PERRY Nieuwe studie inzake bouw van kernenergie-centrale Eichmann waarschijnlijk uit Argentinië ontvoerd Nederlandse bankier krijgt 4,5 jaar Vijftienjarig meisje in Maastricht vermist SEP-commissie rapporteert Drogisten klagen over „apothekersmonopolie" Altijd vers in plastic shagbeurs Universiteit of T.H. in Arnhem? Meer zelfstandigheid gewenst voor de Kamers van Koophandel Engeland zal atoom geheimen met Frankrijk gaan delen Dubbele moord te Aken opgehelderd Indonesisch overleg over defensieversterking op Nieuw-Guinea DINSDAG 31 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRÉCHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Bank fraude in Londen Examens 3 Spaar de voetbalclub-emblemen Minister Toxopeus kwam kijken Grotere overheidssteun voor toerisme verwacht Symposion over de reactiviteit van vaste stoffen Enige juwelen van Sophia Loren gevonden Israëliërs volgden zijn vrouw reeds in 1958 ELN A wollana Na acht maanden LONDEN (Reuter) Na een proces van vijf en een halve week heeft een rechtbank in Londen uitspraak gedaan in de zaak van de fraude bij de Nederlandse Bank van Zuid-Afrika in Londen, die door wisselmanipulaties voor meer dan een half miljoen gulden werd benadeeld. De 47-jarige genaturaliseerde Nederlan der G. W., bankdirecteur in Londen, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier en een half jaar, na schuldig te zijn bevonden aan 12 gevallen van wisselver valsing, verduistering en valse voorspiege lingen. Zijn twee mede-beklaagden werden ver oordeeld tot gevangenisstraffen van res pectievelijk twee en een jaar. De verdediger van W. had aangevoerd, dat diens leven tweemaal was verwoest, de eerste maal toen in zijn geboorteland de nazi's aan het bewind kwamen en W„ na een veelbelovend begin het land moest verlaten; de tweede maal in 1942 toen de Duitsers hem in Nederland, waar hij een nieuw leven was begonnen, met zijn vrouw naar Bergen-Belsen zonden, van waar hij met duizenden anderen op de trein gezet werd naar een vernietigings kamp in Polen. Tijdens de treinreis wer den zij echter door de Russen bevrijd. De rechter zei bij de motivering van het vonnis dat W. door zijn fraude ditmaal „uit eigen vrije wil, zijn wereld heeft doen in storten, daarbij de mensen die hem had den vertrouwd, meeslepend." Deze .foto's tonen Koningin Juliana en Prinses Beatrix met hun vorstelijke gastheren op weg naar het graf van de onbekende soldaat in Brussel. Boven: de Koningin en Koning Boudewijn. Onder: Prinses Beatrix en Prins Albert. Sedert donderdag 12 mei wordt uit de ouderlijke woning de vijftienjarige doch ter van de familie Milius in Maastricht vermist. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van het meisje, dat niet in het bezit is van geld of een paspoort. De gemeente politie van Maastricht verzoekt een ieder die inlichtingen kan geven zich met haar in verbinding te stellen, dan wel met de politie in zijn of haar woon- of verblijf plaats. Het signalement van Johanna Leonie Eugenie Elisabeth Milius luidt: lengte 168 meter, blond halflang haar, ovaal ge laat, bleke gelaatskleur, blauwe ogen, fink postuur. Zij was gkleed in een zwart-witte rok met roodgele ruiten en wit vest, witte schoenen met lage hakken en bruin suède jasje. Het meisje, dat op 30 juni 1944 te Maastricht werd geborep, en woont aan de Hertogsingel 26 aldaar, is in het bezit van een grijze dames-sportfiest. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn ge slaagd voor het eindexamen Ilde leerkring de dames A. Albregts te Haarlem; S. v. d. Ameele te Aalsmeer; M. Groos te Hoofddorp; Ch. .1. dén Hartog te I-Iaarlem; M. M. Hellemink te Leiderdorp. De n.v. Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (S.E.P.) heeft beslo ten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van de bouw van een kern energiecentrale over ongeveer vijf jaar. De S.E.P. heeft over deze plannen een communiqué uitgegeven, waarin het vol gende wordt meegedeeld: „In een in oktober 1959 verschenen ANP-bericht werd bekendgemaakt, dat mede in verband met de (in vergelijking met de produktiekosten van conventione le centrales) wel zeer hoge meerdere uit gaven (10 miljoen gulden per jaar gedu rende 15 jaar) de S.E.P. heeft moeten af zien van de mogelijkheid om onder ge bruikmaking van de door Euratoom met de V.S. gesloten overeenkomst een kern energiecentrale met een vermogen van 150 megawatt in Amerika te bestellen. Tegelijkertijd besloot de .SE.P. een com missie in te stellen met de opdracht na te gaan of, en zo ja langs welke weg, een aanzienlijk minder kostbare oplossing voor het vraagstuk van de bouw van een kernenergiecentrale in Nederland zou kun nen worden verkregen. Deze commissie is thans met haar werkzaamheden zover gevorderd, dat zij de S.E.P. een program heeft kunnen voor leggen voor het instellen van een onder zoek naar de mogelijkheid om tot een in economisch opzicht enigermate aanvaard bare oplossing te komen door uitgaan de van Amerikaanse ervaring en techni sche kennis, en waar nodig gebruikmaken de van de hulp van de K.E.M.A. en het Reactor Centrum Nederland, voor nog te verrichten aanvullend ontwikkelingswerk de bouw van een kernenergiecentrale via rechtstreekse opdrachten zoveel mo gelijk te doen geschieden door de Neder landse industrie. Dit program werd in een op 24 mei ge houden vergadering door de S.E.P. aan vaard". Bij de uitwerking van haar voorstel is de commissie er zich van bewust geweest, dat een kernenergiecentrale werkend met een van de tot nu toe toegepaste reacto ren met behulp waarvan, ook na her haalde opwerking („reprocessing"), slechts ongeveer 0,5 pet. van het uranium nuttig kan worden gebruikt geen bij drage van betekenis tot de oplossing van het vraagstuk der toekomstige energie- nood kan worden geleverd. Daarvoor zal de toepassing van zgn „kweek-reactoren" waarmede een zeer vele malen groter nut tig gebruik van uranium kan worden ver kregen, nodig zijn. De commissie heeft er dan ook met nadruk op aangedrongen, de ontwikkeling van de suspensiereactor (een veelbelovend type kweekreactor), waaraan door de K.E.M.A. in opdracht van het R.C.N, en in samenwerking met Euratoom te Arnhem wordt gewerkt, zo krachtig mogelijk voort te zetten. Vijfjarenplan Dat de commissie niettemin heeft ge meend. te mogen voorstellen om naast deze ontwikkeling op lang zicht (10 a 15 jaar) ook het bovenbedoelde onderzoek, dat de realisatie van een kernenergiecen trale op korte termijn (ongeveer 5 jaar) beoogt, ter hand te nemen, vindt zijn mo tivering in de omstandigheid dat het, mits zulks geen al te grote extra uitgaven met zich medebrengt, alle aanbeveling ver dient: enerzijds om de Nederlandse in dustrie de kans te geven zich tijdig met de fabricage van onderdelen voor kern centrales in het algemeen vertrouwd te maken en anderzijds om de elektriciteits bedrijven de gelegenheid te bieden, inzicht te verwerven in de bouw- en exploitatie kosten van deze centrales en tijdig erva ring op te doen inzake het omgaan met radioactieve stoffen, het behandelen van radioactieve afval, het verkrijgen van vergunningen, het afsluiten van verzeke ringen e.d. Het ligt in de bedoeling de eventueel te bouwen kernenergiecentrale, wat haar ver mogen betreft, niet groter te maken dan nodig is om haar, behalve voor de pro- duktie van elektriciteit, tevens te kunnen gebruiken voor het leveren van een bij drage tot de vraag in hoeverre een opti maal gebruik van de splijtstofelementen kan worden verkregen. Of uit het thans in te stellen onderzoek de mogelijkheid zal blijken, op de voor gestelde wijze een in economisch opzicht enigermate aanvaardbare kernenergiecen trale in Nederland tot stand te brengen, dient te worden afgewacht. Bevreemding bij Euratoom In Euratoom-kringen in Brussel is de bekendmaking van de Nederlandse n.v. Samenwerkende Elcklricileitsproduktie- bedrijven S.E.P. met enige verbazing ont- gen. Men wijst erop dat de Euratoom- landen ingevolge de overeenkomst met de Verenigde Stalen in bet geheel niet