C'X CentrA r Westduits blad critiseert de jacht van Israel op Eichmann Op de <:Praatótcsl WERELDNIEUWS DOLLE BOEL Van dag tot dag Misverstand Vreemd besluit Traditioneel Stammenoorlog in Baliem-vallei? Argentinië vraagt Israel opheldering DONDERDAG 2 JUNI 1960 3 Het deelt formele bezwaren van Washington Post Werkcommissies voor het komende concilie Nieuwe rebellie onder de linkse Nenni-soeialisten Nederland heeft, teneinde een strijd tus sen twee Europese landen om de vakant komende Veiligheidsraadzetel van Italië te vermijden, zijn kandidatuur voor deze zetel ingetrokken ten gunste van Portugal, op voorwaarde dat het in de volgende ronde exclusief aan bod zal komen. Het leek ons een normaal zakelijk gebaar, dat helemaal niet speciaal voortvloeide uit de wens om Portugal bijzonder ter wille te zijn. Het was om een omslachtige strijd te vermijden. Tot ons leedwezen is het gebaar in Portugal verkeerd begrepen. Men meent daar blijkens de perscommen taren, dat het gebaar voortvloeit uit de waardering en het prestige die Portugal onder de N.A.V.O.-bondgenoten geniet. De Diario da Manha noemt Nederland in een opgewonden commentaar „ridder van dezelfde orde bij de verdediging van dezelfde beginselen en dezelfde bescha ving". Het wil ons voorkomen dat velen in Ne derland niet helemaal gelukkig zijn met deze uitleg. De vraag is juist of wij wel de zelfde beginselen en dezelfde beschaving verdedigen. Wij hebben allerminst ver trouwen in de vorm van democratie in dit land waar van een parlementaire oppisitie nauwelijks sprake kan zijn. Het bewind van Salazar moet zich over zijn aanzien in de wereld vooral niet teveel illusies maken. Het is een van die dubieuze N.A.V.O.-partners, die nodig eens een Turks bad moeten hebben. Met verbazing hebben wij en stellig duizenden mèt ons kennis genomen van minister Beermans overwachte toestem ming tot het organiseren van een nieuwe ,,Rolot"-kansspel door de Vereniging voor Maatschappelijk Werk „Humanitas" die reeds eind volgende week ka'n gaan draaien. Die verbazing wordt nog vergroot door de wetenschap, dat een vorige aanvraag van Humanitas door de bewindsman is afge wezen. Vanwaar nu die plotselinge omme keer in 's ministers standpunt, een volte face, die totnutoe met geen enkel woord nader verduidelijkt of toegelicht is? Daar komt bij dat aan „Rolot", althans blijkens de thans beschikbare gegevens, geen enkele beperking ten aanzien van het percentage en de grootte der toe te kennen prijzen zou zijn opgelegd, terwijl de veelomstreden voetbaltoto volgens het ter tafel liggende ontwerp-Totowet aan een maximum hoofdprijs gebonden zou moeten worden. De eerste vraag die hier rijst luidt dus: wordt hier met twee maten gemeten of vindt minister Beerman het nieuwe Rolot- kansspel zoveel ethischer dan de voetbal pool, dat hij geen beperkende bepalingen ten aanzien der hoofdprijzen nodig acht? Dat laatste vermogen wij niet in te zien want te oordelen naar wat er tot nog toe van de spelregels van Rolot bekend gewor den is, is deze Lotto evenzeer een gokspel als de veelgesmade voetbaltoto. Maar er is meer. Juist nu men omtrent de eventuele verdeling van de voetbalpool- gelden tussen de sport en liefdadige in stellingen in zo'n pijnlijke impasse ver keert, had de minister zich naar onze smaak verre dienen te houden van alles, wat deze precaire kwestie vertroebelen kan en dus ook van het sanctioneren van een nieuw kansspel als dat van Humanitas, hoe sympathiek de doeleinden van die ver eniging ook zijn. Tenzij het inderdaad zijn bedoeling is, met deze „Rolot"-loterij de voetbalpool als politiek obstakel reeds bij voorbaat dat wil zeggen vóór de behan deling van de sporttoto-affaire in de Ka mer de wind uit de zeilen te nemen zoals men hier en daar