Uitgaan in Haarlem Klap van Surinamer had dood van Amerikaan tot gevolg „Mis Holland" gaat bloembollen aanprijzen Dodelijk ongeluk op tanker bij Wilton Tegen dader half jaar geëist „Huuradviescommissies overstelpt met advies aanvragen" Vragen over Belgische rechten op vleeswaren Minister Beerman's reis naar de West KLM vliegt niet in Kongo H0UT-0-LUX VRIJDAG 13 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Gediplomeerde kleuren- adviseurs TONEEL MUZIEK "Wc genieten nu meer bewegingsvrijheid" LEZEN EN LATEN LEZEN AMATEURTONEEL DIVERSEN 1000 EROEKEU Maak uw kast motvrij met insekten verdelger TENTOONSTELLINGEN Korporaal stal 122 gulden uit pot van soldaten Critiek uit Eerste Kamer ti rtwuzv Houtzverfp roduct DE H0UTWERF N.V. Zaterdag zal in „Treslong", Hillegom, uit dertig finalisten de nieuwe „Miss Holland" worden gekozen. Zij zal tezamen met „Miss World" een produkt van onze bodem: bloembollen, in de Verenigde Staten gaan aanprijzen. De winnares zal worden gekroond door „Miss World": Corinne Rothschaefer. „Miss Holland" zal daarna kunnen deelnemen aan de strijd om de titel van „Miss Euro pa", die begin juni in Beiroet wordt ge houden. Daarna volgen de internationale wedstrijden om de titel „Miss Universe" van 2-10 juli in Miami. Mevrouw Eisen hower zal de nationale schoonheden op het Witte Huis ontvangen op 29 juni. In september a. s. worden de eerste ge diplomeerde kleurenadviseurs opgeleverd van de schriftelijke cursus, die de Bond van Kleurenadviseurs te Amsterdam twee jaar geleden, een jaar na haar oprichting, begonnen is. In verband daarmee heeft de bond een bindende honorariumregeling opgesteld. De uit te reiken diploma's geven de kleu renadviseurs het recht de letters I.A.C.C. te voeren, de aanduiding van de overkoe pelende internationale organisatie: Inter national Association of Colour Consulants. Deze is in 1958 gesticht en heeft nu in negen landen een afdeling. Advertentie Zaterdag 14 mei. Stadsschouwburg, 20 uur. Toneelgroep „Ensemble" speelt „Mijn heer Die en Die" van Gabrië Arout, on der regie van Luc Luta. Medewerken den zijn onder anderen Sigrid Koetse, Loudi Nijhoff, Guus Hermus en als gast Jan van Ees. Zondag 15 mei. Stadsschouwburg, 20 uur. Toneelgroep „Ensemble" geeft nog maals een voorstelling van „Mijnheer Die en Die onder regie van Luc Lutz. Dinsdag 17 mei. Stadsschouwburg, 14 uur. De Nederlandse Comedie geeft in een schoolvoorstelling „Joseph in Dotan," onder regie van Johan de Meester. Donderdag 19 mei. Stadsschouwburg, 20 uur. De Nederlandse Comedie speelt „Tanchelijn" van Harry Mulisch, onder regie van Henk Rigters. Mederwerkon- den zijn onder anderen Lous Hensen. Ko van Dijk, Eli Blom, Joop Admiraal en Johan Fiolet. Vrijdag 13 mei. Concertgebouw, 20 uur. Concert van het Haarlems Christelijk mannenkoor, onder leiding van Bernard Verboom, met medewerking van de so praan Hannan Weijne, de pianiste Ber- the Davelaar, het meisjeskoor „Julia na" en het meisjeskoor „Jubilate". Zaterdag 14 mei Bovenzaal concertge bouw, 20.15 uur. Concert van de Konink- „Vroeger, met die omslachtige methode, waren wij hele dagen maar een half mens. En wij voelden ons rampzalig. Maar tegenwoordig? Dank zij de moderne o.b.-hygiëne doen miljoenen vrouwen weer aan alles mee: dansen, fietsen, uitgaan, sport. Altijd en overal zijn zij volkomen „safe" met o.b.