Kroesjtsjev, heden gearriveerd, in bespreking met De Gaulle „Jiicfie B.M.W. CITROEN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Geert top-stemming in Parijs pessimisme bij Amerikanen MO RRIS 'vef'orcw< êutf! Onherstelbare schade dreigt als regeringspolitiek niet verandert Nieuwe conflicten in Kongo jagen blanken onrust aan BAARS f 3.495 Hotel-Restaurant Zomerzorg Vrouw doodgereden op beschermde „zebra" in Haarlem Astmalijders vinden verlichting bij verblijf in gemeentegrot Lenteweer blijft AAN DE VOET VAN DE TOP „Karei Doorman" krijgt tanker mee Koersdaling in eerste kwartaal 500 min. Verkiezingen of bijltjesdag te verwachten? ISAR J. J. v. KOOTEN Twee doden in het verkeer Valkenburg kuuroord? In de krant van heden Zonnige perioden Voorbereiding in Parijs Russische slaapverwekker in de Verenigde Staten Het woord is aan Voorzitter beurs van Johannesburg: Bekijk eerst de kollekties van Sparthuis Centrum Daar hebt u nooit spijt van! Reisindrukken uit T sjechoslowakije Geert Hoogeveen ZONDAGS vers siagroomgebak 74e JAARGANG No 259 ZATERDAG 14 MEI 1960 305e JAARGANG No 107 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Op de „knipperbollen-zebra" aan het Kennemerplein in Haarlem is vrijdagmid dag om tien voor half één de 52-jarige mevrouw A. P. Kossen-Visser uit Amster dam door een bestelauto aangereden en zo zwaar gewond dat zij korte tijd later in het ziekenhuis is overleden. De vrouw stak over van west naar oost. Toen zij halverwege de rijbaan was werd zij aangereden door een bestelauto die van het Frans Halsplein kwam. Waar schijnlijk is het ongeluk ontstaan doordat de bestuurder van de wagen, een 29-jarige chauffeur uit Doorn, niet oplette. Zij is met een schedelbasisfractuur naar het Grote Gasthuis vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. De Verkeerspolitie verzoekt ooggetuigen van het ongeluk zich met haar in verbin ding te stellen (telefoon 02500-15350). Op de betonweg in Harkema-Opeinde is vrijdagavond de op één na jongste van de acht kinderen van de arbeider K. Kooi- stra aldaar, de vierjarige Klasina, aange reden door een personenauto en gedood. Het ongeluk gebeurde toen het meisje plotseling de weg overstak achter langs een stilstaande vrachtauto. De personen auto kon het meisje niet meer ontwijken. In september zal in Valkenburg een we- tenschapelijk onderzoek worden ingesteld naar de geneeskrachtige werking van een verblijf in de gemeentegrot aldaar. Dit on derzoek zal worden verricht onder leidihg van prof. dr. N. G. M. Orie uit Groningen en prof. dr. H. Deenstra uit Utrecht, dooi de gezondheidsorganisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek van de centrale organisatie T.N.O. in Den Haag. De kosten van het onderzoek zullen naar schatting f 20.000.bedragen. Hierin zijn opgenomen de reis- en verblijfkosten voor ongeveer dertig astma-patiënten, afkomstig uit geheel Nederland, die gedurende twee enveertig dagen in Valkenbrug zullen ver blijven. De raad van de gemeente Valken- burg-Houthem heeft het hiervoor benodig de krediet ter beschikking gesteld. De „ontdekking" van de geneeskracht der Valkenburgse grotten is zeer toevallig geweest. Een Antwerpse toeriste, die aan astma leed, bespeurde tijdens een bezoek aan de grotten in 1958 verbetering in haar toestand. Dit was voor haar aanleiding om op eigen gelegenheid een kuur te doen, waarbij zij dertig dagen lang elke dag een uur in de grotten doorbracht. De gunstige resultaten van deze privékuur heeft zij schriftelijk aan het gemeentebestuur van Valkenburg-Houthem ter kennis gebracht. pag Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 5, 11 Kerkelijk Leven4 Filatelie 4 Puzzel 4 T aal-laria 4 Reisindrukken uit Tsjechoslowakije 5 Medische