toon" kon treffen voor het uitbeelden van tafe relen uit het dagelijkse leven van een, en dit geldt dan speciaal voor „Die Jahres zeiten", nogal eenzijdig gelukkige lande lijke bevolking. Een kijkje op dit paradijselijke bestaan is voor de mens-van-de-wereld-van-thans ontegenzeglijk verkwikkend, vooral nu deze „visuele" indrukken vergezeld gaan van een evenwichtige, frisse, lyrisch-ge- voelige, geestige en suggestieve muziek, welke hier en daar nog een verheven hymnisch accent verkrijgt, wanneer het gaat om dankbare lofprijzing aan God. Maar niet alles van „Die Jahreszeiten" maakt een sympathieke indruk. Zeker niet het realistische jachtkoox-, waaxwan Zaterdag is het honderd jaar geleden, dat de Max Ilavelaar van Multatuli ver scheen. 's Avonds wordt in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam een her denkingsbijeenkomst gehouden. Enny Mols-de Leeuwe, Albert Vogel en Jaap Harten zullen fragmenten uit Multatuli's werk voox-dx'agen, terwijl prof. dr. G. Stui veling, voorzitter van het Multatulige- nootschap een herdenkingsrede zal uit spreken. 's Ochtends half tien zal een krans ge legd worden bij het Multatulimonument op Westerveld, waar de urnen met de as van Multatuli en zijn vrouw worden be waard. Dezelfde ochtend vergadert het Multatuligenootschap in Krasnapolsky te Amsterdam. Dan wordt het feit herdacht dat vijftig jaar geleden het genootschap werd opgericht. 's Middags drie uur opent wethouder mr. A. de Roos van Amsterdam in De Waag te Amsterdam een Max Havelaar-Multa- tuli-tentoonstelling. Daaraan aansluitend zal het bestuur van het jubilerende Mul- tatuli-Genootschap in De Waag recipië ren. Om acht uur 's avonds volgt dan de herdenkingsbijeenkomst in het Instituut voor de Tropen. Ook in Brussel, waar Multatuli in 1859 zijn „Max Havelaar" schreef, zal aan dacht aan de honderdste vei'jaai'dag van de Max Havelaar worden geschonken. Op zaterdag 21 mei wordt een herdenkings bijeenkomst gehouden in de Arenbei'g- straat, nabij de plaats waar Multatuli aan zijn „Max Havelaar" werkte. Het woord zal worden gevoerd door de heer J. Boon, directeur-genei'aal van het N. I.R. namens de Vereniging van Vlaamse Let terkundigen en Herman Liebaers, hoofd conservator van de Koninklijke Biblio theek, die namens de Vlaamse Club zal spx-eken. Prof. dr. G. Stuiveling spreekt tijdens deze akademische zitting een dankwoord. Om half vijf wordt een Mul- tatuli-plaquette onthuld, die is aange bracht aan de gevel van het pand Aren- bex-gstraat 52. Dit gebouw werd gebouwd op de plaats waar Multatuli's huis stond. Onder auspiciën van het Multatuli-ge- nootschap zullen twee uitgaven vei'schij- nen: een bundel essays „100 jaar Max Havelaar", uit te geven door de Wereld bibliotheek in Amsterdam, waarin door prof. dr. J. C. Brandt Corstius, Pierre H. Dubois, Henri A. Ett, dx\ G. W. Huy- gens, dx\ H. H. J. de Leeuwe, M. van Loggem, J. J. Ovei-steegen, prof. dr. G. F. Pijper, P. Spigt. prof. G. Stuiveling en D. de Vries over de verschillende aspec ten van de Max Havelaar zal worden ge- schrevenvoorts een bundel „Anekdoten over Multatuli," bijeengebx-acht door An- net IToi'sman, bij uitgeverij G. A. van Oox-schot te Amstei'dam. Andere activiteiten Tijdens de duur van de tentoonstelling te Amsterdam, van 14 mei tot 11 juni, zullen de zeven delen „Volledige werken van Multatuli," vei'schenen bij G. A. van Oorschot te Amsterdam, voor de helft van de prijs, dus 39,75 in de boekhandel verkrijgbaar zijn. Bij G. A. van Oorschot zal het 10de deel van de „Volledige wer ken", het derde deel van „Brieven en do- kumenten" vei'schijnen. Eveneens bij G. A. van Oorschot verschijnt een herdruk (prijs 3.90) van de „Max Havelaar" uit gegeven naar het handschrift. Als pi'emie voor haar leden geeft de Wereldbiblio theek een boekje uit: „De kleine Wouter" met enkele fi'agmenten uit „Woutertje Pieterse". Deze premie zal eveneens ter beschikking worden gesteld van de leden van het Multatuli-Genootschap en aan hen die zich in de loop van dit jaar als lid zullen opgeven. Bij uitgeverij Pegasus te Amsterdam is een studie van F. W. Dries- sen