reeds hoort mompelen. Men mag hopen en verwachten, dat de be windsman deze verdenking ontzenuwen kan en dat hij het vooral snel zal doen. Daarop hebben alle partijen in deze kwestie recht. De parlementaire vergadering van de Westeuropese Unie, een soort van kwasi- supranationale organisatie van zeven Westeuropese landen, heeft in Parijs haar duit in het zakje van de koude-oorlogs- stemming gedaan door traditionele gelui den over het noodzakelijke NAVO-schild, verhoging van defensie-inspanningen, ver langen tot ontwapening en de> prestige kwestie Berlijn te laten horen. Nu de houding van de Sovjet-Unie tij dens en na de mislukte topconferentie kwaadaardiger blijkt te zijn geworden, ko men deze (meer samenpratende dan sa menwerkende) zeven landen met de ge meenplaatsen te voorschijn die al sinds jaar en dag in hun gemeenschappelijke colleges onderwerp van agenda uitmaken. De resolutie van deze assemblée, die aan dringt op nakoming der NAVO-verplichtin- gen en formatie van de reeds eerlang in het uitzicht gestelde 30 divisies „conventio nele" troepen, was de slotsom van het debat, waarin zich een enkele eenzame stem verhief die werkelijk doorslaggeven de en doeltreffende plannen verkondigde. De snelle ontwikkelingen van onze tijd de rakettentoepassing, de economische factor in de tegenstellingen tussen Oost en West, de verschuiving van de oorlogsstra tegie van traditionele vormen naar de moderne, waardoor de bliksemaanval en de bliksemdefensie uitgangspunten zijn geworden dat alles is echter in de re solutie' niet terug te vinden. Het ideaal van 30 divisies schijnt nog steeds de enige schraag van Europa's cultuur, ook al is het onbereikbaar gebleven tot vandaag toe. PORT MORESBY Nieuw Guinea (UPI) Volgens een woensdagavond in Port Mo resby, Australisch Nieuw Guinea, ontvan gen bericht, is er in afgelegen districten van Nederlands Nieuw Guinea tussen 3Ö00 Kapoukoes een hevige stammenoorlog ge leverd. Volgens een baptistenzendeling, wiens naam gegeven wordt als Cawlef, zijn ten minste dertig inheemsen gedood en velen gewond gedurende de twee dagen en twee nachten dat is gevochten. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Voor het eerst heeft een Westduits dag blad het gewaagd, de jacht van de Israëli sche geheime dienst op en de arrestatie van de ex-S.S.-chef Eichmann te critise- ren. Het is de onafhankelijke „Münchner Merkur", die hiermede het Amerikaanse dagblad ..Washington Post" bijvalt, dat zich vorige week critisch over dit onder werp uitte. Tot dusver hoorde men in.de Bondsrepubliek slechts stemmen die de al gemene mening deelden dat terzake van een oorlogsmisdadiger van het kaliber Eichmann. zeer veel geoorloofd is. De „Washington Post" schreef verleden week dat Israel geen bevoegdheid heeft om tegen Eichmann een proces te begin nen. Met de door Israel toegepaste metho de, om de ex-S.S.-leider te pakken te krij gen is noch de heerschappij van het recht noch de onschendbaarheid van het indivi du gebaat. Alles, aldus het Amerikaanse blad wat te maken heeft met de zaak- Eichmann is met het ontbreken van wet ten besmet. Wanneer Eichmann uit een ander land is ontvoerd, dan is het volken-, recht geschonden. Voorts meent de Wash ington Post dat niet Israel maar Duitsland Eichmann moet berechten. De Isrealische minister van Justitie, dr. Pinhas Rosen, heeft inmiddels het voor stel van dr. Nahum Goldmann, de voor zitter van de Internationale Zionistische Organisatie, om Eichmann door een inter nationaal hof te Jeruzalem te laten berech ten, van de hand gewezen Goldmann is nu van plan zijn suggestie voor te leggen aan premier Ben Goerion. Formalisme De „Münchner Merkur" schrijft dat de jacht op Eichmann respect en romantische sympathie ontmoet in een wereld, die