verzorging 6' Uit stad en omgeving6, 7, 9 Films 3, 11 Kunst 8, 9 Agenda van Haarlem en IJmond 9 Kerkdiensten 9 Feuilleton 13 Horen en Zien 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Erbij17 tot 21 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's waarin opgenomen Erbif (Van onze weerkundige medewerker) Ook vrijdagmiddag en -avond kwamen verspreide omveersbuien tot ontiuikkeling maar boven Frankrijk stijgt de hichtdruk al weer zodat het weekend weer redelijk tot mooi voorjaarsweer zal brengen. De wind kan later iets meer naar zuid tot zuidwest draaien en daarbij ivat vochtiger lucht aanvoeren. Onbestendig depressie- weer of belangrijk koudere lucht staat ons voorlopig niet te wachten. Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. Overwegend zwakke wind. Vrij warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) PARIJS, 14 mei. - Het basiskamp aan de voet van de „top" begint vol te lopen: vanochtend omstreeks twaalf uur kwam Kroesjtsjev met zijn gids Gromyko op het Parijse vliegveld aan, om half elf arriveerde bondskan selier Adenauer, die op verzoek van Gromyko op 't Parijse vliegveld Orly wat vervroegde om Kroesjtsjev niet tegen het lijf te lopen. Morgen komen de twee resterende politieke alpinis ten: Eisenhower en Macmillan. Een zwijgzame Herter was gisteren al vooruit gereisd evenals Von Bren- tano. Vandaag arriveerde ook de Britse wegbereider Selwyn Lloyd, resoluut optimist zoals het een pro fessionele verzoener past. De andere helpers, gidsen en dragers: honderden delegatieleden en 3000 reporters van pers, radio en televisie zijn al neer gestreken in een Parijs, dat tot het laatste bed bezet is. Met welke voor bereidingen zullen de staatslieden zich dit weekend bezig houden, alvorens zij maandag aan de beklimming van de top beginnen? Kroesjtsjev zou zondagochtend om half twaalf De Gaulle ontmoeten, president van het gastland en van de conferentie. On derwerp van gesprek: de werkwijze van de conferentie en de mate van haar openbaarheid. De Gaulle zal tevens zeker proberen Kroesjtsjevs gemoedsgesteldheid te peilen. Of Eisenhower voor de conferentie Kroesjtsjev nog zal ontmoeten staat niet vast. Adenauer zou vanmiddag De Gaulle zien, de kanselier voegt zich dan zondag bij de Westelijke Grote Drie om de laatste hand aan de conferentietactiek te leggen. Naast al deze ontmoetingen in het Elysee, het presidentieel paleis, houden Lloyd, Herter, Von Brentano en Couve de Murville vandaag nog een bijeen komst der technici op de Quay d'Orsay. De Russische minister van Defensie, maarschalk Malinovski kwam met Kroesj tsjev mee naar Parijs, alsmede Satizoekov, hoofdredacteur van de „Pravda" en Adz- joebei, hoofdredacteur van de „Izvestia" en schoonzoon van Kroesjtsjev. Zo het resultaat van de conferentie nog volkomen in het duister ligt, daar begint de werkwijze al iets vastere vorm aan te nemen. Maandag zullen openingsspeeches worden gehouden, die de Sovjets gepu bliceerd wensen te zien. Vervolgens zal in principe iedere ochtend in het Elysee een geheime zitting plaatsgrijpen, waar over de woordvoerders slechts uiterst ka rige mededelingen zullen doen. Hoe lang die geheimhouding zal duren staat niet vast, men vreest dat als de conferentie voor de Sovjets onbevredigend verloopt zij al snel openlijk de schuld op hun ge- gesprekspartners zullen gooien. Waaraan de middagen zullen worden besteed weet men nog niet. Het ligt echter enigszins voor de hand, dat de ministers van bui tenlandse zaken, die niet aan alle bijeen komsten van hun chefs zullen deelnemen de taak zullen krijgen 's ochtends bespro ken onderwerpen verder uit te werken. De grote vraag blijft natuurlijk welke onderwerpen men het eerst bij de kop wil nemen. Het Westen