Compromis-resolutie voor de Veiligheidsraad in de maak Twee Belgische ministers onverwacht naar Kongo WELF OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Democratische critiek op Eisenhowers blunders OPELS 1960 Aardschokken en vloedgolven teisterden Chili, 274 doden en zijn „prefelemen" Eerste prijs van KNVB- toto in drieën Lijk van vermiste vrouw in tuin opgegraven V eiligheidsmaatregelen in Turkije verscherpt Gerucht over staatsgreep bracht de Belgische troepen in alarmtoestand Demonstraties tegen V.S. in Japan Waarschuwingsschot trof omstander in knie Liquidatie van de V olkskredietbank Speciaalzaak Jac. van Maris Ruim 54 doden door mijnramp in Ostrawa Chiari wordt de nieuwe president van Panama In de krant van heden: Kans op regen Het woord is aan Na stille demonstratie van 1.500 militairen Prins Philip bij de jeugd 'êeforei/ou êmj! Bestuur adviseert tot 74e JAARGANG No 266 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 23 MEI 1960 Haarlems Dagblad 3 05e JAARGANG No i. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije PRAAG (UPI) Radio Praag meldf dat tenminste 54 personen zijn omgeko men als gevolg van een ontploffing in een steenkoolmijn in Tsjechoslowakije. Verteld werd, dat vertegenwoordigers- van de communistische partij en van dc regering, zich vanochtend, met aan hei hoofd minister van brandstofvoorzienin" Josef Jonas, naar de plaats van de ramp hebben begeven, om de leiding van het reddingswerk op zich te nemen. Onmid dellijk werden maatregelen genomen orr de nabestaanden te helpen Een regerings commissie zal een onderzoek naar de oor zaken van de ramp instellen. Het Tsjechisch persburean Ceteka maak te bekend, dat de ramp zondagochtenr vroeg plaats vond in de Hlubina-mijn tc Ostrava. Oorzaak was de explosie van methaan-gas. Onmiddellijk kwamen red dingsploegen in actie. Zij borgen 54 do den. In dit bericht werd geen melding ge maakt van gewonden. Gezegd werd, dal alle noodzakelijke maatregelen zijn geno men om nieuwe explosies te voorkomen en dat, bijgevolg, geen gevaar meer dreigt De eerste prijs in de KNVB-toto wordt in drieën gedeeld. Deze drie deelnemers, die het maximum aantal punten behaal den (15), delen 113.338,-. Voor de tweede prijs van 56.668,- zijn 70 gegadigden (14 punten) en voor de derde prijs even groot als de tweede plus minus 500 (12 punten). In totaal werd deze week 647.648,- ingezet. Gisteravond meldden zich bij het bureau van de stichting Caritas 7 deelnemers aan de toto met het maximum aantal punten (12). Zij delen de eerste prijs van f 7603,-. Voor de tweede prijs van 4093,- meldden zich 80 deelnemers met 11 punten. In to taal werd deze week 40.331 ingelegd. PANAMA (Reuter). De leider van de conservatieve oppositie in Panama; Chiari, heeft bij de presidentsverkiezingen de re geringskandidaat, Arias, verslagen. Chiari een 55-jarige suikermagnaat die in 1949 vijf dagen president is geweest, zal op 1 oktober president worden. Hij versloeg Arias, die de steun had van de aftredende president Ernesto de la Guardia, met 100.152 stemmen tegen 86.192. V Q£ Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Kunst4, 5, 6 Feuilleton 5 Horen en Zien 5 Toch Is Het Zo5 Beeldverhalen 5 Economisch nieuws,9 Uit stad en omgeving6, 7 Agenda van Haarlem en IJmond 7 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11, 12, 13 Dit nummer bestaai uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt, later kans op enige regen. Matige af en toe vrij krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrappor'en op pagina twee. Koningin Juliana bracht, tot grote verrassing va.n de IJmuxdenaren, za terdagmiddag een bezoek aan IJmui- dens Vissershaven, waar de vloot op Vlaggetjesdag keurig opgedoft en ver sierd gereed lag. Op de foto ziet men de Koningin, die juist dc „Hette Mar- garetha" verlaat, op de wal opgewacht door mr. J. van Eerde, directeur van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden. Een schoonzoon van de 58-jarige weduwe Dijkers in Krommenie, die reeds enkele dagen spoorloos was, ontdekte vanmorgen een onwoeldc plek in de tuin van haar huis. Toen hij hier ging graven ontdekte hij de stoffelijke resten van zijn vermiste, schoonmoeder. De politie stelt een onder zoek