Gespleten Berlijn hangt slechts met enkele officiële pezen aan elkaar MURGUPA WERELDNIEUWS Twee blokken, die er hun levenswijze etaleren, kunnen de onderstroom van eenheid toch niet verhinderen LABOUR IS OPGELUCHT DAT HET TOPGESPREK TOCH DOORGAAT Gemenebestconferentie besliste niets Geen indigestie maar een lichte hartaanval (H>r raatótoel foaimdchine kopen NAAR SCHAAP LOPEN 3 Gaten in de muren? van Ceta-Bever Schittering OP WEG NAAR DE TOP (5 EN SLOT) Schemering Vele bedenkingen tegen Amerikaanse handelswijze Nor stad neemt rast Gp de Russisch centraal comité gaat economie hespreken Vluchtpoging uit Cuba mislukt, Amerikaans piloot doodgeschoten VRIJDAG 13 MEI 1960 Advertentie (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) BERLIJN, Mei. De Amerikaanse toeristen hebben op de televisie in het Berlin Hilton Hotel eerst de trouwpartij van prinses Margaret en Antony Arm strong-Jones bekeken. Zij lijken met Europa ingenomen: in Amerika kan dan iedere jongen president worden, hier mag een fotograaf met een prinses trouwen, de vrije wereld biedt het individu onbeperkte kansen. Als het sprookje op de beeldbuis uit is, zetten zij, aangenaam getroffen, hun cocktailglazen weg en klimmen vastbesloten in de autobus om een ander symbool van die vrije wereld te bezichtigen: de stad Berlijn. Zij hangen kiektocstcllcn om hun schouders (het is dezer dagen weer gebleken hoe verzot de Amerikanen op fotograferen zijn), want zij wensen niets te missen, geen enkele opname dan, van dit democratische eiland in de rode zee. dit bastion, deze voorpost, deze frontstad, zoals de gids YVest-Berlijn noemt, alsmede van de contrasterende tegenhanger het stoffige, grauwe, communistische Oost-Berlijn. Achter de koele camera-ogen klikken de sluiters, registreren verleden en heden van Berlijn: de bunker, waar de grootste kak kerlak aller tijden zelfmoord pleegde toen de afrekening naderde voor zes miljoen Joden, vijftig steden en een halve genera tieKlik gaan de sluitershet oor logsmonument voor zevenduizend soldaten, er staan twee echte Russen bij, de onder- wijzeres uit Illinois gaat naast hen staan, zonder te weten dat de naam van een dezer jongens op het monument staat: zijn vader viel hier.... klik.... de Branden burger Thor, grenspost tussen twee werel den.. klik., de vrije, westwaarts zich uit strekkend tot Tokio, de Kurfürstendamm, nieuwe wolkenkrabbers, lak en chroom van nieuwe auto's, welvaart in de win kels.... klik,klik de rode, oostwaarts reikend tot Sjanghai, de strenge Stalin- altee, de ruïnes, waar bomen door de holle vensters groeien, norse Volkspolizei met open kraag en proletarische lok onder de pet, slonzige winkels, de deprimerende geur van de slaatsalmachtklik, klik (maar behoedzamer nu, want de Vopo's kijken argivanend). Drie Tiur en zestig rol- films later besluiten de Amerikanen, terug in de Hilion-bar, hun Senator per brief te verwittigen dat het westen geen duimbreed mag wijken bij de verdediging van twee miljoen vrije Westberlijners. On datzelfde moment neemt in het res taurant Warschau aan de Stalinallee een delegatie van Bulgaarse bezoekers, ernstige mannen met wijde broekspijpen, een reso lutie aan, waarin zij zich scharen bij „alle vooruitstrevende mensen die algemene ontwapening, een vredesverdrag met de twee Duitse staten en demilitarisering van het agressieve saboteursnest West-Berlijn eisen". Zo zet de dovemansdialoog over deze vreemde stad zich op alle niveau'! voort, behalve op dat van de gewone Oost- en Westberlijners, die als men hun meedeelt, dat wij toch grote tijden beleven, opmer ken: „inderdaad, heeft u ze niet wat klei ner?" De spanning van de dagelijkse con frontatie van twee werelden valt vooral de bezoeker op die uit is op simpele symbo- liek. De Berlijners transponeren met de wereldwijsheid van groot-stedelingen de kwestie naar het praktische plan van alle dag. Tante Frieda uit de oost-sector levert goedkope worst, Onkel Heinz aan de west kant bezorgt zijn oostelijke neefjes kwali teitsgoederen van de Kurfürstendamm aan de voeten. Er werken tenslotte nog dertig duizend Oost-Berlijners in West- en tien duizend West-Berlijners in Oost-Berlijn. Ondanks de nadrukkelijkheid waarmee de twee werelden in Berlijn hun levens stijl etaleren, blijft er een diepere onder stroom van eenheid in de gespleten stad. De verschillen lijken misschien zelfs groter dan ze in werkelijkheid zijn. Zeker, West- Berlijn wordt gevoed door het Wirtschafts- wunder dat het met enorme injecties tot de grootste industriestad van de Bonds republiek heeft gemaakt, 's Avonds, onder het neon in alle kleuren, lijkt de Kur fürstendamm zelfs een chique boulevard, maar overdag blijkt beter hoe haastig men hem heeft, opgelapt, welke vreemde win kels er tegen elkaar leunen. Er zijn andere leemtes in het beeld van een echte metro pool: de elegante nietsnutten zijn weg en het jonge talent ook. Zij zijn vervangen door harde jongens van vijftig westelijke spionage- en propaganda-organisaties. West-Berlijn is vooral een arbeidersstad geworden, met weinig ambtenaren en wei nig ondernemers, alleen met veel mana gers, een stad met lichte bagage. Het enige overwicht dat de stad torst zijn vierhon- De Brandenburger Tor Met dit stemmingsbeeld uit Berlijn besluit onze reisredacteur zijn repor tage waarin hij liet terrein verkende dat de topconferentie komende week gaat bestrijken. Na uit Genève onze lezers te hebben ingelicht over de stand, van het overleg inzake de ont wapening en het stopzetten der kern proeven en in Berlijn de pols te heb ben gevoeld van liet Duitse probleem en de hoestic-Bcrlijn heeft liij zich naar Parijs begeven. Vandaar zal hij, tezamen met onze correspondent, dagelijks berichten over de conferen tie, die Kroesjtsjev, Eisenhower. De Gaulle en Macmillan aan hun moei zame poging tot internationale ont spanning zullen wijden. Waarom lopen zij niet weg uit hun ge vangenis door de open deur die het Bran denburger Thor is, waarom voegen zij zich niet bij de drie miljoen die uit de Oostzone naar de Bondsrepubliek gevlucht zijn? Misschien zijn zij gebonden aan familie of geboortegrond. Zeker neemt het welvaarts verschil tussen West- en Oost-Duitsland (nu al de achtste industriële natie ter we reld) af. Men moet zich door het onaan trekkelijke uiterlijk van de Oostberlijnse winkels niet laten bedriegen. Binnen af zienbare tijd zal het welvaartsverschil tus sen Oost- en West-Duitsxand vermoedelijk niet groter zijn dan de structurele verschil len tussen arme en rijkere delen van de Bondsrepubliek. Er zijn vele Oostduitse niet-communisten, artsen, advocaten en kunstenaars, die niet weglopen omdat zij vinden dat zij een taak hebben. Zij probe ren de zaken niet zo zwart-wit te zien en erkennen soms onder vaak bijna onhoud bare omstandigheden de woorden van Francois Mauriac: „Wat wij nagelaten hebben in het licht te doen, verrichten zij (de communisten) in de schemering". Dit zijn de mensen die naar de topcon ferentie kijken met de brandenste hoop dat die het begin van ontspanning zal brengen. Zij doen dat in de stad, waar men met het puin van de oorlog vijftig piramiden van Cheops had kunnen bouwen, een stad wier door midden