Russisch ruimteschip van 5 ton draait om de aarde WERELDNIEUWS r Brixoei Costuums Diplomatiek incident tussen Peking en Djakarta Hammarskjoeld en Louw zullen in Pretoria verder spreken Topconferentie 3 Van dag tot dag Alarm Ismailieten rouwen over de dood van Aly Khan Echtgenote van stervende piloot voerde landing uit Sukarno op weg naar Rome Amerikaans commentaar: maar een bescheiden stap Treinbotsing in Leipzig: 12 doden, 60 gewonden Contact in Londen had averechtse uitwerking Noorsc maatregel bedreigt de Westduitse visserij Jomo Kenjatta gekozen tot Kenia's partijleider Boycot van Panhonlib aan de Grote Meren opgeschort Dr. Frans van Cauwelaert in Antwerpen gehuldigd Zes doden bij overval in het regentschap Bandung (^Pr Op de raatótoel MAANDAG 16 MEI 1960 Een groeiende ongerustheid over vrij rondlopende psychopaten, die uit inrichtin gen ontsnappen en hun vrijheid misbrui ken door misdadige ondernemingen, heeft geleid tot een onderzoek naar het aantal van deze zwervende individuen. Van justi tiële zijde is onthuld, dat dit aantal zestig bedraagt. De ongerustheid is dus waarlijk niet overbodig. De moord op het minder jarige meisje in Venlo heeft aangetoond, welke risico's onze maatschappij loopt door deze zorgeloosheid ten aanzien van gestoorden, wier handelingen nu eenmaal geleid worden door de onberekenbaarheid en normloosheid van een losgeslagen geest. Zij zijn zieken, met wie men medelijden moet hebben doch hun ziekte is gevaar lijk en vereist strenge isolatie in het be lang van de openbare veiligheid. In dit verband wekt het verbazing, dat de opsporing van en de openbare waar schuwing tegen dergelijke gevaarlijke per sonen blijkbaar zeer gebrekkig werken. Wij willen aannemen dat de politiële recher che geen blaam treft, doch wanneer in het Ven lose geval bijvoorbeeld gebruik was gemaakt van de televisie ter versprei ding van foto en signalement, zou wellicht de catastrofe te voorkomen zijn geweest. Wij stippen dit voorbeeld aan om de op sporingsdiensten, die zich bezighouden met het zoeken naar ontsnapte misdadi gers en geesteszieken, op t.e wekken geen middel onbeproefd te laten om de burger te beschermen. De overheid die zich immers zo intensief met de publikatiemid- delen radio en televisie bemoeit dient in dat opzicht niet alleen medewerking, maar ook stimulansen te leveren. Advertentie Bent u morgenmiddag vrij Kom dan eens kijken naar onze prachtige collectie Gen. Cronjcslraat 40-44 Telefoon 54079 Haarlem DAR ES SA.LAAM (UPI) De gemeen schap van Ismailische islamieten in Tan- ganjika en Kenia heeft de zaken en bios copen gesloten en is naar de moskeeën getrokken voor rouwdiensten voor de ver ongelukte prins Aly Khan. vader van hun geestelijke leider, de Aga Khan. De regio nale raad voor de Ismailiers had hierop in een verklaring aangedrongen. De pre sident van de Afrikaanse nationale Unie in Tanganjika, .Julius Nyerere heeft de Aga Khan zijn leedwezen betuigd uit naam van alle Afrikanen. In Pakistan zijn de zaken van de mil joen Ismailiers voor drie dagen gesloten elke avond worden in de herdenkingstuin van de Aga Khan te Karatsji rouwdiens ten gehouden. De waarnemende president van Pakistan, luitenant-generaal Boerki, heeft de dood van de prins een onher stelbaar verlies" voor het land genoemd. In New York hangt de UNO-vlag halfstok. Onder de eersten die in Parijs de laat ste eer bewezen aan het stoffelijk over schot van prins Alv Khan, was zijn broer Sadruddin die uit Genève overkwam. Aga Khan Karim, kwam uit Londen. De Be gum Aga Khan, stiefmoeder van de over ledene en weduwe van de vorige Aga