„Bedrijfschap voor bouwnijverheid kan de nodige waarborgen geven" Receptie scheidende burgemeester M. Kwint in Duin en Kruidberg Commando Marinehospitaal in Overveen overgedragen Minister mr. dr. Van Rooy sprak op congres van diamanten N.C.B. Agenda voor Haarlem en de IJmond Jubileumgeschenk van N.C.B,-leden: 63 mille Twee doden in het verkeer WOENSDAG 1 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Velsen-IJ muiden Paperassen Startkapitaal voor recreatieoord Bloemenheuvel Expositie van werk van Frans Verpoorten verlengd „Is er voor Europa nog een toekomst?" J. Voerman gehuldigd K(orte) L(okken) M(ode) Stewardessen ontstemd over verplichte kapsels Ouders willen omlegging van buslijnen nieuws ifit IS*. Post voor Smaldeèl V Ontsnapte psychopaat viel £gent aan Juwelendieven berecht Gomoelka herstelt zware industrie in ere In de toespraak die de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid mr. dr. C. J. M. A. van Rooy vanmor gen in het Concertgebouw in Haarlem hield tijdens de officiële herdenkings bijeenkomst ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Neder landse Christelijke Bond van werk nemers in de hout- en bouwnijverheid heeft hij het betreurd dat er nog steeds geen bedrijfschap voor deze sector in het bedrijfsleven tot stand is gekomen. „Een bedrijfschap zou namelijk de waarborgen kunnen geven die deze tijd vraagt", aldus meende de minister. Mr. dr. Van Rooy zei te hopen dat op een of an dere wijze wegen' zullen kunnen worden gevonden om een bedrijfschap te verwezenlijken. De minister zei in het begin van zijn toespraak dat samenwerking tussen de overheid en de vakbeweging, zowel voor werkgevers als werknemers, zowel voor Men moet niet alleen tot strijd bereid zijn, maar ook tot overleg. Hij constateerde dat bij de jubilerende christelijke bond het accent terecht ligt op het overleg. Aan het eind van zijn rede deelde de minister mee dat de Koningin de heer H. L. van Bruggen die zijn zilveren ju bileum viert als chef van het bondsbureau heeft benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Van Bruggen is sinds 1914 voor de bond werkzaam. De minister speldde hem de versierselen op. Aan het begin van de bijeenkomst deel de de voorzitter de heer J. van Eibergen mee dat ondermeer aanwezig waren ver tegenwoordigers van de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid, het college van rijksbemiddelaars, de fracties van AR en CHU in de Tweede Kamer en het eco nomisch Instituut voor de Bouwnijverheid. „Niet staken, maar bouwen" De heer Van Eibergen hield daarna een herdenkingsrede onder de titel „Niet sta ken, maar bouwen". Hij zei onder meer dat de bond steeds heeft gestreefd naai de totstandkoming van collectieve contrac ten. Niet de directe actie, niet de ortho doxe klassemoraal, maar het overleg staat voorop. J. P.A. Nelissen: Strijd duurt voort De vice-president van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, de heer J. P. A. Ne- Hsen zei dat de bond er in de respecta bele 60-jarige geschiedenis in is geslaagd zich in het Nederlandse organistiewezen in het algemeen en in de bouwnijverheid in het bijzonder, een representatieve plaats te veroeveren. De heer Nelissen sprak ook over het groeiproces der samenwerking tussen werk gevers en werknemers. De bouwstaking van dit jaar vormde echter een ernstige dissonant waarin men geconfronteerd werd BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Een meisje in dui zend gevaren," 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14,19 en 21.15 uur: „Mag ik deze dans van u?" 18 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Het mysterie van het zwarte museum," 18 jaar. Donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De Louis Armstrong Story", alle leeftij den. Luxor Theater: Vandaag 14, 19 en 21.15 uur: „Barak 1-113" alle