SÖÜPUX water STIJFSEL Turkije bereidt zich op normalisering voor Bonn verwacht bezoek van twee Russische ministers NU met 3 GRATIS plastic wasknijpers WERELDNIEUWS Europese nazi's willen zondag in Wiesbaden congresseren r Van dag tot dag J Gevaarlijk Nieuwe fase Bonn ontkent een nieuwe „Spaanse ouverture" Drie aanslagplegers op Sukarno geëxecuteerd Twaalf schapen openbaar geofferd LEEUWEDEEL DER ZETELS IN ALGERIJE VOOR GAULLISTEN Verdachte attaché naar Moskou <:rPraatótozl DINSDAG 31 MEI 1960 3 Montgomery terug uit Peking-China Internationale rechtbank voor Adolf Eichmann? &p de De „waarschuwing" van maarschalk Malinovski, de Russische minister van de fensie, dat elke buitenlandse basis van waar vliegtuigen zouden opstijgen om het Russische luchtruim te schenden, onder raketvuur zou worden genomen, heeft bij waarnemers de vraag doen rijzen of in het Kremlin een oorlogszuchtige partij de overhand heeft gekregen. Inderdaad is er moeilijk een gevaarlijker voornemen denk baar dan dit, indien het serieus is bedoeld tenminste. Het zou betekenen dat ieder vliegtuig uit het Westen, dat boven het grondgebied van de Sovjet-Unie of haar satellietlanden raakt opzettelijk of per ongeluk een bombardement kan ontke tenen op vliegtuigbases in een willekeurig land buiten de Sovjet-sfeer. En zulk een bombardement zou de represaillemachine, die de Verenigde Staten voordurend op spanning houden, automatisch in werking zetten, waarmee de atoomoorlog een feit zou zijn. De arbeiders, aan wie Malinovski dit heilloze voornemen kenbaar maakte, pro testeerden niet. Integendeel, zij juichten deze avonturierspolitiek toe, ofschoon er een directe bedreiging van hun eigen vei ligheid in besloten lag. Hun gebrek aan onderscheidingsvermogen, vrijheid en zelf standigheid van denken liet dan ook geen andere reactie toe. In het Westen is men nu geneigd, in de eerste plaats een poging tot intimidatie van Amerika's bondgenoten te zien in de ze roekeloze verklaring. Deze bondgenoten zullen inderdaad met nog meer aandrang dan voorheen Amerika voorzichtigheid en zorgvuldigheid adviseren met betrekking tot eventuele mogelijkheden tot provoca tie. Doch men beseft aan de andere kant, dat de Sovjet-Unie zich niet kan veroorlo ven, de internationale vrede te doen af hangen van een zo subtiele factor als een verdwaald vliegtuig. Dat de Stachanov- arbeiders dit niet beseffen, past waar schijnlijk in het onmondige fanatisme, waarmee 'zij zich uitsloven onder de zweepslag van leuzen die zij niet of nau welijks overdenken. Engeland zoekt duidelijk toenadering tot het continent en dat betekent een zwen king in de Engelse politiek die waarschijn lijk door historici als juist zal worden ge zien. Het betekent dat Groot-Brittannië steeds beter gaat inzien dat het een twee derangs staat is geworden en dat meespe len in het internationale politieke concert alleen nog met vrucht kan geschieden wan neer men tot een bepaalde groep behoort. De rol die Macmillan en De Gaulle op de topconferentie speelden zal de gevoe lens van de oude Frans-Engelse entente bij de beide staatslieden hebben doen her leven. Weliswaar is De Gaulle veel min der realistisch dan zijn Britse collega, met name waar het erom gaat de rol van een middelgrote mogendheid in ons tijdsgewricht in zijn juiste niet te gro te proporties te zien, maar er valt mis schien na de mislukking van Parijs met hem beter te praten. De Engelsen schijnen hun oude continen tale stabilisatie-politiek, waarvan de op