Westeuropese economie is veel sterker geworden Effecten -en Geldmarkt TEENAGERS V.M.F. HAD TE LIJDEN VAN FELLE CONCURRENTIE De beurs Verschil van inzicht over oorzaken van evenwichtsverstoringen Meer Nederlandse kaas naar de V.S. Boeke Huidekoper Werfcapaciteit moet verminderd worden SCHEEPVAARTBERICHTEN Redelijk aanta! opdrachten V R IJ D A G 13 M El 19 6 0 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 21 Geen terugslag Geen afstempeling aandelen Pasir Nangka A.S.W. 14 (12 Omzet steeg met 27 Linkungan Borneo keert alleen uit op preferente Vrije kapitaalbeweging binnen de EEG Scheepsbouw en EEG Rademakers 7 (6 Franse regering voorkomt conflict met Euratoom Claimemissie Eerste Nederlandsche V.S. maken grotere export naar Sovjet-Unie mogelijk Produktie-indexcijfers (Van onze financiële medewerker) er op van In het jaarverslag van de Nederlandsche Handel Maatschappij wordt e: gewezen dat de conjunctuur in de Verenigde Staten niet sterk afhankelijk is buitenlandse invloeden ,maar dat omgekeerd de conjunctuur in een groot deel van de wereld in belangrijke mate'wordt beheerst door de gang van zaken daar te lande. De psychologische invloed en de dollar spelen een grote rol, omdat door de meeste landen grote tegoeden in New York worden aangehouden. De wereld heeft daarom een groot belang bij een evenwichtige ontwikkeling in de Verenigde Staten. Het zwak verloop op de New Yorkse beurs, waarvan de invloed zich ook op andere beurzen, ook op die van Amster dam laat gelden, weerspiegelt de verwach ting dat de expansieve beweging minder snel en gemakkelijk zal verlopen dan men aanvankelijk had verwacht. Van een eco nomische terugslag kan niet worden ge sproken, ook al is de staalproduktie de laatste tijd verminderd, evenals de activi teit in de bouwnijverheid. Als lichtpunt staat hiertegenover dat de investeringen tot dusver die van 1959 met 10 percent overtreffen en volgens een opgaaf van de First National City Bank de winsten van 812 maatschappijen in het eerste kwartaal van 1960 8 percent hoger waren dan die van het vierde kwartaal 1959 en 5 percent hoger dan die van het eerste trimester van 1959. Nog geen grond voor hausse Neemt men hierbij in aanmerking dat het koerspeil op de New Yorkse beurs in 1959 sterk werd opgedreven, zodat het aan- delenrendement tot gemiddeld 2 a 3 per cent is gedaald, dan is het wel verklaar baar dat de New Yorkse beurs voor een nieuwe hausse nog geen grond onder de voeten voelt. In tegenstelling met de toestand in de Verenigde Staten wordt de positie van de Westeuropese economie zeer sterk geacht. Het elfde jaaroverzicht van de O.E.E.S. wijst daarop en concludeert dat de ge- industrialiseerde O.E.E.S.-landen op het ogenblik een overheersende rol in de ont wikkeling van de wereldeconomie spelen. Opmerkelijk is in dit verband dat de handel tussen de zes landen van de E.E.G. (Europese Economische Gemeenschap) on derling twee maal zo snel groeide als die van de E.E.G.-landen met de andere O.E.E.S.-landen. Europa beschikt thans over reserves, die in het algemeen toe reikend zijn om eventuele betalingsbalans- moeilijkheden op te vangen. Nederland niet achtergebleven Het kan tot grote voldoening strekken dat Nederland in het economisch herstel niet is achtergebleven. Integendeel, de vooruitgang is hier groter dan het gemid delde van de E.E.G. want hier ging de produktie met 10 percent vooruit, de pro- duktiviteit in de industrie met 8 percent. Men is hier, zoals men weet, de laatste tijd voor deze snelle groei wat bevreesd geworden, zodat in Engeland, Duitsland en in ons land maatregelen zijn en worden genomen om de industriële activiteit wat af te remmen. Dat de geleerden het ook op dit punt niet altijd eens zijn, blijkt wel hieruit dat de Nederlandse regering door de beperking van de vervroegde afschrij vingen en van de investeringsaftrek de in vesteringen tracht te beperken, terwijl in Advertentie He» Interieur weerspiegelt uw persoonlijkheid Ga daarom niet over een nacht ijs bij de keus van uw behang. Neem er rustig de ti.id voor om onze stalenboe- ken door te kijken. U vindt er ongetwijfeld DAT bij, wat met uw persoonlijkheid over eenkomt. De collectie van Bakker's Behang bevat niet minder dan 600 soorten in zeer variërende prijzen. Vraag stalenboeken ter in zage of kom eens naar onze zaak. In de draaibare Be- hangbar ziet u maar liefst 100 opgeplakte dessins. Ook in z.g. schoorsteenpapier zijn w'i toonaangevend Gen. Cronjéstr. 