Overheid blijft ijveren voor gezond kleinbedrijf zonder kringen en bondig Overal opklaringen H E N S E N Glimlach tegen drempelvrees GARANTIE Neringdoenden moeten in principe zelf hun bestaanskansen verbeteren Salarisverbetering kan niet langer wachten Bestelauto te water; bestuurder verdronken Knaap viel in roestig hek op grachtbodem Tekort aan apothekers ten platteïande Seizoen en aanvullende werkgelegenheid Kelner beklaagt zich over vier artsen v a f. 538,- Bond van makelaars wil verplicht vakdiploma r 2 MIDDENSTANDSBELEID IN DE KAMER ONDERGOED Kerkelijk Nieuws Congres Politiebond Strengere straffen voor rijden onder invloed Zes doden in het verkeer Prins Bernhard zag „Gast en Gastheer" FALCON Geordende spreiding bepleit GAST EN GASTHEER: Een hunner krijgt een waarschuwing VRIJDAG 13 MEI 196 0 (Van onze parlementaire redacteur) In de tweede Middenstandsnota heeft staatssecretaris Veldkamp gezegd, dat het specifieke middenstandsbeleid zijn afron ding nadert. Daaruit is afgeleid dat door de toeneming van de welvaart eigenlijk geen speciaal middenstandsbeleid meer nodig is. Dat is een misverstand, zo ver klaarde de staatssecretaris gisteren in de Twede Kamer. Hij heeft bedoeld te zeggen dat het spe cifieke beleid in zijn grondslagen, zijn af ronding nadert. Maar de toepassing en uit voering vormen ook in de toekomst nog een belangrijke overheidstaak. Bijzonder snelle ontwikkelingen zijn be zig, zich in de middenstand te voltrekken. Er is de snelle opkomst van de zelfbedie ningszaken. de krachtige groei van de in koopcombinaties, de bezetting van de stra tegische punten in nieuwe wijken door het grootwinkelbedrijf en de onlangs begonnen en thans snel toenemende doordringing van het warenhuis in de provincie. De voornaamste karaktertrek van deze mo derne ontwikkeling is de rationalisatie van het distributieproces. Bedrijven die nauwelijks lonend werken. Die ontwikkeling-bij te houden, vergt van de middenstander een grote inspan ning. Doet hij dat niet, dan raakt hij ach terop en dreigt hij te worden uitgescha keld. Daarom vond de staatssecretaris het een verheugend en belangrijk verschijnsel dat onder de middenstanders de bereid heid tot economische samenwerking sterk is toegenomen. Het doel van het middenstandsbeleid is: het scheppen van gelijke kansen. Dat wil niet zeggen dat de regering in staat is, die gelijkheid geheel te verwezenlijken. Maar de overheid is wel verplicht, de ge lijkheid van kansen te bevorderen. Op de basis daarvan zal echter het midden- standsbedrijf in principe zelf zijn bestaans kansen moeten handhaven en verbeteren. De overheid kan de pi-oduktiviteitsbevor- dering stimuleren en in de financiering van de research bijdragen. Zij kan de be- drijfsfinanciering vergemakkelijken door aflossing en rente van bepaalde kredieten te garanderen en zij kan door een regio nale politiek bijdragen tot sanering van het randbedrijf. het randbedrijf. (Bedrijven die nauwelijks lonend werken.) Zij kan door bepaalde fiscale voorzienin gen de overdracht van ondernemingen en daardoor de continuïteit van het midden- en kleinbedrijf vergemakkelijken en zij kan nog verder gaan en de mogelijkheid onderzoeken van een rechtsvorm voor de persoonlijke onderneming, die door een scheiding tussen persoonlijk vermogen en ondernemingsvermogen de continuïteit nog meer bevordert. Zelfwerkzaamheid hoofdzaak Dat is allemaal van groot belang voor het midden- en kleinbedrijf, maar het mist zijn doel indien niet door zelfwerkzaam heid van het middenstandsbedrijf de we gen en middelen worden gevonden om zich in de concurrentie staande te houden en de positie van het midden- en klein bedrijf in onze volkshuishouding te verste vigen. De zeer gunstige conjuncturele ont wikkeling van de