Nog circa 60 geestelijk gestoorden zoek en bondig Morgen opklaringen Gesneuvelde militairen op de Dam herdacht Duizenden manifesteerden voor welslagen der Topconferentie Kinderbescherming eist zeer dringend verbetering De „open inrichtingen" maken het ontsnappen vrij gemakkelijk Ms PI BIN Twee meisjes vermist Minister Toxopeus sprak op lustrum van Contactcentrum Prins Bernhard ontmoet Sjah van Perzië RNVVL krijgt een miljoen cadeau Proefexplosies in de Noordzee Vorig jaar slechts elf poliogevallen 2 ONTHULLING VAN JUSTITIE werkt snel en veilig! Kerkelijk Nieuws Voorbereiding voor de winning van olie Piet te Nuyl sr. in Westerveld gecremeerd Prins Bernhard bij reünie oud-verzetsstrijders Landbouwministers in Den Haag bijeen Venray wil geen gevrij in auto's Meer geld, meer personeel en meer gespecialiseerde hulp nodig Examen en Optreden Dr. Bruins Slot over de defensie van Nw.-Guinea Twaalf kilo springstoffen gevonden in bodem van doorgangskamp Amsterdam krijgt weer trouwkoetsen 73 - MAANDAG 16 MEI 1960 De afschuwelijke moord op het zestien jarige Venlose winkelmeisje Joke van Groenendaal heeft alom in het land niet slechts een golf van verontwaardiging ont ketend, maar ook een van verontrusting over de gevaren die jonge vrouwen en meisjes bedreigen met name in de afge legen streken rondom de psychiatrische inrichtingen. De gewelddadige dood van Joke van Groenedaal heeft de justitiële en politiële autoriteiten opnieuw en gedecideerd de vraag voorgelegd, op welke wijze de sa menleving kan worden beschermd tegen psychisch gestoorden, die door het toege paste „open systeem" in deze inrichtin gen maar al te gemakkelijk kunnen ont snappen. Op het departement van Justitie is ge registreerd dat erop het ogenblik nog een zestig patiënten uit psychiatrische inrich tingen voortvluchtig zijn. Een deel hier van is inderdaad ontsnapt. De overigen was voorwaardelijk ontslag uit de inrich tingen verleend of zij waren met proef verlof gezonden. Zij hebben zich aan het over hen gestelde toezicht weten te ont trekken. Deze patiënten bewegen zich dus vrije lijk in de maatschappij. Wat hiervan de gevolgen kunnen zijn, blijkt uit de regel matig voorkomende diefstallen, brand stichtingen, berovingen, aanrandingen en zelf een enkele moord, die achteraf door voortvluchtige psychisch gestoorden blij ken te zijn bedreven. Nog enkele dagen geleden immers werd op het Scheveningse strand na een klop jacht een man gearresteerd, die bleek te zijn weggelopen uit de inrichting in Ave- reest. Hij had verscheidene diefstallen op zijn geweten. Hoge politiefunctionarissen schijnen daarom ernstig te overwegen, de situatie in Den Haag nu eens stevig op te nemen met het departement van Justitie. Hieromtrent was het departe ment zaterdag weliswaar nog niet bena derd, maar men neemt in politiekringen aan dat zulks zeker kan worden ver wacht. De politie ziet zich immers onder de hui dige omstandigheden voor een vrij hopelo ze taak gesteld, waar het aankomt op het beschermen van de bevolking tegen het opnieuw „afglijden" van voortvluchtige of gewezen patiënten uit de genoemde inrich tingen. Preventief kan vrijwel niets wor den gedaan. Opsporing vrijwel onmogelijk Tot dusver kunnen dergelijke patiënten in feite slechts weer worden aangehouden, nadat zij zich hebben schuldig gemaakt aan (nieuwe) misdrijven. Het nijpend gebrek aan mensen bij de politie en de steeds omvangrijker worden de taak waarvoor deze zich gesteld ziet, zijn zwaar wegende factoren voor de rea liteit, dat een „vèrmiste" patiënt nage noeg niet is op te sporen, ook al wordt van zijn vermissing melding gemaakt op het landelijke telexnet