135 -»üaarlem Telefoon 55432 President Eisenhower heeft zijn goed keuring gehecht aan een verhoging van het jaarlijkse contingent Edammer en Goudse kaas van 4.600.200 tot 9.200.400 pounds of van 2.087 tot 4.173 ton, aldus heeft het Witte Huis bekendgemaakt. Het contingent voor Italiaanse kaassoorten is verhoogd van 4.173 tot 5.216 ton. Het Witte Huis heeft eraan herinnerd dat de tariefcommissie op 8 april had mee gedeeld van oordeel te zijn dat de omstan digheden sedert de vaststelling van de con tingenten in 1953 waren gewijzigd en dat een grotere invoer van de genoemde kaas soorten kon worden toegestaan. Twee leden van de commissie waren het hiermee niet eens. De commissie stelde dit onderzoek in op verzoek van president Eisenhower. In Amerikaanse kringen wordt erop gewezen dat vooral Nederland en Italië en in min dere mate Argentinië de landen zijn die van dit besluit zullen profiteren. De democratische senator voor Wiscon sin, William Proxmire, heeft voor de jour nalisten verklaard dat de verhoging der nvoercontingenten voor Italiaanse en Ne derlandse kaas, welke gisteravond door president Eisenhower werd bekendge maakt, „onverstandig, slecht gekozen wat iet tijdstip betreft en tegen het algemeen lelang" is. De senator zei dat de verhoogde nvoer het probleem van melkoverschot- en zou doen ontstaan, waardoor de Ame rikaanse belastingbetaler, die de prijs steun voor de boeren betaalt, een grotere last te dragen krijgt. het verslag van de Nederlandsche Handel Maatschappij wordt gezegd dat de even- wichtsverstoring niet van de zijde der in vesteringsuitgaven dreigt. Deze laatste toch overschrijden niet de normen van een, met het oog op de gewenste voorziening in de toekomst, noodzakelijke groei, maar het zijn veeleer de consumptieve bestedingen, die, gestimuleerd door de loonsverhogingen, het evenwicht dreigen te verstoren. Men krijgt overigens de indruk dat de nieuwe regeringsmaatregelen door de Nederlandse bedrijven in het algemeen rustig worden opgenomen en de activi teiten van de Nederlandse industrie niet in belangrijke mate zullen beïnvloeden. Ge lijk wij vroeger al eens hebben opgemerkt, zijn de leiders van industriële onder nemingen in het algemeen wel zo verstan dig dat zij geen kapitaal investeren, als daarvan op goede gronden geen rentabili teit kan worden verwacht. Nieuwe emissies Dat de Nederlandse industrie voor een verdere ontwikkeling nog wel mogelijk heden ziet, bewijzen de nieuwe emissies van aandelen en converteerbare obligaties, welke thans in toenemende mate aan de markt worden gebracht en waarvoor de Nederlandse belegger grote belangstelling aan de dag legt, zoals wel blijkt uit de hoge prijzen, die in het algemeen voor de claims worden betaald. Het is een gelukkige omstandigheid en een aanwijzing voor de toenemende wel vaart in ons land, dat grote spaarkapitalen beschikbaar zijn, waarvan een deel uiter aard in de zogenaamde risicomijdende, een ander deel in de risicodragende sector be legging zoekt. Zo wordt bijvoorbeeld in het jaarverslag van de Nederlandsche Han del Maatschappij medegedeeld dat de spaargelden bij de 33 representatieve han delsbanken van 52 miljoen ultimo 1956, tot 168 miljoen ultimo 1957, 295 mil joen ultimo 1958 en tot f 461 miljoen ulti mo 1959 zijn toegenomen. Dat de vraag naar risicomijdende beleg ging in ons land groot blijft, is wel weer gebleken uit het resultaat van de inschrij ving op de 300 miljoen nieuwe 4'/2 per cents staatsobligaties, tegen 99J4 percent aangeboden en waarvan slechts 23% per cent kan worden toegewezen. Zij het dan ook dat de inschrijvingen voor een deel op het behalen van een kiein koerswinstje gericht waren, zoals wel blijkt uit het feit dat de obligaties daags na de inschrijving 54 percent beneden de inschrijvingskoers werden verhandeld. Desgevraagd heeft de directie van de n.v. Cultuurmaatschappij Pasir Nangka