over de tijd der grote avonturen natreurt. Het blad heeft echter principiële bezwaren tegen deze wijze van strafvervolging. Want, aldus de „Münchner Merkur", de romantische aspecten van de zaak-Eich- mann, die zoveel indruk op. ons ma.a.kte.n, zijn dezelfde die zo bedenkelijk zijn. Moed en avontuur zijn hier identiek met een breuk in de internationale gewoonten. Een breuk die ons alleen" gerechtvaardigd lijkt, omdat de gezochte man veertien ja ren lang onverdiend van de vrijheid heeft genoten. In feite heeft de gerechtigheid om hier uit nood te kunnen ingrijpen het for mele raam van de wettelijkheid doorbro ken Deze critiek op de Israëlische handel wijze is in de Bondsrepubliek niet alge meen. In een wereld, zo hoort men zeg gen, waar de uitleg van begrippen als de mocratie, recht en vrijheid verschillend is, en waar in Rusland wat krom is recht wordt genoemd, kan het normale recht zijn loop helaas niet altijd hebben volgens rechte lijnen. Tegenover lieden als Eich mann maar ook tegenover politieke krachten die de wettelijke vrijheid met de onmenselijkste middelen bedreigen dient op een gegeven ogenblik afgeweken te worden van zuiver formeel handelen op straffe van eigen ondergang. Dat afwijken brengt dan onvermijdelijk „romantiek" en „avontuur" met zich mee. VATICAANSTAD (UPI) Paus Joan nes XXIII heeft verklaard dat het eerste voorbereidingsstadium van de algemene kerkvergadering is gepasseerd en dat hij op 5 juni, het Pinksterfeest, de werkcom missies van het Concillie zal benoemen. De benoeming van de werkcommissies zal de Paus vervatten in een „Motu Proprio", een document, dat de Paus uitgeeft met voorbijgaan van de apostolische kanselarij. De Paus zei in een rede tot 31 curie kardinalen, dat het voorbereidende werk voor de kerkvergadering het omvang rijkste was geweest in de geschiedenis van de kerk. Tweeduizend bisschoppen en pre laten over de hele wereld hadden door de voorbereidingscommissie onder. Leiding :van kardinaal Tardini uitgestuurde vragen lijsten, ingezonden met hun visies op het concilie. ADVERTENTIE Uw warenhuis in Haarlem, CENTRA, heeft een grote prestatie geleverd door op alle afdelingen zo'n ver scheidenheid te brengen voor zulke lage prijzen. Dames- en Herenmode, Radio, T.V., Rijwielen, Stofzuigers, Wasmachines, Meubelen, Bedden. Al deze artikelen reeds vanaf ƒ3.— per week. KENNEMERPLEIN 1 TEL. 19573 HAARLEM (Grote witte gebouw, achter N.$. station) De Argentijnse minister van Buitenland se Zaken heeft meegedeeld dat aan Israel is gevraagd of Eichmann al of niet door Is raëlische agenten uit Argentinië is ont voerd. Als zou blijken dat de man ontvoerd is, zal de Argentijnse regering „maatregelen nemen". BUENOS AIRES (UPI) De politie van de Argentijnse provincie Tucuman heeft meegedeeld, dat de Duitse oorlogsmisdadi ger Adolf Eichmann in 1952 een identifi catiepas heeft gekregen onder de naam Ri- cardo Kleman. De correspondent van de „Frankfurter Allgemeine", een der be trouwbaarste dagbladen van West-Duits- land, meldt uit Buenos Aires dat Eichmann in 1950 als Ricardo Clement op een pas poort van de Vaticaanse staat in Buenos Aires is aangekomen. Zijn vrouw en drie zoons kwamen op 28 juni 1952 aan. Toen Eichmann op 11 mei niet thuis kwam van zijn werk, begon zijn vrouw eerst de ziekenhuizen én klinieken in Bue nos Aires af te bellen. Toen dat niets op leverde alarmeerde ze na drie dagen de politie. Op 26 mei kwamen de eerste be richten over Eichmanns arrestatie. ROME (AFP) Een protest van 44 le den van de parlementsfracties van de linkse Italiaanse socialistische partij van Pietro Nenni tegen het standpunt van de partijleiding, dat Oost en West gelijkelijk schuld hebben aan het mislukken van de Parijse topconferentie, heeft, veel opschud