VICTORIA-WATER Voetbalbond benoemt P. J. Parson tot lid van verdienste Jubileum van burgemeester werd ongedwongen feest Zandvoorts gemeentesecretaris door velen gehuldigd \^1gakêm J.de GRAAF Mr. O. P. F. M. Cremers gehuldigd bij receptie en tijdens diner Zoeken naar radio-actief Pakhuis „Concordia" in Zaandam uitgebrand kobaltstaafje is gestaakt DONDERDAG 2 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 KLEVERPARKWEG 2 HAARLEM Schoolkorfbaltoernooi Reumatiek - Togal helpt Menstruatiepijn - Togal helpt UIT STAD EN STREEK Verkouden Togal helpt Hoofdpijn Togal helpt Hand onder snijmachine HOFSTEE - SCHOENEN Burgerlijke Stand van Haarlem Griep - Togal Politie beschikt nog niet over meetapparatuur W M. B. Bosman kwarteeuw in badplaats Spit Togal helpt Jaarverslag consultatie bureau voor alcoholisme Migraine - Togal helpt LICHTGEWICHT ZOMERJASJE 29.75 Uni en ruitdessins in blauw, grijs, groen en beige. U kiest hierbij een WASH AND WEAR PANTALON 29.75 ADVERTENTIE /VOOR WERKELIJK GOEDE «RVICBi Aan het schoolkorfbaltoernooi 1960 ne men in totaal 79 ploegen deel. t.w. in Haar lem 27, in Velsen-Zuid 26, Velsen-Noord 13 en Zandvoort 13. Het toernooi in Haarlem begint met de voorronde op dinsdag 7 juni; de finales vinden plaats op zaterdag 11 juni. Alle wedstrijden worden gespeeld op het Gem. Sportterein aan de Kleverlaan. Advertentie OM KWART VOOR ZES woensdagmiddag klonken door de middeleeuwse gravenzaal van het Haarlemse stadhuis vrolijke klanken: het was de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschapdie onder leiding van Jos. de Klerk haar erevoorzitter burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers en echtgenote toezong ter gelegenheid, van het. koperen ambtsjubileum van Haarlems burgemeester. De spontane vertolking van Haarlems Tempe", gecomponeerd door de dirigent, en van het schalkse liedje over de diligence van Amsterdam naar Leiden vormde ongetwijfeld, één van de hoogtepunten van de hartelijke, ongedwongen en ple zierige huldiging, die burgemeester Cremers en zijn echtgenote woensdag ten deel viel ter gelegenheid van het feit, dat mr. Cremers twaalfeneenhalf jaar burgemeester van de Spaarnestad was. De huldiging was tegen het einde van de morgen al begonnen met. een beiaard- bespeling door stadsbeiaardier Arie Peters. Terwijl de drikleur van de toren van het. stadhuis woei, kwam vervolgens het stad- huispersoneel bijeen om de burgemeester lof toe te zwaaien voor al hetgeen hij in zijn ambtsperiode had gedaan. Mr. J. N. Meijsing, waarnemend hoofd van de eer ste afdeling van de secretarie, vertolkte aller gevoelens in een "korte toespraak, waarna hij een prachtig Perzisch tapijt aanbood. Daarna werd de burgemeester toegezon gen door het stadhuiskoor. Tijdens de officiële receptie, die des mid dags begon, kwamen zóvelen de burge meester en mevrouw Cremers gelukwen sen, dat het beeld van de gravenzaal sterk deed herinneren aan dat van de traditio- nole nieuwjaarsreceptie op 2 januari. Het leek wel, of dit. keer nóg meer mensen naar het eeuwenoude hart van het stad huis waren gekomen om hun gelukwensen aan te bieden. Tot degenen, die hun feli citaties kwamen overbrengen, behoorden onder meer de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de oud-Commissarissen der Ko ningin in respectievelijk Noordholland en Utrecht, beiden tevens oud-burgemeester van Haarlem, baron dr. J. E. de Vos van St.eenwijk en de heer M. A. Reinalda, het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland, raadsleden, leden van de rechterlijke macht, autoriteiten van politie en Bescherming Burgerbevolking, hoofd ambtenaren en ambtenaren van de ge meente, vertegenwoordigers van het. za ken- en bedrijfsleven en vele anderen. De oud-hoofdbode van het stadhuis, de heer G. .J. Meyer, kondigde voor deze ge legenheid als vanouds de gasten aan, ge kleed in zijn bode-uniform, de handen ge stoken in prachtige witte