t LINOLEUM tv v. DUIVENBODEN WESTDUITSE NOTITIES TAXI 13000 Ook Australië is niet geheel vrij van apartheid Strijd over „vrouw in het ambt" in Zweden is nog niet voorbij Westduitse artsen in de bres tegen ontwerp van ziektewet LINOLEUM KROMMEÜIE ?retf4 Kroesjtsjev zou strijd om de macht leveren Ontwapeningsover- leg vandaag hervat College voor contact met niet-katholieken bij het concilie Nasser bezoekt Griekenland DINSDAG 7 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 kiezen !s sfeer kiezen kleur en warme Geciviliseerde inheemsen stuiten vaak op vernederende bepalingen Vele rijksdagleden niet herkozen nadat zij hadden tegengestemd Regering wil patiënten meer zelf laten betalen en controle op honoraria der ziekenfondsen Waarom ongehuwd Burgemeester betaalt Parlementaire menigte bent u .sJt- aan Eisenhower wekt jeugd op tot politieke interesse Advertentie (Van onze correspondent in Australië) De :iek, apartheidspoli- die in Zuid- Afrika opgeld doet, heeft niet de instem ming van het groot ste deel van het Australische volk. De voorzichtige uit spraak van minister president Menzies, die gezegd heeft, dat hij de „tragische ge beurtenissen" be treurt, maar dat zij een interne kwestie voor Zuid-Afrika vormen, heeft bij een groot deel van het volk geen goede in druk gemaakt, ook al beseft men, dat mr. Menzies zich zo voor- tichtig heeft uitge drukt, omdat Zuid- Afrika deel uitmaakt van het Britse Ge menebest en de con- Ui f eren tie van de mi nisters-presidenten van het gemenebest in Londen nog moest beginnen. Maar misschien is er nog een andere factor, die minister Menzies zo voorzich tig heeft doen zijn. Er wordt namelijk ten aanzien van Austra lië met z'n 75.000 in boorlingen, dikwijls vol trots en voldoe ning beweerd, dat er ■n dit land geen kleur-probleem is. en evenmin een kleur- barrière, die de zwarte bevolking, de abo rigines (kortweg Abo's genoemd), zou uit sluiten van do normale samenleving. Deze bewering stemt echter niet overeen met de werkelijkheid. Als we de nomaden en die zijn er nog. hoewel gering in aantal in dit verband terzijde laten, dan zijn er behalve de Abo's, die in het binnenland op de grote schapen- en vee-stations werken, nog heel wat inheemsen in grote en kleine plaatsen, die in voortdurend contact met de blanke bevolking komen. In zulke plaatsen, zoals Armidale, Brewarrina, Coffs Harbour. Mo- ree, Bourke. enzovoort, bestaat er wel de gelijk een direct en nijpend kleur-pro- bleem, en helaas ook een apartheids politiek, al poogt men dit voor het buiten land zoveel mogelijk te verzachten met op merkingen, die over het geheel genomen, niet veel in betekenis en draagwijdte ver schillen van die, welke in Zuid-Afrika worden gebezigd. „Kleine rotsen" Dit valt te betreuren, want het Australi sche volk als geheel is verdraagzaam. Het draagt de inheemsen een goed hart toe (men voelt intuïtief, dat de blanken in het verleden fouten hebben gemaakt) en men tracht de Abo's zoveel mogelijk in de blan ke beschaving op te nemen. Helaas zijn er enkele „little rocks", die hoezeer men er de afscheiding van de Abo's poogt goed te praten evenzovele vlekken zijn op het gedrag van bepaalde blanken en in ver schillende gevallen zelfs van de plaatselijke overheid. De centrale overheid is, zowel federaal als statelijk, zeer beslist anti-apartheid en pro-assimilatie met de blanke gemeenschap in haar beleidspolitiek. Het is echter de kleine gemeente, waar de apartheid aan hangers vindt en ook wordt toegepast. Dat zijn met recht „kleine rotsen"! Een diacones van do huisverplegings dienst van de methodisten, die drie jaar in Brewarrina heeft gewoond (800 kilometer van Sydney gelegen in het binnenland) vertelde dezer dagen, dat de Abo's daar niet worden toegelaten in de (enige) plaatselijke danszaal en geen lid mogen worden van de bond van plattelandsvrou wen. In de plaatselijke bioscoop moeten ze plaats nemen in een speciaal voor Abo's gereserveerd gedeelte. (Dit geldt