in de heden gehouden jaarvergadering medege deeld, dat een afstempeling op de aan delen, zoals door een aandeelhouder ge suggereerd, niét in de bedoeling ligt. Blij kens een ontvangen verrekening van de inspecteur der belastingen blijkt, dat geen belasting verschuldigd is over 1950 en vol gende jaren. De A.S.W. Apparatenfabriek n.v. stelt voor over het boekjaar 1959 een dividend uit te keren van veertien percent in con tanten (v.j. 12 percent). De Koninklijke Handelmaatschappij v/h Boeke en Huidekoper te Groningen heeft in het boekjaar 1959, dat tien maanden tel de, aan winst met inbegrip van diverse baten f 1.464.467 geboekt tegen 1.566.845 over 1958 (twaalf maanden). Na aftrek van algemene exploitatiekosten ad f 963.528 (v.j. 1.150.722), interest ad f 4.795 21.172), verlies op exportzaken ad 10.750 (nihil) en afschrijvingen en dotatie aan de reserve dubieuze debiteuren ad 140.637 127.415) en na een dotatie van 39.755 260.000) aan de algemene reser ve, resteert een winstsaldo van f 305.000 (v.j. 7.534), waaruit wordt voorgesteld een dividend van zes percent uit te keren. De omzet steeg in het afgelopen boek jaar met ongeveer 27 percent, maar als ge volg van de zeer scherpe concurrentie kon het bruto winstpercentage van 1958 niet geheel worden gehandhaafd. Dank zij een verdere verlaging van de exploitatiekosten en de gestegen omzet kon toch een bevredi gend resultaat worden verkregen. In het lopende boekjaar houdt tot dusverre de omzetstijging aan. Ten gevolge van de zeer scherpe con currentie kon het bruto-winstpercentage van 1958 niet geheel worden gehandhaafd. De omzet in de tot dusver verstreken maanden van het nieuwe boekjaar ver toont een voortzetting van de stijgende lijn, die zich over 1959 aftekende. Voorspel lingen over verkopen in 1960 zijn moeilijk te geven, maar de directie meent de toe komst vol vertrouwen tegemoet te kunnen zien, door de versterkte marktpositie en de vele goede binnen- en buitenlandse ver tegenwoordigingen. Ondanks de gedaalde produktie heeft de n.v. Linkungan Borneo Rubber Maatschap pij te Amsterdam over 1959 een belangrijk hoger exploitatiesaldo behaald dan over het voorgaande jaar. Blijkens het verslag was dit 75.948 groot tegen f 51.962 over 1958. De rubberopbrengst beliep 332.366, terwijl oogstkosten 259.172 vergden. Na aftrek van onder andere kosten in Neder land en afschrijvingen en belastingen in Borneo resteert een netto exploitatiesaldo van 47.735 (f 27.653), waaruit f 29.735 18.653) wordt gebruikt voor afschrijving op de rubberaanplant, terwijl het restant ad 18.000 9.000) wordt uitgekeerd aan de cumulatief preferente aandelen. Op nieuw woi-dt dus op de gewone aandelen geen dividend voorgesteld. De ministerraad van de Europese Econo mische Gemeenschap heeft definitief de eerste richtlijn voor de vrijmaking van de kapitaalbeweging binnen de E.E.G. goed gekeurd, alsmede de toepassing van deze vrijmaking tot Algerije en de Franse over zeese departementen. In beginsel werd het plan reeds eerder door de raad goedge keurd. De richtlijn voorziet met name in algehele vrijmaking tussen de zes aange sloten landen van rechtstreekse investe ringen en kapitaalbewegingen en onder be paalde voorwaarden ook in vrije aan- en verkoop van roerende goederen door in gezetenen en niet-ingezetenen van elk der landen. Advertentie een heerlijk soepel schoentje in naturel nappa KRUISWEG 50 - HAARLEM De scheepsbouwindustrie van de E.E.G.- landen zal zich moeten instellen op een veel lagere produktie dan haar capaciteit mogelijk maakt en daarbij toch onvermin derd haar pogingen moeten voortzetten om haar rentabiliteit tegenover de concur rerende industrie in andere landen in stand te houden. Deze mening heeft de Duitse christendemocraat Geiger neergelegd in een verslag van de economische commissie van het Europese Parlement, dat donderdag en vrijdag tijdens een groot debat over de conjunctuurpolitiek besproken wordt. Geiger komt tot deze conclusie na een uitvoerige beschouwing van de moeilijk heden waarmee de scheepsbouw reeds enige tijd te kampen heeft. De Duitse afge vaardigde gelooft dat de scheepsbouw maatschappijen in de zes E.E.G.