C0URV0ISIER Louis d'Or wederom voor Paul Steenbergen Renault Dauphine GARAGE DEN HOUT Albert Heijn SuperMart" Bolshoi-ballet komt naar Nederland met een deels modern repertoire TAXI 13000 PERRY Polaroid New Africa Group met spel over het rassenprobleem KALKOEN DONDERDAG 2 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 „A Kakamas Greek" van David Herbert als alleen bet volmaakte goed genoeg is schenk dan Franse filmploeg in ons land i;iFHTiVi de geheel panklare Amerikaanse diepvries Wellicht opvoering in Spanje van Yerma Kampeer-informatiedienst tijdens pinksterweekend Gemboprijs 1960 uitgereikt Theo d'Or dit jaar niet toegekend Zilveren penningen voor Guus Hermus en Andrea Domburg BRILLEN Schrijver Roger Peyrefitte heeft als onrechtmatig diplomaat recht op vele miljoenen francs NA VO-taptoe I960 Twaalf korpsen uit zes landen naar Arnhem Congres amateurtoneel VOOR HET GEVEN van vier voorstellingen is thans in ons land een deel van de New Africa Group een in hun nieuwe woonplaats Londen gevestigd gezel schap van twaalf daarheen in het najaar van 1959 uitgeweken Zuidafrikaanse auteurs, en acteurs kleurlingen en blanken. In hun land van herkomst is een dergelijke samenstelling thans niet mogelijk. Met wat in het programma wordt genoemd een poëtisch experimenteel spel, getiteld „A Kakamas Greek" en ge schreven door de aanvankelijk voor musicus opgeleide David Herbert voor twee sprekende personen en één zwijgende figuur, nam het ensemble deel aan het festival van het avantgardetoneel, dat de vorige maand in enkele Belgische steden is gehouden. Op kleine tonelen te Antwerpen, Gent en Mechelen werd met de suggestieve vertoning een groot succes behaald. Het Internationaal Theaterinsti tuut organiseerde in aansluiting een korte tournee door Nederland, die dank zij de collegiale auspiciën van de toneelgroep Puck gerealiseerd kan worden. In het Amsterdamse Hvpokriterion, waar woensdagavond de première plaats had, keert men zaterdag terug. Donderdag en vrijdag wordt respectievelijk in Rotterdam en Den Haag gespeeld. Het stuk behandelt het lot van drie ver- stotenen, die elkaar in de Karoo, een dor re woestenij in een afgelegen gebiedsdeel van Zuid-Afrika, ontmoeten. Tijdens de eerste helft zijn er maar twee mensen op de planken. Men kan aan hen niet zien dat zij negers zijn. Dit wordt pas lang zamerhand duidelijk in de loop van hun wonderlijke, tastende conversatie. De kin derlijke kluizenaar Gabriël is een albino, een pigmentloze, baardloze en geslachtlo ze inboorling. Op grond van zijn rossig- bleke „apartheid" is hij door zijn oor spronkelijke omgeving uitgewezen. Angst is hierdoor een overheersend deel geble ven van deze naïeve man met zijn tel kens terugkerende dagdroom van vogels. Hij krijgt gezelschap van de Kaapse half bloed Ökkie, zoon van een zwarte moe der en een witte vader, die met zijn lichte huidskleur vergeefs heeft geprobeerd in de samenleving der blanken opgenomen te worden. Men heeft hem echter niet als' zodanig geaccepteerd en op de' vlucht-ge dreven. Hij tracht zijn voortdurende vrees voor ontdekking (hij. draagt altijd een pet, dag en nacht) en nieuwe marteling te overstemmen met vreemde verhalen. De geleidelijk groeiende conflicten der verborgenheid worden plotseling onont koombaar verscherpt door de zwijgende, steeds dichterbij komende verschijning van Skelm, een donkere Bantoe, wiens aanwezigheid de twee mannen (van wie de een dus door de negers en de ander door de blanken- als gelijke is