VA ASA Moskou vraagt speciale zitting van de Veiligheidsraad Chief Whip OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Afzonderlijk vredesverdrag met DDR niet onmiddellijk Woonhuis te Rijssen door gas ontploffing in de lucht gevlogen mutsen tWMORRIS 'êeforei/ouêiu/f In het voetspoor van Kroesjtsjev Drentse boeren trokken klep uit stuwdam op kders Hp! Hildebrandmonument nog dit jaar in de Hout? Bominaniak - een knaap van 14 - ingerekend Geen der bewoners ernstig gewond Matige wind Schiphol herademt In de krant van heden: pq VERVOLG OP PARIJS IN NEW YORK EN OOST-BERLIJN Prins Philippe gedoopt Haarlemse raad voteert krediet voor plaatsing SOLEX DE LUXE J. J. VAN KOOTEN Het woord is aan De ellende van weeskinderen vroeger Hebt U dit artikel gemist? Jammer! krokantbrood Muur viel op kinderbedje 74e JAARGANG No 26 3 DONDERDAG 19 MEI 1960 305e JAARGANG No 111 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- T Tj 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). I III l fl I I I Verschijnt dageHjks beh. op zon-en feestdagen. naariems duudiqu kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 51755 M t Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Advertentie HERENMODE-ARTIKELEN kunt u uitstekend terecht! Haarlem - Grote Houtstraat 32 De Amerikaanse UNO-afgevaardigde Cabot Lodge heeft in een verklaring ont kend dat zijn regering „aanvalsdaden" je gens de Sovjet-Unie heeft begaan. „In plaats van dergelijke beschuldigingen te uiten, moesten wij allen de oorzaak van de moeilijkheden bezien namelijk het gevaar van een verrassingsaanval met kernwapens," zo zegt hij. De Amerikanen hebben van hun kant doen weten, dat er een voorstel in de maak is ter reglemen tering van militaire controlevluchten. De Russische premier heeft Parijs van morgen verlaten en is in Oost-Berlijn ge arriveerd. President Eisenhower is inmiddels in Lis sabon aangekomen, nadat hij zijn officië le bezoek aan het Portugese staatshoofd Salazar met verschillende dagen had ver vroegd. De Britse premier Macmillan is eveneens vertrokken en zal morgen een verklaring in het Lagerhuis te Londen af leggen. Ook de Franse president, generaal De Gaulle, zal dezer dagen zijn mening kenbaar maken over de verbijsterende gang van zaken deze week, die zelfs in het raam der dramatische West-Oost ver houdingen sedert de laatste oorlog ook de routiniers onder de diplomatieke waarne mers nog versteld heeft doen staan. Gisteren hebben de drie westelijke staats lieden nog een eigen topberaad gehouden zonder dat er over hun besprekingen veel is uitgelekt. Vandaag zullen de ministers van Buitenlandse Zaken in de permanen te NAVO-raad de hoofden nog eens teza men steken, maar ook daarvan worden geen belangrijke beslissingen verwacht. De ogen en oren van het Westen zijn nu dan ook op Oost-Berlijn gericht waar Kroesjtsjev morgen zijn Oostduitse kame raden zal toespreken. Niettemin is het vrij onwaarschijnlijk dat hij daar dan heel veel meer over zijn verdere plannen zeg gen zal dan hij op zijn Parijse persconfe rentie heeft willen loslaten. Het Westen blijft zo nu dus wel genoodzaakt zich tot tasten en het formuleren van hypotheses te beperken. Hypotheses over de achter gronden en de oorzaken van Kroesjtsjevs vreemdsoortig gedrag in Parijs, hypothe ses eveneens over zijn verdere voorne mens. Uiteraard bestaat er tussen beide speculaties een zeer nauw verband. Wanneer Kroesjtsjev bezweken is voor de druk van de Oostduitsers, die industrieel en economisch de laatste tijd grote vor deringen hebben gemaakt dan is het niet onwaarschijnlijk, dat hij zijn dreigement met afzonderlijke vrede met de Duitse Democratische Republiek van Pankov zal moeten waar maken. Op zijn persconfe rentie heeft hij een rechtstreeks antwoord op een vraag hierover ontweken. Maar in Parijse diplomatieke kringen wordt ern stig rekening gehouden met de mogelijk heid dat Kroesjtsjev thans een diploma tieke agenda en dito procedure zal ont werpen, waarbij de verschillende fasen en data zullen worden aangegeven met het doel op kortere of langere termijn tot de ondertekening van een vredesakkoord te geraken. Uitnodigingen