m Horen en zien voor Ook in Nederland zal evenwicht tussen televisie-kijken en andere vrije tijdsbesteding ontstaan Shorts PANDA EN DE LIJFWACHTERS Amerika hoopt dit jaar een man in de ruimte te brengen Vreemde dingen in het kabonterdorp DINSDAG 31 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Panama schrapt „Veronica" uit koopvaardijregister De radio geeft woensdag T elevisie programma Prof. M. Rooy over de invloed van de televisie De volkstelling Prof. De Quay spreekt voor radio en t.v. Britse lof voor het Residentie-Orkest Bestuursbenoemin^en Nederl. Bioscoopbond ijzersterke streepdenim, in 3 stoere kleuren leeftijd 7 jaar Maar nog niet in een baan rond de aarde Vervolgverhaal door M. G. Eberhart 4. Jolliepop toonde de krant, waarin het bericht stond over de aanslag op de mil jonair Palmer. Waarschijnlijk heeft deze persoon u opgebeld," sprak hij, „en waar schijnlijk hebt u de naam verkeerd ver staan. U bent nogal hardhorend, als ik zo vrij m.ag zijn." „Watte?" vroeg de lijfwacht. Panda herhaalde deze medede ling, zo hard als hij kon in het oor van de lijfwacht schreeuwend. „Hm, dat is mogelijk," bromde Jut. „Laat ik hem me teen maar even opbellen." Hij nam Pan da's telefoon, koos het nummer van de miljonair en luisterde. Na enige tijd be trok zijn gezicht. „Ik ben bang dat ik te laat ben," mompelde hij. „Ik krijg geen gehoor." Er kwam echter wel degelijk antwoord, al drong dat niet door tot het gehoor van de lijfwacht. Aan de andere kant van de lijn zat iemand opgewonden HALLO! te roepen; hij zat achter een gebarricadeerde deur, die langzaam be zweek onder de driftige slagen van een bijl 'i De Panamese regering heeft de „Veroni ca" uit het Panamese koopvaardijregister doen schrappen en sedert zaterdag is daar door aan het schip het recht ontnomen om de vlag van dit land te voeren. Dit heeft de Panamese consul-generaal te Rotter dam, Gilberto Calderon, maandagmiddag telefonisch medegedeeld aan de géneraal - agent van de „Veronica" te Amstérdam, de heer H. Oswald. Op 19 mei had de Pana mese regering telegrafisch aan deze con sul-generaal medegedeeld, dat de „Veroni ca" onmiddellijk haar uitzendingen moest staken omdat deze illegaal zijn. De Pana mese regering beriep zich bij het geven van deze order fdie door de ..Veronica" niet werd opgevolgd) op de door haar onder tekende radioconventie van Atlantic City- van 1947. Het commentaar van de heer Oswald op deze telefonische mededeling is dat het registratiedocument van de „Veronica" af gegeven is door de Panamese consul-gene raal in Londen. Deze is, aldus de heer Os wald, de chef van de Panamese consuls- generaal in West-Europa en hij alleen kan dit document intrekken. Bovendien kan de intrekking van de vlag niet zo maar per telegram geschieden. Intussen is nog maan dag middels de advocaat van de Panamese rederij van de „Veronica", de International Undertaking Ine, welke een kantoor te Londen heeft, Teodore F. Franco, een pro test bij Panama ingediend. „Wij zullen de zelfde procedure gaan volgen als die van het Deense radioschip Mercur", aldus de heer Oswald. Hij deelde nog mede. dat voor het geval inderdaad de vlag zal worden afgenomen de „Veronica" verschillende aanbiedingen van andere Zuidamerikaanse landen voor een vlag heeft. Tenslotte merk te de heer Oswald nog op dat de Veronica" gewoon doorgaat met haar uitzendingen. HILVERSUM X. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7 40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 1.00 Gram. 11.20 Ik wouik wil, hoorsp. 12.30 Land- en t.uin- bouwmeded. 12.33 Gram. 12.45 Bezoek H. M. de Koningin aan België. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad praatje. 13.20 lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Toogdag v. d. Ned. Chr. Vrouwenbond. 