Argumenten in rapport-Ter Veen zijn volkomen verouderd FÜSTÜ-GEYSER Jubilerend „Snelverband" is gastheer van e.h.b.ocongres Renault Dauphine H. GRQ0TEG0ED EN ZGON Agenda voor Haarlem en de IJmond Dr. E. E. Oterdoom en Nic. Hartog ontvingen onderscheidingen Burgemeester Cremers opent de Van Eeden expositie Vereniging Haerlem draagt schilderij over Circus Tony BoStini bezoekt Haarlem Leerlingenuitvoering van Haarlems Muziekinstituut GEMEENTERAAD HEEMSTEDE V elsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk FABER Drs J. A. Baartmans tot leraar in Den Haag benoemd Pompstation in Overveen wordt 9 juni geopend Examens koelkasten Op hol geslagen paard velt lindeboom A. Uiterwijk koninklijk onderscheiden UIT STAD EN STREEK ZATERDAG 28 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT i Tijdens de vrijdagavond gehouden ver gadering van de Heemsteedse gemeente raad heeft mr. Rutgers (V.V.D.) bij de rondvraag het rapport-Ter Veen, dat een samenvoeging van de gemeenten Haar lem, Heemstede en Bloemcndaal voorstaat, ter sprake gebracht. De fractievoorzitter van de V.V.D. achtte de in dit rapport neergelegde gedachten verouderd. De voor zitter, burgemeester m r A. G. A. rid der van Rappard, antwoordde dat dit rapport verouderd is. Er bestaat wei nig kans dat de voorgestelde samenvoeging van de gemeenten ooit een feit zal wor den. Mr. Rutgers vond vooral de argumenten van de commissie-Ter Veen wat betreft Heemstede niet sterk. Te weinig komt in het i-apport tot uiting dat te grote be- Advertentie Bii aankoop van een nieuwe geven wij u 25. voor de oude geyser, onverschillig van welk merk. BLOEMENDAAL - TELEFOON 52502 Minerva Theater: Maandag 20.15 uur: Toneelgezelschap Johan Kaart met „Hoe- rah, een jongen". Stadsschouwburg: Vandaag en zondag 20 uur: Toneelgroep Ensemble met „Kent u de melkweg?" Maandag 20 uur: De Haagse Comedie met „Jaloezie". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Een meisje in duizend gevaren", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag, maandag, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Mag ik deze dans van u?", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur en zondag tevens 16.15 uur: „Het mysterie van het zwarte museum", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14. 19 en 21.15 uur, zondag levens 16.15 uur: „Barak 1-113", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: Tiger Bay", 18 jaar. Zondag 14 en 16.15 uur: „Sport staalt spieren", alle leef tijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, f9 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Om het naakte leven", 34 jaar. Zondag 11 uur: „De levensroman van Johann Strauss", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Vuur gevecht in Dodge City", 14 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Opstand der sexen", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en maandag tot en met donderdag 14.15. 19 en 21.15 uur, alsmede zondag 14, 16.15 19 en 21.15 uur: ,,Wir Wunderkinder", alle leetfijden. Zon dag 11 uur: „Het geheimzinnige leven van dr. Faust". Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20 uur: „Blanke lading uit Pa rijs", 18 jaar. Zondag 14.30 uur: „A. en C. en de Rock en Roll", alle leeftijden. Maan dag tot en met woensdag 20 uur: „Inspek- teur Calaghan", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal): tot 7 juni dagelijks van 10—17 uur, zondags van 14— 17 uur: Expositie van werken van Bloe- gnendaalse beeldende kunstenaars. „In 't Goede Uur" (Korte Houstraat 1): Tot 1 juni dagelijks van 10—22 uur: Expo sitie van tekeningen van Wim v. d. Kerke. Galerie Uittenhout (Kleine Houtstr. 41): Tot 7 juni dagelijks van 10.3017 uur, zondags van 14—17 uur: Expositie van werk van Frans Verpoorten. Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland 1-3) Tot 14 juni dagelijks van 9—17 uur: Expo sitie van beeldhouwwerk van Cor Kenne dy en aquarellen en grafisch werk van Ton ter Linden. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 26 juni dagelijks 10—12.30 en 13.30—17 uur, zondags 14—17 uur: Expo sitie van uitgaven, foto's, brieven en be zittingen van Frederik van Eeden. (Verder raadplege men de rubriek ..Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 27 mei). ZATERDAG 28 MEI Thalia, 19 en 21.15' uur: „Zet 'm op Tommy". Rex, 20 uur: „Slaapkamergeheimpjes". Velserend, 21 uur: „Vuurwerk". ZONDAG 29 MEI Thalia, 15 uur: „Don Coyote, de prairie- wolf", 20 uur: „Zet 'm op Tommy". Rex, 15 uur: „Jagade de onruststoker", 20 uur: „Slaapkamergeheimpjes". MAANDAG 30 MEI Thalia, 20 uur: „Java 1942". Rex, 20 uur: „Slaapkamergeheimpjes". ZATERDAG 28 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Cel 2455". W.B. Theater, 20 uur: „Schrikbewind". ZONDAG 29 MEI Kennemer Theater, 14.30 uur: „De schrik van het bataljon", 16.30, 19 en 21.15 uur: „De zwarte orchidee". W.B. Theater, 14.30 uur: „4000 pond be loning, dood of levend"; 16.30 en 20 uur: „Het eenvoudige meisje". Luxor Theater, geen opgave ontvangen. MAANDAG 30 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De zwarte orchidee". W.B. Theater, 20 uur: „Het eenvoudige meisje". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Liefde zoals een vrouw begeert"; zondagmiddag 14.30 uur: „De duivels- bocht". stuurseenheden niet goed functioneren. De heer Verhoeven (K.V.P.) wees erop dat het rapport ingaat tegen het standpunt van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, die geporteerd is voor decentra lisatie. „Laten we niet te veel over dit rapport zeggen, dat heeft geen zin. We kunnen ons wel over tegenargumenten beraden", zei de heer Verkouw (Arb.) De voorzitter stelde dat de commissie welke het rapport al in 1958 aan Gedepu teerde Staten heeft uitgebracht zeventien jaar geleden is ingesteld. In de loop dei- jaren hebben de inzichten betreffende het bestuursbeleid zich gewijzigd. Gedeputeer de Staten hebben hun standpunt ten aan zien van de samenvoeging niet bepaald. Er bestaat weinig kans dat het rapport wordt gerealiseerd. De voorzitter deelde mee dat B. en W. zich intussen in een brief tot Gedeputeerde Staten hebben ge wend. waarin het college stelt, met ver wondering van de inhoud van het rapport te hebben kennisgenomen. De voorzitter meende dat voor een alarmstemming in het geheel geen reden is. „Dit rapport is typisch uitgedokterd achter een bureau. Een bestuurslichaam zoals in het rapport uitgedacht zou onbestuurbaar en ireëel worden. „We moeten echter een open oog hebben voor en bereidheid tonen tot een intergemeentelijke samenwerking", zei rie heer Van Rappard. Bij het besluit tot opheffing van de Volkskredietbank voor Haarlem en omge ving zei de heer Verkouw dat dit besluit met spijt wordt genomen. Hij zou graag zien dat de raad tot uitdrukking brengt te hopen dat een nieuwe regeling tot stand kan komen. Mr. Rutgers vroeg of B. en W. deze zaak willen bestuderen, waarbij de heer Verhoeven zich aansloot. Wethou der V a n W ij k kon meedelen, dat deze zaak inderdaad in studie is. Aan een nieuwe regeling op een gezondere basis wordt gewerkt. Er wordt reeds hierover overleg tussen de gemeenten gepleegd. Op een verzoek van mevrouw Van der Meulen - Houwer (Arb.) zal worden nagegaan, of bij het aantal woningzoeken den kan worden vermeld in welke huur- klasse deze mensen zijn ingedeeld, zodat men een inzicht heeft in de werkelijke be hoefte aan woningen. Mevrouw Cohen - Koster (Arb.) kreeg te horen dat B. en W. in een brief hebben gepleit voor hand having van een postagentschap aan de Zandvoortselaan. Waardering werd uitgebracht voor de organisatie van de feestviering op Konin ginnedag en op bevrijdingsdag en voor die van de herdenking der gévallenen. Alle in ons blad gepubliceerde voorstellen werden aangenomen. Meegedeeld werd dat de raad donderdag een excursie door de ge meente zal maken. Aan het begin van de vergadering werd stilgestaan bij het overlijden van de heer N. Vos, oud-gemeenstesecretaris. De voor zitter noemde wijlen de heer Vos een man die voor de gemeente onschatbaar voel heeft gedaan. „Wij zijn daarvoor zeer dankbaar. De heer Vos toonde een onver getelijke werkkracht, was een warm voe lend mens en heeft velen hulp geboden", zei de voorzitter, waarna de raad enige ogenblikken stilte in acht nam. Advertentie *-.