-tampons, de Onmerkbare Bescherming, handig weggestopt in het kleinste tasje.' de moderne hygiëne per pakje van 10 tampons,voldoends voor maandelijks gebruik: Normaal f 1,-, Speciaal f 1.2S Lijst van boeken die door de Stadsbibliotheek aangeschaft zijn: Romans: Frank, verhalen rondom het achter huis: Grashoff Groeten aan madame Treva; Ka- Tseknik 135633, Daniella; de Lannoy, Madame royale, dl. 2. De gouden horizont: de Leeuw. Ons wacht de hemel: van Maancn, Taal noch teken. Maix, De adelaar: Schwarz-Bart. De laatste der rechtvaardigen: Slaughter, Omnibus: De dokter beslist - Dokter Thomas'zelfstrijd - Dokier Spen cer's huwelijksprobleem: Venter, Man van Cyre- ne; Wolf-Catz, Diepzee; Yperman. Een heel klein scheepje; Lamb, New-yearseve - Oudejaarsavond; Jameson, A day off; Shute A trustee from the toolroom. Ontwikkelingsboeken: Bierens de Haan, Scho penhauer: Hugenholtz, Tijd en creativiteit: van Baaren, Wij mensen, religie en wereldbeschou wing bij schriftloze volken; Mönnich, De weg en de wegen, aspecten van de kerkgeschiedenis: Boer, Maatschappelijk werk; Allwohn. Het ge nezende woord; van Soest en van Soest, Belas tingen; Wickes, Dc innerlijke wereld van het kind; Tinbergen, Spieden en speuren in de vrije natuur; van de Werken, Artis-cncyclopedie, dl. 2. Vogels: van Roo.v, Voordrachten over kraamver- pleging: Koese-Tammeling, Handwerken; Mantz, Een keur van gerechten voor het zoutloze en zoutarme dieet; Sjobbema, Schakelen met tran sistors: van Dobbenburgh, Ervaringen in groeien de bedrijven; Hage. Hang- en klimplanten: Bom- nieljó, Cactussen en andere succulenten: de Lup- pe, Albert Camus; Sivirsky, Het beeld der Ne derlandse litteratuur, dl. 2: Menander. De misan- throop: Shakespeare. Sonetten, vert, door W. van Flen: id. De twee Veronezen; Korf, Tegels; Tral- baut, Vincent van Gogh in Drenthe; Vestdijk, De dubbele weekschaal; Lamb. Dana en Ginger, Naar de betoverde meren: Majoie, Het land ach ter de Pyreneeën: Caesar. De Gallische oorlog: Charles-Picard. Zo leefden de Carthagers ten tij de van Hannibal: Koning, Bevrijding van Neder land. 1944-'45: Couvee, De meidagen van '40; Winkel, Toen. 1940—1945; van 't Veer. De tweede v e-reldoorlog; Thorwald, Roemloos einde. dl. 3. Elbe '45; Weet ie nog wel de jaren dertig..: Bergenia Pioniers van het nieuwe Azic: Ozinga. De monumenten van Curacao in woord en beeld: Belastingtarieven I960 (inlichtingen): Statistiek van het hóger onderwijs 1953/59 (leeszaal): Cata logus bibliotheek Koninklijke algemene ver. lijke Nederlandse Toonkunstenaars Ver eniging. Medewerkenden zijn de pianist Henk van Eeuwijk, de celliste Hendri- ca Hoekstra, de zangeres Ans Wierse- ma, die begeleid wordt door Hélène An- dré de la Porte. Het pianoduo Ans Bou- ter en Miep van Luin en het vioolduo Carolien van der Heide en Norbert Vis ser wérken eveneens aan het program ma mee, waarop werken voorkomen van Debussy, Badings, Mulder, Bos nians, Hindemith, Frid en Prokofjef. Maandag 16 mei. Tuinzaal concertgebouw 20 uur. Het gemengd koor „Polyhym nia" geeft een concert, waaraan de so praan Ans Rieke de tenor Jan Ditmeyer en de pianiste Emmy van Eden hun medewerking verlenen. Op het program ma staan werken van Bach, Mozart. Brahms, Haydn, Handel. Debussy, Da Palestrina, Schubert, Neumann Catccini en Schumann. Dinsdag 17 mei. Concertgebouw. 