Scholenbouw wordt dit jaar omvangrijker dan ooit Evert Vermeer herdacht in beide Kamers Rijksbegroting 1961 wordt na „verder vooruitzien" opgesteld Opnieuw iets warmer Over een eventuele belastingverlaging is nog geen beslissing genomen Fabrikant veroordeeld wegens brandstichting Twee „Friendships" aan de KLM overgedragen Het overlijden van E. Vermeer Werkspoor-magazijn door brand verwoest Prof. De Quay vraagt aller medewerking Duizenden leerlingen moesten in 1959 afgewezen worden 2 FELISOL écht kleurecht Nederlands nieuwste zomerdrank Burgemeester van Axel ontslagen Spelevarende matrozen raakten vast op zandbank Prins Bern hard betuigt zijn deelneming De volkstelling MINISTER VAN AAR TSEN BELOOFT: "AKKERTJE" Geen personencontrole meer aan Benelux' binnengrenzen E O 20 WOENSDAG 1 JUNI 1960 Het is waarschijnlijk dat bij de voorbereiding van de rijksbegroting voor 1961 een belastingverlaging in de sector van de directe belastingen ernstig in overweging wordt genomen. Daarbij wordt in het bijzonder gedacht aan een verlichting van de in komstenbelasting. Een beslissing daarover is echter nog niet gevallen en de eerste weken ook niet te verwachten. Minister Zfjlsira ia deze tijd een reeks ge sprekken met zijn ambtgenoten, waarbij de begroting van elk departement afzonder lijk onder de loep wordt genomen. Pas nadat deze budgetten zijn besproken en ge coördineerd, kan worden bepaald of er voldoende ruimte is voor een belastingver laging. Men dient echter te bedenken dat een beslissing daarover tevens afhangt van factoren van buitenaf. Vijf jaar geleden is duidelijk gebleken hoe het internationale economische getij het evenwicht in Nederland kan verstoren. Het is niet zo dat een eventuele belas tingverlaging als sluitpost van de begro ting zal worden gehanteerd, dus dat men de gewenste of onontbeerlijk geachte uit gaven als onveranderlijke grootheden be schouwt, waaraan niet getornd kan wor den. Men kan aannemen, dat een belas tingverlaging minder als een verminde ring van inkomsten zal worden gezien dan wel als een „uitgavenpost" als elke an dere, dus als een op gelijke voet na te streven voorwerp van regeringszorg. Op die manier wordt een eventuele vermin dering der belastingen positief benaderd. Vernieuwing Deze opvatting krijgt nog meer reliëf wanneer men bedenkt, dat dit jaar voor het eerst de begroting wordt samenge steld tegen de achtergrond van een lan gere periode van economische en finan ciële ontwikkeling. Natuurlijk gaat het in de eerste plaats om de concrete cijfers voor 1961. Maar men gaat tevens na hoe deze cijfers zich in de twee komende ja ren naar verwachting zullen ontwikkelen. Door de nabije toekomst in de berekenin gen te betrekken, wordt het gemakkelij ker de bedragen voor het volgende jaar met meer soepelheid vast te stellen. Deze gedachte is niet nieuw. Minister Hofstra was er al een voorstander van, maar mi nister Zijlstra is thans in de gelegenheid haar voor het eerst toe te passen. Voor sommige departementen met een voornamelijk technisch karakter is het niet al te bezwaarlijk een financieel pro gramma voor langer dan een jaar te ma ken. De pas verschenen Defensienota, waarin immers voor drie jaar een uitga venplafond voor dat departement van 1856 milioen gulden wordt gefixeerd, is er een duidelijk voorbeeld van. Minder automatisme Het opstellen van de rijksbegroting in het licht van de ontwikkeling van het eco nomisch leven over een periode van drie jaar gaat gepaard met een geringer auto matisme in