van de politie. Zo'n opsporing noemt men in politiële kringen toch al „het zoeken naar een naald in een hooiberg". Daarbij komt nog dat in medische kring wordt verklaard, dat de steeds groter wordende spanningen waaraan de mens in de moderne maatschappij bloot staat, het risico van het optreden van psychische stoornissen vergroot. Door dit alles groeit de overtuiging, dat er zo langzamerhand stappen moeten wor den genomen om de maatschappij te vrij waren van gevaren van het genre die haar thans van die zijde bedreigen. Het probleem is er een geworden van de eerste orde. Iedereen is het erover eens, dat de huidige toestand onhoudbaar wordt en dat het niet mag voorkomen, dat er in Nederland streken zijn, waarin vrou wen en meisjes zich niet vrij buiten de deur durven te bewegen. Advertentie De Rotterdamse politie heeft zaterdag de hulp van de televisie gevraagd en ge kregen bij de pogingen tot opsporing van de achttienjarige Maria Adriana Vetter, die als vermist is opgegeven. Vermoedelijk houdt zij zich schuil omdat zij niet met haar ouders wil emigreren. In het t.v.- journaal van zaterdagavond werd het op sporingsbericht voorgelezen en haar foto vertoond. De Amsterdamse kinderpolitie zoekt nog steeds naar de eveneens achttienjarige Augusta Roberta Grigoleit, die sinds vjjf dagen spoorloos is. Het meisje had veel kennissen onder Amerikaanse militairen in West-Duitsland en men vermoedt, dat zij met een van deze soldaten is meege gaan. Ook Interpol is verzocht, aan het opsporingswerk deel te nemen. Ter nagedachtenis van de in Nederland, Indonesië, Korea, of waar elders ter we reld gesneuvelde militairen van het voor malig Koninklijk Nederlands Indisch Le ger, de Koninklijke Marine, de landmacht en de luchtmacht, is zaterdagmiddag in Amsterdam de jaarlijkse nationale her denking gehouden. Om twee uur waren vele burgerlijke en militaire autoriteiten waaronder de minis ter van Defensie, ir. S. H. Visser, de bei de staatssecretarissen, kapitein ter zee P. J. S. de Jong en luitenant-generaal M. R. H. Calmeijer in de oude Lutherse kerk bij eengekomen. Met enige sobere woorden herdachten zowel de vloot-aalmoezenier luitenant ter zee der eerste klasse L. A. M. Goossens als de luchtmacht-predikant kapitein D. N. Wouters aldaar de mili tairen, die voor de vrijheid hun leven ga ven. In een stille stoet begaven de genodig den zich daarna, met de honderden aan wezige nabestaanden naar de Dam, waar de Koninklijke luchtmachtkapel stond op- Advertentie (Van onze Haagse redacteur) De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft zich tijdens een tafelrede ter gelegenheid van het derde lustrum van het Contactcentrum op voor- lichtingsgebied te Den Haag weer eens een bijzonder gevat spreker getoond, die zelfs van een zo weinig mogelijkheden biedend onderwerp als de samenstelling en taak van zijn ministerie nog een smakelijke causerie wist te maken. Mr. Toxopeus noemde ter illustratie van de wisselende inhoud van zijn departement de taakverdeling in 1862: toen ressorteer den ook waterstaat, onderwijs, kunsten en wetenschappen en nijverheid eronder. De afdeling Binnenlands bestuur is nog steeds de kern van het departement, waar van de minister „op sti-affe des doods voorstander van de gemeentelijke zelf standigheid dient te zijn". Ook houdt die afdeling zich bezig met de administratieve kant van de ruimtelijke ordening, zodat „logischerwijze de Rijksdienst voor het Nationale Plan bij Binnenlandse Zaken had kunnen worden ingedeeld". Bij het di rectoraat-generaal voor openbare orde en veiligheid maakte de minister uiteraard ook gewag van de BVD (Binnenlandse Vei ligheidsdienst). Toen