leeftijden. Don derdag 14 en 20 uur: „In de schaduw van de guillotine," 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Whiskey als water," alle leeftijden. Don derdag 20.15 uur: „Kat op een heet zin ken dak," 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Om het naak te leven," 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Opstand der sexen," 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Wir Wunderkin- der" alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 uur: „Inspecteur Calaghan," 14 jaar. Donderdag 20 uur: „Ketenen van de haat," 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal): Tot 7 juni dagelijks van 10-17 uur, zon- en feest dagen van 14-17 uur: Expositie van wer ken van Bloemendaalse beeldende kunste naars. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 10-22 uur: exposi tie van prenten van Daümier en Cavarni Galerie Uittenhout (Kleine Houtstr. 41): Tot 7 juni dagelijks van 10.30-17 uur, zon dags van 14-17 uur: Expositie van werk van Frans Verpoorten. Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland 1- 3) Tot 4 juni dagelijks van 9-17 uur: Ex positie van beeldhouwwerk van Cor Ken nedy en aquarellen en grafisch werk van Ton ter Linden. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 26 juni dagelijks 10-12.30 en 13.30-17 uur, zondags 14-17 uur: Expositie van uitgaven, foto's, brieven en bezittin gen van Frederik van Eeden. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 27 mei.) WOENSDAG 1 JUNI Thalia, 20 uur: „Java 1942". Rex, 20 uur: „Vrouwenarts dokter Ber tram". Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur. toneel avond Plankeniers. DONDERDAG 2 JUNI Thalia, 20 uur: „08-15, de kazerne". Rex, 20 uur: „Vrouwenarts dokter Ber tram". Hervormde Kerk, 20 uur: Concert Looft den Heer en Gerard Hengeveld. De zevenhonderd deelnemers aan het congres van christelijke werknemers in de hout- en bouwnijverheid hebben een onverwachte uitbreiding van hun con- grespaperassen gekregen. Toen zij maandagavond in hun hotels en pen sions terugkeerden lagen daar formu lieren voor de volkstelling op hen te wachten. Vele congressisten vroegen de leiding of zij daar niet onder uit konden, omdat toch thuis die papieren ook ge komen zijn. De voorzitter zei echter dat de congressisten de formulieren zullen moeten invullen. Voor hen dus een extra karwei op deze congresdagen en thuis zullen de huisgenoten zonder de hulp van manlief wellicht ook wat meer moeite hebben met het invullen van de papieren. met het feit, dat de ideale situatie in de verhoudingen nog niet is bereikt. De sociale en economische belangrijk heid van de bouwnijverheid is een feit, waarvan de betekenis te weinig erkend wordt in die regionen, waarin belangrijke besluiten omtrent de bedrijfstak worden genomen. Tezamen met een even groot gemis aan kennis omtrent de bijzondere aard van de bedrijfstak, vormt dit tekort in feite de diepe oorzaak van het bouw- conflict, zei de heer Nelissen. Dooi de staking kwam het conflict in de poli tieke sfeer, maar wie denkt dat voor de kern van het conflict een oplossing is ge vonden. vergist zich. De strijd tussen de ondernemers en de regering duurt voort. De vice-president stelde, dat de baten van de thans opgevoerde produktiviteit, door invloeden van externe aard waarin noch werknemers noch werkgevers enige medezeggenschap hebben maar al te gemakkelijk worden geëlimineerd. Onder bepaalde omstandigheden worden zelfs ne gatieve resultaten veroorzaakt. Van derge lijke ontwikkelingen mogen de bouwvak arbeiders niet de dupe worden. De heer Nelissen omschreef dit concreter: „Het is onaanvaardbaar dat bij het mastklim- men naar hogere lonen, de bouwvakar beiders door welke oorzaken ook oor zaken die elders worden gecreëerd ach terblijven bij de werknemers in andere, vergelijkbare bedrijfstakken". Zou