in. L a v a t e r Mededelen in iemands smart geeft blijk van een hoog karakter, mededelen in iemands vreugde vereist een nog hoger karakter. NEW YORK (Reuter, AFP en UPI) De Veiligheidsraad bespreekt vanavond de Russische beschuldiging dat de jongste Amerikaanse verkenningsvluchten boven de Sovjet-Unie „agressie" betekenen en een bedreiging van de wereldvrede vormen. Naar verluidt bereidt de voorzitter van de raad, Sir Claude Corea van Ceylon, met andere niet-permanente leden een compromis-resolutie voor welke een meerderheid zich zou kunnen verenigen en waarin alle vluchten boven een ander land, waarvoor geen toestemming is gegeven, worden verboden. Hij hoopt door een resolutie die meer aanvaardbaar is dan een Russisch voorstel tot veroordeling van de Verenigde Staten, een scherp debat te voorkomen. Sir Claude zou ook willen dat de leden van de raad de hoop uitspreken dat een nieuwe topconfe rentie na een verbod der vluchten boven andere landen, vruchten zal afwerpen. De permanente UNO-vertegenwoordiger van de Verenigde Staten, Lodge, heeft meegedeeld dat de Verenigde Staten pre sident Eisenhowers voorstel tot UNO-in- spectie uit de lucht niet op deze zitting van de Veiligheidsraad zullen indienen, maar op een passend ogenblik in de UNO ter sprake zullen brengen. Lodge deelde voorts mee dat hij en niet de minister van Buitenlandse Zaken, Herter, de Ver enigde Staten op de zitting van de Veilig heidsraad zal vertegenwoordigen. Eisenhower heeft brieven gezonden aan regeringsleiders van meer dan twintig niet-communistische landen waarin hij verklaart, dat Kroesjtsjev het incident met de „U-2" heeft aangegrepen om de topconferentie te laten stranden. De brie van zijn onder meer gezonden aan pre mier Nehroe van India en verscheidene Zuidamerikaanse regeringshoofden. De adviesraad van de Amerikaanse De mocratische partij heeft een verklaring uitgegeven waarin de regcring-Eiscnhower beschuldigd wordt van een „serie blun ders" die Rusland in staat stelden de top conferentie te torpederen en waarin ge vraagd wordt om een groot debat over de buitenlandse politiek. Drie mogelijke pre sidentskandidaten van de Democraten, de senatoren Kennedy en Symington en Ste venson, die deze critiek reeds inluidde, hebben zich achter deze verklaring ge- SANTIAGO (Reuter en AFP) In Chili zijn dit weekeinde tussen de 200 en 300 mensen omgekomen bij hevige aardschok ken en vloedgolven, die een gebied van 175000 vierkante kilometer van Santia go zuidwaarts naar hel eiland Chiloc hebben geteisterd. Het bureau van de Chileense president deelde vanmorgen mede, dat het aantal doden 274 bedroeg. Ooggetuigen die uit Conception in San tiago aankwamen vertelden dat de bevol king zaterdagochtend om zes uur (elf uur Nederlandse tijd) in paniek naar open plaatsen vluchtte na een „verschrikkelijk ondergronds gerommel". De straten gin gen als „zwarte zeeën" op en neer ter wijl er hevige stortregens vielen. Huizen stortten in. Er ontstonden grote branden. Militairen hadden order op plunderaars te schieten en dokters waren onafgebroken bezig gewonden te behandelen. De gevangenen van de stadsgevangenis van Conception trachtten van de aardbe ving gebruik te maken om te ontvluchten, maar later togen zij vrijwillig aan het werk om de waterleidingen te herstellen. Een vloedgolf heeft zondag de kustplaat sen van Talcahuano in het noorden tot het eiland Chiloe geteisterd. Enkele vissersha- Advertentie Uitsluitend de allernieuwste Verhuur z. ch. - 3. v. d. L U B B E SOPHIASTR. 25 - HAARLEM - TEL. 10002 ANKARA (Reulcr/AFP) In Ankara zijn zondag strengere veiligheidsmaatre gelen genomen. De militaire autoriteiten hebbe i het brief- en telegramverkeer aan een censuur onderworpen, betogingen en politieke vergaderingen verboden, het uit gaansverbod verscherpt en bevel gegeven geen alcoholische dranken meer te serve ren na 5 uur 's avonds. Een en ander is het gevolg van de betogingen waarbij voor het eerst de Turkse strijdkrachten betrokken zijn geweest. Ongeveer 1.500 cadetten van de militai re academie en jonge officieren hielden za terdagmiddag in Ankara een stille protest optocht. De cadetten zeiden dat zij heb ben betoogd om vrijlating te krijgen van enkele van hun vrienden die zijn