vei'schenen: Multatuli, aanklager, strijder, i'ealist. Bij de grammofoonplatenhandel zal van 14 mei af een 45-toeren plaat verkrijg baar zijn met een voordracht door Albert Vogel van de Toespraak tot de Hoofden van Lebak. Ter gelegenheid van de Ha- velaax'-herdenking zal het maandblad voor cultuur en politiek „De Nieuwe Stem" een dubbele aflevering laten verschijnen, on der de titel Di'oogstoppel-nummer. de voortreffelijke muziek een betere zaak had kunnen dienen. Ongetwijfeld heeft de dirigent Albert de Klerk met de uitvoering van „Die Jahres zeiten" door het koor Katholiek Haarlem; donderdagavond in de gemeentelijke con certzaal- gegeven, velen aan zich ver plicht. De vele belangstellenden voor dit con cert hebben kunnen genieten van sonore en gave zang, die culmineei'de in het be minnelijke „Lentekoor", in het schone „Sei nun gnadig" en in het majestueuze „Ewiger, machtiger, gütiger Gott". In drukwekkend klonk het „Onweerskoor" en respect kon men krijgen voor de veeleisen de vertolking van „Hört das laute Getön" en voor het „Wijnkoor", dat bijzonder overtuigend werd gezongen. En ten slotte was daar het machtige koor „Dann bricht der grosse Morgen an", dat „der Winter" ging bekronen als een imposant klank stuk. De sopraan Heieen Verkley, die de ziek gewoi'den Elly Amei'ling verving, kon in haar „rol" van Hanne door vaak stra lende zang veel voldoening geven. Haar duet met de tenor Henk Meyer, die de partij van Lukas vertolkte, kreeg terecht een gul „open doekje". Henk Meyer gaf ook aan de andei'e voor hem bestemde aria's en recitatieven reliëf, al kon de be roemde „Winteraria" nog aan suggestieve en uitbeeldende kracht winnen. Aan de bas Herman Schey was de rol van Simon toevertrouwd. Hij vervulde zijn taak slagvaardig en met zorg voor een welluidende klank. En ten slotte moet het Noox'd-IIollands Philharmonisch Orkest met zijn hoorn kwartet genoemd worden voor de begelei ding, waardoor het aan de hand van Al- bert de Klerk directie van betekenis kan worden voor de indruk die deze uitvoering kon maken en waarvoor de warme bijval, die zich behalve tot de solisten, uiteraard in het bijzonder tot Albert de Klerk richt te een gerechtvaardige reactie was. F. Zwaanswijk Donderdagavond werd de Franse pan- lomimespeler Marcel Marceau na zijn aankomst op het Centraal station in Amsterdam, begroet door de heer Wunnik, directeur van theater Carré, ivaar hij vanavond optreedt. Marcel Marceau, die met zijn gezelschap een wereldtournee maakt, geeft voorstel lingen in dertien steden van ons land, waarbij Haarlem. DE NEGEN MUZEN Henk te Strake naar de West. In op dracht van de Sticusa vertx'ekt 2 juni naar de Nedex-landse Antillen de musicus Henk te Strake, die benoemd is tot directeur van de onlangs opgerichte muziekschool te Willemstad. De heer Te Stx-ake was van 1950 tot 1956 dii'igent van het orkest van Radio Republik Indonesia te Djakarta. Tot 1959 was hij leraar piano aan het conser vatorium te Djokjakarta. DINSDAGAVOND heeft het Nedex'lands Ballet zijn laatste voorstelling in Parijs gegeven. Het op enkele maanden na honderd jaar oude Théatre Sarah Bei-nhard, waarvan het intexïeur jammer genoeg sinds betrekkelijk kort de weeldei'ige ver- siei'ingen mist, stond te trillen op zijn gi'ondvesten, zo frenetiek applaudisseerde het publiek tijdens en na de „Suite en blanc" van Serge Lifar, welke bijvalsbetuigingen al bij het duet van Sonja van Beei-s en Peter Appel wax-en begonnen. En nu het gezelschap per vliegtuig van Orly naar Barcelona is verti-okken, waar de eerste avonden Yvette Chauviré de gastsoliste zal zijn, die later door Svetlana Beriosova zal wox-den opgevolgd, liggen in de kiosken de kranten en weekbladen met over het algemeen levendige nabeschouwingen. Wat misschien niemand had verwacht: „Ritme en Klank" van Sonia Gaskell, op het „Allegi'o Bai'baro" van Bela Bartök, hier met verve gespeeld door de pianist Geza Frid, een nog uit de tijd van balletrecital da terende choreografie, is het doorslaggevende succesnummer geworden. Irene Lidova heeft onmiddellijk de vertoningsrechten gecontracteerd