Raadsel voor PANDA EN DE LIJFWACHTERS Jan Engelman zestig jaar r Vreemde dingen in het kabouterdorp rA^c v Scalperen Begrafenis van Willem Elsschot en zijn vrouw De negen muzen DINSDAG 7 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Geen commentaren De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Zcctf ia het zo VJ Edith Piaf weer ziek Jongerenprijzen Limburg Aanwinsten uit de collectie-Dreesmann Nieuwe schaapskudde in Drente Vervolgverhaal door M. G. Eberhart Twee weken in wildernis Jongen at bladeren en boomschors 9. Allereerst moeien we zorgen dat we van dit dak afkomen", zei Jut de Lijf wacht. Dat was ongetwijfeld hoog nodig, want de bende, die het huis was binnen gedrongen, had nu ontdekt, dat zij op het dak waren gevlucht en een van de grie zels loerde reeds door het zolderraampje. Maar Jut toonde nu, dat hij snel en kor daat kon handelen. Hij laadde zijn geweer met spijkers, moeren en boutjes en schoot deze lading door een telefoonpaal, die zich vlak bij het huis bevond. De paal wankel de even en viel toen tegen de dakgoot. „Alsjeblieft!" zei Jut. „De vluchtweg ligt klaar. Glij maar naar beneden". Dat de den ze dan ook maar gauw. „Goed werk, Jut!" riep Panda bewonderend. „Vak werk," zei Jut bescheiden. „Daarvoor moet je bij een gediplomeerde, wettelijk erkende lijfwacht zijn, met vastgestelde tarieven!" En hij hield Palmer een nota voor, die vermeldde: „gered 1 miljonair uit 1 gevaar. Kosten: 1 tientje". „Wacht even!" riep Palmer. „Ik ben nog niet eens beneden!" Drie avonden televisie brachten variabe le bezienswaardigheden, waarbij met ere de one woman show van Maya Bouma op zaterdagavond mag worden genoemd. Ofschoon Maya Bouma een moeilijk ver staanbaar en niet zeer muzikaal stemge luid heeft, maakt haar voordracht dit euvel onbelangrijk. Zij bracht een zeer genietbaar, vlot repertoire, waarvan zij helaas het veruit zwakste nummer over een paardje dat haar ergens heen moest brengen voor het laatst had bewaard. De intervallen werden gevuld door de gi tarist Wim Sanders, wat het tempo van Maya Bouma aanzienlijk verstoorde. Tevoren had de V.P.R.O. de eerste af levering van haar „Oost-West" idee ge bracht, een programma dat de toenade ring tussen deze twee delen der wereld tracht te bevorderen door meer kennis van oosterse landen te verbreiden. Deze eerste keer was Iran oftewel Perzië aan de beurt, waarvan een informatief en boeiend beeld gegeven werd. De AVRO deed en doet eigenlijk iets dergelijks met haar films van Ar- mand Denis, waarvan zondag weer een interessante aflevering werd gepresen teerd, namelijk het vervolg over een be zoek aan Thailand. De films van Denis kenmerken zich door zin voor details en volledigheid, waardoor zij de kennis van het land waarop Denis zijn lens richt, zeer zeker dienen. ,-,Een kwartje per seconde", de grapjas serijshow van Lou van Burg, kwam zon dagavond weer aan bod en opnieuw werd 'n grote vindingrijkheid aan vrolijke non sens tentoon gespreid, waarbij mensen met waterstralen, schuimtaarten en con fetti worden overrompeld. De algemene vrolijkheid leed niet onder deze malle stortbaden, integendeel, de slachtoffers lachten bereidwillig mee en niets verstoor de de genoeglijke sfeer van deze kinder lijke pret behalve dan misschien de kwasi-serieuze praatjes van Lou met zijn slachtoffers achteraf, die beter achterwe ge kunnen blijven. Want dan pas merkt men hoe deze show gebaseerd is op het belachelijk maken van de kandidaten. Een goede reportage met een vertra gend commentaar van de Zandvoortse autorennen vulde de maandagmiddag. De avond zette zeer muzikaal in met een te- lerecording uit Wenen, waar