14.45 La fille de neige. opera. 15.30 Interscholair jeugdtoernooi. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.50 Bezoek H.M. Koningin aan België. 18.00 Leger des Heils- kwart. 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven, lezingen. 18.30 R.V.U.: Evo lutie. d. dr. C. J. H. van den Broek. Eerste lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Sopr. tenor en piano. 19.30 Radiokrant. 19.50 Volksmuziek. 20.15 Zendingsbijeenkomst. 21.30 Pianorecital. 22.00 Kamerork. en solist. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverden king. 23.00 40-jarig bestaan Vereniging Neder- land-Engeland rep. 23.10 Nieuwe gram. 23.55— 24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 AVRO. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nds. 8.18 Gram. 8.55 Tips v. d. voedingsmarkt. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 910 Gram VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Zigeunerork. 11.30 Cabaret. 12.00 Orgel en hobo. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland lezing. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 15.00 V. d. jeudg. 17.00 Dubelkwartel17.20 V. d touristen. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratie- riibr. Het emigratiepraat.ie van H. A. van Luyk. 13.00 Nws. en com. 18,20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.10 Hammond-trio. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metro- pole ork. 20.40 Ballet der bedriegers hoorsp. 21.30 Omroepork. 22.10 Bezoek v. H.M. de Ko ningin aan België 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.00 Tussen mens en nevelvlek lezing. 23.15 Actuele poëzie. 23.35 Gram. 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Lichte muz 13.40 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.45 Ka- mermuz. 15.25 Zangercital. 1.6.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.20 Progr. v. d. KRO. 17.00 Nws. en weerber. 17.10 Cellorecital. 17.40 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Koorzang. 20.00 Akademie der diskofielcn. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nws. 22.15 Kron. der litteraire tijdschriften. 22.25 Lezing. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. DINSDAG 31 MEI NTS: 12.2513.00 Kon. Bez. aan België. NTS: "20.15 Journ., weeroverz. en verslag bezoek H. M. de Koningin aan België. 20.5523.30 Veel leven om niets, toneel spel. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 V. d. jeugd. NTS: 17.30-17.40 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Sportpanorama. 20.50 Progr. over de Kon. Landmacht. 21.30 Muzikale strip. 22.20 Einde. Prof. mr. dr. M. Rooy deelt niet de bezorgdheid over de vermeende overheersende invloed van de televisie, waardoor andere activiteiten zouden worden verdrongen. Prof. Rooy sprak op het in Hilversum gehouden Bibliotheekcongres over „Vrije tijds besteding: lezen en televisie". Hij wees er op dat in landen met langere t.v.-ervaring, zoals de Verenigde Staten en Engeland, de statistieken een heel wat minder veront rustend beeld geven te zien. Zo bleek in Engeland van januari tot maart j.l. 70 per cent van de volwassenen in de avonduren andere activiteiten dan „kastjekijken" te bedrijven. Opgravingen op Cyprus. Arbeiders hebben in een droge rivierbedding in het noordwesten van Cyprus de resten ge vonden van een heiligdom dat naar schat ting 2.200 jaar oud moet zijn. Deskundigen geloven dat het heiligdom gewijd was aan de Griekse godin Aphrodite en uit 300 jaar voor Christus dateert. Volgens prof. Rooy, die onder andere de directeur-generaal voor de volksontwik keling, mr. H. J. Schölvinck onder zijn gehoor had, hebben de sociale verbeterin gen gaandeweg ook een geestelijke voor bereiding op de besteding van de toene mende vrije tijd opgeleverd. Deze ontwik