ding verwekt in het centrale comité der partij dat te Rome bijeen is. Ncnni, die secretaris-generaal van de partij is, wei gerde de brief van de „rebellen" voor te lezen. Hij noemde het feit, dat de 44 le den de inhoud van hun brief tevoren aan de pers bekend hadden gemaakt, zeer on behoorlijk. In de brief, die in het communistische partijorgaan „Unita" op opvallende wij ze is gepubliceerd, wordt het standpunt van Nenni onjuist verklaard daar ter on dersteuning hiervan niet slechts een ver wrongen voorstelling van zaken wordt ge geven. doch tevens gebruik wordt ge maakt van argumenten van de NAVO-pro- paganda en van berucht anti-Russische kringen. In politieke kringen ziet men in het in cident een nieuw bewijs van de krachti ge oppositie, welke Nenni in zijn partij ontmoet tegen zijn houding van autonomie tegenover de communistische partij. Meer dan drieduizend mensen kwamen in de Merfelder Bruch bij Dülmen in Duitsland bijeen om te kijken naar het bijeen drijven van de kudde paarden, welke sinds onheuglijke zijd in die omgeving in het wild ronddartelt. Uit de kudde van 138 stuks de enige in Europa werden 23 hengsten ge vangen om getemd en verkocht te wor den. De rest van de kudde werd vrij gelaten en zal volgend jaar iceer bij eengedreven worden. Ongewenst Polen en Roemenië zenden poststukken uit Zwitserland, die zijn gefrankeerd met de zegel, die is uitge geven ter gelegenheid van het wereld- vluchtelingenjaar, terug, aldus is offi cieel in Bern medegedeeld. Kampioentje Ik heb een theorie en volgens mij is die absoluut waterdicht dat er on der het mensdom veel meer wonderkin deren rondlopen dan men zo algemeen aanneemt. Niet op het gebied van weten schap of muziek, want dat is gewoon vieux jeu, maar op letterlijk ieder ge bied. Neem als voorbeeld maar mijn nicht Anneke. Anneke, die u natuurlijk allemaal kent van pers en televisie en film, is onze na- tionale K.K.T. en voor wie het niet weet, je hebt van die lui! betekent dit Kosmi sche Kampioene Theezetten. Reeds als klein kindje gaf ze blijk van haar enor me talenten door op iedere hoogtijdag om een theepotje te vragen. Poppen en bal len en autopedjes interesseerden haar geen snars en voor een poppehuis kon ze alleen belangstelling opbrengen als er een theemeubel in stond. Toen ze vier was leenden familie en kennissen Anneke om de thee te zetten voor bezoek-dat-er-op- aankwam. Toen ze negen was viel er in Nederland voor haar niets meer te leren. Ze kende alle kneepjes met het thee schepje en het theebuideltje, met de sui ker en de melk, met het theelichtje en de dito muts. Het werd beslist nodig dat- ze naar het buitenland ging om zich ver der te vervolmaken. Mijn oom, die een erudiet man is, peins de er lang en diep over. Hij won inlich tingen in, las duizend boeken, wikte en woog en tenslotte zette hij zijn prille Anneke op de trein naar Peking, want al leen in het land van de oudste en grootste theedrinkers zag hij mogelijkheden voor zijn dochter. Anneke kwam in huis bij mevrouw Lie en leerde d.aar in een mum Chinees, van het hoogste Mandarijn tot het platste Kantonnees en dat was allemaal ook nog meegenomen. Grote theemeesters namen haar opleiding ter hand en kneed den haar jeugdige vingers tot ze geen theevergissing meer begaan kon. De aller grootste theemeester, hij wiens strengheid gevreesd en berucht ivas, zette de kroon op haar werk door haar te trainen tot C.K.T. Chinees Kampioene Theezetten en zei bij die gelegenheid het onver getelijke en beroemde „Ping" tegen haar, waarop Anneke in tranen van verrukking uitbarstte. Want a.ls deze man „ping" te gen je zei en in ordinair Hollands be tekent dat „gaat wel" dan had je iets bereikt! Om haar opleiding af te ronden ging Anneke nog naar Tibet thee met