de Philhar- moniker met het Weense staatsoperabal- let Schubert, Mozart en Donizetti vertolk ten. Een film van het Parijse artiesten- circus van enkele weken geleden besloot dit programma. Het was geen eerste klas circus, doch voor amateurs en dat wa ren deze artiesten eigenlijk, omdat ze zich op geheel ander dan circusterrein plegen te bewegen nog tamelijk vaardig ge bracht. De eindeloze inleiding van Joop Simons bedierf de pret een beetje. Waar zitten in ons land in vredesnaam toch al die geboren commentatoren? In de huis kamer waarschijnlijk, als stuurlui aan de wal. x Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 - 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9 40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Radio- filharm.ork. 11.45 Gram. 12.00 Clavecnnbelrecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gitaarensemble. 12.53 Gram en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. lezing. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Bond van Mannenver. op Geref. grondslag. 14.45 Gram. 15.30 Liederen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17,40 Beursber. 17.45 Het spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven, le zing. 18.00 Gram. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Evolutie, door ds. C. J. H. van den Broek, twee de lezing. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Piano recital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Amus.muz. 20.15 Radio-filharm.ork. en piano. 21.05 Hersenen zon der ziel, lezing. 21.20 Oude muz. 21.50 De grote vier van het klavier, gesprek (II). 22.20 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.-bcr. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennieuws. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.0 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Zo zijn ze, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 11.30 Cabaretprogr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Volksliedjes en -dansjes. 14.15 Kamerorkest. 14.50 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Hammondorgel spel. 17.15 Vakantietips. 17.50 Regeringsuitzend.: Jcugduitz.: De brievenbus gaat open. Corresp.- club o.l.v. Regina Zwart. 18.40 Nieuws en comm. 18.20 Promenade-ork. en koor. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Politiek praatje. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Cperettemuz. 21.05 Ballet der bedriegers, hoorsp. 21.55 Kamermuziek. 22.20 Act. 22.30 Nieuws. 22.40 Amus.muz. 23.00 Tusen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Gram. 23.35 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gevar. muz. (Om 12.30 weerbericht). 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Gram. 14.30 Koorzang. 14.45 Ork.conc. en sol. 1600 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 16.30 Omr.- ork. en solist 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18,20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Schoolkoor. 20.00 Akademie der Diskofielen. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogisch praat je. 22.25 Zangrecital. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. Vandaag viert de dichter Jan Engelman zijn zestigste verjaardag. Bij Querido is, ter gelegenheid daarvan, een mooi ver zorgde verzamelbundel van Engelmans ge dichten verschenen, aan welke binnenkort in de rubriek „Litteraire Kanttekeningen" uitvoerige aandacht zal worden geschon ken. Jan Engelman werd in 1900 in Utrecht geboren, waar hij de hbs doorliep met een opvallende aanleg voor de exacte vakken. In 1916 werd hij journalist bij „Het Cen trum", waar hij levendige relaties onder hield met Bernard Verhoeven die aldus Anton van Duinkerken veel invloed heeft gehad op zijn latere vorming. In 1925 richtte Engelman, met onder anderen Van Duinkerken, Coolen en Van Oosten, het tijdschrift „De Gemeenschap" op dat, in op de arbeid van Alberdink Thijm voort gaande lijn, het litteraire katholieke reveil bevestigde. In 1930 trad Engelman toe tot de redactie van het, onder anderen door zijn vriend Marsman geredigeerde, tijd schrift „De Vrije Bladen" dat stellig de verfrissende invloed van „De Gemeen schap" heeft ondergaan. Inmiddels waren Engelmans eerste poëziebundels versche nen: „Het Roosvenster" (1927) en „Sine Nomine" (1930). In „De Vrije Bladen" ver schenen voor het eerst de gedichten, die later gebundeld zouden worden in „Tuin van Eros", welke bundel in 1934 bekroond werd met de Meiprijs van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. Andere ge dichten uit deze bundel werden gepubli ceerd in „De Gids" en „Helikon". In 1937 verscheen de bundel „Het bezegeld hart", in hetzelfde jaar „De Dijk", in 1941 „Nood weer", in 1944 „Hart en Lied", in 1945 „Vrijheid, tijdgedichten en berijmde schot schriften". In 1954 verwierf Jan Engelman voor zijn poëtisch oeuvre de Constantijn Huygensprijs. En nu is dan pas zijn ver zamelde poëzie bij Querido verschenen, hoewel niet volledig verzameld omdat de twee eerstgenoemde bundels er niet in zijn opgenomen. „Voor zijn „Ballade van de Waarheid" (in de bundel Vrijheid opgenomen) ver wierf Engelman dë prijs van de gemeente Amsterdam voor het beste verzetsgedicht en in 1946 een regeringsprijs. Voor zijn in het dagblad „De Tijd" geschreven Griekse reisbrieven, later gebundeld in „Twee- VOOR DINSDAG NTS: 12.00—13.15 en 13.45—14.20 Rep. Nationale Manifestatie van de M. Brigade voor UNICEF. 19.30 Intern, agrarisch nws. 20.00 Journ. en weer- overz. 20.20 Chansons (filmprogr.) 20.45—22.20 Film. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Jeugdprogramma. NTS: 17.30 Int. jeugdjournaal. 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Pas geperst. 20.50 Disnevfilm. 21.15 Voordr. 21.40 Kunstrubriek. 22.05 Avondwijding. maal Apollo" kreeg hij in 1956 de essay prijs van de gemeente Amsterdam en later de A.N.W.B.-prijs. In 1930 verscheen onder de titel „Torso" een aantal van zijn kunstkritische essays, in 1931 de bundel litteraire kritieken „Par nassus en Empyreum", in 1933 de essay bundel „Tvmpanon" en in datzelfde jaar „Nieuwe schilderkunst in Nederland". Zijn kritisch werk is vooral gepubliceerd in „De Nieuwe Eeuw", voor welk blad hij van 1926 toen Pieter van der Meer de Walcheren naar Parijs vertrok tot 1941 als redacteur de kunstrubriek verzorgde. Als medewerker publiceert hij, sinds zijn ziekte onregelmatig, bijdragen in „De Tijd" van welke kortelings vooral die tegen liet dempen der Utrechtse singels de aandacht hebben getrokken. In „De Tijd" van jongstleden zaterdag schrijft Anton van Duinkerken een uit voerig huldigingsartikel en publiceert A. Roland Holst het volgende kwatrijn „aan mijn vriend de dichter Jan Engelman": Blijf, tot de laatste pijl uw roos doorklieft, in naam van Kunst of Grachten agressief tegen den Tijd maar op het goede Leven gulzig vooral en ouderwets verliefd. In 1928 schreef Jan Engelman het opera libretto Philomela voor Hendrik Andries- sen en na de oorlog de tekst van de door Herman Strategier gecomponeerde Arn hemse Psalm. Ook schreef hij enkele to neelstukken: Prinses Turandot (1934), Jan Klaassen (1936) en Willibrord (1939). Sinds 1953 is Jan Engelman aan de Jan van Eyck Academie in Maastricht waar hij Anton van Duinkerken opvolgde hoogleraar in de