Khan, kwam uit Cannes. De begrafenis zal in Syrië geschieden. De politie overweegt actie tegen de 28- jarige zakenman Charles Bichaton, die in de auto zat welke tegen de wagen van prins Aly Khan botste. Bichaton zou te veel het midden van de weg gehouden hebben. Maar met zekerheid is dit nog niet vastgesteld. DALLAS (Reuter). De 39-jarige me vrouw Spencer Black heeft een gebroken arm opgelopen en haar gezicht verwond toen zij een eenmotorig vliegtuig aan de grond zette, nadat haar man. die het vlieg tuig bestuurde, overleed. Boven het vlieg veld van Dallas, in de Amerikaanse staat, riep zij een S.O.S. door de radio-installatie. De brandweer gaf haar daarna instructies. De eerste keer toen zij de landingsbaan naderde, vloog zij te laag. Van de controle toren werd toen gewaarschuwd dat het vliegtuig moest stijgen en omkeren. Bij de tweede poging dook de neus van het vlieg tuig te steil. De landingsbaan werd geraakt en het vliegtuig botste op en neer en kwam twaalf meter verder tot stilstand. HAVANA (Reuter). President Sukarno is zaterdag via Porto Rico en Mexico naar Rome vertrokken na een bezoek van vijf dagen aan Cuba als gast van de Cubaanse regering en na het tekenen van een ge meenschappelijk communiqué waarin on der meer een veroordeling wordt uitge sproken van de Zuidafrikaanse politiek van apartheid. De Cubaanse premier, Fidel Castro, en president Dorticos namen een uitnodiging van president Sukarno om Indonesië te be zoeken aan. Er werd ook een culturele overeenkomst tussen beiden landen gete kend. MOSKOU (Reuter-UPI) Een vijf ton wegend Russisch ruimteschip met een robot aan boord als voorloper van de mens, beschrijft sinds zondag snelle ba nen rond de aarde op een hoogte van ongeveer 350 kilometer. De raket die bij na 5000 kg weegt, werd in de nacht van zaterdag op zondag gelanceerd aan de vooravond van de topconferentie. Het ruimteschip dat in 91 minuten rond de aardbol vliegt, heeft reeds gevlogen bo ven Parijs, New York, Londen en Mos kou, de hoofdsteden van de landen die op de topconferentie vertegenwoordigd zijn. Met deze spoetnik willen de Russen de laatste gegevens in handen krijgen die zij denken nodig te hebben voor een beman de vlucht. De reusachtige raket bevat twee afdelingen. De ene is de raket zelf, de andere is een ruimtecabine die zich op een gegeven ogenblik zal losmaken van de raket. Beiden zullen in de atmosfeer verbranden. Een speciale radiozender aan boord van het Russische ruimteschip zal informa ties over alle fysieke processen in de ca bine naar de aarde uitzenden. De ruimtevaarttcommcntator van radio- Moskou heeft meegedeeld dat de Russi sche geleerden in de eerste plaats gege vens wensen te krijgen over de druk waar aan mensen op een ruimtevaart bloot staan, over de gevolgen van kosmische straling op het menselijk organisme cn over de omvang van het meteorietenge vaar. Bii toekomstige lanceringen zal ook (Vervola van pag. 1) Gistermiddag confereerden de westelij ke drie met bondskanselier Adenauer cn hun ministers van Buitenlandse Zaken over de kwesties Duitsland en Berlijn cn bereikten daarbij, wat als een eensgezind standpunt werd omschreven. Om vier uur kwam Kroesjtsjev met zrn gevolg bij Macmillan op de thee in de Britse ambas sade. Zij spraken vijf kwartier over „de onderwerpen van de conferentie". De an ders zo hoopvolle Britse woordvoerder onthield zich dit keer stijfjes van ieder commentaar, zelfs over de toon van het onderhoud. Na dit contact kwamen de drie westelijke leiders nogmaals bijeen vor een onderhoud van bijna twee uur om de conferentietactiek te bepalen. Zoals