••• .-•••■ Binnenweg 203 - 207 - Tel. 38.38.6 - Heemstede De Haagse gemeenteraad heeft per 1 september tot leraar aan het Thorbecke- lyceum in Den Haag benoemd drs. J. A. Baartmans, lei-aar aardrijkskunde aan het Kennemer lyceum in Overveen. De heer Bartmans is in 1911 in Soeren- donk, Noord-Brabant geboren. Hij studeer de fysische geografie aan de Rijksuniver siteit in Utrecht, waar hij in 1948 zijn doc toraal examen aflegde. Van 1942 tot 1948 was de heer Baartmans leraar aan de gemeentelijke h.b.s. in Maastricht. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd aan het Kennemer lyceum, waar hij van 1955 af leider van de onderbouw (eerste twee klassen) was. De heer Baartmans heeft in deze vijf jaren met veel toewijding de leerlingen van de zogenaamde „onderbouw" op het Kennemer lyceum leiding gegeven, waar bij hij door een vroegtijdig waarschuwen van de ouders bij slechte studieresultaten van hun kinderen vaak wist te voorkomen, dat de leerlingen moesten doubleren. Hij heeft in deze functie vooral gestreefd naar het leggen van een hechte fundering in de eerste schooljaren. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Eerste Hulp bij Ongelukken, mag zich vooral de laatste jaren in een onge kend grote bloei verheugen. Zo beschikt de vereniging in ons land momenteel over niet minder dan vijfhonderdveertig afdelingen, welke in totaal ruim vijf endertigduizend leden omvatten. Hun activiteit treedt onder meer naar buiten door de ongeveer drieduizend verbandpos- ten, die geregeld door de leden worden bezet. Deze cijfers zijn ontleend aan het jaar verslag, dat vrijdagmorgen in de tuinzaal van het Concertgebouw werd voorgelezen door de secretaris van de vereniging, drs. J. H. Warmelink uit Bussum. De jaarlijk se algemene ledenvergadering werd dit maal ter gelegenheid van het gouden ju bileum van „Snelverband" de Haarlem se afdeling in de Spaarnestad gehou den- Namens het hoofdbestuur werden de congressisten begroet door de voorzitter, dr. J. H. Hagenbeek uit Den Haag, waarna de heer D. Heymans, als voorzitter van het district Noordholland en mede na mens het jubilerende „Snelverband", op zijn beurt de honneurs als gastheer waar nam. De daarop volgende vergadering heeft de leden enige uren intensief bezig gehouden. Zo werd onder meer de ,..J. C. Til anus jr.-medaille" in goud uitgereikt aan dr. E. E. Oterdoom, arts te Hilver sum, oud-voorzitter en ere-lid van de ver eniging. Deze hoge en zeldzame onder scheiding werd hem toegekend op grond van zijn uitzonderlijke verdiensten op elk terrein, dat door de vereniging wordt be streken. Verder werd nog besloten de be- „Om het naakte leven (Rembrand t). Een nieuwe Duitse rolprent over de gruwelen van de oorlog, die ditmaal het Duitse thuisfront tot plaats van handeling heeft. Het verhaal begint en eindigt op de Wilhelm Gustloff, een der „Kraft-durch Freude"-plezierschepen, waarmee de nazi-propagandamachine reeds lang voor de oorlog de Duitse arbeiders voor Hitler's zaak wist te winnen. De dra matisch personae een jong echtpaar en een zeeofficier leren elkaar op een va kantietrip anno 1938 aan boord van dit schip kennen. De zeeofficier begint een zoutwater-flirtation met het jonge vrouw tje, die echter tot niets leidt en aan het einde van de cruise gaan de beide partijen uit elkaar. Dan komt de oorlog, de echt genoot gaat naar het front en de vrouw