richting van de Kleine Vrijhandelszone ook weer een voorbeeld was, te gaan prijsge ven. Zij dienen de Europese Economische Gemeenschap als realiteit politiek zo wel als economisch te aanvaarden, voor al na de acceptatie van het versnellings plan, en hebben thans de aansluiting bij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en Euratoom in overweging geno men. Ook streven zij bewust naar een ver betering van de verstandhouding met Frankrijk. Het roer wordt hier duidelijk omgegooid, maar het valt te bezien of deze gestes ook werkelijk tot resultaat zullen leiden. Er gaan in het Europa van de „zes" steeds meer stemmen op onze landge noot Spierenburg, vice-president van de Hoge Autoriteit, heeft daar onlangs nog op gewezen om de drie executieven van de Europese Gemeenschappen te com bineren. Het Engelse lidmaatschap van slechts twee van de drie, waaronder de meest supranationale, de K.S.G., zou een dergelijke versmelting ernstig bemoeilij ken. Daarbij zou juist het Britse lidmaat schap van de Euromarkt, waarbij zich dan ook wel enige landen van de Kleine Vrijhandelszone zouden aansluiten, pas tot een wei-kelijke oplossing van het probleem der Europese verdeeldheid voeren. Men mag echter niet eisen dat de ommezwaai die de Britten thans lijken te beogen, zich ineens voltrekt. Er is echter een proces begonnen dat nauwlettend dient te wor den gevolgd. Alles wijst er op dat er weer een nieuwe fase van de Europese in tegratie is ingetreden. „Absolute nonsens," zo noemde gisteren een regeringswoordvoerder te Bonn de uitlating van het Britse Labour-lagerhuis- lid Edwards dat het Westduitse ministerie van Defensie opnieuw pogingen doet om te komen tot een gesprek met Spanje over de vestiging van Duitse militaire bases in dat land. Een Westduitse militaire missie, zou, volgens Edwards, binnenkort naar Madrid worden gezonden. DJAKARTA (U.P.I.)— Op de binnen plaats van een kleine gevangenis buiten Djakarta zijn zaterdag drie daders van de op 29 november 1957 gepleegde moord aanslag op president Sukarno door een vuurpeloton terechtgesteld. De ter dood gebrachten zijn Saadon Bin Mohammad, Mohammed Tasrif Bin Hussein, en Joesoef Ismail. Zij waren op 13 augustus 1958 ter dood veroordeeld door een speciale mili taire rechtbank. De moordaanslag werd verricht met handgranaten, tijdens een bezoek dat Su karno bracht aan een lagere school in Tjikini. welke stadswijk de moordaanslag zijn naam heeft gegeven: men spreekt van: de Tjikini-affaire. Door de explosies werden elf personen, meest kinderen, gedood en raakten 146 an deren gewond. Sukarno en zijn kinderen kregen geen verwondingen. De drie ver oordeelden hadden op 21 mei van dit jaar nog getuigenverklaringen afgelegd in het proces tegen enkele andere leden van het. totaal op 82 man gestelde komplot. Alle 82 personen zijn gearresteerd en hun be rechting duurt nog voort. Een vierde ver oordeelde, Wahab Bin Arsjad, wacht in de gevangenis op de uitslag van een gratie verzoek aan het opperste gerechtshof. De gratieverzoeken van de drie anderen wa ren reeds afgewezen. Advertentie STIJF SOEPELÉR! STRIJK PRETTIGER! DIRECT KLAAR IN KOUD WATER 0 KW 5 i (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ANKARA, 31 mei. Turkije's blikscm- putsch heeft na een vreedzame afloop toch nog bloed doen vloeien: dat van een oud-minister en van twaalf schapen. Gis teren werd bekend gemaakt dat de afge zette minister van Binnenlandse Zaken Namik Gidek, zondagavond uit de derde verdieping van