er iemand bij het ho ren van die naam tamelijk hard lachte vroeg mr. Toxopeus: „Wie lacht daar?" om er onmiddellijk op te laten volgen: „Dat zal u vergaan!" Overigens legde de bewindsman er de nadruk op, dat deze dienst, „waarvan iedereen iets en nie mand het ware weet" de rechtszekerheid bovenaan zijn programma heeft staan. Mi nister Toxopeus wijdde ook een waarde rend woord aan de Bescherming Bevol king, die naar hij zei, wel eens ten on rechte wordt gesmaad, want in een vol gende oorlag zal de burgerbevolking on noemelijk veel meer moeten lijden dan de militairen". Dat Nieuw-Guinea bij Binnenlandse Za ken is ingedeeld vond de minister zeer goed te verdedigen, omdat dit departe ment de meeste raakpunten heeft met het ginds te voeren beleid. De lunch waaraan minister Toxopeus sprak werd tevens bijgewoond door oud- minister-president dr. W. Drees en de am bassadeurs van België en Zweden, F. X. baron Van der Straten Wailiet resp de heer S. Dahlmann. Ook de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. van Kolfschoten, die de leden van het Contact centrum op het Stadhuis had ontvangen en toegesproken, behoorde tot de disgenoten. Aan de voorzitter van het Contactcen trum, de heer D. W. Dettmeyer, werd door de leden een sierlijk klokje aange boden. Prins Bernhard heeft zondagmiddag in Brussel een kort bezoek gebracht aan de Sjah van Perzië, die op het ogenblik een officieel bezoek aan België brengt. gesteld. Bij het nationale monument wer den tientallen kransen gelegd, allereerst door de adjudant van Z.K.H. prins Bern hard, die zelf verhinderd was en daarna door de minister van Defensie en zijn staatssecretarissen. Vervolgens kwamen vele deputaties en burgerlijke autoriteiten naar voren om bloemstukken aan de voet van het nationale monument te leggen. De plechtigheid op de Dam werd beslo ten met een toespraak van de presidente van de Nederlandse oorlogsgravenstich ting, mevrouw H. G. van Anrooy-de Kem- penaer, die de bede uitsprak dat allen die de grootste offers hebben gebracht voor onze vrijheid, mogen rusten in vrede. De gevallenen van i-26 r.i., 2-26 r.i. het elfde grensbataljon, 24 r.i. het i-egiment jagers, de Koninklijke marechaussee en de politietroepen, die in de meidagen van 1940 belast waren met de bewaking van de Maas bij Cuyck, Katwijk Heumen en Malden en het Maas en Waalkanaal, zijn zaterdag herdacht in diverse plechtighe den. in plaatsen rond Nijmegen. Grote hex-denkingen werden gehouden in Katwijk en Heumen-Malden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Gravenhage-Loosduinen (6de pred.pl.) H. Snoep te Naarden. Beroepbaarstelling - De heer G. P. Post, vicaris, Fr. Hendrikstraat 3, Terneuzen, is beroepbaar. te Arnhem H. J. de Vos, vicaris te Spek- holzerneide. Geref. Kerken Bedankt voor Zoetermeer J. Verlare te Schiebroek-Hillegersberg-Centrum. Examens - De classis Dordrecht heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer B. Koekkoek, kand. aan de V.U., adres Willy Sluisweg 10, Zwijn- drecht, telefoon 01850 1753. Nieuwe subsidieregeling voor zweef vli eg-investeringen In de op Schiphol gehouden jaarverga dering van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft de voor zitter, de heer C. Kolff uit Rotterdam, melding gemaakt van het feit dat er be langrijke besluiten zijn genomen met be trekking tot het subsidiebeleid van de over- hied ten opzichte van de K.N.V.V.L. Het belangrijkse besluit noemde de heer Kolff een nieuwe regeling met betrekking tot toekomstige investeringen op het gebied van het zweefvliegen in ons land. Ont ving de K.N.V.V.L. tot dusver renteloze voorschotten van de overheid voor nood