blijft, alleen achter in Berlijn, dat na de ineenstorting van het nazileger in Rusland, het. doelwit wordt van steeds heviger vij andelijke bombardementen. Tijdens een hevige luchtaanval ontmoet de vrouw de zeeofficier en gefrustreerd als zij is door de voortdurende onzekerheid en onveiligheid, kan zij geen weerstand meer bieden aan zijn avances. Hun korte verhouding blijft niet zonder gevolgen en als haar reeds doodgewaande echtgenoot dan tenslotte met verlof van het front komt, durft zij de confrontatie met hem niet aan en vlucht naar Pommeren. Kort nadat haar kind ge boren is, dringen de Russen ook in dit af gelegen stukje Oostpruisen door en de vrouw moet, samen met duizenden anderen vluchten. Na verschrikkelijke ontberingen bereiken zij eindelijk de Oostzeehaven Go- tenhafen, waar de „Gustloff" klaar ligt om de vluchtelingen in veiligheid te brengen. Ook de jonge vrouw met haar inmiddels teruggevonden echtgenoot komen aan boord van het evacuatieschip, dat tenslotte met zesduizend vrouwen en kinderen zee kiest. Daar wordt het een prooi van een Russische onderzeeër: de „Gustloff", ge troffen door drie torpedo's, vergaat vrijwel met man en muis. De film is, althans in het eerste gedeelte, een eerlijke aanklacht tegen de waanzin van de oorlog, maar de hevig,spectaculaire climax, het vergaan van de „Gustloff", is zo weerzinwekkend-„rea- listisch" weergegeven, dat het moeilijk valt, nog aan oprecht schuldbesef te geloven. Overigens: er wordt sober en ingetogen gespeeld door de hoofdrolvertolkers. De bijfiguren zijn Duits-karikaturaal. Meisje in duizend gevaren (Cinema Palace). Achteraf valt het dan toch nog wel mee of tegen de gevaren, waarin het meisje zich bevindt. Eddie Constantine heeft er meer te ver duren en te boven te komen. Hij gebruikt er voornamelijk zijn vuisten voor, molen wiekend naar het hoofd van zijn vijanden. Eddie helpt in deze film een aantrekkelijke Duitse diamanten op te sporen, die in een Tsjechisch klooster verborgen zijn. De dia manten behoren haar toe. De ellende begint, pas als ze inderdaad worden gevonden, maar dat moet de lezer zelf maar gaan zien. Actie en spanning te over! Tiger Bay (Minerva) Het weekeinde is, voor wat de avondvoorstellingen betreft gereser veerd voor deze knap gemaakte film, die wij bij de Haarlemse vertoningen reeds prijzend bespraken. De middagvoorstellin gen ook woensdag laten George Formbv opdraven in „Sport staalt spie ren". Dinsdag- er- woensdagavond een re prise van de geestige film „Whisky als water" Donderdag „Kat. op een heet zin ken dak", Amerikaans realisme in psychi- colour. Barak 1-113 (Luxor). Het succes van Stalag 13 heeft de filmmakers verleid tot het maken van een soort geestverwant, waarin achter de omheiningen van een kamp het leven nog avontuur en romantiek genoeg blijkt te bevatten om ons een vol uur bezig te houden met vrijheidslievende soldaten en de lieden, die daar tot elke prijs geen prijs op stellen. Een luchtig geval met nonsensi- kale uitwassen. Mysterie van zwarte museum (Lido). Om een griezelverhaal te be denken in een tijd waarin de science-fiction hoogtij viert, is het motto geworden: niets —en niemand is gek genoeg. De krank zinnige, die in deze film ronddwaalt, is er een, die van wanten weet. Men moet er plezier in hebben zijn wraakzuchtige en moorddadige ondernemingen op de voet te volgen, wil men ook zijn portie griezelen in ontvangst, nemen. Bar en boos is de hoofd persoon. De film verloochent zijn inborst nergens. Niet gezellig dus, wel excentriek. Mag Ik deze dans van U? (Frans Hals) Brigitte Bardot laat in de ze van Franse esprit doortrokken film zien dat zij van vele markten thuis is. Dit maal hangt zij een amateur-detective uit om de onschuld te bewijzen van haar man die verdacht wordt van moord op de eige nares van een dansschool. Wie B. B. kent begrijpt dat zij dat op een in meer dan één opzicht