ook voor half-bloeden). Hoezeer de overheid ook gekant is tegen apartheid blank en zwart zit naast el kaar op de schoolbanken het gebeurt soms. dat de overheid tot apartheidspolitiek wordt gedwongen. Ergens trokken de ouders van blanke kinderen hun kroost van de openbare school terug, toen de Abo-kinderen alle sportwedstrijden van de school hadden gewonnen. In een andere gemeente is het de Abo's al jarenlang verboden te zwemmen in het gemeentelijke zwembad. Een liefdadig heidsorganisatie van blanken heeft nu een zwembad gebouwd, dat uitsluitend door Abo's zal worden gebruikt. En wie opende het zwembad officieel? Niet de burgemees ter, maar de minister van onderwijs, tevens minister-president van Nieuw Zuid Wales, die daardoor het odium op zich laadde, dat de statelijke regering apartheid bevorder de. Doet zij dit? Neen, maar de Abo's moeten toch ergens kunnen zwemmen! Volgens de burgemeester was dit niet no dig, want de Abo's waren, zo zei hij, erg vuil (en daarom had hij hen uit het ge meentelijke zwembad gebannen). Toen wij de burgemeester inlichtingen vroegen over zijn apartheidspolitiek, kre gen wij ten antwoord, dat wij als Neder landers eerst maar eens moeten kijken naar wat onze landgenoten in Indonesië hebben gedaan. Ook veel hulp Hoewel er talloze Australiërs zijn, die de Abo's helpen wanneer hun onrecht wordt aangedaan nog onlangs hebben blanke vrijwilligers gratis een huis gebouwd voor een Abo-gezin, nadat dit onheus was be handeld door een blanke is er daarnaast bij sommige groepen blanken een geest vaardig, die de Abo's in een afgescheiden hoek dringt. Dit gaat soms zó ver, dat evenals in Zuid-Afrika zelfs een blanke met een klein beetje gekleurd bloed tot slachtoffer wordt gemaakt. Zo dwongen kantoormeisjes in een zekere gemeente hun patroon een collega te ontslaan, toen op de een of andere manier aan het licht was ge komen, dat het desbetreffende meisje (met 'ond haar en een lichte huidskleur) een Twee „Abo's", met werpspeer en boe merang, heren en meesters in grote nauwelijks bevolkte gebieden van Australië. Wanneer hun meer ontwik kelde rasgenoten in contact met de blanke maatschappij komen, stuiten zij nog vaak op apartheids-bepalingen. tikkeltje Abo-bloed in zich had. Het meisje is thans verpleegster inde afdeling voor Abo's van het ziekenhuis ter plaatse. Geen apartheid in Australië? De centrale en statelijke overheden vechten tegen de apartheid, maar zij kun nen niets doen in gevallen, waarin autono me lichamen zoals gemeenten, zieken huisbesturen, particuliere verenigingen en dergelijke besluiten nemen, die de Abo's van de blanken scheiden. Volgens de rede nering van minister Menzies is het een „interne kwestie", maar men kan zich af vragen of niet de UNO gerechtigd is reke ning en verantwoording te vragen aan een regering, die de rechten van de mensen met de voeten laat treden. Het antwoord op die vraag is natuurlijk, dat de oplossing van het probleem niet gevonden kan wor den in machts- en superioriteitsvertoon van een supra-nationale organisatie, maar in het hart van de blanke mens. NEW YORK (Reuter) De „New York Times" heeft zondag gemeld dat di plomatieke berichten uit Moskou erop wij zen, dat premier Kroesjtsjev in een felle strijd om de macht is gewikkeld. Harrison Salisbury, voormalig errespon- dent van het blad in Moskou, schreef dat naar de mening van deskundigen op het gebied van Russische aangelegenheden een steeds ernstiger wordende crisis om het leiderschap in het Kremlin de achtergrond vormt van Kroesjtsjev's jongste uitbar sting. „Een centrale rol in deze strijd zou worden gespeeld door de oude stalin- ideoloog Soeslov, die er kennelijk in is geslaagd zijn invloedssfeer zover uit te breiden, dat hij soms de meerderheid met zich mee kan krijgen van het huidige presidium van het centrale comité dei- communistische partij". Men meent, dat de opvattingen van Soeslov ook de meerderheid van het cen trale comité achter zich hebben, althans