gewoonlijk nam de westelijke eens gezindheid toe naarmate de Russische druk zich heviger deed gevoelen. Dat neemt niet weg dat er zeker door de westelijke partners verschillen bestaan in de benadering der problemen. Open hemel De Amerikanen hebben Eisenhowers oud denkbeeld van de „open hemel" weder zijdse controle tegen verrassingsaanval len uit de lucht, in een wat bescheidener vorm als bijdrage gereed. Dit luchtcontro- le zou nu gaan om een beperkte lucht- controle boven Frankrijk, Duitsland (en misschien andere West Europese continen tale landen) enerzijds en de oostelijke sa- tellietlanden, plus een strook van de Sovjet Unie, 150 mijl diep. tot aan de Dnjper- rivier. Dit voor de Russen .onaanvaardba re project is nog niet tot officieel weste lijk plan verheven. Fransen en Duitsers zijn er niet van gecharmeerd, de Britten zeggen hoffelijk dat het misschien zou pas sen in een serie aanbevelingen aan de ontwapeningsconferentie in Genève. Zulke richtlijnen, en daar is het gehele Westen het wel over eens, zouden niet algemene principes maar concrete punten moeten be treffen. De Fransen op hun beurt willen echter dat die directieven zich richten op de geleidelijke vernietiging van kernbom- voorraden en controle op de lanceerplaat- sen van de raketten en de bommenwer pers die kernwapens kunnen vervoeren. Over het stopzetten van kernproeven zal men buiten de eigenlijke topconferentie discussiëren: op de vrije middagen van de conferentie, die ook voor het uitwerken van gespreksonderwerpen door de mi nisters van Buitenlandse Zaken bedoeld zijn. zullen Eisenhower, Macmillan elkaar op de Britse ambassade kunnen treffen, buiten aanwezigheid van De Gaulle die al heeft doen weten dat zo'n overeenkomst hem, als aspirantlid van de kernclub, niet aangaat. De Britse hoop om „spelregels voor de ontspanning" op te stellen is ook al enigszins gereduceerd. De Britten ge loven niet moer in een geschreven over eenkomst. die toch van de interpretatie zou afhangen, maar meer in een „gentleman's agreement". Speculaties Alle speculaties omtrent tactiek en „ge makkelijke onderwerpen" aan de confe- rentietafel blijven echter van relatieve waarde omdat het spel tenslotte bepaald zal worden door de man die enerzijds de meeste troeven in handen heeft en zich anderzijds in een kwetsbare positie heeft geplaatst: Nikita Kroesjtsjev. Het beslis sende moment komt dat hij de kaart Ber lijn gaat uitspelen. Over ontspanning, ontwapening en soortgelijke onderwerpen kan men jarenlang praten en de indruk van komende overeenstemming ophouden. Maar Kroesjtsjev heeft zich op Berlijn vastgelegd. Zal hij het uiterste eisen, kan het Westen hem concessies doen die de rechten van dat Westen in Berlijn niet aantasten? Dat blijft de beslissende vraag die de conferentie nu stelt. Is Kroesjtsjevs harde houding van gisteren slechts een diplomatiek middel om concessies te for ceren, of is zij een kwaad voorteken van een nieuwe ernstige achteruitgang van de verhouding tussen Oost en West, terug keer naar de koude oorlog? BERLIJN (UPI). Twaalf personen zijn gisteravond om het leven gekomen bij een botsing tussen twee volle personentreinen buiten Leipzig in Oost-Duitsland. aldus een bericht van het Oostduitse persbureau ADN. Zestig personen werden gewond. Hel ongeluk gebeurde toen een trein naar Halle vol met mensen die van een weekeinde in Leipzig naar huis gingen, even buiten het hoofdstation ih botsing kwam met de trein uit. Halberstadt. worden gepoogd de cabine veilig naar de aarde te doen terugkeren, aldus de com mentator. WASHINGTON (UPI) Amerikaanse