afgewezen) dwingt eindelijk de realiteit onder ogen te zien. Worstelend met de waarheid helpen zij elkaar hun angst, te overwinnen. Want dat is kennelijk het centrale probleem van dit uit vele korte, soms zeer korte scènes bestaande stuk met zijn wonderlijk gela den conversatie: het verborgen voortwoe keren van het tot haat en afkeer jegens wie „anders" is verkrampte gevoel van angst voor het onbekende, het vreemde, van het eigen spiegelbeeld. Het is geen wonder, dat David Herbert voor de uit drukking van deze subtiele bewustwording in op den duur wat eentonig aaneenge schakelde fasen zich bediend heeft van het dramatische procédé der kampioenen van het absurdisme. Het is niet moeilijk om invloeden van Samuel Beckett en (in mindere mate) van Eugène Ionesco aan te wijzen, wier stukken ook in Zuid-Afrika zijn opgevoerd. Verder is. er wel enige verwantschap met de laatste tijd in Enge land opgang makende soortgelijke auteurs van wie Harold Pinter de meestbelovende genoemd wordt. Maar juist daardoor wordt men te sterker het zeer persoonlij ke geluid van deze vierentwintigjarige woordvoerder der gelijkheid uit Durban gewaar. De dialogen zijn in hun uiterste een voud op een bijzonder dichterlijke wijze onthullend voor innerlijke gesteldheden. Hoewel Gabriël en Okkie aanvankelijk herhalend of aanvullend vrijwel dezelfde woorden gebruiken, lijkt het of zij geheel verschillende talen spreken, tegengestelde wereldbeelden in vage overeenkomsten weerspiegelend. Na heftige uitbarstingen komen zij langzaam maar zeker tot over eenstemming. Hun gesprekken zijn vaak prachtige proeven van dramatische lyriek waaruit men hun karakters en hun per soonlijke achtergronden leert kennen. Ga briël met zijn zwevende vragen van arge loze verwondering is aandoenlijk naïef in zijn lichtschuwe overgevoeligheid. Deze rol wordt door de schrijver voortreffelijk vertolkt. Niet minder fascinerend is Athol Adver.tentie Een bijzondere avond? the brandy of Napoleon IMP. OUD - HAARLEM Het Amsterdamse draaiorgel „cello" speelde woensdag op de Singel in Amster dam „Bambina d'Amsterdam" toen de filmsterren Marina Vlady, Magali Noel, Lino Ventura en de overige leden van de Italiaans-Franse filmploeg arriveerden voor een informele kennismaking met de Nederlandse pers. „Bambina d'Amster dam" is het leitmotiv van de film „Meis jes achter het raam", die in de komende weken in Amsterdam zal worden opgeno men. De Amsterdamse walletjes zullen de achtergrond vormen voor deze Italiaans- Franse co-produktie, die waarschijnlijk met het filmfestival in Venetië in septem ber haar première zal beleven. Het grootste deel van „Meisjes achter het raam" speelt zich in Amsterdam, Loosdrecht, Wijk aan Zee en Bloemendaal af. Luciano Emmer (hij maakte o.m. een documentaire over Goya) is de fegisseur. Fugard als zijn wederpartij, de zich voor een Griek uitgevende en zich zwetsend groothoudende Okkie, die hij noemt zich beurtelings een geleerde prediker in de woestijn en een schilder inderdaad met zijn ruimere ervaring en materialistische instelling het tijdelijk met de werkelijk heid verzoenende vermogen heeft zich il lusies te maken. Vandaar zijn streven om een andere voorstelling van zichzelf te geven. De psychologische typering in trovert de één, extrovert zijn lotgenoot is bereikt met een gevoelig meesterschap over de taal. Opmerkelijk daarbij is het functionele gebruik van stopwoorden en uitroepen. De met zijn zwijgen tot een uit gesproken houding uitdagende aanwezig heid van de