Kroesjtsjev komt morgen al in Parijs aan Op en om het Binnenhof Nylon Damesmantels Belgische invoer in Nederland blijft in verhouding achter SANDAAL Belgische Kamer aanvaardt Benelux-Unie-ver dr ag Belgische minister gaf college in Europese belastingpolitiek Communisten maken winst in N.-Guinea- geschil Uitgewezen Russen nu pas uit Zurich vertrokken PRINS ALY KHAN OMGEKOMEN IN PARIJS BIJ EEN AUTO-ONGELUK Vervroegde komst dreigt westelijke plannen in de war te sturen Eenvormigheid van structuur belangrijker dan gelijke tarieven Hatta in VS. ƒ49.75 Maximumsnelheid tijdens de pinksterdagen in Engeland Waarschuwende woorden in Wassenaar: Scherp protest van de Russische ambassadeur Maar vooral het landbouwvraagstuk blijft Westduitse hoofdredacteur verdacht van ontucht I.V.V.V. vraagt onderzoek naar dwangarbeid in Zuid-Afrika Examens VRIJDAG 13 MEI 1960 (Van onze correspondent in Parijs) Bij het ernstige diplomatieke incident waarvan het neergeschoten Amerikaanse spionagcvliegtuig boven de Sovjet-Unie de oorzaak is, heeft zich sinds gisteren een tweede feit gevoegd waardoor de confe rentie aan de top, die maandag in Parijs begint, in een veel ongunstiger daglicht wordt geplaatst. Premier Kroesjtsjev heeft, zonder opgave van reden, zijn komst naar de Franse hoofdstad plotseling met 24 uur vervroegd en in plaats van zondagmorgen zal hij nu al morgenoch tend op het vliegveld van Orly aankomen. De Russische premier komt, alsof hij het er om gedaan heeft, dan bijna op de mi nuut af nauwkeurig cp hetzelfde uur en de zelfde plaats aan als bondskanselier Aden auer en de Franse autoriteiten hebben in Orly in der haast al een omslachtig scena rio moeten ontwerpen met het doel te voorkomen dat beide staatslieden, tussenwie nooit een ontmoeting heeft plaatsgehad en die politiek en menselijk maar weinig met elkaar op hebben elkaar tegen het lijf zouden kunnen lopen. Afgezien van zo'n fysieke ontmoeting die men dus wel liever vermijden wil, werpt de vervroegde komst van Kroesj tsjev die Frankrijk juist zes weken gele den verliet ook andere netelige diploma tieke problemen op. Al weken geleden waren de drie westelijke mogendheden overeengekomen dat het gewenst was voor de beslissende ontmoeting met, Rus land aan de top de strategisch-politieke plannen inzake de toekomst van Berlijn, en van Duitsland in het algemeen, eerst nog eens met Adenauer te bekijken. En met die bedoeling had de hoogbejaarde Duitse staatsman zich graag bereid ver klaard dit weekeinde in Parijs door te brengen. Onderonsje Men vraagt zich in diplomatieke krin gen hier nu al af of als repliek op dit westerse onderonsje met de kanselier van Bonn. de heer Kroesjtsjev eveneens in Parijs niet een apartje met zijn Duitsers, de heren Ulbricht en-of Grotewohl, zal willen beleggen. Het zou dan wel eens moeilijk kunnen zijn een weigering van zo'n „oostelijke" samenkomst op Franse bodem met de traditionele eisen van di plomatieke gastvrijheid te verenigen. Doch ook wanneer Kroesjtsjev met zijn uitdagende humor niet zo ver zou gaan, dan blijft zijn vervroegde aanwezigheid vanaf zaterdag in Parijs een element dat van grote en mogelijk zeer onaangename verrassing zwanger kan gaan. Het is al lerminst uitgesloten dat Kroesjtsjev het verlangen kenbaar zal maken zondag on der acht, zes of vier ogen alvast een ge nerale repetitie voor de grote voorstellin gen van volgende week te houden. Een beleefdheidsbezoek aan president De Gaul le ligt bijna in de lijn der verwachtingen. En een intiem gesprek met Eisenhower, eventueel onder het motief de geschillen over de zaak-Powers bij te leggen, voor het gordijn officieel getrokken wordt, is evenmin