gehakte lichaam nog maar met enkele officiële pezen aan elkaar hangt: de S-baan, de samenwerking dei- twee criminele polities, brandweren, dien sten voor volksgezondheid, de riolering en waar de bezetters, die elkaar alleen op cocktail-parties zien, nog slechts op twee punten hun samenwerking voortzetten: de gevangenis voor oorlogsmisdadigers in Spandau en de luchtveiligheidsdienst, die aile militaire en civiele vluchten registreert in het verder lege gebouw van de geallieer de controleraad, waar voor nog steeds de vlaggen van de vier overwinnaars waaien. De Kurfürstendamm derdduizend pensioengerechtigden, voor wie in de Bondsrepubliek niet meer de kansen liggen, die de jeugdige bekwaam heid wegzuigt. En het overschot van drie honderdduizend vrouwen. Er zitten in Ber lijn vaker mooie jonge meisjes naast oudere mannen in de Mercedessen dan elders in Duitsland. West-Berlijn is niet bang. maar wel uiterst waakzaam. Het weet dat al heeft het voor tien maanden reserve-voor raden (van suiker tot ijzererts), zijn hele industriële apparaat kan ineenstorten wan neer de DDR de grondstoffentoevoer zou afknijpen. De welgestelden hebben hun geld al naar de Bondsrepubliek gestuurd, de arbeiders en employé's stellen cp span nende momenten, zoals nu voor de top conferentie, de aankoop van televisie en motorfiets uit en troosten zich verder mc-t leedvermaak: „Als de Russen toeslaan, wordt het voor die daar in de Bondsrepu bliek nog veel duurder". West-Berlijn heeft niet veel sympathie voor de republiek van Bonn. Al raast het mee in de nieuwe Duit se geldjacht, het kijkt niet naar een ver zekerde toekomst, leeft van de hand in de tand. Er zijn 44 pandjeshuizen in de stad. En tenslotte: West-Berlijn is en blijft so cialistisch. Wie naar de arbeiderswijk Wedding gaat. ziet. figuren lopen uit de stukken van Bertold Brecht, alleen hebben zij nu eindelijk geld op zak, hetgeen Brecht niet voorzien had. Brecht's revolutionaire arbeiders ziet men ook in Oost-Berlijn, niet alleen in de fabrieken maar ook op de leidende posten, hetgeen Brecht. wel voorzien had. Men kan de overleden schrijver helaas niet meer vragen of hij tevreden zou zijn met het mengsel van burgerlijkheid, stalinisme en dogmatisch Duitse doordrijverij tot in het absurde, dat. het uiterlijk van het SED- partij-apparaat kenmerkt. Dat neemt niet weg dat men in de DDR onder de niet- partijgangers vaak de aardigste Duitsers van vandaag vindt: bescheiden, voorko mend, en vriendelijk niet alleen, maar vooral redelijk en ernstig nadenkend. Zij zijn niet gechloroformeerd door de wel vaart. Zij voelen de straf die Duitsland ten deel is gevallen steeds, als niet-communis ten betalen zij een hoge prijs in de nadelen van het systeem voor de sociale verwor venheden, die zij geen moment ontkennen. Op de gemenebestconferentie te Lon den hebben premier Macmillan en minis ter van Financiën Heathcoat Amory bij de besprekingen over de zes en de zeven geen mededelingen willen doen over het standpunt dat Groot-Brittannië in de ko mende onderhandelingen met de gemeen schappelijke markt wil innemen. Naar verluidt zouden de overige gemenebest premiers zich hier ongerust over maken, vrezend dat zij, evenals bij de oprichting van de EVA, voor een voldongen feit ge plaatst zullen worden. De Britse minister van Financiën heeft bij het openen van de bespreking over de vermindering der tarieven van de E.E.G alleen gezegd dat dit de Britse regering een grotere „bewegingsvrijheid" gaf. Nieuw-Zeeland, Australië en Ghana heb ben gerept van de moeilijkheden voor de landen die tropische produkten