onthullende wijze doet. Tussen de verschillende bedrijven door krijgt zij volop de kans te tonen waarom juist haar deze hoofdrol werd toevertrouwd. Volgens de Nederlandse opvattingen een typisch Franse film gekruid met een flinke dosis pikanterie. Gelukkig pruilt B. B. daarin heel wat minder dan wij van haar gewend zijn. De film heeft uitnemende fotografi sche kwaliteiten en een soms rake sfeer tekening. Wir Wunderkinder (Studio). Voor de zevende week ge prolongeerd. Dat pleit dit keer voor de film zo goed als voor de toeschouwers, Duitse zelf-critiek als een les in geschiede nis. Om in kermistaal te spreken: gaat dat zien! Vuurgevecht in Dodge City (Roxy). Het heeft geen zin uit te weiden over de intrige van deze met snelle revolvers en schietgrage geweren gevulde film, die de klapstoelen doet kraken en de spanning erin houdt tot de laatste patroon staande contributie niet te verhogen, on danks het feit, dat de propaganda voor het v/erven van nieuwe leden nog inten siever ter hand zal worden genomen. Professor H. Kummer, chirurg te Am sterdam, heeft in een spreekbeurt van nauwelijks twintig minuten een bijzonder heldere uiteenzetting gegeven van de wij ze, waarop bij brandwonden eerste hulp dient te worden verleend. Zo verklaarde spreker, dat dank zij de vorderingen dei- moderne wetenschap, door het overplan ten van huid en het toedienen van plasma nog genezing mogelijk is bij ernstige brandwonden in de derde graad. Gevallen, welke betrekkelijk kort geleden nog abso luut dodelijk zouden zijn geweest. Ontvangst op stadhuis Na afloop van de vergadering begaf het gezelschap zich naar het stadhuis, waai de E.H.B.O.-ers in de gravenzaal werden ontvangen door mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, in haar kwaliteit van wethouder van Volksgezondheid. Mevrouw Scheltema verontschuldigde de afwezig heid van de overige leden van het college van B. en W., wier tijd door het samen stellen van de begroting voor 1961 over matig druk is bezet. Overigens kon spreekster verzekeren, dat; het gemeentebestuur aangenaam was getroffen door het besluit, Haarlem voor deze gelegenheid als congresstad te ver kiezen. Voorts gaf spreekster' uitdrukking aan de erkentelijkheid van het gemeen tebestuur voor de activiteit van het jubi lerende „Snelverband". Mevrouw Schelte ma was dan ook bijzonder verheugd het werk van de vereniging te kunnen eren, door deze erkentelijkheid te concentreren op het oudste lid van. „Snelverband" de vierentachtig jarige heer Nic. Hartog, één der oprichters van de. afdeling en één van haar meest actieve leden. Onder applaus van de aanwezigen maakte mevrouw Scheltema bekend dat Koningin Juliana de heer Hartog de ere-meaaille in zilver van de Orde van Oranje-Nassau had toegekend op grond van zijn vele verdiensten. „Ik moge dan geen Haarlems bloemenmeisje zijn," merkte mevrouw Scheltema onder de nodige hilariteit op, „maar ik zie toch wel kans u deze medaille op de borst te spelden". Hetgeen zij direct daarop daad werkelijk bewees. De officiële ontvangst werd besloten met een kort dankwoord van dr. Hagenbeek, die onder meer zijn grote erkentelijkheid betuigde voor de manier, waarop de le den door de wethouder waren verwel komd en toegesproken. Mede namens de heer Hartog, die door de koninklijke on derscheiding buitengewoon was verrast, overhandigde spreker mevrouw Scheltema een fraaie orchidee. Hierna begaf het gezelschap zich naai de historische Vleeshal, waar de eerste congresdag met een diner werd besloten. Ook hier voerden nog diverse sprekers het woord, onder wie de heer J. Schotman, als voorzitter van het gouden „Snelver band". Het feestprogramma wordt van daag voortgezet, onder meer met nationa le wedstrijden in e.h.b.o. Donderdagmiddag 9 juni heeft de offi ciële opening plaats van het secundair pompstation Noord in de waterwinplaats te Overveen van het gemeentelijk waterbe drijf Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor de eindexamens Ilde leerkring de dames W. Costers, W. Hen driks, L. Jongkind, allen te Haarlem en voor de eindexamens Ilde leerkring de dames J. Kooijmans tc Zandvoort, J. Maars, B. Munnik, H. Peschar, allen te Haarlem. Advertentie Nauwelijks te geloven, maar wij willen het u bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6-cyl. Brandstofverbruik 1 1. op 17 km. Zeer lage afschrijving. Op achterportieren spec, bevei liging voor kinderen. Demonstr. z. enige verpl. Prijs: 5650.