zakelijke voorzieningen voor de vloot, de tractie, de zweefvliegersaccomodatie enz., en werden deze voorschotten aan de staat terugbetaald, thans heeft de regering de K.N.V.V.L. doen weten dat zij bereid is de schuldenlast der vereniging - ruim een miljoen gulden - kwijt te schelden op voor waarde dat de gelden die tot nu toe moes ten worden gereserveerd voor de aflos sing der leningen, verder worden gestort in een investeringsfonds voor toekomstige kapitaalsuitgaven. Het rijk heeft mede-toezicht op de be steding dezer gelden. Ter voorbereiding van de plannen van de Nederlandse aardoliemaatschappij om in 1961 met het oliebooreiland „Triton" boringen onder de Nederlandse kust op de Noordzee te verrichten, is het Westduitse opnemingsschip „Prospekta" van IJmui- den uit begonnen om gedurende pier maanden seismische waarnemingen te verrichten. De 292 ton metende „Prospek ta" sleept daartoe een elektrische kabel achter zich. Tot in het midden van de kabel, die een lengte heeft van 900 meter, loopt een schietlijn, waarlangs dynamiet- ladingen van 20 kilogram worden gevierd. Deze worden elke vijf minuten tot ontplof fing gebracht. Het door de „Prospekta" te bewerken gebied ligt tussen 52 en 55.30 graden noorderbreedte en 3 en 5 graden oosterlengte. Dit is van IJmuiden tot Hoek van Holland en vervolgens tot ruim twin tig mijl uit de Nederlandse kust. De „Prospekta" wordt gedurende deze vier maanden, waarin de metingen wor den verricht, begeleid door een sleepboot, die als veiligheidsschip dienst doet. Daar het bij dit onderzoek van groot belang is, dat -de" ontploffingen met de juiste tüssen- ruimte op elkaar volgen en dp „Prospek ta" zich geen koersveranderingen kan per- miteren, daar anders bochten in de kabel zouden ontstaan, zijn scheepvaart en vis serij in genoemd gebied verzocht de „Prospekta" ruim te passeren en de kabel niet te overvaren. Het Prinses Beatrix Poliofonds is vorig jaar bijna een kwart miljoen gulden te kort gekomen. Dankzij twee radio-acties „Goed zo" van de N.C.R.V. en „Wie opent de kluis" van de AVRO, behoeft het werk thans niet te worden ingekrom pen. Voor dit werk is ongeveer f 2000 per dag nodig. Het jaarverslag concludeert, dat het goed gaat met de polio-bestrijding. Uit een overzicht dat wordt gegeven blijkt, dat in het tijdvak van 1930 tot 1959 in Neder land rond 14.000 gevallen van polio zijn aangemeld. In die zelfde periode waren er in ons land rond 1000 sterfgevallen ten gevolge van polio. In het afgelopen jaar werden echter slechts elf gevallen van polio aangegeven en in de eerste drie maanden van dit jaar zelfs slechts een geval. Het Poliofonds ziet nu als voor naamste taak de verzorging van die pa tiënten uit de genoemde 14.000, die nog steun nodig hebben. Te Westerveld is het stoffelijk overschot van de hoorspelspeler en oud-toneelspeler Piet te Nuyl sr. gecremeerd. Onder de aanwezigen waren vele leden van de hoor spelkern en medewerkers van de radio en televisie. In de aula heeft de heer J. B. Broeksz namens de Nederlandse Radio Unie en de omroepverenigingen een af scheidswoord gesproken. Hij herinnerde eraan, dat Piet te Nuyl van de 68 jaren van zijn leven er 25 bij de omroep heeft gewerkt. Bij het uitbreken van de oorlog was hij één van de eersten, die de werk zaamheden staakte. De laatste vijftien jaar van zijn leven bereikte Piet te Nuyl het hoogtepunt van zijn artistiek kunnen. De heer Jan van Ees noemde Piet te Nuyl een lid van een groot gezin, dat de hoorspelkern vormt. Het overlijden bete kent een groot verlies voor zijn collega's. Ds. J. Hoeve uit Tienhoven sprak enige woorden ter bemoediging van de nabe staanden waarna Cor Steijn operettemu ziek speelde en tijdens het dalen van de kist „Reich mir beim Abschied nog ein- mal die Hande" van Paul Abraham ten gehore bracht. De zoon van de overledene, Piet te Nuyl jr., sprak woorden van dank voor de blijken van deelneming. Enige duizenden Amsterdammers en met hen vele honderden die met autokus sen van elders waren gekomen, hebben zondagmiddag deelgenomen aan de „na tionale manifestatie voor het slagen van de topconferentie" in het R.A.I.