20.15 uur. Het N.Ph.O. geeft het tweede concert in de Beethovencyclus, onder leiding van Henri Arends. De pianiste Lili Kraus verleent solistische medewerking aan het programma, waarop het Ouvre Coriolan het vierde pianoconcert en de tweede Symfonie voorkomen. Dagelijks in 't Goede Uur tot 16 mei, van 21 tot 22 uur. Klassiek grammofoonpla- tenconcert van werk van Beethoven en Locatelli. Van 16 tot 23 mei werk van Ravel en Albert Roussel. Zondag 12 uur; Goldberg-variaties van Bach. Vrijdag 13 mei. Stadsschouwburg, 20 uur. De rooms-kathoüeke toneelvereniging „Alberdingk Thym" geeft een opvoe ring van het „Dievennest". Vrijdag 13 mei. Aula Lourens Costerly- ccum, 20 uur. Lezing door prof. dr. H G. van der Schroeff over het onder werp: „Amerika en wij." De lezing heeft plaats onder auspiciën van de Aca demie voor voortgezet Economisch On derwijs te Haarlem. Zaterdag 14 mei. Concertgebouw, 20 uur. Feestavond van het jubileum fonds van de P.T.T. Zaterdag 14 mei. Gebouw Bethel, Voor helmstraat, 19 uur. Lezing door zende ling A. D. Bonk, zendelingsinspecteur van de Hebreeuwse Evangelisatie ge meente, met vertoning van een film over het zendingswerk in Algiers. Zaterdag 14 mei. Minerva theater, 20 uur. Goochelaarsfestival „Een avond in Won derland." Zaterdag 14 mei. Gebouw „Ons Gebouw", Kam. Onnestraat, 20 uur. Toneelgroep „H.Z.W." geeft een opvoering van ,.'n Grote zwarte poes", onder regie van Jan de Jong. Zondag 15 mei. Gebouw „Nieuw Berken rode", 19.30 uur. Het Katholiek Kinder koor te Heemstede geeft een kinderope rette. getiteld: „Goudhaartje en de trou badour". Zondag 15 mei. Gebouw „Ons gebouw", Kam. Onnestraat, 20 uur. Toneelgroep „H.Z.W." geeft nogmaals een opvoering van ,,'n Grote zwarte poes", onder regie van Jan de Jong. Maandag 16 mei. Cafc-restaurant Brink- mann, 20 uur. De heer J. F. van Reg- teren Altena houdt, onder auspiciën van de Archeologische werkgemeenschap voor westelijk Nederland, een lezing over de recente opgravingen te Heke lingen, Vlaardingen en Zandwerven. Dinsdag 17 mei. Minervatheater 20.15 uur. A.B.C. cabaret onder leiding van Wim Kan en Corry Vonk „Laat je niets wijsmaken". Woensdag 18 mei. Stadsschouwburg. 20 uur. Cabaretavond van de personeels vereniging „De Omnibus". Woensdag 18 mei. Concertgebouw, 20 uur. Toneelvoorstelling van de toneelgroep „De Penspelers". Woensdag 18 mei. Bonvenzaal Concertge bouw, 20 uur. Voorlichtingsavond van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Woensdag 18 mei. Minervatheater. '20.15 uur. Ledenvoorstelling voor de Heem- steedse kunstkring van het A.B.C. caba ret onder leiding van Wim Kan en Cor ry Vonk. Donderdag 19 mei. Minervatheater. 14.15 uur. Sluitingsmiddag van de afdeling Haarlem van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen. Donderdag 19 mei. Concertgebouw, 20 uur. Optreden van de drumband Mumn and Felton's Footwear Band. Donderdag 19 mei. Jeugdhuis, Donkcre- laan. 20 uur. Onder auspiciën van de Nederlandse Christenvrouwenbond houdt de heer J. C. A. Bredschneijder een le zing, getiteld: „Gezag en vrijheid voor onze kinderen". Donderdag 19 mei. Pinksterkerk, Camp- laan, 20 uur. Bijeenkomst van de afde ling Heemstede van het Nederlandse Bijbelgenootschap. '♦onderdag 19 mei. Motel Lion d'Or, '20 uur. Bijeenkomst van de afdeling Haar- Een dodelijk ongeluk heeft zich voorge daan bij de werf Wilton Fijenoord te Schie dam, waar aan boord van de Noorse tanker Hoegh Spear reparatiewerkzaam heden worden verricht. Drie arbeiders brachten in de middentank een stelling aan. De 57-jarige Rotterdamse stelling bouwer C. de Groot, wonende in de G. van der Lindestraat te Rotterdam, werd ge troffen door een ijzeren juk, dat ontglip te aan de handen van de man die boven hem werkte. Het stuk woog 30 kg. Hij kwam hierdoor te vallen en stortte neer op het zeven meter lager liggende ge deelte van de tank. Hij liep daarbij ern stige hoofdwonden op en is ter plaatse overleden. Advertentie Keuze uit méér dan Gen. Cronjéstr. 