dit wel het geval zijn. dan zou. door „bloedarmoede" van het bouwvakarbei derskorps, de kwantitatieve produktie gaan dalen. Als wapens in het noodzakelijke verzet tegen een dergelijke ontwikkeling, ziet de heer Nelisen de gegevens, die een zo goed mogelijk inzicht geven in de bouwproble- matiek, zeer in het bijzonder op econo misch gebied. Deze gedachte heeft geleid tot het initiatief in werkgeverskringen, voor de stichting van het Economisch In stituut voor de bouwnijverheid waarin de werknemersbonden onmiddellijk samen werking toezegden e"n 'de» Stichting Bouwresearch, waarin werknemers en werkgevers elkaar eveneens ontmoeten in het wetenschappelijk onderzoek op diver se gebieden ten dienste van de bouwnij verheid. Het gaat er hierbij ook om, aldus spre ker, dat de stem van het bouwbedrijf ge zaghebbender zal worden. In aansluiting hierop richtte hij tot de feestvergadering een oproep tot innerlijke versterking en samenwerking. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst van dc diamanten N.C.B. in het Concertgebouw heeft dc voorzitter van het jubileumfonds de heer A. de Bloeme als geschenk van de leden aan het hoofdbestuur een bedrag van 63.297,85 aangeboden. Dit bedrag is het beginkapitaal voor een te stichten recreatieoord. De heer De Bloe me deelde voorts mee dat tijdens de jong ste ledenwerfactie 6811 nieuwe leden zijn ingeschreven. Het aantal leden van de N.C.B. bedraagt thans 33.907. De volgende tentoonstelling die in „Bloe menheuvel" aan de Bloemendaalseweg 158 in Bloemendaal gehouden zal worden, zal aquarellen en tekeningen van de heer A. Voorzanger uit Haarlem omvatten De ze tentoonstelling zal op zaterdagmiddag 18 juni om drie uur geopend worden en zal tot en met 9 juli duren. Op de ten toonstelling van werken van Bloemendaal se beroepskunstenaars, die op het ogen blik in „Bloemenheuvel" gehouden wordt, werden zeven werken verkocht. In afwijking van een eerder bericht zal deze tentoonstelling niet tot, doch tot en met maandag 6 juni duren Het vooraanzicht van „Bloemenheuvel" heeft door de aanleg van een nieuw gazon en bedden met begonia's een veel fraaier aanzien gekregen. De expositie in Galerie Uittenhout van werk van Frans Verpoorten is verlengd tot en met 12 juni. In IJsselsteyn (L.) is het zevenjarig dochtertje van de familie G. Arts, terwijl zij door het dorp fietste en een onverwachte manoeuvre maakte, door een vrachtauto aangereden. Het kind werd daarbij zo ern stig gewond, dat het vrijwel op slag over leed. De vrachtauto raakte in de berm, waardoor de wagen kantelde en in een sloot viel. De chauffeur werd niet gewond. In St. Oedenrode is de 27-jarige G. Moes korps, die op zijn bromfiets met enige vrienden huiswaarts keerde, gevallen, door dat hij een andere bromfiets raakte. Hij was vrijwel op slag dood. Prof. I. A. Diepenhorst sprak op congres chr,bouwvakkers Op de tweede zittingsdag van het con gres van de Nederlandse Christelijke Bond van werknemers in de hout- en bouwnij verheid in het Haarlemse Concertgebouw heeft prof. mr. I. A. Diepenhorst een in leiding gehouden over het onderwerp „Is er voor Europa nog een toekomst?" Spreker vroeg zich eerst af of er over de vooruitgang in onze tijd enkel te ju belen valt. Tegen de achtergrond van mas- saficering, oorlogsgeweld, uitholling van zekerheden (bijvoorbeeld in het gezin door materialisme) en het bezwijken van maat staven, zoals van eerlijkheid en zedelijk heid, moeten we beoordelen of er in Euro pa nog plaats is voor Nederland, in het bijzonder voor een christelijk Nederland. Europa is geen simpele grootheid, geen eenheid. Frankrijk en Engeland hebben als grote mogendheden afgedaan. We moe ten met Rusland rekenen in Europa. Euro pa, dat slechts een schiereiland is van het onmetelijke Azië. Er komt een tijd dat de wereldheerschappij wordt verlegd van het