kleurling was in de gedaante van Clive Farel machtig indrukwekkend. Tone Brulin, de oprichter van het Ne derlands Kamertoneel te Antwerpen, die herhaaldelijk in Afrika heeft gereisd en 'gfev^erkt, regisseerde deze meer dan inte ressante opvoering, waarvoor hij ook de aankleding ontwierp, tot een evenwichtig geheel. David Koning Advertentie Nauwelijks te geloven, maar wij willen het u bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6-cyl. Brandstofverbruik 1 op 17 km. Zeer lage afschrijving. Op achterportieren spec, bevei liging voor kinderen. Demonstr. z. enige verpl. Prijs: ƒ5650.— Hoofdagentschap Telefoon 12138 Advertentie Nu ook KALKOEN bij u op tafel! Gewicht per stuk varieert van 1800-2700 gram GRATIS PROEVEN! Kom ook eens kennis maken met deze ver rukkelijke Amerikaanse kalkoen. Wi) laten u gaarne gratis proeven tijdens de demon stratie, die vrijdag 3 en zaterdag 4 juni in onze SuperMart wordt gehouden. Turki Bijzonder vlezig - 50% meer vlees Hoog eiwitgehalte dus erg voedzaam Laag vetgehalte - dus licht verteerbaar Kalkoen laat zich zeer gevarieerd bereiden Een delicatesse tegen een zeer voordelige prijs. GROTE HOUTSTRAAT 99 Voor het eerst sinds de machtsgreep van Franco zal misschien in Spanje een opvoering van „Yerma" van Federico Garcia Lorca worden gegeven. Een Spaans toneelensemble geeft dit jaar in Spoleto een opvoering van „Yerma", in het kader van het „festival van twee we relden" van Gian Carlo Menotti. Het festival, gewijd aan werken van Europese en Amerikaanse kunstenaars, begint met een opvoering van „La Bo hème" onder leiding van Menotti. „Yer ma" zal 8 juni worden opgevoerd. In het Spaanse toneelgezelschap speelt onder an deren Concha Garcia Lorca, een zuster van de dichter. Regisseur is Luis Esco bar. „Yerma" is, hoewel in 1934 geschreven, sinds het aan de macht komen van Fran co niet meer in Spanje opgevoerd. Over al ter wereld ook in Nederland heeft het groot succes geboekt. Federico Garcia Lorca was een overtuigd liberaal en re publikein in hart en nieren. Hij werd in augustus 1936, kort na het uitbreken van de burgeroorlog, door de guardia ci vil van Franco vermoord. Tot vijf jaar geleden werden Garcia Lorca's werken niet in Spanje gepubliceerd. Garcia Lor ca werd in 1899 in Granada geboren. Reeds op zeventienjarige leeftijd publi ceerde hij zijn eerste dichtbundel. In 1928 werd hij wereldberoemd door zijn „Ro- mancero Gitano". Menotti, die de opvoe ring van „Yerma" dc belangrijkste gebeur tenis van het festival vindt, hoopt dat de regering van Franco aan Escobar en zijn gezelschap toestemming zal geven „Yer ma" in Madrid voor het voetlicht te bren- Service aan toeristen Met het oog op de te verwachten stroom van Duitse, Belgische en Franse kam peerders in het komende pinksterweekein- de, zal de A.N.W.B. in samenwerking met de A.N.V.V. een kampeer-informatiedienst in het leven roepen: Deze dienst zal van vrijdagmiddag af tot en met Tweede Pink sterdag informaties verstrekken over de beschikbare plaatsruimte op een groot aantal kampeerterreinen in Noordholland, Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht. Voor het verkrijgen van gegevens kan men zich wenden tot de grenskiosken van de A.N.W.B. in Sluis, Wernhout en Eijs- den, en tot het mobiele informatiekantoor van de A.N.W.B., dat tijdens deze dagen zal worden gestationeerd langs rijksweg 12. nabij Ede. Bij deze kampeerinformatiedienst is ook ingeschakeld de logiesinformatiedienst van de A-N.V.V. Dit houdt in dat men zich voor kampeerinlichtingen ook kan wenden tot de V.V.V.