voor het door haar geleide ensemble van Milorad Miskovitch. In „Le Combat" is een bijzonder sym pathiek artikel over het Nederlands Bal let verschenen van Dinah Maggie, die in de Franse hoofdstad een felomstreden po sitie inneemt: zij is namelijk de gang maakster van het enige keren per jaar georganiseerde Théatre d'Essai Chorégra- phique, bedoeld om scheppende danskun stenaars kansen te geven hun talenten in de praktijk te doen blijken. Derijk Men del, beki'oond op het festival van Avignon, is een van haar ontdekkingen. Zij begint haar recensie met zich af te vragen of Sonia Gaskell niet met Marie Rambert vergeleken moet wox'den: de moeder van het ballet in haar tweede vaderland. Zeer tex-echt merkt zij op, dat de groep nog veel te leren heeft wat betreft de coöi'di- natie van technische beheersing en ex- px-essiviteit; maar zij wijst er haar lezers vervolgens op, dat er binnen de gelede ren voldoende ambitie en discipline heer sen om verantwooi'de uitvoeringen te kun nen verzorgen van de meesterwerken van het danstheater van deze eeuw. Haar slot zin luidt: „Het Nederlands Ballet is in staat zich te voegen naar uiteenlopende stijlen". Zij is bovendien een der weini gen die de briljante kwaliteiten van Joan Cadzow op hun waarde heeft weten te schatten, ondanks de teleurstelling die Lifar zijn bewonderaai's met zijn „Etudes" bezorgde. In dit werk immers, met zijn schokkend gebrek aan geestelijke synchro nisatie met de muziek, kan men Lifar leren kennen als de enige choregraaf, die het blijkbaar de moeite waard vindt pla giaat op Lifar te plegen In het speciaal aan het artistieke leven in Frankrijk gewijde tijdschrift „Arts" is een bespreking vei'schenen, waarin ge zegd wordt dat het Nedei'lands Ballet de academische traditie met uitmuntende stijlzuiverheid hooghoudt. De solisten zijn, volgens de schrijver, weliswaar geen mar kante persoonlijkheden, maar zij voldoen overigens aan alle eisen. Naar de mening van deze anonieme auteur heeft men de theatrale Massine onrecht aangedaan door zijn „Vijfde Symfonie" zonder diens sym bolische aankleding te vertonen. Deson danks worden de prestaties van Sonja van Beers en Peter Appel als „excellents" ge waardeerd. Bepaald verdrietig is deze recensent over „Othello" en in het bij zonder over de decors en kostuums van het „wonderkind" Patrice, welke jongeling hij „bepaald niet voorlijk" noemt. Bijzon dere hulde bewijst hij tenslotte aan „De vier temperamenten" van Balanchine-Hin- demith en aan de flegmatische vertolking van het derde deel daax-uit door Reuven Voorembergh. Een verrassing vormde de bespreking door Claude Baignères auteur van di verse boeken over ballet en muziek in de Figaro, een zeker wat het uitgaansle ven betreft toonaangevend dagblad. Het Nedex'lands Ballet, zegt hij, durft het aan de moeilijkste wex'ken van het hedendaag se repertoire te vertolken. Naar zijn op vatting missen de solisten de lyrische kwa liteiten om de werken van Serge Lifar recht te doen wedex-varen, maar spelen zij in de scheppingen van Balanchine hun hoogste ti'oeven uit. De techniek van Joan Cadzow wordt pei'fect genoemd. Ronald Snijders, aldus deze criticus, overwint een gebrek aan „ballon" door een bewonde renswaardige virtuositeit in zijn al dan niet gedraaide spx'ongen. Van de andere solisten noemt hij Andrea Jungen en Irène de Vos in het voorbijgaan en Sonja van Beers in het bijzonder. De laatste dagen van het verblijf in Parijs heeft de direc tie van het Nederlands Ballet talrijke aanbiedingen gekregen, zowel van inter nationaal geoi-iënteei'de impresario's als van dansei's en choreografen. Wijselijk ge noeg heeft Mevrouw Gaskell, mede op ad vies van ballet meester Karei Shook, een vooi'stel voor een Amerikaanse tournee afgewezen, althans uitgesteld tot het sei zoen 1961-1962. Het is zeer waarschijnlijk dat alsdan George Balanchine speciaal voor deze groep een nieuw werk zal ma ken. De mogelijkheden woi'den nog onder zocht om gevolg te geven aan de uitno diging om gedurende tien dagen in okto ber deel te nemen aan een festival in Libanon; vast staat dat men het