bij sommige gelegenheden in de huidige crisis. De jongste verklaring van Kroesj- tjev zou een weerspiegeling zijn van de hardere lijn van Soeslev, en tevens een poging van de premier om zich te wape nen tegen beschuldigingen dat hij „slap" zou zijn tegenover het kapitalisme en zich door president Eisenhower in diens kamp had laten lokken. GENèVE (Reuter-AFP) De Engelse minister van Staat voor Buitenlandse Za ken, Ormsby-Gore, is maandag in Genève aangekomen, als leider van de Britse de legatie naar de 10-magendheden conferen tie voor de ontwapening, welke dinsdag in Genève wordt hervat. Ook de Russische vice-minister van Buitenlandse Zaken, Zo- rin, is uit Moskou gearriveerd. De laatst genoemde verklaarde bij aankomst, dat de nieuwe Russische ontwapeningsvoor stellen, waarbij rekening is gehouden met een aantal door andere landen, ook Wes terse, ingediende voorstellen een goede ba sis zouden opleveren voor de komende be sprekingen. Hij voegde hier echter aan toe, dat er nog steeds krachten aan het werk zijn, die hindernissen opwerpen op de weg naar ontwapening, en deze krach- ten waren verantwoordelijk voor de mis lukking van de topconferentie. Tegenover journalisten verklaarde de Engelse gedelegeerde Ormsby-Gore: „Uit de jongste Russische plannen blijkt, dat al ons werk sinds het begin der conferen tie in maart, niet helemaal voor niets is geweest. Een vrij groot aantal door ons aangevoerde punten is daarin opgenomen. Wij moeten nu verdere verduidelijking van de Russische voorstellen zien te krij gen". (Van onze correspondent in Scandinavië) Men is in de Scandinavische landen openhartiger dan in Nederland als het om iemands maatschappelijke welstand gaat. Daarentegen is men wel zeer terughoudend in zaken van het geloof. Men spreekt er niet graag over, zij vormen privé-domein. Daarbij komt dat in Noord-Europa de lu therse kerk staatskerk is. Zou men andere opvattingen gaan krijgen dan die met de kerk stroken, dan zou men, als men ze openlijk ging belijden, niet alleen in tegen stelling komen tot de kerk, waarin men gedoopt is, maar ook met de staat. Er zijn stellig veel mensen, die daar bezwaar tegen hebben en er dan maar liever het zwijgen toe doen. Extreme naturen daarentegen zullen deze barricade in hun binnenste toch nemen en zich door niets laten afhouden van het belijden van afwijkende opvat tingen. De sterkste groep is de Pinkster gemeente. Ook de Jehova's getuigen zijn in Zweden actief, maar alle secten, tezamen (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Sociale Za ken Blank staat met zijn ontwerp voor een nieuwe ziektewet tegenover een massief breed front van tegenstanders. Het mach tige vakverbond de D.G.B. (Deutsche Ge- werbschaftsbund) heeft het ontwerp onso ciaal genoemd omdat het voorziet in het betalen van een deel van de medische kos ten door de verzekerden. Do artsenbonden stellen zich teweer alsof zij op de barri cades willen, maar Fromm, de voorzit ter van de Westduitse artsenkamer, heeft verklaard dat de artsen echt niet van plan zijn te gaan staken. Van de zijde der Westduitse artsen is scherp tegen het ontwerp van Blank ge ageerd. Met pamfletten met een oplage van vijf miljoen, met vergaderingen en actiecomités en gesprekken met bonds kanselier Adenauer hebben de artsenbon den een sfeer geschapen die de openbaar heid er reeds toe heeft gebracht de artsen tot een zekere matiging te brengen. Van daar Fromms mededeling: geen staking, zelfs wanneer het ontwerp van Blank door het parlement te Bonn wordt geaccep teerd. De patiënt, aldus Fromm, zal niet te lijden hebben onder de controverse. „Meebetalen" De belangrijkste punten van Blanks ontwerp zijn: 1. De verplichte zieken verzekering voor 43,07 miljoen Westduitsers (loongrens 660 Advertentie ALLE DESSINS UIT VOORRAAD BIJ INTERIEURVERZORGING GED. OUDE GRACHT 108 - 110 TELEFOON 17165 mark per maand) zal in de toekomst voor zien in een onderzoek, eenmaal per drie jaar, van iedere verzekerde boven de veer tig jaar. De verplicht verzekerde moet zich voorts eenmaal per jaar door zijn tandarts laten onderzoeken. Slechts dan heeft hij recht op een kosteloos kunstge bit. Op het ogenblik is hiervan geen spra ke. 2. De ziekenhuisverpleging wordt voor onbepaalde tijd vergoed aan de verplicht verzekerde, voor dezelfde ziekte evenwel tot 78 weken binnen drie jaar. Tot dusver werd gedurende 26 weken betaald. 