voor zo'n vredes conferentie zouden dan in de eerste plaats aan de landen van het pact van Warschau worden gericht. De positie van het Wes ten in Berlijn zou dan op den duur on houdbaar worden en vele bange vragen doemen dan op. Indien de Russische regeringsleider voor de pressie van China is gezwicht, dan wor den de perspectieven er zeker niet roos kleuriger door maar zal men het echec van deze conferentie in Parijs toch in een heel ander en veel wijder verband moeten plaatsen. Dan zouden in het beste geval de spanningen slechts kunnen worden op geheven door middel van een conferentie Advertentie BARtELJORISST^ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUÈDE DAMESJASJES IN KLEUREN Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak oostelijk. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent in Parijs) En nu? Dat is de vraag die iedereen zich stelt in Parijs nu alle hoop op een onmiddellijke betere verstandhouding tussen West en Oost door de gespierde handen van Kroesjtsjev, die sinds twee jaren de vurigste promotor van ontspan ning was, de bodem is ingeslagen. Vanmorgen werd bekend, dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, in de afgelopen nacht vanuit Parijs een verzoek naar New York had gezonden opdat de Veiligheidsraad zich in een speciale zitting zal uitspreken over de „herhaalde Amerikaanse schendingen van de soevereiniteit van het Russische luchtruim". De Russische klacht werd van daag door de voorzitter van de Veiligheidsraad Sir Claude Corea van Ceylon en de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, bestudeerd. Gromyko zegt dat de „agressieve daden" van de Amerikaanse regering een gevaar voor de wereldvrede zijn. De Amerikaanse regering heeft bovendien meegedeeld, aldus het telegram, dat deze daden tot haar normale politiek behoren. Op pagina 3 geeft onze reisredac- teur zijn indrukken weer van de pers conferentie die Kroesjtsjev na de mislukking van het lang verbeide overleg aan de top gistermiddag in de Franse hoofdstad voor een zeer ver schillend georiënteerd publiek heeft gehouden, Vandaag volgde onze reis- redacteur de Russische leider naar Berlijn, Dit bezoek aan de gespleten stad zal, zo werd verwacht, massale demonstraties tot gevolg hebben. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 5, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Kunst 5 Uit stad en omgeving7, 11 Agenda van Haarlem en IJ mond 11 Feuilleton 13 Horen en Zien 13 Toch Is Plet Zo13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17, IS Dit nummer bestaat uit twintig pagina's CRITIEK OP KANUNNIK De parlementsfractie van de onafhanke lijke Franse boerenpartij heeft zich niet akkoord kunnen verklaren met het bezoek dat kanunnik Kir. die lid van de fractie is. dinsdag aan Kroesjtsjev heeft gebracht. Prins Philippe, de zoon van prinses Paola en prins Albert van België, is dinsdag plechtig gedoopt in de konink lijke kerk van Sint-Jaak op Kouden- berg in Brussel. Het plechtig doopsel werd. toegediend door mgr. Suenens, hulpbisschop en vertegenwoordiger van de kardinaal-aartsbisschop van Meche- len. Prins Philippe ontving reeds de dag na de geboorte, op 16 april, het doopsel tijdens een intieme plechtig heid in het kasteel Belvedère, de resi dentie van het prinselijke paar. De ceremonie in de St.-Jaak kerk bestond uit verdere zegeningen en gebeden. Van links naar rechts: prinses Paola, koning Boudewijn, prins Albert, de verpleegster en prinses Luisa Ruffo di Calabria (demoeder van prinses Paola). Ook koning Leopold en de overige le den van de Belgische koninklijke fami lie woonden de plechtigheid bij. Recht in eigen hand genomen Ongeveer vijftig landbouwers ten zui den van Hoogeveen, die hun landerijen langzamerhand zagen uitdrogen, hebben gisternacht het recht in eigen hand geno men. Met vereende krachten haalden zij een klep uit de stuwdam in het „Alteveer- se opgaande", een zijkanaal van de Hooge- veense vaart. De klep is sindsdien spoor loos verdwenen. Het gevolg hiervan is dat gisteren het waterpeil in de Hoogeveen- sevaart met 13 tot 15 centimeter is ge daald. De Drentse Kanaal Maatschappij heeft