Europese Rusland en Amerika naar het Verre Oosten met zijn gekleurde volken. Verstaan wij elkaar nog wel in Europa. Herkennen wij in andere Europese volken, ook in de Duitsers, ons eigen wezen? aldus prof. Diepenhorst. Spreker meende dat Rusland in vroegere tijden het schild is geweest dat Europa heeft gered van de Tartaren. Niet alleen uit zelfbehoud, maar ook uit christelijke overtuiging zijn de Russen voor ons in de bres gesprongen. Wat verbindt ons nu als volken van Euro pa tegen het Afrikaanse en het Aziatische? Het is dan wel een overwinning dat wij de Verenigde Naties hebben, proberen haat en nijd uit te bannen en streven naar vrede onder alle mensen. We pro pageren de rechten van de mens, die is geschapen naar Gods beeld en gelijkenis. Maar alleen al aan de malaria sterven nog jaarlijks 25 miljoen mensen. In China ko men dagelijks 2700 mensen om van hon ger. Er is ontbering in Spanje, er zijn sociale wantoestanden op Sicilië. Er wor den in Europa nog kinderen achter prik keldraad geboren en er is een leven in grauwe eentonigheid. We trachten uit Nederland door Bene lux en Europese integratie mee te wer ken aan internationale gerechtigheid en ordening. Alleen zo zal Nederland nog een toekomst in Europa kunnen hebben, aldus spreker. Verder liet prof. Diepenhorst sombere geluiden horen over de toestand van de kerk en het protestantisme in Europa en ook in ons land. De reformatie maakt het, vooral omdat zij nationaal gedeeld is, niet best. In ons land lijdt zij schade tegen het groeiende katholicisme. In onze maat schappij waar de Amerikaanse gedachten- gang een sterke invloed heeft en in het gezicht van de toekomende Aziatische heerschappij moet een andere toon wor den aangeslagen. Heeft het Evangelie ons niets meer te zeggen? Is het bloed dei- martelaren voor niets vergoten? Is God dood? Is Europa de reddeloos verloren oudste zoon uit de gelijkenis? Prof. Die penhorst zei ten slotte dat over ons vast gelopen leven nog altijd klinken dc woor- cfen „Alzo lief heeft God de wereld gé- h,ad." Wij- christenen mogen de wereld vertellen van een nieuwe aarde. In intieme kring is, in aanwezigheid van do burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, hoofden van dienst en de staf van het politicbureau in Over- veen. vanmorgen de korpschef van ge meentepolitie in Bloemendaal, de heer J. Voerman, gehuldigd, omdat hij 12'a jaar m Bloemendaal werkzaam was. Hem wer den enkele cadeaus overhandigd. (Van onze Amsterdamse redacteur De jongste maatregel van de K.L.M., die speciale kapsels voorschrijft voor ste wardessen, heeft onder deze dames eni ge beroering veroorzaakt. Met ingang van 1 juli zullen zij een keus moeten maken uit zes kapsels die door de Amsterdamse kapper J. J. Faile speciaal voor de K.L.M. zijn ontworpen. De directie van de lucht vaartmaatschappij meent, dat met name de langharige kapsels niet praktisch zijn en het dragen van de uniformmuts vrij wel onmogelijk maken. De opstandige stewardessen hebben in middels steun gevonden bij de Amster damse coiffeur Mario, bij wie velen van hen zich laten kappen. Mario, een twintig jarige jongeman die na een Parijse oplei ding een snelle carrière heeft gemaakt, zei ons gisteravond: „De zes vooi-geschre- ven kapsels zijn er in feite maar twee, en die zijn bovendien niet geheel kenmer kend voor de huidige mode. Waarom die bezwaren tegen het lange haar? Er zijn immers tal van kapsels van lang haar waarmee de vrouw zich kan laten zien en die bovendien het dragen van een muts toelaten. Ik denk bij voorbeeld aan de toe passing van de chignon, waardoor het haar in een rol kan worden gedragen. Als het in de nek niet langer is dan vijf cen timeter, is er nog alles van te maken." Van de dreigementen der meisjes, dat zij zich niets zullen aantrekken van het bevel tot kortwieken zal waarschijnlijk