-kantoren, onder an dere in Haarlem en Zandvoort. Bij de grensposten krijgen de toeristen een drukwerkje uitgereikt, waarin zij at tent gemaakt worden op de grote drukte en op- de- mogelijkheid ingelicht te wor den omtrent de verblijfsmogelijkheden. De kampeerinformatiedienst zal functioneren van zeven uur 's morgens tot ten minste middernacht. Het programma, dat het Bolshoi Theater op 10, 11 en 12 juni in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag vertoont, bevat onder meer pas de deux uit grote klassieke balletten, volksdansen en delen uit het moderne Bolshoi-repertoire. Het programma Vermeldt ook het adagio uit Spartacus, een ballet over de slaven opstand in Rome in 71 voor Christus, dat in 1955 gemaakt werd door Nina Anissimova op muziek van Aram Katsjatoerian. Bekend uit de film zijn reeds delen uit „Taras Boelba", een ballet naar een gegeven van Poesjkin gemaakt door F. V. Popoekov op muziek van Soloviev-Sedov, dat in 1940 in het Kitov-theater te Leningrad zijn première beleefde. Een hoogtepunt van het programma is de derde akte van de Fontein van Baktsji- sarai. die door de film met Oelanova ook hier bekend is. De muziek is van B. W. As- safiev (1884-1949) en de choreografie van K. W. Sacharov. De eerste opvoering had plaats in 1934 in het Kirov-theater te Leningrad. De groep solisten van het Bolshoi-ballet uit Moskou behoort tot een categorie, die omstreeks 1940 en in het begin van de vijftiges jaren in het Bolshoi-ballet hun publiek entree hebben gemaakt. Onder hen zijn klassieke, dramatische en lyrische dansers, die reeds in West-Europa naam gemaakt hebben en verder vertolkers van volksdansen. Irina Tikhomirova was in 1940 prima ballerina van het Bolshoi-ballet en is van dezelfde generatie als Maja Plis- setskaja. Zij danste de grote klassieke rol len, zoals de zwanenkoningin in het „Zwa- nenmeer", prinses Ausora in „Doornroosje", Swanhilda in „Coppélia" enzovoort. Nina Timofeeva is een der jongste balle rina's van het ballet, die eveneens de zwa nenkoningin en Myrtha in 1958 danste, toen het Bolshoi-ballet ter gelegenheid van de Expo in de Brusselse Muntschouwburg op trad. Ook Nina Fedorova en Margaretha Smirnova traden op in solistische rollen De 28-jarige Emmy Eerdmans (Amster dam) heeft de eerste en tweede prijs 500 en 300) gewonnen der verleden jaar door de chemische fabriek Gembo, in samenwerking met cfe stichting „Kunst en Bedrijf", uitgeschreven prijsvraag voor jonge grafische kunstenaars, twee honderd jongelui, die in de- jaren 1957 1959 hun studie aan een kunstacademie of instituut voor kunstnijverheid hadden beëindigd, ontvingen een uitnodiging tot deelneming. Er kwamen zevenentachtig inzendingen van zeventig jongeren bin nen. In een der zalen van Arti et Amici- tiae te Amsterdam worden tot 12 juni vijfendertig der gouaches en aquarellen geëxposéerd. De 'jüry, bestaande uit de directrice der stichting Kunst en Bedrijf, mej. C. J. Gischler, próf. W. van den Berg, prof. Kuno Brinks en de heer A. Koningsveld, heeft geen derde prijs, maar wel vier eervolle vermeldingen 60) toe gekend, namelijk aan: René P. J. Hen- deriks (Den Haag). Jos Kipping (Waal wijk), Paul Maas (Boxtel) en Marcel Pij pers (Venlo). Advertentie in de grote klassieke werken. De manne lijke klassieke solisten zijn allen van de jongste generatie. Boris Koklov zag men reeds in 1958 tijdens de Expo de rol van prins Siegfried dansen in het „Zwanen- meer" en in de pas de