de begrotingsposten. In het verleden kwam het er vaak op neer. dat men de bestaande begrotingspost of het werkelijke uitgavenniveau tot maat staf nam' voor de raming van het volgen de jaar. Een en ander werd uiteraard ver hoogd met. een percentage op grond van de natuurlijke groei der rijksuitgaven, in overeenstemming met de toeneming der bevolking, de indexcijfers en dergelijke gegevens. Het geheel ging daardoor een vrij star beeld vertonen, waarin het bij voorbeeld bijzonder moeilijk werd tot een „verlaging der rijksuitgaven" vaste term uit het verkiezingsprogramma van vele politieke partijen te komen. In die betekenis en onder die omstandigheden zou een „vermindering der rijksuitgaven" vrijwel altijd een beperking van de over heidszorg inhouden, hetgeen voor de be volkingsgroepen die daar de weerslag van zouden ondervinden een pijnlijke zaak zou zijn. Moderniseringen Bij de komende begroting wordt de „vermindering der rijksuitgaven" dan ook op een andere manier nagestreefd. In vele sectoren zal men trachten niet door be perking van het verzorgingspeil, maar door moderniseringen en doeltreffender werkmethoden tot werkelijke bezuinigin gen te komen. Deze kunnen ook verkre gen worden door het opschuiven van be paalde voorzieningen naar 1962 of 1963, omdat men goede redenen heeft te veron derstellen dat ze dan goedkoper verwe zenlijkt kunnen worden. Advertentie Textiel stoffen m6t het FELISOL-etiket zijn kleurecht I Let U dus voortaan op FELISOL. Zo zal er dus dit jaar bij de samen stelling van de rijksbegroting sprake zijn van een wezenlijke vernieuwing. Op sub tiele en flexibele wijze zullen alle gege vens van onze volkshuishouding worden verwerkt, niet uitsluitend uit een oogpunt van budgetaire en monetaire consequen ties, maar gezien tegen de achtergrond van een zich steeds ontwikkelende samen leving. Of de steeds hogere eisen welke aan onze levensstandaard worden gesteld in 1961 verenigd kunnen worden met een eveneens in brede kringen levende wens naar belastingverlaging is op dit ogenblik echter nog een open vraag. Advertentie Hero Citroen tintelend fris volkomen naturel Ook in de Gezinsfles Prins Bernhard heeft gisteren een rustige dag gehad in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Hij ontving al leen bezoek urm Prinses Irene en van zijn particulier secretaris, dr. A. de Graaff. De stroom van geschenken, bloemen en telegtammen was gisteren nog groter dan maandag. De bloemen moesten voor een deel in de gang ioor den gezet, om dat er in de kamer van de Prins geen plaats meer voor was. Hier verlaat Prinses Irene het zieken huis. De Arnhemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het proces tegen een 51-jarige Groesbeekse schoenenfabrikant, die terecht had gestaan op verdenking van brand stichting in zijn schoenfabriek. De i7echt- bank veroordeelde hem tot tien maanden gevangenissti-af. De fabrikant zou in de avond van 9 september een lucifer in een bus met brandbare vloeistof hebben laten vallen. De brand, die hierdoor ontstond, deed de fabriek voor een deel in vlam men opgaan. Op het zien van het vuur was de fabrikant het bedrijf uitgevlucht en langs een omweg naar huis gefietst zonder alarm te maken. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 28 mei aan de heer P. L. D. J. van Oeveren ontslag verleend als burgemees ter van de gemeente Axel. Burgemeester Van Oeveren werd op 10 september 1959 met verlof gezonden, omdat een onder zoek werd ingesteld naar zijn privé-leven. Hij werd in 1946 tot burgemeester van de gemeente Axel benoemd. Van september 1944 af, vlak na de bevrijding, was hij waarnemend burgemeester. Voordat de heer Van Oeveren tot burgemeester werd benoemd was hij tal van jaren predikant van de hervormde gemeente. Sinds de eerste F 27 in de tweede helft (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft voorzitter Kortenhorst gistermiddag het overleden medelid de heer Evèrt y„ei mger .b^d.ac^t, Zijn levensloop was bepaald door de be wogenheid. van zijn gevoelige natuur, al dus de voorzitter. De economische crisis na jai-en 1930, de opkomst van het natio naal socialisme in Duitsland en het fas cisme in Italië dwongen hem tot partijkie zen en tot politieke activiteit. Hij was in hoge mate strijdbaar. Na het overlijden van de heer Vorrink in 1955 werd hem de profetenmantel van het voorzitterschap van zijn partij om de schouders gelegd. Hij heeft even geaarzeld of hij die nieuwe functie zou kunnen verenigen met zijn Ka- mei-lidmaatschap. Hij durfde de proef aan en bleef aan beide trouw. „Vraag echter niet wat deze dubbele taak voor hem betekende", aldus dr. Kor tenhorst: Hij behoorde tot de jonge politi ci die „alles of niets" in hun vaandel heb ben geschreven. Zo brandde de kaars van zijn beweeglijke geest aan beide kanten met een hem verterende dynamiek. Hij wenste 't beste en het hoogste te geven en spaarde zichzelf niet. Deze idealistische instelling behoorde tot zijn innigste wezen. Als jongeman nam hij in de S.D.A.P. de taak op zich, propaganda te voeren tegen de totalitaire, anti-democratische stromin gen van de tijd. Hij deed dit met grote vurigheid en met niemand en niets ont ziende felheid. „Velen met mij," aldus dr. Kortenhorst, zullen de indruk hebben gekregen dat hij zijn kracht heeft overschat en dat hij zich zelf in strijdbaarheid soms tot te heftige felheid moest forceren. Zijn diepste wezen immers was eer zachtmoedig, sportief, vriendschappelijk 'en constructief, dan agressief. Hij heeft geen haatgevoelens en vijand schap gekoesterd. Hij was niet hard en niet gepantserd tegen onheuse bejegenin gen, ook al heeft hij die soms wel uitge lokt. De velen die om zijn heengaan treu ren", zo besloot dr. Kortenhorst, „zullen Evert Vermeer met genegenheid en eer bied blijven gedenken als een hai-de wer- ker, een geestdriftig aanhanger van de partij zijner keuze, als een eerlijk tegen stander, als een plichtsgetrouw en toege wijd collega, maar bovenal als een dienst vaardig mens voor allen die zijn hulp. raad en bemiddeling nodig hadden. Zo heeft hij volgens zijn opvattingen de wens der liefde vervuld. De minister-president, prof. De Quay, sloot zich namens de regering aan bij de gevoelvolle woorden van dr. Kortenhorst. De regering hei-denkt met eerbied en ge negenheid de man die onvermoeibaar heelt gewei-kt en gcoffei-d en gestreden voor zijn ideaal. De regering bewaart aan hem de beste herinneringen. De vei-gadering werd hierna enige tijd geschorst. In de Eerste Kamer In de Eei-ste Kamer heeft de voorzit- ter, mr. Jonkman, eveneens de heer Ver meer hei-dacht. „Het is geen gebruik", zo zei hij, „uitvoei-ig stil te staan bij het overlijden van een lid van de Kamer aan de overkant, maar de heer Vermeer was een vooraanstaand lid van een grote par- tij en hij had een groot aandeel in het politieke leven. Onze oprechte deelneming gaat uit naar mevrouw Vermeer en wij verzekeren de Partij van de Arbeid ons medeleven over het grote verlies, dat de partij heeft getroffen. De heer Vermeer