niet veel terecht komen. De meesten zul len wel ijlings hun gratis permanentje gaan halen, al was het maar vanwege het feit dat vele andere meisjes graag hun lokken zullen willen opofferen om stewar dess te kunnen worden. Dinsdagavond werd er in de Wethouder Rohling Kleuterschool in Overveen een buitengewone ouderavond gehouden met de bedoeling ouders en verzorgers in de gelegenheid te stellen hun verlangens en bezwaren ten aanzien van de tijdelijke routeverlegging van de buslijnen 4 en 8 naar voren te brengen en eventueel daar mede verband houdende voorstellen in te dienen. Deze ouderavond werd tevens bijgewoond door de directeur van de NZHVM de heer J. J. Jurrissen, de chef Vervoers dienst, de heer Th. Hetem, en door de hoofdinspecteur van politie, de heer J. Voerman, namens B. en W. van Bloemen daal. Besloten werd tezamen met de Ju- lianaschool en de Wilhelminaschool, die ook aan dc Vrijburghlaan gelegen zijn, een adres tot het gemeentebestuur te rich ten met de vraag of die buslijnen weer omgelegd kunnen worden via de Juliana- laan, zoals dat vroeger ook het geval was, zolang als de werkzaamheden aan de wes telijke randweg duren. Voorts zal worden gevraagd de Vrij burghlaan in de toekomst af te sluiten voor het verkeer en dit via de Juüana- laan naar de Dompvloedslaan te leiden. Met „alle hens voor de boeg" heeft dc commandant van het Marinehospitaal in Overveen vanmorgen zijn commando over gedragen aan kapitein ter zee-arts C. Mets. Op 22 november 1957 nam de thans scheidende commandant, kapiteit ter zee arts Tj. A. de Haan het commando van het Marinehospitaal over van kapiteit ter zee-arts E. W. Creyghton, die van 1 juni 1953 het commando had gevoerd. Voor dien (het Marinehospitaal in Overveen da teert van augustus 1948) had kapiteit ter zee-arts A. W. Mellema de leiding gehad. Kapitein ter zee-arts De Haan, die in Overveen zal blijven wonen, zal per 1 juli schout bij nacht W. A. Borgeld opvolgen als inspecteur Geneeskundige dienst Zee macht. De scheidende commandant, die op 7 december 1908 te Makassar geboren werd en dus thans eenenvijftig jaar oud is, kan deze nieuwe functie nog gedurende vier jaar vervullen. Op 16 november 1934 werd hij benoemd bij de marine, aanvankelijk in het Mari nehospitaal in Den Helder. Zijn eerste schip was de H. M. „Gelderland". In het voorjaar van 1935 ging hij vervolgens met de jagers „Kortenaer" en „Van Gent" naar Indië. Hij bleef varen tot eind 1940. In 1946 werd hij bureau-chef bij de genees kundige dienst Zeemacht in Den Haag. In de jaren 1948-1950 maakte hij de aktie op Java mee. In 1950 keerde de heer De Haan K ort Voor vluchtelingen. De Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, afdeling Hillegom collecteeerde voor het vluchtelingenwerk 305.61. De huis-aan- huis inzameling bracht het prachtige be drag van 2112,14 op. Voor deze laatste collecte hebben de ambtenaren der plaat selijke PTT hun medewerking verleend. Voor „Het Zonnehuis". Van 6 juni tot 12 juni wordt een collecte gehouden ten bate van de vereniging „Het Zonnehuis" die de verpleging beoogt van langdurige zieken van alle leeftijden en gezindten. TIJDENS EEN NIET -OFïiCIëLE ONTVANGST, gistermiddag in Hotel Duin en Kruidberg te Santpoort, hebben ongeveer driehonderd inwoners van de gemeente Velsen en tientallen uit andere gemeenten mr. M. M. Kwint ge feliciteerd met zijn 25-jarig burgemeesterschap en afscheid genomen van deze burgemeester, die lieden zijn ambt als zodanig heelt neergelegd. Zoals wij reeds hebben gemeld, had mr. Kwint, die 27 april van dit jaar 62 is geworden, tijdens zijn langdurige ziekte ontslag gevraagd. Uit alle kringen van de Velsense samen leving was men naar Duin en Kruidberg getogen om d'e heer Kwint en zijn gezin de hand te drukken: naast de vele autoriteiten en diensthoofden stonden lagere ambtenaren en