uitgesloten. Men kan het over het algemeen gerust aan de fantasie van de heer Kroesjtsjev overlaten om een re den of een voorwendsel te vinden waar door de westerse plannen onderling de punten eerst nog eens op de i's te plaat sen weer eens zouden worden doorkruist. Geheimhouding Nog een andere kwestie waaraan de Fransen in het bijzonder groot gewicht hechten baart momenteel in Parijs wel enige zorgen. De Gaulle heeft er bij zijn verschillende voorbesprekingen met Mac- millan, Kroesjtsjev en Eisenhower steeds de nadruk op gelegd dat in het diploma tieke verkeer de discretie en de zwijg plicht weer hoognodig in ere moesten worden hersteld wilde men werkelijk tot resultaten komen. Aan. de Quay D'Orsay meende men tot voor enkele dagen ook wel te mogen veronderstellen dat deze voorwaarde voor een succesvol beraad aan de top door alle andere partijen even eens was aanvaard en onderschreven. Bij zijn bezoek aan Frankrijk had trouwens ook Kroesjtsjev zich steeds voorbeeldig aan die gouden regel van de klassieke di plomatie gehouden, door over zijn bespre kingen met. De Gaulle nooit een woord los te laten. Propaganda Nadat hij, naar aanleiding van het vliég- tuigincident, al uit een heel ander vaatje ging tappen ziet het er nu naar uit dat Kroesjtsjev ook in Parijs de publieke opi nie zoveel mogelijk voor zijn standpunt en stellingen wil trachten te mobiliseren. Hij heeft al aanspraak gemaakt op een nieuw en persoonlijk gebruik van de Franse ra dio en televisie, terwijl de herinneringen aan zijn laatste optreden waarbij zoveel misplaatste propaganda werd geloosd, hier nog allerminst vergeten is. En ook andere tekenen wijzen er op dat Kroesj tsjev zijn historisch treffen met de weste lijke topleiders in Parijs vooral als een groot spektakelspel met persoonlijke en propagandistische doelstellingen zou wil len ensceneren en exploiteren. Het kan WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse Democratische congreslid Clement J. Zablocki heeft vandaag in Washington gezegd, dat de vroegere Indonesische vi ce-president Mohammed Hatta hem als zijn mening had gegeven, dat de commu nisten van het geschil tussen Indonesië en Nederland over het bezit van Nieuw-Gui- nea „profijt trekken." „Hatta is van gevoelen dat deze com munistische exploitatie in de eerste plaats is gebaseerd op het feit, dat de Verenig de Staten onder druk een standpunt in de kwestie hebben moeten innemen," aldus Zablocki. Zablocki beschreef Hatta als een „zeer oprecht en uiters intelligent leider." Hij zei, dat Hatta in de zaak Nieuw Guinea achter zijn regering staat, hoewel hij zich om andere redenen van deze heeft gedis- tanciëerd en geen officiële functie be kleedt. echter, puntje bij paaltje gekomen, nog wel meevallen. De plotselinge „volte fa ce" naar de goede van de Russen in het diplomatieke steekspel. Maar op dit ogen blik moet men helaas toch wel erkennen dat de vooruitzichten op een vruchtbaar gesprek aan de top er sinds de laatste dagen beslist niet gunstiger op geworden zijn. LONDEN (Reuter). Kroetsjtsjev heeft een voorstel van de westelijke leiders om de besprekingen op de topconferentie ge heim te houden half aanvaard, zo verluidt in Londen. Het Westen heeft het voorstel gedaan om de kans van slagen te vergro ten. Het vreest dat de discussie snel in een propagandaslag zal ontaarden als het be sprokene gepubliceerd wordt. Diplomatieke waarnemers geloven echter, dat veel van het besprokene toch wel zal uitlekken. Kroetsjtsjev stelde dat het begin van de conferentie geheim zou kunnen zijn. maar hij behield zich het recht voor openbaar heid aan de besprekingen te geven indien hem dit noodzakelijk