handschoenen. De burgemeester in ambtskostuum en zijn echtgenote hebben honderden handen gedrukt. Zij waren verheugd tijdens de zanghulde van „Zang en Vriendschap" een ogenblik te kunnen gaan zitten. Korte toe spraken werden nog gehouden door de hoofdcommissaris van politie, de heer A. L de Boer, en door mr. J. A. P. C. ten Bokkel namens het Centrumcomité Konin ginnedag. De ontvangst, tijdens welke vele geschenken werden aangeboden, duurde lot ver na zessen. Des avonds is in het Frans Halsmuseum een diner gegeven voor de leden van de Haarlemse gemeenteraad. Aanwezig waren burgemeester Cremers en zijn gezin, de gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff, de wethouders en nagenoeg alle raadsleden. Namens de raad werd een aquarel van Kees Verwey aangeboden, vergezeld van een oorkonde, waarop de handtekeningen van alle raadsleden voorkwamen. De maaltijd, die werd onderbroken door enige toespraken, verliep in een gezellige en geanimeerde sfeer. Woensdagavond is in het Frans Hals museum een diner voor de raadsleden gegeven ter gelegenheid van het kope ren ambtsjubileum van burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers. Een over zichtsfoto van de maaltijd. Hoewel bezitters van motorvoertuigen thans wettelijk verplicht zijn de motoren te ontstoren, zodat deze geen storingen meer veroorzaken in radio- of televisie programma's, zal de controle daarop de eerste tijd nog wel niet intensief zijn. De politie beschikt namelijk nog niet over de hiervoor benodigde meetapparatuur, die momenteel nog alleen maar in het be zit is van de P.T.T. Zoals bekend is, heb ben BOVAC en RAI om een half jaar op schorting van de maatregel verzocht. Er worden thans besprekingen gevoerd over deze kwestie tussen de ministeries van Justitie en Waterstaat, waarna richtlijnen aan de politie zullen worden verstrekt. Advertentie ANEGANG 17 Advertentie Nieuws in het kort Scooterrijder gewond. Woensdagmid dag omstreeks vijf uur is een 70-jarige scooterrijder uit Hillegom na een aanrij ding met een motorrijder gewond op cfe Bloemendaalseweg in Bloemendaal. De motorrijder kon niet tijdig meer remmen, toen de vóór hem rijdende scooter plotse ling vaart verminderde. De Hillegommer is met een gebroken linkervoet en scheen been naar het Marinehospitaal in Over- veen gebracht. Heropening. De heropening van de uitgebreide Nijverheidsschool voor meis in Hoofddorp zal plaatshebben op woens dag 15 juni in het schoolgebouw aan de Kruisweg. Uitgaansdag. De bejaarden van Nieuw-Vennep gaan op woensdag 29 juni uit. De reis gaat dit jaar naar Zeist en om geving. In Hilversum zal een koffiemaal tijd worden gebruikt. De heer H. VV. Turnhout, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft woensdag avond op een drukbezochte receptie in het clubgebouw op de sportvelden aan de Kle verlaan de jubilerende heer P. J. Parson benoemd tot lid van verdienste van de af deling Haarlem en hem een herdenkings- speld en een jubileumbord aangeboden. De heer Turnhout dankte in zijn toe spraak de heer Parson, die gedurende de veertig jaar dat hij in gemeentedienst is altijd gezorgd heeft dat de voetbalbond aan zijn trekken kwam, ondanks een chro nisch gebrek aan voetbalvelden. De heer W. H. E. Posthuma, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Honkbal- bond maakte in zijn toespraakje eveneens gewag van een gebrek aan sportvelden. Spreker bedankte de heer Parson voor de zorg, die hij aan de terreinen besteed had. De heer Parson werd tijdens deze recep tie verder nog door vele vrienden en be kenden toegesproken; hartelijke woorden die vaak vergezeld gingen van een stoffe lijk blijk van waardering. Zo ontving de jubilaris namens een tiental sportvereni gingen uit Haarlem een fonkelnieuwe fiets. Woensdagmiddag was er in het clubge- Advertentie bouw een bijeenkomst geweest, waarop de leden van de dienst Lichamelijke Opvoe ding de gelegenheid gegeven