wil bij de gemak kelijke beginnen: spelregels voor de co ëxistentie, hulp agn onderontwikkelde ge bieden (een Franse wens) of bij het voor al in Engelse ogen meestbelovende punt: verbod van kernproeven. Maar in dat geval zal De Gaulle als niet-lid van de nucleaire club zich in een zijkamertje terug moeten trekken. Een duidelijke vin gerwijzing voor de oprechtheid van hun wens tot ontspanning zal de Russische keuze van preferente onderwerpen zijn: als zij onmiddellijk het probleem-Berlijn op tafel smijten ziet het er somber uit. Veelbelovender zou een gedachtenwisse- ling over ontwapening zijn. Daar wij de afgelopen weken de gespreks onderwerpen al uitgebreid voor onze le zers behandeld hebben hoeven wij er op dit moment niet meer op in te gaan. Voor de hand liggender is een peiling van de algemene stemming. Men kan moeilijk ver helen, dat die aan de sombere kant is, al houden Fransen en Britten vast aan de hoop, dat Kroesjtsjev tot een zakelijke onderhandeling bereid zal zijn. Maar uiteraard is zorg gewekt door de hardere toon die Kroesjtsjev de laatste weken heeft aangeslagen en door de verslechtering in de Russisch-Amerikaanse betrekkingen waarvan het vliegtuigincident niet alleen een symptoom is. maar door de ongeluk kige Amerikaanse behandeling zelf mede oorzaak van verdere verslechtering is ge worden. Vrijwel alle Amerikaanse crack- commentators, die ik in Parijs sprak ga ven onomwonden toe niet in te zien waar om Eisenhower geen gebruik maakte van de opening die Kroesjtsjev hem bood, een naar diplomatieke gebruiken eervolle uitweg uit de pijnlijke kwestie te accep teren. Ook zij waren van mening dat de Amerikaanse regeringsverklaring, dat Washington spionagevluchten nodig acht, Kroesjtsjev op zijn beurt geen mogelijk heid meer tot een redelijke uitweg bood. (Vervolg op pag 5) In Peking is een massale betoging van een miljoen mensen gehouden tegen het militaire verdrag dat onlangs ge sloten is tussen de Verenigde Staten en Japan. Deze opname van de menigte werd gemaakt op het Tienanmenplein in de communistisch-Chinese hoofdstad Op de eerste verdieping van het presi dentiële paleis te Parijs, het Elysêe, ligt de zaal waar maandag de topcon ferentie begint. Het interieur van de zaal is bekleed met groene zijde. Twee vensters zien uit op het park. en twee op de wintertuin.-Er staan drie tafels in het vertrek dat elf meter lang en tien meter breed is. Voor president Eisenhower, premier Kroesjtsjev, pre sident De Gaidle en premier Macmillen is er een tafel van twee meter middel lijn. Een tafel van drie meter middel lijn loordt gebruikt als hel gezelschap wordt uitgebreid met de ministers van Buitenlandse Zaken en een tafel van drieëneenhalve meter middellijn is be stemd voor vergaderingen met deskun digen (links). Op de foto rechts een toneeltje tijdens de verhuizing in het Elysêe: een canapé wordt naar een lagere verdieping overgebracht. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LElDSESTRAAr (BIJ-KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 253596 NYLON REGENJASSEN 49.75 CHICAGO (UP1). Dr. Meivin Blau- rock, een neuro-psychater uit Suburban Oak Park in de Amerikaanse staat Illinois, heeft als eerste Amerikaan een Russische „slaa.pverwekker" weten te bemachtigen door een beroep op premier Kroesjtsjev. De Russische vinding, een complex van schijven, draden en elektroden, zendt een monotone, trillende golf van de ogen naar het achterhoofd. „Hij veroorzaakt een diepe slaap binnen tien minuten en zorgt ervoor dat de gebruiker in slaap blijft zo lang hij wil", aldus dr. Blaurock. Hij zei het apparaat nog niet te hebben beproefd. „Ik wil eerst enkele deskundigen raadple gen", zei Blaurock. De neuropsychiater zou het toestel