keling is door de techniek krachtig ge steund. Hij rekende zich dan ook niet tot degenen die klagen over cultuurvervlak king als het kenmerk van deze tijd. Al treedt zeker een vervlakkende commer- cialisatie van het ontspanmngs- en cultu rele leven op, toch mag niet worden ver geten dat thans kwantitatief een heel wat groter deel van ons volk dan zestig jaar geleden deel heeft gekregen aan wezenlij ke culturele waarden en dat zich daaruit een beslist niet kleinere groep van wer kelijke cultuurdragers vormt. In Amerika is reeds een nieuw even wicht tussen t.v.-kijken en andere vrije tijdsbesteding ontstaan. Ook wij zullen met de televisie moeten leren leven zoals we dit hebben geleerd ten aanzien van al le andere resultaten van de technische ontwikkeling, zei prof. Rooy. Net als de drukkunst is de televisie een voertuig voor de zaken des geestes en dit schept spe ciale gevaren en speciale verantwoorde lijkheid, namelijk om het kijken naar de' t.v. in te passen in een naar eigen smaak en voorkeur ingericht geheel van vrije tijdsbesteding. Volgens prof. Rooy zou men zeker selectiever worden als het nieuwtje er af is en als de zendtijd aan-, merkelijk is uitgebreid. Degenen die ac tief tegenover het leven staan zullen ook de t.v.-programma's in deze geestesge steldheid tegemoettreden en ondergaan. De in de Verenigde Staten en Engeland geconstateerde nieuwe behoefte aan lec tuur naar aanleiding van uitzendingen wijst op een actieve selectie van de uit gezonden programma's. De televisie blijkt daar evenmin de lectuur van persorganen aan te tasten, integendeel, de totale opla gen vertonen na een aanvankelijke stil stand weer een gestadige groei. De open bare bibliotheken in ons land zullen pa raat moeten zijn om de behoefte aan lec tuur naar aanleiding van t.v.-uitzendingen tegemoet te treden en ook te activeren. Het klassieke woord „het geschrevene blijft" krijgt nieuwe zin tegenover de jon gere vormen van communicatie die aan bepaalde tijdstippen zijn gebonden. In diepste wezen komt de communicatie in druk daarom tegemoet aan de individue le vrijheidszin van de mens, welke, alle neiging tot conformisme aan sociale ge dragspatronen ten spijt, naar de overtui ging van prof. Rooy onverwoestbaar is. De minister-president, prof. De Quay, zal in verband met de volkstelling zich he denavond om 20.05 uur via beide zenders richten tot alle radio-luisteraars en om 20.15 uur via de televisie tot de kijkers. RICHARD WALSII OVERLEDEN De echtgenoot van de schrijfster Pearl Buck, de uitgever Richard J. Walsh, is zaterdag in zijn woning overleden. Hij was .vierenzeventig jaar. Walsh, die sedert 1926 president van de uitgeverij John Day was, had al geruime tijd een hartkwaal. Zijn vrouw was in Japan, toen zij de doods tijding ontving. Zij is per vliegtuig naar huis teruggekeerd. Evenals zijn vrouw, wiens complete oeuvre hij heeft uitge geven, had Walsh grote belangstelling voor het werk van Welcome House, een tehuis voor Aziatisch-Amerikaanse weeskinderen. Het echtpaar heeft zes geadopteerde kin deren van diverse nationaliteiten. Walsh had ook vier kinderen uit zijn eerste huwelijk. De Londense ochtendbladen zijn vol geest drift over het optreden van het Residen tie-Orkest in de Royal Festival Hall. De „Times" brengt in een uitvoerige beschou wing hulde aan het orkest. Het blad prijst het orkest wegens de eenheid van het samenspel. De warme toon van de strij kers bepaalt het karakter van het orkest. De kopersectie is eveneens aldus het blad een grote krachtbron wegens de vaste en de rechtstreekse klankprojectie. De houtblazers zijn gevoelig en delicaat, maar iets minder positief in karakter. De precisie van de akkoorden en de fijnge- mengde toon van elke instrumentengroep doet vele uren afzonderlijke sectie-repeti