lijkt. BERLIJN (Reuter). Het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Frankrijk visa gevraagd voor leden van een delegatie van waarnemers op de top conferentie. Advertentie IN DIVERSE KLEUREN Ook voor sportieve kleding (Van onze correspondent in Londen) Gezien het grote aantal verkeersonge lukken gedurende Pasen heeft Ernest Mar- ples, de Britse minister van Transport, besloten gedurende de pinksterperiode op een aantal hoofdwegen in Groot-Brittan- nië de maximale snelheid, wanneer deze onbegrensd was. op tachtig kilometer per uur vast te stellen. De lagere maximale snelheden op andere wegen zullen worden gehandhaafd. (Van onze Haagse redacteur) In 1950 is de uitvoer vata de Belgisch- Luxemburgse Economische Unie (BLEU) naar Nederland met elf percent gestegen tot 36,2 miljard Belgische frank of 2247 miljoen gulden. Daarmee is het cijfer van het topjaar voor de recessie van 1958 vrij wel weer bereikt. Toch bleek de voorzitter van de Bel gisch-Luxemburgse Kamer van Koophan del voor Nederland, de heer F. Vogels, op de donderdagmiddag ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Kamer te Wasse naar gehouden jaarvergadering over deze ontwikkeling niet onverdeeld tevreden. Immers: West-Duitsland heeft zijn voor sprong op de Nederlandse markt nog ver groot en België zal alle zeilen moeten bij zetten om een goede tweede te blijven. Ten onrechte meent men vaak, dat de Neder landse markt reeds verzadigd is en richt men zich op de vergroting van andere af zetgebieden. zoals West-Duitsland en de Verenigde Staten van Noord-Amerika. De heer Vogels wees ook op de groeiende positie van Frankrijk in de Nederlandse invoer. Frankrijk boekte immers in 1959 va«n alle landen de grootste toeneming van de import in Nederland, namelijk veertig percent, hetgeen vooral voor rekening van de auto-industrie koml. De voorzitter van de Belgisch-Luxem burgse Kamer van Koophandel gaf als zijn mening te kennen, dat het verzadigings punt in Nederland door de groeiende be volking, industrialisatie, verstedelijking en koopkracht nog lang niet in zicht is. Als lichtpunten noemde de spreker het toenemend aantal Belgische verkoopkan toren in Nederland en de voortdurende groei van de Belgische kolonie. Maar men zal veel meer aan publiciteit moeten doen en de Belgische produkten aan de Neder landse marktgewoonten dienen aan te pas sen. Voor alles zal het Belgische bedrijfs leven zich meer dienen te richten op op lange termijn te .verkrijgen duurzame re sultaten dan op het direct, maar tijdelijk gewin. Advertentie al die duizenden tevre den relaties van CEN TRA'S warenhuis. Breng ook een bezoek aan onze afdelingen Dames- en Herenmode, Radio en T.V., Rijwielen, Electr. apparaten, Meu belen, Bedden en Tapij ten enz. Reeds vanaf ƒ3.per week kunt u het kopen bij: Kennemerp!. 1 Tei. 19573 - Haarlem (Grote witte geb., achter N.S. «lat.) ZüRICH (UPI) Met bloemen in de hand en vrolijk wuivend naar een groep je kennissen zijn donderdag de twee uit Zwitserland uitgewezen Russische functio narissen met hun familieleden uit Zürich vertrokken. Zij werden dinsdag in Zürich gearresteerd bij een poging een ontmoe ting te hebben met een agent. Op de passagierslijst stonden slechts hun ach ternamen: Modin en Frolov. Tijdens hun vertrek deelde het Zwitser se ministerie van Buitenlandse Zaken mee dat de Russische ambassadeur in Zwitser land, Nikolay Korioekine, woensdag, vlak na zijn terugkeer uit Moskou mondeling fel tegen de uitwijzing geprotesteerd heeft. De ambassade verklaarde dat de uitwij zing een uitdaging is. Voorts werd mee gedeeld, dat de ambassadeur gevraagd had de beide arrestanten te mogen bezoe ken, hetgeen