eenvoudige arbeiders. Uit binnen- en buitenland waren vele telegrammen en brieven met felicitaties binnengekomen en de aftredende bur gemeester had talrijke geschenken in ontvangst te nemen. Een groot aantal fraaie bloemstukken versierde dc ontvangstzaal. Onder de aanwezigen waren de burge meesters van Heemskerk. Beverwijk, Haar lem, Heemstede, Zandvoort, Leiden, Soest en Bennebroek, prof. J. F. ten Doesschate, namens de directie van de Hoogovens en aangesloten bedrijven, mr. H. E. Smidt van Gelder, directeur van de papierfabrie ken Van Gelder Zonen, dr. P. Korringa, directeur van hel Rijksinstituut voor Vis serij onderzoek, de heer P. Krab, voor zitter van de Vereniging van Zeevisgroot handelaren, de heer Pronk, voorzitter van de Vereniging van Reders van Vissers vaartuigen, Baron F. Chr. van Tuyl van Serooskerken, mr. Zaaier, procureur-ge neraal te Amsterdam, de commandant maritieme middelen Amsterdam en IJmui- den, de kapiteit ter zee H. C. van de Stadt, pastoor Goossens en een delegatie van de Witte paters van Santpoort, pastoor Nieuwcnhuyzen van de oud-katholieke ker te IJmuiden en ds Brink van de Hervorm de kerk. Voorts merkten wij op de V.V.D.- raadsfractie. In een korte toespraak dankte burge meester Kwint de vele aanwezigen en de velen die op andere wijze blijk hadden gegeven van hun belangstelling. Mr. Kwint zei, het diepst getroffen te zijn door de aanwezigheid van zovele verzetsvrienden. Hij prees zich gelukkig aan het hoofd te hebben gestaan van de gemeente Velsen in een periode van wederopbouw en dyna mische uitbreiding, al was hij zich er van bewust daarin slechts een klein onder deel te zijn geweest. Eveneens was hij er van overtuigd, fouten te hebben ge maakt en hiervoor vroeg hij vergiffenis. „Ik heb lang niet alles bereikt, wat ik had gewild, maar ik heb mijn best ge daan", zo zei hij. Burgemeester Kwint werd daarna toe gesproken door de oudste aanwezige, de heer F. P. Vermeulen, oud-wethouder van Velsen, die hem namens aile aanwezigen IlIIt De scheidende commandant, kapitein ter zee arts Tj. A. de Haan. naar Nederland terug en werkte hij gedu rende twee jaar op een ministerie in Den Haag. Daarna werd hij overgeplaatst naar Nicuweciep, eerst als oudst-aanwezend arts en sedert' 1956 als hoofd van de Ge neeskundige Dienst Zeemacht Nederland. Gedurende 2 jaar was hij commandant van het Marinehospitaal in Overveen Op 30 april 1954 werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Zijn opvolger, kapiteitn ter zee-arts C. Advertentie Burgemeester en mevrouw Kwint dankte voor het geen hij in deze gemeen te tot stand had gebracht. De heer Ver meulen zei, begrip te hebben voor de ont zaglijke moeilijkheden, waar tegen burge meester Kwint in de afgelopen 25 jaar heeft moeten vechten; met de bereikte resultaten kon hij mr. Kwint slechts feli citeren. Het was ver na zevenen, toen de laat- sten Duin en Kruidberg verlieten. Afscheid. De president van de straf kamer van de Hoge Raad, mr. J. E. van der Meulen, heeft wegens het bereiken van de daartoe gestelde leeftijdsgrens zijn laat ste zitting gepresideerd. De president van de Hoge Raad, mr. J. Donner, deelde mede dat mr. Van der Meulen tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau was be noemd. 1 De nieuwe commandant, kapitein ter zee arts C. Mets. Mets, wordt thans de vierde commandant van het Marinehospitaal. Hij werd op 9 augustus 1909 in Velsen geboren, bezocht de rijks H.B.S. aldaar en studeerde me dicijnen in Amsterdam aan de gemeente lijke Universiteit. In december 1937 deed hij zijn arts-examen en in januari 1938 trad hij als officier van gezondheid tweede klasse in dienst bij de Marine. Op 1 sep tember 1945 werd hij bevorderd tot offi cier van gezondheid eerste klasse; op 1 mei 1956 tot kapitein-luitenant ter zee-arts en op 1 september 1959 tot kapitein ter