is jong uit het Nederlandse staatkundige leven en uit de buitenlandse betrekkingen, waarin hij zo'n groot aandeel had, heen gegaan. Hij was strijdvaardig en strijd lustig en hij werkte toegewijd voor zijn idealen. Hij was bezield van het verlan gen zijn medemensen te helpen". Daarna sprak de minister van Maat schappelijk Werk, mej. Klornpé, die na mens de regering getuigde van het innige medeleven met het te vroege heengaan van- de heer Vermeer. (,Hij vervulde- zijn werk voor zijn ideaal.met .grote,.eerlijk heid' en mét. respect voor de mening van anderen", zei de minister die ti-oostende woorden sprak tot mevrouw Vermeer en haar medeleven jegens de Partij van de Ai-beid betuigde, die een bekwaam en eerlijk mens heeft verloren. Twee machinisten van de Koninklijke Marine zijn maandagavond, na wat te diep in het glaasje gekeken te hebben, met een motorsloep van de marine op stap ge gaan. Door het onstuimige water raakten zij echter vast op de '-„razende bol", een gedeelte van de Haaksgronden bij het Marsdiep, waar zij de gehele nacht hebben moeten wachten tot hulp kwam opdagen. Deze hulp kwam pas de volgende morgen, toen de sleepboot IJssel het tweetal uit hun benarde positie verloste. Een van de matrozen, die met de „Limburg" moest uitvaren, kon zijn schip nog op het laatste moment bereiken. De „Limburg" bege leidt de „Karei Doorman" naar Nieuw Guinea. Advertentie het vertrouwde merk geen verband - geen gordel. Veilig - hygiënisch. 10 tampons f. 1.20 Zonder huisjes f. I.- De voltallige directie van de Fokkerfa brieken heeft gistermiddag formeel de twee door de K.L.M. bestelde F 27 ,.Friendship"-toeslellen aan de K.L.M. overgedragen. President-directeur I. A. Aler was met een viertal andere hoge functionarissen van de K.L.M. naar Schiphol gekomen, waar het gezelschap zich met de vier le den van de Fokker-directie naar de han gar begaf. Hier nam men de tweede van de beide toestellen (het eerste is al enige tijd geleden afgeleverd) in ogen schouw. De machine is van een zeer spe ciale uitvoering: zij heeft een flexibele laadruimte, die naar believen voor passa giers of voor vrachtvervoer dan wel voor beide kan worden ingericht. De K.L.M. zal de „Friendship"-toestel- len niet voor passagiersvervoer op de eigen lijndiensten gaan gebruiken. Beide machines zijn verhuurd aan de Iranian Oil Company in Iran, van 1958 aan de Ierse luchtvaartmaat schappij Aer Lingus werd afgeleverd, zijn thans 38 van de tot dusverre bestelde 79 machines bij de Fokkerfabrieken gereed gekomen. De familie van de overleden P.v.d.A.- voorzitter Evert Vermeer heeft van Prins Bernhard uit het ziekenhuis te Utrecht een telegram met de betuiging van diens op rechte deelneming ontvangen. Bij het partijbestuur komen uit binnen- en buitenland condoleance telegrammen binnen. Vrijdag zal in het Concertgebouw te Amsterdam een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden naar aanleiding van het overlijden van de heer E. A. Vermeer, al gemeen voorzitter van de Partij van de Arbeid. Deze bijeenkomst, georganiseerd dooi de P.v.d.A., begint om kwart voor elf en zaEdutém-tat, twaalf; uur. Het,woord.zal worden'gevoerd''door ir. H. Vós'én mr. J. A. W. Burger, alsmede door een vertegen woordiger van de Socialistische Internatio nale. Hierna zal een rouwstoet worden gefor meerd, die de volgende route zal volgen: Van Baerlestraat, Roemer Visscherstraat, Tesselschadestraat, Vondelstraat, Leidse- bosje, Nassaukade tot de de Clercqstraat. De crematie geschiedt vrijdag