willen gebruiken voor patiënten die enige tijd in slaap moeten worden ge houden. Dr. Blaurock gaf de verzekering dat de slaapverwekker geen gevaar voor gewoontevorming oplevert zoals verdoven de middelen. „Integendeel het toestel helpt de gespannen patiënt inslapen zonder zul ke middelen", aldus dr. Blaurock. Josef Einander: Humor is de echo van de blijde bood schap, dat in het licht der eeuwigheid niets werkelijk tragisch is. Volgens informaties uit scheepvaart kringen, zal de „Karei Doorman" op zijn aanstaande reis naar Nieuw-Guinea ver gezeld' worden door een vloottanker. Hierdoor zullen het vliegkampschip en de begeleidende jagers tijdens de reis onaf hankelijk van buitenlandse bunkerstations van brandstof worden voorzien, zodat een eventueel door Indonesië gevraagde boy cot geen zin zal hebben. Het voornemen een vloottanker met het Doorman-smaldeel mee te sturen, wordt van marine-zijde bevestigd noch ontkend'. In het eerste kwartaal van dit jaar is de marktwaarde van de aandelen, die op de effectenbeurs te Johannesburg worden verhandeld, met 501 miljoen pond sterling gedaald. Dit blijkt uit de heden door de beurs gepubliceerde kwartaalstatistieken. De voorzitter van de beurs, A. J. F. Fer- gusson maakte bekend, dat er in de zes weken, die sedert 31 maart zijn verlopen, nog een verdere aanzienlijke daling heeft plaatsgevonden. Naar hij zei, is het buiten twijfel, dat deze ongekende koersdaling hoofdzakelijk is veroorzaakt door de huidi ge toestand in Zuid-Afrika. Hij verklaarde, dat het niet langer mo gelijk is te blijven zwijgen over de gevol gen, die deze toestand heeft voor het par ticuliere bedrijfsleven. De Zuidafrikanen met verantwoordelijkheidsgevoel hebben de afgelopen zes weken hun best gedaan de regering niet in verlegenheid te bren gen en haar tijd te geven om te trachten de spanningen in het land te verminderen en het openbare vertrouwen in Zuid- Afrika zelf en van het buitenland te her stellen, zo zei de voorzitter van de beurs. Fergusson herinnerde er aan, dat de mi nister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw, als plaatsvervanger van de minister-presi dent in de conferentie van het Gemenebest het duidelijk heeft gemaakt, dat er geen wijziging wordt overwogen in de politiek, BRUSSEL (ANP) Bij ongeregeldhe den tijdens de verkiezingscampagne in Belgisch Kongo zijn vrijdag vijf Kongole zen in een randgemeente van Leopoldstad gedood en twaalf gewond. Het bestuur in de Kongolese hoofdstad heeft naar aan leiding van deze incidenten krachtige maatregelen genomen, om rust en orde aan de vooravond van de eerste recht streekse verkiezingen in Kongo, dat op 30 juni onafhankelijk zal worden, te verzeke ren. Er is een uitgaansverbod in verschei dene plaatsen ingesteld tussen acht uur 's avonds en vijf uur 's ochtends. Samen scholingen van meer dan vijf personen zijn verboden en er is een verbod inge steld op het dragen van vuur- en steek wapens, zoals lansen, speren en hakmes sen. De veiligheid van de Europese bevol kingsgroep in Kongo het aantal Belgen bedraagt ongeveer 100.000 is de afgelo pen dagen in Brussel besproken tussen de minister voor Kongo, de heer De Schrij ver, en de gouverneur-generaal van Kon go, de heer Cornelis. De laatstgenoemde legde er deze week bij zijn vertrek uit Leopoldstad naar België een verklaring af, waarin hij betoogde dat België „Kongo niet de onafhankelijkheid heeft verleend, opdat het zou ondergaan in verwarring en ellende". „Zouden de wegen van begrip, gezond verstand en verzoening blijven af gegrendeld, dan zal alles in het werk moe ten worden gesteld om het land met ande re middelen te redden", aldus de heer Cornelis. Zijn verklaring werd vrijwel onmidde- lijk gevolgd door een eis van