de krijgsschool in Ankara sprong, alwaar hij gedetineerd was. Ter ontzenuwing van de geruchten, dat de gehate minister, die persoonlijk verant woordelijk werd gesteld voor het gewa pend optreden tegen de studenten, een duwtje kreeg, werd een medegevangene, de ex-minister van Defensie Etem Men- deres gistermiddag in de krijgsschool aan de wereldpers gepresenteerd. Menderes, die slechts een naamgenoot is van premier Adnan Menderes, zei: „Ik was bijna in slaap toen mijn kamergenoot Gidek een zenuwinstorting kreeg. Hij sprong plotse ling op, riep „o Allah" en sprong door het gesloten raam naar buiten. De twee schildwachten buiten waren machteloos." Menderes, die door de officieren beleefd bejegend werd, zei dat de behandeling van de gevangenen zeer behoorlijk is. Het bloed van twaalf schapen vloeide als offer aan de volksvreugde. Voor het. regeringsgebouw, waar premier Gurscl de eerste zitting van het voorlopige kabinet presideerde, sneden juichende manifestan ten de keel van een schaap af en hieven spreekkoren aan, terwijl het bloed over de schoenen van de buitenlandse verslag gevers spoot. Dit barbaars bijvalsbetöon voor de ..herinstelling van de Turkse de mocratie" werd later herhaald voor al Ankara's standbeelden van Ataturk. In middels had de nieuwe leider, generaal Gursel, de grootste moeite om de demo cratische machinerie in de kabinetszitting op gang te brengen. Eerst moest hij vanuit een raam een vaderlijke oproep tot de manifestanten richten elders te demonstreren aangezien de nieuwbakken ministers elkaar niet kon den verstaan. Daarna moesten „verse" hoogwaardigheidsbekleders een uur lang poseren voor de fotografen. De eerste zitting van het kabinet dat de macht moet overnemen van de officieren junta, het „Comité voor nationale een heid" dat nog feitelijk regeert, leverde weinig op. De nieuwe minister van Voor lichting gaf een eerste persconferentie, waarop hij op alle vragen zei: „Moeilijk beantwoordbaar" en de journalisten van zich afschudde met de belofte van een bijeenkomst met Gursel, die. geen tijd hebbende, het gesprek met de gevangen Menderes en de bezichtiging van het lijk van Gidek uitloofde. Ondanks de incidentele bloederigheid komt Ankara tot rust en heeft men het werk weer hervat. De pers is weer vrij: alle kranten verschijnen en de door arres taties onthoofde Democratische partij heeft zelfs al een nieuwe leider, de inmid dels losgelaten Sidik Yircali, die zich evenals de partijpers. solidair verklaart met de putsch. Zo bereidt Turkije zich geleidelijk voor op een normalisering, die met de verkie zingen in de herfst van dit jaar haar be slag moet krijgen. Enig roet in het eten werpen onbevestig de geruchten, dat de Koerden in het on herbergzame Oost-Turkije en bij de Rus sische grens niet akkoord gaan met de staatsgreep. Het Turkse leger zou verster kingen zenden naar dit strategisch belang rijke gebied, waar het krijgszuchtige en onhandelbare Koerdenvolk, dat al zoveel hoofdbrekens kostte aan Turkse, Iraakse en Perzische regering, zich ophoudt. (Reuter-AFP) In diplomatieke krin- gin in Ankara is vandaag gezegd, dat meer dan honderd aanhangers van oud premier Menderes, die na de staatsgreep waren gearresteerd zijn vrijgelaten. Radio-Ankara meldt, dat het voor Turken verboden blijft naar het buitenland te reizen. Benelux-erkenning BRUSSEL (ANP) Een woordvoerder van het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat de Benelux-landen hebben besloten de nieuwe Turkse regering te erkennen. Dit besluit is genomen na overleg tussen de regelingen van België, Nederland en Luxemburg. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het. Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de Verenigde Staten een officiële er kenning van de nieuwe Turkse regering niet nodig achten. De nauwe en vriend schappelijke betrekkingen met Turkije zul len normaal worden voortgezet en dit vormt op zichzelf al een erkenning van het nieuwe bewind, aldus de woordvoerder. Fascistischgrapje ATHENE (Reuter) Italië heeft Grie kenland meegedeeld, dat een aan de NAVO voorgelegd document, waarin ge zegd wordt, dat districten van Epirus (Noordwest-Griekenland) „etnologisch" deel van Albanië uijmaken, is teruggeno men, aldus is van officiële Griekse zijde bekendgemaakt. Hoewel het Italiaanse antwoord op een krachtig Grieks protest niet is onthuld, meent men te weten, dat de Italiaanse regering het document heeft toegeschreven aan „fascistische legeroffi cieren". HONGKONG (UPI) De Britse veld maarschalk Montgomery is zaterdag van zijn inspectiereis door communistisch Chi na teruggekeerd. „Ik ben de brug over, ik ben terug, ongedeerd," riep hij opge wekt naar de Britse functionarissen die hem opwachtten aan de grens tussen de Chinese volksrepubliek en de Britse kroon kolonie Hongkong. De veldmaarschalk heeft achter het bamboe-gordijn geconfe reerd met premier Tsjoe En Lai, partij leider Mao Tse Toeng en andere commu- nistisch-Chinese leiders. TEL AVIV (Reuter) De voorzitter van de Internationale Zionistische Organi satie, dr. Nahum Goldmann, heeft in een interview met een Israëlisch blad voorge steld, dat een internationaal hof in Jeruza lem de voormalige S.S.-kolonel Adolf Eichmann zal berechten. De Israëlische regering zou de regeringen van alle lan den die onder de nazi-beaetting hebben ge leden, moeten uitnodigen, rechters voor een dergelijk hof, met een Israëlische pre sident, aan te wijzen. Goldmann noemde onder meer Polen, Nederland, België, Frankrijk, Joegoslavië en de Sovjet-Unie. (Van onze correspondent in Parijs) De uitslagen van de verkiezingen voor de kantonnale raden, die van vrijdag tot en met zondag vorige week in Algerije ge houden werden, tonen een behoorlijke overwinning aan van kandidaten die zich op president De Gaulle beroepen hadden. In de grote steden en vooral in Algiers, waar de vrouw van de gevangen activisten leider Pierre Lagaillarde een klinkende overwinning boekte, hebben ook de voor standers van de integratie wel enige suc cessen behaald. Zij veroverden 85 van de 452 zetels. De gaullisten die, naar het voor beeld van de generaal, ijverden voor een „Algerijns Algerije en een unie met Frank rijk" zouden, naar schatting, ongeveer 292 zetels hebben gewonnen. De linkse libe rale en socialistische lijsten kregen niet meer dan tien zetels. Drie zetels zijn nog niet toegewezen. Deze uitslagen bewijzen in het algemeen gesproken dat het prestige en de autori teit van De Gaulle, speciaal in de „bleds". de afgelegen nederzettingen en gehuchten, onder de moslims bijzonder groot is ge bleven. Hoe onduidelijk de lijn ook ge worden is die De Gaulle de laatste maan den in zijn Algerijnse politiek volgt, het vertrouwen dat talrijke Algerijnen hem nog altijd schenken lijkt nog niet zicht baar geslonken te zijn. Van programma's of leuzen hoefde trou wens ook maar een heel zuinig gebruik te worden gemaakt. Een foto van de generaal op een affiche was meestal wel voldoende om een kiezer te bewegen de