-gebouw. Aan de meeting ging vooraf een grote optocht van deelnemers van de Spuistraat naar de R.A.I. Met twee nationale vlag gen en de vlaggen van de V.S., Rusland, Engeland en Frankrijk werd de stoet ge opend. Twee fanfare-orkesten gaven het marstempo aan. In de stoet werden een zeer groot aantal spandoeken en borden meegedragen waarop de motieven der de monstratie en leuzen waren samengevat. Het initiatief voor deze manifestatie is uitgegaan van twee Amsterdamse burgers: Aart van Dammenburgh en mevrouw A. M. Weber-De Hont. Van vele zijden uit zeer verschillende richtingen en groeperingen werden daarop adhesiebetuigingen ontvan gen. Enkele dezer adherenten werden be reid gevonden een presidium te vormen. Vier hunner hebben de bijeenkomst toe gesproken. De grondslag vormden een passage uit een slotcommuniqué van Camp David van 26 september 1959: „De voorzitter van de ministerraad van de Sovjet-Unie en de president van de V.S. zijn het erover eens, dat het vraagstuk van de algemene ont wapening het allerbelangrijkste is waardoor de wereld heden wordt geplaagd" en de oproep aan de samenkomende regerings hoofden: „Moge u besluiten tot definitie ve stopzetting van de kerproeven, moge u de eerste stappen doen om te geraken tot het doel: vernietiging van alle wapens, op heffing van alle legers". In haar begroeting deelde mevrouw We ber-De Hont mede dat door delegaties aanmoedigende groeten waren ontvangen van Bertrand Russel, Albert Schweitzer en prof J. D. Bernal, voorzitter van de We- reldvrederaad. Allereerst sprak ds J. Buskes: „Ook van ons mogen tot hen die het heft in handen hebben doorklinken; oorlog, oorlogsdrei ging: wij nemen het niet. Wij nemen het niet omwille van onze kinderen. Omdat het zoals Multatuli heeft ge zegd de roeping van de mens is mens te zijn. En omdat het Christus om de mens is te doen. Oorlog en oorlogsvoor bereiding is God en mensonterend. Wij nemen dat niet. Troepen naar Nieuw Gui nea: wij nemen dat niet". „Maak vrede" Pater (Dominicaan) M. Hensen van de Pleingroep herinnerde aan het woord van Jesaja, dat het zwaard tot ploegijzer moet worden omgesmeed en aan de uit beelding daarvan in het geschenk van Rusland in het gebouw der Verenigde Na ties. De bekentenis onzer zondigheid, al dus spreker, waaruit alle kwaad voort komt en tegelijkertijd ons besef, dat wij krachtens Christus' verrijzenis verloste mensen zijn, dwingt tot de erkenning, dat de oorlog bestaanbaar was en tevens dat hij kan en moet worden bestreden en dat het evenzeer kan, dus moet slagen, zoals ook de slavernij, de gewelddadige vervol ging van andersdenkenden en de rituele moord overwonnen zijn. Prof. dr. A. J. Rasker (hoogleraar the ologie te Leiden) herinnerde aan het woord van Eisenhower „De volkeren moe ten de vrede maken" Wii moeten achter de grote vier staan. Wij moeten eerst eigen ruzies beslechten, ook Nederland en Indonesië moeten dat. Wij moeten de gro te leiders toeroenen, dat wij het risico van de vrede nemen. Prof dr. M. G. Min- naert (hoogleraar en directeur van de ster renwacht in Utrecht) wees op de betekenis van de publieke opinie. Met het duidelijk uitspreken dezer publieke opinie van de miljoenen met ons op de gehele wereld, met deze manifestatie van het vredelieven de Nederlandse volk maken wij wellicht de leiders duidelijk dat zij, als zij werke lijk de vrede willen, op de volkeren kun nen rekenen. Prins Bernhard heeft zaterdag in Breda deelgenomen aan de reünie van leden der binnenlandse strijdkrachten, die optraden onmiddelijk na de bevrijding van Neder land. Ook stafleden waren hierbij tegen woordig. Men heeft gezamenlijk de lunch gebruikt. 