WEG EN WIEL Zandvoorts gemeentesecretaris viert zilveren jubileum Met bouw van vrijgezellenflat in Hillegom begonnen MAAK DE TANK NIET TE VOL OLIE ZONDER AANSLAG „WACHT U EVEN?" Drumband krijgt uniformen Ook flatgebouw tegenover Josephkerk In mei waren 716 schepen opgelegd DINSDAG 17 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Speeltuinvereniging kan toeloop niet aan Nieuw groot kampeer terrein in Valkenburg Vragen in Eerste Kamer over spijtoptanten Vaststelling van uitbreidingsplan Dr. Verwoerd weer thuis R.-k. ulo school zal worden uitgebreid SIZO vraagt garantie voor kleedlokaal Verhuur van grond Op 1 juni zal de gemeentesecretaris van Zandvoort, de heer W. M. B. Bosman, het feit vieren dat hij gedurende vijfentwin tig jaar in gemeentedienst in Zandvoort werkzaam is. Ongetwijfeld zal dit jubi leum van Zandvoorts gemeentesecretaris niet onopgemerkt voorbijgaan, want de heer Bosman heeft zich gedurende de vijf entwintig jaar, dat hij op de gemeente secretarie van Zandvoort een vooraan staande plaats inneemt, door zijn bemin nelijk en sympatiek optreden in brede kring vele vrienden verworven en geniet in de badplaats een grote populariteit. De jubilaris werd geboren in Alkmaar op 16 oktober 1906, in welke plaats zijn vader opzichter was van de kaasdragers en tevens een assurantiekantoor beheer de. Na zijn schoolopleiding kwam hij als jongste bediende in dienst bij „Ons Blad", het tegenwoordige „Noordhollands Dagblad" waar hij gedurende twee jaar van 1918 tot 1919 werkzaam was. Van 1919 tot 1923 werkte hij daarna op de effecten afdeling van het Noordhollands Landbouw W. M. B. Bosman. krediet, waar hij, zoals hij zelf verklaar de, enorm veel opstak voor zijn latere vorming als ambtenaar ter secretarie. In 1923 kwam de heer Bosman in dienst als schrijver op de secretarie in Alkmaar, waar hij bleef tot 1928. Op 13 augustus 1928 kwam hij op de secretarie in Hoofd dorp, waar hij belast werd met de invor dering van de inkomstenbelasting. Op de fiest trok hij de gehele Haarlemmerméér door. In 1931 verviel deze gemeentelijke invordering, die nog slechts in enkele ge meenten werd toegepast en werd hij als commies op de afdeling financiën geplaatst. Diverse diploma's heeft hij in deze Hoofd- dorpse periode behaald. O.a. ook het zeer moeilijk te verkrijgen „diploma B", dat slechts ongeveer 40 ambtenaren in ons land bezitten en dat in later jaren werd opgeheven, omdat de hoge eisen, die er voor werden gesteld, de meeste ambtena ren deden terugschrikken. Na het behalen van dit diploma schreef de heer Bosman enkele sollicitaties o.a. ook op de advertentie voor hoofdcommies in Zandvoort, die hem wel aanlokte en waarvoor hij diverse raadsleden en ook burgemeester H. A. van Alphen bezocht. Op 16 mei werd hij tot zijn vreugde tot hoofdcommies op de secretarie in Zand voort benoemd en tevens tot waarnemend gemeentesecretaris. De gehele secretarie telde toen negen man en hij was de jongste van het hele stel. Van de negen die hij daar toen ontmoette, zijn er thans nog twee over, nl. de heer Zonneveld en mejuffrouw Daudey. Toen in 1940 de gemeentesecretaris, de heer F. Jellema overleed, benoemde de Vijfhuizen Maandagavond had in het gymnastiek- gebouw aan de Spieringweg in Vijfhuizen een vergadering plaats, die het bestuur van het Jeugdtamboerkorps „Vijfhuizen" hield met de leden en hun ouders. Nadat de heer H. Beukelman de bijeen komst als voorzitter had geopend en reeds een tipje van de sluier had opgelicht, kwam hierna de heer M. Otger op het podium met de verrassende mededeling, dat de band binnenkort geuniformd langs Vijfhuizens wegen zal marcheren. Hij dankte de burgerij voor de spontane me dewerking aan de laatste actie op en om streeks 30 april. Het resultaat hiervan over treft de verwachtingen: een deel van de lening kon worden afgelost en de verdere opbrengst van de bazaar, verhoogd met