afgelopen jaren heeft zich in het algemeen ook tot de midden stand uitgestrekt. De gemiddelde stijging van inkomsten in de middenstandssector is groter geweest dan de toeneming van het nationale inkomen. De omzetten zijn, na de stijging van 1959, in de eerste maan den van 1960 verder toegenomen. Naast de stijging van het inkomensni veau is er in de afgelopen jaren in het algemeen ook een versteviging van de structuur geweest. Zowel de bedrijfseenheid als de ondernemingseenheid is groter ge worden. Het aantal randbedrijven is ver minderd. Advertentie voor warme zomer dagen sterk en goed passend ondergoed INTERLOCK RIB-TRICOT OPEN-GEWEVEN Singlets v.a. 2.95 Slips v.a. 2.95 Voor het beste PAARLAARSTEEG 1 Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Zaandijk (toez.) dr. A. de Wilde te Oude en Nieuwe Niedorp. Aangenomen de benoeming tot hulppredi ker te Rotterdam-Crooswijk W. D. J. van der Kaaden, hulpprediker centrale gemeen ten Mijnstreek. Bedankt voor Waddinxveen (toez.) J. van Rootselaar te Delft. Geref. Kerken Aangenomen naar Hollandia (Nieuw- Guinea) (Evang. Chr. Kerk) H. G. Boswijk te Wons. Aangenomen naar Oudemirdum c.a. G. J. van den Pol, kand. te Nijkerk, die bedankte voor Kootwijkerbroek, Ottoland, Valthermond, Westeremden en voor IJlst. Remonstr. Broederschap Tweetal te Amsterdam (5de pred.pl.) W. Muilwijk te Hilversum en J. M. Lindemans te Dordrecht Geref. Gemeenten Tweetal te Aagtekerke K. de Gier te 's-Gravenhage en C. Hegeman te Gene- muiden. De staatssecretaris maakte er op attent dat als hij spreekt over het inkomen van de middenstand, hij niet het oog heeft op het inkomen dat beschikbaar is voor consumptie. Het inkomen moet in aan zienlijke mate worden gebruikt voor in standhouding van het bedrijf en ontplooi ing, dus voor investeringen. Vestigingswet wordt nageleefd De vestigingswet wordt volgens staats secretaris Veldkamp nog wel degelijk na geleefd. In 1959 heeft de rechter 38 maal de stillegging van een bedrijf bevolen we gens onrechtmatige vestiging. In de eerste drie maanden van dit jaar is dat 23 maal gebeurd. Ontheffing van de vestigingseisen is mogelijk. In principe is de staatssecre taris bereid, de mogelijkheid van beroep open te stellen bij afwijzing van een ver zoek om ontheffing. Het advies van de SER over een vesti- gingsbesluit voor het levensmiddelenbe- drijf kan binnen enkele maanden worden verwacht. Als dat besluit wordt afgekon digd zal ongeveer de helft van de mid denstand onder een vestigingsbesluit val len. Kredietverlening De ontwikkeling van de kredietverlening is de afgelopen jaren bijzonder krachtig geweest, verklaarde staatsecretaris Veld kamp. In totaal is voor 350 miljoen gul den krediet verleend, waarvan 200 mil joen reeds is afgelost. De verliesposten zijn beperkt. Tot nu toe bedraagt het verlies 0,6 percent van het oorspronkelijk verleende krediet. Een speciale krediet vorm is ingesteld voor vestiging in nieuwe wijken. In het algemeen meent de staats secretaris dat het stelsel van kredietver lening bevredigend werkt en in de behoef te voorziet. Volgende week zal hij zijn be schouwingen over het middenstandsbeleid voortzetten. Verwijdert vlekken De voorzitter van de Nederlandse Poli tiebond de heer A. K. Mud uit Amster dam heeft in zijn openingstoespraak tot het tweejaarlijkse congres van de bond, dat in Deventer wordt gehouden medege deeld dat het lang verbeide rapport inzake de werkclassificatie van politiefuncties de zer dagen aan de minister is aangeboden. Alles zal in het werk worden gesteld om dit rapport zo spoedig mogelijk aan de or ganisaties van politiemensen te doen toe komen. De spreker stelde uitdrukkelijk dat als dit rapport in algemene zin een aanwijzing bevat dat de salarissen van de politie te laag