-landen enerzijds de orders dienen te concentreren op enkele werven, die de internationale concurrentie goed aan kunnen, terwijl an derzijds een aanzienlijk deel van de ar beiders in de scheepsbouw naar andere be drijfstakken zou moeten worden overge heveld. Deze omschakeling brengt natuurlijk grote sociale problemen met zich, vooral omdat de scheepswerven op het ogenblik veel arbeiders in dienst hebben, aldus Gei ger. Daarom zou men nu reeds moeten be ginnen met een grondige studie van de vooruitzichten voor de scheepsbouwindus trie en de maatregelen, die nodig zouden zijn om de omschakeling geleidelijk te laten verlopen, met vermijding van grote schok ken. Bepaalde scheepswerven zullen in het kader van een algemene structuurpolitiek, nauw verbonden met het regionale beleid, de gelegenheid moeten krijgen op andere produktie over .te schakelen. Metaalbedrijf Rademakers n.v. in Rot terdam stelt voor over het boekjaar 1959 een dividend uit te keren van zeven per cent (v.j. 6 percent). Naar wij van bevoegde zyde ln Brussel vernemen zyn de moeilijkheden tussen de Euratoom-commissie en de Franse regering over de Frans-Russische overeenkomst voor samenwerking op het gebied van kernonderzoek uit de weg geruimd. Dit Kroesjtsjcv aan Parijs werd gesloten, voorziet in Russisch-Franse samenwer king ten aanzien van het kernonderzoek op wetenshcappelijk gebied en in de uit wisseling van personen en kennis. Van Franse zijde is thans aan de Eura toom-commissie meegedeeld, dat het Fran se commissariaat bereid is haar in kennis te stellen van alle gegevens, die het als uitvloeisel van dit akkoord zal krijgen, evenals van de gegevens, die hierdoor ter kennis zullen komen van Glavatom, het Russische instituut voor kernenergie. Met deze Franse toezegging, die voor de Euratoom-commissie een bevredigende op lossing biedt, is voorkomen, dat een con flict tussen de Commissie en de Franse regering zal ontstaan over de interpretatie van het Euratoom-verdrag, dat slechts via een langdurige procedure voor het Euro pese Hof tot een oplossing zou kunnen worden gebracht. De Eerste Nederlandsche Verzekering- maatschappij op het leven en tegen invali diteit n.v. in Den Haag gaat over tot de uitgifte van nominaal 2.500.000 aandelen op naam, in stukken van 500 waarop verplichte storting 20 percent, tegen 100 percent. Inschrijvingen op dinsdag 24 mei (bij Amsterdamsche Bank, Pierson, Hel dring en Pierson, Twentsche Bank, N.H.M en Rotterdamsche Bank). De nieuwe aan delen zijn ten volle gerechtigd tot het divi dend van 1960 en volgende jaren. De in schrijving is uitsluitend voor houders van claims in de verhouding van nominaal 1500 uitstaand kapitaal op nominaal f 500 nieuw kapitaal. De claimhandel begint op maandag 16 mei. Datum van inschrijving is dinsdag 24 mei. De gang van zaken wettigt de verwach ting dat over de verplichte stortingen op het vergrote kapitaal over 1960 eenzelfde bedrag kan worden uitgekeerd als over 1959 namelijk 27,50 per aandeel. Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft gisteren medegedeeld dat de bepa lingen voor het toezicht op de uitvoer van Amerikaanse goederen naar de Sovjet- Unie en Oost-Europa zijn verzacht. Onge veer 250 artikelen zijn toegevoegd aan de lijst van het bureau voor de buitenlandse handel, waarop goederen vermeld staan die onder een algemene vergunning naar het Sovjet-blok mogen worden uitgevoerd Voorheen was voor de uitvoer van deze goederen een afzonderlijke vergunning ver eist voor elke verzending. De verzachting van de beperkende bepa lingen houdt echter in genen dele een aan wijzing in voor een verandering in de poli tiek ten aanzien van het verbod tot de uit voer van strategische goederen naar het Sovjet-blok en heeft op geen enkele wijze invloed op het totale embargo op verzen dingen naar communistisch China. Abbedijk 12 530 m. n. Azoren n. Antwerpen. Abida 12 v. Stockholm n. Rotterdam. Achilles 12 1000 m. w.z.w. Azoren n. Le Havre. Adonis 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Aegis 12 te Mobile verwacht. Agamemnon 13 te Paramaribo. Alamak 12 v. Fremant'.e n. Adelaide. Alca 12 v. Barbados, 13 te Georgetown. Alcor 12 750 m. n.w. Kaapstad n. Las