's Middags te 15.00 uur scheepte het gezelschap zich te Drimmelen in voor een tocht door de Brabantse Bieschbos, waar aan prins Bernhard ook deelnam. Men voer nog eens langs de route die de ver zetslieden tijdens de oorlogsjaren gebruik ten en die in de periode, dat Brabant reeds bevrijd was, doch overig Nederland nog niet, de naam „Crossers-route" kreeg. (Van onze Haagse redacteur) Vandaag en morgen komen de zes mi nisters van Landbouw van de Europese Gemeensctap in Den Haag bijeen onder voorzitterschap van de vice-president van het toporgaan der Europese commissie ir. S. L. Mansholt. Deze bijeenkomst zou al veel eerder gehouden zijn, ware het niet dat Berlijn en Parijs door het samenval len met aantrekkelijke gebeurtenissen als landbouwbeurzen het schema in de war gestuurd hebben. Thans heeft Nederland ook iets te bieden, namelijk de Floriade. waaraan de ministers vanmiddag een be zoek zouden brengen. Het is niet aan te nemen dat over de besprekingen in Den Haag, waarop een begin zal worden ge maakt met de nadere uitwerking van de resultaten van het overleg in Brussel, officieel iets bekend zal worden gemaakt. De gemeenteraad van Venray heeft be sloten de plaatselijke politieverordening aan te vullen met een bepaling waardoor voortaan opgetreden kan worden tegen „personen van verschillend geslacht, die zich vooral in de avonduren zonder nood zaak ophouden in stilstaande voertuigen langs de openbare weg en daarbij minder oirbare handelingen verrichten. Overigens geldt de bepaling ook wanneer men zich aan deze handelingen overgeeft zonder zich in een stilstaand voertuig te bevinden. Schenking aan militaire fondsen. Bij de aanbieding van het ere-podium namens de officieren en oud-officieren werd aan de Koningin verzocht om aan de gelden die over waren een bestemming te willen ge ven. De Koningin heeft thans besloten dit bedrag te doen verdelen onder de stichting „Meer Ontspanning Voor Ernstige Oorlogs gewonden", (MOVEO), de gezamenlijke mi litaire fondsen, de Prins Bernhardstichting, het Van Weerden Poelmanfonds en het Ka- rel Doormanfonds. De justitiële kinderbescherming in ons land vereist dringend verhoging en verbe tering van het niveau der hulp aan en ver zorging van het verwaarloosde kind. De Nationale Federatie voor Kinderbescher ming, overkoepelend orgaan der zgn. groepsfederaties van instellingen op le vensbeschouwelijke basis, zal op korte termijn bijzondere aandacht gaan beste den aan het personeelsbeleid, aan het vraagstuk van de taak der groepsfedera ties en aan de preventieve zorg. Dit is medegedeeld door het hoofdbe stuurslid van de Nationale Federatie, broeder Amantius, die tezamen met de Utrechtse kinderrechter, mr. M. B. van de Werk, en de heer L. H. Fontein, een rapport heeft opgesteld over de toekomsti ge structuur van de kinderbescherming in Nederland, dat vandaag tijdens de alge mene vergadering der federatie in Utrecht is besproken. Mr. Van de Werk gaf vooraf een toelichting op dit rapport. De minister van justitie, mr. A. C. Beerman, woonde de vergadering bij. Betere arbeidsvoorwaarden De opleiding van het personeel der kin derbescherming vroeg vooral de aandacht. Aan de commissie