betrokken lijst zijn stem te geven. (Reuter) Er waren overigens vrij veel onthoudingen. Volgens officiële cijfers was de gemiddelde opkomst 56°. o. De ramingen variëren van een opkomst van 63 percent in westelijk Algerije tot 55 tot 60 percent in het oosten. In Algiers en omgeving was dit percentage 39 en in de mohammedaanse Kasbah slechts 29. De onthouding buiten de grote steden schrijft men toe aan dreige menten van de zijde der opstandelingen. In de grote steden kwam hier nog een zekere apathie van de kiezers bij. In het plaatsje Afloe in Zuid-Algerije werden slechts veertig stemmen uitge bracht (op tweeduizend kiezers) nadat daags voor de stemming terroristen twee mohammedanen hadden vermoord. Van de gekozenen zijn driehonderd mo hammedanen en 152 Europeanen. Het schoolschrift Vele jaren geleden, in de tijd toen ik mij in alle stilte voorbereidde op mijn eerste stappen op het gebied der letter kundige werkzaamheid, werd ik, foren send jongeling, in de trein aangesproken door een mij onbekende heer. Ik hief mijn hoofd op van het verzenboekje waarin ik verdiept was geweest en aanschouwde een ietwat grof gemodelleerd gelaat met twee ernstige, doch niet onvriendelijke donkere ogen. Een en ander behoorde tot de stof felijke uitrusting van een man die ook geestelijk wel iets in zijn mars bleek te hebben. Hij onthulde mij namelijk dat mijn belangstelling voor verzen hem wel dadig aandeed, omdat hij zelf zowel in poëzie als proza ettelijke proeven had ge leverd, verscheidene ivaarvan via de druk pers aan de maatschappij waren voorge legd. Ais jeugdig, eenzaam zoeker was mij zijn vriendelijkheid niet onwelkom en ik nam dan ook gretig zijn uitnodiging aan, hem eens te komen bezoeken. Zodra ik du.artoe gelegenheid had, begaf ik mij naar diverse boekwinkels en bibliotheken, met het oogmerk mij van de publikaties van mijn aanstaande gastheer op de hoog te te stellen. Ik slaagde erin, twee weinig lijvige prozawerken van hem te bemach tigen en zette mij vol verwachting tot le zen. De verhaaltjes bekoorden mij slechts matig, hetgeen evenwel mijn verwachtin gen omtrent het komende bezoek niet ver mocht te temperen. Ten slotte was deze heer een schrijver en ik mocht erop reke nen bij hem een begrip te vinden, dat mij elders tot nu toe was onthouden. Op de afgesproken avond ging ik dus ge wapend met een aanzienlijke hoeveelheid geestdrift, alsmede met een schoolschrift bevattende enige dichtproeven van mijn hand, naar het huis van mijn nieuwe vriend en beschermer. Ik bracht het niet verder dan zijn iveinig riante vestibule, in welke ruimte hij mij mededeelde dat on verwachte ziekte van zijn vrouw een die per doordringen in zijn woning mijnerzijds op het ogenblik onmogelijk maakte. Ik was volkomen bereid de situatie te begrij pen, te meer toen de ander mij over een literaire kwestie begon te onderhouden. De voordeur achter mijn rug bleek een stevige tocht door te laten, maar mijn vuur werd daardoor niet uitgeblazen. In tegendeel, wij ivisselden daar in dat toch tige en schemei'ige voorvertrek een aan tal laaiende opmerkingen en het grove ge laat van mijn gastheer nam in deze on zekere omlijsting zelfs angelieke trekken aan. Op een zeker moment aarzelde ik dan ook niet, hem mijn schoolschrift te tonen, met het vriendelijke verzoek er eni ge aandacht aan te willen schenken. Zonder een nadere afspraak, maar met hoog opgejaagde geestdrift vertrok ik. In de volgende dagen en weken keek ik in de trein naar mijn nieuwe vriend