boter naar Rusland thee met samovaar en naar Groenland thee met traan. Het kostte haar vader een slordig anderhalf miljoen, maar op de opleiding van een wonderkind mag je niet knibbelen, zegt u nou zelf. En toen begon Anneke haar Car rière en drie jaar later was ze K.K.T. En toen.ja toen was er niets meer want hoger kon ze niet. Wat wel sneu was. Maar nu zoekt oom naar een Horecabedrijf dat haar kunsten waardig is en van waar uit mijn nicht Anneke haar sociale loop baan kan beginnen. Ik zal u waarschuwen wanneer ze ergens is aangesteld, dat weet u tenminste waar u goede thee kunt krij gen. Met traan, samovaar of boter, al naar-het u-belieft. Sporry J Méégeven Tass meldt, dat te Asjkabad, de hoofdstad van de vaak door aardbevin gen getroffen Sovjet-republiek Turkme- nic, een bakstenen gebouw van drie verdiepingen met „zwevende funda menten" is gebouwd, dat volledig te gen aardschokken bestand is. De grond vesten van het huis liggen op grote ve ren, die aan palen zijn bevestigd. Aardschokken hebben alleen uitwer king op het punt van ophanging. Het gebouw blijft overeind door zijn eigen gewicht. Sommige jongens van om trent de veertien vertonen plotseling het uiterlijk van waterscheuten: zij worden lang, bleek en schriel, alsof zij gegroeid zijn in een koude, donkere hoek en een te voch tige bodem. Van de ene dag op de andere zijn hun jassen en broeken te kort en hun lede maten steken naar buiten als uiensprieten. Zij bewegen zich slingerend èn breekbaar, alsof zij zoeken naar de zon. Een dag of wat daarvoor waren zij nog echte kinderen, die schoentjes en kousjes droegen en zondags kleine heertjes konden zijn. Maar dan opeens zijn zij caricaturen van mannen. Caricaturen, omdat enkele dingen aan hen toch kinderlijk zijn gebleven: hun ogen soms: hun handen ook. die nog niet gewend zijn aan mannëwerk; en hun schouders, smal en buigbaar, nog weinig lasten dragend. Doch in vele dingen zijn zij al echte mannen. De noncha lance neemt snel bezit van hun manieren. De kinderlijke vrees verdwijnt en maakt plaats voor moedige spot. De tederheid van hun wezen-ver hardt zich tot een ruwe goed moedigheid in de gunstige gevallen. Hun spel vliedt voor ernst van hun beginnende be- staansstrijd en hun tranen worden weggeborgen zó ver, dat zij soms voorgoed verdrogen. Dat is hét tijdstip in het leven, waarop de kinder- idealen achteloos in moeders schoot geworpen worden als afgedankt, speelgoed: zij wil len eindelijk geen politieman of conducteur of piloot meer worden, doch hebben het dog ma der diploma's aanvaard en werpen zich moedig in de stroom van kennis en be kwaamheid. die moet worden overgezwommen. Zij worste len" zich van het ene examen naar het andere en dromen niet meer van uniformen of heldendom, doch van cijfers op loonzakjes. Zij worden getest, gemeten en ingepast. Miljoenen verse mannen rollen jaarlijks de sorteermachine in, die ieder van hen het juiste plaatsje wijst. Miljoenen als een kud de, die gehoorzaam de drijvers volgt. Wat hadden zij willen wor den? Dwaasheid, een kind weet niets van maatschappe lijke verhoudingen en moge lijkheden. Als zij hun zin ge kregen hadden, zou de wereld bevolkt worden door een meerderheid van bereden po litiemannen en autocoureurs, met hier en daar een enkele professor of geestelijke ertus sen. Maar toch zijn er, die hun zin krijgen. Ik zag een kersverse, pas geoogste brandweerman die zeer kort geleden nog vuurtje moet hebben gestookt met uit moeders keuken gestolen luci fers: een waterscheut in uni form, met koperen helm en .leren jas en een bijl aan zijn gordel. Die gordel! Hij omsloot een ruimte die nauwelijks een vuist dik kon zijn, een mager lijf van enkel ribben en gra ten, dat door een moederlijke arm omvat kon worden in een