Palmas. AJgol 12 te Rotterdam. Algorab 12 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alhena 12 550 m. o. Uheus n. Santos. Alioth 12 120 m. n.o. Muscat n. Karachi. Alkaid 12 te Abadan. Alpherat 12 310 m. z.z.w. K. Verd. eil. n. L. Palm. Amper.an 12 te New York verwacht. Amstellaan 14 te Singapore verwacht. Amstelland 12 v. Santos n. St. Vincent. Ammon 12 te Amsterdam n. Guayanas. Angolakust 12 v. Dakar n. Amsterdam. Andijk 12 650*m. o. Bermuda n. Havana. Annenkerk 13 te Genua. Area 12 860 m. z.w. Azoren n. Landsend. Arendskerk 13 v. Adelaide n. Melbourne. Artemis 12 v. Amsterdam n. Curacao. Asmidiskc 13 te IJmuiden. Averdjjk 12 v. Bombay n. Tuticorin. Baarn 13 te Antwerpen. Bali 12 te Tandjong Priok. Bawean 12 te Halifax verwacht. Bengalen 13 v. Los Angeles n. San Francisco. Bengkalis 12 te Hamburg. Bennekom 12 v. Barbados n. Port of Spain. Billiton 12 te San Francisco verwacht. Bcnita 13 85 m. o. Pta. Herrera n. Charleston. Breda 12 100 m. w.n.w. P. of Spain n Cd. Bolivar. Caltex Amsterdam 12 700 m. o.n.o. Mombassa n. Kaapstad. Caltex Arnhem 12 90 m. o.n.o. Algiers n. R'dam. Caltex Delfzijl 12 v. Brunsbüttel n. Rotterdam. De financiële resultaten van 'de Verenigde Machine-Fabrieken n.v. over 1959 zijn lager dan die der voorgaande jaren, voornamelijk door de scherpe concurrentiestrijd die de maatschappij reeds van 1958 af in binnen- en buitenland heeft moeten voeren. De kostenstijgingen zijn in 1959 tot staan gekomen. Blijkens een geconsolideerd over zicht van resultaten heeft de exploitatierekening na aftrek van belastingen f 21.778.000 (v.j. 25.291.000) bedragen. Na aftrek van afschrijvingen ad 12.558.000 12.721.000) resteert een voordelig saldo van 9.220.000 12.570.000). Voor extra afschrijving wordt hiervan bestemd 1.920.000 1.862.000), aan de algemene reserve zal worden toegevoegd 2.374.000 5.598.000), terwijl de statutaire uitkeringen aan de V.M.F. 860.000 1.044.000) bedragen, waarna er voor dividend resteert 4.066.000 (onv.). Het winstsaldo bedraagt 5.163.000 (f 5.106.000). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een divi dend van tien percent (onv.). Voor 1960 zijn de vooruitzichten wat de bezetting betreft niet ongunstig. De financiële resul taten zullen vermoedelijk niet veel van die van 1959 afwijken, aldus de directie. Voor de meeste fabrieken in de V.M.F. wordt de export nog steeds belangrijker. In 1959 bedroeg het percentage aan directe en indirecte bestellingen uit het buiten land wederom ruim 40 percent. In de laat ste maanden kon de exportorganisatie weer versterkt worden. Voor vele produkten van de V.M.F. zijn de ontwikkelingsgebieden goede afzetmarkten. Het fabrieksterrein van Werkspoor in Amsterdam bieék onvoldoende mogelijk heden te bieden.voor uitbreiding en ver nieuwing van de apparatenwerkplaats. Op grond hiervan wordt op het terrein van het bedrijf in Utrecht een fabriekscomplex gebouwd voor de fabrikage van apparatuur voor de petroleum- en chemische industrie. Ook dit jaar ondervond het bedrijf de in vloed van de verminderde activiteit in de scheepsbouw. Desondanks mocht de ven nootschap, in weerwil van scherpe inter nationale concurrentie, een redelijk aantal opdrachten boeken. In Utrecht legde Werk spoor de grondslag voor hernieuwde uit bouw van de produktie. Voor de Staats mijnen en de Hoogovens boekte de maat schappij belangrijke opdrachten. De pro duktie voor export naar de Verenigde Sta ten van een serie zeewaardige zeiljachten vormt een nieuw perspectief. De bezetting van Beynis in Beverwijk is voor 1960 voldoende. Bij Stork in Hengelo waren alle afdelingen goed bezet. De om zet van de in licentie vervaardigde golf- cartonmachines bij de werf Conrad en Stork Hijsch in Haarlem bereikte een be langrijk hoger bedrag dan in vorige jaren. Stork en Co's apparatenfabriek in Amster dam ontving voor alle produktengroepen een groot aantal opdrachten. Het aantal personeelsleden bij V.M.F. steeg van 17.576 in 1958 tot 19.152 in 1959. Caltex Eindhoven 12 240 mijl z.o. Saigan naar Yokohama. rtulï n«in2iem,l2,y- Rott®rd. n. Kopenhagen. A li Rotterdam 12 7o m. n.w. Malta n. Pt. Said. Ca'te* The Hague 12 145 m. n.o. Kuria Muria