een subsidie van de gemeente en een ex ploitatie-overschot stelt de vereniging in staat de stof voor uniformkleding aan te schaffen. Het uniform van de drumband zal wit zijn met blauwe uitmonstering, dus de kleuren van het wapen van de Haarlemmermeer. Hoewel het gebruik is dat de leden van een dergelijk gezelschap zelf hun kleding bekostigen, is het dank zij de steun van de bevolking mogelijk dat de jongelui van het tamboerkorps deze krijgen aan geboden. In verband met „het eruit groei en" en de nieuwe leden die nog zullen toetreden, is het echter nodig een uniform fonds te vormen. Daarom werd een be roep op de ouders gedaan om „iets terug te doen", hetgeen spontaan en unaniem werd geaccepteerd. Men zal verdeeld over een lange termijn of in één bedrag per kind een bedrag in het uniformfonds storten. Bij het éénjarig bestaan, op 4 juni, zal de drumband dus in eigen uni form een mars kunnen maken. Dit zal dan het „zomertenue" zijn. Om ook te kunnen optreden in het gure seizoen, zal het nodig zijn in de toekomst ook vesten en jasjes aan te schaffen; hiervoor zal een afzonderlijke actie worden georgani seerd. Het bestuur heeft reeds talrijke aanmel dingen van jongelui gekregen, die ook me dewerkend lid van de band willen worden. Daarom zal in september worden begon nen met een tweede cursus, zo deelde de heer Otger mede. Tot besluit van de avond werd een aan tal kleurendia's vertoond, o.a. van het oranjefeest in Vijfhuizen, toen de drum band zich voor het eerst in het openbaar aan de burgerij vertoonde. raad hem op 9 december van dat jaar met 11 van de 13 stemmen tot gemeentese cretaris. Daarmee kwam voor hem het begin van een periode, waarin hij zich ten volle kon ontplooien. Hij zag in zijn functie vele mogelijkheden en wist deze ten volle uit te buiten. Door zijn prettig optredenl verwierf hij aller achting en door zijn gro te liefde voor Zandvoort, naar hijzelf ver klaart „een gemeente met dorpse en ste delijke aspecten", hadden alle facetten van het gemeentelijk beheer zijn volle be langstelling. Dat bleek wel duidelijk uit de vele ge schriften en nota's, die van zijn hand ver schenen en waarin hij een helder inzicht op elke situatie in het gemeentelijk be leid toonde. Ook in de vergaderingen van burgemeester en wethouders werd aan zijn inzicht steeds grote waarde gehecht. Een moeilijke tijd brak voor hem aan in de bezettingstijd na het ontslag van burge meester H. A. van Alphen, toen Zand voort twee burgemeesters kende nl. des morgens dr. A. C. Groenevelt en des mid dags dr. Ziegeler. Voorzichtig man als hij was, wist hij steeds met grote tact alle moeilijkheden van een N.S.B.-période te omzeilen, maar zij die hem van nabij kenden wisten, dat zij op de secretaris konden rekenen. Het gezin van de heer Bosman telt. thans acht kinderen, allen even verknocht aan hun plaats van inwoning als vader zelf. „Ik heb nooit meer gesolliciteerd, na dat ik in Zandvoort kwam" zegt hij la chend, „en ik zal dat ook nooit meer doen." Met veie banden is Zandvoorts gemeente secretaris aan zijn plaats gebonden, ban den, die niet meer te verbreken zijn. Als lid van het r.k. kerkbestuur neemt hij in het kerkelijk leven een vooraanstaande plaats in. Als belangrijkste geschriften, die van zijn hand buiten zijn artikelen in ambte narenbladen verschenen, noemen wij zijn nota over het gemeentelijk verzor- gingspeil, door hem in een besloten zit ting van de Zandvoortse gemeenteraad verdedigd op 23 juni 1955, zijn belangrijk geschrift van 5 september 1953 over „Afbraak, herbouw en uitbreiding van de badplaats Zandvoort en de daarmede ver band houdende financiële aspecten" en de uit historisch oogpunt interessante nota, die hij schreef in oktober 1943 over „Het herstel van Zandvoort", waarin o.m. een getrouw beeld wordt gegeven met vermel ding van elk detail over de situatie in Zandvoort in die dagen. Het bestuur van