nieuwere kunstgeschiede nis en de esthetiek. Jan Engelman viert zijn verjaardag he den in Italië. DE vruchtbaarheidsmagie bereikt bij primitieve stammen vaak haar hoogtepunt in het doden. Zoals de rijpe vrucht in de aarde schijnbaar te gronde gaat en toch in de nieuwe plant voortleeft, zo gaat ook in deze gedachtengang van de primitieve mens de weg naar het leven door de dood. De Khond's, een primitieve akkerbouwen- de stam in India, beschouwde vroeger het m.ensenoffer als een voorwaarde voor een goede oogst. Jonge m.ensen, die in het be zit waren r>a.n hun volle levens kracht, werden gedood en het stoffelijk overschot werd in kleine stukjes gesneden en aan de aarde toevertrouwd, waar door naar men meende, de voortplantingskrachl van de jonge mensen op het gewas werd overgebracht. In ver schillende streken treft men dan ook nog steeds de voorstelling aan, dat slechts hij, die de dood van een mens heeft veroor zaakt, in staat is een nageslacht te ver wekken. In sommige gevallen leidt dit tot koppensnellen, waarbij het geen verschil maakt, of mannen, vrouwen of kinderen dit lot treft. Jongelingen van verscheidene stammen op Nieuw-Guinea kunnen voor zover het Nederlandse of het Australische gouvernement daaraan geen einde heeft weten te maken dan ook slechts een bruid winnen, als tenminste één gesneld hoofd kan worden getoond. Want dit tast baar gemaakte krachtcentrum geeft de aanstaande vrouw de verzekering, dat haar huwelijk door kinderen zal worden ge zegend. Slechts een doder kan kinderen verwekken! Bij de Dajaks was deze voor stelling zö sterk ingeroest, dat een vrouw die een niet-doder had getrouwd en des ondanks kinderen kreeg, van overspel werd beschuldigd. Want een man die geen kop had gesneld kon onmogelijk de vader zijn! Hiermee verwant is de gewoonte van vele Indianenstammen in Zuid-Amerika, en wel voornamelijk in het Amazone gebied, om de hoofden van verslagen vijan den mee te nemen en de schedels van overleden verwanten te bewaren. De Ji- va.ro Indianen van Ecuador stelden zich aanvankelijk tevreden met alleen de hoofd- huid, welke werd gedroogd en gerookt, totdat het hoofd is ineengeschrompeld tot de grote van een gebalde vuist. 'De handel in deze trofeeën wordt in Zuid-Amerika voor namelijk in stand gehouden door Amerikaanse en Euro pese toeristen, die tegen alle verbodsbepalingen der regeringen in betrekkelijk veel geld betalen voor derge lijke „souvenirs"). Een uitloper van het gebruik der Jivaro Indianen is het vooral door Indianenboe ken befaamd geworden scalperen. Dit be drijf werd tijdens de ontdekking van Amerika blijkens de onderzoekingen van de off icier-etnoloog Georg Friede- rici in Zuid-Amerika uitsluitend uit geoefend langs de Parana en in Noord- Amerïka alleen langs de kusten van de Atlantische Oceaan. Dat het scalperen zo'n grote uitbreiding kreeg en veel gruwelijker werd, hebben ook de blanken weer op hun geweten. Maar dat zullen we nog steeds moeten bewijzen. Dat gebeurt een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) De Franse chansonnière Edith Piaf is vrijdag ter observatie in het ziekenhuis van Neuilly, een voorstad van Parijs, op genomen. Zij zal daar ten minste twee weken blijven. De aard van haar ziekte is niet officieel medegedeeld, maar naar verluidt geeft de leveraandoening, voor welke zij reeds 15 december in het zie kenhuis werd opgenomen, enige reden tot ongerustheid. Waarschijnlijk zal Edith Piaf haar voor genomen tournee door de Franse provin cie en langs de Rivièra moeten afzeggen. Anderhalf jaar geleden onderging zij in de Verenigde Staten een ernstige operatie. Eind vorig jaar en begin van dit jaar