gearres teerd. Burgers die de stille optocht had den gadegeslagen en hun instemming met de betoging hadden betuigd met de woor den „vrijheid" en „onze hoop is op u ge vestigd". gingen later zelf tot een protest betoging over. Deze burgers werden door militairen met behulp van traangas uit eengedreven. De universiteiten zullen volgens een me dedeling van de militaire bevelhebber van Ankara, gesloten blijven zolang de huidige uitzonderingstoestand voortduurt. vens, waaronder Tolten, kwamen gedeel telijk blank te staan. In ancud in het noor den van Chiloe zouden 100 mensen ver mist worden. Het epicentrum van de aard beving op zondag zou Llanquihue, dat bij Los Angeles, 80 km. ten zuiden van Con- cepcion, en Castro op Chiloe, dat ruim 500 km. ten zuiden van Los Angeles ligt. Het Chileense ministerie van Buiten landse Zaken heeft inmiddels bekendge maakt, dat er zaterdag alleen al in Con ception, Lota, Coronel en Talcahuano 140 mensen om het leven zijn gekomen. Er zouden ruim 3.000 gewonden zijn en meer dan 50.000 daklozen. steld. Ook oud-president Truman sloot zich aan bij de critiek. Een vierde mogelijke Democratische presidentskandidaat, senator Johnsen, heeft zich gedeeltelijk van de verklaring gedistancieerd. In een televisie-interview stelde hij zich op het standpunt, dat de regering-Eisenhower weliswaar „ongeluk kige fouten" heeft gemaakt, maar dat deze kwestie buiten de partijpolitiek moet blijven en dat solidariteit nu uiterst belang rijk is. In de andere verklaring wordt gezegd dat Eisenhowers buitenlandse politiek heeft gefaald door gebrek aan samenhang en het niet streven naar verwezenlijking van vast omlijnde doelen. De Democrati sche leiders eisen een onderzoek naar de wijze, waarop Eisenhower het incident met de „U-2" heeft behandeld. Zij halen hierbij de woorden van de „New York Times" aan, die schreef dat „de presi dent. rechtstreeks of indirect, verantwoor delijk is voor de grootste reeks van ver nederende blunders, die in de afgelopen tien jaar door de Verenigde Staten zijn begaan". Senator Kennedy gaf een afzonderlijke verklaring uit waarin hij zegt het met de raad van advies eens te zijn maar niet de critiek op de reis van Eisenhower naar Parijs deelt, omdat Eisenhower niet kon nalaten de topconferentie bij te wonen zonder een klap toe te brengen aan het Amerikaanse prestige. Een Amerikaanse liberale groepering, bestaande uit twaalf democraten en onge veer veertig wetenschapsmensen en des kundigen op verschillende terreinen, heeft in een rapport aangedrongen op een her ziening van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Deze herziening zou onder meer inhouden: onderhandelingen met Rusland over terugtrekking van buitenlandse troe pen uit Duitsland en hereniging van dit land als een militair neutrale staat, terug trekking van alle troepen uit Korea en Vietnam en erkenning van communistisch China. Verder spreekt de groep zich uit voor universele ontwapening tot een punt dat er slechts lichte interne politieti-oepen over zouden zijn, dit onder toezicht van een wereldorganisatie, voor meer uitwis seling met Rusland op cultureel en han delsgebied. en voor de instelling van een gezagsorgaan van de UNO voor hulp aan armere landen. De Democratische afgevaardigde Kas- tenmeier, die optreedt als hoofd van de groep, heeft verklaard, dat het rapport niet geïnspireerd is door het mislukken van de topconferentie of het vliegtuiginci dent, maar dat deze gebeurtenissen wel „een definitief bewijs" vormen dat een herziening van de Amerikaanse buiten landse politiek nodig is. Het rapport werd geschreven door de schrijver-econoom James Warburg. Prins Philip weet altijd de luchters op zijn hand te krijgen, maar zelf weet hij ook een grapje te waarderen, zelfs als dat ten koste gaat van het Britse leger, ivaarin hij verscheidene hoge functies bekleedt. Vorige week bezocht hij als voorzitter van de Londense jeugdclubs een honk in een der buitenwijken, waar een film werd vertoond. De prins lachte hartelijk om de verfilming van de zienswijze van de jeugd op het leger Bericht aan onze adverteerders In verband met Hemelvaartsdag dienen advertenties bestemd voor vrijdag 27 mei uiterlijk WOENSDAGMIDDAG 25 MEI, 12 UUR in ons bezit