de speeltuinvereniging „Marijke" in Lisse heeft het plan om de volgende maand een feest te organiseren voor de zeshonderd kinderen van de leden. Het bestuur heeft een leider aangetrokken voor volleybal die dit spel met kinderen van 12-16 jaar wil beoefenen. Daartoe zal de speeltuin ook op de dinsdag- en donder dagavonden geopend zijn. In de maandagavond in „De witte Zwaan" gehouden buitengewone ledenver gadering, zijn deze plannen besproken. De voorzitter, de heer C. Spaargaren, zei in zijn openingswoord, dat „Marijke" de enige speeltuin bij moet komen, want nog een speeltuin bij moet komen, want „Marijke" kan het alleen niet meer aan, zo groot is de toeloop der kinderen. Er zijn middagen, dat er over de 400 kinderen spelen. Met algemene stemmen werd besloten dat alleen kinderen tot en met de twaalf jarige leeftijd kunnen worden toegelaten. Voor kinderen boven de twaalf jaar wor den vanaf de week na pinksteren twee volley-bal-avonden gegeven in de speel tuin. Het kinderfeest zal worden gehouden op zaterdag 18 en 25 juni. Voor de jongens en meisjes van 11, 12 en 13 jaar worden puzzeltochten op de fiets of wandelpuzzel- tochten gehouden. Het is vanwege de grote toeloop van kinderen nodig dat er meer toezicht komt. Het bestuur stelde voor om de moeders te vragen zich beschikbaar te stellen, doch vanuit de vergadering kwam het voorstel om de contributie met 25 cent te verhogen en een hulp aan te stellen tegen ver goeding. Op de Cauberg te Valkenburg, zal op 1 juli 't. kampeerterrein „Europa-Camping" met accommodatie voor 900 kampeer ders in gebruik worden genomen. Het zal een belangrijke bijdrage vormen om het tekort aan kampeergelegenheid in Valken burg en omgeving te verminderen. De laatste jaren demonstreerde dit gebrek aan kampeerterreinen zich wel heel duidelijk door volgepropte kleine terreinen achter de huizen en naast de spoorbaan Maas tricht-Valkenburg met tientallen tenten- nagenoeg zonder tussenruimte. Men kwam hierdoor voortdurend in botsing met de gemeentelijke voorschriften en met die van de provinciale kampeerverorde- ning. Het Eerste Kamerlid de heer De Vos van Steenwijk heeft aan de minister van Jus titie de volgende vragen gesteld: 1. Is het waai-, dat vroegere Nederlan ders, die door optie het Indonesische staatsburgerschap meenden verkregen te hebben, thans gedwongen worden hun op tie binnen een gestelde termijn en tegen betaling van een bepaald bedrag gerechte lijk te doen registreren, bij het nalaten waarvan zij niet als Indonesische staats burgers worden beschouwd, met als ge volg o.a. ontslag uit overheids- en semi- overheidsdienst en uit betrekkingen bij genationaliseerde bedrijven? 2. Zo ja, is het de minister dan bekend, dat door een dergelijke maatregel vooral de spijtoptanten, in het bijzonder zij, aan wie een visum voor Nederland „voors hands" niet wordt verleend, voor onover komelijke moeilijkheden worden geplaatst, omdat het voor de registratie vereiste be drag van 2500 roepiahs vaak niet kan wor den betaald en bij die registratie de eis wordt gesteld, dat zij zullen afzien van aanvraag van een toelatingsvisum voor Nederland? 3. Is de minister in verband daarmede bereid voor de spijtoptanten die een visum verzocht hebben en daarvoor in aanmer king komen, een tijdige toelating in Neder land te bevorderen? Vorige week is men in het plan „Wee- restein" in Hillegom begonnen met het heien van palen voor een flatgebouw, dat de n.v. Strokenbouw daar zal neerzetten. Deze flats zullen voornamelijk bestemd zijn voor alleenstaanden. Voorts zullen er enkele bejaarde echtparen in kunnen wor den ondergebracht. Verwacht wordt dat de animo voor huis vesting in deze vrijgezellenflat zeer groot zal zijn, daar het voor vele alleenstaan den soms moeilijk is aan een behoorlijk onderdak te komen. De flatwoningen zijn uiteraard klein, maar bieden een aantrek kelijke huisvesting. In