ruimtedeskundigen hebben als hun me ning gegeven dat Ruslands nieuwe ruimte schip maar een bescheiden stap betekent op de weg naar de verovering van de ruimte omdat de raket niet naar de aarde kan terugkeren. Dr. Halen, de vroegere directeur van het Vanguard aardsatellietprogramma. thans verbonden aan het federale ruimtebureau, zei dat het werkelijke probleem het terug naar de aarde laten komen van het ruim teschip is. In Washington is bekendgemaakt dat het Amerikaanse programma voor het schie ten van een man in de ruimte niet door de Russische proef verhaast zal woi-den. De Verenigde Staten willen over ruim een jaar proberen een ruimteschip van een ton en bemand met een persoon te lance ren. Radio-Moskou heeft naar aanleiding van de lancering van het ruimteschip erop ge pocht dat Rusland veel vei'der is op het gebied van ruimtevaart dan de Verenigde Staten. Een commentator zei dat zelfs Amerikaanse journalisten gedwongen wa ren toe te geven dat de Verenigde Staten verantwoordelijk waren voor negentig per cent gepraat over satellieten, en de Sovjet- Unie voor honderd percent over het feite lijk lanceren. Manchester (Reuter) De directeur van de grote radiotelescoop van Jodrell Bank (Groot-Brittannië) professor Lovell, heeft in een commentaar op de lancering van de nieuwe Russische spoetnik gezegd, dat de Russen ernst maken met plannen voor een bemand ruimteschip. Het lanceren van bemande ruimteschepen staat voor de deur zo meent hij. De secretaris van het Britse interplanetai re genootschap. Carter, heeft gezegd aan te nemen dat de raket waarmee de spoet nik in haar baan is gebracht, drie- of viermaal zo krachtig is als de Amerikaan se ..Atlas"- en „Titan"-raketten. Hij ge looft dat de Russische raket even krach tig is als de Amerikaanse ..Saturn" waarmee de eerste proef pas over drie of vier jaar kan worden genomen. Advertentie DJAKARTA (UPI) De Indonesische regering heeft communistisch China be schuldigd van het verspreiden van anti-In donesische propaganda door middel van het protest tegen de behandeling van een Chinese consul op Oost-Borneo, aan wie vorige maand huisarrest werd opgelegd. Op het Chinese protest hiertegen ant woordt Djakarta, dat de Chinese verkla ringen gebaseerd zijn op „eenzijdige in terpretaties" en dat zij „openlijk op ruwe wijze beledigend zijn voor hoge functiona rissen van de Indonesische regering". Een Indonesisch woordvoerder deelde mee, dat er moeilijkheden ontstaan zijn bij de repatriëring van Chinezen uit Oost- Borneo tengevolge van het optreden en van verklaringen van de consul. „De con sul trachtte door middel van intimidatie de plaatselijke autoriteiten te dwingen minder strikt te zijn bij het uitvoeren van bepalingen betreffende de repatriëring van Chinezen," aldus de woordvoerder. In de Chinese verklaring werd gespro ken van „grove inmenging in de taken en rechten, persoonlijke veiligheid en vrijheid (Van onze correspondent in Londen) Dc wereldopinie heeft opnieuw druk uit geoefend op de Zuidafrikaanse regering door een gesprek dat de secretaris-gene raal van de UNO Hammarskjoeld zater dag in Londen met de Zuidafrikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Eric Louw heeft gehad. Hun voorbereidende bespre kingen over de rassenkwestie zullen in Pretoria voortgezet worden, nadat Ham marskjoeld de zitting van de Economische en Sociale raad in juli heeft bijgewoond. Het onderhoud in Londen duurde drie uur. Of het veel geholpen heeft is de vraag, want Louw heeft zaterdagavond een ver klaring afgelegd waarin hij een bittere aanval doet op wat hij noemt „verdraai de berichtgeving" en