deux uit de „Noten kraker". Gleb Efdokimov danst zowel het klassieke als het karakter-repertoire. Een karakterdanser van de oudere generatie is Guiorgui Farmaniants. Naast hem staan verscheidene jongeren onder wie Konstan- tin Richter, die in de „Vlam van Parijs" met Suzanne Sviagina de felle volksdans van de overwinning van het Parijse volk uitvoerde. Jonge danseressen als Varla- rnova en Ouchakova en jonge dansers als Begak. Papko en Khomovton completeren het ensemble. In de Rotterdamse Schouwburg heeft burgemeester mr. G. E. van Walsum de Bouwmeestermedailles uitgereikt, toege kend door de Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecties in Nederland. Namens de jury las mevrouw Fie Carelsen het juryrapport voor over de toekenning van de Louis d'Or en Theo d'Or voor een aantal zeer bijzondere creaties in hoofd rollen gedurende een seizoen; de zilveren medailles voor een zeer bijzondere creatie in één hoofdrol; en de bronzen medailles voor een zeer bijzondere creatie in een niet-hoofdrol. De jury bestond uit Fie Ca relsen, prof. dr. F. W. S. van Thienen en Cor van der Lugt Melsert. Deze laatste was door ziekte verhinderd aanwezig te zijn. De Louis d'Or werd voor de derde maal toegekend aan Paul Steenbergen „voor de wijze, waarop hij vier zo uiteenlopende fi guren op het toneel heeft gezet als de Generaal in Anouilh's „De Dolleman", Ljeonid Gajev in „De Kersentuin" van Tsjechov en zijn creatie van de Napelon- dubbelrol en Lodewijk XVIII „De man van het noodlot" van Shaw en „De honderd dagen" van Jean Anouilh. Wat de Théo d'Or betreft stond de jury voor zo grote moeilijkheden de gelegen heid tot het spelen van een groter aantal hoofdrollen dan een of twee is er dit sei zoen niet geweest dat zij gemeend heeft voor te moeten stellen deze penning dit jaar niet uit te reiken. Het bestuur ging hiermee akkoord. De zilveren Bouwmeesterpenningen wer den toegekend aan Andrea Domburg en Guus Hermus voor hun beider creaties in „Twee op de wip" van William Gibson. De bronzen penningen verwierven Henny Orri voor haar vertolking van Catherine Holly in „Verleden Zomer...." van Tennessee Williams en Eli Blom voor zijn rol van de stomme Wibel in „Tanchelijn" van Harry Mulisch. Nieuwe prjjs De voorzitter van de vereniging, de heer H. Deinum uit Haarlem, maakte voorts als beslissing van de jaarvergadering nog be kend de instelling van een nieuwe nog niet nader vastgestelde prijs, die zal worden uitgereikt aan hem of haar, die zich on baatzuchtig en op uitzonderlijke wijze ver dienstelijk heeft gemaakt voor het theater in de ruimste zin van het woord. Voor de eerste maal werd deze prijs toegekend aan de heer J. M. Coffeng als secretaris en conservator van het Toneelmuseum te Am sterdam, waaraan hij, zoals de voorzitter zei, een waardige en ruimer inhoud heeft kunnen geven. „U hebt Herculesarbeid ver richt in een Augiasstal", aldus de voor zitter. Zittend links Andrea Domburg en rechts Henny Orri: staand van links naar rechts, Paul Steenbergen, die de Louis d'Or ontving, burgemeester Van Walsum en Eli Blom en Guus Hermus. 