werd om de heer Parson met zijn jubileum geluk te wensen. De inspecteur van de dienst Lichamelij ke Opvoeding, de heer S. Heyers jr., wees in zijn toespraak op het feit, dat de heer Parson de dienst in december 1961 met pensioen gaat verlaten. De heer Parson stelt zich hier echter al op in. getuige de wijze waarop hij zijn medewerkers in het werk betrekt, aldus de heer Heyers, die de jubilaris een kleine draag-medaille en een geschenk onder couvert overhandigde. Namens het gemeentebestuur bood hij eveneens een oorkonde aan. De heer F. Strijbos, voorzitter van het jubileum-fonds bood de heer Parson een blank-houten boekenkast aan en de heer P. W. de Ruyter schonk namens het per soneel van het vakantie-oord „Wisselse- veld" in Epe een ingelijste foto van het vakantiehuis aan, die, naar spreker hoop te, nog eens een plaatsje op de pas ont vangen boekenkast zou krijgen. De gemeentesecretaris van Zandvoort, de heer W. M. B. Bosman, is woensdag middag gehuldigd ter gelegenheid van het feit dat hij een kwart eeuw in dienst van de badplaats werkzaam is. Velen zijn de heer Bosman met zijn jubileum komen ge lukwensen. Op overduidelijke wijze hebben zij van hun sympathie voor de jubilerende gemeentesecretaris blijk gegeven. De heer Bosman ontving enkele mooie geschenken. 's Middags was er een huldiging, die werd bijgewoond door de echtgenote van de jubilaris, zijn kinderen, hoofden van dienst en vele leden van het gemeentepersoneel. B. en W. hebben de jubilaris en zijn fa milieleden in de met vele bloemen versier de raadzaal binnengeleid, waar mevrouw Bosman een mooi boeket bloemen kreeg aangeboden. Allereerst richtte de burgemeester, mr. H. M. van Fenema, zich tot de jubilaris. Mede sprak hij als voorzitter van het Strandschap en van „Touring Zandvoort". In sympathieke bewoordingen schetste mr. Van Fenema de grote verdiensten van de jubilerende secretaris. ..Wij zijn naar el kaar toegegroeid en er is een vriendschap ontstaan die ons beiden tot grote steun werd," aldus de burgemeester, die zich afvroeg waardoor de goede verstandhou ding werd bevorderd. Hij noemde de „ver rukkelijke" onverstoorbaarheid van de ju bilaris, diens grote bekwaamheid en des kundigheid, diens evenwichtigheid en ge voel voor humor. Zich richtend tot me vrouw Bosman zei mr. Van Fenema dat haar gezin ten voorbeeld gesteld mag wor den wat betreft harmonie en saamhorig heid. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester de jubilaris een antieke staande Franse klok aan. Namens het Strandschap en de stichting Touring Zand voort ontving de heer Bosman een radio- televisiekast. De waarnemend gemeentesecretaris, de heer S. A. Zonneveld, schetste in een geestige toespraak het moeilijke ambt van de jubilaris. Hij verklaarde er trots op te zijn dat hij al 25 jaar met de heer Bos man mag samenwerken. Uit naam van het gemeentepersoneel bood hij een gram mofoon aan. De heer A. A. Cense bracht namens de hoofden van dienst zijn gelukwensen over. Hij prees de evenwichtigheid die voor de heer Bosman kenmerkend is. Zijn woor den gingen vergezeld van een vulpen. Als voorzitter van 't Kennemer Sportpark sprak de gemeente-arts, dokter C. F. M. Rob bers, die er op wees dat de jubilaris zich steeds een waarlijk christen toont doordat hij zich dienstbaar maakt aan zijn naas ten. Hij bood een langspeelplaat aan. De heer Bosman zei in zijn dankwoord dat men alle mogelijke moeite gedaan had om hem deze keer eens uit zijn even wicht te brengen. Hij toonde zich zeer dankbaar voor hetgeen hij in de afgelo pen kwarteeuw in Zandvoort had onder vonden. Hij roemde de prettige samen werking met de oud-burgemeester H. van Alphen en de tegenwoordige burgemeester, mr. Van Fenema, met de wethouders, de ambtenaren en de gehele bevolking. „Ik hoop hier nog lang te mogen werken". Een drukke receptie volgde daarna, waarbij een stroom van bezoekers de ju bilaris kwam gelukwensen. Bloemen