het door architect J. Temme ontworpen gebouw komen twin tig woningen. Deze worden in drie types gebouwd. De meeste woningen krijgen een zit-slaapkamer, een keuken, wasgelegen heid en bergruimte. Zij worden verder al le met een balkon uitgevoerd. Enkele wo ningen hebben bovendien nog een kleine kamer. Met het oog op de huisvesting van alleenstaanden zullen speciale voorzienin gen worden getroffen. Zo krijgt het flat gebouw boodschappenkastjes, waar de le veranciers levensmiddelen enz. in kunnen neerzetten. De betrokken bouwmaatschappij gaat verder met haar activiteiten in Hillegom. Het gevolg van de grote particuliere bouw is dat geleidelijk het karakter van de Hil- legomse bevolking verandert. Er vestigen zich in verhouding tot vroeger jaren, veel meer mensen van elders. Het bollendorp krijgt dus forensenwijken met inwoners, die iedere dag pendelen naar Haarlem of andere gemeenten, waar zij hun werk heb ben. Een verlichting voor de woningnood betekent deze particuliere bouw dus haast niet, hoewel door opschuiving naar de nieuwe bouw nog wel eens wat woonruim te vrijkomt en in een urgent geval hulp kan worden geboden. Voor „Elsbroek", waar de gronden thans bouwrijp zijn gemaakt, heeft Stro- De Hillegomse raad zal vrijdagavond spreken over een partiële herziening van het uitbreidingsplan „Elsbroek-noord en Industrie Hillegommerbeek". Dit plan vormt een schakel tussen de plannen „Els- broek-Zuid", de regelingen voor het cen trum en de drie plannen „Meer en Dorp". Het plan geeft onder meer aan de voor genomen westelijke omlegging van de rijksweg HaarlemLeiden. Hierdoor kan men tevens een oud dorpsgedeelte bij de Vecnenburgerlaan saneren. Verder is aangegeven het nieuwe tracé van de provinciale weg no. 2. Tussen deze weg en de Hillegommerbeek is het mogelijk het plan Brouwerlaan een eind- vorm te geven, het bestaande sportcom plex wat uit te breiden en plaats te vinden voor een rioolwaterzuiveringsterrein. De Hillegommerbeek en het industrie terrein ten noorden er van welke beide een belangrijke barrière vormen voor het contact tussen de delen van het dorp zijn in het plan op twee plaatsen door broken. Hiertoe zal men twee bruggen moeten maken, waarvan een ter hoogt© van de Prins Hendrikstraat en de andere ongeveer vierhonderd meter ten oosten daarvan. Tenslotte gaat het plan er van uit dat het noordelijk deel van de Nieuwe Haven gedempt kan worden met het oog op het gebruik van de omliggende bebouwing en de verplaatsing van de mestoverslag. Er zijn tegen het ontwerp verscheidene bezwaren ingediend, doch B. en W. geven de raad in overweging deze ongegrond te verklaren. kenbouw een plan voor 72 flatwoningen en 126 eengezinshuizen. De maatschappij wil in juli met de bouw beginnen en deze in etappes uitvoeren. De flatgebouwen wor den haaks op elkaar neergezet; de een krijgt vier, de ander drie woonlagen. Een aantal woningen krijgt drie, een ander deel vier slaapkamers. Dit bouwplan om vat zowel huizen voor de verhuur als voor de verkoop. Tegenover de St. Josephkerk zal de bouwmaatschappij een groot flatgebouw neerzetten, op de plaats van de oude villa „Margaretha". Enkele daarnaast gelegen woningen zullen voor de flatbouw het veld moeien ruimen. De bouw op dit punt betekent een belangrijke verfraaiing van deze omgeving. Niet alleen is „Margare tha" aan het verdwijnen toe, achter het huis ligt nog steeds een bunker, die door kinderen als speelgelegenheid is gebruikt. Worden door deze bouwactiviteiten de minder-draagkrachtigen niet geholpen, dat is wel het geval met de 23 woningwetwo ningen, die dezer dagen in plan „Weere- stein" gereed zijn gekomen. De bouw van deze huizen betekent echter maar een zeer kleine verlichting van de woningnood. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika, die na een aanslag in een ziekenhuis werd verpleegd, is naar huis terugge keerd. Bij zijn thuiskomst, liet hij zich met zijn vrouw fotograferen. Kleine Komedie in Den Haag. Tijdens de begi-otingsbehandeling door de Haagse gemeenteraad heeft de wethouder van On derwijs en Kunstzaken, de heer J. van Zwijndregt, bekendgemaakt, dat voor de bouw van een theater voor de Kleine Ko medie nabij het gemeentemuseum de be stekken en tekeningen gereed zijn. Alleen moet nog worden gewacht op de prijsop gave van een onder-aannemer, als gevolg van het feit, dat in verband met de nieuwe C.A.O. in de bouwbedrijven een herbereke ning van de kosten heeft, moeten plaats hebben. De heer Kila, directeur van de Kleine Komedie, verwacht, nog in de loop van deze week met. zijn plannen gereed te zijn en contact te kunnen opnemen met het college van B. en W. Hillegom Het bestuur van de r.k. u.l.o school in Hillegom wil het schoolgebouw met vie; leslokalen en een vaklokaal uitbreiden. De stijging van het aantal leerlingen maak' dit noodzakelijk, daar het leerplan sinds kort is omgezet van een driejarig in een vierjarig leerplan. Voorts zou de toene ming van het aantal leerlingen blijkens een door het schoolbestuur opgestelde prognose een gevolg zijn van een stijging van het aantal kinderen, dat de r.k. lage re scholen zal verlaten. Het schoolbestuur heeft voor de uitbrei ding de medewerking van de gemeente raad gevraagd. B. en W. berichten de raad wel medewerking te willen verlenen Echter willen B. en W. eerst een onder zoek doen instellen naar de vraag,j met hoeveel lokalen de school moet worden uit gebreid. Uit de leeftijdsopbouw van de Hillegomse bevolking is namelijk geble ken dat het aantal geborenen in de jaren i948-'t'öt eri inef Ï958'een niét geringe da ling te zien geeft. Onderzocht zal worden of deze daling zich ook openbaart in het r.k. deel van de bevolking. De Hillegomse voetbalvereniging SIZO heeft de gemeente gevraagd zich garant te stellen voor een rekening-courantkrediet dat zij wil opnemen voor de bouw van een kleedlokaal on het gemeentelijk sportter rein aan de Weeresteinstraat. B. en W. stellen de raad voor deze garan tie, zij het in beperkte mate, te verlenen, namelijk voor 6000, af te lossen in tien jaar. Nu in de afgelopen winter geen begin kon worden gemaakt met de aanleg van het Van Nispen-park in Hillegom, stellen B. en W. van Hillegom de gemeenteraad voor de braakliggende grond voor deze zomer te verhuren teneinde te voorkomen dat de terreinen vervuilen. Zolang de park- aanleg niet worden uitgevoerd, zal de grond telkens voor één seizoen worden ver huurd. De pachtprijs is f 1.50 per r.r. RECTIFICATIE RAADSVERSLAG In het verslag van de raad van Haar lemmermeer, voorkomend in de krant van vrijdag 13 mei, is naar aanleiding van de bespreking van het voorstel tot verlenen van een krediet ten behoeve van de ver lichting van de torenklok der r.k. kerk in Hoofddorp ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van dit kerkgebouw, ver meld dat de heer Brörens (C.H.U.) „aan vankelijk bezwaren kenbaar maakte, maar uiteindelijk toch voor het voorstel stemde." Dat is niet geheel juist weergegeven. De heer Brörens heeft gezegd „met het voor stel te kunnen instemmen, al houdt deze goedkeuring z.i. de consequentie in dat voor dergelijke jubilea het gelijke monni ken, gelijke kappen wordt toegepast". De heer Brörens had daarbij het oog op het feit dat bij het honderdjarig bestaan van de Ned. Hervormde kerk in Hoofddorp niet van een dergelijk medeleven door het ge meentebestuur blijk is gegeven. Per begin mei waren, blijkens een mede deling van de Engelse Kamer van Koop handel, in totaal 716 grote schepen, met een totaal tonnage van 5,5 miljoen ton, op gelegd: 319 vrachtschepen en 325 tankers, met een tonnage van respectievelijk 2.150.000 en 3.350.000 ton. Voor wat de vrachtschepen betreft is het grootste aantal van Liberia, namelijk 73 schepen. Voorts zijn 42 Griekse, 40 Pana mese, 39 Noorse, 