dc „kwaadaardige campagne" tegen de politiek van zijn re gering. Hij sprak verder tegen dat dc Zuidafrikaanse premier dr. Verwoerd „concessies" zou hebben gedaan. Dicfenbakcr, de Canadese premier, sprak bij zijn vertrek uil Londen over de sterke gevoelens in het Gemenebest inza ke de Zuidafrikaanse rassenpolitiek, en de noodzakelijkheid voor het Gemenebest om het fundamentele beginsel van de ras- sengelijkheid hoog te houden. Louw be zoekt in het begin van deze week België alvorens naar Zuid-Afrika terug te gaan. In Londen hebben zaterdag 1.500 men sen een bijeenkomst op Trafalgar Square bijgewoond, waar verscheidene sprekers de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek ver oordeelden. Verwoerd uit het ziekenhuis PRETORIA (Reuter) Dr. Verwoerd is uit het ziekenhuis te Pretoria ontslagen waar hij na de revolveraanslag op zijn leven werd verpleegd. Bij de aanslag, die vijf weken geleden werd gepleegd, kreeg dr. Verwoerd twee kogels in zijn hoofd. De premier is overgebracht naar zijn ambtswoning te Pretoria voor verdere ge nezing. Verwoerd zal volgende maand nog een operatie aan zijn rechteroor onder gaan „om esthetische redenen". Zondag is in het laatste medische bulletin mee gedeeld dat de algemene gezondheidstoe stand van dr. Verwoerd uitstekend is. Kinderbetoging (UPI) Eenendertig kinderen, onder wie ook blanke en Indische, hebben za terdag voor het stadhuis van Johannes burg gedemonstreerd voor vrijlating van hun ouders, die vrijdag een hongerstaking zijn begonnen in de gevangenis van Pre toria. „Geef ons onze ouders terug," stond e r op de plakkaten die zij meedroegen. Zij overhandigden de burgemeester een peti tie. Nadat de kinderen uiteengegaan wa- HAMBURG (Reuter) Van Westduitse industriële zijde wordt vernomen dat de Westduitse visserij zwaar getroffen zou worden, indien de Noorse regering er in derdaad toe overgaat een visserijzone ter breedte van twaalf mijl langs de Noorse kust in te stellen. De woordvoerder van de grote visserij maatschappij de „I-Ioch- seefischerei" te Kiel, verklaarde dat een groot deel van de vangst in de wateren langs de Noorse kust binnen de twaalf mijl was geschied. Hij wees er ook op dat. waar de Noorse kust op vele plaatsen in zee uitspringt, de voorgestelde visserijzo ne zich op sommige plaatsen wellicht tot vijftien of meer mijl uit de kust zou uit strekken. Hij voegde hieraan toe dat in stelling van de zone zou betekenen dat bij na alle viswateren, die (hans door de ter hoogte van Noorwegen vissende Duitse treilers worden bevist, voor de Duitse visserij verloren zouden gaan. ren heeft de politie de naam genoteerd van een zestienjarig meisje, dat de beto ging georganiseerd zou hebben. Later wer den 22 kinderen in politiewagens naar het politiebureau gebracht voor een verhoor. Zij werden na een uur vrijgelaten. De politie verklaarde, dat zij optrad voor. het welzijn van de kinderen om te zien .of zij ook ergens behoefte aan hadden en ook omdat de kinderen de bepalingen van de noodtoestand hadden overtreden. Wapenindustrie? (Reuter) De secretaris-generaal van het Zuidafrikaanse ministerie van Defen sie, De Villiers, heeft gezegd dat Zuid- Afrika de mogelijkheid van het vestigen van een wapenindustrie bestudeert. Hij zei in een toespraak in de universiteit van Stellenbosch: „Indien wij niet voldoende voorbereidingen treffen voor onze veilig heid, doen wij niets anders dan de com munisten uitnodigen door boycotacties cn stakingen en later door geweld de macht in handen te nemen," aldus De Villiers. NAIROBI (Reuter) Jomo Kenjatta, de verbannen leider van de