40-44, Haarlem, Tel. 54679 De officier van Justitie bij de Haag se rechtbank heeft gistermiddag een ge vangenisstraf van een half jaar geëist te gen de 25-jarige Haagse Surinamer H. G. B., die in de avond van 3 december van het vorige jaar op het Korte Voorhout te Den Haag de 52-jarige Amerikaanse inge nieur H. J. Kennedy heeft geslagen, waar door deze zo ongelukkig kwam te vallen, dat hij enkele dagen later aan de gevol gen van een schedelbasisfractuur in de Ursula-kliniek te Wassenaar is overleden. Het werd gistermiddag tijdens de uren lange behandeling van deze zaak wel dui delijk dat de Amerikaan de ruzie in eer ste instantie geheel aan zichzelf te wijten heeft gehad. Verscheidene getuigen die niets met de betrokkenen te maken heb ben. lieten dit op ondubbelzinnige wijze blijken, terwijl ook een Haagse vriend van het slachtoffer toegaf dat de Amerikaan beledigend en vechtlustig was geweest. Het was allemaal begonnen op het Plein, in de Residentie, toen de Amerikaan met zijn Advertentie 'n Erdal produkt, dus goed.' lem van bond. de Nederlandse Vrijgezellen- Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten. Dagelijks van 1115 uur, behalve maan dag en eerste zondag van de maand, van 1317 uur. Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur; zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1017 uur, des zondags van 1317 uur. Tto 23 mei avondopenstelling van 20.30 tot 22.30 u. Voormalig woonhuis, Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur, op zondagen van 1417 uur. Cruquius Museum, aan de weg naar Hoofddorp: Dagelijks geopend van 9 12.30 uur en van 14 tot 17 uur. Des zon dags van 1012.30 uur en van 1417 uur. Galerie Espace, Klein Heiligland 36: Tot 14 mei tentoonstelling van werk van Lucebèrt. Op werkdagen geopend van 11 tot 17 uur. Galerie „Uittenhoul", Kleine Houtstr. 41: Tot 15 mei tentoonstelling van aquarel len van Joop Dam. Dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1-3: Tot 20 mei tentoonstelling van werken van de schilder H. F. Boot. Dage lijks geopend van 9 tot 17 uur. Museum „Het Huis Van Looy": Tot 22 mei tentoonstelling van werken van jonge Nederlandse kunstenaars onder de titel „Start". Dagelijks geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; des zondags van 14 tot 17 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur": Gedurende de maand mei expositie van tekeningen van de Amsterdamse tekenaar Wim van de Kerke. Dagelijks geopend van 10 tot 22 uur. Vishal, Grote Markt: tot 29 mei. Archi- tcctuurten toonstelling onder auspiciën van de kring Haarlem van de Koninklij ke maatschappij tot bevordering dei- houwkunst bond van Nederlandse archi tecten. Dagelijks geopend van 13.30 tot 17 30 uur. Des zondags van 19.30 tot 22 uur. Het CHU-Tweede Kamerlig Van der Peijl heeft aan de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid de volgen de schriftelijke vragen gesteld: Is het juist, dat de Huuradviescommis sies momenteel worden overstelpt met ad viesaanvragen, zowel van de zijde van de huurders als van de verhuurders omtrent de toepassing der bepalingen inzake de huurverhoging. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is dan de vrees niet gewet tigd, dat de beslissingen van deze commis sies op deze adviesaanvragen zeer lang op zich zullen laten wachten en er zodoende een niet onbelangrijke achterstand in de afwikkeling ontstaat? Kan de minister mededelen hoeveel ad viesaanvragen thans bij de diverse Huur adviescommissies op afdoening wachten en hoeveel aanvragen er, naar men ver wacht, maandelijks zullen worden afge werkt? Een 21-jarige dienstplichtige korporaal van de afdeling lichte luchtdoelartillerie te Huis ter Heide moest zich voor de Krijgsraad te Velde West verantwoorden wegens verduistering van 122 gulden uit een door de soldaten van zijn onderdeel bij eengespaard „potje" dat diende om kwijtgeraakte legergoederen aan te vullen. Iedere week stonden de soldaten een kwartje van hun loon af aan de korporaal die het potje beheerde, om op deze manier nooit voor onverwachte moeilijkheden te komen als er eens een kledingstuk zoek raakte. De korporaal haalde echter steeds geld voor zichzelf uit het potje, dat hij gebruik te voor sigaretten en drank. In de loop van de tijd was het bedrag dat hij zich op die manier toeëigende, opgelopen tot 122 gulden. De raadsman voerde aan dat de korpo raal onder toezicht van de militaire reclas sering stond, maar dat de betreffende offi cier hem slechts twee maal vijf minuten gesproken had. Dat toezicht was dus niet erg .effectief en de korporaal was op het slechte pad geraakt. De auditeur-militair vroeg drie maanden onvoorwaardelijk en verlaging tot gewoon soldaat. De Krijgsraad vonniste conform de eis. lange auto de scooter van twee Surinamers in een bocht „.sneed". Een van de Suri namers maakte hem erop attent dat hij geen richting had aangegeven, waarop dc Amerikaan uitstapte en hevig begon te schelden. Zijn vriend trok hem echter aan zijn jasje de auto weer in. Omstanders hadden toen al geconstateerd dat de Ame rikaan klaarblijkelijk onder drankinvloed verkeerde. Een motorrijder adviseerde de Surina mers de politie er bij te halen, aange zien de scooter van de Surinamers door de auto licht was geraakt. Terwijl de Surina mers hun scooter nog liepen aan te du wen, ging de motorrijder vast achter de auto van de Amerikaan aan. Even verder op stopte de Amerikaan. De motorrijder stopte eveneens, waarop de Amerikaan uitstapte en in dreigende houding op hem af kwam. „Ik zorgde dat ik uit zijn buurt bleef, ik was bang voor hem", verklaarde thans deze getuige, een 28-jarige veehou der uit Rijswijk. Toen verschenen de twee Surinamers met hun scooter. De Amerikaan wenkte hen naderbij. „Ik dacht echt dat hij ons wenkte om zijn excuus aan te bieden", verklaarde de verdachte. Scheldpartij In plaats daarvan was de Amerikaan nog heftiger gaan scholden dan de eerste keer. Ook de huidskleur van de Surina mers maakte hij lot onderwerp van zijn scheldpartij. Een van de Surinamers, een 22-jarige automonteur, diende hem vinnig van repliek. De ander, verdachte, zei tot zijn vriend: „Kom nou mee, laat hem maérToen keerde de Amerikaan zich tegen de verdachte. Vier ooggetuigen, onder wie ook de vriend van de Ameri kaan, die al die tijd rustig in de auto was blijven