aangifte gedaan bij de politie te Hoogeveen, die de zaak thans in onder zoek heeft. Inmiddels zijn reeds ongeveer dertig personen gehoord. Zij spreken allen van oude rechten die zij zouden hebben op het water van de Hoogeveense Vaart. Na een spoedvergadering van de Drent se waterschapsbond zijn aan de verschil lende waterschappen circulaires verzon den waarin de ingelanden op de hoogte wor den gesteld van de mogelijkheden tot het betrekken van water. Er wordt echter op gewezen dat zij de nodige beheersing in acht moeten nemen, op straffe van uit sluiting. Advertentie Bij iedere jas, een passende tas Advertentie 20 STUKS F t - Woensdagmiddag heeft de Haar lemse gemeenteraad met algemene stemmen 137.000 gevoteerd voor plaatsing van het Hildebrandmonu ment van prof. J. Bronner in de zo genaamde doorkijk van de Haarlem merhout. Een kort applaus bekrachtigde dit raads besluit, dat het einde betekende van een veelbesproken geschiedenis, die begon in 1914 op het ogenblik dat de toen 33 jaar oude beeldhouwer Jan Bronner een prijs vraag voor het ontwerp van een Hilde brandmonument won. De sprekers in de raad, die in het algemeen zeer verheugd waren met de uiteindelijke goede afloop wensten, evenmin als wethouder Happé, thans nog eens uitvoerig in te gaan op de vele moeilijkheden die zich in het ver leden rondom de beeldengroep hebben voorgedaan. De wethouder zegde toe, dat B. en W. alle mogelijke moeite zouden doen om ervoor te zorgen dat 1960 het „jaar van het Hildebrandmonument" zal worden. Als het monument dit jaar dan al niet in zijn geheel geplaatst zal zijn, dan hoopt men toch tenminste met de plaatsing ervan een begin te hebben gemaakt. Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 375.— Houtplein 18-20 - Tel. 16615-12000 (Ook op gemakkelijke betalingscondities). Imp. Fa. E. van Vliet Ezn, Amsterdam Een overzicht van de ravage na de ontploffing in het dubbele woonhuis in Rijssen. de keuken gegaan, die aan de keuken van 82 grenst om voor haar baby melk te ha len. Op dat moment kwam de tussenmuur naar haar toe. Zij vluchtte dadelijk maar werd toch in de rug geraakt. Haar kin deren die allemaal op de op zolder af geschoten kamertjes sliepen kwamen met de schrik vrij. Een begin van brand wist men spoedig te blussen. Het.spreekt vanzelf dat de ont ploffing in de buurt veel schrik en ont steltenis heeft teweeg gebracht. Machiavelli Wat de mens het meest ontbreekt is: moed. Weinigen zijn heldhaftig genoeg om volkomen goed of volkomen slecht te zijn. Advertentie Advertentie VAASA is Uw ideale dagelijks brood, voedzaam en licht verteerbaar. Verrukkelijk met ieder beleg op elk uur van de dag. uit Finland aan do top, waarvoor de Chinezen zullen moeten worden uitgenodigd. Onnodig te zeggen welke obstakels op die weg zijn ge legen omdat Washington het nieuwe China nog altijd niet heeft erkend. Druk van binnen? Een derde mogelijke verklaring van de doodgeboren conferentie aan de top is dat Kroesjtsjev zijn houding plotseling heeft verscherpt om, zoals hijzelf ook wel liet doorschemeren, de oppositie in eigen land enige wind uit de zeilen te nemen. Deze veronderstelling is zonder twijfel nog wel de minst verontrustende mogelijkheid. Zijn voorstel om over zes of acht maanden op nieuw bijeen te komen onder het voor wendsel dat zijn aartsvijand Eisenhower dan van het wereldtoneel verdwenen zal zijn zou dan voor Kroesjtsjev een mid del kunnen vormen om aan de uitvoering van zijn eigen ultimatum inzake Berlijn te kunnen ontkomen. Doch welke uitleg men aan de gebeur tenissen van de laatste dagen in Parijs ook geven wil, zeker is dat bij een even tuele nieuwe klimpartij naar de top ook aan de westelijke zijde nog veel meer weerstanden overwonnen zullen moeten worden. Daarom is het waarschijnlijk dat het Westen voor alle zekerheid besluiten zal of al besloten heeft het kruit droog te houden en zijn militaire paraat heid nog hoger op te voeren. In elk geval kan men constateren dat Kroesjtsjev met zijn grove en persoonlij ke aanvallen op Eisenhower er niet in is geslaagd een wig in het westerse front te drijven. Integendeel, heeft zijn gebrek aan finesse en