na aan komst van de trein te Driehuis-Westerveld cm 14.03 uur. Een flinke brand heeft de afgelopen nacht voor duizenden guldens schade aan gericht in het centraal magazijn van de machinefabriek Werkspoor n.v. op Oosten burg in Amsterdam. De 75 meter lange grotendeels houten loods brandde in een uur tijds geheel uit. Een der schoonmakers van de nacht ploeg ontdekte tegen vier uur rookwol ken boven de loods en sloeg alarm. De Amsterdamse brandweer rukte uit en be streed het vuur, dat vooral in de opgesla gen vaten olie woedde. Deze brandende olie veroorzaakte enor me rookwolken, die zich langzaam boven de stad verspreiden. Ook het ijzermaga zijn liep veel schade op. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay heeft gisteravond voor radio en te levisie een toespraak gehouden ter gele genheid van de algemene volkstelling. Hij zei onder meer, dat aller medewer king daarbij noodzakelijk is. Een algeme ne volkstelling kan een nationale gebeur tenis worden genoemd. Tegelijkertijd is sprake van een gebeurtenis van nationaal belang, aldus prof. De Quay. Deze volks tellingen, welke in ons land reeds sinds 1829, telkens om de tien jaar, worden ge houden, zijn bedoeld om periodiek voor tal van terreinen des levens zo juist mo gelijke cijfers te verkrijgen; niet alleen voor het land als geheel, doch ook voor de afzonderlijke provincies en voor elk van de duizend gemeenten. Volkstellingen zijn te beschouwen als inventarisaties van de gesteldheid van het gehele volk en de nieuwe inventarisatie, dertien jaar na de in 1947 gehouden vorige volkstelling, is geen overbodige luxe. In de tussenliggen de periode nam de bevolking niet alleen toe met 2 miljoen zielen, doch tegelijker tijd hebben zich ook in de samenstelling in tal van opzichten belangrijke verande ringen voltrokken. De uitkomsten van een algemene volkstelling dragen tot de ken nis daarvan de gegevens aan. Voor vele onderdelen vormen zij zelfs de enige bron van kennis. „De volkstelling," zo besloot de minister-president, „beoogt het verza melen van gegevens over ons gehele volk, welke gegevens bestemd zijn voor ons ge hele volk, doch slechts kunnen worden bijeengebracht door ons gehele volk. Dit laatste betekent, dat aller medewerking noodzakelijk is." Er heerst niet alleen een tekort aan on derwijzers en leraren, maar ook een on rustbarend manco aan scholen. In 1959 zijn daardoor 13.000 leerlingen, die waren aangemeld voor het ulo, afgewezen. De heer Tilanus (C.H.U.) zei gisteren in de Tweede Kamer dat hij met ontsteltenis vernomen had dat ook 4000 leerlingen voor een Lagere Technische School waren af gewezen. Meer dan honderd gesubsidieer de scholen, zo vertelde de heer Engelber- tink (K.V.P.), kunnen niets beginnen door gebrek aan lokalen. Ook mevrouw Tclle- gen-Veldstra (P.v.d.A.) klaagde dat onvol doende bouwvolume beschikbaar wordt ge steld en mevrouw van Someren-Downer (V.V.D.) herinnerde er aan dat al jaren geleden haar fractie het fout had genoemd dat de urgentie van scholenbouw werd achtergesteld bij woningbouw7. Wij doen voor scholenbouw wat wij kun nen, verzekerde minister van Aartsen (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid) in antwoord op al deze noodkreten. Staatssecretaris Stubenrouch deelde daarna bij wijze van troost mee, dat in 1959 meer scholen zijn gebouwd dan vol gens het bouwprogramma was vastge steld. Het aanvankelijke bedrag van 210 miljoen gulden is 230 miljoen geworden. Hij verklaarde, ook te willen blijven be vorderen dat