3. Ziekengeld, wegens uitvallen van loon door ziekte, wordt eveneens voor onbe perkte tijd betaald met dezelfde bepalin gen inzake 78 weken bij dezelfde ziekte. Het ziekengeld zelf zal 60 tot 75 percent van het basisloon van de verplichtverze- kerde bedragen, tot dusver 65 tot 75 per cent voor de eerste zes weken, daarna vijf tig percent tot de 26ste week, daarna niets meer. 4. Verzekeringsplichtig worden volgens het ontwerp alle arbeiders en kantoorbe dienden met een loon tot 660 mark per maand. Op het ogenblik geldt de grens slechts voor kantoorbedienden. Arbeiders zijn altijd verplicht verzekerd. 5. De kern van het ontwerp, en van het artsenverzet, is het voorstel om de ver zekerde voor iedere medische prestatie ge durende zes weken ziekte een bedrag een eigen aandeel dus van anderhalve mark te laten betalen. Na zes maanden van behandeling begint de bijbetaling door de patiënt opnieuw. Uitgezonderd hiervan zijn aanstaande moeders, kinderen en zij die een maandinkomen van minder dan tweehonderd mark hebben. Op dit ogen blik is van dit zelf meebetalen door de verplichtverzekerde geen sprake. 6. Het voorste] voorziet verder in beta ling door de patiënt van een bedrag van een mark voor iedere medicijn tot een waarde van vijf mark. Daarboven tien pfennig voor iedere mark aan waarde met een maximum van drie mark. Op het ogen blik betaalt de patiënt per medicijn een receptbedrag van vijftig pfennig. 7. Iedere verplichtverzekerde zieke be taalt zes weken lang een onderhoudsbij drage in het ziekenhuis van een half per cent van zijn maandinkomen, met een mi nimum van een mark en een maximum van drie mark per dag. Op het ogenblik VATICAANSTAD (UPI) Paus Joan nes XXIII heeft vandaag de Duitse curie kardinaal August Bea S. J. benoemd tot hoofd van een „adviescollege" voor con tacten met niet-katholieken. Het college is er een van twaalf, die de paus zaterdag in het leven heeft geroepen ter voorberei ding van 't aanstaande oecumenisch con cilie. Er werden voorts commissies ge vormd voor de theologie, voor bisschop pen en bestuur van diocesen, voor de discipline van geestelijkheid en gelovigen, voor de religieuzen, voor de sacramenten, voor de liturgie, voor studiën en seminaria, voor de oosterse kerken, voor het missie werk, voor het lekenapostolaat. De adviesraad waarover kardinaal Bea is aangesteld, zal de niet-katholieke chris tenheid op de hoogte houden van het werk van de kerkvergadering. De 79-jarige kar dinaal Bea is een bijbelgeleerde van inter nationale faam, die vanwege zijn werk veel contact heeft gehad met protestantse en orthodoxe interpretaties van de Heilige Schrift. In een toespraak tijdens de vespers van Pinksteren op zondagavond in de St. Pie tersbasiliek zei paus Joannes, dat de ko mende kerkvergadering de hoop geeft dat „alle christenen" ervan zullen profiteren. Hij zei dat de hoop op terugkeer van gescheiden groepen christenen tot de kerk van Rome „één van de meest belangrijke thema's van het concilie" zijn zal. Vaticaanse zegslieden hebben maan dag verklaard, dat zij niet op de hoogte zijn van plannen over een bezoek van de paus aan München tijdens het eucha ristisch congres of aan welk ander land ook. Zondag liet de paus zelf doorschemeren, dat hij graag naar 't buitenland zou gaan en alle troost te geven die hij kon in deze huidige gespannen situatie in de wereld, waarbij ook de kerk is betrokken. Maar hij voegde er onomwonden aan toe dat hij niet zou kunnen gaan. In de Bondsrepubliek heeft men onlangs vierduizend vrijgezellen gevraagd waar om