'Advertentie VOOR IEDER EEN PASSEND RIJWIEL OF BROMMER Gazelle, Magneet, HMW, Solex, Glulietta enz. GED. OUDE GRACHT 102 - TEL. 14361 DE NEGEN MUZEN De grootste alpenhoorn. Franz Jell, een van de bekendste instrumentenbouwers van Beieren, heeft voor het alpendorp Ro senheim de grootste alpenhoorn ter wereld gebouwd. Hij heeft het instrument ge houwen uit een pijnboom, het is tien meter lang, en heeft de adem van drie volwassen bergbewoners nodig om tot klank te ko men. De hoorn heet de „Chiemgau Kam- penwand Horn", en zal bij hoogfeesten klinken van de Kampenwand. Stoere man nen hebben het afgelopen weekeind de zware hoorn naar de bergtop gezeuld en drie hunner hebben samen via een speciaal mondstuk er op geblazen. Het was een heel indrukwekkend geluid. Jo van de Ven naar Ensemble. De acteur Jo van de Ven, in september 1956 vanuit Bussum naar Limburg gekomen, waar hij gedurende de afgelopen vier jaar deel uit maakte van de vaste kern van de Stichting Beroepstoneel Limburg (speel- groep Limburg), zal per 1 september deze betrekking verwisselen voor een engage ment bij Ensemble, onder leiding van Karl Gutmann. Advertentie ZONNEBRILLEN Alle modellen voorradig. ZIJLSTRA AT 97- HAARLEM TELEFOON 1 2 7 2 6 (Van onze correspondent in Parijs) De rechtbank voor administratieve conflicten in het departement van de Seine heeft te Parijs beslist dat de bekende schrijver Roger Peyrefitte in 1946 onwettig uit de diplomatieke dienst ontslagen is. Peyerefitte krijgt van zijn eis van tien miljoen oude franken schadeloosstelling (omdat hij door dit ontslag in zijn goede naam en eer zou zijn aangetast) slechts één symbolische frank toe gewezen. Aangezien echter het ministerie verplicht zal worden de achter stallige salarissen van de voormalige diplomaat over zestien jaren uit te keren, staan Peyrefitte nu niettemin tientallen miljoenen te wachten. Peyrefitte werd in 1946 toen hij zich al niet meer in actieve dienst bevond door de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken Georges Bidault van de personeelslijsten van de Quay d'Orsay geschrapt omdat hij in een sleutelroman de vrouw van de excellentie, die nu nog altijd op het ministerie werkt, onder het pseudoniem Crapotte allerlei aanvechtbaars in de schoenen had geschoven De strijdlustige minister sprong met een communiqué, waarin hij weer vele onoirbare dingen over de schrijver-diplomaat aan de grote klok meende te moeten hangen, terstond voor zijn echtgenote in de bres, een reactie die echter achteraf meer galant dan doordacht mag heten. Ten eerste bekrachtigde de heer Bidault aldus het portret of de karikatuur die Peyrefitte van zijn echt genote Suzanne getekend had. Ten tweede zorgde hij met deze gratis reclame dat het boek in kwestie „Les Ambassades" geheten, onmiddellijk een „best seller" werd, waarop zelfs nog een vervolg moest worden geschreven! En ten derde deed hij deze auteur, die in zijn sleutelromans veel roddels pleegt te lozen een boek over het Vatikaan veroorzaakte later een groot schandaal in Rome een dankbaar en onverwacht motief aan de hand om "bij het ambte narengerecht het herstel in zijn vroegere functies te eisen. Een eis, die als ge zegd, nu dus ook is ingewilligd. Peyrefitte die ruimschoots van zijn romans kan leven en momenteel werkt aan een manuscript waarin hij een boekje over de internationale vrijmetselarij open doet, denkt er niet aan opnieuw in actieve dienst te treden. Niettemin heeft hij onmiddellijk na de uitspraak een boeket prachtige rozen naar mevrouw Suzanne Bidault gestuurd, begeleid door een briefje om haar zijn vreugde te uiten over het feit dat ze nu weer officieel collega's waren geworden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken, voor welke dit conflict tussen zijn voormalige chef Georges Bidault en de ex-ambassadesecretaris Peyrefitte een dure grap is geworden, heeft intussen al bekend gemaakt hoger beroep tegen het