n. Port Elisabeth. Camerounkust 13 te Lagos. Carrillo 12 20 m. w. San Lucas n. Armuelles. Cartagena 13 te Puerto Barrios verwacht. Casamance 13 te Rouen. Castor 12 50 m. o. Gibraltar n. West-Europa Ceres 13 te Puna. Charis 13 te Wageningen verwacht. Cradle of Liberty 12 v. Port Said n. Gibraltar. Ciania 12 v. Shellhaven n. Genua. Dahomeykust 12 te Antwerpen. noPff ni'iS }2 t650 A"' w- Azoren Amsterdam. Delft 13 te La Guaira. Diemerdijk 12 630 m. c. Bermuda n. Londen, „'oma 12 120 m. n. Landsend n. Curacao. Dongedijk 12 v. Hamburg n. Antwerpen. Dordrecht 12 te Marseille verw. v. Casablanca. Eenhoorn 12 v. Beyrouth n. Lattakia. i^os 12 et Piraeus. Forest Hill 12 400 m. w.z.w. Can. eil. n. P. Cardon. rlesland SSM 12 v. Rotterdam n. Newcastle. Gaasterkerk 12 te Suez v. Aden. Ha?hi£i?uisTn ,12 230 m' 0 K" Race n- Kenosha. Hathor 12 v. Amsterdam n. Rotterdam. Heelsum 12 te Duinkerken v. Bremen. Hera 12 v. Barbados n. Trinidad. riersilia 11 te Emden v. Puerto Ordaz. Hoogkerk 12 170 m. n.w. Azoren n. New York. Hydra 13 te Port Au Prince. Iberia 12 180 m. z. Lindesnaes n. Archangel. Ittersum 12 490 m. n. Fayal n. Le Havre? Ivoorkust 13 v. Dakar n. Freetown. Jason 11 v. Port Sucre n. Baltimore. Kara 12 v. Fredericia n. Rotterdam. Karimata 13 v. Singapore te Bangkok. Karimun 12 te Antwerpen. Kasimbar 12 te Sorong. Kcllia 12 450 m. n.o. Barbados n. Las Palmas. Kinderdijk 12 v. Vera Cruz. 13 te Peurto Mexico. Kloosterdijk 12 te Rotterdam. Koningswaard 12 te Liverpool. Kopionella 12 675 m. z.z.o. Recife n. Curacao. Kreon 13 te La Guaira. Kryptos 13 v. Rotterdam n. Sundsvall. Lekhaven 12 v. Bahia n. Las Palmas. Lekkerkerk 14 te Karwar verwacht. Leto 12 v. Calcutta n. Mormugao. Liberty Bell 12 180 m. z.o. Beira n. Philadelphia. Lissekerk 12 v. Kharg n. Bandar Shapur. Lombok 13 te St. Nicolaas verwacht. Loosdrecht 12 270 m. z.o. The Brothers n. Suez. Maas 12 50 m. o. Gibraltar n. Antwerpen. Mariekerk 13 v. Antwerpen n. Rotterdam. Maureen 12 360 m. w. Scillys n. Hamburg. Medon 13 te La Guaira. Meliskerk 12 te Antwerpen. Mentor 12 46 m. o. Gibraltar n. Tripoll. Merwelloyd 13 te Hollandia. Mississippilloyd 13 te New Orleans. Moordrecht 12 te Port Said verwacht. Munttoren 12 360 m. z.w. Sierra Leone n. Curacao. Musilloyd 12 1140 m. w. Azoren n. Far East. Nacanio 12 GO m. z.o. Recife n. Curagao. Naess Commander pass. 12 Perim n. Antwerpen. Naess Tiger 12 500 m. z.w. L'end n. Ostermoor. Neder-Elbe 13 te Marseille. Neder-Waal 12 te Djeddah. Neverita 12 44 m. n.w. Scillys n. Stanlow. Nijkerk pass. 12 Singapore n. Aden. Ootmarsum 13 et Hamburg. Oranje 12 v. Port Said n. Suez. Oranje Nassau 11 v. Port of Spain n. Plymouth. Osiris 13 te Port of Spain. Ossendrecht 12 150 m. o. Madeira n. Gdynia. Papendrecht 12 op Elbe v. Wismar n. Novorossisk Parkhaven pass. 13 Teneriffe n. Rotterdam. Peperkust 12 v. Puerto Amboin n. Winneba. Philine 12 te Rotterdam. Philippia 12 te Menu. Pieter S 12 te Rotterdam. Prins Johan Willem Friso 12 50 m. n.w. St. Pierre naar Le Havre. Pr der Nederl. 12 980 m. z.w. Flores n. Barbados. Prins Willem III 12 v. Glasgow n. Montreal. Prins Willem V 13 te Montreal. Prinses Irene 12 1000 m. w. Landsend n. Plymouth. Proven.singel 12 1000 m. w. L'end n. Avonmouth. Raki 12 25 m. w. Singapore n. Tandjong Prlok. Rondfontein 12 te Bremen. Ridderkerk 12 Kp. Palos gepass. n. Marseille. Riouw 12 v. Sydney te Newcastle. Roebiah 13 te Penang. Roggeveen 12 v. Melbourne n. Brisbane. Rondo 12 dw. Kp. Blanco n. Kaapstad. Rossum 13 v. Constantza n. Augusta. Rotte 13 te Guayabay. Rctti 12 te Karachi v. Bombay. Rijndam 12 v. Quebec n. Southampton. Pnnkerk 13 te Antwerpen. Ruys 12 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Salatiga pass. 12 Sabang n. Port Swettenham. Scheldelloyd 12 te Aden verwacht v. Suez. Senegalkust 12 120 m. n.n.o. Finist. n. Freetown Sibigo 12 v. Biak n. Sorong. Skadi pass. 12 Oran n. Nantes. Slamat 12 v. Port Tewfik n. Beyrouth. Sloterdijk 11 v. Boston n. Philadelphia. Solon 12 675 m. w. Finisterre n. Amsterdam. Sommelsdijk 12 v. New York n. Antwerpen. Stad Arnhem 12 12 m. z.z.o. Cartagena n. Emden Stad Breda 13 te Kaapstad. Stad Delft 12 700 m. o.n.o. Kp. Race