en vele geschenken werden daarbij aangedra gen. Onder meer boden hun felicitaties Advertentie Een 36-jarige arbeidster uit Velsen is woensdag in een chocoladefabriek in Haarlem met haar hand onder een snij machine gekomen. Drie-en-een-halve vin ger werden weggenomen. De vrouw is ter verpleging in het Diaconessenhuis opgeno men. De Arbeidsinspectie onderzoekt het ongeval. Advertentie NATUURLIJK BRONWATER De gemeentesecretaris van Zandvoort, de heer W. M. B. Bosman, is woensdag middag gehuldigd, omdat hij een kwart eeuw in dienst, van de gemeente werk zaam was. aan, oud-burgemeester H. van Alphen met echtgenote, raadsleden, stedebouwkundige supervisor ir. G. Friedhoff, pastoor P. van Diepen en ds. C. de Ru, secretarissen van omliggende gemeenten en voorts vele de putaties van verenigingen. En nog was hiermede de huldiging niet ten einde, want 's avonds om acht uur bracht de Zandvoortse muziekkapel onder leiding van de heer J. J. Wildschut de jubilerende secretaris een serenade, voor diens woning aan de Wilhelminaweg. Advertentie SANDALET met verend voetbed in de kleur die u zoekt 14=95 Amsterdamstraat 2? Telefoon 12282 BEVALLEN van een zoon, 29 mei: H. Prenen—Eshuis; 31 mei: I. M. C. de Vré— Zilver; H. A. ZwiersRiethorst; M. F. Ahlers—Winter; H. P. P. Ruder—Baretta; 1 juni: P. HoutkampVersteegen. BEVALLEN van een dochter, 31 mei: G. A. Klomp—Visser; 1 juni: J. M. Bos— Klerk; C. M. van HensbergenAkerboom. OVERLEDEN, 29 mei: G. Wals—Slegt, 77 j., Gasthuisvest; 30 mei: P. Jansen, 85 j., Slachthuisstraat; M. R. QuastersBert, 64 jaar, Hazepaterslaan; 31 mei: H. Kooij, 55 jaar, Gasthuisvest; J. .J. Molenaar, 83 jaar, Indischestraat; D. KolderieWilner, 78 jaar, le Hoogerwoerddwarsstraat; H. J. v. der Laan—Van der Berg, 77 j., Kamper laan; M. BoonKerssens, 64 j., Wester houtstraat; 1 juni: A. Vreulink—Tanis, 76 jaar, Hazepaterslaan. Verbetering: overleden: A Halewijn Ten Have, 72 jaar, Vergierdeweg. ONDERTROUWD, 1 juni: D. A. W. Bus sing en M. Staal; G. E. van Roode en T. de Leeuw; M. A. J. M. Zetz en J. M. Hablous; H. Pieters en A. Eijskoot; H. Lubbers en C. M. P. Hartman; M. L. Schouten en L. Groen; A. W. Franssen en M. A. A. Zwit ser; N. W. J. Boer en R. Rrijn; C. G. Lim- men en M. A. de Jong; W. Groenenberg en J. C. de Jongh; W. P. Wijtkamp en W. H. C. Kruijff; G. van Zanten en H. Leunk; R. B. Lenterman en F. van Diemen; P. Zeegers en J. M. Lips; G. op de Beek en M. S. van der Putten: H. G. Pedersen en P. Louwers; S. Viser en A. C. Meijer; T. A. Bletterman en P. Janssens; K. Kinderman en A. J. Tiekstra; J. de Bruin en H. A. D'hont; H. J. Lirigeman en L. C. Muys; C. A. van Heel en E. Hoogkamer; H. van den Brink en J. P. Koeijers: H. Komduur en J. van der Weele; A. W. Langeler en J. M. Maartens. GEHUWD, 31 mei: T. Rotteveel en J. A. Borg; B. N. W. Coster en H. H. Vrist de Ruijter; 1 juni: H. van der Laan'en M. M. van Emmerik; J. Mantjes en H. J. Peute; H. T. Strootman en M. H. Spanjer; P. Mo- leman en F. Koster; S. de Vries en G. J. Mosch; A. J. Uitendaal en M. C. Staat; A. H. Mantjes en M. J. Jansen; G. C. van der Kuijl en A. Petersen; C. A. Booms en L. A. van Rijck; J. W. Schoonebeek en B. M. Nijman; P. M. N. van der Meer en M. C. M. Kostermans; J. A. Korthouwer en A. T. Lemmers; A. Veerman en G. van der Put ten; M. W. de Wendt en M. Shaw. Advertentie Nu. liet Haarlemse Stationsplein zijn voorlopige vorm heeft gekregen, ziet het er van de lucht uit bezien aldus uit. Duidelijk kan men de flinke ruimte zien, die is gewonnen door de afbraak van de oude fabriek van Beijnes. Ook de nieuwe aanwinsten van het plein cis hel haltegebouw van de N.Z.H., de abri's bij de bushaltes en het nieuwe gebouw van Haarlems Bloei zijn op deze foto van K.L.M. Aerocarto n.v. duidelijk te onderkennen. Advertentie Voor het Medisch maatschappelijk con sultatiebureau voor alcoholisme voor Haarlem en omstreken is 1959 een jaar geweest van grote