te zijn. Van opdrachten die ons later bereiken kan plaatsing op 27 mei niet worden gega randeerd DE ADVERTENTIE-AFDELING De „New York Times" meent, dat als Parijs iets geleerd heeft het dit is, dat werkelijke overeenkomsten volgens oud recept door moeizame diplomatieke onder handelingen tot stand moeten komen. Een topbijeenkomst zou slechts goed zijn voor het bekrachtigen van werkelijke overeen komsten. De Amerikaanse minister van Defensie. Thomas Gates, die zondag van Parijs naar Washington terugkeerde, heeft tegen ver slaggevers gezegd, dat het alarmbevel voor de Amerikaanse strijdkrachten op zijn initiatief is gegeven. Ik vond het liet afgelopen weekeinde verstandig om onze verbindingen te controleren, zo zei hij Gates verklaarde dat de scherpere hou ding van Rusland groter bezorgdheid heeft gewekt, doch dat hij geen onmiddellijke plannen heeft om de verdediging op te voeren. BERLIJN (Reuter) Generaal Decker, onderstafchef van het Amerikaanse leger, heeft zaterdag in een toespraak op het Westberlijnse vliegveld van Tempelhof tot drieduizend Amerikaanse militamen en tachtigduizend Westberlijners verklaard dat de Amerikaanse, Britse en Franse troepen gezamenlijk hun opdracht, de ver dediging van de idealen der vrije wereld in Berlijn zullen volvoeren. De Amerikaanse ambassadeur heeft na mens zijn land hulp aangeboden. Zondag avond laat deden zich nieuwe aardschok ken voor. De kathedraal van Ancud, die in de Spaanse tijd is gebouwd, stortte in en de bewoners van de plaats werden in allerijl geëvacueerd. Tengevolge van de beving op zondat zou Llanquihue, dat bij Puerto Mont ligt, volledig verwoest zijn. Met het oog op de vloegolven is de staat van alarm afgekondigd voor de hele Cali- fornische kust. Het grootste deel van de inwoners van Conception, dat 180.000 zielen telde, vlucht te naar de bossen en velden in de omge ving toen de huizen van de stad door de schokken wankelden. Maar vele mensen werden tijdens hun vlucht onder neerstor tend gesteente bedolven. Bruggen, wegen, spoorlijnen en telefoonverbindingen wer den vernield, waardoor Conception van de buitenwereld werd afgesloten. Op het ogenblik is er een grote karavaan met le vens- en geneesmiddelen onderweg naar de getroffen gebieden. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSÉSTRAAI (BU KONINGSPLEIN). AMSTÉRDAMyiEL; 223596 SUÈDE DAMESJASJES IN KLEUREN (Van onze correspondent in Brussel) Het vertrek van twee Belgische minis ters naar Kongo, minister De Schrijver en de nieuwe minister-president voor de Algemene Zaken in Afrika professor Gans- hof van der Meersch. heeft sterk de aan dacht getrokken. Men is in regeringskrin gen van oordeel dat de handhaving van de orde het voornaamste vraagstuk in Kongo is. Zondag zijn in Leopoldstad en de andere acht grote steden van Kongo de verkiezin gen voor het Kongolees parlement zonder ernstige incidenten verlopen. In regeringskringen werd een machts greep door de leider van de Nationale Kongolese Beweging, Patrice Loemoemba gevreesd. De Kongolese troepen en de Bel gische troepen van de drie Belgische ba ses in Kongo waren gemobilieserd. Loemoemba stuurde zaterdag een pro testtelegram aan minister De Schrijver tegen het in beslag nemen van een week blad van zijn beweging en het arresteren van de drukker. In een artikel van dit weekblad werd een machtsgreep in het vooruitzicht gesteld. Loemoemba, aldus de Belgische waar nemers, zal in het nieuwe Kongolese par lement niet over een meerderheid beschik ken, evenmin als Kasavoeboe, de leider van de Abako-beweging. wiens aanhang beperkt is tot de bakongostam in Nedèr- Kongo. Men acht het echter waarschijnlijk dat de Abako de vier zetels van Leopold- stacï zal veroveren. De formatie van het Kongolees parlement zal naar gehoopt wordt slechts een week in beslag nemen. De nieuwe Kongolese regering zal reeds tegen midden juni haar ambt aanvaarden, en voor het parlement verantwoording af- k0gen over de eerste bewindsmaatrege len. De blanke stad leek zondag in Leopold stad uitgestorven, aldus de berichten. Belga meldt dat Leopoldstad zaterdag wel een gewapende vesting leek als ge volg van de geruchten over een staats greep De troepen waren in staat van alarm en hadden de wacht betrokken