on derging zij twee maal een „slaapkuur". In de tijdens het afgelopen weekeinde te Sittard gehouden bestuursbijeenkomst van de Culturele Raad Limburg zijn de on langs ingestelde gewestelijke culturele jongerenprijzen van elk f 500) van deze raad voor I960 op voordracht van een jury onder leiding van prof. H. Levigne uit Maastricht, toegekend aan de heer Eugè- ne Laudy uit Heerlen voor glas in lood in een kerk in Den Haag, en aan de heer Leo Molin uit Valkenburg voor zijn inzen ding schilderstukken. In aanwezigheid van honderden belang stellenden zijn zaterdagmiddag de Vlaam se schrijver Willem Elsschot en zijn echt genote, die de vorige week vierentwintig uur na de dood van haar echtgenoot is overleden, ter aarde besteld in een ge meenschappelijk graf op het erepark van het Schoonselhof in Antwerpen. Aan het graf werd het woord gevoerd door Belgische autoriteiten en auteurs. Tot de sprekers behoorde ook de Nedexdand- se hoogleraar prof. dr. Garmt Stuiveling. Een schat van bloemen tooide het graf. Er was daaronder een krans van de Bel gische ambassadeur in Nederland, baron Van der Straten-Waillet. Pasternak. Boris Pasternak werd kort voor zijn cfood tot honorair lid van de Amerikaanse Academie en het Nationale Instituut voor Kunst en Letteren gekozen, aldus heeft de president van de Academie, Douglas Moore, medegedeeld. Het honorair lidmaatschap is de hoogste onderscheiding die de academie een buitenlander kan toe kennen. Pasternak dankte Moore telegra fisch voor de onderscheiding, maar ver zocht hem „niets te ondernemen" voordat hij, Pasternak, hem had geschreven. Pas ternak werd echter ziek voordat hij ge legenheid had de brief te schrijven. Oscar. Binnenkort zal de Amerikaanse ambassadeur in ons land aan Bert Haanstra de Oscar uitreiken, die deze onlangs heeft gewonnen met zijn film „Glas". De ambas sadeur heeft de wens te kennen gegeven de onderscheiding zelf aan Bert Haanstra uit te reiken. BALLETUITVOERING. Donderdag 9 juni geven leerlingen van de Muziekschool Toonkunst, onder leiding van Nel Roos een balletuitvoering in de Stadsschouwburg te Haarlem. Expositie in Amsterdam In het Stedelijk Museum te Amsterdam heeft burgemeester Van Hall vrijdagmid dag een tentoonstelling geopend van de aankopen, die de Stichting tot bevorde ring van de inrichting van een nieuw Amsterdams historisch museum en de gemeente hebben gedaan, op de in maart gehouden veiling van de unieke, op de geschiedenis van de hoofdstad betrek king hebbende verzameling van wijlen de bekende Amsterdamse kunstverzamelaar W. J. R. Dreesmann. De burgemeester deelde mede dat het plan is om het nieuwe museum te huis vesten in het oude Burgerweeshuis in de Kalverstraat. Het bestuur daarvan heeft er zich in principe mee verenigd, zo voeg de hij er aan toe, maar er zal veel voor betaald moeten worden. Mr. Van Hall sprak de hoop uit dat het gemeentebe stuur nog dit jaar met voorstellen bij de raad voor de inrichting van het museum zal kunnen komen. In zijn openingswoord stipte de direc teur der gemeentemusea, de heer Sand- berg, aan dat men altijd gehoopt had de collectie Dreesmann in haar geheel te kunnen verwerven. Voor de veiling sloe gen stadsbestuur en burgerij de kort tevoren opgerichte stichting de handen ineen „om te redden wat er te redden viel," aldus de heer Sandberg. Evenals de ze sprak ook de burgemeester woorden van dank voor hetgeen de uit de burge rij voortgekomen stichting heeft gedaan. „Het werk der stichting maakte het de gemeente gemakkelijker. Het zat ons al jarenlang dwars, dat een stad als de onze geen historisch museum bezit." Een spe ciaal woord van dank richtte mr. Van