n. Wabana Stad Haarlem 12 60 m. z.w. Oporto n. Italië. Stad Maassluis 12 110 m. w. Lissabon n. IJmuid Stad Schiedam 12 te Gent verwacht v. Narvik. Stad Utrecht 12 te Baltimore. Stanvac Adventure 13 te Saigon verwacht. Stanvac Djirak 13 te Sungeigerong. Stanvac Malacca 12 v. Buatan n. Sungeigerong. Stanvac Sumba 14 te Saigon verwacht. Statue of Liberty 12 200 m. o.n.o. Mozambique naar Philadelphia. Steenwijk 12 125 m. o.z.o. Kp. Race n. Montreal. Straat Clarence 12 v Balikpapan n. Brisbane. Straat Singapore 12 260 m. o. Kp. St. Mary naar Port Elisabeth. Sumatra 12 v. Bahrein n. Khor Al Mufatta. Tabian 12 te Suez. Tallsse 12 v. Marseille, 13 te Genua. Tamara 12 420 m. z.w. Bermuda n. Amuaybay. Tara 12 te Hamburg Telamon 12 te Maracaibo v. New Orleans. Tjibantjet 12 v. Hongkong n. Singapore. T.iibodas 12 te Hongkong verwacht. Tjikampek 12 970 m. o.z.o. Rio de Jan. (bestem.). Tjitarum 12 360 m. o.n.o. Townsville n. Auckland T weelingen 12 60 m. n.w. Bergen n. Rotterdam. Van Waerwijk 12 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Vasum 12 60 m. o. Malta n. Bandar Mashur. Vivipara 13 te Montreal verwacht v. Mena. Waingapoe 12 400 m. o.n.o. Mukalla n. Muscat. W. Alton Jones 12 170 m. o. Aden n. Mena. Waterman 12 940 m. n.w. Fremantle n. Fremantle. Westerdam 12 420 m. o.z.o. K. Race n. New York. Westertoren 12 1500 m. w.z.w. Madeira n. Gibralt. Westland 12 v. Las Palmas n. Montevideo. Wieldreeht 12 45 m. z. Mona n. Paulsboro. Willemstad 13 te Paramaribo verwacht. Witmarsum 12 v. Antwerpen n. Houston. Woensdrecht 12 1100 m. n. San Lorenzo (best.). Wonorato 14 te Los Angeles verwacht. Wonosobo 12 te Hamburg. IJssel pass. 12 Gibraltar n. Lissabon. Zaanland 12 v. Bahia n. Las Palmas. Zonnekerk 12 te Rotterdam. Zuiderkerk 12 v. Rotterdam n. Amsterdam. KLEINE VAART Admiralengracht 12 te Helsinki. Alcetas 12 dw. Rome n. Napels. Ank T 11 v. Delfzijl n. Karskaer. Areas 12 te Amsterdam n. Savona. Ardeas 12 5 m. z. Finisterre n. Rotterdam. Elsa 11 te Zaandam v. Domsjö. Draco 12 te Aarhus n. Amsterdam. Ilias 12 100 m. z.z.w. Ouessant n. Antwerpen. Joost 11 v Ostrand n. Domsjö. Kaap Falga 11 v. Hudiksvall n. Zaandam. Kaap St. Vincent 11 et Zaandam v. Valdemarsvik. looiersgracht 12 Kiel gepass. n. Helsinki. Manto 11 te Stade n. Buitenhuizen. Midas 11 40 m. w. Cyprus n. Famagusta. Nero 11 30 m z. Ile de Seine n. Bilbao. Ponza 11 te Zaandam v. Hudiksvall. Strabo 12 bij Kp. Espichel n. Amsterdam. Thaletas 11 v. Messina n. Malta. Tilly 11 Kiel gepass. n. Ostrand. Twee Gebroeders 12 v. IJmuiden n. Capelle. SLEEPVAART Cycloop 9 200 m. z. Dakar n. IJmuiden. Friesland 9 te IJmuiden. Gele Zee 11 te Hoek van Holland. Hector 10 te IJmuiden. Nestor 10 te IJmuiden. Noordliolland 9 400 m. o.n.o. Minicoy n. Hongkong Poolzee pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Simson 11 te IJmuiden. Stentor 11 te IJmuiden. Titan 9 200 m. z.o. Monrovia n. Nigeria. Utrecht 9 1000 m. o. Honolulu n. Hongkong. Zeeland 9 75 m. w.n.w. Conakry n. Nigeria. In maart 1960 (25 werkdagen) was, blijkens het C.B.S., de algemene produktie-index (basis 1953 100). excl. de bouwnijverheid, 160 tegen 143 in februari 1960 en 132 in maart 1959. Gecorrigeerd voor seizoen en lengte van de maand waren de zelfde cijfers resp. 152. 152 en 134. W. A. de Jonge vice-president van Philips De heer W. A. de Jonge, lid van de raad van bestuur der n.v. Philips Gloeilampenfabrieken, is door het college van commissarissen benoemd tot lid van bet presidium en daarmede tevens tot vice-president van de v.mnootschap. Kalme markt Bij geringe zaken vertoonden de koersen voor de internationale waarden gisteren vrijwel geen veranderingen. Voor Kon. Olie bestond wat belangstelling voor Lon- dense rokening en in deze hoek ging nog wel walt om, de koers steeg tot 145,10. Van de scheepvaartwaarden noteerde H.A.L. op 139, twee punten hoger. In de cultuurafdeling waren de fluctuaties van weinig betekenis. De drukte in de staats- fondsenhoek schijnt afgelopen te zijn. Ook in de llokale afdelingen viel weinig te be leven. De laatste verhandeldag van claims Union .Rijwielen bracht een adviesprijs van 350, neerkomende op 170 percent voor de nieuwe