uit, maar steeds tevergeefs. Ik liep herhaaldelijk langs zijn huis, met even gering resultaat. Toen ik er op een dag weer langs kwam, bleek het ontruimd te zijn. Lege vensters gaapten mij aan. Informaties bij de bu ren leerden mij dat het gezin met de noorderzon was vertrokken, Nadat ik vele tranen van woede en spijt had weggepinkt, begon ik mij te troosten door een nieuw schoolschrift te vullen, maar noch dit noch de vele latere schriften hebben mij het verlies van dat eerste ooit geheel kun nen vergoeden. M. Mok (Van onze correspondent Ui Bonn) De Sovjet-Unie heeft Bonn de afgelopen dagen twee raadsels opgegeven. Allereerst is daar het vreemdsoortige gedrag van de attaché bij de Russische ambassade Levinov. die plotseling via Oost-Duitsland terug naar Moskou is gegaan. Voorts wordt het aanstaande weekeinde bezoek verwacht van de eerste vice-premier Ko- sygin en de onder-minister van Buiten landse Zaken Orlov. Levinov die op eigen verzoek een uitreisvisum heeft gekregen, zou inmiddels via de Oost-Westduitse grensplaats Helmstedt naar Oost-Berl\jn en vandaar naar de Russische hoofdstad zijn gereisd. Levinovs naam kwam gisteren op hoogst Westduitse justitie poogt festijn te beletten (Van onze correspondent in Bonn) De officier van justitie in Hessen, dr. Bauer, zal alles doen om een zondag te Wiesbaden bijeengeroepen vergadering van Europese ex-nazi's te voorkomen. Daartoe heeft hij de organisator van deze bijeenkomst, Friedrich Klein een vroe gere leider van de Hitler-jeugdorganisatie verhoord. De man die achter de scher men stond is inmiddels overleden de uitgever Karl Heinz Priester, die volgens Bauer „het hart en de ziel van alle neo- fascistische pogingen in West-Duitsland en tot ver over de grenzen is geweest". Klein heeft laten weten dat hij achthon derd splintergroepen, op uiterst rechtse lees: nazi- leest geschoeid, voor de Wiesbadense bijeenkomst heeft uitgeno digd. Er behoren zijns inziens alle West duitse neo-nazistische groeperingen toe, maar ook individuele ex-nazi's uit Neder land, België, Groot-Brittannië, Denemar ken, Noorwegen, Oostenrijk en Italië. Hij is ervan overtuigd dat tenminste vierhon derd personen zullen komen. Met een fraai woord noemt hij de organisatie die achter de bijeenkomst staat de „Nctge- meinschaft Reichstreuer Verbanden. De afgevaardigden zouden door eigen gidsen naar een verzamelpunt worden gebracht om controle door de politie te omzeilen. Leergeld Te Bonn en Frankfort wil men met alle mogelijke middelen pogen een dergelijke bijeenkomst van lieden die vijftien jaar na de oorlog blijkbaar nog niet genezen zijn van Hitleriaanse waandenkbeelden be letten. In het licht van de communisti sche propaganda, die West-Duitsland be ticht van nazistische tendenzen, kan men zich niet veroorloven Europese ex-nazi's gezellig in Duitsland bijeen te laten ko men. Men heeft voorts leergeld betaald met een anderhalf jaar geleden te Hagen ge houden bijeenkomst van ex-S.S.ers, geor ganiseerd door de „Hilfsgemeinschaft auf Gegenseitigkeit" —de Hl AG, een organi satie voor onderlinge hulp aan voormali ge S.S.-ers. Die bijeenkomst, die zoge naamd ten doel had om in de oorlog ver dwenen Duitse soldaten op te sporen, ont aardde in „een gezellig feest van .SS.- jongens onder elkaar" waarbij ex-S.S.