naar Euro pa uitvoeren ingeval de E.E.G. zijn mark! zou voorbehouden voor produkten uit de voormalige Franse en Belgische koloniën, met name wat betreft koffie en cacao. Pa kistan gewaagde van een dergelijke on gerustheid wat betreft industrie-grondstof fen waaronder jute. In elk geval heeft de gemenebestconfe rentie geen enkele beslissing over dit pro bleem genomen. De bestudering daarvan in bijzonderheden is verwezen naar de pe riodieke bijeenkomsten van ministers van Financiën van het Gemenebest. PARIJS (UPI) Op het NAVO-hoofd- kwartier in Parijs is donderdagavond of ficieel meegedeeld, dat de opperbevelheb ber van de NAVO in Europa, generaal Lauris Norstad, „een zeer lichte weige ring van de kransslagader om het hart" heeft gehad. Uit voorzorg, zo werd ver der gezegd, zal hij ongeveer twee weken in het ziekenhuis blijven om daarna naar zijn hoofdkwartier terug te keren. Dit officiële communiqué bevestigt de vermoedens, dat het meer dan een aan val van „indigestie" was waarmee de ge neraal zondag tijdens een particulier be zoek aan Zuid-Duitsland onverwachts naar het ziekenhuis van München werd over gebracht. Norstad kreeg de aanval tijdens een partij golf te parmisch-I-v.rtenkirchen. Het principe (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering vat de spionage-crisis niet zo ernstig op. Premier Macmillan ver klaarde gisteravond in het Lagerhuis dat hij ondanks alles vol hoop is, dat de top conferentie praktische resultaten zal op leveren. Aan het einde van zijn rede maak te een grote emotie zich van Macmillan meester, zoals het Lagerhuis nog nooit had meegemaakt. Hij gewaagde van de' mach tige kansen die de wereld thans heeft. Het leek alsof Macmillan van aandoening niet verder kon. Het debat moet volgens de regels precies om tien uur eindigen, doch terwijl dc Big Ben begon te dreunen, stond de premier nog steeds naar woorden tc zoeken. „Iedereen van mijn leeftijd", zei Mac millan, „die terugblikt op een geheel leven waarvan iien jajtr door oorlog werden in beslag genomen en vele andere perioden bestonden uit herstel van oorlog of voor bereiding ertoe, moet beseffen welke machtige kansen de wereld thans heeft." Hierop stokten hem de woorden in de keel. Na enige ogenblikken te hebben gezwegen en naar adem snakkend, liet hij onder die pe indruk van het Lagerhuis erop volgen: „Wat een last ligt er op de schouders van hen die moeten trachten hierbij een rol te spelen". Hij dankte tenslotte het Lagerhuis voor zijn sympathie en goede wensen voor het welslagen van de topconferentie. Hugh Gaitskell, de leider van de op positie, verklaarde bij de opening van het belangrijke debat, dat het spio- nageincident in de Sovjet-Unie een einde aan het topgesprek zou hebben kunnen maken. Gelukkig is zulks thans onwaar schijnlijk. Dat Kroesjtsjev niet van het topgesprek wenst af te zien is een ge ruststelling, al wordt het welslagen van dc top bedreigd. De hele wereld is met diepe bezorgdheid vervuld, zo verklaarde hij. Gaitskell zei dat het incident de nood zakelijkheid van succes aan de top heeft onderstreept. Hij gaf toe dat spionage misschien ge rechtvaardigd is, maar hij zei van me ning te zijn, zoals ook het geval is met vele Amerikanen, dat het onzin en dom is om dit soort vluchten even voor de topconferentie te laten maken. Herters verklaring dat de vluchten zullen worden voortgezet is onbegrijpelijk, want zij vor men een schending van het internationale recht.Voor dergelijke vluchten zou de goed keuring van alle Atlantische bondgenoten nodig zijn omdat zij oorlogsrisico inhou den. Het zou verstandiger geweest zijn in dien president Eisenhower enige tijd ge leden opdracht had gegeven deze verken ningsvluchten stop te zetten. Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zei dat het in elk ge-' val beter was dat het incident voor in plaats van na het topgesprek is gebeurd omdat het de noodzaak van de conferen tie belichtte en de wereld heeft wakker geschud. Dennis Healy, de Labour-woord- voerder voor de buitenlandse politiek sprak de hoop uit dat het topgesprek zo spoedig mogelijk een einde zal maken aan de koude oorlog. Herters verklaring heeft naar zijn mening de grondslagen van de wereldorde aangetast. Het binnendringen van het luchtruim van een andere mo gendheid is iets anders dan normale spio nage. Extase De linkse socialist Zilliacus wees op het gevaar dat het volledige oorlogsmechanis me in werking wordt gesteld. Hij onthulde dat hem uit goede bron ter ore was ge komen dat de ambassadeur van commu nistisch China in Moskou over de gebeur tenissen in extase was geraakt, omdat vol gens deze zonneklaar zou zijn aangetoond dat Kroesjtsjev het tot dusver bij het ver keerde eind heeft gehad. Nu was het ogen blik voor Kroesjtsjev aangebroken om een harde lijn te volgen, welke Peking al zo lang heeft gepropageerd. Lord Montgomery sprak eveneens over het spionageincident bij zijn terugkeer uit Canada op Londen Airport. „Als ik de baas was geweest zou het niet gebeurd zijn. Nadat het klimaat een maal begon te verbeteren had men geen roet in het eten mogen gooien". Toen hem werd gevraagd of spionagevluchten wer den uitgevoerd toen hij plaatsvervangend opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa was, antwoordde hij: „Neen. De NAVO deed het niet en terecht. Geheimhouding Gedurende het vragenuur in het Lager huis werd van Labourzijde opnieuw ge tracht over de kwestie van het gebruik van Britse bases voor spionagevluchten een nader antwoord van de regering los te krijgen. Minister Butler, die Macmil lan verving weigerde evenals de minister van Luchtvaart de dag tevoren, er op in te gaan, hetgeen instemming op de Con servatieve banken vond. Toen iemand vroeg of Butler wilde ontkennen dat ver kenningsvluchten worden uitgevoerd van Amerikaanse bases aan de Britse oost kust antwoordde Butler dat hij dit noch kon bevestigen, noch ontkennen. Temid den van luide Conservatieve toejuichingen stelde een Tory de vi-aag of de minister de verzekering wilde geven dat men het werk van de inlichtingendiensten niet zal beperken ter wille van communistische meelopers. Butler antwoordde niet. MOSKOU (AFP) Het Russische pers bureau Tass meldt dat het centrale comité van de Russische communistische partij op 13 juli te Moskou bijeen zal komen om na te gaan op welke wijze uitvoering is ge geven aan de op het 21ste partijcongres dat in februari 1959 werd gehouden ge nomen besluiten betreffende de ontwikke ling van de Russische industrie en het vervoerswezen. Ook zal worden gesproken over de toepassing in de industrie van nieuwe vindingen op wetenschappelijk en technisch gebied. Volgens Tass zullen het centrale comité verscheidene rapporten over deze problemen bereiken. We hadden die avond bezoek van twee dames, aanhangsters van een secte met, naar mijn smaak, ietwat nevelige ideeën. Deze neveligheid bleek evenwel geen be letsel voor het scherpomlijnd formuleren van meningen over velerhande zaken. Wat mij vooral imponeerde was de door de bezoeksters met nadruk geuite verklaring dat zij, steunende op hun wereldbeschou wing, onmogelijk ziek konden worden. Bei der verschijning getuigde inderdaad van de bloei ener