Hall tot prof. dr. J. Q. van Regteren Al- tena, die zich bijzonder beijverd heeft voor deze zaak en de stichting bij de aan kopen heeft geadviseerd. De tot 16 juni durende tentoonstelling omvat onder an dere schilderijen, porcelein, glaswerk, zil ver-smeedwerk en curiosa (totaal 80 stuks). Onder zeer grote belangstelling is maan dag in het Drentse dorp Havelte een nieu we kudde Drentse heideschapen geïnstal leerd. Precies twee jaar nadat op 6 juni 1958 de vroegere gemeentelijke kudde door wethouder B. Tuin werd verkocht, kon de ze zelfde wethouder thans de door parti culier initiatief tot stand gekomen kudde van 160 schapen bij de oude kooi op de Brink in Havelte welkom heten. Daarna begon de kudde haar tocht van anderhalf uur naar de nieuwe kooi in het Holtin- gerzand. Onder leiding van afslager Folkers volg de daar de verkoop van een groot aantal schapen aan belangstellenden, die mede eigenaar van de kudde wilden worden. 10 1011. Eén van de kabouters, Ponko, was op 'n dag aan 't werk op zijn akkertje. Met een schopje boorde hij gaten in de grond, om daarin te zaaien. Hij was zo ingespannen bezig met dat werkje, dat hij alles om zich heen vergat. Maar opeenshoorde hij daar niet iets ongewoons? Hij keek om, en toen schrok hij Daar naderde door het boseen mens! En je weet, daar waren de kabouters bang voor! 19) Ook zegt hij dat de rechter gewoonlijk naar de loodsen ging of over de onderneming liep tus sen vijf en zes uur. Zack wachtte omdat hij met hem wilde praten over een tractor waar iets aan mankeer de. Hij zegt dat hij juffrouw Blanche en Roddy heeft horen thuiskomen, tussen halfzes en zes uur. Het wach ten begon hem te vervelen, daarom ging hij eens hier in de studeerkamer kijken, maar daar was de rechter niet. meer. Zack vertelde dat hij toen over het gras veld is gelopen om te zien of de rechter aan het vissen was. Hij zegt dat hij tot de rand van het grasveld is gegaan en dat hij het lijk van de rechter niet heeft gezien. Maar wat hij wel heeft gezien Cayce, heb jij een litteken aan de bal van je rechtervoet?" Het had geen zin om het te ontkennen. „Ja", zei Cayce. „De kwestie is namelijk, dat we nog een voetspoor hebben gevonden, in de boomgaard, en dat was niet uitgewist. Er is niet veel van te zien, alleen maar de bal van de voet, alsof iemand op zijn tenen gelopen heeft, maar precies dwars over de bal van de voet is iets dat duidt op een litteken." Hij wendde zich tot Dodie: „Waarom heb jij met een tak over die voet sporen dicht bij het pad geveegd, Dodie? Om dat litteken?' Dodie zei met een stem, zo helder als een klok: „Heeft Zack me gezien?" De sheriff knikte. Hij zegt dat hij het lijk van de rechter niet gezien heeft, en dat kon hij ook niet zien, als hij niet verder geweest dan hij zegt; ik ben erheen gelopen om hem te controleren. De pier staat in de weg. Maar je kunt er net een gedeelte van het pad zien en hij zegt dat hij jou. Dodie, heeft ge zien terwijl je je over het pad boog; je had een tak in je hand en Zack zegt dat het leek alsof je aan het vegen was. Hij dacht dat je iets verloren had. Hij heeft de rechter niet gezien, hij heeft niemand gezien behalve jou; hij is toen weer naar het huis gelopen om naar de rechter te vragen. Roddy zei dat hij niet was gaan vissen en dat de auto er stond, dus dat hij ergens in de buurt moest zijn. Zack is weer naai de tractor gegaan; toen hij daar een sigaretje stond te roken, zag hij John naar het huis lopen om te vertel len dat hij de rechter had gevonden. Maar jij had hem al eerder gevonden dan John, Dodie." De heldere ogen van de sheriff stonden erg streng. „Waarom heb je het aan niemand