de scholennood gelijk zal zijn opgeheven met de woningnood. In 1959 was voor scholenbouw gerekend op 210 miljoen gulden. Voor 1960 is dat 260 miljoen. Er is in ieder geval een belang rijke stijging, aldus minister van Aartsen, maar ik weet dat. dit enorme bedrag van 260 miljoen lang niet voldoende is, zoals trouwens voor geen enkele sector het be schikbare bouwvolume toereikend is. het beschikbare bouwvolume toereikend is. Het totale bouwprogramma voor 1960 be loopt 2600 miljoen gulden. Daarvan gaat iets meer dan de helft (1350 miljoen) di rect al weg aan de woningbouw. Voor 1960 is rekening gehouden met een belangrijk grotere bouwactiviteit in de industriële sector, op welk gebied in het belang van de werkgelegenheid en de welvaart prak tisch niet wordt afgeremd. Voor deze sec tor is 370 miljoen gulden vastgesteld. Dat is eerder te weinig dan teveel. Hierna volgt de scholenbouw met 260 miljoen. Voor de sector handel en verkeer (kan toorgebouwen, garages enz.) is 220 mil joen vastgesteld, maar dat cijfer is in'1959 niet gehaald omdat in deze sector de bouw sterk is afgeremd. Ook dit jaar zal de 220 miljoen niet worden gehaald. Men kan wel zeggen dat men zoveel grote gebouwen ziet verrijzen, maar in geen enkele andere sector is voor aanvragen om bouwvergun- Advertentie pas nog zo ziek als 'n hond... nu weer zo lekker als kip..! door een ning zo'n lange wachtlijst. Minister Van Aartsen verklaarde van zijn kant. zijn best te zullen doen het zeer hoge bedrag van 260 miljoen voor scholenbouw ook voor volgende jaren te handhaven. In het westen, waar de situatie het moeilijkst is, blijven aanvragen voor scholenbouw soms lang liggen (Haar lem, Hilversum, Den Haag enz.). Heel vaak wordt overleg gepleegd met de gemeentebesturen voor het maken van een keuze. In Hilversum was bijvoor beeld al jarenlang aangedrongen op de goedkeuring voor de bouw van een diakonessenhuis. In overleg is daar de keuze op gevallen, waardoor de Chris telijke Lagere Technische school weer moest wachten. Het ziet er naar uit, zei de minister, dat dit jaar de 260 miljen gulden voor scholenbouw wel zal worden gehaald. Dat is dan de grootste scholenproduktie die ooit in een jaar in ons land tot stand is ge komen. Geen dwang tot systeembouw Op het gebied van systeembouw voor scholen heeft Rotterdam volgens mevrouw Tellegen-Veldstra (P.v.d.A.) een lichtend voorbeeld gegeven, maar met die sys teembouw was de heer Tilanus (C.H.U.) toch niet zo erg ingenomen omdat hij duurder is. Daarom vond hij het beden kelijk als de regering de systeembouw gaat bevorderen door bij het afgeven van vergunningen voorrang te verlenen aan systeembouw. De schoolbesturen moeten geheel vrij zijn hoe zij willen bouwen. Met dit laatste was staatssecretaris Stubenrouch het geheel eens, maar hij zei met systeembouw te bedoelen arbeidsbe sparende methoden in seriebouw. Er is een aantal gemeenten dat de mogelijkheid ziet, door systeembouw meer te bouwen en daarom wordt dan voorrang verleend. Als er gemeente- of schoolbesturen zijn die geen systeembouw wensen, wordt geen dwang uitgeoefend. Na het Rotterdamse initiatief hebben het departement echter ook van andere gemeenten aanvragen be reikt om het op de manier van Rotterdam te doen. Minister Cals maakte de Kamer erop attent dat de overgrote meerderheid van de scholenbouw traditionele bouw is en dat de voorrang beperkt is. Met de vervanging van oude scholen wil staatssecretaris Stu benrouch niet beginnen zolang er nog een groot tekort aan