vonnis aan te zullen tekenen. Het komt echter maar zeer zelden voor dat een appèl in deze ambtelijke kwesties in Frankrijk wordt toegestaan. Het organisatiecomité van de derde In ternationale NAVO-taptoe, die van 11 tot en met 16 juli in Arnhem zal worden ge houden voert momenteel onderhandelin gen met Turkije om ook het bekende Ja- nitzarenkorps naar Arnhem te laten ko- men, doch door de politieke verwikkelin gen in Turkije is hieromtrent nog geen zekerheid gekregen. De Janitzaren vor men een oud legeronderdeel dat reeds ten tijde van de heerschappij der sultans, een elite-eenheid vormde. Indien de Turken komen verschijnen zij in ceremonieel te nue met tulbanden en Turkse zwaarden. Per vliegtuig arriveren voorts uit Was hington de 64 leden van het Amerikaanse USAF-drum and buglecorps de Blue Acg- les. De Engelsen hebben medewerking toe gezegd met de beroemde Sommerset and Cornwallband, bestaande uit 73 man, die een typische, geheel eigen exercitie zal to nen. Duitsland zendt de bekende marine kapel. Van Nederlandse zijde zullen deel nemen: de muziekkapel met drumband van de Koninklijke Luchtmacht, de drum bands van de Koninklijke Marechaussee, het Garderegiment grenadiers en het Gar deregiment fuseliers „Prinses Irene", de exercitiepelotons van het garderegiment fuseliers Prinses Irene en de Koninklijke Luchtmacht alsmede een hoornblazersde tachement van oud-Gele Rijders te paard. In totaal zullen 12 korpsen deze taptoe tot een muzikaal festijn maken. In 1958 boekte de eerste NAVO-taptoe in Arnhem 18.000 bezoekers, in 1959 was het aantal al gestegen tot 32.000 en dit jaar hoopt men er 42.000 tot 50.000 te kunnen boeken. De V.V.V.'s hebben reeds haar volledige medewerking toegezegd, evenals het mi nisterie van Defensie. De Nederlandse Spoorwegen, bus- en autocarondernemin gen verlenen hun medewerking door spe ciale tarieven vast te stellen voor het be- De contact-commissie voor het ama teurtoneel houdt zaterdag 18 juni in de stadsschouwburg te Utrecht een congres over „de beginnende toneelschrijver en het amateurtoneel". Op deze bijeenkomst zullen tevens de prijzen worden uitgereikt aan de winnaars van de in het afgelopen seizoen gehouden wedstrijd voor de beste opvoering van een Nederlands toneelstuk. Op het programma staat onder meer een inleiding van de voorzitter van de ver eniging van Nederlandse toneelschrijvers, Ben van Eysselsteijn, over „De beginnen de toneelschrijver en het amateurtoneel". Advertentie Voor PINKSTEREN NOG EEN NIEUWE TAS maar dan van yi55^ paraplu's GEN. CRONJESTR. 34-HAARLEM-TEL. 55684 Chique modellen - Lage prijzen zoek aan de NAOV-taptoe. De Shape zal een filmteam sturen om het festijn op de filmband vast te leggen. Deze film zal in alle NAVO-landen worden vertoond. Een groot succes werd de afficheprijsvraag, uitgeschreven voor leerlingen van de mid delbare scholen in het gehele land, die in totaal 250 affiches hebben ingezonden. De eerste, tweede en derde prijswinnaars mo gen een week de gast zijn van de Shape in Parijs. De leerling Charles Bakker van de St. Olofschool uit Breda heeft de eerste prijs gekregen, M. van Dreven, van het ch'r. lyceum uit Arnhem de tweede en C. Riet veld van de technische school uit Dor drecht de derde. Advertentie Op reis, bij de picnic, óp bridgeavondjes,' bij sport, op gezel lige partijtjes is CHALET-kaas een trouwe metgezel. Zorg dat U altijd dit doosje in huis hebt! Imp. J. C. N. Boering - Amsterdam

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15