vroegere Mau Mau, is zaterdag gekozen tot voorzitter van de voorgestelde Keniase „Afrikaanse Nationale Unie". Waarnemers zijn van mening, dat de verkiezing slechts een symbolisch gebaar is omdat de Britse gouverneur. Sir Patrick Renison, ver klaard heeft, dat Kenjatta niet wordt vrij gelaten. Dit gebaar zou er echter toe kun nen leiden dat het bestuur van Kenia de partij, die thans de steun geniet van alle vooraanstaande neger-politici in Kenia, verbiedt. De verkiezing van Kenjatta geschiedde in een besloten vergadering te Kiamboe, in de buurt van Nairobi. James Gitsjoe- roe, een vriend van Kenjatta, werd tot waarnemend voorzitter en Tom MBoya. eveneens een aanhanger van Kenjatta, tot secretaris-generaal gekozen. Keniase nationalistische leiders hebben besloten, een beroep te doen op alle ge kozen Afrikaanse leden van de wetgeven de raad om af te treden, tenzij de gou verneur van Kenia toestemming geeft voor een bezoek aan Kenjatta. De natio nalistische leiders verzoeken voorts alle politieke organisaties in het land. zich te ontbinden en afdelingen te vormen van de Keniase „Afrikaanse Nationale Unie". Jomo Kenjatta werd afgezonderd in een afgelegen gebied van Kenia, na het uitzit ten van zes jaar gevangenisstraf. De re gering wil hem niet in vrijheid stellen om dat zij van mening is dat Kenjatta nog steeds een gevaar voor de openbare orde betekent. DETROIT (UPI) Het posten van schepen, varende onder „goedkope vlag" op de Grote Meren is te middernacht be ëindigd. De secretaris-penningmeester van de afdeling van de S.I.U. (Seafarers International Union) bij de Grote Meren. Fred Farnen, zei dat de „tijdelijke" op heffing het ï-esultaat is van verzoeken die van verscheidene senatoren en andere congresleden werden ontvangen, in af wachting van een regeling van de geschil len. De S.I.U. had posten in alle havens aan de Grote Meren laten plaatsen voor Pan- honlib-schepen die geregistreerd zijn in Panama, Liberia en Honduras. De S.I.U. betoogt dat de schepen Amerikaans eigen dom zijn. maar buiten de Verenigde Sta ten zijn geregistreerd om belastingen en arbeidsbepalingen te ontgaan. van de consul, obstructie tegen de terug keer naar huis van overzeese Chinezen door Indonesische militaire autoriteiten in Samarinda". Voorts werd gezegd dat met deze handelingen niet. alleen de universeel erkende internationale normen zijn ge schonden en de herhaaldelijk door de In donesische regering gedane belofte dat zij zal helpen bij de terugkeer naar huis van overzeese Chinezen, is gebroken, doch ook buitengewoon onvriendelijk wordt opgetre den tegen de volksrepubliek China. (Van onze correspondent in Brussel) De tachtigste verjaardag van de Belgi sche staatsminister dr. F. van Cauwelaert, de Vlaamse voorman in de strijd voor de gelijke rechten der Vlamingen in het on derwijs, het gerecht en het leger van Bel gië is gisteren te Antwerpen gevierd. Er werd een fonds opgericht dat zijn naam draagt. Het zal wetenschappelijke littera tuur en reseach in Vlaams-België door studiebeurzen en andere middelen aan moedigen. Een omvangrijke Nederlandse delega tie, onder wie minister Klompé, de heer Van Doorne, voorzitter van de K.V.P. en pater Beaufort, woonden de viering bij. Van Cauwelaert, die tevens zijn gouden jubileum als parlementslid vierde, onder handelde met minister-president Colijn en minister Van Karnebeek over de Belgisch- Nederlandse waterwegen kwesties en gaf onder de eerste wereldoorlog met andere Belgen een blad uit voor de in Nederland verblijvende Belgen. Als groot voprstan- der van de Beneluxgedachte werd hij als eerste voorzitter -van de-Interparlementai re Beneluxraad gekozen. De Nederlandse regering verleende hem-enkele jaren ge leden het grootkruis in de Orde van Oran- je-Nassau. Tijdens een plechtige vergadering in het gebouw van de Koninklijke Vlaamse Opera in Antwerpen werden de verdiens ten van de jubilaris op velerlei wijzen be licht. Onder de felicitaties was ook een boodschap van bondskanselier Adenauer. Honderdvijftig gewapende en geünifor meerde mannen hebben zaterdag te So- reang in het regentschap Bandoeng een overval gedaan op een vrachtauto van een thee-onderneming, waarbij zes inzittenden van de auto werden gedood en acht ge wond. De doden waren soldaat of dorps wacht. De aanvallers waren uitgerust met geweren en machinepistolen. Moeilijk De verhouding ManVrouw is blijkbaar geen eenvoudige. Dat kun je zo dagelijks in de krant wel lezen. Er komen heel wat bijlen, touwen en rechters aan te pas. Om maar te zwijgen van echtscheidingspro cessen. De Nederlandse pers is zo fatsoen lijk daar nooit één letter over te reppen en bij andere landen vergeleken valt het hier ook wel mee. Wij zijn niet alleen een minzaam, onbaatzuchtig volk, wij zijn ook een minnend volk. Wij mannenals we dan eindelijk de vrijgezellenknopen afleggen, dan storten we ons ook geheel en al in het huwelijk. En we richten huizen in, die zo gezellig zijn, dat noch de man noch de vrouw over het algemeen behoefte voelt om daaruit later weer weg te lopen. Hoogstens een keertje naar moeder om uit te huilen, maar als een postduif „vallen we altijd weer op het eigen hoic terug." Zo zijn we en zo zullen we wel blijven, alle verhalen over Soraya, Brigitte Bardot en nog een paar hupse joffers ten spijt. Maar er gebeuren wel rare dingen in de wereld. Uit buitenlandse kranten die ik daarom alleen al verslind heb ik wat voor u opgevist. Het meeste komt uit Ame rika, ivaar het scheiden dank zij een paar rechtskundige foefjes vaak zo ge makkelijk is geworden als het aantrekken van een schoon hemd. Doch zeg mi zelf. Zou u die juffrouw niet gelijk gevent De juffrouw die de rech ter vertelde, dat als er visite kwam bij haar man en haar, hij (al was het midden op de dag) terstond zijn hansopje aantrok en met stentorstem zijn vrouw aanbeval: Mien, ga óók naar bed! Niet vriendelijk voor de vrienden, die natuurlijk allemaal wegliepen. Of een andere dame, die door de rechter in het gelijk iverd gesteld, omdat haar man 's avonds de hond mee naar bed nam en dan zijn vrouw dwong in een andere kamer te slapen, omdat zij met haar ge woel en gesnurk het dier zijn slaap on mogelijk maakte. Kijk, zükke heb je. Een keer werd tijdens een (ander) echt scheidingsproces een gezinshoofd verweten dat hij met een deegrol zijn vrouw, zijn tivee kinderen en zijn hond aftuigde. Bij wijze van ochtendgymnastiek. De man rees verontwaardigd uit zijn stoel op en zei: Nietwaar, edelachtbare, dat is gelogen, ik heb de hond nóóóóóit geslagen. Kijk, als je er zo een treft, dan wordt het wel moeilijk. Pinokkio Advertentie ALUMINIUM JALOEZIEËN Complete woninginrichting BARTEUJORISSTRAAT 13-17 HAARLEM Heilzaam. De Indonesische minister van Voorlichting, Amladi, heeft dc Indone sische journalisten opgeroepen zich aan te passen aan de „sfeer van de grond wet 1945" en slechts datgene te publi ceren dat „heilzaam is voor het natio nale belang". Amladi verklaarde dat zijn verzoek geen beknotting van de vrije meningsuiting is en voegde eraan toe dat een bericht dat schadelijk kan zijn voor de veiligheid van de staat geen nut heeft. Opgehouden. De Italiaanse minister An- dreotti is zondagavond tussenbeide ge komen