bij de openbare gebouwen. Loemoemba heeft intussen in het openbaar ontkend dat hii voornemens is een staatsgreep uit te voeren. Volgens Loemoemba waren „deze geruchten door een ambte naar van het Belgische bestuur ver spreid Volgens de partij van Loemoem ba had de in beslag genomen krant niets anders gedaan dan „gegronde beschuldi gingen tegen het bestuur in Kongo" af te drukken. Loemoemba zei dat hij nog steeds „een vreedzame strijd voor de be vrijding van Kongo van het koloniale juk" wil. Loemoemba wordt door sommige waarnemers beschouwd als een serieuze kandidaat voor het premierschap van Kongo nadat het op 30 juni onafhankelijk geworden zal zijn. TOKIO (Reuter) Duizenden Japan ners hebben zaterdag voor de Amerikaan se ambassade, het parlementsgebouw en de woning van premier Kisji tegen de re gering en de Amerikanen gedemonstreerd. Er bestaat in Japan een toenemende ver ontwaardiging over de wijze waarop de regering het nieuwe verdrag voor weder zijdse beveiliging met de Verenigde Sta ten aangenomen heeft gekregen. Zondagmorgen vroeg omstreeks half twee is een zestienjarige leerling-model- maker op het Verwulft in Haarlem door een schot in zijn been getroffen, toen een rechercheur, die met een collega een ontsnapte zeeman achtervolgde, een waar schuwingsschot wilde lossen. Bij het te voorschijn halen ging de revolver voor tijdig af. De kogel ketste tegen het weg dek en trof op het trottoir staande jonge man onder zijn linkerknieschijf. De jongen is naar hét Grote Gasthuis vervoerd, waar de kogel operatief is verwijderd. De aanleiding tot dit ongelukkige schot was een 25-jarige zeeman, die in een bar in de binnenstad zat en werd verdacht van diefstal van een bromfiets. Twee re chercheurs hadden hem in de bar aange houden, maar toen zij met hun arrestant bij de uitgang kwamen, wilde juist een groepje bezoekers het café binnengaan. Van de aldus ontstane drukte wist de zeeman gebruik te maken door te ontsnap pen. De man liep naar het Verwulft, waar hij nog steeds enige voorsprong had op de hem achtervolgende rechercheurs. Toen één van de achtervolgers een waar schuwingsschot wilde lossen, ging diens revolver voortijdig af met het gevolg dat de leerling modelmaker werd getroffen. De zeeman werd even later in de Grote Houtstraat aangehouden door twee surveil lerende agenten. Zij brachten hem over naar het politiebureau. De raad van bestuur van de Volkskre dietbank van Haarlem en omliggende ge meenten is van mening, dat voortzetting van de bestaande gemeentschappelijke re geling, al dan niet in gewijzigde vorm, onder de huidige omstandigheden niet op portuun moet worden geacht. Het bestuur geeft de gemeentebesturen van de bij de regeling aangesloten gemeenten in over weging tot opheffing van de regeling te besluiten en de raad van bestuur te mach- eigen het dagelijks bestuur aan te wijzen zich thans te belasten met de liquidatie van de bank. De raad van bestuur is tot deze conclu sie gekomen, nadat alle deelnemende ge meenten bericht hadden ingezonden dat zij de deelneming aan de regeling met ingang van 1 januari 1961 zullen beëindigen. De raad van bestuur heeft zich vervolgens beraden over het aan de gemeenten voor te leggen voorstel om tot opheffing, wijzi ging of ongewijzigde voorzetting van de regelingen te besluiten. De feiten, die uiteindelijk tot de onder scheidene raadsbetluiten hebben geleid, hebben het bestuur tot de overtuiging ge bracht dat oorzetting van de bestaande regeling, al dan niet in gewijzigde vorm onder de huidige omstandigheden niet op portuun moet worden geacht. B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor tot opheffing van de ge meenschappelijke regeling te besluiten en de raad van bestuur te machtigen het da gelijks bestuur aan te wijzen om zich te hoiict^n met de lioii'datie van de bank. Advertentie Begin juni a.s. verschijnt het boekje geschreven door de bekende scnoorsteenexpert JAN HAAGH. Door tijdig 3.25 per stuk op onze giroreke ning 15 83 52 over te maken, kunt u zich van dit belangrijke boekje verzekeren. N.V. DE STEENWERF Spaarndamseweg 48 - Haarlem - Tel. 53750 Advertentie ZIE ONZE ZOMERCOLLECTIE BARREVOETESTR. 19 - TEL. 15051 1

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1