geweigerd werd. Advertentie met voetbed, in bruin tuigleer 22/35 18.90 36/40 19.90 32/35 18.90 (Van onze correspondent in Parijs) Prins Aly Khan is gisteravond na een botsing tussen zijn grijze Lancia en een Simca Aronde, die door een Belg werd bestuurd, in Saint-Club bij Parijs om het leven gekomen. Hij stierf nog geen uur na het ongeluk in de lift, die hem in het Maarschalk Foch-ziekenhuis naar de ope ratiekamer voerde. Zijn vriendin, de ver maarde ex-mannequin van het modehuis Fath, Bettina Graziani, die naast de prins zat, die chauffeerde, heeft slechts enkele ongevaarlijke verwondingen in het gelaat opgelopen. De chauffeur, die achterin was gezeten, is geheel ongedeerd gebleven. Van de sportwagen is slechts een hoop in elkaar gedeukt en gedraaid „chroom en ijzer" overgebleven. De politie wenst nog geen enkel ant woord op de schuldvraag te geven. De twee wagens moeten in de bocht tegen el kaar gebotst zijn. Dat de prins, volgens zijn gewoonte, wel weer met een duivel se snelheid moet hebben gereden, valt ook voor een leek echter uit de ruïne van zijn auto zonder veel moeite op te maken. Aly Khan was 48 jaar en de zoon van wijlen de Agha Khan, die als oosters vorst en de incarnatie van Allah over miljoe nen Ismaïlieten regeerde, die hem als beloning of belasting jaarlijks in edel me taal zijn (aanzienlijke) gewicht uitbetaal den. Eer de Agha Khan enkele jaren ge len overleed, had hij al bekendgemaakt, dat niet zijn zoon Aly, doch zijn kleinzoon Karim hem als geestelijk en wereldlijk leider over zijn geloofsgenoten zou opvol gen. Sinds enkele jaren oefende Aly de functie uit van vertegenwoordiger van Pakistan bij de UNO. Hij zou deze post eerstdaags juist verwisselen met die van ambassadeur in Buenos Aires. Meer dan door zijn diplomatieke ver diensten heeft Aly Khan echter bekendheid verworven vanwege zijn kostbare paar denstallen bij Longchamps en zijn nogal roezig liefdeleven. Na een eerste huwelijk met de Engelse Joan Yarde-Buller Guin- nes, trouwde hij de Amerikaanse filmster Rita Hayworth, die hem een dochtertje De Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers keurde donderdagmiddag na een bespreking van nauwelijks vier uur het verdrag voor de Economische Benelux Unie met 123 tegen 11 stemmen bij 3 ont houdingen goed. Tegen stemden 10 leden van de landbouwfractie van de Christelijke Volkspartij en een communist. Twee C.V.P.-ers en een liberaal onthielden zich van stemming. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, heeft gisteren in de Belgi sche Kamer van Volksvertegenwoordigers aangedrongen op de aanvaarding van de Economische Benelux-Unie. Minister Wigny betoogde in zijn rede, dat de E.E.G. geen reden is om de Bene- lux-samenwerking niet te aanvaarden. In economisch opzicht en wat de buitenland se politiek betreft is de Benelux verder dan de E.E.G. zo zei hij, en bovendien zullen de drie landen alleen indien zij ge zamenlijk optreden een krachtige stem kunnen laten horen in de Gemeenschap te gen de „grote drie" daarin: Frankrijk, Duitsland en Italië. Over de buitenlandse politiek zei Wigny, dat daarin een „Benelux-gedachte" is ge creëerd. De culturele samenwerking tus sen de landen noemde de minister niet al leen belangrijk voor het Vlaamse, maar ook voor het Waalse deel van het Belgi sche volk. Drie vraagstukken noemde minister Een verkeerde brief Na afloop van het debat van dinsdag middag in de Tweede Kamer, dat tot uit gangspunt had de op 26 april jl. door de minister van Defensie aan de voorzitters der beide Kamers gezonden brief inzake de beveiliging van Nederlands Nieuw- Guinea, moet minister Visser toch wél beseft hebben dat vorm