liggen, er op zeer korte termijn een verbeterde salarisregeling zal moeten wor den getroffen. Men mag beslist niet eerst nog tijd verliezen met iangdruige bespre kingen over detailkwesties, zei hij. Uit een gesprek met. minister Toxopeus is duide lijk geworden dat dit rapport zich ook be zighoudt met de verruiming bevorderings mogelijkheden, en een parallel trekken van de overwerkregeling aan het Alge meen Rijksambtenarenreglement. „Er wordt reeds meer dan zes jaar aan de salarissen van vooral de laagst bezol digden gedokterd en het wordt de hoogste tijd dat deze in overeenstemming worden gebracht met de aard, de verantwoorde lijkheid en de zwaarte van het politie ambt, aldus de voorzitter, die voorts cri- tiek uitte op het georganiseerd overleg. De nieuwe richtlijnen voor de bevorde ring voor het Korps Rijkspolitie kwamen tot stand buiten de organisaties om en werden alleen medegedeeld aan de com mandanten en niet aan de personeelsle den. Dit getuigt niet van modern perso- neelbeleid, dat openheid vraagt, zei de heer Mud. Jhr Th. Roëll, de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft enkele dagen geleden tijdens het internationale verkeersveiligheidscongres in Parijs, ge pleit voor drastische maatregelen tegen het aan het verkeer deelnemen onder in vloed van het gebruik van alcoholhouden de drank. De politierechter te Dordrecht, mr. A. M. Creutzberg, heeft tijdens een zitting, waarop weer enkele verdachten moesten verschijnen, die onder invloed van alcohol een vervoermiddel hadden be stuurd. medegedeeld, dat hij in het ver volg voor dergelijke delicten aanzienlijk strengere straffen zal gaan opleggen. De politierechter verklaarde, dat de schrik barende stijging van het aantal verkeers ongelukken, waarin alcohol een rol speelt hem daartoe noopt. Het opleggen van strenge straffen zeide hij in navolging van jhr. Th Roëll van groot belang te achten voor de generale oreventie. De vijftigjarige kruidenier M. Laning uit Wirdum (Groningen) is donderdag avond met zijn bestelauto te Eekwerder- draai bij Appingedam in het Damsterdiep gereden en verdronken. Reddingspogingen van een caféhouder die de wagen achterna sprong bleven vruchte loos. doordat de auto naar het midden van het kanaal afdreef Later is de auto met. het stoffelijk overschot van de bestuurder aan wal gebracht. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. Uit de sporen bleek dat de auto on geveer dertig meter door de linkerberm heeft gereden voor hij in het water terecht kwam. Op de Biezendijk in Lopik is de 30- jarige J. van de Bunt uit Lopik met zijn bromfiets in botsing gekomen met een vrachtauto. De bromfietser verzuimde voorrang te geven. Hij overleed kort na de aanrijding. In Eindhoven is, op het 18 September- plein de 31-jarige wielrijdster mevrouw A. Knapen-Geestakkers uit de Wenckebach- straat door een naar rechts afslaande auto bus aangereden. Zij overleed ter plaatse. In het ziekenhuis te Lichtenvoorde is overleden het driejarige dochtertje Corrie van de familie R. Het meisje werd woens dagmorgen, toen het plotseling overstak, overreden door een auto. De 63-jarige T. Beuker uit de Heer Danielstraat te Rotterdam, die zaterdag j.l. op zijn bromfiets op de Groene Kruisweg aldaar werd aangereden door een stadsbus, is in het ziekenhuis Coolsingel bezweken aan zijn verwondingen. Vanmorgen om acht uur wilde de 25- jarige heer Jansen uit Nijkerk, die per mo tor op weg was naar Amersfoort, in Nij kerk een viertal auto's passeren, toen van de tegenovergestelde kant een vrachtauto met aanhangwagen naderde. De heer Jan sen remde sterk af, met het gevolg, dat hij over de kop sloeg. Hij liep zulke ernstige verwondingen op dat hij na enige ogen blikken ter plaatse overleed. Prins Bernhard heeft