verplicht zijn om in de V.S. kernreacto ren te kopen. In tegendeel, de Euratoom- leiding heeft er steeds met nadruk op ge wezen dat de eigen industrie ervaring met reactorbouw moet opdoen. Wel die nen centrales waarvoor Amerikaanse steun wordt gevraagd, reactoren te be nutten van een in de V.S. beproefd type. Voorts kan men de opvatting van de S.E.P. ten aanzien van d£ exploitatie kosten van kernenergiecentrales (volgens de S.E.P. gedurende 15 jaar 10 miljoen Na de aankomst in Brussel legden Koningin Juliana en Prinses Beatrix (links en rechts op de achtergrond) een krans op het graf van de onbe kende soldaat. Op het veertiende congres van de Euro pese drogisten-federatie fC.E.D.) in Am sterdam is zaterdag onder meer een aan tal situatie-overzichten van de diverse lan den over de samenwerking tussen apothe kers en drogisten op het terrein der volks gezondheid besproken. Uit deze overzich ten bleek aldus het slotcommuniqué van het congres dat de apothekersorganisa ties enerzijds trachten, een monopolie voor de handel in geneesmiddelen te verkrijgen, terwijl zij anderzijs de vruchten van een grotere vrijheid van handel trachten te plukken door in toenemende mate drogis terij-artikelen en gewenste dagelijkse ge bruiksartikelen tot zich te trekken. Het congres besprak voorts de noodza kelijkheid van een verdere verbetering der vakopleiding voor drogisten en de invoe ring van een algemeen vakdiploma in die landen, waar tot op heden nog geen ver plichte beroepsopleiding en vakscholen be staan. Aan het congres helbben delegaties van drogistenorganisaties uit dertien lan den deelgenomen. Advertentie VOOR IEDER EEN PASSEND RIJWIEL OF BROMMER Gazelle, Magneet, HMW, Solex, Giulietta enz. GED. OUDE GRACHT 102 - TEL. 14361 per jaar meer dan bij gewone centrales) niet delen. Hoe de S.E.P. aan dit door Euratoom-deskundigen aangevochten be drag komt, is nooit bekendgemaakt, aldus bovengenoemde kringen. Ten slotte vindt men ook de uitspraak dat kerncentrales met een van de tot nu toe toegepaste reactoren geen bijdrage van betekenis vormen voor oplossing van het vraagstuk der toekomstige energie- nood, wat vreemd. In Engeland heeft men reeds vijf van die centrales in ge bruik en er is een zesde, een grote van 600 megawatt, in aanbouw, iets wat men in een ver gevorderd land als Engeland toch niet zou verwachten als die centrales „geen bijdrage van betekenis" zouden kunnen leveren, aldus deze Euratoom- commentaar. Advertentie O •O r- De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft vergezeld van de secretaris-generaal van zijn ministerie, dr. A. H. Grünther, een bezoek aan Arnhem gebracht, waar hij zich nader heeft ge oriënteerd op de eventuele vestiging van een instelling van hoger onderwijs. Na een toelichting van de directeur van Gemeen tewerken, ir. F. F. Fenstra, namen de minister en de secretaris generaal het terreinencomplex, dat voor een eventuele vestiging in aanmerking komt, in ogen schouw. Over de eventuele vestiging in Arnhem van een tweede technische hogeschool is ?1 heel wat te doen geweest, mede naar aanleiding van het rapport over de sprei ding van het hoger onderwijs. In maart werden B. en W. van Arnhem door de raad gemachtigd 'een adres aan de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen te sturen, waarin ondermeer werd gezegd dat in het rapport van de voldoende aandacht werd besteed aan Commissie Spreiding Hoger Onderwijs on- de mogelijkheden, die Arnhem als vesti gingsplaats van een nieuwe universiteit kan bieden. Dir.