en inhoud van dat epistel, op 'zichzelf reeds, geen succes waren geweest. Immers, niet alleen de aanvoerder van de grootste oppositiegroep, mr. Burger (P. v.d. A.), maar eveneens oud-staatssecretaris vice-admiraal Moor man, die bij deze gelegenheid als woord voerder van de K.V.P. optrad, en verder ook nog enigermate de heer Tilanus (C.H.) hebben kenbaar gemaakt dat de brief in kwestie, uit een oogpunt van wijs beleid, niet bepaald gelukkig te achten viel. Trouwens, minister Visser is zelf met vrijwel niets anders bezig geweest dan met pogingen om „misverstanden", juist mede tengevolge van het epistel in kwes tie ontstaan, weg te nemen. Wie gemeend mochten hebben, dat er plots bijzonder dreigende gevaren waren opgekomen, met betrekking tot aantasting van genoemd Nederlands gebiedsdeel door Indonesië, werden thans uit de droom geholpen. Het ging uitsluitend om „een in wezen zeer eenvoudige zaak", om een „bescheiden aanpassing" van noodzakelijke maatrege len ter beveiliging van Nieuw-Guinea. En ter verklaring van de aanhef van het epistel, die nogal wat opzien veroorzaakt had omdat daarin gewag werd gemaakt van „agressieve elementen in het Indone sische buitenlands beleid" stalde minister Visser een bonte reeks van Indonesische uitlatingen, daterende van de jongste drie jaai% uit. Nog daargelaten dat die gege vens op weinig indrukwekkende wijze over het voetlicht werden gebracht, bevestig de de inhoud ervan dat er van een nieuwe dreigende wending geen sprake was, zoals dan ook staatssecretaris Bot aan de New York Times had verklaard. De noodzaak om. dan nog zonder ver dere toelichting, het epistel met de zoëven vermelde woorden te doen aanvangen, bleef begrijpelijkerwijze geheel en al on verklaard. Dit kon overigens haast niet anders, want nog vóórdat de inhoud van het schrijven van 26 april geopenbaard werd, had men (e bevoegder plaatse al ingezien dat die zin maar beter geschrapt had kunnen worden! De brief was echter de deur al uit. Nu ware het een koud kunstje geweest om fluks de Kamervoor zitters telefonisch te laten weten, dat zij de brief als nog niet ontvangen moesten beschouwen en dat hen weldra een ver beterde uitgave zou bereiken. Jammer ge noeg is die weg niet bewandeld. Een nog verkeerder communiqué Inmiddels was vanwege Defensie hals over kop bevorderd, dat het aan de Ka mervoorzitters geschrevene geopenbaard werd. Dit door middel van een communi qué dat door de Rijksvoorlichtingsdienst de wereld ingezonden werd. Waarom dat moest en waarom dit alles bovendien zo overhaast moest gebeuren, is ook alweer een raadsel. Toen er aan de brief gedok terd werd. was het geenszins de bedoe ling dat die meteen gepubliceerd zou wor den. Voor zover valt na te gaan, heeft het ministerie van Defensie dit op eigen houtje bewerkstelligd. Onder meer met het gevolg, dat verschillende leden van het kabinet zich aldus voor een, door hen waarlijk niet gewaardeerd, voldongen feit geplaatst hebben gezien. Kamercommissies gepasseerd Het ware natuurlijk heel wat verstandi ger geweest indien men van regeringszij de, zodra in het kabinet in beginsel beslo ten was op bescheiden schaal iets meer te gaan doen voor beveiliging van Nieuw- Guinea, deze aangelegenheid eerst eens rustig in een bijeenkomst met de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken en met de vaste commissie voor Defensie besproken had. Mèt mr. Burger maakten zich de heren Moorman en Tilanus sterk, dat er dan bij het inlichten van de Ka mers in haar geheel geen brokken ge maakt zouden zijn. Ongetwijfeld kan men onmogelijk in alle stilte militaire versterkingen naar ginds zenden. Geen redelijk mens heeft dat ver