die het rapport samen stelde is opdracht verleend tot een nadere uitwerking van de structuur dezer oplei ding, niet alleen wat betreft de vorming en de scholing, doch evenzeer de verbe tering der salariëring en de arbeidsvoor waarden. Bovendien zal men dienen te komen tot een duidelijke omschrijving van de taak der groepsfederaties. Deze moeten leiding kunnen geven, waar nodig zelfs op binden de aanwijzingen, teneinde het werk met succes te kunnen uitvoeren. Daarvoor heb ben deze federaties onder meer nodig een voldoende werkapparatuur en mensen, die berekend zijn voor hun leidinggevende taak. In het rapport wordt erop gewezen dat het inschakelen van deskundigen en beroepskrachten geenszins een uitschake ling behoeft te zijn van het particulier initiat'ief, waaróp de Nederlandse kinder bescherming vanouds is gebaseerd. Men zal moeten streven naar een voor alle groepen bevredigende en inzonderheid een voor het kind in nood gunstige samenwer king. Preventieve zorg Ook het terrein van de preventieve zorg der ontspoorde jeugd zal nauwkeurig wor den verkend. Men denkt vooral aan het kind in het eigen gezin. Nieuwe middelen en mogelijkheden daartoe zijn bijvoor beeld het oprichten van gezins- of voor lichtingsbureaus. een voorbereiding van toekomstige ouders op hun opvoedende taak, enz. Het aantal kinderbeschermingspupillen zal eind 1960 volgens berekeningen 45.000 bedragen, waarvan er 26.800 (49,5 pet) buiten het gezin zullen zijn geplaatst, na melijk ruim 11.000 in pleeggezinnen en ruim 15 000 in tehuizen. Tengevolge van de preventieve zorg zal het percentage van hen, die een speciale en deskundige ver pleging behoeven, eerder toe- dan afne men. Op dit moment is er te weinig gediffe rentieerde en gespecialiseerde hulp in de inrichtingen. Bovendien kunnen vele be- Advertentie Beheerst denken, werken en spreken Mijnhardt's Zenuwtabletten sturen hun ideeën, wensen of plannen niet ten uitvoer brengen door gebrek aan fi nanciële middelen en daardoor vaak ook aan personeel. Verwacht wordt dat de rijks-subsidiere geling voor I960 een zodanige verbetering zal inhouden, dat vele instellingsbestuur ders dat jaar minder zorgen zullen heb ben. Niettemin zal de nationale federatie ten behoeve van „meer ruimte en groter beweginsmogelijkheid voor de kinderbe scherming", zoals mr. van de Werk het uitdrukte, veel geld nodig hebben waar voor de federatie een beroep zal moeten doen op de overheid en indirect ook op de belastingbetaler. De voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de A.R.-pai-tij, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, heeft op het te Utrecht gehouden Partijconvent als zijn mening te kennen gegeven, dat het juist is dat de Nederlandse regering de versterking van de verdediging op Nieuw-Guinea ter hand heeft genomen. Dit is noodzakelijk, zo zei hij, als wij de pretentie hebben het volk in Nieuw-Guinea naar zelfbeschikking te leiden. Hij meent, dat een oorlog op Nieuw-Guinea door Nederland niet ge voerd kan worden. Daarvoor is ons land aangewezen op de hulp van onze norma le bondgenoten, aldus dr. Bruins Slot. Wel kan men de infiltraties op Nieuw-Guinea te niet doen door het vormen van kleine Nederlandse militaire bruggenhoofden en dergelijke. Het kabinet De Quay, zo zei dr. Bruins Slot heeft de versterking van de verdediging in Nieuw-Guinea gereali seerd en daaruit blijkt, dat Nederland zijn woorden waar gaat maken. Het onderzoek naar explosieven op het terrein van het Britse doorgangskamp in Hoek van Holland is afgesloten. Twee we ken lang hebben militairen van de Britse genie er met detectors en locators ge werkt. Men heeft tien tot