-Gen. Middenstand en Toerisme In een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Maastricht en Omstreken heeft gisteren de nieuwe Directeur-Generaal voor de Middenstand en het Toerisme, de heer J. F. H. Wijscn, gesproken over: „De aspecten van het toe risme en regionale middenstandsproble- matiek". Hij pleitte voor decentralisatie van het overheidsbeleid. De Kamers van Koophandel streven er naar de welvaart van het individu te bevorderen en daar mede de welvaart van de streek. Dit stre ven, aldus de heer Wijsen, wordt het best gediend door regionale instanties, die de regionale belangen het best begrijpen en de streekmogelijkheden het best kunnen uitbuiten. Ook voor het maken van studies en het onderzoeken van de streekmogelijkheden zijn deze instanties de geschikte instituten. Om echter naar behoren haar laak te kun nen volvoeren, dienen deze instanties over voldoende zelfstandigheid te beschikken. In de Sociaal-Economische Raad wordt op dit ogenblik over de nieuwe status van Kamers van Koophandel druk gesproken. Wat het toerisme betreft zeide de heer Wijsen te menen, dat dit van jaar tot jaar een grotere bron van welvaart wordt voor vele bevolkingsgroepen. Hij gaf toe, dat de klacht van het georganiseerde vreemdelingenverkeer over de te geringe bijdrage van de overheid aan de ontwikke ling van deze welvaartsbron niet onge grond is. Deze bijdrage is misschien wat aan de te lage kant, doch ook dat wordt in de toekomst waarschijnlijk wel beter, zo besloot hij. De minster van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft maandag in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam het vierde interna-' tionale symposion over de reactiviteit van vaste stoffen geopend. De openingsbijeenkomst werd o.m. bij gewoond door de Commissaris der Konin gin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen en vertegenwoordigers van de gemeente Amsterdam, de Amsterdamse universiteiten en verscheidene wetenschap pelijke instituten en instellingen. Aan dit vierde symposion, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Chemische Vere niging, de Nederlandse Natuurkundige Vereniging en de Nederlandse Keramische Vereniging nemen ruim 500 personen uit 24 landen deel. Gedurende vijf dagen zul len referaten gehouden worden door on geveer 160 inleiders. Het doel is. erva ringen uit te wisselen over de vorderingen die zijn gemaakt op het terrein van de reactiviteit van vaste stoffen. Vanavond worden de deelnemers in het Rijksmuseum ontvangen door de regering en de gemeente Amsterdam. Woensdag maken zij een rondvaart door de Amster damse grachten. LONDEN Een dekknecht van een schuit heeft in de monding van de Theems een zwart etui opgehaald, waarin zich een broche bevond, die behoorde tot de aan de Italiaanse filmster Sophia Loren ontstolen juwelen. De gewaarschuwde politie stelde ter plaatse een onderzoek in en vond toen nog een broche, een ring met sleutels en een label van een luchtvaartmaatschappij. Rechercheurs overleggen thans met des kundigen, die de stromingen in de Theems en de invloed van eb en vloed goed ken nen, in een poging om te bepalen waar het etui zaterdagavond in de rivier is ge worpen. Men acht het mogelijk dat de juwelen aan boord van een schip, dat een Europe se haven als bestemming had, zijn ge bracht. Een andere theorie is dat het etui in de Theems werd geworpen, om de politie op een vals spoor te brengen. Niet alle gesto len juwelen waren verzekerd. BUENOS AIRES (AFP) Volgens het Argentijnse dagblad „La Razon" is Adolf Eicnmann, die verantwoordelijk wordt ge acht voor de dood van miljoenen Joden, op 11 mei door agenten van de Israëlische geheime dienst ontvoerd uit Vicente-Lo pez, een voorstad van Buenos Aires, waar hij met zijn vrouw en vier kinderen woon de. Vervolgens werd hij, onder valse pa pieren, als Ricardo Clemens, op 21 mei aan boord van een particulier Israëlisch vliegtuig uit Argentinië gevlogen. Argentinië zou bij Israel tegen schen ding van zijn grondgebied protesteren, in dien wordt bewezen dat Eichmann inder daad uit Argentinië is ontvoerd. Hier wordt aan toegevoegd dat de Argentijnse regering weliswaar geen enkele sympathie voor Eichmann gevoelt, doch dat zij een dergelijke inbreuk op haar soevereine rechten niet kan veronachtzamen. Waarnemers te Buenos Aires zijn over het algemeen geneigd het verslag van „La Razon" als juist te aanvaarden. Er moeten echter ook dan nog verscheidene punten worden opgehelderd, met name