gisteravond een bezoek van drie kwartier gebracht aan de Horecaftentoonstelling „Gast en gastheer" in de Haagse Houtrusthallen. Hij werd rondgeleid door vqprzitter G. Meijer en andere bestuursleden van Horecaf. De Prins bezocht een aantal stands van het jeugdrestaurant, de zuivelinzend'ing, het internationale restaurant en de wed- strijdbaan voor koks „salon culinaire" waar hij begroet werd door de chef-kok van het Koninklijk huis, de heer Van der Linden en door leden van de internatio nale jury. Voorts bezichtigde de Prins het vermaakcentrum Horecaffiesta en de Oos tenrijkse wijninzenóïng waar hem het „Wiener Blut" werd toegezongen en -ge speeld. Advertentie mantels en jassen ES3.CS internationaal gekeurd internationaal geprezen Donderdagmiddag is de achtjarige Johan van Vaasen in het Bilderdijkpark in Am sterdam van een muur gevallen, waarbij hij in het water van de Hugo de Groot kade terechtkwam. Op de bodem van dit water, dat ter plaatse tamelijk ondiep is, lag een oud ijzeren hek, waarvan een dei- punten van ongeveer 25 cm lengte, in het rechterkuitbeen van de jongen drong. Ook waren hem alle tanden uit de onder kaak weggeslagen en liep hij wonden op aan borst en mond. Broeders van de G.G. en G.D. zagen geen kans, de jongen van het hek los te maken, waarop een agent van politie, staande in het water, met een ijzerzaag de hekpunt afzaagde. Daarna werd de knaap, met de ijzeren punt nog in het been, naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij geopereerd is. „Het tekort aan apothekers zal in de toekomst eerder toe- dan afnemen", aldus heeft prof. dr. J. A. C. van Pinxtcren ge zegd in zijn openingsrede op het congres van de Alg. Ned. Pharmaceutische Stu dentenvereniging, dat in Baarn wordt ge houden. De nieuwe wet heeft betere mogelijkhe den geschapen voor de vestiging van apo thekers op het platteland, waar tot nu toe de apotheekhoudende arts ook de genees middelenverzorging in handen had, aldus spreker. „De animo voor een farmaceuti sche nevenpraktijk, is bij de medicus ech ter gering. Meer en meer praktijken ko men vrij. We gaan naar een situatie waar voor we zo lang gevochten hebben, maar nu het zover is zijn er nauwelijks mensen om de plaatsen te bezetten", aldus prof. Van Pinxsteren. Het gebrek aan apothekers ontstaat vol gens hem door het geringe animo voor deze studierichting. Als oorzaken hiervan ziet de professor onder meer de opvatting onder de studenten, dat het kandidaatsexa men te zwaar zou zijn, en dat de studie voor het doctoraal te weinig fundamenteel is, terwijl er te veel feitenkennis verlangd wordt. Als oplossing van het tekort ziet prof. Van Pinxteren een rationele spreiding van de 800 apotheken in ons land. Het sys teem der vrije vestiging zal daarbij moe ten wijken voor ordening door onderling overleg. „Het is te dwaas, dat wij voor de grote plaatsen met lange claimlijsten zitten, terwijl tal van kleinere steden en dorpen het zonder volwaardige farmaceu tische verzorging moeten doen." (Van onze Haagse redacteur TOEN WIJ donderdag avond over de vijfentwin tigduizend vierkante meter Houtrusthallen zwierven zag de tentoonstelling „Gast en gastheer" er een tikje vermoeid uit. Niet onbe grijpelijk na een dag van nerveuze spanningen we gens alle officiële ceremo nies van de opening, het daarop volgende prinselijk bezoek en een slopend Heurigenfeest in de Oos tenrijkse wijntent. Maar er was nu tenmin ste ruimte genoeg om een redelijk overzicht te krij gen van deze manifestatie van een bedrijfstak met 32.000 zaken. „Gast en gastheer" dient een twee ledig doel: het is een vak beurs voor het hotel-, res taurant- en cafébedrijf, zo dat de stands van hande laren in gedistilleerd en glaswerk, in vleessnijma chines en elektrische han- dendrogers, in