twaalf kilogram springstolf gevonden. Daarmee is de ver onderstelling dat er vier kisten met de speciale springstof, welke afkomstig wa ren van een Duitse „Sprengboot", in de bodem waren begraven, bewaarheid. De veiligheidsmaatregelen bij het gedeelte van het kamp, dat is onderzocht, zijn opgehe ven. Waarschijnlijk zullen de Engelsen nu ter plaatse nieuwe barakken gaan bouwen. (Van onze Amsterdamse redacteur) De trouwkoetsjes zullen binnenkort weer in de Amsterdamse straten verschijnen, liet expeditie-bedrijf Rietel en Co heeft een tiental oude rijtuigen opgekocht, die thans worden gemoderniseerd. In septem ber van het vorige jaar was er een einde gekomen aan de mogelijkheid voor bruids paren, om per rijtuig naar het stadhuis te gaan In die maand werden wagens en paarden van Amsterdamse laatste stalhou derij de firma Van Delden geveild, Zelfs een gemeentelijke subsidie heeft er niet toe kunnen leiden dat dit bedrijf rendabel werd. De firma Rietel en Co heeft het vertrouwen in de rijtuigen nog niet verlo ren. Op het ogenblik is men doende met het aankopen van paarden, zodat de koet sen nog deze zomer op straat zullen terug keren. Een kleine storing, die in Frankrijk was ontstaan, trok tijdens het weekeinde lang zaam naar het noorden. Vanochtend vroeg bereikte het centrum ons land. waarna het verder naar het noordoosten bewoog. De storing heeft in Nederland zowel gister avond als vanochtend enkele zeer plaat selijke onweersbuien gebracht, voorname lijk in het oosten van Brabant en in Utrecht In Eindhoven zowel als in de Bilt viel 11 mm. regen, Soesterberg kreeg 9 mm. Op de oceaan is tenzuidwesten van Ier land een nieuw lagedrukgebied ontstaan, dat in de richting van IJsland gaat be wegen. Voor dit lagedrukgebied uit is bo ven de Britse eilanden de barometer flink gestegen. Er komt daar een rug van hoge druk tot ontwikkeling, die een verbinding vormt tussen een hogedrukgebied boven Noord-Europa en een maximum op het zuidelijk deel van de Oceaan. De invloed van de rug op het weer in Nederland zal geleidelijk toenemen. Daarom zijn morgen weer opklaringen te verwachten. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur au S So 5 b M - s 52 1 flj c Dinsdag 17 mei Zon op 4.43 uur, onder 20.30 uur. Maan op 1.21 uur, onder 11.29 uur. Maanstanden 17 mei 20.55 uur laatste kwartier. 25 mei 13.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 mei Iloog water 7.21 en 19.53 uur. Laag water 2.55 en 15.24 uur. Dinsdag 17 mei Hoog water 8.21 en 20.57 uur. Laag water 3.51 en 16.19 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder zwaar bew n 15 0,1 Ypenburg zwaar Dew windst 19 0 Vlissingen geheel bew nnw 19 0 Eelde mist windst. 19 0,1 De Bilt onweer windst. 21 11 Twente geheel bev, windst. 22 0 Eindhoven mist windst 23 11 Zd-Limbuig licht bew z 23 6 Helsinki onbewolkt wnw 19 0 Stockholm half bew w 25 0 Oslo onbewolki windst. 21 0 Kopenhagen onbewolkt ono 16 0 Aberdeen onbewolkl windst. 20 0 Londen zwaar beu nno 19 0 Amsterdam geheel bew nw 20 0 Brussel motregen wzw 23 0,5 Luxemburg mist w 22 1 Parijs zwaar bew wnw 22 0 Bordeaux zwaar bew. w 1.9 0 Grenoble half bew. windst. 28 0 Nice zwaar bew n 24 0 Berlijn zwaar bew zzo 24 0 Frankfort geheel bew. zzw 23 3 München zwaar bew nnw 23 8 Ziirich mist windst 28 4 Genève onbewolkt windst 28 4 Locarno zwaar bew windst 26 13 Wenen geheel bew zo 17 0 Innsbruck /waar bew wzw 29 0 Belgrado onbe wolkt O 22 0 Athene onbewolkt wnw Rome /waai bew windst 30 0 Ajaccio geheel bew windst 25 0 Madrid regen windst 17 10 Mallorca onbewolkt windei •>5 0 Lissabon half bew. windst '0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2