gesloten cirkel. Zijn voeten staken in harde, vierkante modelschoenen met centime- tersdikke zolen. En uit de mouwen van zijn vervaarlijke leren jas. waarvan de randen waren omgeslagen, staken ar men ter dikte van het opge rolde touw, dat aan zijn zij bungelde. Doch hij was totaal geluk kig. Zijn jongensogen straal den van tevredenheid en trots, al gingen zij nu en dan de duisternis in onder de zware helm, die hardnekkig voor over zakte op zijn kaasbol. Er was niets ter wereld, dat deze prille man ontbrak. Hij was brandweerman een echte, serieuze, geaccepteerde be schermer tegen echt, serieus vuur. Met de snelle jaren zal de waterscheut een forse plant worden. De smalle schouders zullen steeds meer de ruime jas vullen en de gordel zal tel kens een gaatje verder kun nen worden gesloten. De pol sen zullen de touwdikte voor bijstreven en polsen van een man worden, hoekig en hard. met stevige, vereelte handen eraan. Hij zal dan geen moeite meer hebben met de zware schoenen en het gewicht, van de bijl. Maar ik hoop, dat hij dezelfde ogen houden zal. De ogen van een blij en te vreden kind, dat gedroomd heeft van Sinterklaas en bij het ontwaken het begeerde geschenk aan zijn bed gevon den heeft. De ogen van een man, die niet tot zijn dood toe door de bril van zijn teleur stelling. de wereld behoeft te zien, doch met klare blik de landouwen van het leven kan meten op hun schoonheid, die gebleken is niet minder te zijn dan hij gedroomd heeft. Misschien zullen wij in onze omgeving aan de ogen van de mensen kunnen zien, wat zij gedroomd en wat zij daarvan behouden hebben. Ik vrees dat- vele ogen de droefenis om het voorgoed verlorene- weer spiegelen. die in de plaats van hun kinderlijke verwachting gekomen is. Er zijn tweeërlei soorten psychologie, die ons maat schappelijk lot kunnen bepa len. De ene is de praktische, zakelijke, functionele en ra tionele. De andere: dat is de psychologie van het onbere deneerde en wellicht onprak tische verlangen, waarmee de mens als kind ter wereld komt. Men kan uitzoeken in welke dienst de mens zijn vaardig heden en aanleg het nuttigst gebruiken kan, en met een goedmoedige glimlach voorbij gaan aan de geheimzinnige doch verstandloze magneet, die hem trekt naar een zon derlinge bezigheid in de we reld. Doch men kan ook de verwarringen en twijfels weg schuiven van het kinderlijke gemoed en vrije uitweg schen ken aan wat daarbinnen ar gumentloos en onverklaarbaar leeft. Zo ik met mijn twaalfde jaar getest zou zijn geworden 2n de psycholoog zou gezocht hebben naar mijn vurigste levensideaal, zou hij ontdekt hebben dat ik slechts één maatschappelijke wens had: ik had dierentemmer willen zijn. Het is er niet van gekomen en misschien is dat beter ge weest voor de dieren en voor mij, doch soms droom ik van schetterende fanfaremuziek en helle schijnwerpers en grau wende leeuwenmuilen dan ruik ik het vochtige zand van de piste en de muffe geur van hooi, leeuwenlichamen en leer. Leer vooral, dat is van de zweep waarmee ik knallend rondga tussen de monsters. Het is een vreemd ideaal, omdat ik geen dier kwaad kan doen en niet van heersen houd. Maar' het heeft geleefd en is verdreven en een gemis ge wordenanders zou ik er niet van dromen als van een verloren geluk. Brandweerman, leeuwen temmer, stuntvlieger men kan erom lachen, doch som mige mannen worden het en biijven het cn behouden hun kinderogen. Het zou een dolle maat schappij worden: er zouden meer generaals dan soldaten zijn, meer cowboys dan cows, meer politiemannen dan boe ven. Ja, minder boeven wel licht, vooral minder boeven. En minder mislukkelingen, minder verbitterden, minder teleurgestelden, minder zoe kers en wrekers, minder ver lorenen en wanhopigen, ver doofden en verdwaalden. Min der