de vraag waarom mevrouw Eichmann sinds de vei'dwijning van haar man een volstrekt stilzwijgen heeft bewaard. Spoor in 1958 WENEN (Reuter) Volgens het Ween se blad „Neues Österreich" is Eichmanns vrouw, Vera in het begin van dit jaar uit Argentinië naar Linz in Opper-Oostenrijk gekomen, vanwaar zij ongeveer een week geleden naar Zuid-Duitsland vertrok. Zij zou mededeling hebben ontvangen dat zij er goed aan deed Oostenrijk te verlaten. Vera Eichmann heeft in 1958, zonder dat zij het wist, de Israëlische geheime dienst op het spoor van haar man gebracht, al dus het blad. Zij kwam in 1958 uit Ar gentinië naar Wenen om haar Oostenrijk se paspoort tc vernieuwen. Agenten van de Israëlische geheime dienst hoorden van haar verblijf in Oostenrijk en volgden haar toen zij naar Argentinië terugreisde Op die manier kwamen de Israëliërs ach ter de verblijfplaats van Eichmann. Kort voordat hij in 1945 in Oostenrijk gearresteerd was. had hij zijn uniform en zijn identiteitspapieren verbrand. De Ame rikanen hebben, aldus de officiële verkla ring, bij hun eerste onderzoek het SS-merk dat in Eichmanns linker-oksel voorkomt, niet opgemerkt. Na anderhalf jaar wist hij, met een aantal anderen, zijn Ameri kaanse gevangebewaarders te ontvluch ten. Hij dook onder bij vrienden in Noord- Duitsland, en werkte drie jaar lang als houthakker voor hij de kans schoon zag naar het buitenland tc verdwijnen. Eichmann heeft zich na zijn ontsnapping, in 1947, drie jaar in Duitsland schuil ge houden. In 1950 wist hij, met vervalste papieren, weg te komen. Zijn vrouw strooi de het praatje rond dat hij in de laatste dagen van de oorlog om het leven was gekomen, en de zustér van zijn vrouw verklaarde onder ede dat zij Eichmann door Tsjechen had zien doodschieten. Eich mann heeft vanuit het buitenland maatre gelen getroffen zodat zijn vrouw en zijn drie zoons zich bij hem konden voegen. Advertentie DE ZWITSERSE NAAIMACHINE Fantastisch EENVOUDIG Eenvoudig FANTASTISCH TEMPELIERSSTRAAT 68 (Van onze correspondent in Londen) Frankrijk zal zo goed als zeker binnen kort Amerikaanse kerngeheimen ontvan gen op grond van een Frans-Brits uitwis selingsprogramma, maar de overeenkomst heeft géén betrekking op geheimen inzake de waterstofbom en andere thermonucleai- re ontwikkelingen. De gegevens, welke de Fransen van Engeland en via dit land van de Verenigde Staten zullen ontvangen, zul len hen, naar verwacht wordt, echter wel in staat stellen hun eigen kernbomonder- zoek te versnellen. Harold Watkinson, de Britse minister van Defensie, die op het ogenblik in Was hington is, zal de laatste bijzonderheden met Amerikaanse deskundigen bespreken. Amerikaanse toestemming is nodig om kerngeheimen, welke Engeland sinds vo rig jaar om dubbel werk te voorkomen met de Verenigde Staten deelt, door te geven aan N.A.V.O.-landen. Van Ameri kaanse zijde is echter al te kennen gege ven, dat er geen bezwaar is om Frank rijk in de geheimen te laten delen. Zulk een overeenkomst zal Frankrijk verschei dene jaren onderzoek en vele miljoenen besparen. Het zal zo geloven sommigen ook een eerste stap zijn om Engeland dichter bij West-Europa te brengen. Dit zou de nieuw ste lijn zijn, welke Macmillan na de mis lukking van de topconferentie schijnt te volgen. Volgens de Sunday Express is Enge land, wat zijn beleid betreft, bezig scherp overstag te gaan, uit vrees voor Westduit- se overheersing in de Europese alliantie. Premier Harold Macmillan heeft verklaard, dat een schikking krachtens welke Enge land in feite deel van de Euromarkt gaat uitmaken, het enige logisch tegenwicht is voor toenemende Duitse overheersing in de Europese alliantie. TEL AVIV (Reuter) Een vooraan staande Israëlische advocaat, Shmuel Ta- mir, heeft verklaard dat het proces-Eich- mann sensationele onthullingen kan ople veren. Mogelijk zal blijken dat de geal lieerden schuldig zijn geweest aan „pas sieve berusting in de massamoord op de Europese Joden", zo meende hij. Nazi-centrum in Ierland? Joel Brandt, een