activiteit op velerlei gebied. Weliswaar is er statistisch gezien niet zoveel veranderd, maar de intensiteit, waarmee het contact met de patiënten en hun gezinnen werd onderhouden, is in 1959 groter geworden. Aldus slaat te lezen in het verslag over dat jaar van het consul tatiebureau. Dit groeiende contact is van groot be lang, daar de alcoholist door zijn moei lijkheden persoonlijk en als lid van zijn gezin grote aandacht vereist. Het gedrag van de drinker levert steeds spanningen op die een weerslag hebben op de houding van zijn gezinsleden en dit kan weer een nieuwe terugval van de patiënt tot gevolg hebben. Om deze vicieuze cirkel te door breken is veel zorg vereist. Deze zorg strekt zich uit over vele mensen, waarbij men ook moet denken aan werkgevers, collega's personeelsfunctionarissen en an deren die direct of zijdelings met de pa tiënt te maken hebben. De samenwerking met verscheidene in stanties en verenigingen op maatschappe lijk gebied zowel die van de overheid als die van particulier initiatief is in het verslagjaar goed geweest, al bestaan er nog wensen. De samenwerking met de huisartsen is verbeterd, maar hier en daar is een nauwer contact gewenst. De groei en bloei van de Haarlemse groep van Anonieme Alcoholisten hebben het werk van het consultatiebureau aan merkelijk verlicht. Het bureau verhuisde in 1959 van Ke naupark 10 naar no. 20. De behoefte aan een groter pand blijft bestaan. Op 1 januari 1960 waren 634 patiënten in behandeling tegen 655 een jaar daar voor. In 1959 werden 165 mensen afge voerd, zodat in totaal in de loop van het jaar 799 mensen met het bureau contact hadden. Van de 144 nieuw ingeschrevenen werden er 47 gezonden door onder meel de officier van Justitie, de rechtercommis saris, de reclasseringsraad, het kantonge recht, arts, verdediger en sociale zaken. Uit zichzelf kwamen 97 alcoholici. De spreekuren in Haarlem. Velsen. Zaan dam, Hillegom en Beverwijk werden be zocht door 4982 (4947) mensen. In het ver slagjaar werden in Haarlem 48 psychia- triche spreekuren gehouden en in Velsen 22. Vaak werden de patiënten vergezeld door echtgenote, ouders, verloofde of ken nissen. Voor de behandeling is het van het grootste belang dat de naaste omge ving van de alcoholist een inzicht krijgt in de kwaal of de oorzaken er van, zodat deze dan vruchtbaar kan samenwerking ten gunste van de behandeling. Een zware uitslaande brand heeft gister avond laat in het pakhuis van Zwaarde makers Handel en Industrie n.v. aan de Oostzijde te Zaandam gewoed. Een schip per die met zijn met graan geladen schip achter het bedrijf lag, had vuur in het drie verdiepingen hoge pakhuis „Concor dia" gezien. Toen hij de nachtchef van het bedrijf waarschuwde, sloegen de vlam men reeds uit het dak. De Zaandamsc brandweer bestreed het vuur met groot materiaal, waarbij ook de brandblusboot. „de Weer" werd ingezet. Dankzij dit krachtdadige ingrijpen kon uitbreiding van de brand naar de nabij-gelegen pakhuizen en silos worden voorkomen. De bovenste verdiepingen van het pakhuis Concordia brandden geheel uit, terwijl de beneden verdiepingen, waarin machinerieën waren opgesteld, veel waterschade opliepen. De schade wordt geraamd op een be drag tussen de één en twee honderddui zend gulden. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Het bedrijf is verze kerd. Advertentie Ontstoring van motoren Het. zoeken naar het staafje kobalt, dat op 27 april in het Goudse diaconessen- huis „De Wijk" werd vermist, is ge staakt. Het ziekenhuis is geheel doorzocht, echter zonder resultaat. Aanvankelijk be stond het plan om de twee Goudse vuil nisbelten met behulp van een bulldozer om te halen en nauwgezet te doorzoeken, omdat het vermoeden bestond (en nog be staat), dat het kobalt daar terecht is ge komen. Aangezien dit tweeduizend gul den zou moeten kosten, heeft men er van afgezien.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7