nadat de politie aan een Argen tijns vliegtuig verboden had van het Ciampino vliegveld bii Rome te ver trekken. Zaterdagavond was beslag op het vliegtuig gelegd op grond van een uitspraak van de rechtbank van Milaan ten gunste van een Italiaanse firma die zei in 1953 gedurende het regime van Perón benadeeld te zijn. Pokkenepidemi. Het Indonesische persbu reau Antara heeft gemeld dat er op het olie-eiland Tarakan, aan de oostkust van Borneo, een pokkenepidemie is uit gebroken. Onafhankelijk. Het Italiaanse kabinet heeft een wetsontwerp goedgekeurd waarbij Somaliland in Oost-Afrika. dat sedert 1950 als UNO-beheerschapsge- bied door Italië wordt bestuurd, met ingang van 1 juli aanstaande onafhan kelijkheid wordt verleend. Afgelopen. Irak heeft een einde gemaakt aan de boycot van de Arabische Liga en zal op 25 juni de bijeenkomst van de Liga in Beiroet bijwonen, zo is te Caïro officieel bekendgemaakt. Moordenaar. De voormalige S.S.-officier August Meier heeft zich in zijn gevan geniscel te Bayreuth van het leven be roofd. De 59-jarige Meier was gearres teerd op de beschuldiging dat hij in 1941 te Lemberg in Polen ongeveer 1500 Polen, Russen en Joden heeft la ten vermoorden. Overval. Een bende Karen-rebellen is za terdag uit Birma de grens naar Thai land overgestoken waarna zij de stad Maesod overvielen en plunderden. Ten minste vijf grenswachten werden ge dood en onder de burgers van Maesod waar de rebellen brandstichtten, vielen ook vele slachtoffers. Protest. De Amerikaanse regering heeft een protest ingediend bij Cuba wegens de beschieting door een Cubaans pa trouillevaartuig van een Amerikaanse onderzeeboot, die zich buiten de Cu baanse territoriale wateren bevond. Verdacht. De gouverneur van de Bank voor Herstel en plaatsvervangend gou verneur van de Bank van Korea ten tij de van de presidentsverkiezingen van 15 maart, zijn gearresteerd op beschul diging van schending van de verkie- zings- en bankwetten. Zij worden er van verdacht bankleningen te hebben verstrekt voor de verkiezingscampagne van de aan het bewind zijnde liberale partij, die door ex-president Syngman Rhee werd geleid. Herdenking. In Bazel in Zwitserland is zondag een gedenksteen onthuld in het Casino ter gelegenheid van de honderd ste geboortedag van de grondlegger van de Zionistische Beweging dr. Theodor Herzl. De eerste bijeenkomst van de wereldzionistenbeweging werd 63 jaar geleden in het Casino gehouden. De tegenwoordige president van de bewe ging, dr. Nahum Goldmann, en de Is raëlische minister van Justitie Pinchas Rosen, hielden herdenkingstoespraken. Arbeiders. Er zijn thans meer dan ooit Westduitse arbeiders die een auto be zitten. zo blijkt uit cijfers van het Duit se instituut voor de industrie, volgens welke cijfers 20"/o (691.000) van alle auto's op de Duitse wegen aan arbei ders behoort. Op 1 juli 1951 hadden tienduizend arbeiders een eigen auto. Burgerlijk. Nadat het Zuidafrikaanse na tionalistische dagblad „Die Burger" de vorige week een hoofdartikel had gepu bliceerd waarin gesteld werd dat de term „apartheid" niet meer moet wor den gebruikt, spreekt „Die Burger" te genwoordig van „rasbekerming" of „saambestaan". Ook de term „baas- kap" is van de woordenlijst van „Die Burger" afgevoerd. Dochter. Prinses Elisabeth, echtgenote van prins Francois Ferdinand van Ho- henberg, heeft in het kasteel van Col- mar-Berg. in Luxemburg, het leven ge schonken aan een dochter, die de naam Sophie ontving. Prinses Elisabeth is de oudste dochter van groothertogin Char lotte van Luxemburg. J

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3