barkrukken en bieren, in wijnen en wasmachines en nog tien tallen andere produkten elkaar verdringen, en aan de andere kant wil men ook de traditionele drem pelvlees van het Neder landse volk voor herberg en koffiehuis bestrijden. Dat wil dus zeggen, dat er ook attracties moeten zijn en die zijn er dan ook onder de verzamelnaam Horecaffiesta. Daar wordt een straffe Schotse whisky begeleid door het schelle gepijp van geruitrokte doe delzakblazers. er wordt een Hollandse jandoedel ge schonken met een haring kraampje als veilig toever laat in de nabijheid, de bierbrouwers hebben een overgeschoten stuk van een oliepijpleiding getransfor meerd tot een ruimteschip. Het telt slechts vijftig zii- olaatsen, maar dat hindert niet, want iedereen wil na één glaasje toch liever met beide benen op de grond staan. En dan is er een Place du Tertre, een wat vrij ge volgde imitatie van het hart van Montmartre. We =praken er de chansonnier Serge Paul, die deze dagen er een oogje in het zeil houdt, kijkt of z'n schil ders niet na het gisteren al aan Prins Bernhard aan geboden routineschilderij een beetje zitten te lum melen achter hun ezels en ons aanspoorde, er vooral zaterdagmiddag te zijn. Dan komt immers de bur gemeester van de „Vrije gemeente van Montmar tre" met zijn pompiers en mevrouw Utrillo-Pauwels. de weduwe van de grote Maurice, de schilderssalon openen waarop inderdaad drie échte en een bunder namaak-Utrillo's hangen. Er is ook een heus Bureau- de-tabac, waarvoor de Ne derlandse importeur van de Franse regiesigareften stond te piekeren over een bepaling uit de Vestigings wet, slechts gesterkt door de gedachte dat de laatste vijf jaar zijn omzet is ver- twintigvoudigd. Op dat ogenblik bood een lieftallig meisje hem een exemplaar van een concurrerend merk aan. Er is niet alleen vermaak op „Gast en gastheer", al zijn we daar wel het langst gebleven. Er zijn ook een serieus restaurant en een jeugdrestaurant met min der prijzige prijzen en een culinaire salon, waar men gisteren terecht van be wondering kon applaudis seren voor wat daar aan opgesierd wild cn gevogel te, aan pasteien, taarten en puddingen in kunstzinnige vormen en aan miniatuur- toneeldécors uit geblazen en getrokken suiker, nou gat, caramel, chocola, mar sepein en andere vijanden van het menselijk gebit was opgebouwd. Het mooi ste wat we er zagen, na het negentiende-eeuwse parkfonteintje dat terecht de ereplaats innam: een arrangement uit marsepein van de partituur van Ra- horende viool en een exem- vel's Habanera, de bijbe- plaar van „Le guide culi naire" van A. Escoffier, de bijbel der cuisiniers. We komen op „Gast en gastheer" nog eens terug. Het is niet juist, dat vanwege het de partement van Sociale Zaken cn Volksge zondheid richtlijnen zijn gegeven, aan de G.A.B.'s en P.C.W.'s, inhoudend dat er zo weinig mogelijk tijdelijke werkloze arbei ders op de aanvullende werken mogen worden geplaatst. Aldus heeft minister mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede kamerlid de heer Kikkert (C.H.U.). Ver wijzend naar hetgeen gesteld is bij de be handeling van de begroting voor 't dienst jaar 1960 stelt de minister, dat de aan vullende werkgelegenheid, variërend naar de omstandigheden in de streek en naar de tijd van het jaar, zal worden gesloten voor die arbeiders of groepen van arbei ders, van wie kan worden aangenomen, dat er voldoende werkgelegenheid in het normale bedrijfsleven is. Dezer dagen hebben enige arbeidsbu- reas de eerste maatregelen daartoe geno men. Wanneer er echter geen redelijke kans bestaat op het vinden van werkgelegen heid in het vrije bedrijf, wordt er zoals steeds naar gestreefd de werkloze arbei ders werkgelegenheid op de aanvullende werken te bieden. Hieruit volgt, dat ook in de