volgend jaar een toui'nee door Italië gaat maken. Van de gedane aanbiedingen om het re pertoire te vermeerderen zijn er twee ge accepteerd. In de dei'de week van septem ber komt George Skibine naar Den Haag om zijn „Concerto" op de gelijknamige compositie van André Jolivet in te stude ren. Vermoedelijk zal hijzelf met Joan Cadzow als partner in de eerste voorstel ling optreden. Het is een interessante chox-eografie, die deel van het repertoire van de Opéra Comique uitmaakt. Dirigent Anton Kersjes is uit Parijs verti-okken met zorgen over het probleem, waar hij de voor de uitvoering hiervan benodigde vijf slagwerkers vandaan moet halen. Verder staat het vast, dat Janine Charx-at haar „Massacre des Amazones" aan het Nederlands Ballet zal doorgeven. In de herfst van dit jaar zal het gezelschap „De Vuurvogel" van Fokine/Strawinsky voor de Franse televisie vertonen. Temidden van de bezoekers van de laatste voox'stelling zagen wij ook Jacque line Mannachez, die als Linda Manez ge durende enkele seizoenen zovele Neder landse balletliefhebbers heeft bekoord. De voox-al uit de dei'tiger jaren bekende com ponist Alexandre Tansman, gewezen mede werker van Kurt Jooss, zal binnenkort een dansante partituur, waarvan nu nog de rechten bij de Parijse Opera berusten, ter beschikking van mevi'ouw Gaskell stel len. Al met al heeft deze culturele missie naar Parijs een verheugend resultaat ge had. Want één ding moet men goed be denken: tot voor zeer kort telde Neder land in het wereldrijk van Terpsichore in het geheel niet mee. David Koning Jaarboekje van Sancta Maria bekroond Het boek van Prinses Wilhelmina „Een zaam maar niet alleen" behoort tot „De best vei'zorgde vijftig boeken van 1959", waarvan donderdagmiddag in het Stede lijk Museum te Amsterdam de gelijkna mige expositie is geopend. Een jury, in gesteld door de commissie voor de Collec tieve Propaganda van het Nederlandse Boek, heeft een keuze gedaan uit de pro- duktie over het afgelopen jaar. Er waren vierhonderd boeken, dat is ongeveer acht percent van het aantal nieuwe uitgaven en circa vier pei'cent van het totaal aan tal in ons land in 1959 verschenen boeken, aan de jux'y voorgelegd. Ditmaal heeft deze bij het beoordelen een scherpere scheiding tussen de verschillen de rubrieken in acht genomen dan de vo rige keren. Daardoor werd bereikt, dat het oordeel zo min mogelijk beïnvloed werd door de vergelijking van in wezen ongelijk soortige werken, aldus het juryverslag. Tot de vijftig behoren onder meer nog de voman „Wennen aan de wereld", waar mede Elisabeth de Jong-Keesing, de schrijfster van het boekenweekgeschenk „De Zalenman", vorig jaar debuteerde, het gedenkboek „Ten dienste van bedx'ijf en gemeenschap" (50 jaar boekdrukkei's- oi'ganisatie), het gedenkboek „Wisselend getij" van het Koninklijk Nederland Land- bouwcomité, de catalogus van het Stede lijk Museum te Amsterdam van de expo sitie „Vijftig jaar verkenning in de beel dende kunst", het door de directeur der Amsterdamse gemeentemusea, W. J. H. Sandberg geschreven en ook typogi'afisch verzorgde boekje „Nu", en het jaax'boekje .1959-1960 Vjin het meisjeslyceum Sancta Maria te Haarlem. De jury bestond uit mr. D. Giltay Veth, D. Dooijes, J. Bons, P. C. Cossée en Chr. Leeflang. Het was voor de twaalfde keer dat een jury deze vijftig boeken uitzocht. De expositie duurt tot 29 mei. Verse lucht in Concertgebouw. Het Amsterdamse Concertgebouw heeft behoef te aan frisse lucht. De directie heeft be sloten een diepgaand onderzoek te laten instellen naar het ventilatiesysteem van het gebouw. Het huidige ventilatiesysteem blijkt niet te voldoen en de capaciteit is te gering. Uiteraard zou het Concertgebouw van een luchtvervei'singsinstallatie kunnen worden voorzien, maar de kosten hiervan zijn zo hoog. dat men eei'st een overzicht wil hebben van eventuele andere goed kopere oplossingen. Het onderzoek zal plaats hebben onder leiding van prof. dr. G. C. E. Burger, hoofd van het Instituut I voor Arbeidshygiëne van de Gemeente universiteit. Advertentie i

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15