Kroesjtsjev dreigt morgen uit Parijs te zullen vertrekken OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VESPA HET WEER Belgische troepen uit Duitsland naar Kongo Joop S. door Hof vrijgesproken Hij stelt drie onmogelijke eisen aan Eisenhower SER komt tot hogere compensaties Borst 1. J. VAN &QOTEN Dak van gloednieuwe garage ingestort De Gaulle roept Voorzitter P.v.d.A. zeer ernstig ziek „de top" bijeen Verhoging A.O.W. en A.W.W. jan doornbosch In de krant van heden: Felle brand vernielde papierwarenfabriek Pepita sportpantalons va. 39,50 House of England Weinig wind Laars op de nek Het woord is aan MACMILLAN BEMIDDELT IN CRISISSTEMMING van moord op Magere Josje Zijn toestand kritiek genoemd Geen personeel voor nieuw verpleeghuis te Rotterdam accordeon- en gitaar-les •g. HERNIEUWING a ag. DOOPBELOFTE 3* „Super-Caravelle" zal omstreeks 1965 gereed zijn 74e JAARGANG No 261 DINSDAG 17 MEI 1960 305e JAARGANG No 109 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- I I jj I I I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). kvl V* I E 1 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I l( II 1 I IHl I IX I l( 1 f li 1 I f II 1 Abonnement p week 59 ct.. p. partaai 7.65. kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57753 1 1/ KJ L\X\A P* Directie: P. VV. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Mocht Kroesjtsjev geen gehoor geven aan deze convocatie van de president der conferentie, dan rust de schuld voor het afbreken der conferentie formeel op zijn schouders. Inmiddels gaat in conferentie kringen het gerucht, dat Kroesjtsjev, die morgen of overmogen in Berlijn wordt verwacht, aldaar ioch het vredesverdrag met de D.D.R. zou kunnen ondertekenen. Dit zou nog niet een ratificatie hoeven te beduiden en voorlopig slechts als druk middel op het Westen kunnen worden ge bruikt. vag We er rapporten 1, 2 Uit, het binnenland .2, 4, 5, 6, 10 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 5, 6 Kunst 4 Reisindrukken uit Tsjechoslowakije 5 Agenda van Haarlem en IJ mond. 7 Uit stad en omgeving7, 9, 10 Weg en Wiel10 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Een hevige uitslaande brand heeft de pa pierwarenfabriek van A. Dekker Pzn aan de Weverstraat te Wormerveer volkomen in de as gelegd. Omwonenden werden om halfvijf wakker van een hevige ontplof fing. Waarschijnlijk sprong toen een vat met een benzinepreparaat, dat wordt ge bruikt bij het schoonmaken van de druk persen. Als gevolg van deze ontploffing sloeg een deel van het dak weg en kre gen de vlammen vrij spel. Toen de brand weer uit Wormerveer met groot materieel verscheen, sloegen de vlammen naar alle kanten uit het bedrijfspand en viel aan redding niet meer te denken. Dc brand weer bepaalde zich in hoofdzaak tot het nathouden van de omringende woningen. De schade, die door verzekering wordt ge dekt, wordt op vier a vijf ton geschat. Om trent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Advertentie HOUTPLEIN IS - 20 TEL. 16615 - 12000 Advertentie Ö285 Niet alleen onze damgaren multicolours (v.a. 59,50) maar ook onze nieuwste zijn ..al". Aiodel Lilrico in kleine ruiten. Smalle pijo zonderomslag. Draag er een Trenco weekend shirt bij als combinatie (1 3,90). Amsterdam, Regullersbreeslr. 21-23 tegenover Tuschlnsld Advertentie mi lYlUKmó wforeipumiij! BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIOSESIRAAT keij KONINGSPLEIN) AMS7ERt>AM TEL 223596 TWEKA BIKINI'S Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. In dc nacht plaatselijk mist. Weinig wind. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hoger. Volledige weemapportén op pagina twee (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) PARIJS, 17 mei. De crisis op de topconferentie is in volle hevigheid los gebarsten, de kans is aanzienlijk dat de conferentie is mislukt voordat zij goed en wel begonnen was. Tegen het einde van de morgen was de situatie als volgt: de vliegtuigen van Eisenhower en Kroesjtsjev stonden gereed voor vertrek, zo gauw de beide staatslieden dit wensten. De bijeenkomst van de westelijke Grote Drie eindigde om kwart over elf zonder dat een nieuwe mogelijkheid tot op lossing van de crisis bekend werd. Kroesjtsjev sprak vanochtend op straat al informeel met dc pers. Daarbij herhaalde hij zijn dreigement dat hij morgen naar Moskou zal terug vliegen als Eisenhower geen verontschuldigingen aanbiedt voor de „Amerikaanse agressie". Hij voegde er nog een impliciet dreigement aan toe: op weg naar Moskou zal hij in Berlijn afstappen om met de Oostduitse partijchef Walter Ulbricht overleg te plegen. De Gaulle heeft een lunch voor de regeringsleiders vanmiddag in het Elysée, moeten afgelasten omdat Kroesjtsjev met dc Franse communistenleider Maurice horez, diens echtgenote en minister Malinovskv naar Sezanne vertrokken is, 120 kilometer buiten Parijs. Een functio naris van de Russische ambassade heeft medegedeeld dat Kroesjtsjev morgen een persconferentie zal houden. Hij voegde hieraan toe: „Hij zal niet vertrekken, alvorens de pers te woord te hebben gestaan". Na het weekeinde van sombere voorge voelens smeet Nikita Kroesjtsjev gister ochtend op de eerste bijeenkomst in het Elysce zijn politieke bom op tafel: een ultimatieve eis aan president Eisenhower om a) spionagevluchten boven de Sovjet- Unie openbaar te veroordelen en er zijn spijt over te betuigen, b) te beloven dat de Verenigde Staten van zull e spionage vluchten afzien, c; de directe schuldigen voor deze vluchten Ier verantwoording te roepen. Kroesjtsjev legde de volgende la ding in zijn ultimatum: wanneer de Ame rikaanse president hiertoe niet bereid is, dan kan de Sovjet-Unie niet deelnemen aan de huidige topconferentie en gelooft zij dat het beter is deze conferentie zes tot acht maanden te verdagen. Kroesjt sjev refereerde daarmee aan dc komen de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Hij zei ook: „Dc Russische regering is ervan overtuigd dat, zoal niet deze rege ring van de Verenigde Staten, dan toch de volgende of de daarop volgende zal begrijpen dat or maar écn keuze is: vreedzame coëxistentie tussen kapitalisti sche en socialistische landen of oorlog". Kroesjtsjev die ook de uitnodiging aan Eisenhower om op 10 juni de Sovjet-Unie te bezoeken voor onbepaalde tijd introk, dekte zich tevoren tegen de beschuldiging, dat hij de met zoveel hoop tegemoet ge ziene topconferentie zou hebben getorpe deerd. Volgens dc Russische regering is dc top nog niet begonnen, maar ging het maandagochtend slechts om een inleiden de bijeenkomst waarop de Sovjet-Unie vol doening wilde hebben alvorens aan de top deel te nemen. Eisenhower wist wat hem te wachten stond. De Gaulle en Macmillan hadden hem zondag, na hun gesprekken met Kroesjtsjev, al van diens plannen op de hoogte gebracht. De Amerikaanse presi dent antwoordde ingetogen en ging mei zijn concessies zo ver als hij kon. Hij zei: ..De vluchten over dc Sovjet-Unie zijn stopge zet en zullen niet hervat worden zolang ik president ben". Hij ontkende dat de Verenigde Staten in de eerdere verklarin gen van hemzelf en Herter met het voort zetten van deze vluchten zouden hebben gedreigd. Eisenhower verklaarde zich ge reid over het vliegtuig-incident bilaterale besprekingen met de Sovjet-Unie te houden terwijl de topconferentie voortgaat.. Welke onbegrijpelijke onhandigheden de Verenig de Staten in deze ongelukkige affaire al hebben uitgehaald en de verklaring van de president voegt nieuwe tegenstrij digheden. om niet te zeggen onwaarheden, aan dc eerder