zitten, zagen hoe de Ameri kaan een slaande beweging maakte naai de Surinamer. Deze reageerde onmiddel lijk met een klap terug. Waar hij de Amerikaan raakte is niet geheel zeker, maar in ieder gevel smakte de Amerikaan achterover tegen de grond. De getuigen zagen zijn voeten plotseling naar voren uitschieten, waarschijnlijk is hij uitgegle den. Hij raakte met het achterhoofd de trottoirrand. De vriend van de Amerikaan, een 40- jarige ambtenaar ter provinciale griffie, verklaarde samen met zijn vriend die avond een paar café's langs te zijn ge weest, waarna zij hadden gedineerd. Zij hadden beiden een aantal borrels gedron ken, „maar hij kon er goed tegen", zo zei de ambtenaar. Na het incident op het Plein had de Amerikaan in zijn achter uitkijkspiegel gezien dat er een motor achter hem aankwam. „Ik zal dat eens even regelen", had hij toen gezegd, waar na hij de auto langs het trottoir zette en uitstapte. De Surinaamse automonteur ver klaarde als getuige dat dc verdachte in het geheel niet wilde vechten. Hij was ziek en had 40 graden koorts. „Ik lustte hem wel. Toen hij weer begon heb ik hem ook bont en blauw gescholden. Als hij maar een vinger naar me had uitge stoken had ik geslagen. Maar dat voel de hij wel. En dus keerde hij zich tegen mijn vriend, die niets gezegd had", aldus getuigen. Requisitoir De Officier eiste vrijspraak van de eer ste twee tenlastegelegde feiten: doodslag en opzet tot het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel. Voorts zei de officier er rekening mee te houden dat het ongelijk aan de kant van de Amerikaan is geweest en dat de Amerikaan buitendien blijk heeft gegeven van rassendiscriminatie. De verdachte was terecht verstoord. Maar desondanks had hij de Amerikaan niet achterna hoeven te gaan en toen de Ame rikaan dreigend op hem afkwam had ver dachte evengoed (of beter) de aftocht kun nen blazen. Verdachte sloeg dus niet uit zelfverdediging, aldus de Officier, die ver volgens vaststelde dat de dood van de Amerikaan het gevolg is geweest van de mishandeling. Tenslotte zei mr. Dyserinck rekening te moeten houden met de ernsti ge gevolgen van de klap en met het feit dat verdachte „in een stad leeft, waar nogal wat Amerikanen wonen en zoiets dus weer zou kunnen gebeuren". De eis luidde: 6 maanden gevangenisstraf. Noodweer? De verdediger, mr. P. J. H. Nagel, stel de dat de Surinamer niet voor mishande ling de dood ten gevolge hebbend kan worden veroordeeld, omdat het causaal verband tussen de mishandeling en de dood van het slachtoffer niet vaststaat. De dood kon namelijk niet als „redelijker wijs te verwachten gevolg" van de klap worden beschouwd, zeker niet waar de verdachte een klein mannetje van 1.60 meter is en het slachtoffer een krachtig gebouwde imposante man van 1.80 meter. Maar al was het anders, dan nog zou verdachte in ieder geval moeten worden ontslagen van rechtsvervolging, aangezien Het Tweede-Kamerlid de heer Den Har- tog (V.V.D.) heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Landbouw en Visserij de volgende vragen gesteld: 1. Is het waai-, dat de Belgische minis ters van Landbouw en van Economische Zaken maatregelen hebben genomen, ten gevolge waarvan de invoer van vleeswaren uit ons land door een Invoerheffing wordt getroffen? 2. Kunnen de ministers mede delen. of bij de Belgische regering stappen zijn ondernomen, ten einde intrekking van de in de eerste vragen bedoelde maatre gelen te verkrijgen en, zo ja, tot welk re sultaat die stappen hebben geleid? 