— Heofdagentschap Telefoon 12138 is verschoten. Van heel ander kaliber is „Opstand der sexen", waarmee we van maandag af te maken krijgen. ADVERTENTIE levering via uw handelaar Imp. KÖNIG N.V. AMSTERDAM ROTTERDAM ALMELO - VENLO De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft gisteravond in Museum Het Huis Van Looy de Frederik van Eeden Tentoonstelling 1960 geopend met een toespraak, waarin hij van dank baarheid gewaagde voor Van Eeden, „die ons geleerd heeft dat er in en boven dit leven zo ontzaglijk veel moois is". De bur gemeester wilde niet ingaan op de mate waarin Haarlem en omgeving hun stem pel op het werk van Van Eeden hebben gedrukt, maar wel vertelde hij het een en ander over de stad, zoals die ten tijde van Van Eedens verblijf hier was. De spreker noemde vooral de rust en stilte als kenmerkend. Hij nodigde zijn auditorium uit in de geest een wandeling met hem te maken door de stad, waarbij hij fluks voortstappend Coster, Bil- derdijk, graaf van Teisterbant, Carel van Mander, Lodewijk v. Deyssel, Beets, Jaco bus v. Looy, Coornhert en Langendijk deed ontmoeten. Bij de schouwburg memoreer de hij de eerste opvoering aldaar van Van Eedens „De heks van Haarlem" met Jan Musch. Bij het Coornhertlyceum vermeldde hij dat de gemeente aan de Haarlemse kunstenaar Levinus Tollenaar opdracht heeft verleend lot het maken van een wand versiering in het trappenhuis, een versie ring die moet zijn geïnspireerd op het werk van Coornhert. En bij Den Hout kon hij met tevredenheid zeggen dat het Hilde- brandmonument van Bronner nu niet lang meer op zich zal laten wachten. Aan het eind van zijn wandeling beland de hij, de burgemeester, bij Het Huis van Looy, waar hij het beeldje van de Kleine Johannes aankondigde, dat Mari Andriessen in opdracht van de gemeente vervaardigt ter plaatsing in het Frederiks- park. De burgemeester toonde zich hier over vooral zo voldaan, omdat in Haar lem geen enkele straat naar Frederik van Eeden wél naar diens vader is ge noemd. Nadat de burgemeester met vreugde de expositie geopend had verklaard, sprak dr. J. J. Hoff uit Haarlem namens het Fre derik van Eeden Genootschap enkele dank woorden tot het gemeentebestuur, de kring Vrienden van het Huis Van Looy, de ver eniging Haarlem en de sociëteit Teister bant, onder welker auspiciën de expositie wordt gehouden. De spreker vestigde voorts de aandacht op het werk van het Frederik van Eeden Genootschap en op de lezing die dr. A. Saalbo'rn maandag aanstaande, 's avonds om acht uur, in het museum zal houden over Van Eeden, onder de ti tel „Maatschappij en dichter". Tijdens de algemene ledenvergadering van de Vereniging 'Haerlem die vrijdag avond 10 juni in het Frans Halsmuseum in Haarlem wordt gehouden, zal het be stuur van de vereniging een schilderij van Hendrick Cornelisz. van Vliet, voorstellen de het interieur van de Grote Kerk, over dragen aan de kerkvoogden van de Ne derlandse hervormde kerk. Het is de be doeling, dat dit schilderij dat in langdu rig bruikleen zal worden afgestaan een plaatsje in de Grote Kerk zal krijgen. De Vereniging Haerlem is zoals wij reeds eer der berichtten dank zij de activiteiten van het Comité Zomerzegels in staat gesteld dit schilderij aan te kopen. Na de over dracht geeft de heer H. P. Baard een le zing met lichtbeelden over het kerkinte rieur door Hendrick