verteld?" Dodie keek met een eigenaardige blik naar Cayce, eigenaardig omdat er iets smekends in lag. Ze zei met vaste stem: „Ja, ik heb gevonden. Hij was dood. Het het was vreselijk. Ik rende naar huis. Ik wilde het vader vertellen, zodat hij de dokter of u kon roepen. Ik weet niet wat ik ik geloof dat ik bang was. Toen zag ik de voetsporen. Ik veegde ze uit." Ze keek naar Cayce. „Het spijt me dat ik die ene in de sinaasappel boomgaard over het hoofd gezien heb, Cayce. Ik wist wel dat het jouw voetsporen niet waren, maar ik wil de niet. dat iemand ze zou zien. En het spijt me dat ik het je niet verteld heb ik wilde het je vertellen maar ik wist niet waar je was dus kon ik je niet schrijven; ik wilde de rechter vragen waar je was maar om de een of andere reden kon ik er niet toe komen. En toen, gistermiddag was er zo weinig tijd maar ik had het je direct willen vertellen. Daarom vroeg ik je, me je adres te laten weten." Cayce schoof dichter naar Dodie toe. Maar zij wend de zich tot de sheriff. „U kunt me niet tegen Cayce laten getuigen. Ik ben zijn vrouw." Een tijd lang heerste er een doodse stilte; toen pakte Cayce haar bij de schouder en draaide haar naar zich toe. „Dodie, wat bedoel je?" Haar blauwe ogen keken vast in de zijne. „Het is waar Cayce. Ik heb het pas een paar maanden geleden ontdekt. Ik ben naar Georgia gereden, zomaar, om zekerheid te hebben. Ik heb de rechter nooit helemaal vertrouwd, met niets, en hij heeft het huwelijk nooit laten annuleren. Hij zei alleen maar dat hij het had gedaan". De dongergepolitoerde teakhouten vloer scheen onder Cayce's voeten weg te zinken. „Mijn hemel, Dodie. Je had getrouwd kunnen zijn en nu al een ris van kin deren kunnen hebben," was het eerste dat hij eruit kreeg. „Ja", glimlachte Dodie. „Jij ook." Hij had er nooit aan gedacht met iemand te trouwen werkelijk trouwen, geen impulsief, kinderachtig weg lopen behalve met Midge. Hij zei uit de grond van zijn hart: „Nee. Iets deed hem begrijpen dat Dodie zijn gedachten raadde. Haar gebruinde gezichtje ver strakte. „Natuurlijk ben ik niet werkelijk je vrouw. Allen maar wettelijk." „Maar lieve help, Dodie," zei de sheriff ontsteld, „dat is iets belangrijks." HOOFDSTUK VIII „Cayce kan het laten annuleren of ik kan het doen op elk ogenblik dat we willen. Maar niet voordat deze kwestie is opgelost. Begrijpt u dat, sheriff?" ging Dodie verder. De sheriff wreef met zijn vinger over zijn neus; hij zag er ontdaan uit, als iemand die al zijn plannen in duigen ziet vallen. „Ik begrijp eruit dat je zult weigeren te getuigen. Dat wil zeggen, als ik je zou vragen te getuigen. Ik heb het je nog niet gevraagd." „U vraagt naar die voetsporen. Was dat voetspoor dat u in de sinaasappelboomgaard heeft gevonden, dui delijk?" „Och, ja en nee," zei Luke op zijn ontwapenende, oprechte manier. „Er is tamelijk duidelijk te zien dat er iets is, dat bijzonder veel lijkt op een litteken over de bal van de voet, maar het land is daar hobbelig en hij keek naar Cayce er groeit een massa onkruid. Zo te zien is het land in lang niet geëgd. Het voetspoor was op een kaal stukje grond dat nat was door de gietbui van gisteren. Maar de staatspo litie zegt dat we van iedereen in het district wel een voetafdruk zouden kunnen identificeren." Dodie zei kalm: „Dan is dat dus in orde, Cayce." „Maar toch," zei Luke, „gaan we het proberen. Het ziet er uit alsof er een litteken dwars over de bal van de voet loopt en Cayce heeft daar een litteken." „Luke, waarom zou ik op blote voeten rondlopen als ik van plan was de rechter te vermoorden?" vroeg Cayce. „Waarom zou ik dat risico nemen met dat litteken aan