ties vermoeden. Uitgevoerd werden Ber lioz' „symfonie fantastique", de suite die Edward Reeser naar Diepenbrock's inlei dende muziek voor de Electra van Sopho cles componeerde en voorts Rachmani- nofs derde pianoconcert met als solist Daniel Wayenberg. De „Daily Telegraph" spreekt over de glorie van het Haagse orkest en prijst eveneens de complete eenheid van de strij kers en hun zuivere toon en de precisie van het orkest, dat prachtige klankbeel den produceerde. Veel lof heeft het blad voor Daniel Wayenberg. De „Daily Mail" schrijft dat het pu bliek op de meest nadrukkelijke wijze ken baar heeft gemaakt dat het Residentie- Orkest zo spoedig mogelijk zal moeten te rugkeren. Het speelde op een manier die wegens de grote continentale reputatie was verwacht. Het is inderdaad merkwaardig dat in deze dagen, waarin orkesten als het Residentie-Orkest gewend zijn on reis te gaan. het Haagse gezelschap in Enge land nog volkomen onbekend was. Onder voorzitterschap van de heer Jo- han Miedema uit Sneek heeft de Neder- landsche Bioscoop-Bond gistermiddag in Krasnapolsky te Amsterdam een buiten gewone algemene ledenvergadering gehou-, den. Tijdens deze vergadering werd de heer L. Groen, oud-directeur van War ner Brothers First National Pictures N.V. te Amsterdam, die tot 1 april jl. lid van het hoofdbestuur was, tot erelid benoemd. De heer Groen bekleedde voorts talrijke andere organisatorische functies in het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf. In de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer Groen, werd voorzien door de benoeming van de heer C. S. Roem, directeur van de N.V. Filmfabriek Poly goon en van de N.V. Filmfabriek Profilti te Hilversum. In een tweede vacature, ontstaan door het aftreden van de heer J. P. M. A. Smulders te Amsterdam, werd benoemd de heer W. J. F. van Ewijk, directeur van de N.V. Netherlands Foxfilm Corporation te Amsterdam. ADVERTENTIE speciaal verlaagde J. M. prijs (Van onze correspondent in de V.S.) Of men het toegeeft of niet, er is een soort wedstrijd aan de gang tussen Ame rika en de Sovjet-Unie. Welke van de twee landen zal het eerst een man rond de aarde doen cirkelen? De uitslag is moei lijk te voorspellen, maar het ziet ernaar uit, dat Amerika voor het einde van dit jaar een man ongeveer 190 kilometer de hoogte in zal schieten. Dit wordt nog geen vlucht om de aarde. Men is van plan de man een parabool-vlucht te laten maken, waarin hij een snelheid zal bereiken van 6.400 km per uur. Een kwartier nadat hij is afgevuurd, zal hij moeten landen in zee, nabij de kust van Florida. Men wil deze astronaut de lucht in schieten op Cape Canaveral en 300 km van die plaats hoopt men hem weer op te pikken. Amerika traint zeven mannen voor vluch ten in de ruimte. Wie van hen in aanmer king zal komen voor bovengenoemd expe- 1. Waar Kabouterdorp ligtnee, dat verklappen we niet. Dat moet geheim blijven, anders zouden allerlei mensen en kinderen het opzoeken; en daar houden de kaboutertjes niet van, want ze zijn op hun rust gesteld. Maar wél zullen we vertellen, wat daar laatst gebeurd is, en dat was nog al raar, zoals je zien zult! 14) Dodie zei tegen Cayce: „Je moet maar doen alsof je niet ziet hoe vader veranderd is. Hij is bijna invali de door gewrichtsreumatiek". „Henry! Dat heb je me gisteren niet verteld". „Er was geen tijd voor", zei Dodie. „John Tyron is er ook". Midge stak haar kinnetje op een speciale manier in de lucht. „En drinken! En dat op de vroege ochtend". Dodie zei effen: „Ik heb hem iets te drinken aange boden. Ik wist dat hij er trek in had". „Ik begrijp niet waarom je dat drinken van hem nog aanmoedigt", zei Midge. „Ik moedig hem niet aan. Er zijn tijden dat John eenvoudig moet. drinken. Als hij overstuur is of aan zijn vrouw denkt