zee-arts. In 1938 was hij gedurende een half jaar werkzaam in het Marine-hospitaal in Den Helder. Met een periode van onderbreking voor eonvooidienst in de Straat van Gi braltar tijdens de Spaanse burgeroorlog bleef hij tot eind april in Den Helder. Daarna ging hij met H. M. onderzeeboot „0 16" naar het voormalige Nederlands Oost-Indië. Vervolgens voer hij daar op enige schepen met als standplaats Soera- baja. Hij maakte de oorlog op Java mee met het Mariniersbataljon. Na de capitu latie raakte hij in Japanse krijgsgevangen schap in Siam en werkte hij aan de be ruchte Burma-Thailandspoorlijn. In juni 1946 keerde hij naar Nederland terug en was hij ondermeer werkzaam in Voorschoten, Den Helder en in Doorn in het opleidingskamp van de Mariniers. Eind oktober 1952 vertrok de heer Mets naar de Nederlandse Antillen, waar hij bleef tot maart 1956 als hoofd van de Ge neeskundige dienst der Zeemacht in Wil lemstad op Curacao. In maart 1956 volgde zijn aanstelling op het bureau geneeskun dige dienst in Den Haag. Op 1 mei van dit jaar kwam hij naar Overveen om zich als commandant van het Marinehospitaal in te werken. Op 30 april 1952 werd de nieuwe com mandant benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De luchtpostsluitingen voor de opvaren den van smaldeel V bestaande uit de „Karei Doorman" en de jagers „Limburg" en „Groningen" zijn vastgesteld op 1 juni om 13.00 uur, 7 juni om 13.00 uur, 18 juni om 15.00 uur, 4 juli om 13.00 uur en 9 juli om 9.00 uur. Deze postsluitingen gelden tevens voor opvarenden van de tanker „Mijdrecht", die het smaldeel vergezelt. De brieven dienen geadresseerd te zijn: p/a Amster dam C.S./Marine. Het smaldeel is voor wat betreft de post- sluitingstijden niet geheel afhankelijk van de aanloopdata in de diverse havens. Heli kopters kunnen gebruikt worden om post en dergelijke op te halen van plaatsen die gepasseerd worden. Op het Muntplein te Amsterdam heeft een politieagent gisteravond een man aan gehouden die ontsnapt bleek te zijn uit een inrichting voor geesteszieken te Leid- schendam. De man, een 34-jarige uit Utrecht af komstige schipper trachtte aan de aanhou ding te ontkomen door de agent plotse ling aan te vallen. Hij greep deze bij de keel en de schipper zou hem ongetwijfeld buiten gevecht hebben gesteld als niet en kele voorbijgangers te hulp waren ge schoten. Met grote moeite slaagde men er in de man naar het bureau Singel over te brengen. Hij bleek reeds verscheidene veroordelingen achter de rug te hebben en was zelfs ter beschikking van de re gering gesteld. Op 20 mei was hij uit de inrichting in Leidschendam ontsnapt. Een 41-jarige monteur en een 47-jarige rijschoolhouder uit Amsterdam zijn dooi de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2V> jaar. Een 43-jarige Amsterdamse caféhouder werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 3 maanden. Dit drietal roofde begin januari van dit jaar 5 koffers vol juwelen ter waarde van ongeveer f 60.000 uit een in Amsterdam geparkeer de auto. Het grootste deel van de buit heeft een kikvormsna uit het water opge vist. zij het dat de dieven alle ringen, armbanden, horlogebanden volgens het gebruik in de onderwereld in elkaar had den geslagen om de verkoop te kunnen bevorderen. WARSCHAU De Poolse leider Go moelka zal het centrale comité van de communistische partij voorstellen de inves teringen in de zware industrie te verhogen ten koste van de consumptie, zo verluidt in Warschau. Als Gomoelka, die de laatste tijd verscheidene „stalinisten" op sleutel posities heeft benoemd, het centrale comité meekrijgt, zullen de Polen de buikriem strak moeten aanhalen: Gomoelka's plan nen zijn bedoeld voor de komende vijf jaar. Nog geen vijf jaar geleden beleefde Polen een ontwikkeling In omgekeerde zin.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7