probleemgebieden slechts die arbei ders niet meer tot de aanvullende werkge legenheid worden toegelaten, van wie in het algemeen kan worden aangenomen, dat werkgelegenheid in het vrije bedrijf aanwezig is. Indien in individuele geval len blijkt, dat een arbeider na verloop van twee maanden nog geen werk heeft kun nen verkrijgen, zal hij weer voor aanvul lende werkgelegenheid in aanmerking kunnen komen, wanneer hij overigens aan de geldende normen voor toelating vol doet. Overal, dus ook in de probleemgebieden, zijn de leeftijdsgrenzen in nauw overleg met de aan de arbeidsbureaus verbonden commissies van advies vastgesteld, zodat plaatselijke en regionale omstandigheden mede in aanmerking zijn genomen. Het Centraal Medisch Tuchtcollege heeft in hoger beroep behandeld de klacht van de Amsterdamse hotelkelner Van Hoorn, die zich beklaagd heeft over vier Amster damse artsen, die volgens klager nagela ten hebben zijn thans overleden echtgeno te medische hulp te verstrekken. Het Medisch Tuchtcollege te Amsterdam heeft zich met deze zaak in eerste in stantie bezig gehouden.. Dit college achtte drie van de vier artsen vrij uit te gaan. De vierde arts werd gestraft met een waar schuwing. De huisarts van de kelner, zelf in beroep gekomen, erkende, dat hij mis schien een tactische fout gemaakt had, maar dat het spoedig sterven van de vrouw niet te voorzien was geweest. Daar om had hij het niet nodig geacht de zieke te bezoeken voor hij enige dagen de stad uitging. Deze arts is nog altijd de huis arts van klager Van Hoorn. Van de zijde van het college werd on der andere gewezen op het feit, dat het niet juist is als een avondspreekuur voor particulieren zodanige vormen aanneemt, dat voor spoedgevallen een waarnemer moet worden aangewezen, zoals hier is gebeurd. Voorts bleek ook, dat een misverstand in het spel is geweest. Het college heeft zich uitvoerig doen voorlichten over allerlei details van deze zaak. Het was als volgt samengesteld: prof. mr. C. W. de Vries, dr. B. K. Boom, prof dr. J. A. M. J. Enneking, dr. A. H. M. J. G. Sluyters en H. H. Santman, in tegenwoordigheid van mr. G. J. Blok. Het college zal later uitspraak doen. Plafond ingestort. Van het in aanbouw zijnde hotel aan de Westdijk te Eindhoven is het plafond van de ondergrondse garage ingestort. In de garage waren enkele schil ders aan het. werk. Toen zij plotseling een hevig gekraak hoorden, namen ze de vlucht, doch een hunner, de ongehuwde 23- jarige G, raakte zodanig bekneld, dat een van zijn voeten werd verbrijzeld. Tunnelbouwexpositie. In het Neder lands Instituut voor Nijverheid en Tech niek te Amsterdam zal van 8 juni tot en met september een expositie worden ge houden over tunnelbouw. Aan deze expo sitie werken mede: Rijkswaterstaat, de gemeenten Amsterdam en Rotterdam en enkele aannemersfirma's. Aan de hand van tekeningen en maquettes zal een overzicht worden gegeven van de bouw van de Maastunnel en de Velsertunnel, de aanleg' van de Rotterdamse metro, de geprojec teerde IJ-tunnel en voorts een algemene indruk van tunnelbouw en de daarbij toe gepaste bouwsystemen. „Gouden Bakkersring". De „Gouden Bakkersring" is ditmaal toegekend aan de heer C. v. d. Bijl uit Oudewater voor het door hem samengestelde produkt: „Sari- na's", ronde koekjes, waarin bruin ge stampte noga en grof gemalen gebrande pinda's zijn verwerkt. Ruim dertig Neder landse bakkers dongen naar deze trofee, die beschikbaar is gesteld ter gelegenheid van de „Nebato", de bakkerijtentoonstel ling in het RAI-gebouw te Amsterdam. Eerste pensioenen. Ten kantore van de Bedrijfsvereniging voor het Kledingbe drijf in Amsterdam zijn tijdens een korte plechtigheid door het bedrijfspensioenfonds voor het maatkledingbedrijf de eerste pen sioenen uitgereikt