stoere jeugd, zij het een tweede jeugd, want de kinderschoenen moesten zij reeds geruime tijd gelden hebben afgedankt. Ondanks hun stoerheid en het feit dat zij tamelijk dichtbij woonden, bracht ik hen aan het eind van de avond naar huis. Er stond namelijk een stevige storm en ik achtte mij aan mijn mannelijke eer verplicht, hun mijn geleide aan te bieden, hetgeen zij niet afsloegen. Aan iedere arm het gewicht ener ruimschoots volwassen vrouw torsend en daarenboven met borst en schouders induwend tegen de aan waaiende luchtmassa's, kreeg ik de gele genheid mijn geldingsdrang tot op de bo dem te bevredigen. Als extra beloning viel mij de uitnodi ging ten deel een ogenblik binnen te ko men, om een bijzonder mooie plaat te ho ren afdraaien, waarover zij die avond had den gesproken. De plaat was werkelijk mooi en het laaien van de storm om het huis accentxieerde nog de innerlijke stilte van de muziek. Zo waren wij dan allen in eenzelfde harmonie badende wezens ge worden die elkander over sectarische grenzen héén de hand reikten. Zulk een geestelijke gemeenschap be hoeft materiële contacten niet uit te slui ten, begunstigt deze zelfs menigmaal, en zo kon het gebeuren dat wij op een gevor derd uur gedrieën een kleinigheid tot ons namen. Het waren dunne boterhammetjes, besmeerd met een pasta die ik niet nauw keurig kon definiëren, maar die mij aller aangenaamst in de mond lag. Dat dit alles met een gezonde slaap moest worden bekroond, ligt voor de hand. Edoch, onze bezoeksters bleef deze bekro ning onthouden. De volgende morgen ver voegde ik mij aan hun deur om een ver geten sjaaltje af te geven. Na herhaald bellen en kloppen werd de deur op een schichtige kier geopend en kreeg ik het gelaat van een der bewoonsters te zien, grauw en ontdaan. Onmiddellijk bereikte mij het dringende verzoek de dokter te alarmeren, daar zij zich beiden ellendig voelden. Ik repte niet van hun principes inzake gezondheid, maar mij wel naar het huis van de geneesheer, wiens kunde erin slaagde de patiënten na een paar dagen weer op de been te brengen. Zij hadden volgens de diagnose een kleine voedsel vergiftiging opgelopen. Het vergif moest hebben geschuild in de pasta die mij, on principiële geest, kennelijk had willen sparen. Ik heb de dames, in hun stoerheid her steld, nog enige malen ontmoet, maar het netelig gev:orden onderwerp van ziekte en gezondheid is tussen ons niet meer ter sprake gekomen. M. Mok Advertentie Een medewerker van Norstad heeft in München meegedeeld, dat in het zieken huis nu een provisorisch hoofdkwartier is ingericht, waardoor Norstad in de gele genheid is zo nodig beslissingen te nemen. Er is een speciale telefoonlijn met het j hoofdkwartier in Parijs en zo nodig zullen er speciale vliegtuigen van München naar Parijs gaan. Generaal Norstad voelt zich j uitstekend, aldus de medewerker en gaat goed vooruit. Mevrouw Norstad is al naar Parijs teruggekeerd. EïVERWIJK Kruisstraat 25 HAARLEM Haarlem ZAANDAM Tel. 12921 Wegblijven. De kapitein van een Grieks schip heeft in Corinte meegedeeld dat hij op weg naar de Albanese haven Du- razzo van een Russisch oorlogsschip op dracht heeft gekregen 12 mijl verwij derd te blijven van het eilandje Saseno voor de Albanese kust. In Athene meent men te weten, dat het eilandje tot een sterke Russische duikbootbasis is ge maakt. Brief. Onderzoek heeft aangetoond, dat de papyrusrollen, die vorige maand in een moeilijk toegankelijke grot in het Ro de-Zeegebied werden gevonden, brieven zijn van Simon Bar Kochba, die in de tweede eeuw na Christus een Joodse opstand tegen de Romeinen