critici ook, minder zede prekers, minder farizeeërs en minder dictatoren. Het zou een dolle maat schappij worden, doch nergens staat geschreven dat een dolle maatschappij gevaarlijker, on prettiger en onfatsoenlijker zou zijn dan die, waarin we thans zo ordelijk en rationeel leven. Het is te vrezen dat zovele jonge idealisten aan de graf tombe van hun ideaal zich in de armen van het tegendeel hebben geworpen. Dat zij hun gemiste vreugde wreken door anderen zo onaangenaam mo gelijk te zijn. Wellicht had ook die harte loze ambtenaar achter zijn meedogenloos loket, die on barmhartige volksmenner, die zure criticus, die bijtende schotschrijver, die dronken mijnwerker of die spijkerhar de zakenman een rechtschapen en gelukkig brandweerman kunnen zijn. Rechtschapen en gelukkig in een dolle maatschappij vol blijde kinderen van alle leeftijden, tot de dood toe. Ik hoor de leeuwen brullen in hun hok ken. Gebaar Frankrijk heeft besloten vier le- gerbarakken in het gebied van de vloot- basis Bizerta over te dragen aan de Tunesische autoriteiten, aldus is offi cieel in Tunis medegedeeld. Frankrijk wil kennelijk een gebaar van goede wil maken. Tunesië heeft herhaaldelijk aan gedrongen op ontruiming van de vloot- basis, die duikbootfaciliteiten omvat welke tot de modernste in de Middel landse Zee behoren. Exclusief Westelijke instellingen behoren niet zo „exclusief" te zijn, dat commu nistische landen, wanneer zij dit willen, er geen deel van kunnen uitmaken, al dus Eisenhower. Maar gezien de huidi ge internationale spanning zal het nog wel „enkele tientallen jaren" nodig zijn dat het Westen zich krachtige or ganisaties moet voorbehouden. Vreemde ziekte In twee kraamklinieken van Hanau, West-Duitsland, zijn de af gelopen weken acht babies gestorven aan een geheimzinnige ziekte. Vieren twintig kinderen zijn ernstig ziek. De ziekte, een ontsteking van longen en in gewanden, wordt kennelijk veroorzaakt door een virus. De eerste verschijnse len zijn hoesten en niezen. Toerisme De Cubaanse regering heeft gisteren woensdag een dekreet uitge vaardigd dat voorziet in nieuwe contro les op monetair gebied, waarschijnlijk om de zwartehandel in Amerikaanse dollars tegen te gaan. Als officiële re den werd aangevoerd, dat het toerisme zich niet houdt aan de bestaande re gels en zo erstige schade toebrengt aan de economie. Op twee na Het Amerikaanse leger heeft zeven van de negen bemanningsleden van een in de Lybische woestijn neer gestorte „Liberator" geborgen en het zoeken naar de twee overigen stopge zet. Een speciaal team van negentien man in jeeps en lichte trucks heeft, met steun van vliegtuigen en helikop ters, een maand lang de omgeving af gezocht van de plaats waar in 1943 de bommenwerper „Lady be Good" een noodlanding maakte. Twee opspoorders zijn een week zoek geweest doordat zij met hun jeep in een zandstorm kwa men. Ondankbaar In de Kameroense havenstad Duala zijn maandag twee Europeanen gedood door terroristen. Politieke waar nemers merkten hierbij op, dat dit de eerste moorden zijn sinds de amnestie verlening aan terroristen, die de laat ste tijd in groten getale uit hun schuil hoeken te voorschijn zij:, gekomen. Brand In het Noordegyptische dorp Kafr Tanah zijn tweehonderd huizen afge brand bij een vuur, dat aangewakkerd werd door een sterke wind. Veertien mensen kwamen om. Protest. Twee rooms-katholieke aartsbis schoppen in Ghana hebben geprotes teerd tegen de godslasterlijke leuzen, die volgens hen in de pers van het land te lezen zijn. Het protest is gericht tegen de huldiging van premier Kwame Nkroemah als „de nieuwe Messias" en andere bijbelse vergelijkingen die men dag in dag uit in de kranten van Gha na kan tegenkomen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3