gemaakte toe vaststaat dat hij gisteren niet verder kon gaan met zijn tegemoetkomingen aan Kroesjtsjev. Is het genoeg? Dat moet de dag van he den en misschien morgen leren. Tussen de gesprekken aan de conferen tietafel en de officiële lezing van de woord voerders na afloop bestaan overigens wel enige verschillen. In werkelijkheid ging het zo: toen de impasse na de redevoeringen van Kroesjtsjev en Eisenhower duidelijk was, stelde De Gaulle voor de conferentie een dag te verdagen, vroeg Kroesjtsjev zijn besluit niet definitief te maken en be zwoer hem vooral zijn verklaring niet te openbaren „omdat dan aller verloren zou zijn". De Gaulle zei dat een van de rede nen van deze conferentie juist het schep pen van een toestand is waarin inciden ten als die met de U-2 overbodig worden. Hij. wees op het nieuwe .ruimteschip dei- Russen. dat achttien maal per dag over Frankrijk vliegt en mogelijk de hele we reld fotografeert. Kroesjtsjev hief daarop de handen en zei: „Ik zweer bij God dat. mijn hart zui ver en mijn handen rein zijn". Macmillan snelde De Gaulle te hulp: „Wat gebeurd is, is gebeurd. Eisenhowers belofte tot stopzetting der vluchten moet Kroesjtsjev toch tevreden hebben gesteld. Ik ben blij dat de Russische premier niet over afbre ken maar slechts over verdaging van de conferentie heeft gesproken. Uitstel kan echter afstel betekenen". Hij deed een klemmend beroep op zijn collegae om de conferentie voort te zetten. Het leek op flat ogenblik dat er een kans op succes daagde. Kroesjtsjev zei op een gegeven moment: „Ik aanvaard Eisenhowers verklaringen, ik ben er te vreden mee". Hij liet zich toen twee zin nen ontvallen die de sleutel tot zijn hou ding kunnen betekenen. Amerika's Rus land-kenner en ex-ambassadeur in Mos kou „Chip" Bohlcn zei later op een pers conferentie dat Kroesjtsjev opmerkte: „Deze hele affaire (het vliegtuigincident) is diep verweven met dc binnenlandse politiek van de Sovjet-Unie" en even la ter merkte hij op: „Ik moet rekening hou den met mijn publieke opinie die veront waardigd is. Ik kan deze zaak niet on dershands afdoen". De architect van de splinternieuwe ga rage „Steen" te Ommen heeft vermoede lijk geen prettige nachtrust gehad. Enige seconden nadat men gisteren deze garage in gebruik had genomen er waren drie auto's waaronder een fonkelnieuwe naar binnen gereden stortte het dak van het bouwwerk ineen. Twee wagens .werden zwaar beschadigd. De oorzaak is vermoe delijk te wijten aan een constructiefout. Er bleek geen voldoende waterafvoer te zijn. Het plafond heeft de zware regenval niet kunnen verwerken. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische regering heeft gisteren tot kordate maatregelen besloten voor het her stel van orde en gezag in Kongo. Er wor den speciale troepen uit West-Duitsland teruggetrokken en naar Kongo gezonden, waar zij voorlopig de drie Belgische bases onder meer die van Kamina zullen ver sterken. Anderzijds benoemde koning Bou- dewijn, op voorstel van de ministerraad een nieuwe en derde minister voor Kon go, de voormalige procureur-generaal Ganshof van-der Meersch, een hoog ma gistraat die na de bevrijding van Belgir het bestraffingswerk van de politieke de linquenten leidde. Hij werd door de libe rale partij, een van de partners van dc huidige regeringscoalitie, voorgesteld. Dc tweede minister van Kongo is namelijk een rooms-katholiek, de heer Scheyven. Op de slotvergadering van de Rondetaf e1 conferentie die zich voor de Belgisch-Kon- golese samenwerking uitsprak, hebben oo! Kongolese afgevaardigden gepleit vooi een spoedig herstel van de orde. De nieu we minister van Kongo zal dezer dagen naar Leopoldstad vertrekken en daar de titel voeren van minister-resident, belast met de algemene zaken in Afrika. De