langd of zou zo iets verlangen. Maar welk nut er in kon zitten om niet alleen die staten, die Nederland minder vriendelijk gezind zijn, gelegenheid te verschaffen de schijn te wekken alsof men in Den Haag een militaire onderneming op grote schaal ging ondernemen, doch om ook elders de indruk te doen post vatten dat er toch bepaald iet bedenkelijks aan het handje was, dat is tot dusverre allesbehalve dui delijk geworden. Nut van het Kamerdebat Enfin, één troost is er. Te weten, dat tenminste de naar aanleiding van brief en communiqué gevoerde parlementaire be raadslagingen nu wel de gewenste klaar heid hebben verschaft. Men weet thans, dat Nederland waarlijk niets anders beoogt dan op bescheiden wijze het zijne te doen met het oog op beveiliging, naar beste vermogen, van Nieuw-Guinea. Let wel, naar beste vermogen. Want er is meteen door de minister van Defensie nog eens zeer nadrukkelijk verklaard, dat wij drom mels goed weten, allerminst in ons eentje in staat te zijn om dat gebied tegen een buitenlandse mogendheid afdoende te ver dedigen. Minister Visser onderstreepte te vens, dat wij in een dergelijk geval op daadwerkelijke bijstand van onze bondge noten, dus b.v. van de Verenigde Staten, zullen kunnen rekenen. Natuurlijk blijft het Nederlands plicht daarin had de minis ter schoon gelijk van zijn kant zijn bescheiden aandeel voor de beveiliging bij te dragen. Het kan zeker geen kwaad, dat het zo even vermelde nu ook nog eens dankzij het jongste parlementaire debat, op de voorgrond is geplaatst. Mede om die re den leverde dit debat nut. op. En ten slotte kan het voorts nog het nut hebben, dat in den vervolge sommige heren in Den Haag een beetje meer bedachtzaamheid aan de dag zullen leggen wanneer het gaat om aangelegenheden die, wel beschouwd, uiteindelijk niet alleen de minister van Defensie aangaan. De hierziening van het B.W. Terwijl de Tweede Kamer zich met de hier geschetste perikelen had bezig te hou den, kon onze Senaat zijn krachten geven aan de behandeling van een onderwerp van wel bijzonder vreedzame aard. Na een discussie, die bovenal gehouden is omdat men de aanneming van het nieuwe twee de boek van het Burgerlijk Wetboek een te belangrijk ogenblik in onze wetgevende geschiedenis vond om een volstrekt stilzwij gen te bewaren, ging deze herziening er met algemene stemmen door. Minister Beerman is het hierbij niet moeilijk ge maakt. Daarvoor bestond ook geen aanlei ding en voor zover er zich nog min of meer lastige problemen voordeden, be schikte hij over de uitermate deskundige bijstand van de regeringscommissaris prof. Drion. tDr. E. van Raalte 4$T Wigny vervolgens in de Benelux-samen- werking: de landbouw, de waterwegen in het algemeen en de Schelde-Rijn-verbin- ding in het bijzonder. Wat de landbouw betreft herinnerde de minister aan het Belgische standpunt, dat liberalisatie vooraf dient te gaan aan har monisatie. „Wij willen naar een vrije markt, maar alleen op basis van gelijke concurrentie-voorwaarden en een gelijkge richt beleid". Wat de waterwegenkwestie betreft bestaat goede hoop op een oplos sing. Een tekortkoming noemde de Belgische minister tenslotte nog de institutionele zij de van de Benelux. Om de achterstand dit gebied in te halen is o.a. besloten, dat de ministers elkaar elke twee maanden zullen ontmoeten. Het debat over het verdrag concentreer de zich vooral op de landbouwvraagstuk ken. De Belgische minister van Buiten landse Handel, Van Offelen, verklaarde nogmaals in antwoord op vragen van Kamerleden, dat harmonisatie de liberali satie van de landbouw in de Benelux voor af dient te gaan en zei, dat de overgangs periode, die voor de harmonisatie