Joodse leider in Boe dapest tijdens de oorlog, die vermoedelijk een der hoofdgetuigen tegen Eichmann zal zijn, verklaarde dat de Ierse repu bliek (Eire) een van de voornaamste cen tra van de nazi- beweging is geworden rnet vertakkingen in vele Europese en Zuid- Amerikaanse landen. Een woordvoerder van de Ierse rege ring zei dat de beschuldiging van Brandt als zou het hoofdkwartier van de nazi-on dergrondse in Ierland zijn gevestigd „vol komen ongegrond" is. Een woordvoerder van de Westduitse ambassade in Dublin heeft zich in overeenkomstige zin uitge sproken. Britse bladen hebben de afgelo pen weken ook melding gemaakt van on dergrondse nazi-activiteit in Ierland. Een Israëlische regeringswoordvoerder heeft meegedeeld, dat nog geen besluit is genomen over het tijdstip van het proces tegen Eichmann. Hij zei, dat de strek king van het proces zo uitvoerig moge lijk zou zijn met het oog op de histori sche achtergrond van de zaak. „Het is de bedoeling dat de verschrikkelijke daden die de nazi's tegen de Joden gepleegd hebben, in de annalen der geschiedenis zullen worden geboekstaafd". Skorzeny geschrokken HAMBURG (Reuter) Otto Skorzeny, die voormalige kolonel van de S.S. die in 1943 Mussolini bevrijdde, heeft in een vraaggesprek met het Westduitse persbu reau DPA ontkend, dat hij Eichmann in 1949 geholpen zou hebben in Oostenrijk aan de Justitie te ontkomen. Skorzeny zei dat hij zijn advocaten opdracht had ge geven. maatregelen tegen dergelijke bewe ringen te nemen. „Ik heb nooit iets te doen gehad met de vervolging van de Joden", zo voegde hij hieraan toe. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn In de vlak bij de Limburgse grens ge legen Westduitse stad Aken heeft de 36- jarige bouwvakarbeider Wilhelm Besse- lers bekend op 18 september van het vorig jaar het echtpaar Kroll te hebben dood geschoten. Daarmee is een einde gekomen aan de onzekerheid over een misdaad, die acht maanden lang de bevolking in en rond Aken in grote beroering heeft gehouden. Een student, die in het grote bos nabij Aken wandelde, vond op 19 sepember van het vorig jaar de 33-jarige aannemer Hans Joachim Kroll en zijn 38-jarige vrouw Catarina. Zij waren beiden doodgeschoten. Besselers, die 'n gezin met zeven kinde ren heeft, is al dertien maal veroordeeld, voornamelijk voor diefstallen uit auto's van wandelaars, die nabij Aken of in de Eifel verpozing in de bossen zochten. Bes selers wilde op 18 september ook uit de auto van de aannemer Kroll het een en ander stelen. De wagen was evenwel ge sloten. Daarna besloot hij de bezitter en zijn vrouw dood te schieten. Hij beroofde Kroll daarna van zijn overjas maar werd gestoord, toen hij het sleuteltje uit de jas wilde halen. De moordenaar gooide daar op de jas op de grond en nam de vlucht. Na acht maanden viel hij tenslotte zater dag door de mand in het nauw gedreven door minutieus werkende Akense politie. DJAKARTA (AFP) Regionale com mandanten en provincie-gouverneurs uit heel Indonesië zijn maandag in Djakarta een conferentie begonnen ter bespreking van de ontwikkelingen tijdens de noodtoe stand in het land en de Nederlandse mi litaire plannen in Nederlands-Nieuw-Gui- nea. Het overleg zal gevoerd worden achter gesloten deuren, maar volgens welinge lichte kringen zal de toestand in Neder- lands-Nieuw-Guinea het belangrijkste punt op de agenda zijn. Naar verwacht wordt, zal de Indonesische verdedigingspositie in het gebied dicht bij Nederlands-Nieuw- Guinea worden bestudeerd en zullen plan nen worden opgesteld om een gebruik van geweld door de Nederlandse autoriteiten te beantwoorden. In deze kringen werd voorts gezegd, dat ook de veiligheidstoe stand in de verschillende gebieden en de financiële en economische maatregelen zullen worden bestudeerd. Dit laatste zou ook omvatten de middelen om het rege ringsprogram „voor voedsel en kleding" uit te voeren en de verdeling en produktie van belangrijke goederen te vervolmaken.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11