gouverneur-generaal dr. H. Cornelis zal zich voornamelijk met de administratieve vraagstukken bezighouden. Deze maatre gelen worden in de Belgische opinie gunstig ontvangen. Reeds gisteravond stegen alle Kongolese aandelen ter beurze van Brus sel. Sommige aandelen wonnen tien per cent terwijl voor andere aandelen aan de vraag niet kon worden voldaan. Volgens de eerste berichten is de benoeming van de Het ging er niet zachtzinnig toe toen politiev er sterking en in New York een einde maakten aan de strijd tussen voor- en tegenstanders van de Cubaanse pre mier Fidel Castro voor het Cubaanse consulaat in Manhattan. De foto laat zien hoe een forse politieman een be toger in bedwang hield door hem een forse laars op de nek te zetten. Storm Jameson: Geluk komt voort uit het vermogen diep te kunnen voelen, eenvoudig te kunnen genieten, vrij te kunnen denken, het leven te kunnen wagen en nodig te kunnen zijn. (Van onze Amsterdamse redacteur) Joop S., de echtgenoot van de op 11 augustus 1957 gewurgde Amsterdamse prostituee Magere Josje, is vry! Het Am sterdamse gerechtshof heeft vanmorgen, bij monde van de president, mr. J. Sprejj, ver vroegd arrest gewezen en de 42-jarige S. vrijgesproken van alle punten van de dag vaarding. Deze sensationele wending in de opzienbarende zaak-Josje kondigde zich gisteravond reeds aan toen bekend werd gemaakt dat liet gerechtshof in plaats van op 27 mei a.s. reeds vandaag uitspraak zou doen. Het hof gelastte vanmorgen de on middellijke invrijheidstelling van de ver dachte. Joop S., die van den beginne af steeds had ontkend zijn vrouw te hebben ver moord, was zeer nerveus toen hij de zit tingszaal werd binnengeleid. Toen de presi dent-de beslissing van het hof had bekend gemaakt, bracht hij er met moeite uit: „Edelachtbare heren, ik dank u zeer". Daarop brak hij in snikken uit en greep zich wankelend vast aan zijn raadsman, mr. H. G. T'n. Keune, die hem behoedzaam uit de zaal leidde. De vier dagen durende behandeling van de zaak in beroep door het hof had achter gesloten deuren plaats. Vrijdag j.l. eiste de procureur-generaal een straf van acht jaar wegens zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende. Raadsman mr. Keu ne, hield vervolgens een pleidooi waarin hij betoogde dat het bewijsmateriaal on voldoende was. Met de uitspraak van het hof is de zaak- „Magere Josje" dus toegevoegd aan het rijtje onopgeloste moorden op prostituees die zo'n grote onrust in de buurt rond de „walletjes" hebben gezaaid. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) President De Gaulle heeft tegen het einde van de morgen besloten de proef op de som tc nemen door de andere drie re geringsleiders voor een bijeenkomst „te eniger tijd" vandaag tezamen tc roepen om een „begin te maken met de bespreking van dc onderwerpen van de top". Deze in vitatie, waartoe tijdens het overleg der westelijke grote drie vanochtend werd be sloten, is reeds door Eisenhower en Mac millan geaccepteerd. Kroésjtsjcvs ant woord is nog niet bekend. De landelijk voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. A. Vermeer, is op het ogenblik zeer ernstig ziek; gisteravond werd zijn toestand zelfs kritiek genoemd. De heer Vermeer heeft enige tijd geleden een maagoperatie in het Naardense diako- nessenhuis ondergaan. In de nacht van zaterdag op zondag is de toestand verer gerd. Dit is maandagavond door loco-bur gemeester jhr. J. F. Berg meegedeeld in de vergadering van de Naardense gemeente raad, waarvan de heer Vermeer ook lid is. Men hoopt door bloedtransfusies het leven van de patiënt te kunnen redden. Advertentie De huren en de melkprijs zijn beide per 1 april j.l. gestegen. De werknemers hebben hiervoor compensatie ontvangen in dc vorm van een huurbijslag en verhoogde kinderbijslag. Voor hen, die een A.O.W.