aandelen. Die van claims Demka, eveneens laatste verhandeldag, op 170 175, neerkomende op 220 percent voor de nietrwe aandelen. Niettegenstaande de dividendverhoging van 4 tot 6 percent door Boeke en Huidekoper werden de aandelen twee punten lager op 153 geadviseerd. Aan delen Geveke kregen een adviesprijs van 400 a 410 (400) op de dividendverhoging van 18 tot 212 percent. (ANP). Boom Ruygrok van 160 op 159y2, Spaarnestad van 481 op 479%. VERHANDELDE FONDSEN Totaal Hoger Lager Gelijk 11 mei 418 151 (36.1%) 168 (40.2%) 99 (23.7%) 12 mei 447 132 (29.5%) 201 (44.9%) 114 (25.6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U. 463—466 466 Kon. Olie 144.90- 145.50 145.50 Philips 943—949 gl 949 Unilever 833838 gl 838 Hoogovens 616617 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U. 465—466% Kon. Olie 145.50—145.80 146.40 Philips 947J4 gb-950 gl 94734 Unilever 835—838 835% Hoogovens 618620 gl DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. Prijshoudend Evenals gisteren kwam er vandaag bij opening weinig beweging in de koersen. Met het oog op het weekeinde was de ondernemingslust niet groot. De politieke situatie werkte de terughoudendheid nog in de hand. Gisteravond waren onder in vloed van Wall Street de koersen hoger en dit bleef vanmogen zo, maar vanmiddag was het weer de dood in de pot. Het bui tenland toonde vrijwel geen belangstelling. Op de Westduitse beurzen was de stem ming vanmorgen overwegend flauwer.. Londen kalm en vast, daardoor was er in de oliehoek enige vraag naar Kon. Dit fonds was f 0,60 hoger en pari New oYrk. Philips +3 op Amerikaanse vraag. Uni lever en AKU prijshoudend bij minimale verschillen en handel. Hoogovens zette vaster in, maar vie later weer terug. KLM op 108,geadviseerd, 2,40 onder New Yorkse pariteit. Scheepvaartwaarden rond de vorige prijzen. Cultuurwaarden licht verdeeld. Staatsfondsenmarkt voor enkele leningen fractioneel lager. De jongste le ning deed 99%6. Vorige slotkoers Advleskoera heden 13.45 u Amsterd. Bank 339% 339% Ned. Handel Mij. 274 272 Rotterd. Bank.... 282 282 Twentsche Bank. 260 260 A.K.U. 462 459% Albert Heijn 407% 407 Amstel Bier.. 404% 404 Billiton Mij. II 346 347 Bols 551% 552 Bührmann Papier 435% 438 Deli-Mij - 174.50 175.— Dordtsche Olie 682 685 Fokker 399 395 Heineken's 531 532 Hoogenbosch Sch. 249% 233 exoiv. Hoogovens 618 6 7 H.V.A. 163 162 Indola 411 412 Ketjen 508 507 K.L.M 108.— 108. Kon. Ned. Zout 747 750 Kon. Olie 144.90 145.30 Müller Nat Bezit 447 448% Nederl. Ford 425 426 Ned. Gist- en Sp. 306 307 Ned. Kabelfabr.. 455 460 Philips Gem. Bez. 942 945 Philips Pref. 272 271 A'dam Rubber. 108% 109% Sikkens Groep 638 Stokvis R.S 230% 231 Thomassen Dr. 700 685 Unilever 831 831 Van Berkel's Pat. 292 292 Van Gelder Pap. 267 268 Van der Heem 214 220 Ver. Machinefabr. 209% 210 Wessanen 264% 265 Wilton Feijenoord 188% 188% Zwanenberg-Org. 590 Interunie 193.50 193.50 214. 214. 486. 486. Ver. Bezit v. 1894 118 50 118.50 H.A.L 138% 139 K.N.S.M 173 172% N. Scheepv. Unie 143% 143 Ommeren v 260 260 Stoomv. Mij. Ned 153 152% Anaconda 49%„ 50 Kennecott Copper 79 79 Aluminium Ltd.. 30% 30% Bethlehem Steel.. 43% 43% U.S. Steel 75% 76% Republic Steel 59 60% American Motors 25% 25% General Motors.. 44%„ 44% Cities Service 42 42 Shell Oil 64 63% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Vaster De Newyorkse effectenbeurs sloot giste ren vast. Staalwaarden, farmaceutische, chemische en elektronische en metaalfond sen, behoorden tot de grote favorieten. Hoewel late winstneming de hoogste dag waarden wat deed afbrokkelen, waren er veel avances van 2 en 3 dollar. Minnesota Mining viel op met een winst van ruim 12 dollar, Texas Instruments (ruim 9 ho ger) en IBM (ruim 4 hoger). De heersende mening is thans dat de internationale spanningen heel wat ernstiger moeten wor den, voor zij een factor gaan vormen op de beurs. De omzet was gisteren 3.200.000 aandelen. 1.201 fondsen werden verhandeld, 652 hoger en 330 lager Het industriegemid delde kwam van 606,54 op 607.87. dat van spoorwegen van 137,75 op 138.54, dat van nponbare nutsbedrijven van 88,83 op 89,06 (UPI).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 21