of. „Dan is hij veel te dikwijls overstuur", zei Midge snibbig. Ze wendde zich tot Cayce. „Het is erger ge worden sinds jij weg bent. Dodie vindt altijd een ex cuus voor hem, maar ik ben het helemaal niet met haar eens". Dodie zei rustig: „John maakt zich verwijten. Hij zat aan het stuur toen zijn vrouw omkwam. Dat maakt een heel verschil". Midge's wangen kleurden zich een beetje roze. „Jij trekt altijd zijn partij, Dodie. En jij mag hem ook Cayce, omdat hij met je vader in de oorlog is ge weest. Maar hij heeft verder niets uitgevoerd toen hij na de oorlog hier kwam en dat huisje bouwde „Het is een aardig huisje", zei Dodie. Midge ging voort: „....op dat strookje moerasgrond dat de rechter hem van je vader moest geven. Hij vist wat, klungelt een beetje, en drinkt". Dodie keek naar Cayce. „Hij zet zijn advocatenprak- lij nog voort, die hij vroeger in Tampa heeft gehad. Tenminste, hij heeft een kantoor ik geloof niet dat hij veel praktijk heeft, maar hij weet zich te redden. Ik dacht zo, Cayce misschien heb jij een rechtskun dig adviseur nodig". Midge's lichtblauwe ogen werden weer groot. „Je be doelt toch niet.... je wilt toch niet zeggenin ver band met de rechter!" Dodie zei met vaste stem: „Vader vindt het ook". „Maar dat is onzin. Iedereen kent die vreselijke man, die zogenaamde Blootvoet Deeler die heeft de rech ter doodgeschoten. Cayce heeft het niet gedaan", riep Midge uit. Cayce sprak peinzend: „Misschien heb ik inderdaad een advocaat nodig". „Het kan nooit kwaad", zei Dodie. „Als John je niet kan helpen, weet hij misschien iemand die het wel kan, een andere advocaat". Een vonk van woede flitste in Midge's mooie ogen. „Ik vind John een luie, laffe dronkaard. Ik weet dat hij een goede vriend van Cayce's vader is geweest, maar „En een goede vriend van mij ook, Midge", zei Cayce. „Laten we naar het terras gaan". Hij legde zijn arm om Midge's middel. Hij probeer de ook Dodie's arm te nemen, maar ze bewaarde een zorgvuldige afstand en zo liepen ze gedrieën zwijgend over het glooiende grasveld naar het terras. Die klei ne onenigheid tussen Dodie en Midge had hen alle drie terug moeten voeren naar hun kinderjaren, maar op de een of andei'e manier was het nu toch anders. Toen Cayce het huis in het oog kreeg, klopte zijn hart sneller van vreugde over het weerzien. Het was een mooi, breed huis; de lijnen waren architectonisch zo volmaakt, dat het leek alsof het huis uit zichzelf uit de grond omhooggeschoten was, omdat het in het land schap thuis hoorde. Het struikgewas en de bougain ville, die om het terras heengroeide, zagen er uit alsof zij zelf hun plaats gekozen hadden. Enige oude moeras eiken, zo enorm met hun dikke stam en brede groene kruin dat niemand wist hoe oud ze waren, leken een onafscheidelijk deel van het land. Koningspalmen, door Henry lang geleden geplant, stonden daar statig tus sen. Blanchaard zou ook mooi zijn als Cayce tijd zou hebben gehad het in zijn oude schoonheid te her stellen en zijn vaders plannen voort te zetten. John en Henry zaten op het terras en keken naar hen. John stak groetend zijn hand in de hoogte. Hen ry glimlachte. Toen ze voor het terras stonden, zag Cayce dat er aan één kant van de trap een schuine baan was gemaakt. Hij wierp Dodie een vragende blik toe. „Voor vaders wagentje", zei ze zachtjes- Ze liepen de trap naar het terras op, tot waar Henry, kaarsrecht, in zijn invalidenwagentje zat. Hij stak zijn linkerhand uit: „Cayce, jongen, welkom thuis". Het was maar goed dat Dodie hem had gewaar schuwd; Cayce had moeite zijn schrik te verbergen bij het zien van Henry Howard. Het was eens een grote man, gespierd en sportief. Nu was hij ineenge schrompeld en zo mager dat het leek of zijn vlees strak over zijn zware botten gespannen was. Zijn haar was grijs