39 Engelse, 37 Italiaanse en 29 Amerikaanse vrachtschepen opgelegd. Voor wat tankschepen betreft: er zijn 75 Engelse opgelegd, 65 Liberiaanse, 41 Noorse, 36 Amex-ikaanse en 29 Panamese opgelegd. Als u even de wagen stil zet en ii leest rustig de aanwijzingen, die onder het hord zijn aangebracht, dan begrijpt u beslist wat er bedoeld wordt. In ieder geval begrijpen wij, dat wij zondag niet aan de linkerkant van deze straat mogen parkeren. Stem er nooit in toe, dat een pompbediende het benzinereservoir van uw wagen geheel vult bij het tanken. Indien dit wel gebeurt, dan kan de overstromende benzine of de onvoldoende werking van ontluchtingsleidingen een benzinereuk veroorzaken, die vaak lang in uw wagen blijft hangen. Bovendien leidt het morsen van benzine tot geldverlies! Als een fotograaf met de „zwarte doek" vult deze Amerikaan tijdens een zuinig- heidsrit de benzinetank van één van de auto's. Op deze manier kan hij horen wanneer de tank vol raakt, zodat geen druppeltje benzine wordt gemorst. Al staan wij wellicht aan de vooravond van i-evolutionaire ontwikkelingen op autogebied wij denken hiex-bij aan de onlangs geïntx-oduceerde Wankel-motor, aan de turbine-motox-en, waarmee gx-ote automobielfabrikanten nu al jaren bezig zijn zonder dat men het tot dusver vex-der dan enige gangbare prototypen heeft gebx-acht en aan de mogelijke toepassing van kernenergie momenteel is het echter zo, dat onze auto's nog hoofdzakelijk gemaakt worden volgens dezelfde gi-ondbeginselen, die de aulopioniers reeds hebben toegepast. De ontwikkeling van de automobielen is dan ook een geleidelijke perfectionex-ing geweest van wat de makei-s van de eerste paai-dloze voertuigen hebben gewrocht en deze ontwikkeling is meestal zo geruisloos geschied, dat wij haar pas goed realiseren als wij de huidige typen vex-gelijken met die van tientallen jaren geleden. Het zijn niet alleen de constructeui's geweest, die dit hebben bewex-kstelligd, maar een belangrijk aandeel hierin hebben ook de benzine- en oliemaatschappijen gehad, die miljoenen aan speurwerk hebben uitgegeven voor verbetering van de brandstoffen en de smeex-middelen. De benzine verkreeg een steeds grotere klopvastheid, waardoor de compressieverhouding in de motor kon stijgen. Ook de eigenschappen van de olie wei-den doortnieuwe raffinagemethoden steeds vex-betei-d, maar dat niet alleen, door toevoeging van doops kreeg de olie soms geheel nieuwe eigenschappen. Er kwamen doops, die de neerslag van vuil tegengingen en daax-door de motoi-slijtage in sterke mate bepex-kten. Sommige motoronderdelen werden langzamerhand zo danig belast, dat plaatselijk vex-hoogde slijtage optrad. Om dit te voorkomen voegde men doops toe, die de olie een stex-ke hechting aan het metaal gaven en op die manier de slijtage vermindex-den. De multigx-ade oliën hebben doops, die de olie vloeibaarder maken bij lage temperatuur, zodat men gemakkelijker kan starten bij sti-enge koude en die er tevens voor zorgen, dat men spoediger na de stax-t een goede smering verkrijgt. Voor het probleem van de aanslag op wanden van de verbrandingsruimte had men tot dusver echter nog geen oplossing gevonden. Een kleine hoeveelheid aan slag kan vooral in de verbrandingsruimte van een kleine motor een grote rol spelen. Door dit laagje wordt namelijk het vullingsrendcment verkleind. Voorts krijgt men door deze aanslag een ongewenste warmte-isolatie en bovendien wordt de bougievonk er door verzwakt. Al deze factoren tezamen kunnen een tamelijk groot verlies aan vermogen ver oorzaken, bij sommige motoren wel tien percent. Een gi-ote maatschappij heeft dezer dagen een nieuwe X-100 multigrade olie geïntroduceei-d, waaraan nieuwe doops zijn toegevoegd, die de olie de eigenschap zouden geven om zeer weinig of geen aanslag in de vei-bi-andingsruimte te vormen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 10