zij niet getrouwd zijn. Het antwoord was voor een deel openhartig en verras send: dertien percent van de ondervraag den zei ronduit dat zij „niet de geschikte vrouw konden vinden". Negen percent verklaarde dat hun inkomen veel te klein was om een gezin te onderhouden. Acht percent zei: „Ik moet te hard werken en daardoor blijft er geen tijd over om een vrouw te leren kennen". Zes percent mok te na over de oorlog, die verhinderd had dat ze hadden kunnen trouwen. Vijf per cent zei dat zijn gezondheid te slecht was voor een huwelijk. Vier percent sprak over woningnood, drie percent meende dat het bij moeder thuis veel te goed was om deze pappot te verwisselen voor het on gewisse van een huwelijk. Zij hadden geen echtgenote nodig. Twee percent had niets tegen de vrouw in het algemeen: zij had den enige „slechte ervaringen"een andere twee percent vond zich veel te jong om te trouwen. De rest der onder vraagden gaf öf geen antwoord op d e vraag öf was onduidelijk. In de Beierse stad Vohburg aan de Do- nauw werden onlangs burgemeestersver kiezingen gehouden, die een verbitterd ka rakter droegen. Op een gegeven ogenblik beloofde de kandidaat van het „Sociale Blok", de bioscoopeigenaar Hierhammer, in de hitte van de verkiezingsstrijd de 2.300 inwoners van Vohburg zesduizend mark uit eigen zak voor de verlaging van het drinkwatertarief, als men hem maar herkoos als burgemeester. Met acht stem men voorsprong ging Hierhammer door de finish. En hij heeft woord gehouden: bur gemeester Hierhammer betaalt thans voor iedere Vohburger een deel van het drink- watergeld. In plaats van 1,25 mark per eenheid drinkwater behoeven de Vohbur- gers maar 95 pfennig te betalen. De rest betaalt de burgemeester uit zijn eigen portemonnee. Het parlement in de Bondsrepbuliek is een dure zaak. Er is niet alleen één groot parlement te Bonn, de Bondsdag, maar ieder van de elf deelstaten houdt er ook nog een eigen parlement op na. Daardoor zijn er in West-Duitsland 1858 volksvertegenwoordigers en wel, behalve te Bonn, te Kiel, Hamburg, Bremen, Han nover, Berlijn, Dusseldorp, Mainz, Stutt gart, Wiesbaden, München en Saarbrücken. In totaal krijgen deze 1858 mensen per jaar aan inkomsten als volksvertegen woordiger de lieve som van 34,11 miljoen mark dat is 66 pfennig per inwoner. De best betaalde parlementsleden zitten in de Bondsdag te Bonn: per maand 1.100 mark plus nog eens 1.100 mark voor on kosten dat is 2.200 mark, belastingvrij, per maand. Maar de deelstaat Beieren, altijd al bekend als een federaal buiten beentje, laat zijn parlementsleden te Mün chen ook niet in de kou staan: 1.127,50 mark per maand plus 30 mark voor iede re bijgewoonde vergadering. Baden-Würt- temberg houdt het op 680 mark, Hessen of 650 mark, de grootste deelstaat van de Bondsrepubliek, Noordrijn-Westfalen op 450 mark. De kleinste drie deelstaten, Berlijn, Hamburg en Bremen, zijn het zui nigst: 200 tot 300 mark per maand. Bij dit alles komen dan nog vaak extra-reis kosten Advertentie zijn de ziekenhuiskosten gratis tot 26 we ken. Overbelasting? Het verzet van de artsen spruit voort uit twee voorstellen in het ontwerp-Blank. Al lereerst de betaling door de patiënt zelf. De regering gelooft dat daardoor de ver zekerde meer begrip voor het werk van de arts zal krijgen en meer bezonnen zal worden in het gebruik van medicijnen. De artsen zeggen dat mensen met een laag inkomen dan slechts in het uiterste geval naar een dokter zullen gaan. Zo kan het gebeuren dat een zieke pas in geval van nood bij een arts zal komen. Critici heb ben echter gewezen op de overvolle wacht kamers waardoor de artsen nauwelijks kunnen toekomen aan een goed onder zoek. De nieuwe regeling zeggen zij, zal de patiënt interesseren voor zijn ziekte. Hij zal pas een beroep op arts en apotheek doen als het nodig is. De artsen zeggen daarop: Wie kan beoordelen wanneer dat nodig is: de patiënt of wij „Kolchoze-dwang" De kern van het verzet der Westduitse artsen zit