en zijn gezicht had diepe groeven. Maar zijn ogen straalden Cayce een welkom toe. „Ik was wer kelijk bang dat ik je nooit meer zou zien". Dodie zei vlug: „U bent nu een stuk beter, vader. Een maand geleden kon u uw rechterhand helemaal niet bewegen. U kunt nu zelf uw wagentje voortbewe gen. Je moest hem eens zien, Cayce. Hij tuft in dat wagentje de hele onderneming rond en controleert alles. Cayce had nog nooit zo'n invalidenwagentje gezien. Het was voorzien van een motortje en als een stoel gestoffeerd. John zei: „Ja, dat is zo. Ik heb je door de laan zien racen alsof je op een motorfiets zatHoe staan de zaken, Cayce?" „Ik heb nog niets gehoord. Luister eens John, jij bent advocaat. Misschien heb ik een advocaat nodig. Hoe denk jij erover?" Johns verweerde, bruine gezicht lichtte een ogenblik op, alsof er een zonnestraal overheen gleed. „Ik zou alles ter wereld doen om je te helpen, Cayce. Als ze die Blootvoet' Deeler niet vinden of als ze hem vin den en hij blijkt niets met de moord op de rechter te maken te hebben, ziet het er niet mooi uit voor je. Maar dan zul je een betere advocaat nodig hebben dan ik een goede advocaat, die in strafzaken gespecia liseerd is". Ze waren allemaal een ogenblik stil. Ergens in het moeras zong zachtjes een vogel. John keek naar Cayce, liet zijn blik over het meer dwalen en zei: „Zie je, Cayce, ik ben er een beetje uit. O, ik kan wel een testament opstellen of wat zaakjes opknappen, maar ik doe niet veel nu ja, niet veel belangrijks meer". Cayce zei: „Wat mij betreft ben je goed genoeg, John". Weer vloog die gelukkige uitdrukking over Johns gelaat. „Maar als het tot een rechtszaak komt ik zég niet dat het zover komt, maar als...." „Dan kun jij de beste advocaat voor strafzaken voor me uitzoeken die er is", zei Cayce. Henry knikte in stemmend. „John, vertel ons nu eerst eens wat je van de situatie denkt". John dacht een ogenblik na. „Tja, natuurlijk, als ze een aanklacht wegens moord indienen ik zeg alleen maar als dan zullen ze die hoofdzakelijk baseren op het motief." Midge nestelde zich in de schaduw van een reusach tige eik; haar gezichtje zag er nog liever uit tegen de achtergrond van het dichte groene struikgewas dat om het terras heen groeide; het wierp flauwe groene en gouden schaduwen op haar witte jurk. Ze droeg dun ne kousen en witte pumps met hoge hakjes. Cayce's blok dwaalde naar Dodie's slanke, bruine benen, ter wijl ze naar een stoel toeliep. Midge zou natuurlijk nooit op haar blote voeten lopen. Als kind droeg ze altijd al echte jurken, met strikjes die nooit vuil schenen te worden. „Ze kunnen iemand niet veroordelen op een motief alleen", zei Henry. „Nee", zei John, „maar het constateren van een motief weegt zwaar bij een jury. Cayce, heb je wel eens met een advocaat gesproken over „dat levens lang gebruik van Blanchaard" door de rechter?" „Nee. Nee, nooit". „Ik weet het niet", zei Cayce langzaam, „of mis schien toch wél. Mijn vader had het zo geregeld en hij had daar zijn redenen voor. Ik wilde er geen ruzie over maken. Bovendien geloof ik niet dat familieru zies ooit door advocaten werkelijk geregeld kunnen worden". (Wordt vervolgd) riment, staat nog niet vast. De grootste sensatie kan men echter verwachten, wan neer een man werkelijk in een baan rond de aarde gebracht zal worden. Dan zal de mens pas werkelijk zijn entree in het heelal hebben gemaakt. Die entree is overigens niet het moeilijkste probleem. Veel moeilijker is het. om een mens weer veilig uit de ruimte binnen te doen komen in de atmosfeer van de aarde. Amerika hoopt eind 1961 voor zulk een rondvlucht gereed te zijn. Men ziet echter in de Verenigde Staten wel in, dat men door de Russen verslagen kan worden in deze wedstrijd. De Russen hebben tot dusverre grote sprongen voor uit