van de landbouw in het verdrag is bepaald en die vijf jaar duurt, zal kunnen worden over schreden. Jashmin schonk. Na zijn tweede scheiding is er lange tijd ernstig sprake geweest van een derde huwelijk met de actrice Gene Tierney, doch de laatste jaren scheen Aly Khan het geluk te hebben ge vonden bij de schone Bettina, met wie hij echter nooit officieel getrouwd is. Op de grote premières en bij de mondaine cock tails in Parijs, en vooral ook bij de paar denrennen van Longchamps en Deauville, zal Aly Khan worden gemist. Hij behoor de tot de aanzienlijke leden van „tout Paris". Hij studeerde eerst in Deauville in Frankrijk en na de scheiding van zijn ouders in Engeland tot 1935. In 1939 nam Aly Khan dienst in het Franse Vreemde lingenlegioen en in 1940 werd hij adjudant van generaal Weygand. Kort hierna ging hij in Britse krijgsdienst. Uit Aly Khans eerste huwelijk, met Joan Barbara, de oudste dochter van de derde baron van Churston, werden twee zoons geboren: Karim, de tegenwoordige Aga Khan en prins Amyn. Dit huwelijk werd na dertien jaar, in 1946, ontbonden. (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse journalistiek heeft de arrestatie van twee Münchense journalis ten veel opzien gebaard. Het zijn de hoofd redacteur en tegelijk een der uitgevers van het grote landelijke dagblad „Süd- deutsche Zeitung", Werner Friedmann, en de redacteur van dit blad Siegfried Som- mer. Beiden worden verdacht van zeden delicten, aldus de persdienst van het Beier se ministerie van Justitie te München. Op de kamer van de vrijgezel Sommer, die verdacht wordt van koppelarij, zou zijn hoofdredacteur met minderjarige meisjes ontucht hebben bedreven. Men verwacht verdere arrestaties in de Beierse hoofdstad. De redactie van de „Süddeutsche Zeitung" heeft verklaard niet in staat te zijn een oordeel over dit geval te geven, daar het openbaar minis terie en de Münchense politie nadere in formaties over de arrestatie weigeren te geven. De „Süddeutsche Zeitung" heeft onge veer een kwart miljoen abonnees. Zij geldt als een uiterst serieus landelijk dagblad dat een onafhankelijke toon weet te hand haven en uitmunt door voortreffelijk com mentaar en uitstekende grote reportages. BRUSSEL (Reuter) De secretaris generaal van het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen, Oldenbroek, heeft het Internationale Arbeidsbureau verzocht, een onderzoek in te stellen naar gevallen van „dwangarbeid" in Zuid- Afrika. Oldenbroek heeft het verzoek vergezeld doen gaan van uitvoerige gegevens, geba seerd op een rapport, dat door een ver tegenwoordiger van het I.V.V.V., die on langs Zuid-Afrika heeft bezocht, is opge steld. Volgens deze gegevens zijn er twee soorten dwangarbeid in Zuid-Afrika: te werkstelling van tot gevangenisstraf ver oordeelde negers in landbouwbedrijven en „vrijwillige" arbeid van negers, die kleine overtredingen hebben begaan, in dezelfde bedrijven. Voorts zouden zich, aldus de ge gevens, gevallen voorgedaan hebben, dat Zuidafrikaanse boeren negerarbeiders hebben gedood en hiervoor niet vervolgd zijn. (Van onze Haagse redacteur) Ter gelegenheid van de lustrumverga dering van de Belgisch-Luxemburgse Ka mer van Koophandel voor Nederland heeft de Belgische minister van Financiën, J. van Houtte donderdagmiddag te Wasse naar gesproken over de fiscale proble men van de Euromarkt. Zijn betoog werd onder meer aangehoord door zijn Neder landse ambtgenoot, prof. dr. J. Zijlstra, de staatssecretaris van Financiën, dr. W. H. van den Berge, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, en de Belgische ambassadeur, F. X. baron Van der Straten Waillet. Minister Van Houtte ging