3. Wel ke maatregelen stellen de ministers zich voor te nemen, indien de bij de Belgische regering ondernomen of te ondernemen stappen onverhoopt niet tot een gunstig re sultaat zouden leiden? Vele Eerste-Kamerleden hebben in het voorlopig verslag over de begroting voor 1960 van het kabinet van de vice-minister- president als hun mening gegeven, dat het soberder kan dan nu in de begroting is gesteld. Zij hadden de indruk, dat het mo gelijk moest zijn. het totaal der uitgaven voor het administratieve apparaat van het kabinet van de vice-minister-president be langrijk meer te drukken dan in dit wets ontwerp is geschied. Zij vroegen of op de begrotingen van Suriname en van de Ne derlandse Antillen vergelijkbare uitgaven voorkomen voor een ambtelijk apparaat zoals dat van het kabinet van de vice-mi nister-president van Nederland. Ook vra gen deze leden van welk der drie landen van het koninkrijk het initiatief is uitge gaan voor de onlangs door de minister van Justitie gemaakte reis naar Suriname en de Antillen. Dit bezoek was, meenden zij, eerder nadelig dan bevorderlijk geweest voor de versterking van de banden tussen de landen van het koninkrijk. Enige leden vroegen voorts naar de resultaten van dit bezoek ten aanzien van de aanpassing van de rechtsbedeling in de West aan de mo derne opvattingen. Andere leden vroegen de regering of deze reis was ondernomen en volbracht in overleg met de vice-mi nister-president. Waren er bijzonder drin gende redenen, waarom de minister van Justitie zich nog vóór de vice-minister- president naar de beide landen overzee moest begeven en. zo ia, welke waren deze? zo vragen deze leden. De president-directeur van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena, de h'eer Gilbert Perier, verklaarde te Brussel, dat Perier, heeft te Brussel verklaard, dat drie luchtvaartmaatschappijen op het ogen blik rechten trachten te verkrijgen voor de uitvoering van het binnenlandse lucht net van de Belgische Kongo, na 30 juni a.s., dc datum waarop Kongo onafhan kelijk wordt. Deze drie maatschappijen zijn volgens de heer Perier de Sabena, de Amerikaanse Pan American World Air ways en de K.L.M. Tot nu toe heeft de Sabena altijd het alleen-recht gehad op de binnenlandse rou tes in Kongo. Van de zijde der directie van de K.L.M. deelt men ons mede, dat de luchtvaart maatschappij geen enkel voorstel heeft gedaan bij wie dan ook betreffende de overname of de exploitatie van het bin nenlandse luchtnet in Belgisch Kongo. „De K.L.M. is ook niet voornemens zulks in de toekomst te doen", aldus de woord voerder van de K.L.M.-directie. Advertentie Een luxe betimmering van massief hout voor een normale beurs. Bruynzeel kasten en keukens Kampcrsingel 20-24 - Tel. 12104 - 11932 het hier een typisch geval van noodweer betreft. De verdachte voelde zich terecht bedreigd door de onder drankinvloed ver kerende man en hij wendde een volkomen normaal verdedigingsmiddel aan. Ver dachte zocht geen ruzie, zei niets en hield zich betrekkelijk afzijdig. „Maar het is bepaaldelijk te veel gevraagd van iemand die een klap krijgt te verlangen dat hij zijn andere wang toekeert of dat hij hard wegloopt", vond mr. Nagel. De Rechtbank zal op dinsdag 24 mei uitspraak doen. 4

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17