gemaakt in hun ruimte-exploratie. De Amerikanen doen alles met meer tussen fasen. Het is daarom niet uitgesloten, dat men in de Sovjet-Unie de fase van een paraboolschot over zal slaan en ineens zal proberen een man in een satelliet te bren gen. Ruslands laatste satelliet-prestatie heeft echter de indruk gegeven, dat men ook in de Sovjet-Unie nog moeilijkheden heeft met de terugkeer naar de aarde. De Russen hebben menige primeur op hun naam staan. Zij waren het eerst met een satelliet, zij hadden de eerste treffer op de maan en zij wisten de eerste satel liet rond de zon te brengen. Maar de Amerikanen doen het vooral de laatste tijd ook niet slecht. Hun meteorologische satelliet Tiros is in staat opzienbarende foto's te maken van wolkformaties rond de aarde en kon bij voorbeeld een orkaan waarnémen bij Australië. Ook de pas in omloop gebrachte Midas is van belang. Met satellieten van deze soort zal men, als de instrumenten geperfectioneerd zijn, kunnen waarnemen wanneer er raketten in de Sovjet-Unie worden afgeschoten. De waarschuwingstijd tegen een aanval met trans-atlantische projectielen is thans (met radar) 15 minuten, de Midas-satellieten, die het afvuren kunnen waarnemen, kun nen de waarschuwingstijd verlengen tot een half uur. Die tijd is natuurlijk niet voldoende om de burgerbevolking in vei ligheid te brengen, maar wel om met meer succes een tegenaanval te onderne men. Dat Amerika nog altijd bij de Sovjet- Unie ten achter is in ruimte-exploratie, verklaren Amerikaanse deskundigen voor namelijk uit het feit dat zij later begon nen zijn. De Russen hebben vooral een voorsprong in hun veel groter voortstu- wingsvermogen. Theoretisch weten de Amerikanen zeer goed hoe ook zij die stuwkracht kunnen opwekken, maar het zal nog enige jaren duren voor zij die kennis in praktijk hebben gebracht. Dit vooral is de reden, waarom de Amerika nen niet verwachten, dat zij voor 1970 een man op de maan kunnen brengen. Hij moet tevens in staat worden gesteld terug te keren en daartoe moet hem voldoende machinerie worden meegegeven! Ruimte exploratie is een kostbare zaak: op het ogenblik geeft men er in Amerika onge veer een miljard dollar per jaar aan uit. De schrijver Charles Maclean heeft met zijn bock „De hemel is niet te hoog" een nieuw verhaal toegevoegd aan de lange serie oorlogsverhalen die nu, vijftien jaar na de beëindiging van de Tweede Wereld oorlog nog steeds voortgang vindt. Het op de omslag getekende, omlaagstortende Duitse vliegtuig blijkt symbolisch te zijn voor de inhoud van het boek, die een „weergave" van het leven heet te zijn, dat Engelse jachtvliegers tijdens de oor log op het, aan talrijke Duitse aanvallen blootstaande, eiland Malta hebben geleid. De schijnbaar „indringende" behandeling hiervan resulteert slechts in oppervlakki ge gesprekjes van de Engelse piloten on derling, waarbij ook nog een stukje anti semitisme om de hoek komt kijken en de in dit soort boeken gebruikelijk geworden verhouding lussen de militaire hoofdperso nen en een aantal vrouwen. Ton Stam leverde de Nederlandse ver taling van dit te weinig actieve verhaal de Engelse titel luidt: The heavens are not too high" en het werd in de V- serie uitgegeven door de uitgeverij „West- Friesland" in Hoorn. DE NEGEN MUZEN Schenking. Door bemiddeling van dr. D. Hannema te Heino (O.) hebben op drachtgevers, die onbekend wensen te blij ven, aan de Staat der Nederlanden, ter plaatsing in het Rijksmuseum Twenthe te Enschede, ten geschenken aangeboden het schilderij „Rookgerei", een stilleven door Gotthardl de Wedig (1583—1641). De staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft deze schenking gaarne aanvaard en zijn bijzondere dank aan de schenkers doen betuigen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13