evenwel in het voorstel uit Blanks ontwerp dat zegt dat iedere arts zich zal kunnen aansluiten bij de vereni ging van fondsartsen in zoverre hij zeven jaar praktijk achter de rug heeft en tand artsen vijf jaar. Op het ogenblik is het aantal fondsartsen door de vereniging juist beperkt. Voorts wil het ontwerp dat de gezamenlijke honoraria van de fonds- artsen worden vastgelegd in een overeen komst tussen de landelijke ziekenfondsen en de landelijke vereniging van fondsart sen, met als scheidsrechter de minister. Thans wordt over deze bedragen onder handeld tussen de provinciale ziekenfond sen en de provinciale verenigingen van fondsartsen, met een ruime speling voor het eigen recht der fondsartsenverenigin- gen. De artsen zeggen: dit betekent het ein de van onze vrijheid. Wij worden in een „kolchoze" gebonden. Het eigen bestuur der artsen woi-dt opgeheven. De critici der artsen zeggen op hun beurt dat eindelijk eens ingegrepen wordt in een stelsel waarin diverse artsen hono raria van de ziekenfondsen krijgen waar voor zij niet meer hebben gedaan dan braaf ziekenverklaringen schrijven voor mensen die allang genezen verklaard had den kunnen worden. Volgens hen verzet ten de artsen zich omdat aan hun hono raria wordt gemorreld, niet omdat ze zo bezorgd zijn over hun patiënten zoals hun bonden beweren Advertentie ATHENE (Reuter) President Nasser van de Verenigde Arabische Repuliek is dinsdagmorgen in Athene aangekomen, voor zijn eerste bezoek aan een westelijk en een NAVO-land. Zijn jacht „Horreya", waarmee hij de reis maakte, werd bij het binnenlopen van de haven van Pireaus ge ëscorteerd door twee Griekse torpedoboot- jagers. Er werden 42 saluutschoten gelost, terwijl een om zijn luchtacrobatie befaamd eskadron van de Griekse luchtmacht boven het jacht cirkelde. Nasser werd begroet door Koning Paul van Griekenland, Koningin Frederika en andere leden van het koninklijk gezin, als mede door de Griekse premier Karamanlis. Behalve door zijn echtgenote en vier kin deren wordt president Nasser, die een staatsbezoek van drie dagen aan Grieken land brengt, vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken, Fawzi en enige andere functionarissen. met de nog vrij kleine rooms-katholieke parochies, omvatten slechts een luttel per centage van het Zweedse volk. Onder de rubriek „eredienst" in de rijksstatistiek zijn zij niet eens te vinden. Enkele jaren ge leden heeft men de gegevens over deze groepen verbannen naar een andere tabel, namelijk die der culturele groeperingen, waar zij met de geheelonthouders en de sportbonden tot één geheel zijn verenigd! De predikanten van de lutherse kerk zijn dus staatsambtenaren. De kerk is ambte lijk bij het bureaucratische af en er heerst een strenge tucht. Een onzer vrienden, een predikant met een ongedwongen natuur, werd door zijn bisschop berispt omdat hij op een bijeenkomst van interkerlijke aard wat lang met een doopsgezinde collega had gesproken. Toch is de kerk niet een departement van algemeen bestuur als alle andere. De kerkelijke overheid en haar dienaren vor men als het ware een staat in de staat om dat de minister van eredienst niet het hoofd van de kerk is. Dat is de koning, althans formeel. De leiding der kerk kan voor stellen van de minister in ontvangst nemen en bestuderen maar kan ze vervolgens ook verwerpen. Dat geschiedde bijvoorbeeld ten aanzien van de vrouw in het ambt. Reeds in 1946 was de Zweedse rijksdag, waar vrij veel vrouwen deel van uitmaken, van oordeel dat de tijd gekomen was de weg naar de preekstoel vrij te maken voor de vrouw. Het duurde echter tot 1957 eer de re gering een desbetreffend voorstel aan de kerkelijke overheden deed toekomen zodat toen de zaak in debat kon komen. Daarbij vlogen de stukken eraf. De anders nogal flegmatieke Zweden vlogen elkaar hevig in de haren. Op grond van verschillende Bijbelplaat sen, door bisschip Giertz in 23 thesen samengevat en gepubliceerd, bleek de tegenstand tegen de