heeft ge leid, aan twee van zijn onderbevelheb bers. Dit heeft de Israëlische archeo loog dr. Jadin meegedeeld. Toeloop. Oostenrijk heeft de komende maanden druk hoog bezoek te verwach ten. Op 16 mei zal de Sjah van Perzië op het nieuwe vliegveld Wenen-Schwe- chat aankomen. De vorstelijke aparte- menten van Hotel Imperial in Wenen zullen verder binnenkort ook ko ning Gustaaf Adolf van Zweden en ko ning Boudewijn van België herbergen. Op 30 juni wordt de Russische pre mier Kroesjtsjev in Wenen verwacht. Bemiddeld. De omvang van het „Oosten rijkse geneesmiddelenboek" is sedert 1938 van 300 tot 1500 pagina's toegeno men, aldus een mededeling op de Oos tenrijkse apothekersdag. Wolven. Het Indische blad „Hindustan Times" meldde donderdag dat er in de afgelopen weken in twee dorpen bij Raipoer in de staat Madhya Pradesj 35 kinderen door wolven zijn gedood. Niet te geloven. De Amerikaanse senator Fulbright, voorzitter van de senaatcom missie voor buitenlandse aangelegenhe den, is voor een bezoek van vijf dagen in Cairo aangekomen, aldus heeft Ra dio-Cairo meegedeeld. Fulbright zei niet te geloven dat de kwestie van de vaart door het Suez-kanaal tot op lossing zou kunnen worden gebracht door voorwaarden te stellen aan de Amerikaanse buitenlandse hulp. Massabetogingen. Volgens het communis tische persbureau „Nieuw China" zijn reeds sedert drie dagen in China mas sabetogingen gehouden, waarbij „het vertrek van de Amerikaanse imperia listen uit Japan, Zuid-Korea, Taiwan (Formosa) en Turkije" wordt geëist. De voornaamste betogingen waren in de stad Sjenyang en de provincies Sjan- si en Sjantoeng. Wit en zwart. Een dertigjarige blanke, Clement A. Baker, is in Austin, Texas, veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf wegens poging tot aanranding van een negermeisje. De broer van het meisje, de 21-jarige Sammy Holmes, werd op 15 juni veroordeeld tot de elektrische stoel wegens het aanranden en slaan van een blanke vrouw. Doodvonnissen. In het 26 april voor de permanente militaire rechtbank te Athene begonnen proces tegen 42 Griek se communisten, die van spionage be schuldigd worden, heeft de procureur des konings de doodstraf geëist voor de postambtenaar Harilaos Florakis, de typograaf Demetre Dallas, de advocaat Georges Koutroukis, de student Kyria- kos Tsakiris en de grondbezitter Con- stantin Louies. Ontbinding. De liberale partij, die in Zuid-Korea acht jaar lang onder Syn- gham Rhee aan het bewind is geweest, heeft besloten tot ontbinding over te gaan, nu de poging tot reorganisatie is mislukt. Een twaalftal partijleiders is in arrest of voortvluchtig. HAVANA (UPI) Te Havana wordt vernomen, dat een Amerikaanse vlieger getracht heeft met zijn toestel drie per sonen die uit Cuba poogden te ontsnappen, in de nabijheid van de Cubaanse hoofdstad op te pikken. De Cubaanse politie was ech ter op de hoogte en beschoot het vliegtuig. De piloot, Matthew Edward Duke, oud 42 jaar, werd gedood. Tussen Baracoa en Mariel, enigszins ten westen van Havana, werd het Amerikaanse vliegtuig opgemerkt door de bemanning van een patrouillerende radio-auto van de politie. Toen de piloot zijn toestel nabij het dorp Jaimanitas aan de grond zette opende de politie het vuur. Over de drie Cubanen, die door Duke zouden worden afgehaald wordt slechts meegedeeld dat zij „de revolutionaire rechtspleging wilden ontvluchten". Te Washington is van regeringszijde meegedeeld, dat met spoed een onderzoek zal worden ingesteld naar de aanwezigheid van het Amerikaanse sportvliegtuig in Cuba.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3