-lei ders als Sepp Dietrich en „Panzer-Meier" hoog op de schouders gingen.. merkwaardige wijze in het nieuws. De vroegere, thans te Stuttgart wonende Rus sische agent Kapoestinski heeft onlangs een gesprek gehad met de plaatsvervan gende leider van een Öekraïnse volksdan- sersgroep, die thans in de Bondsrepubliek rondtrekt. In deze man herkende Kapoe stinski een vroegere medespion uit de Sovjet-Unie. De Oekraïner vroeg hem of hij weer in dienst van de Russische ge heime dienst wilde treden. Daarvoor zou Kapoestinski zich moeten melden bij Le vinov. Men vermoedt dat de Russen, nog voor het geval Levinov zou hebben kunnen uitgroeien tot een spionagezaak, hun atta ché meteen maar hebben teruggeroepen. Droogweg merkte men vanwege het West duitse ministerie van Buitenlandse Zaken op dat er geen bezwaren waren om Levi nov een uitreisvisum te verstrekken.... Even raadselachtig is de uitnodiging van de Russische ambassadeur te Bonn. Smir- nov, aan Kosygin en Orlov om het aan staande weekeinde de Bondsrepubliek te bezoeken. Een visum voor de Russische ministers was tot gisteren niet aange vraagd, maar het ministerie van Buiten landse Zaken te Bonn wil kennelijk niet klein zijn: het deelde tenminste mee dat zo'n visum dadelijk bij aanvraag zal wor den verstrekt. Wanneer Kosygin en Orlov zaterdag zouden aankomen staan de Duit sers als het ware met stempel en stem- pelkussen op het vliegveld gereed. Iedere bureaucratische rompslomp wil men van Westduitse zijde vermijden. Handel? Men vraagt zich te Bonn af wat het doel van het bezoek van Kosygin en Orlov plaatsvervangers van respectievelijk Kroesjtsjev en Gromyko kan zijn. Ko sygin is de opperste leider van de Rus sische economie, een man die de laatste tijd snel carrière heeft gemaakt. Men zegt nu te Bonn dat Kosygin in het spoor van Mikojans artikel in een Westduits blad over uitbreiding van Russisch-Duitse handelsbetrekkingen waarschijnlijk een poging zal doen om de handel tussen Mos kou en Bonn wat uit te breiden, ondanks Kroesjtsjevs verbitterde aanvallen op Ade nauer. Ook is gezegd dat Kosygin wel eens een nieuwe poging zou kunnen doen om het Westen wat op te schrikken en wantrouwen te zaaien door te suggereren dat Moskou wel met Bonn kan praten. Ten slotte is het opvallend dat ook de Beter. Generaal Norstad. de opperbevel hebber van de geallieerde strijdkrach ten in Europa, die in het begin van de maand een lichte hartaanval heeft ge had, heeft zijn werkzaamheden hervat, aldus een mededeling van SHAPE- functionarissen. Infiltranten. In het Westen van de Negeb- woestijn zijn twee Arabische infiltranten door Israëlische schildwachten betrapt en neergeschoten toen zij trachtten te vluchten. Bij de twee infiltranten werd 250 meter rubberen buis, en 60 meter aluminium pijpleiding aangetroffen, zo dat. het vermoeden bestaat dat de beide infiltranten dieven waren, die poogden hun buit in veiligheid te brengen. Heilseiland. De Amerikaanse filmprodu cent Llovd Young heeft vandaag ge zegd dat hij met Frankrijk onderhandel over aankoop van het Duivelseiland. Krijgt hij deze vroegere en beruchte Franse strafkolonie waarin Drey- fuss opgesloten is geweest dan zal hij haar cadeau doen aan het Leger des Heils. Young zei, dat hij belangstel ling had gekregen voor het plan van het Heilsleger om het eiland te gebrui ken als rehabilitatiecentrum voor ont slagen veroordeelden. Hij maakte zelfs op het eiland de film „Seventy times se ven" over het werk van de heilssoldaat Charles Pean en zijn strijd van achttien jaar om Duivelseiland als strafkolonie opgeheven te - krijgen. Terug. Met vliegtuigen zijn maandag avond 500 vrouwen en kinderen geëva cueerd uit Gagnon, een nieuwe neder