ervan uit, dat de fiscale hinderpalen op de weg naar een economische eenwording betrekkelijk gemakkelijk verwijderd zouden kunnen worden indien zij niet een onderdeel vorm den van de budgettaire politiek van een land. De grote moeilijkheid is, dat de op brengsten van sommige belastingen zo hoog zijn, dat zij ter handhaving van het evenwicht in de begroting niet te compen seren zijn. Daarom is men bij voorbeeld in de Benelux nooit tot een nivellering van de omzetbelasting kunnen komen. In het verdrag van Rome, de grond slag van de Euromarkt, zijn deze proble men zeer realistisch behandeld. Welis waar is de gelijke fiscale behandeling van het eigen produkt en dat uit de partner- landen gebiedend voorgeschreven, maar ten aanzien van de harmonisatie van om zetbelasting, accijnzen en overige indirec te belastingen wordt meer de wenselijk heid voorgeschreven. Niet eenvoudig Minister Van Houtte zette uiteen, dat ook de gelijke fiscale bejegening van het eigen en het partnerprodukt bij de invoer niet zo eenvoudig is. Vaak is het zo, dat door de afschaffing van de invoerrechten het ingevoei'de produkt in een voordeli ger positie komt omdat het binnenlandse fabrikaat onderworpen blijft aan andere heffingen. In dat geval dient op het in gevoerde produkt een vervangende heffing te worden gelegd. Dergelijke maatrege len liggen echter vooral psychologisch niet in de lijn van de algehele vrijmaking van het goederenverkeer in de gemeenschap pelijke markt. Wat het nog moeilijker vraagstuk van de harmonisatie betreft, gaf minister Van Houtte als zijn standpunt, dat het wel slagen van de Europese Economische Ge meenschap niet afhangt van de gelijk schakeling der tarieven in het belasting stelsel, maar wel van een zekere eenvor migheid in de structuur daarvan. De ongelijkheid in de hoogte van een verbruiksbelasting is te vergelijken met die van andere kostprijsbepalende elemen ten. Als men aanvaardt, dat het niet strikt noodzakelijk is dezelfde lonen te bepalen in de verschillende partnerlanden dan is ook een gelijke belastingdruk geen dwin gende noodzaak. Op dit terrein doet zich eerder het ver schijnsel van de „specifieke distorsie" vopr: dat wil zeggen de globale belasting druk is gemiddeld in twee landen wel ge lijk, maar de fiscale druk is anders ver deeld over de diverse produkten en tak ken van economie. Hierdoor vindt fiscale bevoordeling plaats van het ene produkt boven het andere naar gelang deze sprei ding van de belastingdruk gehanteerd wordt om bepaalde vormen van de pro- duktie of takken van de nationale econo mie te bevorderen. Minister Van Houtte bepleitte dan ook een vergelijkend onderzoek naar de fiscale druk op de produktie in de E.E.G. Reeds heeft de Europese Commissie besloten een groep deskundigen met dit subtiele en tijdrovende werk te belasten. Het feit dat de interne belastingheffing een souverein recht der leden van de E.E.G. is en dus een factor van binnenlands politiek beleid maakt deze zaak dubbel moeilijk. Het economisch belang eist echter dat de structuurverschillen niet te scherp mo gen zijn in een gemeenschappelijke markt en zeker niet dat deel van de fiscaliteit dat de vennootschappen en het bedrijfs leven in 't algemeen omvat. Minister Van Houtte besloot met de verzuchting: „Al was het maar om alle gevallen van dubbe le belastingheffing op te lossen. Een resul taat dat wij. zeer tot onze spijt, nog niet volledig hebben kunnen bereiken in de Benelux". Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Over Osteomyelo- reticulose", de heer F. C. Kuipers, geboren te Haarlem, thans wonende te Rotterdam. M

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5