psychologie, een gebrek dat al leen vanuit de propagandistische gezichts hoek te verklaren viel, er eerder toe ge leid dat het Westen eensgezinder dan te voren uit deze beproeving tevoorschijn is getreden. Gromyko niet mee naar Oost-Berlijn Minister Gromyko is niet met Kroesj tsjev meegegaan naar Oost-Berlijn. Hij zal morgen naar New York gaan, om de in diening van de Russische klacht bij de Veiligheidsraad voor te bereiden. Dankzij een „technische val", op gezet door de rijkspolitie in samen werking met de telefoondienst, is men er gistermiddag in geslaagd, de maniak te ontdekken, die nu al maan denlang met regelmatige tussenpozen Schiphol opbelt met de mededeling, dat er een bom (of ook wel „een pak ket explosieven") verborgen is in een der voor vertrek gereedstaande vlieg tuigen. Het bleek een veertienjarige Amsterdamse jongen te zijn, wiens naam en adres nog niet voor publica tie zijn vrijgegeven. De knaap, die met zijn herhaalde alarmboodschap- pen grote schade en vertraging in de dienstregeling veroorzaakt heeft (na ieder telefoontje immers moesten steeds alle aanwezige gereedstaande vliegtuigen doorzocht worden, zonder dat men nochtans ooit een helse ma chine vond), zal ter beschikking van de kinderrechter gesteld worden. Zijn ouders zullen wellicht voor de veroorzaakte schade aansprakelijk gesteld worden. Rijkspolitie van de Dienst Luchtvaart en PTT-arnbtenaren zijn wekenlang in touw geweest met het opzetten en handhaven van de „technische val". Woensdagmiddag werd hun geduld beloond. Toen de jongen weer opbelde met een „waarschuwing", kon men in de telefooncentrale, waar een gecompliceerde verklikker-installatie was aangebracht, zijn telefoonnummer „terug zoeken" en het bijbehorende adres op sporen. De knaap belde om halfvier op vanuit de ouderlijke woning. Om vijf uur kon hij ingerekend worden. Een hevige flessengas-ontploffing heeft gisteren het dubbele woonhuis Enterstraat 82 en 84 te Rijssen gro tendeels vernield. Vooral nummer 82, een woning die wordt bewoond door het gezin J. Scholten, bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen, ziet er verschrikkelijk uit. De voorgevel is voor het grootste deel weggeslagen, muren zijn ingestort, de zoldering is naar beneden gekomen en de pannen zijn van het dak verdwenen. Slechts drie personen liepen verwondingen op. De 37-jarige J. Scholten is met schroeiwonden aan hoofd, armen en benen in het Diaconessenziekenhuis te Almelo opgenomen. Het elfjarige zoontje Henk ligt met een blessure aan een knie bij de overburen. De 34-jarige mevrouw Kreijkes, die met haar man en vier kinderen, en met haar 84-jarige schoonmoeder nummer 84 bewoonde, liep door een instor tende tussenmuur lichte kneuzingen in de rug op. Ook dit gezin heeft het pand moeten verlaten en is bij de overburen tijdelijk opgenomen. heeft de klap niet gehoord. Zij weet eigen lijk niet eens precies wat er gebeurd is. Op een gegeven ogenblik zag zij een stuk muur boven op zich. Ze wist zich echter vrij te maken en sprong door het gat in de muur, waar eens het raam had geze ten. Henk had het in zijn kleine slaapkamer tje heel erg benauwd. Hij hoorde de alles verwoestende klap van de ontploffing maar zat tegelijk haast vast in zijn bed waarover een groot brok intact gebleven muur was komen te liggen. Gelukkig wist hij zich door een ongelofelijk nauwe ope ning heen te wringen en zich zo ten slotte te bevrijden. Mevrouw Kreijkes, die num mer 84 bewoonde was juist even naar De explosie ontstond toen J. Scholten het flessengas wilde aansteken om thee water op te zetten. Een enorme klap was het gevolg. Gelijk was er een steekvlam die de man even omringde. Scholten sprong terstond uit de bijkeuken, waar het gasapparaat stond, door de grote ope ning die in de buitenmuur was ontstaan naar buiten waar hij zich in het zand rol de. Zijn vrouw die in de slaapkamer be zig was zich te kleden, zag plots de mu ren en de zoldering naar zich toekomen. Zij werd niet geraakt en kon door het puin naar buiten komen. De 15-jarige dochter Janny, die beneden aan de straatkant haar slaapkamer had,

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1