- of een A.W.W.- uitkering ontvangen, stelt de Sociaal-Economische Raad thans voor ter compensatie van deze huur- en mek- prijsverhogingen de uitkeringsbedragen op hoger niveau te brengen. Zijn visie in deze heeft de raad neergelegd in een advies, uitgebracht aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink. die op 4 maart j.l. de S.E.R. had verzocht zo mogelijk nog voor 15 ap- april rapport uit te brengen. Het is echter 13 mei geworden, vordat de S.E.R. dit ad vies in bespreking kon nemen. De S.E.R. adviseert thans de huurcom- pensatie voor bejaarden, die een A.O.W.- uitkering voor gehuwden ontvangen, vast te stellen op 120.- per jaar en voor be- Mct het oog op de dreigende toestand in Belgisch Kongo zijn maandag de eerste Belgische troepenversterkingen per vliegtuig naar dat land vertrokken. Een lange rij militairen gaat aan boord van een vliegtuig. (Telefoto). jaarden, die recht hebben op de uitkering voor ongehuwden op 108 per jaar. De compensatie in verband met de melk prijsverhoging zou de S.E.R. vastgesteld willen zien op 8.- per jaar voor een bejaard echtpaar en 4.- per jaar voor ongehuwde bejaarden en voor weduwen met of zonder kinderen, zoals ook in het voornemen van de staatssecretaris ligt. (Vervolg op pag 4) In de rustige omgeving van het Kraling- se Bos opent Rotterdam woensdag het ver pleeghuis Spiegelnisse. Maar de vreugde over deze aanwinst voor de stad wordt overschaduwd door de teleurstelling, dat het gebouw meteen weer moet worden ge sloten omdat er geen personeel is om ge lijk met de ingebruikneming te kunnen starten. Het verpleeghuis Spiegelnisse, dat twee miljoen gulden heeft gekost, biedt ruimte voor de verpleging en verzorging van 153 geestelijk gestoorde bejaarden. Juist voor deze categorie van patiënten is er een ontstellend tekort aan verpleeg- ruimté. Hoewel het gebouw dus klaar is, zijn bewoners te ontvangen, kan het we gens personeelsgebrek pas over enkele maanden in gebruik worden genomen. reigerstraat 112 - haarlem-noord Advertentie •X Si •X- Twee ogen zijn nauwelijks ge- *58 noeg voor het bewonderen van v •S* het moois, dat er is voor de vJi ■p grote dag van het grote meisje. Er zijn bij Borst al schattige JT •jf- jurkjes, met kort mouwtje voor -Jf w 30.-. Of een snoezig ensemble van jurk en jasje met diepe plooi (af 42.75). Of een •jj- mantelpakje dat zeer gedistin- SM geerd staat (44.75). •I- -fi (vroeger Brinkman) Z Anegang 19 Haarlem ~T •X- 2« v V VVV V Advertentie SoHtydam-shag mei de pure Kentucky heer Ganshof van der Meersch ook in Kongo gunstig besproken. De gematigde Kongolezen verwachten, evenals de Euro peanen, dat het beleid van een krachtige autoriteit zoals Ganshof van der Meersch, spoedig orde op zaken zal stellen. Tijdens een interview in Oslo heeft de president-directeur van de Franse vlieg tuigfabriek Sud Aviation, de heer Georges Hereil, verklaard, dat de Super-Caravelle waarschijnlijk het eerste supersone ver keersvliegtuig ter wereld zal zijn. „Het toestel zal omstreeks 1965 gereed zijn", zo zei hij. „Reeds thans worden bij de Dou glas fabrieken in Amerika nieuwe vleugels ontworpen voor de Super Caravelle. Onlangs is door Sud Aviation tot nauwe samenwerking met Douglas besloten, waar bij de Douglas fabrieken het recht ver kregen de Caravelle, het twee-motorige straalvliegtuig van Sud Aviation, in Ame rika te bouwen. Het blijkt thans, dat deze samenwerking zich ook zal uitstrekken op het gebied van de vervaardiging van supersone vliegtuigen. Hereil voegde er tenslotte nog aan toe, dat de romp van de huidige Caravelle reeds berekend is op snelheden van meer dan twee keer de snelheid van het geluid, op een hoogte van 9 kilometer.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1