voorgestelde hervor ming groot. Tot de andere geschriften, die in verband met dit onderwerp het licht zagen, behoren die van dr. Margit Sahlin, een geharnast strijdster voor het recht van de vrouw op een kanselplaats. De rijksdagzitting kreeg een zeer drama tisch verloop. Vrouwen waren daarbij niet aanwezig. Na zeventien uren gedebatteer werd het voorstel van de regering verwor pen met een ruime meerderheid van 62 tegen 36. De conservatieve heren in de kerkelijke regie gaven dus tegenleiding en velen hunner tekenden daarmede hun eigen vonnis als representant. Want wat was het geval? Er was in de voorgaande decennia gaandeweg een gro tere onverschilligheid jegens de kerk ont staan. Men verliet haar niet, maar de aan het lidmaatschap verbonden plichten en rechten werden door velen verwaarloosd. De houding van de kerkvoogden jegens het vraagstuk van de vrouwelijke predikanten deed de lidmaten naar de kerkelijke stem bussen stromen en zij kozen andere ver trouwensmannen. In 1958 werd het re geringsvoorstel opnieuw in stemming ge bracht en toen aangenomen met 69 tegen 29 stemmen. Pasen 1960 werden de eerste drie vrou wen in het priesterlijk ambt bevestigd. Het was een voor velen, niet alleen voor de betrokkenen, ontroerende gebeurtenis. Het betekende de voltooiing van de emancipa tie van de Zweedse vrouw. De voorlaatste burcht der mannen was het leger geweest. In de mobilisatie was de grote waarde van vrouwelijke bijstand in defensieve taken echter aanvaard en duizenden lotta's vervingen toen in Zweden zowel als in Finland de mannen. Daarna was alleen de kerk nog over als feodale mannenmaat schappij en ook deze burcht is nu genomen. De drie vrouwelijke predikanten zijn dr. Margit Sahlin, cand. Elisabeth Djurle en cand. Ingrid Persson, die respectievelijk in Österskar, Stockholm en Harnösand hun priestergelofte aflegden. De kerken waren tot in de verste hoeken gevuld. Voor het moment heeft deze hervorming een stimu lans aan het kerkelijk meeleven verleend. Dr. Margit Sahlin heeft haar graad be haald in de filosofie. Zij is dus niet een der jongsten en stellig niet de mindere van tallozen harer mannelijke collega's. Voor haar is de triomf het grootst, al heeft zij daar wijselijk niets van laten merken. Niettemin wenst de verslagen bestuurs- minderheid zich niet bij de nederlaag neer te leggen. Dadelijk (in 1958) na de stem ming werd het risico van een kerkelijke scheuring duidelijk. Een meeting, in Upp sala bijeengeroepen, diende ter consoli datie van de verzetsbeweging. Deze nam de naam aan van „kerkelijke vergadering rond bijbel en geloof". De bisschop van Göteborg, Giertz, werd haar leider. In verscheidene steden heeft deze groep bijeenkomsten georganiseerd en de publikatie van haar strijdprogram viel samen met het besluit van de aartsbisschop om tot wijding van de eerste vrouwen in het ambt over te gaan. Daardoor hebben de tegenstellingen zich toegespitst en zal er veel tact vereist zijn om onheil voor de Zweedse geloofsgemeenschap te ontgaan. En tact is niet de sterkste zijde van het Zweedse volkskarakter. SOUTHBEND (Reuter) President Eisenhower heeft er zondag, in een toe spraak ter gelegenheid van toekenning van graden aan de Notre-Dame-universiteit te Southbend in de Amerikaanse staat In diana bij de jonge Amerikanen op aange drongen deel te nemen aan de politeik. Teveel van de knapste Amerikanen houden zich verre van de politiek, maar dat moet, zo zei de president, veranderen. Het land heeft meer dan ooit intelligente politieke leiding nodig. Volgens de president liggen de vijanden van de menselijke waardigheid overal op de loer. De vrijheid van de Verenigde Staten kan in gevaar worden gebraent m.-hen de mensen de materiële successen aanbidden en geen idealisme meer nebben Ongeveer 200 000 mr .«>r, waren zondag te Southbend op de been om de president bij zijn aankomst toe te juichen. Southbend heefi 250.000 inwoners.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11