aan een vijftal te Am sterdam woonachtige pensioengerechtig den. Het landelijk pensioenfonds werd 1 oktober van het vorig jaar opge- Journalist onderscheiden. De Ameri kaanse correspondent van de Nieuwe Rot terdamse Courant., Arnold Vas Dias, heeft van de Universiteit van Californië een on derscheiding ontvangen. Woensdag werd in Los Angeles de onderscheiding uitgereikt aan hem en aan verscheidene andere bui tenlandse correspondenten voor hun publi- katies over Amerika. De onderscheiding bestaat uit een plaquette. Advertentie bij de erkende vak- handel met de volle dige garantie van De Technische Unie. DE compressiekoelkast.t met TECHNISCHE UNIE- Tijdens een donderdag in Apeldoorn be gonnen tweedaags congres van de Neder landse Bond van Makelaars heeft de lan delijk voorzitter, de heer F. van der Stijl uit Den Haag onder meer gezegd het wenselijk te achten, dat het diploma van de Nederlandse Federatie van Makelaars, die wordt gevormd door de Nederlandse Bond van Makelaars en de Amsterdamse Makelaarsvereniging, verplicht wordt ge steld voor de kandidaat-makelaar, om op deze manier te komen tot een zo groot mogelijke vakbekwaamheid van de nieu welingen in het vak. De toelatingseisen zijn overigens reeds belangrijk hoger dan vóór de oorlog. Gemiddeld wordt van de 150 kandidaten, die het federatie-examen jaarlijks afleggen, de helft afgewezen. Voor de beëdiging van de kandidaten is een advies nodig van de Kamers van Koophandel en vele Kamers geven dit ad vies zelfs wanneer de betrokkenen niet in het bezit zijn van het federatiediplo ma. Daarom wil het federatiebestuur de minister van Economische Zaken verzoe ken het bezit van het diploma verplicht te stellen voor praktiserende makelaars De Bilt, vrijdag 10 uur: Het K.N.M.I. d'eelt mede: Onweersbuien die gisteravond in het zuiden en midden van het land tot ont wikkeling kwamen, hebben voor het eerst deze maand regen van betekenis gebracht. De buien hingen samen met een front van een depressie ten zuidwesten van Ierland. Dit front nam gisteren later op de dag tijdelijk in activiteit toe. Een tweede front, dat gisteravond met buien West-Frankrijk binnendrong, be reikte vanmorgen het zuidwesten van ons land. Het wordt gevolgd door luchtdruk stijgingen boven Frankrijk, die de wind naar zuid tot zuidwest zullen doen draaien. De lucht die uit deze richting wordt aan gevoerd is enigszins onstabiel, zodat plaat selijk een enkele bui tot ontwikkeling kan komen. Overigens zullen overal opklarin gen voorkomen en is in de temperatuur niet veel verandering te verwachten. VVEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur •èi Zaterdag 14 mei Zon op 4.48 uur, onder 20.25 uur. Maan op 23.56 uur, onder 7.57 uur. Maanstanden 17 mei 20.55 uur 25 mei 13.27 uur laatste kwartier, nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 13 mei Hoog water 4.57 en 17.24 uur. Laag water 0.40 en 13.06 uur. Zaterdag 14 mei Hoog water 5.41 en 18.09 uur. Laag water 1.23 en 13.48 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon zwaar bew. ozo geheel bew. zzo regenbui licht bew. licht bew. balf bew. licht bew. half bew. ono ozo 21 24 21 21 23 22 25 23 zwaar bew, onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. regen zwaar bew. half bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. mist onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. geheel bew. geheel bew. nw 13 zzw 20 windst. 24 17 14 19 22 26 24 ono o windst. o ono o windst. 24 nno 27 windst. 27 n 19 o 21 no 25 windst. 22 windst. 22 windst. 23 z 20 ozo 22 z 26 windst. 22 windst. 23 windst. 25 windst. 26 z 17 ozo 15 60 «P 522 O) c O r- CS 0 2 2 0 10 8 2 9 0 0 0 0 0 12 0,3 6 0 0 0 0 15 1 0 0 3 0 2 0 0 0 0.3 21

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2