scholen is. Over het te kort aan gymnastieklokalen, waarover al gemeen was geklaagd, kon volgens hem beter worden gesproken bij de behande ling van de Sportnota. Onbevoegden bij het U.L.O. De Tweede Kamer aanvaardde voorts het wetsontwerp dat tot 1 januari 1964 maatregelen mogelijk maakt om wettelijk niet-bevoegde onderwijzers bij het u.l.o. aan te stellen teneinde het hoofd te bieden aan het ernstige tekort aan onderwijs krachten. De P.v.d.A. en mej. Knol (K.V.P.) stem den tegen het onderdeel van het ontwerp om in uitzonderingsgevallen de aanstelling mogelijk te maken van vakonderwijzers die niet in het bezit zijn van de vereiste bevoegdheden, maar die op andere gron den geschikt worden geacht tot het geven van onderwijs in de vreemde talen, wis kunde of handelskennis. Twee technische amendementen van de heer Kleijwegt (P.v.d.A.) werden bij zit ten en opstaan aangenomen. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft dinsdag na enige discussie de overeenkomst goedge keurd inzake de afschaffing van de per sonencontrole aan de grenzen tussen Bel- gieë, Nederland en Luxemburg, met in gang van 1 juli aanstaande. Een Neder lander zal zich echter ook daarna, zoals reeds eerder gemeld is, eventueel moeten kunnen identificeren in het binnenland van België of Luxemburg. De regeling is dus nog niet ideaal maar minister Beerman noemde haar „in ieder geval een stap vooruit". Het K.N.M.I. deelt mede: In grote de len van West-Europa staat het weer on der invloed van een hogedrukgebied, dat geen tekenen van verzwakking vertoont. De fronten van een depressie ten zuiden van IJsland kunnen daardoor niet verder komen dan tot Ierland en Schotland, In onze omgeving zal het rustige weer der halve aanhouden. Hel ziet er naar uit dat het morgen zonnig weer zal zijn, ook in het noorden van het land, waar zich van ochtend nog veel bewolking handhaafde. De temperatuur zal daarbij opnieuw iets hoger worden. WEERRAPPORTEN Donderdag 2 juni Zon op 4.25 uur, onder 20.51 uur. Maan op 12.04 uur, onder 1.04 uur. Maanstanden 2 juni 17.02 uur eerste kwartier. 9 juni 14.02 uur volle maan. 16 juni 5.36 uur laatste kwartier. 24 juni 4.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 1 juni Hoog water 7.50 en 20.21 uur. Laag water 3.21 en 15.41 uur. Donderdag 2 juni Hoog water 8.46 en 21.16 uur. Laag water 4.04 en 16.29 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum -temperaturen 61 bulten- en binnenland i - P van gisteren d el Neerslag laatste 24 uur 01 ge Den Helder zwaar bew. o 16 0 Ypenburg mist O 16 0 Vlissingen onbewolkt O 15 0 Eelde motregen nno 12 0,1 De Bilt onbewolkt no 17 0 Twente mist ono 16 0 Eindhoven onbewolkt ono 18 0 Zd Limburg mist ono 17 0 Helsinki onbewolkt ozo 25 0 Stockholm zwaar bew w 0 Oslo regen w 22 17 Kopenhagen mist wzw 15 5 Aberdeen regen zw 20 0,1 Londen onbewolkt windst. 21 0 Amsterdam zwaar bew 0 15 0 Brussel mist ono 18 0 Luxemburg onbewolkt no 18 0 Parijs onbewolkt n Bordeaux onbewolkt n 25 0 Grenoble geheel bew vvindst. 25 0 Nice onbewolkt n 22 0 Berlijn onbewolkt n 18 0,1 Frankfort licht bew. no 20 0 München mist O 19 0 Zürich geheel bew windsjt. 19 0 Genève half bew. windst. 22 0 Locarno onweer 0 26 17 Wenen zwaar bew. nnw 19 0 Innsbruck onbewolkt windst. 25 0 Belgrado half bew. zw 16 0 Athene onbewolkt 11110 26 Rome onbewolkt nno 27 0 Ajaccio onbewolkt ono 23 0 Madrid licht bew. windst. 24 10 Mallorca onbewolkt windst. 29 0 Lissabon zwaar bew. n 22 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2