Cornelisz. van Vliet en diens plaats in het perspectief der kerkschildering. Op de agenda van de le denvergadering staat verder een bestuurs verkiezing. De bestuursleden ir. D. J. Enschedé, A. J. M. van Os en mr. C. W. D. Vrijland zijn aan de beurt van pe riodiek aftreden. Zij allen zijn herkies baar. Tevens zal een nieuw bestuurslid worden benoemd, waarvoor het bestuur kandidaat heeft gesteld jhr. F. W. A. Beelaerts van Blokland te Heemstede. Zaterdag 4 juni maken de leden van de Vereniging Haerlem onder leiding van de heer E. H. van Eeghen uit Heemstede een luilakwandeling over het landgoed Ber kenrode. De circusliefhebbers kunnen van 3 tot en met 8 juni weer aan hun trekken komen. Gedurende die tijd zal circus Tony Bol- tini op zijn Nederlandse tournee een be zoek brengen aan Haarlem. In de grote viermastentent, die in de Haarlemmer hout nabij restaurant Dreefzicht wordt opgericht, kunnen een kleine drieduizend bezoekers de verrichtingen in de piste en in de nok van het circus gadeslaan. Het programma vermeldt vele aantrekkelijke nummers, nummers die men alleen in de sfeer en de omlijsting van het circus moet zien om ze op de juiste waarde te kunnen schatten. Dompteur Bobby Althoff presen teert zijn leeuwen en beren in het nog al tijd niet uit het circus weg te denken wilde dierennummer. Miss Boris, de bevallige trapezewerkster, zweeft moeiteloos dooi de ruimte en een zucht van verlichting gaat door het publiek als zij weer op de grond staat. Qué et Qué, twee acrobaten van klasse, brengen een komisch rekrium- mer. Paulton en Compagnon zullen tonen wat zij met hondendressuur weten te be reiken. Dat zeeleeuwen eveneens echte kunstenmakers zijn zal Nelly von Downen laten zien. The Olympics, twee mannen en een meisje, buitelen hoog boven de piste van trapeze naar trapeze. En na tuurlijk ontbreekt de klassieke hogeschool niet, gepresenteerd door mevrouw Egizio en Margaret Jane Carré op hun edele viervoeters. Wat zou een circus zijn zon der clowns? De gebroeders Courtials we ten met stroeve lachspieren wel raad. In ternationaal befaamd is de Camilio Mayer Troupe geworden door haar sensationeel fietsnummer op de hoge draad. Atomia is een menselijke raket die uit een enorm kanon wordt weggeschoten om vele me ters verder in een vangnet te belanden. Als extraatje zal de Tsjechische luchtacro bate Emili op een paal. die boven op de hoofdmast van het circus is geplaatst, 44 meter boven de begane grond haar hals brekende toeren verrichten. De tweede leerlingenuitvoering van Haarlems Muziekinstituut, vrijdagavond in de tuinzaal van het gemeentelijk con certgebouw gegeven, begon met het op treden van een flinke groep aankomende, zeer jeugdige en jeugdige pianistjes, die muziekonderricht krijgen van de lerares mejuffrouw W. Doornebosch. Zij verkeer den allen nog in het elementaire stadium van hun muzikale vorming. In overeen stemming hiermede waren de stukjes, die zij speelden, eenvoudig van aard. Maar gezien als grondslag voor een verdere ont plooiing was die muziek toch uiterst be langrijk, want in al haar eenvoud verte genwoordigde zij een artistiek beginsel. Verheugend was het te ontdekken, dat de jongens en meisjes, die de stukjes ten gehore brachten, al wat met dit beginsel vertrouwd geraakt waren, al zal dit voor de meeste een nog onbewust ervaren con tact betekend hebben. Er kwamen op deze avond nog meer pianoleerlingen aan de beurt. Met hun le raressen mejuffrouw I. Bosch en me vrouw Van Kooten-Bonset en met hun le raar de heer M. Coenraad hadden zij de uitvoering voorbereid van een aantal pia- nostükjes, die aan de speeltechniek en mu zikaal begrip al weer meer eisen stelden. Daar hebben de toehoorders-ongetwijfeld met plezier naar geluisterd en zeker met evenveel belangstelling als naar de zoge naamd eenvoudige stukjes. Enige leerlingetjes van mejuffrouw Bosch vertelden een fantastisch verhaal