de nationa listische Abako-partij waarvan de lei der Kasavoeboe, thans in België verblijft zonder dat hij deelneemt aan de economi sche besprekingen tussen België en Kon go dat onmiddelijk tot de vorming van een Kongolese regering zal worden over gegaan. Indien dit voorlopige gezag niet zou wor den ingesteld, zou deze partij „een beroep op een buitenlandse mogendheid doen, om de orde in Beneden-Kongo te herstellen" Inmi idels heeft vrijdagavond ook de lei der van de Kongolese nationale beweging, Loemoemba, de onmiddellijke vorming van een voorlopige regering geëist. Loe moemba eiste voorts ter herstel van de toestand de uitwijzing van een vijftigtal Belgen uit Kongo, die naar hij zei de oor zaak zijn van de onrust. Volgens hem zijn onder hen enkele bestuursambtenaren. Kongolese troepen onder Belgische offi cieren hebben vrijdagavond strategische punten in Leopoldstad bezet. Zij onder zochten vele Kongolezen op eventueel wa penbezit. De Loeloea en de Baloeba twis ten reeds bijna een jaar over rechten op de grond, de wanordelijkheden begonnen dit maal, nadat hel lijk zonder armen van een Loeloea was gevonden. Advertentie ZANDVOORT RUDI FEENSTRA Advertentie DE EERSTE' COÓP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING, ZIJIWFG 63 - TELEFOÓN.1&141 (2 LIJNEN) Advertentie Advertentie VERHUIZEN Raamvest 29 - Tel. 14810 Uw verhuizing wordt met zorg uitgevoerd vraag vrijblijvend prijsopgaaf. die tot deze noodtoestand heeft geleid. De ze in het openbaar uitgesproken vastbe slotenheid voort te gaan op de oude, on gelukkige weg heeft mij ertoe doen be sluiten te spreken en de financiële gevol gen van de huidige toestand in Zuid-Afrika wereldkundig te maken, aldus Fergusson. Hij voegde hieraan toe, dat wanneer de huidige politiek wordt voortgezet er wel licht onherstelbare schade aan de econo mie van het land zal worden toegebracht. Fergusson vestigde er voorts de aandacht op, dat buitenlands kapitaal de laatste maanden op grote schaal uit Zuid-Afrika is teruggetrokken. Het vertrouwen in de toekomst van Zuid-Afrika neemt af en de weken gaan voorbij zonder dat de rege ring een stap doet om het vertrouwen te herstellen. Tenzij er onmiddellijk positieve maatregelen worden getroffen die het ver trouwen doen terugkeren, zal iedereen in dit land spoedig de economische gevolgen van de gebeurtenissen van de laatste tijd gaan ondervinden, aldus de voorzitter van de effectenbeurs te Johannesburg. Dc hoofdredacteur van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Cou rant is dezer dagen teruggekeerd van een reis naar Tsjechoslowakije die hem door alle delen van dat land heeft gevoerd. Het eerste van een korte reeks ar tikelen, waarin hij zijn indrukken van die reis beschrijft, vinden onze lezers vandaag op pagina 5. De reeks zal volgende week worden voortgezet. Advertentie vanaf Inclusief verwarming en open dak. Benzine-verbruik 1 25. Wegenbelasting 48.— per jaar. Vraagt vrijblijvend demonstratie: VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 3040, Bloemendaal Tel 02500 - 5.13.01 - 5.54.46 Advertentie Hoofdagent v. Haarlem en omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornelisstraat 54 - Tel. 16270 - 15998 SHOWROOM: ZIJLWEG 26 - HAARL. - TEL. 17296 Advertentie SPECIAAL AANBEVOLEN door onze Chef-Banketbakker GROTE MARKT H E Y N i S HOUTPLEIN Advertentie 4 tact 4 personen HOUTPLEIN 18—20 TELEF. 16615 - 12000 Advertentie BREDERODELAAN 96-98 Thans geheel gemoderniseerd, biedt u een accommodatie, welke uniek is. Comfortabele logeerkamers - Keurig verzorgd restaurant met een uitstekende keuken. Speciaal ingericht voor feesten en partijen. Nieuwe directie-eigenaar P. M. DOODEMAN

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1