mijn voet, dat iedereen rechtstreeks naar mij zou leiden?" „Omdat je aan Blootvoet Deeler dacht; je' wist dat hij net uit de gevangenis kwam „Dat wist ik niet!" „Het heeft uitvoerig in de kranten gestaan. En de kern van de zaak is, dat je dat litteken vergeten was.. Dat is toch zo, nietwaar?" Dat heeft Roddy u verteld. Hij vroeg me ernaar. Ik was het niet bepaald vergeten, maar ik had er in lang niet aan gedacht." „Het is heel normaal dat je een litteken vergeet. Ik heb een litteken op mijn knie. Het had maar een haar gescheeld of ik had mijn been afgerukt toen ik een kind was. Toch had ik er al in geen vijftien jaar meer aan gedacht totdat ik zag hoeveel drukte de staatspolitie over die voetsporen maakte." „Precies", zei Cayce. „Degene die die voetspox-en maakte, wilde dat dat litteken te zien zou zijn, anders niet." De sheriff zei, onverwacht vriendelijk: „Misschien, misschien." En tot Dodie ging hij verder: „Het lit teken was duidelijk te zien aan de voetspoi-en die jij vond, niet? Jij hebt ze dus uitgeveegd, en geen aan gifte gedaan van de moord „Ik ben Cayce's vrouw", zei ze. Mijn vrouw, dacht Cayce, ongelovig. Het was bespot telijk vooral omdat ze Dodie was en hij Dodie niet kon overeenbrengen in de nieuwe rol. Ze voelde zijn blik, want er verscheen een roze kleurtje onder het bruin van haar wangen, maar ze wilde niet naar hem kijken. De sheriff schoof in zijn stoel achteruit. „Maar waar om zou de rechter over dat annuleren gelogen hebben?" (Wordt vervolgd) FLIN FLON, MANITOBA (U.P.I.) Walter Sedor, de jongen van acht jaar die veertien dagen lang in de wildernis van noordelijk Alaska voor zijn zelfbehoud heeft gevochten, hééft zijn moeder ver teld hoe hij het deed: door bast van de bomen en bladeren van struiken te eten, door zijn trui over zijn hoofd te trekken tegen de muskieten en door op een boom tak te slapen uit vrees voor de beren. Walter Sedor was met zijn vader en een kennis per vliegtuig onderweg naar een bergbeek je. Het vliegtuig stortte neer. De jongen werd door het glazen cockpitdak geslin gerd, zijn vader en diens vriend kwamen om. Zijn vader had hem ingehamerd niet uit de buurt van het vliegtuig te gaan als het onvei-hoopt mocht neerstoi-ten. Dat is het behoud van de jongen geweest. Hij voedde zich met de bast van bomen in de on middellijke nabijheid het vliegtuig lag aan de rand van het bos, tussen twee uit lopers van het woud en was vrijwel on zichtbaar vanuit de lucht en met bladen, die hij van de struiken at. Walter had zijn felgekleurde trui op een rotsblok gelegd om de aandacht te ti-ekken van overvliegende piloten. „Maar ze stop ten niet voor me", zie hij. „Walter vertelde me, dat telkens als hij 'n beer zag, hij wegsloop en zich verstopte. Eenmaal heeft een beer hem in de hand gebeten. Walter was zo bang, dat hij stokstijf bleef staan. Toen is de beer van zelf weggegaan", vertelde Walters moeder. Een keer heeft hij de nacht doorge bracht in een boom. Twee zwarte beren snuffelden in het vliegtuigwrak en de om geving en Walter was doodsbang. Walter Sedor woi-dt in het ziekenhuis van Flin Flon vei-pleegd. De artsen zien wel kans hem er bovenop te halen, hoe wel de jongen uitgput, vermagerd en uit gehongerd is. Zij hebben de politie ver zocht nog niet om een verklaring te ko men, want ze vrezen dat Walters toestand achteruit zal gaan als het jongetje de bele venissen van die veertien dagen opnieuw moet vertellen. Bezoek. Premier Karamanlis en minister van buitenlandse Zaken Averoff van Griekenland gaan 30 juni voor een offi cieel bezoek van drie dagen naar Joe- go-Slavië.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13