zetting in het mijngebied van Noord- Quebec die door een bosbrand werd bedreigd. Kort nadat de evacuatie was voltooid wisten de achtergebleven man nen het vuur op enige tientallen meters van de plaats tot staan te brengen. Goudmijntje. Volgens de „Times" zijn se dert januari 1958 49 stewards, een navi gator en een mecanicien door de Bri tish Overseas Airways Corporation (BOAC) ontslagen. Zij werden verdacht van het smokkelen van goud op de rou te Hongkong-India. Duitse ambassadeur te Moskou Kroll za terdag naar Bonn komt. Officieel zei men dat dit bezoek „wel iets meer is dan een normale routine-aangelegenheid". Reislustig ROME (UPI) Kosygin is maandag voor een bezoek van twee dagen in Rome aangekomen, waar hij de gast zal zijn van de Russische ambassadeur. Van Ro me vliegt Kosygin door naar Buenos Aires voor de feesten bij de 150ste herdenking van de onafhankelijkheidsdag. Uitwisseling. De Amerikaanse gezanten te Moskou, Warschau en Belgrado, alsme de de gezanten en zaakgelastigden te Praag, Sofia, Boedapest en Boekarest, zijn in Parijs bijeengeroepen voor twee dagen durende conferenties met de in lichtingendienst, de dienst voor Russi sche zaken en de dienst van Westeuro- pese zaken. Dwangarbeid. Het Jordaanse staatsveilig- heidsgerecht, dat zitting hield in Jeru zalem, heeft maandag 21 Jordaniërs ver oordeeld tot dwangarbeid, variërend van 18 tot 1 jaar, wegens hun lidmaat schap van een communistische groepe ring. Twee andere beklaagden werden vrijgesproken wegens gebrek aan be wijs. Actief De vulkaan Slamet, ongeveer 300 km. ten zuidoosten van Djakarta, is ac tief. Volgens „Antara" stoot de krater vuur en rook uit, die op een afstand van 50 km. kunnen worden waargenomen. Onzin. Van officiële Ierse zijde is.de ver klaring van Joël Brand, die tijdens de oorlog in Boedapest een Joodse leider was en die zondag in Tel Aviv verklaar de. dat de Ierse republiek een der voor naamste centra van de na-oorloge nazi beweging was, „absolute onzin" ge noemd. „Er is niemand in de Ierse re publiek, die een nazibeweging organi seert of tracht te organiseren," zo werd medegedeeld. Onbevredigend. In een rede voor de Pool se academie van wetenschappen heeft de Poolse communistische partijleider Gomoelka verklaard, dat het algemene peil van de Poolse beoefenaren van de wetenschap onbevredigend is en dat de jongeren een betere opleiding nodig hebben. Gomoelka noemde het techni sche niveau in vele takken van de in dustrie „volkomen onbevredigend" en legde de nadruk op de noodzakelijkheid van nieuw speurwerk in de toegepaste wetenschap. Graag. De Indonesische regering heeft maandag de suggestie van Kroesjtsjev om Indonesië uit te nodigen voor top- besprekingen met instemming begroet. Een regeringswoordvoerder zei, dat een topconferentie slechts haar doel kan na streven met deelneming van landen, die een politiek van „positieve neutrali teit" voeren. In India stond men gere serveerder tegenover de uitnodiging. Ongeopend. De 32-jarige mevrouw Vanda Pfeiffer is van een hoogte van 3.500 voet te pletter gevallen toen zij haar eerste vrije parachutesprong zou ma ken. Haar man en drie kinderen waren getuige van haar val. Mevrouw Pfeiffer had in een club van parachutisten al verscheidene sprongen gemaakt waarbij de parachute automatisch wordt ge opend door een lijn uit het vliegtuig. Nu zou zij voor het eerst de parachute zelf openen, maar waarschijnlijk heeft de angst haar verlamd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3