over de ervaringen van een meisje, Mar- lieske genaamd, in een door poppen, ka bouters en elfen bevolkt droomland. Met vierhandig gespeelde muziek gaven zij van de gebeurtenissen in dit land een klinkende uitbeelding. Pianoleeriingen van mejuffrouw L. Lepiet gingen'een ander sprookje op de vleugel illustreren. Het was Andersens verhaal van de Sneeuwkoning in dat de pianospelende meisjes eerst aan de toehoorders gingen vertellen voordat het '„klankenplaatje" kwam. Er waren verder twee muzikale blok fluitleerlingen van de heer J. Wildschut, die knap operamuziek, bewerkt natuurlijk, tot uitvoering brachten. Een leerlinge van de violoncelleraar, de heer D. van Marken weerde zich dapper met een Romance van de in 1916 overleden Haarlemse componist Philip Loots. Een leerling van de viool leraar, de heer R. Stoffer, bewees op de goede weg naar violistische ontplooiing te zijn met het spelen van twee instructieve stukjes. Aardig was het spel van drie jon ge muzikantjes uit de ensembleklasse van mejuffrouw Lepiet en zeker vermeldens waard waren de blokfluitduetjes van Lul- ly en Fischer, met opvallend goede rit miek uitgevoerd door leerlingen van de heer G. Spaan. Intieme gitaarklanken hoorde men van leerlingen van mevrouw M. Doornebosch, die op de voet gevolgd werden door ac cordeonleerlingen van de heer D. Vrugt. Hun optreden werd een vlot en klankrijk besluit van de avond. F. Zwaanswijk Vrijdagmiddag omstreeks kwart over drie is bij de Prinsenbrug in Haarlem een paard met een groentewagen op hol ge slagen. De voerman, een 57-jarige groen tehandelaar, werd van de wagen geslin gerd. Hij liep schaafwonden op en is door mannen van de radio-autodienst van de po litie verbonden. Het dier, een bruine zes jarige vos, schrok van het breken van een lemoen van de wagen en zette het op een rennen. Tijdens de wilde rit werd een lin deboom geveld en een afrastering over een afstand van acht meter verbogen. Het geschrokken dier kwam in de grasberm op het Prinsen Bolwerk tot stilstand. Dezer dagen heeft de heer A. Uiterwijk te zijnen huize aan de Emmakade in Haar lem het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden bij de n.v. Koninklijke Pharmac. fabriek v/h Brocades-Stheema, en Phar macia in dienst trad. De heer Uiterwijk, die nu bij deze firma procuratiehouder is en de laatste jaren administrateur van het Personeel Pen sioenfonds, heeft uit handen van de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de zilveren eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau ont vangen. De drieënzestig jarige jubilaris ontving van de directie het gebruikelijke geschenk onder couvert, waarna vertegenwoordigers van het personeel hem eveneens enige geschenken aanboden. Nieuws in het kort Baas boven baas. Berichtten we deze week dat er in Valkenburg een tulpebol met vijf bloemen heeft gebloeid, in de tuin van de Riouwstraat 8 in Haarlem bloeide nog deze week een tulp, die negen bloe men heeft gehad. Auto over de kop. Vrijdagmiddag om streeks één uur is op de Zeeweg in Bloe mendaal een auto, bestuurd door een 18- jarige koopman uit Dortmund, over de kop geslagen. De wagen reed met een vaart van bijna honderd kilometer door een bocht. De koopman en een andere inzittende wer den niet gewond. De wagen was zwaar be schadigd. Gewond bij aanrijding. Vrijdagmid dag omstreeks kwart over drie kwam de auto van een vertegenwoordiger uit Bever wijk op de Militairenweg in Overveen in botsing met een voor hem van links van de Kweekduinweg komende scooterrijder die de bocht te wijd nam. De scooterrijder, een 23-jarige kok uit Haarlem, is met een hersenschudding naar het Marinehospitaal in Overveen gebracht. „Afrika roept". De in Hillegom ge houden fancy-fair „Afrika roept" ten batr van een kleuterschool in Nyasaland in Afrika, heeft het prachtige bedrag var 4.035 opgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7